Let's talk about - Zdravstveni sistem

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
manekenka u penziji
Posts: 4000
Joined: 03/07/2013 08:37

#126 Re: Let's talk about - Zdravstveni sistem

Post by manekenka u penziji »

evo jedna slicica koja govori nesto o zdravstvenom sistemu u AmeriKi

Image
User avatar
Dozer
Posts: 28404
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#127 Re: Let's talk about - Zdravstveni sistem

Post by Dozer »

Amerika - Cemerika, to se odavno zna.
Kod nas bi njihov cisti kapitalisticko-otimacki ZS bio poguban. Mada, mislim da je kod nas, u stvari, njihov sistem vec poprilicno ukljucen.
Recimo, moja zena je prije dvije-tri godine lezala 10-ak dana na neurologiji. Uredno je osigurana, sve uplaceno na vrijeme, nema kasnjenja sto se toga tice. Radili su joj razne nalaze, a onda ukljucili nekakvu terapiju, neke tablete. Ali, klinika nije imala tih tableta pa su mene poslali da ih kupim. Kutija - 110 KM :roll:
Ok, nije problem. Par dana je lezala gore i primala terapiju koju je, dakle, sama kupila, a onda je otpustena. Na izlazu je pokupila nalaze i otpusno pismo, ali tek nakon sto je s fakturom otisla u DIP, na blagajnu, i platila 200 i nesto KM.

Naravno, pitala je sta placa jer je osigurana, a odgovor je bio da je to "participacija" ?!

Tako da, gledajuci ovaj gornji americki primjer, cini se da je i kod nas slicno stanje, a samo su cifre neuporedivo manje...

A onda, kada sam ja operisao apendix, tj. slijepo crijevo kao i ovaj amerikanac, i lezao 8 dana, nisu mi naplatili nista. Jasno, i ja sam osiguran kao i zena, pa mi je nejasno u cemu je trik...
Last edited by Dozer on 07/01/2014 12:06, edited 2 times in total.
User avatar
manekenka u penziji
Posts: 4000
Joined: 03/07/2013 08:37

#128 Re: Let's talk about - Zdravstveni sistem

Post by manekenka u penziji »

ista stvar se desila mojoj svekrvi koja je lezala samo jedan dan.
participacija 100 ili 200 KM ne sjecam se tacno.
rekli su joj na blagajni da ne bi placala participaciju da su joj nalazi losi :-)
palermo
Posts: 22370
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#129 Re: Let's talk about - Zdravstveni sistem

Post by palermo »

Dozer wrote:Da...ali - ko je kriv za sve to?
Doktori i sestre, ili mi, pacijenti? Ja mislim da je ovo drugo, tj. mi sami smo krivi za to stanje.
Mi smo sve njih navikli na to, odavno, a oni sada to samo maksimalno koriste.
Prestanite nosati kojekakve kese, poklone i kes doktorima i sestrama, i oni ce se onda odvici od toga.
Ili, ako niste za to, a eto...na neki nacin to morate uraditi, onda to fino snimite, dokumentujte. Jeste da se na sudu to tretira kao bespravo snimanje i ne moze se koristiti kao dokaz (osim ako se na snimku jasno ne cuje recenica: "ovaj razgovor i dogadjaj se snimaju"), ali u svakom slucaju se moze postirati na internetu i tako prokazati i prikazati sta se radi i desava.
Pa nije to baš stvar odvikavanja, nego sistema vrijednosti. U svakom društvu su doktori privilegovana klasa, iz prostog razloga što su,uslovno govoreći, najbliži Bogu, oni rade o životu i smrti.

I ti možeš njihov rad obezvrijediti ali onda je logična posljedica da ćeš imati sve gore i gore doktore i općenito uslugu u medicinskim ustanovama. Isto kao što se dogodilo recimo u našem obrazovnom sistemu. Tako da je pomalo banaliziranje reći, mi smo krivi što im nosimo kese. A još veće banalizovanje tražiti od ljudi da postaju špijuni, i stavljaju to na internet. Ne vidim zbog čega bi na taj način usluga postala bolja. Štaviše.

