najbolje pivo?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
apsidejzi
Posts: 8125
Joined: 25/05/2013 23:49

#2626 Re: najbolje pivo?

Post by apsidejzi »

belfy wrote: 03/05/2021 22:07 mada, sva ova rasprava je zakurac. sada cu po ko zna koji put napisati onu narodnu:
najbolje pivo je:
1. besplatno pivo (ono kojim te neko ponudi da popijes u drustvu sa njim)
2. hladno pivo
3. pivo
:thumbup: 2!
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#2627 Re: najbolje pivo?

Post by Capljina74 »

apsidejzi wrote: 13/05/2021 09:56
belfy wrote: 03/05/2021 22:07 mada, sva ova rasprava je zakurac. sada cu po ko zna koji put napisati onu narodnu:
najbolje pivo je:
1. besplatno pivo (ono kojim te neko ponudi da popijes u drustvu sa njim)
2. hladno pivo
3. pivo
:thumbup: 2!
Znači mi ćemo onu našu priču uz kriglu, niks loza šnaps...

More,
Ljudino.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8125
Joined: 25/05/2013 23:49

#2628 Re: najbolje pivo?

Post by apsidejzi »

Capljina74 wrote: 13/05/2021 10:05
apsidejzi wrote: 13/05/2021 09:56
belfy wrote: 03/05/2021 22:07 mada, sva ova rasprava je zakurac. sada cu po ko zna koji put napisati onu narodnu:
najbolje pivo je:
1. besplatno pivo (ono kojim te neko ponudi da popijes u drustvu sa njim)
2. hladno pivo
3. pivo
:thumbup: 2!
Znači mi ćemo onu našu priču uz kriglu, niks loza šnaps...

More,
Ljudino.
Te price najbolje idu uz pivu! :)
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65592
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#2629 Re: najbolje pivo?

Post by _BataZiv_0809 »

belfy wrote: 02/05/2021 21:14 dobro. ja cu se praviti da ti vjerujem da si izveo sve sto si nabrojao gore. jesi provjerio sta se sluzi kao "pivski derby" na Allianz areni?
Dobro i sto vam je toliko bitno sta piju "Nijemci" pod povrsnom pretpostavkom da se radi o unisonoj masi? Pij sta ti se svidja, boli te kurac sta pije neki Hans iz Braunšvajgena...
belfy
Posts: 7557
Joined: 06/08/2007 09:00

#2630 Re: najbolje pivo?

Post by belfy »

meni nije bitno, sto sam lijepo objasnio u nastavku posta. eto ga par puta quotan gore...
User avatar
GAU8
Posts: 9128
Joined: 05/01/2011 09:18

#2631 Re: najbolje pivo?

Post by GAU8 »

Ja mislim da nema najbolje pive. Postoji samo svakome njegova najomiljenija piva. ...ili više njih... :)
User avatar
GAU8
Posts: 9128
Joined: 05/01/2011 09:18

#2632 Re: najbolje pivo?

Post by GAU8 »

Haris033 wrote: 13/05/2021 07:30
Haris033 wrote: 31/12/2020 12:59
Better Man wrote: 24/12/2020 12:16

U limenci imaš u Šamon marketu, a čašu nemaš nigdje. ja imam čašu. Ostala mi iz Guinnessovog muzeja kao suvenir. Kad se obiđe kompletan muzej, onda imaš obuku za točenje piva i dobiješ certifikat. Natočeno pivo poneseš sa sobom na vidikovac i piješ. Obzirom da smo bili u zadnjoj grupi i da se bližilo vrijeme zatvaranja muzeja, kad smo krenuli vani, meni bilo još piva u čaši i ponesem sa sobom i popijem u liftu i sestra mi kaže otiđi sad do toaleta i isprei čašu i zamotaj u papir i ponesi sa sobom kao suvenir. A u Shopu na iulazu sam kupio sebi crnu kriglu Guinness za uspomenu i da mogu iz iste piti pivo.
Uzeo maloprije u Šamonu (ogromna gužva) pakovanje od 6 kom (3,90 KM/kom).

Hvala još jednom :thumbup:
Nestalo u Šamonu Guinnessa i neće ga više dobijati :roll:
I to baš kada sam kupio original čaše..
Ima li ko info gdje se još u BiH može kupiti Guinness u limenci?
Hvala
Ako si ljubitelj tamne pive, a nisi još uvijek probao, probaj tamni Union ako budeš imao priliku.
Hrmpallier
Posts: 593
Joined: 16/05/2013 22:26

#2633 Re: najbolje pivo?

