Poplave u cijeloj BiH

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

VjecitiStudent

#7576 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by VjecitiStudent » 20/05/2014 00:54

-LIBERO- wrote:@Vjeciti, dobro, to je sasvim jasno. To je vise nemar vlasti, grabezljivost, zasljepljenom trenutnom mocu i novcem kojeg su skupili...nedoraslost pozicijama na kojima su itd. itd.

Ja govorim o 12-stak sati, i tih par "slika i desavanja", koji mi prosto ne daju da spavam. Ali bukvalno

Narocito poslije odlaska u Olovo i Maglaj...i pretspostavci kako je sada ljudima gore, i da su mozda zavaljeni.
Šta veliš na ovaj primjer iz USA, popustili nasipi koje je radila američka vojska, od vodenog talasa koji je bio daleko niži od projektovanog maksimuma!

Iz revizorskog izvještaja je jasno da mnogi nasipi nisu ni pipnuti zadnjih 20 godina. A u međuvremenu, glodari bušili kanale, tlo se negdje slijegalo, ... trista čuda.
I onda jednog dana naleti Sava visoka 10 metara, što je više od nivoa za koji su ovi nasipi projektovani, jer ovo je istorijski maksimum vodostaja Save, na dnu nasipa pritisak je 10 atmosfera - jedan kanalić kojeg su glodari iskopali je sa takvim pritiskom dovoljan da se voda probije i onda ga razvali.
Last edited by VjecitiStudent on 20/05/2014 00:57, edited 1 time in total.

jastuk1

#7577 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by jastuk1 » 20/05/2014 00:56

Zovem se Zelena wrote:
HM 2011 wrote:Jesu one tablete Linex skupe - 8 i kusur za 16 tableta ?????
Jesu, jer se piju 3x2 uglavnom.
Ima enterofuril, seldiar... Oko 6,7 km su a dođe ih više.
Izvinjavam se na blagom off-u ali veliki oprez sa seldiar-om naročito jer je za neinfektivne, nebakterijske proljeve. U ovom slučaju većina proljeva će biti zbog bakterija.

Ja čak od rata kuburim sa slabim crijevima - ne zadržavam ništa fermentirano i slično, jer sam u ratu popio jedne prilike prehlorisanu vodu. Meni selrijar pomaže jer je kod mene neinfektina rijetka stolica, zato veliki oprez s tim.

Uglavnom kod proljeva u ovakvim situacijama teško da probiotici mogu štetiti jer će pozitivne bakterije iz linex, prolife i sličnih proizvoda da istjeruju negativne bakterije u crijevima.

Seldijar djeluje na stijenku crijeva i može izazvati probleme da zadržava negativne bakterije, ako je infektivni proljev. Ne mogu ni zamislit kakve eventialne komplikacije takvo superbujanje bakterija u crijevima može izazvati.

O'zone
Globalni moderator
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#7578 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by O'zone » 20/05/2014 00:58

SirokiB wrote:
a jest razvijen ali ima i ovdje bijede..jbg-a..
vidim slike gss mostar, a ocekujem i od gss siroki sto su bili u šamcu..

pratim sve ove priče, nisam nigdje naletio da je netko spomenuo momke iz mostara i širokog..
mostarci su se vraćali nekoliko puta u mostar spavat i kazu da je neorganizirano totalno, nitko im nista ne govori..mogli su ljude smjestiti negdje u sarajevo ili okolicu da ne moraju vozariti svaki dan..

a ovi iz širokog su došli sinoć u 2h iza ponoći..znači 24h od širokog i nazad, gore i evakuacija non-stop i kući..
koliko sam čuo, sa svojim autima, njihova hrana i ovamo im načelnik širokog dao za gorivo..
a ovaj gss ljudi nemaju nista..sami sebi opremu kupuju, koliko sam saznao treba preko 2000 KM za jednog čovjeka..u pm..zar nema na drzavnoj razini taj gss??

kad budu slike, a bit će garant od ovih iz širokog, poljepit ću ovdje da vidimo kako je u šamcu bilo iz njihove perspektive..
ono što su rekli ovako -> kaos!
To je bilo totalno neodgovrno! Slati spasioce odnosno primorati ih da idu kući kao da je u pitanju 2 kilometra. Međutim u našoj organizaciji sve je neorganizovano.