Da se razumijemo, ne zalažem se ja ovdje za nošenje kesa, još manje za korupciju, ali mislim da zdravstveni sistem ima mnogo većih problema od toga.
User avatar
Dozer
Posts: 28404
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#130 Re: Let's talk about - Zdravstveni sistem

Post by Dozer »

Naravno da ima, ali mito i korupcija, bili oni trazeni ili nudjeni, jesu jedan od osnovnih problema.
Upravo radi toga se doktori i ponasaju kako se ponasaju - mi smo bogovi, niko nam nista ne moze, a svi moraju platiti. I, pri tome, niko se nece zaliti jer se svi vode onom - ko zna hoce li mi opet zatrebati.
palermo
Posts: 22370
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#131 Re: Let's talk about - Zdravstveni sistem

Post by palermo »

Dozer wrote:Naravno da ima, ali mito i korupcija, bili oni trazeni ili nudjeni, jesu jedan od osnovnih problema.
Upravo radi toga se doktori i ponasaju kako se ponasaju - mi smo bogovi, niko nam nista ne moze, a svi moraju platiti. I, pri tome, niko se nece zaliti jer se svi vode onom - ko zna hoce li mi opet zatrebati.
Ja nisam ni doktor, a još manje njihov advokat, ali mislim da ni po čemu se doktori ne izdvajaju od ostalih dijelova društva.

Štaviše, kad bi mogli u ostalim sferama života biti komparativni kao što smo u medicini, bilo bi sasvim ok.
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#132 Re: Let's talk about - Zdravstveni sistem

Post by Gojeni H »

palermo wrote: Štaviše, kad bi mogli u ostalim sferama života biti komparativni kao što smo u medicini, bilo bi sasvim ok.
Dozvoli da te pitam:
- da li si skoro bio bolestan ili neko iz tvoje porodice i pri tome morao ostati u bolnici neko vrijeme?
- da li je zena ili sestra trebala da se porodi?

Ako si imao jedan od gore pomenutih slucajeva, a niko nije "predlozio" da treba da se nesto "dadne" doktoru/sestri onda si definitvno izuzetak ili najsrecniji covjek u ovoj zemlji.
Sistem je izuzetno korumpiran i u zdravstvu ta korupcija najvise boli. Doktori/sestre ne popravljaju "dajceve" vec rade posao koji zahtijeva brigu o zivotu i zdravlju ljudi.
User avatar
JohnnyS
Posts: 13654
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#133 Re: Let's talk about - Zdravstveni sistem

Post by JohnnyS »

manekenka u penziji wrote:evo jedna slicica koja govori nesto o zdravstvenom sistemu u AmeriKi

Image

Ja ću mu reći kako ga recovery room i anestezija toliko koštaju. Recovery room i anestezija ili kirurgija, nije samo potrošni materijal, lijekovi i konci nego i stručno osoblje i njihovo znanje. Dakle, meni frizerka (trogodišnja srednja škola, nikakva zakonska odgovornost) naplati 7 maraka za deset minuta posla. Mogla bi onda za sat vremena 6 puta toliko, al hajmo reć da pomete između dva šišanja, nekome je možda kompliciranija frizura, satnica joj je 35 maraka. U ovlaštenom servisu sat rada mi automehaničar (isto trogodišnja srednja škola, odgovornost malo veća nego u frizerke) naplati 40 maraka. Ali je zato meni (šest godina fakulteta + 4 godine specijalizacije, puna krivična i moralna odgovornost) satnica u dežurstvu cijelih 5 (riječima: PET) konvertibilnih maraka. Za razliku od nas u Europi, liječnici u SAD-u cijene svoje znanje i koliko su uložili u isto pa to i naplate. Bez uvrede frizerima, ali satnica iskusnog specijaliste kirurgije, interne ili anestezije treba bit barem 10 puta veća nego prvima. Ne zalažem se ja za američki sustav, daleko od toga, ali treba znati zašto taj račun tako izgleda.
User avatar
Alhemicarkaa
Posts: 2522
Joined: 11/02/2008 21:12

