Najjadnija mjesta, gradovi, općine u BiH

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply

Najjadnije mjesto u BiH

Skender Vakuf
31
5%
Vareš
166
27%
Ilijaš
31
5%
Donji Vakuf
18
3%
Kladanj
30
5%
Olovo
43
7%
Bos. Gradiška
20
3%
Bos Grahovo
146
23%
Novi Travnik
23
4%
Zenica
115
18%
 
Total votes: 623

julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#1201 Re: Najjadnija mjesta, gradovi, općine u BiH

Post by julisiz es grant »

mario001 wrote:Han Pijesak...ne vidim nikakvu svrhu da takvo mjesto uopste postoji
Imalo bi potencijala za šumsko-planinski turizam. Nisu bez razloga Karađorđevići tamo napravili zamak, kao još jedno od svojih ljetovališta/zimovališta, ali im nije bilo suđeno da ikada uđu u njega. Hitler ih je pretekao.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#1202 Re: Najjadnija mjesta, gradovi, općine u BiH

Post by julisiz es grant »

stakasa wrote:
Na to sam mislio, znaci bila gola livada. Kada pocinje rast/industrijalizacija Zenice, prije ili poslje drugog svjetskog rata?
Za vrijeme Austro-Ugarske, kada je otvorena željezara i rudnici.
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#1203 Re: Najjadnija mjesta, gradovi, općine u BiH

Post by stakasa »

julisiz es grant wrote:
mario001 wrote:Han Pijesak...ne vidim nikakvu svrhu da takvo mjesto uopste postoji
Imalo bi potencijala za šumsko-planinski turizam. Nisu bez razloga Karađorđevići tamo napravili zamak, kao još jedno od svojih ljetovališta/zimovališta, ali im nije bilo suđeno da ikada uđu u njega. Hitler ih je pretekao.
A ima li Bosansko Grahovo potencijala za tako nesto, pa valjda je i tamo suma okolo
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#1204 Re: Najjadnija mjesta, gradovi, općine u BiH

Post by stakasa »

julisiz es grant wrote:
stakasa wrote:
Na to sam mislio, znaci bila gola livada. Kada pocinje rast/industrijalizacija Zenice, prije ili poslje drugog svjetskog rata?
Za vrijeme Austro-Ugarske, kada je otvorena željezara i rudnici.
Ok, hvala
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#1205 Re: Najjadnija mjesta, gradovi, općine u BiH

Post by julisiz es grant »

studiorum_tuzlaensis wrote:
Znači, Ploče skoro isto kao i N.Travnik (novotvorina), samo je N.Travnik mlađi cca 10 godina. Kao što sam napisao grad nastao početkom 50tih, a od 1980. do 1992 bio Pucarevo. :)
Ali je postojalo mjesto Ploče, i luka poznata od davnina (naravno, ne moderna, nego kao i sve luke starog doba):

http://en.wikipedia.org/wiki/Port_of_Ploče

A do 50-ih nije na mjestu N. Travnika postojao ni N. Travnik, ni Pucarevo. Ništa.
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#1206 Re: Najjadnija mjesta, gradovi, općine u BiH

Post by stakasa »

julisiz es grant wrote:
studiorum_tuzlaensis wrote:
Znači, Ploče skoro isto kao i N.Travnik (novotvorina), samo je N.Travnik mlađi cca 10 godina. Kao što sam napisao grad nastao početkom 50tih, a od 1980. do 1992 bio Pucarevo. :)
Ali je postojalo mjesto Ploče, i luka poznata od davnina (naravno, ne moderna, nego kao i sve luke starog doba):

http://en.wikipedia.org/wiki/Port_of_Ploče

A do 50-ih nije na mjestu N. Travnika postojao ni N. Travnik, ni Pucarevo. Ništa.
I onda vi na Broza, dan te jebo kakav je to vizionar bio, od nicega napravi... Novi Travnik.
Inace sva ova mjesta (namjenska industrija) imaju odlicne uslove da se dugorocno ugase
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66195
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#1207 Re: Najjadnija mjesta, gradovi, općine u BiH

Post by _BataZiv_0809 »

julisiz es grant wrote:
stakasa wrote:
Na to sam mislio, znaci bila gola livada. Kada pocinje rast/industrijalizacija Zenice, prije ili poslje drugog svjetskog rata?
Za vrijeme Austro-Ugarske, kada je otvorena željezara i rudnici.
Da industrijalizacija pocinje tad sa zeljezarom, rudnikom, fabrikom papira.