Na državnoj razini prijatelju moj imaju samo paraziti koji kupe lovu, vozaju dobra službena auta i j..bu koke po bjelosvjetskim gradovima paraveći nake sporazume od kojih niko ništa vidio nije.

todd_smith

#7579 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by todd_smith » 20/05/2014 01:00

Sve je ovo grozno i uzasno, i super je sto se pomaze i skuplja, ali ja mislim da mi nismo ni svjesni da najgore tek dolazi.

Kada ljeto dodje i Sunce upali na 25-30 stepeni od 8 ujutro do 8 navecer, ne zelim ni da pomislim kakav ce to uzas biti i kakve sve posljedice to nosi. :-?

VjecitiStudent

#7580 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by VjecitiStudent » 20/05/2014 01:01

SirokiB wrote: a jest razvijen ali ima i ovdje bijede..jbg-a..

pratim sve ove priče, nisam nigdje naletio da je netko spomenuo momke iz mostara i širokog..
mostarci su se vraćali nekoliko puta u mostar spavat i kazu da je neorganizirano totalno, nitko im nista ne govori..mogli su ljude smjestiti negdje u sarajevo ili okolicu da ne moraju vozariti svaki dan..

a ovi iz širokog su došli sinoć u 2h iza ponoći..znači 24h od širokog i nazad, gore i evakuacija non-stop i kući..
koliko sam čuo, sa svojim autima, njihova hrana i ovamo im načelnik širokog dao za gorivo..
a ovaj gss ljudi nemaju nista..sami sebi opremu kupuju, koliko sam saznao treba preko 2000 KM za jednog čovjeka..u pm..zar nema na drzavnoj razini taj gss??

kad budu slike, a bit će garant od ovih iz širokog, poljepit ću ovdje da vidimo kako je u šamcu bilo iz njihove perspektive..
Široki, još jednom :thumbup:
organizacija = samoorganizacija, ništa drugo u ovom trenutku ne postoji.
Čini mi se da GSS-a nema čak ni na kantonalnom nivou, svako ima neke svoje.

-LIBERO-
Čiča Gliša
Location: Vedran Puljic R.I.P- Istina za Vedrana!-Nepravda bilo gdje, prijetnja je pravdi svugdje-M.L.King.

#7581 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by -LIBERO- » 20/05/2014 01:02

@VS, nisam od onih koji vjeruju u price o velikim zavjerama, niti volim te teorije razradjivati :roll: i prema tome praviti neku sliku "istine". Ali napisao sam vec zbog kojih situacija, izjava, desavanja...i sve to u nekih 12 sati vremena, zaista, ali zaista, sumnjam u to da je bilo tu i nekih drugih stvari i "visih interesa".

SirokiB

#7582 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by SirokiB » 20/05/2014 01:04

evo od gss široki
Kako smo svi upoznati sjeverni dio Bosne i Hercegovine su zadesile poplave “epskih razmjera”. Već u četvrtak se ekipa GSS stanice Široki Brijeg stavila na raspolaganje s dijelom ljudi kao i sa čamcima. Očekivalo se da se ipak neće ići na teren pa je dogovoreno prikupljanje pomoći za nastradale, koje se trebalo provoditi u subotu i nedjelju. Ipak u noći sa subote na nedjelju dio ljudi je s tri čamca krenuo zajedno s ekipama HGSS Mostar i Čitluk te GSS Jablanica kao i članovima Extrem ronilačkog kluba iz Mostara ka Šamcu. Ukupno 6 čamaca s posadama je cijelo jutro i dan provelo u poplavljenom gradu te odradila “bezbroj” akcija pronalaska ljudi, prevoženja ljudi te prevoženja hrane, lijekova te higijesnkih potrepština ljudima koji su ostajali u svojim domovima. Ostatak ljudi je u Širokom Brijegu ostao na prikupljanju pomoći. Jedan kombi je napunjen i otišao s ekipom a još dva će biti predana Crvenom križu. Ekipa je i dalje u stanju pripravnosti te nisu isključene niti nove akcije ako se ukaže potreba. Dio elementarne nepogode možete pogledati u našem foto albumu. Sutra ćemo postaviti i jedan video.
evo i malo slika