#134 Re: Let's talk about - Zdravstveni sistem

Post by Alhemicarkaa »

Interesantno kako se ovdje protura priča o solidarnom zdravstvenom fondu kako uplaćujemo da bi se svi mogli liječiti, ali ni teoretski ni praktično nije tako.
Od moje plate se odbija za moje zdravstveno osiguranje i zdravstveno osiguranje moje djece.
Penzionerima se zdravstveno osiguranje uplaćuje iz penzionog fonda u koji su oni cijeli svoj radni vijek uplaćivali (dakle, nema govora ni o kakvoj sadaki).
Nezaposlenim na birou osiguranje uplaćuje biro.
Svi ostali NEMAJU zdravstveno osiguranje i svaku uslugu moraju plaćati. A takvih vjerujte da ima. I više nego što mislite, pa dolazimo do zaključka da je naš zdravstveni sistem itekako komercijalan i ako nemaš "ovjerenu" knjižicu nemaš se pravo ni liječiti. Sama sam bila neosigurana jedno vrijeme.
S obzirom da se radi o komercijalnoj usluzi zaista mi nije jasno zašto je bubreg mog kolege koji zarađuje više skuplji od mog? I obrnuto. Zar to nije čista diskriminacija?
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#135 Re: Let's talk about - Zdravstveni sistem

Post by madner »

Kao prvo lijece i ljude bez knjizice. Merhamet je jak na ovim prostorima.

Kao drugo to je solidarnost nas radnih ljudi, produktivnih individua drustva. Drustveni paraziti nisu solidarni samom cinjenicom da ne uplacuju u fond. :D
User avatar
Šveđanin
Posts: 5648
Joined: 13/06/2013 00:19

#136 Re: Let's talk about - Zdravstveni sistem

Post by Šveđanin »

JohnnyS wrote:Dakle, meni frizerka (trogodišnja srednja škola, nikakva zakonska odgovornost) naplati 7 maraka za deset minuta posla. Mogla bi onda za sat vremena 6 puta toliko, al hajmo reć da pomete između dva šišanja, nekome je možda kompliciranija frizura, satnica joj je 35 maraka. U ovlaštenom servisu sat rada mi automehaničar (isto trogodišnja srednja škola, odgovornost malo veća nego u frizerke) naplati 40 maraka. Ali je zato meni (šest godina fakulteta + 4 godine specijalizacije, puna krivična i moralna odgovornost) satnica u dežurstvu cijelih 5 (riječima: PET) konvertibilnih maraka. Za razliku od nas u Europi, liječnici u SAD-u cijene svoje znanje i koliko su uložili u isto pa to i naplate. Bez uvrede frizerima, ali satnica iskusnog specijaliste kirurgije, interne ili anestezije treba bit barem 10 puta veća nego prvima. Ne zalažem se ja za američki sustav, daleko od toga, ali treba znati zašto taj račun tako izgleda.
Istina, ovo si dobro rekao.
User avatar
JohnnyS
Posts: 13654
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#137 Re: Let's talk about - Zdravstveni sistem

Post by JohnnyS »

Alhemicarkaa wrote:Interesantno kako se ovdje protura priča o solidarnom zdravstvenom fondu kako uplaćujemo da bi se svi mogli liječiti, ali ni teoretski ni praktično nije tako.
Od moje plate se odbija za moje zdravstveno osiguranje i zdravstveno osiguranje moje djece.
Penzionerima se zdravstveno osiguranje uplaćuje iz penzionog fonda u koji su oni cijeli svoj radni vijek uplaćivali (dakle, nema govora ni o kakvoj sadaki).
Nezaposlenim na birou osiguranje uplaćuje biro.
Svi ostali NEMAJU zdravstveno osiguranje i svaku uslugu moraju plaćati. A takvih vjerujte da ima. I više nego što mislite, pa dolazimo do zaključka da je naš zdravstveni sistem itekako komercijalan i ako nemaš "ovjerenu" knjižicu nemaš se pravo ni liječiti. Sama sam bila neosigurana jedno vrijeme.
S obzirom da se radi o komercijalnoj usluzi zaista mi nije jasno zašto je bubreg mog kolege koji zarađuje više skuplji od mog? I obrnuto. Zar to nije čista diskriminacija?