Ali prava urbanizacija i industrijalizacija tek iza Drugog svjetskog rata. Narocito kad je stigla ratna reparacija iz Njemacke, tacnije DDR je sve to platio, kao i uostalom vecinu ratnih reparacija :D

Image

julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#1208 Re: Najjadnija mjesta, gradovi, općine u BiH

Post by julisiz es grant »

Pa naravno, ali u ondašnjem redu veličina, na razmeđu vijekova, Zenica je bila relevantno industrijsko mjesto i u Carevini, za BiH da ne govorimo.
User avatar
cyprus
Posts: 39275
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#1209 Re: Najjadnija mjesta, gradovi, općine u BiH

Post by cyprus »

studiorum_tuzlaensis wrote:
cyprus wrote:Novi Travnik se i prije rata odlikovao vrlo visokim prirodnim priraštajem, među najvišim u državi... A danas uz Vitez u katastrofalnom SBK-u jedini ima koliko-toliko pristojnu demografsku sliku... U čemu je fazon?
Zašto je SBK katastrofalan? Zato što je klix napisao da su im je najniža plata ili što su zaduženi ko KS? Garant je to. :lol:

Ja ću ti reći da je SBK ispred ZDK (tu je negdje), BPK, Kantona 10, Posavine i USK, po svim privrednim segmentima i pokazateljima kvaliteta života. Nejse.

Visoki priraštaj je osnovni faktor kada želiš da neko mjesto okarakterišeš kao jadno. Po meni je jadno HI-Tech mjesto u Japanu u kojem nema djece za lijeka, a okolo hodaju programirani roboti psi. Danas u BiH je veoma teško naći mjesto gdje ljudi vole da se kefaju i prave djecu, jer to znači da tu kontaju i da žive, pa i da rade. Eto, to je fazon. :)
Kada sam rekao katastrofalan, mislio sam na demografsko stanje... Od 13 opština u SBK, samo dvije mogu reći da imaju stabilan pozitivni prirodni priraštaj... Doduše, obzirom na neke druge dijelove BiH koji su u još dubioznijoj situaciji, možda je riječ katastrofa ipak pretjerana... Zbog toga, moje izvinjenje srednjobosancima :mrgreen:

A što se tiče ekonomskih i socijalnih pokazatelja, mislim da je prilično ambiciozno reći da je SBK ispred ZDK i BPK...

Kada govorimo o prirodnom priraštaju, jasno je da to nije jedini i bezrezervni pokazatelj razvoja nekog prostora (često je i obrnuto proporcionalan ekonomskom razvoju)... Ali u kontekstu Bosne i Hercegovine i većine država bivšeg istočnog bloka ipak treba biti uzet u obzir kada se govori o vitalnim i manje vitalnim sredinama... Ne mislim samo na demografski, nego i na ekonomski aspekt...
User avatar
avenija
Posts: 1529
Joined: 29/03/2016 16:20

#1210 Re: Najjadnija mjesta, gradovi, općine u BiH

Post by avenija »

Zenica uvrstena na listu :run:
:shock:
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66195
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#1211 Re: Najjadnija mjesta, gradovi, općine u BiH

Post by _BataZiv_0809 »

julisiz es grant wrote:Pa naravno, ali u ondašnjem redu veličina, na razmeđu vijekova, Zenica je bila relevantno industrijsko mjesto i u Carevini, za BiH da ne govorimo.
Industrijska bitnost nije pratila urbanisticki razvoj, na to sam alaudirao.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#1212 Re: Najjadnija mjesta, gradovi, općine u BiH

Post by julisiz es grant »

_BataZiv_0809 wrote:
julisiz es grant wrote:Pa naravno, ali u ondašnjem redu veličina, na razmeđu vijekova, Zenica je bila relevantno industrijsko mjesto i u Carevini, za BiH da ne govorimo.
Industrijska bitnost nije pratila urbanisticki razvoj, na to sam alaudirao.
Aha, pa dobro. Gdje su radnici stanovali, jesu li postojale radničke kolonije i sl? Imam knjigu "Bosnom i Hercegovinom uzduž i poprijeko" iz 1896, znam da se opisuje i Zenica, pa ću pogledati.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66195
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#1213 Re: Najjadnija mjesta, gradovi, općine u BiH

Post by _BataZiv_0809 »

julisiz es grant wrote: Aha, pa dobro. Gdje su radnici stanovali, jesu li postojale radničke kolonije i sl? Imam knjigu "Bosnom i Hercegovinom uzduž i poprijeko" iz 1896, znam da se opisuje i Zenica, pa ću pogledati.
Jesu, ali upitne urbanisticke i arhitektonske vrijednosti.

To se da zakljuciti iz cinjenice da je ogromna vecina poravnata da bi ustupila mjesto novim stambenim blokovima.