Post by Hrmpallier »

Vidio reklamu za Nikšićko IPA piwo !
Pošto sam ljubitelj istih ( General von Beckers, Zmajsko, 5-th element, .... ), a nisu mi lako dostupna, zanima me je li ko probao, i kakvo je.
McGradySA
Posts: 785
Joined: 24/02/2021 11:25

#2634 Re: najbolje pivo?

Post by McGradySA »

Hrmpallier wrote: 13/05/2021 14:13 Vidio reklamu za Nikšićko IPA piwo !
Pošto sam ljubitelj istih ( General von Beckers, Zmajsko, 5-th element, .... ), a nisu mi lako dostupna, zanima me je li ko probao, i kakvo je.
Nigdje to po Sarajevu nisam zapazio,pitanje je hoće li i biti.Inače se Nikšićko srozalo u odnosu na to kakvo je prije bilo.
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6108
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#2635 Re: najbolje pivo?

Post by Lajavikrelac »

Nikšićko pivo u CG i ovo ovdje što dolazi su dva svijeta. Apatinska pivara puni Nikšićko za naše tržište.
User avatar
Ludzak
Posts: 5373
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#2636 Re: najbolje pivo?

Post by Ludzak »

Čuj najbolje pivo ccc

Zar pivo moze biti dobro??
elcaliente
Posts: 4530
Joined: 13/06/2012 15:52

#2637 Re: najbolje pivo?

Post by elcaliente »

belfy wrote: 02/05/2021 18:35
rovac13 wrote: 02/04/2021 16:24 Hehe.
Na oktoberfestu najveca guzva kod augustinera :)

Moze bit da nijemci ne znaju sta je pivo pa najvise navalili na augustiner.Uputicu ih na klix nek nauce stosta :)
jest kad bi se lagali. prva i najpoznatija na Oktoberfestu je Paulaner. postoje samo dvije pive koje igraju u derbiju u Minhenu. prva je Paulaner, a drugo Hacken-Pschorr. pogledati i toponime po Minhenu, recimo most... pogledaj i ponudu piva na Alianz Areni... a, svakako upitati domicilne Njemce...
Nisi bas dobro upucen. U Minhenu se najvise pije Augustiner. Prije nije bilo nesto poznato kod mladje raje jer nisu pravili ni reklamu, pila ga je uglavnom starija populacija. To je najstarija pivara u Minhenu. Dok sam isao u srednju skolu krenuo je taj Hype za Augustinerom. Prije ga nisi mogo ni svugdje kupiti pocetkom 2000 jer nisu sve prodavnice u Minhenu ni prodavale to pivo a izvan Minhena uopste ga nije bilo moguce kupiti. Omladina je krajem devedesetih krenula sa Augustinerom i i dan danas ga najvise pije iako vise nije nesto posebno kao nekada jer ga danas mozes svugdje kupiti.
Na Oktoberfestu se pije najvise Spaten, uostalom oni imaju najvise satora i gradonacelnik otvara Ofest sa Spaten pivom.
Spaten pravi najbolje nefiltrirano pivo u Njemackoj pod imenom Franziskaner.
Hacker Pschorr pije cesto i omladina na Ofestu jer ima najmanje alkohola, dok turisti npr Ameri i Englezi idu najvise u Hofbräu posto je to i najjace pivo na Ofestu.
Paulaner uopste ne igra neku posebnu ulogu i tamo se ide i to pivo se pije ako u drugim satorima nema mjesta.
Kako zivjeti u Minhenu a ne znati te osnovne stvari??
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6108
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#2638 Re: najbolje pivo?

Post by Lajavikrelac »

Image

Može uz kobaje 8-)
belfy
Posts: 7557
Joined: 06/08/2007 09:00

#2639 Re: najbolje pivo?