Image
Image :-)
Image
Image
Image
Image

:thumbup:

bezveze7

#7583 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by bezveze7 » 20/05/2014 01:04

O'zone wrote:Na državnoj razini prijatelju moj imaju samo paraziti koji kupe lovu, vozaju dobra službena auta i j..bu koke po bjelosvjetskim gradovima paraveći nake sporazume od kojih niko ništa vidio nije.
E sad, ako nakon ovog u sljedeće tri godine kupe i jedno jedino auto skuplje od 25.000 KM, onda se narod treba samoukinut. A kupit će. Zapravo, ne od 25.000 nego od 20.000. Ne kontam šta će koji kurac jednom ulojenom stranačkom poltronu koji je šatro u službi naroda i države jebeno auto više kategorije. Onog trenutka kad se prihvatilo kao normalno da oni kupuju Audije i BMW-e, sve je lančano krenulo u pičku materinu...

Kanadere treba kupovat. Helikoptere. I osposobit vatrogasne brigade širom države. Odmah ide prvi test...ljeto...znamo kako je bilo prošle godine.
Last edited by bezveze7 on 20/05/2014 01:06, edited 1 time in total.

ladyblue18
Location: You don't have to like me, I'm not a facebook status

#7584 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by ladyblue18 » 20/05/2014 01:05

Zovem se Zelena wrote:Image

Image

Šamac, Borojević. Oko 400 grla nastradalo...
:-(
Covjece...
todd_smith wrote:Maglaj ! Policija cuva privatno skladiste u kojoj je skladistena humanitarna pomoc

https://fbcdn-video-a.akamaihd.net/hvid ... d6e7b0a023
Meni izbacuje error neki :|

Trgenbauer

#7585 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by Trgenbauer » 20/05/2014 01:07

SirokiB wrote:evo od gss široki
Kako smo svi upoznati sjeverni dio Bosne i Hercegovine su zadesile poplave “epskih razmjera”. Već u četvrtak se ekipa GSS stanice Široki Brijeg stavila na raspolaganje s dijelom ljudi kao i sa čamcima. Očekivalo se da se ipak neće ići na teren pa je dogovoreno prikupljanje pomoći za nastradale, koje se trebalo provoditi u subotu i nedjelju. Ipak u noći sa subote na nedjelju dio ljudi je s tri čamca krenuo zajedno s ekipama HGSS Mostar i Čitluk te GSS Jablanica kao i članovima Extrem ronilačkog kluba iz Mostara ka Šamcu. Ukupno 6 čamaca s posadama je cijelo jutro i dan provelo u poplavljenom gradu te odradila “bezbroj” akcija pronalaska ljudi, prevoženja ljudi te prevoženja hrane, lijekova te higijesnkih potrepština ljudima koji su ostajali u svojim domovima. Ostatak ljudi je u Širokom Brijegu ostao na prikupljanju pomoći. Jedan kombi je napunjen i otišao s ekipom a još dva će biti predana Crvenom križu. Ekipa je i dalje u stanju pripravnosti te nisu isključene niti nove akcije ako se ukaže potreba. Dio elementarne nepogode možete pogledati u našem foto albumu. Sutra ćemo postaviti i jedan video.
evo i malo slika

Image
Image :-)
Image
Image
Image
Image

:thumbup:
SVAKA VAM ČAST ! :bih:

omar little

#7586 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by omar little » 20/05/2014 01:07

todd_smith wrote:Sve je ovo grozno i uzasno, i super je sto se pomaze i skuplja, ali ja mislim da mi nismo ni svjesni da najgore tek dolazi.