Ono malo austrougarskih zgrada u secesionistickom i ostalim stilovima A-U arhitekture (uglavnom buckuris stilova) je "prezivjelo".
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#1214 Re: Najjadnija mjesta, gradovi, općine u BiH

Post by Eborg »

Čitao sam nedavno interesantan magistarski rad o urbanizaciji Zenice nakon Drugog svjetskog rata. Uglavnom, stanogradnja je bila veliki problem zbog velikog priliva stanovništva ali srećom urbanizam je kasnije preuzeo svoje tako da Zenica ima mnogo kvalitetniji raspored i sadržaje od nekih sličnih gradova poput Tuzle ali i recimo Grbavice i Alipašinog polja u Sarajevu. Postojala je velika mogućnost da grad bude pretvoren u radničku spavaonicu (što je jedno vrijeme zaista i bio) no generalno gledajući danas je prilično pitom i human grad za življenje u kontekstu urbanističkih rješenja s obzirom na svoju historijsko-privrednu pozadinu.
User avatar
cyprus
Posts: 39275
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#1215 Re: Najjadnija mjesta, gradovi, općine u BiH

Post by cyprus »

Eborg wrote:Čitao sam nedavno interesantan magistarski rad o urbanizaciji Zenice nakon Drugog svjetskog rata. Uglavnom, stanogradnja je bila veliki problem zbog velikog priliva stanovništva ali srećom urbanizam je kasnije preuzeo svoje tako da Zenica ima mnogo kvalitetniji raspored i sadržaje od nekih sličnih gradova poput Tuzle ali i recimo Grbavice i Alipašinog polja u Sarajevu. Postojala je velika mogućnost da grad bude pretvoren u radničku spavaonicu (što je jedno vrijeme zaista i bio) no generalno gledajući danas je prilično pitom i human grad za življenje u kontekstu urbanističkih rješenja s obzirom na svoju historijsko-privrednu pozadinu.
Ja bih samo volio da mi neko objasni šta to ne valja u rasporedu Alipašinog Polja... Istina, sadržaji jesu problem... S druge strane, Grbavica ima prilično loš raspored, ali sa drugog aspekta ima optimalan smještaj...
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#1216 Re: Najjadnija mjesta, gradovi, općine u BiH

Post by stakasa »

cyprus wrote:
Eborg wrote:Čitao sam nedavno interesantan magistarski rad o urbanizaciji Zenice nakon Drugog svjetskog rata. Uglavnom, stanogradnja je bila veliki problem zbog velikog priliva stanovništva ali srećom urbanizam je kasnije preuzeo svoje tako da Zenica ima mnogo kvalitetniji raspored i sadržaje od nekih sličnih gradova poput Tuzle ali i recimo Grbavice i Alipašinog polja u Sarajevu. Postojala je velika mogućnost da grad bude pretvoren u radničku spavaonicu (što je jedno vrijeme zaista i bio) no generalno gledajući danas je prilično pitom i human grad za življenje u kontekstu urbanističkih rješenja s obzirom na svoju historijsko-privrednu pozadinu.
Ja bih samo volio da mi neko objasni šta to ne valja u rasporedu Alipašinog Polja... Istina, sadržaji jesu problem... S druge strane, Grbavica ima prilično loš raspored, ali sa drugog aspekta ima optimalan smještaj...
A u cemu je problem sa Grbavicom
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58740
Joined: 03/08/2010 19:04

#1217 Re: Najjadnija mjesta, gradovi, općine u BiH

Post by kakavdanakneiskustvu »

studiorum_tuzlaensis wrote:Ne znam jeste li čuli za Općinu Dobretići u SBK. Na općini možda ima max 300 stanovnika od toga 20tak radi u Općini. Ostalo su starci, živo dijete nije rođeno godinama, budžet je možda 50 hiljada maraka itd.

To je ono što bi rekli vrhunac nadrealizma naše države i BiH in a nutshell.

Ako ovo nije jadno, šta je jadno.

Image

ja sam čuo,ali ne znam tacno gdje je ovo?
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#1218 Re: Najjadnija mjesta, gradovi, općine u BiH

Post by Eborg »

Nema nikakvog "problema" per se ali činjenica je da se i jednom i drugom slučaju radi o naseljima sa zgradama nikakve ili u najboljem slučaju vrlo niske arhitektonske vrijednosti što se može razumjeti s obzirom da su zaista i planirana kao "spavaonice".
palermo
Posts: 22361
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#1219 Re: Najjadnija mjesta, gradovi, općine u BiH

Post by palermo »

kakavdanakneiskustvu wrote:
studiorum_tuzlaensis wrote:Ne znam jeste li čuli za Općinu Dobretići u SBK. Na općini možda ima max 300 stanovnika od toga 20tak radi u Općini. Ostalo su starci, živo dijete nije rođeno godinama, budžet je možda 50 hiljada maraka itd.

To je ono što bi rekli vrhunac nadrealizma naše države i BiH in a nutshell.