Ja godinama radim u klinici i još se nisam susreo s nekim tko bi platio troškove liječenja. Jesam na ovim pregledima što košta 13 maraka, ali da se netko operira i da plati punu tržišnu cijenu, ili da provede par dana u intenzivnoj pa da plati, to nema šanse. Ako je netko i bio neosiguran, osigura ga se po nekom osnovu tako da prođe džaba. Je li to pošteno prema ovima koji odvajaju od plaće - u to ne ulazim.
User avatar
Alhemicarkaa
Posts: 2522
Joined: 11/02/2008 21:12

#138 Re: Let's talk about - Zdravstveni sistem

Post by Alhemicarkaa »

JohnnyS wrote:
Alhemicarkaa wrote:Interesantno kako se ovdje protura priča o solidarnom zdravstvenom fondu kako uplaćujemo da bi se svi mogli liječiti, ali ni teoretski ni praktično nije tako.
Od moje plate se odbija za moje zdravstveno osiguranje i zdravstveno osiguranje moje djece.
Penzionerima se zdravstveno osiguranje uplaćuje iz penzionog fonda u koji su oni cijeli svoj radni vijek uplaćivali (dakle, nema govora ni o kakvoj sadaki).
Nezaposlenim na birou osiguranje uplaćuje biro.
Svi ostali NEMAJU zdravstveno osiguranje i svaku uslugu moraju plaćati. A takvih vjerujte da ima. I više nego što mislite, pa dolazimo do zaključka da je naš zdravstveni sistem itekako komercijalan i ako nemaš "ovjerenu" knjižicu nemaš se pravo ni liječiti. Sama sam bila neosigurana jedno vrijeme.
S obzirom da se radi o komercijalnoj usluzi zaista mi nije jasno zašto je bubreg mog kolege koji zarađuje više skuplji od mog? I obrnuto. Zar to nije čista diskriminacija?

Ja godinama radim u klinici i još se nisam susreo s nekim tko bi platio troškove liječenja. Jesam na ovim pregledima što košta 13 maraka, ali da se netko operira i da plati punu tržišnu cijenu, ili da provede par dana u intenzivnoj pa da plati, to nema šanse. Ako je netko i bio neosiguran, osigura ga se po nekom osnovu tako da prođe džaba. Je li to pošteno prema ovima koji odvajaju od plaće - u to ne ulazim.
Ja znam osobu koja je ležala na Koševu, neosigurana i kojoj je ispostavljen račun od par hiljada maraka. Imala je ekstremno visok šećer i da ne ulazim dalje u detalje jer nije za javnost. Uglavnom račun izmirila njena kćerka.
User avatar
Dozer
Posts: 28404
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#139 Re: Let's talk about - Zdravstveni sistem

Post by Dozer »

Gojeni H wrote:
palermo wrote: Štaviše, kad bi mogli u ostalim sferama života biti komparativni kao što smo u medicini, bilo bi sasvim ok.
Dozvoli da te pitam:
- da li si skoro bio bolestan ili neko iz tvoje porodice i pri tome morao ostati u bolnici neko vrijeme?
- da li je zena ili sestra trebala da se porodi?

Ako si imao jedan od gore pomenutih slucajeva, a niko nije "predlozio" da treba da se nesto "dadne" doktoru/sestri onda si definitvno izuzetak ili najsrecniji covjek u ovoj zemlji.
Sistem je izuzetno korumpiran i u zdravstvu ta korupcija najvise boli. Doktori/sestre ne popravljaju "dajceve" vec rade posao koji zahtijeva brigu o zivotu i zdravlju ljudi.
Dozvoli da ti odgovorim:
- Da.
- Da, vise puta.

Dakle, imao sam oba pomenuta slucaja, i mnogi su mi predlagali da nesto dam. Ali - ja ne dam. Ne zato sto doktori/sestre ne popravljaju dajceve, nego zato sto im je to POSAO za koji sam ih VEC UNAPRIJED PLATIO.

