najbolje pivo?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
shmizlica
Posts: 57849
Joined: 18/11/2010 14:35
Location: u oku posmatrača

#276 Re: najbolje pivo?

Post by shmizlica »

zviz......mi nismo u Danskoj :zoka:
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#277 Re: najbolje pivo?

Post by Zviz »

shmizlica wrote:zviz......mi nismo u Danskoj :zoka:
Znam, ali pitame covjek sta mi kaze konobar kad to narucim, u DK nista - sta ce mi reci, mada ja to i nepijem - nisam ljubitelj cidera i tacka. :D
User avatar
shmizlica
Posts: 57849
Joined: 18/11/2010 14:35
Location: u oku posmatrača

#278 Re: najbolje pivo?

Post by shmizlica »

:?: a kako si skonto da se čovjek obraća tebi? :zoka:
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#279 Re: najbolje pivo?

Post by Zviz »

shmizlica wrote::?: a kako si skonto da se čovjek obraća tebi? :zoka:
Znam jer mi je doaso u goste na Somersby :D
User avatar
saiks
Posts: 1016
Joined: 12/11/2013 13:06

#280 Re: najbolje pivo?

Post by saiks »

Bas si ZVIZnut,neobracam se tebi,vec ovome sto si ga citirao,sto je napisao somersbaj
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#281 Re: najbolje pivo?

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Tuzlansko crno. :thumbup:

Image
User avatar
nixon69
Posts: 1007
Joined: 06/10/2013 21:29

#282 Re: najbolje pivo?

Post by nixon69 »

Ako hocete puno piti a da nemate mamurluka,onda pijte Warsteiner. :D
Od svih ostalih u jutro mi je glava velika k`o bubanj. :D
makthemak
Posts: 122
Joined: 16/01/2009 22:03

#283 Re: Najbolje pivo

Post by makthemak »

Image
Probah ovo ljetos u Copenhagenu jedno od boljih
Image
U najboljoj pivnici u Pragu po meni ima ovo pivo sa 12,8% alkohola
Image
Iz iste pivnice jos jedno odlicno pivo
Image
Samostanska piva u pragu 5 stalnih vrsta piva, sve su odlicne, samo je meni IPA bio pregorak, ali se drustvu svidio, nekoliko sezonskih piva.
Image
Eto dosta za pocetak
User avatar
avantgarde
Posts: 7938
Joined: 01/02/2010 22:02
Location: u masi svakojako sarenih profila..

#284 Re: Najbolje pivo

Post by avantgarde »

koga sta boli-boli,to je tesko promijenit...ováj mi najbolje sjeda od svih a probao sam mnoge jer sam radio nekad u shopu..
Image
nema kiseline u njemu kao u nekim pivima..
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#285 Re: Najbolje pivo

Post by muminovic »

Najbollje koje ima da se kupi u BiH je svakako u Merkatoru:

Swinckels Pilsner - oko 2,5 KM flasa

Image
User avatar
Pitarrr82
Posts: 11865
Joined: 01/03/2011 14:17
Location: Lovely jubbly land...

#286 Re: Najbolje pivo

Post by Pitarrr82 »

Ima i boljih, pogotovo u zadnje vrijeme sve vise dobrih piva stize u nase markete...
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#287 Re: Najbolje pivo

Post by JThomas »

ovaj banjalučki kaltenberg po licenci je skroz, skroz dobar. i nektar je sad miljama bolji od sarajevske...sve je sad bolje od sarajevske, braća bi givikt pokvarila.
Last edited by JThomas on 11/01/2014 12:39, edited 1 time in total.
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#288 Re: Najbolje pivo

Post by muminovic »

Pitarrr82 wrote:Ima i boljih, pogotovo u zadnje vrijeme sve vise dobrih piva stize u nase markete...
Koje je bolje ?
User avatar
brewer
Posts: 568
Joined: 06/07/2012 17:21
Location: www.volimpivo.ba
Contact:

#289 Re: Najbolje pivo

Post by brewer »

muminovic wrote:Najbollje koje ima da se kupi u BiH je svakako u Merkatoru:

Swinckels Pilsner - oko 2,5 KM flasa

Image

Izbjegavajte piva u prozirnim flasama. Svjetlost jako steti pivu, odnosno UV zracenje iz svjetla. U kombinacij sa hmeljnim kiselinama iz piva stvaraju se hemijski spojevi identicni onima u tvorovoj mokraci koja mu sluzi za odbranu. Zato je na engleskom jeziku termin za takvo, svijetlom unisteno pivo - skunked beer. Pivo smrdi a najgore je to sto prosjecan pivopija misli da to tako treba i da je to sasvim normalno. Swinckels iz mercatora ili konzuma u 9 od 10 slucajeva ima taj miris. To je uostalom i razlog zasto pivo mora biti u ambalazi od smedjeg stakla jer smedje staklo sprecava prodor uv zraka. Zelene boce su dosta vise propusne pa se isto tako ne preporucuju, dok se prozirno staklo ni u kom slucaju ne preporucuje. Zivjeli!