Post by belfy »

elcaliente wrote: 23/05/2021 13:55
belfy wrote: 02/05/2021 18:35
rovac13 wrote: 02/04/2021 16:24 Hehe.
Na oktoberfestu najveca guzva kod augustinera :)

Moze bit da nijemci ne znaju sta je pivo pa najvise navalili na augustiner.Uputicu ih na klix nek nauce stosta :)
jest kad bi se lagali. prva i najpoznatija na Oktoberfestu je Paulaner. postoje samo dvije pive koje igraju u derbiju u Minhenu. prva je Paulaner, a drugo Hacken-Pschorr. pogledati i toponime po Minhenu, recimo most... pogledaj i ponudu piva na Alianz Areni... a, svakako upitati domicilne Njemce...
Nisi bas dobro upucen. U Minhenu se najvise pije Augustiner. Prije nije bilo nesto poznato kod mladje raje jer nisu pravili ni reklamu, pila ga je uglavnom starija populacija. To je najstarija pivara u Minhenu. Dok sam isao u srednju skolu krenuo je taj Hype za Augustinerom. Prije ga nisi mogo ni svugdje kupiti pocetkom 2000 jer nisu sve prodavnice u Minhenu ni prodavale to pivo a izvan Minhena uopste ga nije bilo moguce kupiti. Omladina je krajem devedesetih krenula sa Augustinerom i i dan danas ga najvise pije iako vise nije nesto posebno kao nekada jer ga danas mozes svugdje kupiti.
Na Oktoberfestu se pije najvise Spaten, uostalom oni imaju najvise satora i gradonacelnik otvara Ofest sa Spaten pivom.
Spaten pravi najbolje nefiltrirano pivo u Njemackoj pod imenom Franziskaner.
Hacker Pschorr pije cesto i omladina na Ofestu jer ima najmanje alkohola, dok turisti npr Ameri i Englezi idu najvise u Hofbräu posto je to i najjace pivo na Ofestu.
Paulaner uopste ne igra neku posebnu ulogu i tamo se ide i to pivo se pije ako u drugim satorima nema mjesta.
Kako zivjeti u Minhenu a ne znati te osnovne stvari??
moze biti da nisam dovoljno upucen, jer ne zivim u Minhenu. tamo sam prebivao nekih 8-9 mjeseci tokom 2017/18 i ovdje pisem iskustva kao ljubitelj piva, a ne kao stanovnik Minhena.

interesantno je znati da se na Oktoberfestu najvise piju strane pive koje imaju proizvodnju u Minhenu. no, svako ne ocjenjuje isto, pa dobijes:
https://www.hopculture.com/best-oktoberfest-beers/
https://beerconnoisseur.com/articles/to ... s-issue-32
i bezbroj takvih razlicitih misljenja. ono sto je cinjenica je da je sada i Augustiner samo jedna strana piva sa domacom proizvodnjom...

rekoh, ja sam tamo proveo nekih 8-9 mjeseci tokom kojih sam posjetio Oktoberfest, obilazio Biergartene, kupovao pive sa rajom u gajbama za rostilje i dosta vremena proveo na Allianz Areni. tako da zaista ne znam sta piju srednjoskolci, niti koje se pivo pilo 2000. ono sto znam je da je Paulaner istorijski zacetnik Oktoberfesta i jos uvijek je domaci, a ne u rukama investitorske grupe iz inostranstva...

sto se tice same kvalitete piva misllim da ce tu uvijek doci do rasprave kod ljubitelja piva. isto kao i kod ljubitelja vina, zestokih pica, pa sve do videoigrica. ukusi su jednostavno razliciti. za one koji ne spadaju u tu grupu ce cijena odrediti koja je piva bolja.

a sto se tice same teme, vec sam vise puta napisao koja je piva najbolja, koja nakon nje i koja je na trecem mjestu. mozda nisi procitao taj moj post citiran vise puta i od drugih forumasa...
elcaliente
Posts: 4530
Joined: 13/06/2012 15:52

#2640 Re: najbolje pivo?

Post by elcaliente »

belfy wrote: 23/05/2021 19:59
elcaliente wrote: 23/05/2021 13:55
belfy wrote: 02/05/2021 18:35