A sto se tice toga da doktori treba da naplate svoje skolovanje, specijalizaciju, doktorate i trud - nije nikakav problem. Neka sebi otvore privatnu kliniku i naplacuju do mile volje.
U JZ, koje se pokriva i koje funkcionise na bazi ZO koje se odbija od moje plate, i svacije druge plate, oni su kroz ta izdvajanja vec placeni i ne vidim apsolutno ni jedan jedini razlog radi kojeg bih im ja sada trebao jos nesto dodatno placati.
Last edited by Dozer on 07/01/2014 16:28, edited 1 time in total.
User avatar
manekenka u penziji
Posts: 4000
Joined: 03/07/2013 08:37

#140 Re: Odg: Let's talk about - Zdravstveni sistem

Post by manekenka u penziji »

JohnnyS wrote:
manekenka u penziji wrote:evo jedna slicica koja govori nesto o zdravstvenom sistemu u AmeriKi

Image

Ja ću mu reći kako ga recovery room i anestezija toliko koštaju. Recovery room i anestezija ili kirurgija, nije samo potrošni materijal, lijekovi i konci nego i stručno osoblje i njihovo znanje. Dakle, meni frizerka (trogodišnja srednja škola, nikakva zakonska odgovornost) naplati 7 maraka za deset minuta posla. Mogla bi onda za sat vremena 6 puta toliko, al hajmo reć da pomete između dva šišanja, nekome je možda kompliciranija frizura, satnica joj je 35 maraka. U ovlaštenom servisu sat rada mi automehaničar (isto trogodišnja srednja škola, odgovornost malo veća nego u frizerke) naplati 40 maraka. Ali je zato meni (šest godina fakulteta + 4 godine specijalizacije, puna krivična i moralna odgovornost) satnica u dežurstvu cijelih 5 (riječima: PET) konvertibilnih maraka. Za razliku od nas u Europi, liječnici u SAD-u cijene svoje znanje i koliko su uložili u isto pa to i naplate. Bez uvrede frizerima, ali satnica iskusnog specijaliste kirurgije, interne ili anestezije treba bit barem 10 puta veća nego prvima. Ne zalažem se ja za američki sustav, daleko od toga, ali treba znati zašto taj račun tako izgleda.
Sve to stoji, ali obzirom da se jedan američki gradjanin uhvatio za glavu prilikom uručenja ovakvog računa, našem napaćenom bosnji sto zaradjuje 370tak KMova se po toj računici i ne isplati razboljeti.
User avatar
MedenoSrce
Posts: 9975
Joined: 05/07/2010 17:39
Location: Tree house

#141 Re: Let's talk about - Zdravstveni sistem

Post by MedenoSrce »

Dozer wrote: Dakle, imao sam oba pomenuta slucaja, i mnogi su mi predlagali da nesto dam. Ali - ja ne dam. Ne zato sto doktori/sestre ne popravljaju dajceve, nego zato sto im je to POSAO za koji sam ih VEC UNAPRIJED PLATIO.
:thumbup:

platila jedna moja poznanica finu sumu za elektivni CR i sve se dogovorila sa doktorom
doktor (koji inace ima jako puno posla, poznajem ga i bas je razapet) njoj izazove porod, a drugoj pacijentici uradi CR :D
palermo
Posts: 22370
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#142 Re: Let's talk about - Zdravstveni sistem

Post by palermo »

JohnnyS wrote:
Ja godinama radim u klinici i još se nisam susreo s nekim tko bi platio troškove liječenja. Jesam na ovim pregledima što košta 13 maraka, ali da se netko operira i da plati punu tržišnu cijenu, ili da provede par dana u intenzivnoj pa da plati, to nema šanse. Ako je netko i bio neosiguran, osigura ga se po nekom osnovu tako da prođe džaba. Je li to pošteno prema ovima koji odvajaju od plaće - u to ne ulazim.
Mah, ljudi odu u auto-servis, bez pogovora plate nekoliko stoja zamjenu diskova ili šta već i onda dođu da se žale što plate par desetina maraka ležanje u bolnici. Sve je do sistema vrijednosti.
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#143 Re: Let's talk about - Zdravstveni sistem

Post by madner »

Pa zalili bi se kada bi servis bio uracunat u cijenu vozila.
User avatar
Dozer
Posts: 28404
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#144 Re: Let's talk about - Zdravstveni sistem

Post by Dozer »

@Palermo
Da, ali kako i @madner rece, taj servis nije uracunat u cijenu koju si platio za samo vozilo.