Sent from my iPad using Tapatalk
User avatar
Pitarrr82
Posts: 11865
Joined: 01/03/2011 14:17
Location: Lovely jubbly land...

#290 Re: Najbolje pivo

Post by Pitarrr82 »

muminovic wrote:
Pitarrr82 wrote:Ima i boljih, pogotovo u zadnje vrijeme sve vise dobrih piva stize u nase markete...
Koje je bolje ?

Po meni Krombacher, odlicno im je i crno u zadnje vrijeme ga bude u DP-u.
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#291 Re: Najbolje pivo

Post by muminovic »

Pa kako onda na svim strnicama ljubitelja piva ovo pivo ima ocjenu od 86 poena od 100, odnosno 89 od 100, i svrstavaju ga u vrhunska piva ?

Meni licno ima odlican ukus.
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#292 Re: Najbolje pivo

Post by muminovic »

Pitarrr82 wrote:
muminovic wrote:
Pitarrr82 wrote:Ima i boljih, pogotovo u zadnje vrijeme sve vise dobrih piva stize u nase markete...
Koje je bolje ?

Po meni Krombacher, odlicno im je i crno u zadnje vrijeme ga bude u DP-u.
Krombacher je odlican, moj drugi izbor, ovo mi je bolje.
User avatar
Pitarrr82
Posts: 11865
Joined: 01/03/2011 14:17
Location: Lovely jubbly land...

#293 Re: Najbolje pivo

Post by Pitarrr82 »

Naravno, svako ima svoj ukus ali je dobro da je u zadnje vrijeme dostupno dosta kvalitenih piva u marketima.

Ja sam opet dobio par piva iz Svedske pa ih testiram jednu po jednu :mrgreen:
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#294 Re: Najbolje pivo

Post by muminovic »

ma dobro, sve je do invidualnog ukusa :-) ALi u svakom slucaju jos nisam pio lose pivo :-) sva su dobra :-)
User avatar
brewer
Posts: 568
Joined: 06/07/2012 17:21
Location: www.volimpivo.ba
Contact:

#295 Re: Najbolje pivo

Post by brewer »

muminovic wrote:Pa kako onda na svim strnicama ljubitelja piva ovo pivo ima ocjenu od 86 poena od 100, odnosno 89 od 100, i svrstavaju ga u vrhunska piva ?

Meni licno ima odlican ukus.
stranice na koje mislis i nisu neko mjerilo i sistem ocjenjivanja je dosta zbunjujuci iz nekoliko razloga. pivo ima ocjenu 89 u odnosu na šta? na sva piva na svijetu, na samo piva iz istog stila, na samo piva iz jedne države/regije, na samo piva podjeljena po tipu fermentacije? znaci nije nikakvo mjerilo, a ne znam ni gdje si vidio te ocjene. na beeradvocate to pivo ima ocjenu 84 od 100 ali ima samo deset review-ova, pa to i nije neki uzorak dok na ratebeer.com ima 28/100 ali je uzorak daleko veći čini mi se preko stotinu review-a.

u principu, swinckels je samo malo ušminkanija varijanta klasičnog industrijskog lagera jer su koristili hmelj sorte cascade, pa pivo ima laganu citrusnu notu. sve bi bilo super samo da nije u prozirnoj flaši i da nema taj miris o kojem sam pisao u prethodnom postu. ako pročitaš recenzije na ratebeer vidjet ćeš da se svako malo spominje 'skunked' okus.... razlog zasto je kod nas tako cesto tog okusa je jako slab obrt zaliha po nasim marketima, pivo danima i mjesecima stoji i u skladištima i na policama na svjetlu, dok se na primjer negdje drugo, u drugim zemljama puno brže prodaje i pravilno ga skladište pa se ne stigne pokvariti.
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#296 Re: Najbolje pivo

Post by muminovic »

brewer wrote:
muminovic wrote:Pa kako onda na svim strnicama ljubitelja piva ovo pivo ima ocjenu od 86 poena od 100, odnosno 89 od 100, i svrstavaju ga u vrhunska piva ?