jest kad bi se lagali. prva i najpoznatija na Oktoberfestu je Paulaner. postoje samo dvije pive koje igraju u derbiju u Minhenu. prva je Paulaner, a drugo Hacken-Pschorr. pogledati i toponime po Minhenu, recimo most... pogledaj i ponudu piva na Alianz Areni... a, svakako upitati domicilne Njemce...
Nisi bas dobro upucen. U Minhenu se najvise pije Augustiner. Prije nije bilo nesto poznato kod mladje raje jer nisu pravili ni reklamu, pila ga je uglavnom starija populacija. To je najstarija pivara u Minhenu. Dok sam isao u srednju skolu krenuo je taj Hype za Augustinerom. Prije ga nisi mogo ni svugdje kupiti pocetkom 2000 jer nisu sve prodavnice u Minhenu ni prodavale to pivo a izvan Minhena uopste ga nije bilo moguce kupiti. Omladina je krajem devedesetih krenula sa Augustinerom i i dan danas ga najvise pije iako vise nije nesto posebno kao nekada jer ga danas mozes svugdje kupiti.
Na Oktoberfestu se pije najvise Spaten, uostalom oni imaju najvise satora i gradonacelnik otvara Ofest sa Spaten pivom.
Spaten pravi najbolje nefiltrirano pivo u Njemackoj pod imenom Franziskaner.
Hacker Pschorr pije cesto i omladina na Ofestu jer ima najmanje alkohola, dok turisti npr Ameri i Englezi idu najvise u Hofbräu posto je to i najjace pivo na Ofestu.
Paulaner uopste ne igra neku posebnu ulogu i tamo se ide i to pivo se pije ako u drugim satorima nema mjesta.
Kako zivjeti u Minhenu a ne znati te osnovne stvari??
moze biti da nisam dovoljno upucen, jer ne zivim u Minhenu. tamo sam prebivao nekih 8-9 mjeseci tokom 2017/18 i ovdje pisem iskustva kao ljubitelj piva, a ne kao stanovnik Minhena.

interesantno je znati da se na Oktoberfestu najvise piju strane pive koje imaju proizvodnju u Minhenu. no, svako ne ocjenjuje isto, pa dobijes:
https://www.hopculture.com/best-oktoberfest-beers/
https://beerconnoisseur.com/articles/to ... s-issue-32
i bezbroj takvih razlicitih misljenja. ono sto je cinjenica je da je sada i Augustiner samo jedna strana piva sa domacom proizvodnjom...

rekoh, ja sam tamo proveo nekih 8-9 mjeseci tokom kojih sam posjetio Oktoberfest, obilazio Biergartene, kupovao pive sa rajom u gajbama za rostilje i dosta vremena proveo na Allianz Areni. tako da zaista ne znam sta piju srednjoskolci, niti koje se pivo pilo 2000. ono sto znam je da je Paulaner istorijski zacetnik Oktoberfesta i jos uvijek je domaci, a ne u rukama investitorske grupe iz inostranstva...

sto se tice same kvalitete piva misllim da ce tu uvijek doci do rasprave kod ljubitelja piva. isto kao i kod ljubitelja vina, zestokih pica, pa sve do videoigrica. ukusi su jednostavno razliciti. za one koji ne spadaju u tu grupu ce cijena odrediti koja je piva bolja.

a sto se tice same teme, vec sam vise puta napisao koja je piva najbolja, koja nakon nje i koja je na trecem mjestu. mozda nisi procitao taj moj post citiran vise puta i od drugih forumasa...
Nisam skontao sta mislis sa ovim strane pive??
Mislis na Interbrew?
Pive se i dalje produciraju tu u Minhenu ili okolini, kao Paulaner. Paulaner se pravi u Langwiedu.
Na Ofestu mogu sator dobiti samo pivare iz Minhena.
Paulaner pripada 50 posto BHI,Brau Holding International iza koje stoji Heineken. Ako se sjecas bila je ta pobuna oko flasa kada je Heineken preuzeo Paulaner jer su odbacili klasicne njemacke pivske flase i poceli tociti u uske flase koje su poznate u Holandiji i Belgiji.
User avatar
parappa
Posts: 3283
Joined: 02/09/2014 21:43
Grijem se na: struju
Vozim: Lotus Esprit TurboSE

#2641 Re: najbolje pivo?

Post by parappa »

Lajavikrelac wrote: 23/05/2021 15:44 Image

Može uz kobaje 8-)
Gdje se pivo pije u BL?
Biću u prolazu ili jednu noć u junu. Nisam nikad bio u BL pa stvarno ne znam gdje izaći
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6108
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#2642 Re: najbolje pivo?

Post by Lajavikrelac »

Ovo sam kupio u Tropik hipermarketu u Ivana Gorana Kovačića. Da li još gdje ima ne znam stvarno...
McGradySA
Posts: 785
Joined: 24/02/2021 11:25

#2643 Re: najbolje pivo?