A kod ZO mi smo svi unaprijed platili to neko lijecenje, ili ti servis ako vise volis tako, pa je onda sasvim logicno i legitimno pitanje - zasto nam se onda to ponovo naplacuje, pa makar i djelimicno, kroz tu nekakvu tzv. "participaciju"?
U cemu mi to opet treba da participiramo?

Znas kako ti je to...
Kao da ti sad, recimo Elektroprivreda, u januaru posalje dodatni racun za juli, a koji ti si vec odavno platio u augustu. Ali, eto, njima se pojavio manjak u odnosu na njihove potrebe, pa ce tebi fakturisati neki dodatni iznos za nesto sto si vec platio.
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#145 Re: Let's talk about - Zdravstveni sistem

Post by Gojeni H »

madner wrote:Kao prvo lijece i ljude bez knjizice. Merhamet je jak na ovim prostorima.
Jarane ne mici iz sarajevskog kantona bez osiguranja ... odrace te.
Konkretno ... komsija mi radi preko nase firme u Njemackoj. Firma iz (cini mi se) Ze-Do kantona ovima iz Tz ne uplacuje nista (lafo za sada). Moze ga bolit' bilo sta ali mu je najbolje da ga boli k...c, jer lijecenja nema.
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#146 Re: Let's talk about - Zdravstveni sistem

Post by Gojeni H »

Dozer wrote:
Gojeni H wrote:
palermo wrote: Štaviše, kad bi mogli u ostalim sferama života biti komparativni kao što smo u medicini, bilo bi sasvim ok.
Dozvoli da te pitam:
- da li si skoro bio bolestan ili neko iz tvoje porodice i pri tome morao ostati u bolnici neko vrijeme?
- da li je zena ili sestra trebala da se porodi?

Ako si imao jedan od gore pomenutih slucajeva, a niko nije "predlozio" da treba da se nesto "dadne" doktoru/sestri onda si definitvno izuzetak ili najsrecniji covjek u ovoj zemlji.
Sistem je izuzetno korumpiran i u zdravstvu ta korupcija najvise boli. Doktori/sestre ne popravljaju "dajceve" vec rade posao koji zahtijeva brigu o zivotu i zdravlju ljudi.
Dozvoli da ti odgovorim:
- Da.
- Da, vise puta.

Dakle, imao sam oba pomenuta slucaja, i mnogi su mi predlagali da nesto dam. Ali - ja ne dam. Ne zato sto doktori/sestre ne popravljaju dajceve, nego zato sto im je to POSAO za koji sam ih VEC UNAPRIJED PLATIO.

A sto se tice toga da doktori treba da naplate svoje skolovanje, specijalizaciju, doktorate i trud - nije nikakav problem. Neka sebi otvore privatnu kliniku i naplacuju do mile volje.
U JZ, koje se pokriva i koje funkcionise na bazi ZO koje se odbija od moje plate, i svacije druge plate, oni su kroz ta izdvajanja vec placeni i ne vidim apsolutno ni jedan jedini razlog radi kojeg bih im ja sada trebao jos nesto dodatno placati.
Legendo, post i nije bio namijenjen tebi.