Ako ovo nije jadno, šta je jadno.

Image

ja sam čuo,ali ne znam tacno gdje je ovo?
Nekad bili dio općine Kotor-Varoš. Obronci Vlašića.

Inače, ovakvih novih općina u BiH ima koliko hoćeš i Dobretići ni po čemu nisu izuzetak.
User avatar
Loulou
Posts: 3015
Joined: 16/04/2008 15:18

#1220 Re: Najjadnija mjesta, gradovi, općine u BiH

Post by Loulou »

studiorum_tuzlaensis wrote:Ne znam jeste li čuli za Općinu Dobretići u SBK. Na općini možda ima max 300 stanovnika od toga 20tak radi u Općini. Ostalo su starci, živo dijete nije rođeno godinama, budžet je možda 50 hiljada maraka itd.

To je ono što bi rekli vrhunac nadrealizma naše države i BiH in a nutshell.

Ako ovo nije jadno, šta je jadno.

Image
Zar Dobretići nisu dobili status općine nakon rata? Mislim, to je "obično", bosansko, planinsko selo i ne mogu se sjetiti kako su uopće dobili status općine?
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58740
Joined: 03/08/2010 19:04

#1221 Re: Najjadnija mjesta, gradovi, općine u BiH

Post by kakavdanakneiskustvu »

palermo wrote:
kakavdanakneiskustvu wrote:
studiorum_tuzlaensis wrote:Ne znam jeste li čuli za Općinu Dobretići u SBK. Na općini možda ima max 300 stanovnika od toga 20tak radi u Općini. Ostalo su starci, živo dijete nije rođeno godinama, budžet je možda 50 hiljada maraka itd.

To je ono što bi rekli vrhunac nadrealizma naše države i BiH in a nutshell.

Ako ovo nije jadno, šta je jadno.

Image

ja sam čuo,ali ne znam tacno gdje je ovo?
Nekad bili dio općine Kotor-Varoš. Obronci Vlašića.

Inače, ovakvih novih općina u BiH ima koliko hoćeš i Dobretići ni po čemu nisu izuzetak.

aha,hvala,znam da ima toga puno,istočni drvar,istočni mostar
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58740
Joined: 03/08/2010 19:04

#1222 Re: Najjadnija mjesta, gradovi, općine u BiH

Post by kakavdanakneiskustvu »

Loulou wrote:
studiorum_tuzlaensis wrote:Ne znam jeste li čuli za Općinu Dobretići u SBK. Na općini možda ima max 300 stanovnika od toga 20tak radi u Općini. Ostalo su starci, živo dijete nije rođeno godinama, budžet je možda 50 hiljada maraka itd.

To je ono što bi rekli vrhunac nadrealizma naše države i BiH in a nutshell.

Ako ovo nije jadno, šta je jadno.

Image
Zar Dobretići nisu dobili status općine nakon rata? Mislim, to je "obično", bosansko, planinsko selo i ne mogu se sjetiti kako su uopće dobili status općine?

https://bs.wikipedia.org/wiki/Dobreti%C4%87i
User avatar
Loulou
Posts: 3015
Joined: 16/04/2008 15:18

#1223 Re: Najjadnija mjesta, gradovi, općine u BiH

Post by Loulou »

Upitnik je kriv za sve. Hvala na linku za wiki :mrgreen:
U svakom slučaju, planinsko selo koje sticajem okolnosti ima status općine, pa i nije za usporedbu.
sarajevo999999
Posts: 852
Joined: 28/02/2012 14:44

#1224 Re: Najjadnija mjesta, gradovi, općine u BiH

Post by sarajevo999999 »

Dobretici su formalno opstina, a u praksi planinsko selo. Dvije kafane, 4 djaka itd... Moze im se prici iz pravca Jajca i puta koji se racva sa dionice Turbe-Vlasic. Sat po šumskom putu, bukvalno za traktore pravljen. Zasto su postali opstina, tacan razlog ne znam, ali pretpostavljam usljed potrebe da se stvori cisto hrvatska opstina u sbk iz opet meni nepoznatih razloga. Nacelnik i administracija zive u Jajcu.
Ono sto hocu reci je da se o Dobreticima ne treba govoriti na ovoj temi jer oni u praksi i nisu opstina. A ako vec hocete, zbog velike povrsine sume/glavi stanovnika bogatiji su od Beca :D
palermo
Posts: 22361
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#1225 Re: Najjadnija mjesta, gradovi, općine u BiH

Post by palermo »

sarajevo999999 wrote: A ako vec hocete, zbog velike povrsine sume/glavi stanovnika bogatiji su od Beca :D
A istočni Drvar još manji i još bogatiji :D . Tamo se pištoljima bore za mjesto načelnika :D
Post Reply