Post by McGradySA »

Sve manje i manje kvalitetnijih piva viđam po sarajevskim supermarketima i centrima.U Mercatoru više nema Gelendera,stavili onu ublehu od lažnog crafta od The Brew pub-a.Šamon isto ofalio,furaju se generički lageri.Bingo na pofalićima katastrofa,nema Afflingema,pšeničnog Krombachera,Moretti i Grolsch te slične pišaline umjesto toga.
User avatar
parappa
Posts: 3283
Joined: 02/09/2014 21:43
Grijem se na: struju
Vozim: Lotus Esprit TurboSE

#2644 Re: najbolje pivo?

Post by parappa »

Lajavikrelac wrote: 23/05/2021 22:07 Ovo sam kupio u Tropik hipermarketu u Ivana Gorana Kovačića. Da li još gdje ima ne znam stvarno...
ma u koji kafic da izadjem ne u market :D
da malo oci naparim
becke
Posts: 83
Joined: 15/12/2013 23:38

#2645 Re: najbolje pivo?

Post by becke »

McGradySA wrote: 25/05/2021 15:20 Sve manje i manje kvalitetnijih piva viđam po sarajevskim supermarketima i centrima.U Mercatoru više nema Gelendera,stavili onu ublehu od lažnog crafta od The Brew pub-a.Šamon isto ofalio,furaju se generički lageri.Bingo na pofalićima katastrofa,nema Afflingema,pšeničnog Krombachera,Moretti i Grolsch te slične pišaline umjesto toga.
I u Tuzli je isto. Gelender nisam vidio u supermarketima sigurno dvije godine.
Prije mi je bilo zanimljivo piti domace kraft pivo na godisnjem jer to ne mogu kupiti u Ceskoj, a sad je vrhunac naci Benediktiner ili Hacker-Pschorr.
McGradySA
Posts: 785
Joined: 24/02/2021 11:25

#2646 Re: najbolje pivo?

Post by McGradySA »

becke wrote: 29/05/2021 20:17
I u Tuzli je isto. Gelender nisam vidio u supermarketima sigurno dvije godine.
Prije mi je bilo zanimljivo piti domace kraft pivo na godisnjem jer to ne mogu kupiti u Ceskoj, a sad je vrhunac naci Benediktiner ili Hacker-Pschorr.
Taj Hacker me nije oduševio previše.Da li neko zna gdje se ima kupiti Kaltenberg pšenična?
User avatar
tovarish
Posts: 3501
Joined: 26/05/2008 23:57

#2647 Re: najbolje pivo?

Post by tovarish »

Meni su u zadnje vrijeme legli tamni Kozel i pšenični Blanc.
User avatar
nepass1
Posts: 9515
Joined: 06/07/2017 07:35

#2648 Re: najbolje pivo?

Post by nepass1 »

Zimus sam samo cugao paulaner salvador, meni bas extra piva. Kako je ugrijalo pretezno pijem ove blaze varijante, carlsberg itd.
Kontam sad u subotu rostilj raspaliti, moze li se salvador piti kad sunce udari u glavu ili ipak nesta blaze?!
User avatar
parappa
Posts: 3283
Joined: 02/09/2014 21:43
Grijem se na: struju
Vozim: Lotus Esprit TurboSE

#2649 Re: najbolje pivo?

Post by parappa »

nepass1 wrote: 07/07/2021 19:25 Zimus sam samo cugao paulaner salvador, meni bas extra piva. Kako je ugrijalo pretezno pijem ove blaze varijante, carlsberg itd.
Kontam sad u subotu rostilj raspaliti, moze li se salvador piti kad sunce udari u glavu ili ipak nesta blaze?!
po nekom njemackom pravilu ne.
Salvator je bock (jarac) pivo... ustvari doppelbock (dupi jarac) i svabi ga traditionalno piju samo zimi.

Pravi se na jesen tako da dobro pazite na rok trajanja ako kupujete na ljeto.

Inace se ovo jako pivo pravilo kao pice tokom posta bavarskih monaha u srednjem vijeku. Hrana je tokom posta zabranjena ali je pice bilo dozvoljeno.
ovo pivo ima dosta vise alkohola, ekstrakta i kalorija a puno je manje gazirano od "obicnog".

Ne bih preporucivao piti vise od 2-3 ni zimi a pogotovo ne kad sunce udari... :thumbup:
User avatar
nepass1
Posts: 9515
Joined: 06/07/2017 07:35

#2650 Re: najbolje pivo?

Post by nepass1 »

I ja to kontam popicu pet piva uz sunce i rostilj i komiracu se :D
Pored toga sam navikao na 0,5l pive (tecnost opcenito). Jednostavno 0,33l mi je tri gutljaja i kraj
Post Reply