... Poenta je da nisu svi tako jaki (a nekima je to "prirodno"), i da postoje ljudi koji su bili u daleko tezoj situaciji nego sto je (mozda) bila tvoja ili moja. Sistem ne stiti nikoga, cak ni one koji mogu da dobro plate ... to je samo privid.
Sistem se iz korijena mora promijeniti.
Last edited by Gojeni H on 08/01/2014 13:10, edited 1 time in total.
User avatar
Dozer
Posts: 28404
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#147 Re: Let's talk about - Zdravstveni sistem

Post by Dozer »

Sorry, ne upratih da nije pitanje bilo za mene. Ali, svejedno, stanje je takvo.

A principi...ma nisam ja bas nesto sad zadrt oko principa, ali jednostavno ne dam da me se jebe u zdrav mozak. Nista vise.
Ako sam nesto vec platio, ne dam ponovo pare za to isto.

CInjenica je da svi mi koji radimo i koji smo prijavljeni svaki mjesec uredno od svojih zaradjenih plata izdvojimo pozamasne cifre za ZO. I to tako ide godinama.
Drugim rijecima, mi godinama placamo sve te doktore i sestre, i to unaprijed, iako im nikako ne idemo jer nemamo potrebe.
A onda, kada se desi da im moramo otici, onda im opet moramo na neki nacin platiti da nas maltene uopste i prime i pregledaju, a onda i izlijece.

Znaci, prave nas budalama, sto oni licno, sto sistem kroz kojekakve participacije.

A kad je vec tako, zasto se onda ne ukine JZ skroz?
Neka se osiguravajuce kuce bave i ovim poslom (kao sto se vec i bave), pa neka svako sebi uplacuje neki od paketa ZO za koji misli da mu odgovara, a onda samo zakonski regulisati procenat koji se odvaja iz toga za nezaposlene, djecu i penzionere.
I onda neka bolnice rade na trzisnim principima. Momentalno bi se pojavio visak od bar 50% medicinara svih vrsta i kategorija, cim se vise ne bi sisali budzeti.

Neka sve fercera na isti nacin kao sto fercera i za vozila, recimo. Osiguramo auto, a kroz njega platimo i zastitu voda, popravke puteva, bla ,bla, bla. I gotova stvar.
User avatar
JohnnyS
Posts: 13654
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#148 Re: Let's talk about - Zdravstveni sistem

Post by JohnnyS »

Dozer wrote:Sorry, ne upratih da nije pitanje bilo za mene. Ali, svejedno, stanje je takvo.

A principi...ma nisam ja bas nesto sad zadrt oko principa, ali jednostavno ne dam da me se jebe u zdrav mozak. Nista vise.
Ako sam nesto vec platio, ne dam ponovo pare za to isto.

CInjenica je da svi mi koji radimo i koji smo prijavljeni svaki mjesec uredno od svojih zaradjenih plata izdvojimo pozamasne cifre za ZO. I to tako ide godinama.
Drugim rijecima, mi godinama placamo sve te doktore i sestre, i to unaprijed, iako im nikako ne idemo jer nemamo potrebe.
A onda, kada se desi da im moramo otici, onda im opet moramo na neki nacin platiti da nas maltene uopste i prime i pregledaju, a onda i izlijece.

Znaci, prave nas budalama, sto oni licno, sto sistem kroz kojekakve participacije.

A kad je vec tako, zasto se onda ne ukine JZ skroz?
Neka se osiguravajuce kuce bave i ovim poslom (kao sto se vec i bave), pa neka svako sebi uplacuje neki od paketa ZO za koji misli da mu odgovara, a onda samo zakonski regulisati procenat koji se odvaja iz toga za nezaposlene, djecu i penzionere.
I onda neka bolnice rade na trzisnim principima. Momentalno bi se pojavio visak od bar 50% medicinara svih vrsta i kategorija, cim se vise ne bi sisali budzeti.

Neka sve fercera na isti nacin kao sto fercera i za vozila, recimo. Osiguramo auto, a kroz njega platimo i zastitu voda, popravke puteva, bla ,bla, bla. I gotova stvar.