Kada ljeto dodje i Sunce upali na 25-30 stepeni od 8 ujutro do 8 navecer, ne zelim ni da pomislim kakav ce to uzas biti i kakve sve posljedice to nosi. :-?
suti, na koju god bozju stvar covjek da pomisli, bilo koju, katastrofalna bliza buducnost. uh.ja gledam one slike domova zdravlja i bolnica, majko mila, koje su to silne pare :-? odakle nam pare za sve to popraviti i napuniti aparatima i svim potrebnim...a to jedna samo stvar.

quarterback

#7587 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by quarterback » 20/05/2014 01:09

Dino_noDi wrote:Gdje u Sarajevu ima potreba za volenterima za pomoc u pakovanju i utovaru humanitarne pomoci. Vrlo rado bih se odazvao. Hvala!
CPCD sutra ujutro izmedju pola 9 i 9 dolaze 2 konzum kamiona koja treba iskrcati, sacekati da se sve upakuje u pakete i ponovo utovariti na kamione OS BIH, CPCD se nalazi kod Bosmal Mosta na C Vili, poslovna zgradica odmah do Mosta, s cela je slasticarna, oni su sa strane u istoj zgradi, mislim da je ljubicaste boje
Last edited by quarterback on 20/05/2014 01:39, edited 1 time in total.

mentalist

#7588 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by mentalist » 20/05/2014 01:13

VjecitiStudent wrote:
Zovem se Zelena wrote: Šamac, Borojević. Oko 400 grla nastradalo...
Ovo se pogušilo tek u zadnjih par dana.
Da pogađamo, koga će Željkica za ovo okriviti?
vjerovatno lokalnu vlast što nisu očistili kanale od panjeva i smeća

TheWatcher

#7589 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by TheWatcher » 20/05/2014 01:16

-LIBERO- wrote:Na zalost politika i licni/grupni interesi, su se uvukli u svaku sferu ovog regiona, tako da je neminovno da se to spomene.

Bijeljina se brani, sasvim solidno ide konsolidacija nasipa prema Semberiji i Posavini. Milorad se pojavljuje na varnednoj press konferenciji u BG. odmah iza Vucica koji prica o teskoci momenta i polozoja u kojem se Srbija nalazi. (Dodik kasnije uzima rijec, prica o dejtonu i slicne price ali necu detaljno o tome, barem ne ovdje). Tu noc, zapravo u zoru, popustaju brane i odbranbene crte prema Posavini i Semberiji.

Vucic, nesto poslije toga, to popodne ja mislim ali nisma bas siguran za tejming, ali taj dan je bilo...na vanrednoj sjednici Vlade, otvorenoj za medije, pocinje to zasjedanje konstatacijom, parafraziram ..."....situacija je stabilnija, na zalost regiona u Bosni i Hrvatskoj u kojima su probijene brane i odbrane u tom regionu, talas koji ide prema Srbiji je uveliko amortizovan..." (napomena, parafraziram njegovu izjavu ali se svodi na to)

Nazovite me teoreticarem zavjere, nazovite me politikantom...kako god, ali se ja ne mogu oteti utisku, mozda bas sto se sve to izdesavalo u nekih 12 sati, situacija fakticki jedna za drugom, da sve to nema povezanost, i da Milorad nije zrtvovao sasvim svjesno pojedine dijelove RS-a ali i Federacije i dobar dio te gore regije, radi amortizacije plavnog udara ka Obrenovcu, Kragujevcu, cijeloj toj industriji, ali i Beogradu.