Znači ti se zalažeš za američki princip, da bolnice rade na tržišnim principima? Onda zapali sve odjele intenzivnog liječenja, sve onkologije i sve dijalize u državi jer za to ima para valjda 100 osoba na teritoriju cijele BiH, a možda dvojici ili trojici od tih sto to i treba. Za jednu osobu koja je na dijalizi, barem dvadeset zdravih treba uplaćivati doprinose. Lako se sad nekome junačit, ali ne daj bože mogu bilo kome za dva mjeseca otkazati bubrezi i onda će sve te novce koje su mu godinama "otimali" u 3 mjeseca potrošit na dijalizi. A šta ćemo s preostalim godinama dijaliziranja? Kuću na bubanj?

Ovo o momentalnom višku bar 50% medicinara u državi gdje 3 sestre se brinu za 50 kirurških bolesnika u noćnoj smjeni bolje i ne komentirati. Nekad je bolje šutati nego svašta pisati o stvarima koje misliš da razumiješ, a u stvarnosti veze s vezom nemaš.
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#149 Re: Let's talk about - Zdravstveni sistem

Post by VjecitiStudent »

Nego, jel' iko ikada sreo nekog našeg političara kako čeka u državnoj ambulanti?
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#150 Re: Let's talk about - Zdravstveni sistem

Post by Gojeni H »

JohnnyS wrote: Znači ti se zalažeš za američki princip, da bolnice rade na tržišnim principima? Onda zapali sve odjele intenzivnog liječenja, sve onkologije i sve dijalize u državi jer za to ima para valjda 100 osoba na teritoriju cijele BiH, a možda dvojici ili trojici od tih sto to i treba. Za jednu osobu koja je na dijalizi, barem dvadeset zdravih treba uplaćivati doprinose. Lako se sad nekome junačit, ali ne daj bože mogu bilo kome za dva mjeseca otkazati bubrezi i onda će sve te novce koje su mu godinama "otimali" u 3 mjeseca potrošit na dijalizi. A šta ćemo s preostalim godinama dijaliziranja? Kuću na bubanj?

Ovo o momentalnom višku bar 50% medicinara u državi gdje 3 sestre se brinu za 50 kirurških bolesnika u noćnoj smjeni bolje i ne komentirati. Nekad je bolje šutati nego svašta pisati o stvarima koje misliš da razumiješ, a u stvarnosti veze s vezom nemaš.
Iako je pitanje upuceno Dozeru, dozvoli da odgovorim - pitanjem. Da li zaista mislis da zdravstvene ustanove danas ne rade na trzisnim principima? Zasto placamo one markice pored navodnog osiguranja?
I da li uopste razumijes princip "pokrivanja" privatnim osiguranjima koji prilicno dobro funkcionise u vecem broju zemalja daleko razvijenijih od nas?

Problem je bio i ostaje manjak transparentnosti, odnosno "podnosenja racuna". Iako je zdravstvo "javno" ko je to kome podnio racune za prekomjeran broj ekonomista, vozaca, magacionera, i ostalih parazita clanova "alfa klanova"?
Ko utvrdjuje kvalitet usluga? Ako privatnik svodi racune svake godine da bi vidio da li je uspjesan, na koji nacin to radi zdravstvo? Koji je metod utvrdjivanja kvalitete rada doktora/sestre? Na koji nacin znamo da je usluga dobra?
Ispitivanje odnosno samo-ispitivanje kvalitete rada je NULA.
Naravno da to nije samo u zdravstvu nego svugdje gdje je omoguceno "kolektivnom" sistemu da prezivi.
U zdravstvu to samo obicnog covjeka vise boli, jer mu pasjaluk nadrkane i ohole doktorke moze doci glave.

Kao i sve sto je "svacije" tako i u zdravstvu jedni padaju na nos od posla a drugi "harace" obican narod.
Privatna osiguranja bi dovela do iscezavanja mita. Usluge se dobijaju na osnovu "paketa" koji korisnik uzima.
Naravno da odredjen nivo solidarnosti drustva mora postojati. Ali to je vec objasnjeno u nekom od prethodnih postova.
10 ljudi placaju osiguranje koje pokriva i hirurske zahvate i 9 nikada ne zatreba tu uslugu. Osiguranje placa onom jednom od ostalih 9. Zar to nije solidarnost na djelu?
Post Reply