Cijeli dan mi se motaju te slike i izjave po glavi i jednostavno k'o neki kosmar me proganjaju. Jeza me hvata ako je to zaista istina... :run:
teorija zavjere :mrgreen: garant :thumbup: ja mislim da ti puno gledas tv :skoljka:
Last edited by TheWatcher on 20/05/2014 01:17, edited 1 time in total.

calt

#7590 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by calt » 20/05/2014 01:16

-LIBERO- wrote:@VS, nisam od onih koji vjeruju u price o velikim zavjerama, niti volim te teorije razradjivati :roll: i prema tome praviti neku sliku "istine". Ali napisao sam vec zbog kojih situacija, izjava, desavanja...i sve to u nekih 12 sati vremena, zaista, ali zaista, sumnjam u to da je bilo tu i nekih drugih stvari i "visih interesa".
Nije morao Dodik "probiti" nasip, dovoljno je bilo da ne posalje, odnosno ne naredi pomoc u ljudstvu za odbranu nasipa... a tako je i bilo, mislim u petak: BN i gradonacelnik traze pomoc a novinarka RTRS kaze da su nasipi OK
23:10
Кризни штаб Владе РС затражио хитну информацију од градоначелника Бијељине Миће Мићића о стању насипа у Бијељини. "Насип функционише и нема велике евакуације становништва", саопштено је из Кризног штаба
22:40
Новинарка РТРС-а Зорица Цвјетковић рекла је у телефонском укључењу за Отворени програм РТРС-а да информација о евакуацији у Бијељини није тачна него да је у случају пробијања насипа могућа евакуација 5.000 угрожених из мјесне заједнице Батковић.
21:41
У Бијељини ће ускоро почети велика евакуација грађана. Процјењује се да ће број евакуисаних бити већи од 5.000, потврдио је за Ал Џазиру градоначелник Бијељине Мићо Мићић.
Рекао је како ријека Сава пробија главни насип, те угрожава велики број насеља.
http://www.rtrs.tv/vijesti/vijest.php?id=112327

dječak sa šibicama

#7591 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by dječak sa šibicama » 20/05/2014 01:18

snaga_znanja wrote:Chmoljo evo ih opet o harpu pricaju... :lol:
Haarpovali nas, jebo hin...

Prognosticka karta kolicina 7-dnevnih padavina izasla 9. maja (za period 9-16 maj) po metru kubnom... kako se da vidjeti, kataklizmicne prognoze, skoro pa maksimalne, koje su se i obistinile.

Image

Sad kad kazu, meteorolozi rade za Haarp odnosno CIA-u :D

Hajlac

#7592 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by Hajlac » 20/05/2014 01:22

-LIBERO- wrote:@VS, nisam od onih koji vjeruju u price o velikim zavjerama, niti volim te teorije razradjivati :roll: i prema tome praviti neku sliku "istine". Ali napisao sam vec zbog kojih situacija, izjava, desavanja...i sve to u nekih 12 sati vremena, zaista, ali zaista, sumnjam u to da je bilo tu i nekih drugih stvari i "visih interesa".
Meni se takođe vrti u glavi da negdje pročitah tada(četv-petak) da su se pohvalili kako su u taj kraj poslali nekakvu specijalnu jedinicu kao za pomoć. U tvom scenariju, takvi su mogli tokom noći srediti nasip onako na četiri mjesta - kao da je isjeckan nasip.
Ali stvarno, s obzirom na razmjere katastrofe(evo tih 10m Save) stvarno ne čudi i da se nasip raspao...

It_is_a_Leclerc

#7593 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by It_is_a_Leclerc » 20/05/2014 01:22

De me utješite i objasnite mi da ove krave ne bi preživjeli ni da su im otvorili ove kapije... :(

Hajlac

#7594 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by Hajlac » 20/05/2014 01:26

mentalist wrote:
VjecitiStudent wrote:
Zovem se Zelena wrote: Šamac, Borojević. Oko 400 grla nastradalo...
Ovo se pogušilo tek u zadnjih par dana.
Da pogađamo, koga će Željkica za ovo okriviti?
vjerovatno lokalnu vlast što nisu očistili kanale od panjeva i smeća
Ovo su padavine u 48h istorijskih razmjera! Kakvi panjevi i gluposti.
Krivica je u manijakalnom mantranju kako je u RS sve OK dok nabujale rijeke kuljaju prema Posavini...umjesto da su upozorili ove jadne poljoprivrednike da na vrijeme izmjeste imovinu i stoku.
Bagra politikantska.

Arsene Wenger

#7595 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by Arsene Wenger » 20/05/2014 01:26

VjecitiStudent wrote:

Valjda će se neko javiti da ponudi smještaj, hranu i gorivo ljudima, u Sarajevu valjda to ne bi trebao biti problem???

Hajlac

#7596 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by Hajlac » 20/05/2014 01:29

It_is_a_Leclerc wrote:De me utješite i objasnite mi da ove krave ne bi preživjeli ni da su im otvorili ove kapije... :(
Ama bilo je minimalno 24h vremena da se unaprijed reaguje tamo u Posavini. Nego komunikacija nikakva, majmuni dižu noseve pa ne upozoravaju svoje lokalno stanovništvo šta se dešava uzvodno...

Pitam se i ja bi li same mogle plivati u toj poplavi :? A to je ravnica - ko zna koliko je udaljen ikakav visočiji teren.
Last edited by Hajlac on 20/05/2014 01:31, edited 1 time in total.

O'zone
Globalni moderator
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#7597 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by O'zone » 20/05/2014 01:30

It_is_a_Leclerc wrote:De me utješite i objasnite mi da ove krave ne bi preživjeli ni da su im otvorili ove kapije... :(
Ko zna? Sigurno bi pokušale plivati. Zelena reče da ih se 80 nekako spasilo

SirokiB

#7598 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by SirokiB » 20/05/2014 01:31

Arsene Wenger wrote:
VjecitiStudent wrote:

Valjda će se neko javiti da ponudi smještaj, hranu i gorivo ljudima, u Sarajevu valjda to ne bi trebao biti problem???
kao što sam rekao gorivo je platio široki brijeg, tj načelnik
auta su njihova privatna kao i čamci, a za sve ostalo sad nije ni bitno jer su se vratili kuci sada..

al treba ovaj gss osnovat na drzavnoj razini..

ovo sam nasao na njihovim stranicama:
Boljku, boluju s opremom, dio osnovne opreme su kupili od svojih sredstava a dio jednostavno ne mogu te ih dosta ljuti indolentnost ljudi koji bi im trebali pomoći. Jednostavno je neshvatljivo na što se sve troše “naši” novci a da se već skoro 4-5 mjeseci zatvaraju oči i vrata za nešto što će svima nama biti korisno. Nude svoju pomoć, spremni su, svakodnevno troše svoj novac, vrijeme a zauzvrat traže samo da ih se kvalitetno opremi da svima mogu pomoći. Iskreno se nadamo da će se situacija s opremom popraviti jer momci mogu uraditi sve što je u njihovoj moći ali zbog pomanjkanja opreme možda nekome neće moći pomoći a to bi bilo najgore od svega.
ovdje sam ljut na široki kao grad i zupaniju pogotovo da se ne moze izdvojiti godisnje 20-30 000 KM za ove momke... :roll:
Last edited by SirokiB on 20/05/2014 01:37, edited 1 time in total.

dječak sa šibicama

#7599 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by dječak sa šibicama » 20/05/2014 01:32

Hajlac wrote:
Ama bilo je minimalno 24h vremena da se unaprijed reaguje tamo u Posavini. Nego komunikacija nikakva, majmuni dižu noseve pa ne upozoravaju svoje lokalno stanovništvo šta se dešava uzvodno...
A sta su oni to mogli uraditi, preduzeti? vec prvog dana voda se spustila do Modrice i Samca, Bijeljina je sljedeceg dana poplavljena.

Vi izgleda niste svjesni kolicine vode. Cuj price, sumnjivo sto je pukao nasip :roll: halo ba ljudi, voda po 3 metra visoka, ne vide se semafori, to ni supermen ne zaustavlja.

Jazzy.ba

#7600 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by Jazzy.ba » 20/05/2014 01:32

Svaka zivotinja zna plivati, samo je pitanje dokle bi doplivale. I meni ih zao.

Post Reply