Meni licno ima odlican ukus.
stranice na koje mislis i nisu neko mjerilo i sistem ocjenjivanja je dosta zbunjujuci iz nekoliko razloga. pivo ima ocjenu 89 u odnosu na šta? na sva piva na svijetu, na samo piva iz istog stila, na samo piva iz jedne države/regije, na samo piva podjeljena po tipu fermentacije? znaci nije nikakvo mjerilo, a ne znam ni gdje si vidio te ocjene. na beeradvocate to pivo ima ocjenu 84 od 100 ali ima samo deset review-ova, pa to i nije neki uzorak dok na ratebeer.com ima 28/100 ali je uzorak daleko veći čini mi se preko stotinu review-a.

u principu, swinckels je samo malo ušminkanija varijanta klasičnog industrijskog lagera jer su koristili hmelj sorte cascade, pa pivo ima laganu citrusnu notu. sve bi bilo super samo da nije u prozirnoj flaši i da nema taj miris o kojem sam pisao u prethodnom postu. ako pročitaš recenzije na ratebeer vidjet ćeš da se svako malo spominje 'skunked' okus.... razlog zasto je kod nas tako cesto tog okusa je jako slab obrt zaliha po nasim marketima, pivo danima i mjesecima stoji i u skladištima i na policama na svjetlu, dok se na primjer negdje drugo, u drugim zemljama puno brže prodaje i pravilno ga skladište pa se ne stigne pokvariti.
Vidim da se jako dobro razumjes u piva, koja piva koja imaju da se kupe u BiH ti preporucujes ?
User avatar
brewer
Posts: 568
Joined: 06/07/2012 17:21
Location: www.volimpivo.ba
Contact:

#297 Re: Najbolje pivo

Post by brewer »

pisali smo dosta o tome na ovoj temi: http://www.klix.ba/forum/domace-pivo-t101299.html

u sustini mrka kapa. u zadnje vrijeme su se pojavili paulanerovi hefeweizen i helles u limenkama i flašama u tušu i mercatoru. paulaner hefeweizen je odlično pšenično pivo i sasvim ravnopravan takmac schneideru, weihenstephaneru i franziskaneru od kojih su sva odlična pšenična hefeweizen piva sa nešto različitim karakteristikama.

u vitezu u FIS-u je nekad bio dobar izbor boljih piva i tu se mogao kupiti paulaner salvator, za moj pojam odličan doppelbock.

osim toga tu je i ponuda la trappe piva - witte, isidor, quadrupel, tripel, bock itd. sve dobra piva.

mada ovo sve nabrojano je dobro u odnosu na našu vrlo siromašnu ponudu piva u BiH. u odnosu na neku normalnu ponudu u nekoj evropskoj zemlji, ovo nabrojano je relativno bezveze kako brojčano tako i kvalitetom....

u zadnjih desetak godina svijet osvaja pivski stil 'india pale ale', ali to se ne moze kupiti kod nas.

ima tu jos masa citava fantasticnih piva, ali nemam sta o njima pisati kad se do takvih piva ne moze doci kod nas. na zalost.
atg51
Posts: 315
Joined: 09/06/2008 13:27

#298 Re: Najbolje pivo

Post by atg51 »

Najbolja tema trenutno na forumu, sa zadovoljstvom sam procitao prethodnih 11 strana. :)
Hvala svima za informacije, recimo za nekih 90% piva koje ste spomenuli, nisam uopce cuo.

Sto se mene tice, od svijetlih piva, Karlovacko, Preminger, Pan, u zadnje vrijeme i Staropramen.
Od tamnih, opet Karlovacko i Tomislav (Tomislav me nakon 3-4 slozi, bas me "ubebi"). :)
User avatar
ami8
Posts: 444
Joined: 23/05/2010 19:01

#299 Re: Najbolje pivo

Post by ami8 »

Gdje u Sarajevu ima kupiti Tomislav u maloprodaji?
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#300 Re: Najbolje pivo

Post by Zviz »

brewer wrote:pisali smo dosta o tome na ovoj temi: http://www.klix.ba/forum/domace-pivo-t101299.html

u sustini mrka kapa. u zadnje vrijeme su se pojavili paulanerovi hefeweizen i helles u limenkama i flašama u tušu i mercatoru. paulaner hefeweizen je odlično pšenično pivo i sasvim ravnopravan takmac schneideru, weihenstephaneru i franziskaneru od kojih su sva odlična pšenična hefeweizen piva sa nešto različitim karakteristikama.

u vitezu u FIS-u je nekad bio dobar izbor boljih piva i tu se mogao kupiti paulaner salvator, za moj pojam odličan doppelbock.

osim toga tu je i ponuda la trappe piva - witte, isidor, quadrupel, tripel, bock itd. sve dobra piva.

mada ovo sve nabrojano je dobro u odnosu na našu vrlo siromašnu ponudu piva u BiH. u odnosu na neku normalnu ponudu u nekoj evropskoj zemlji, ovo nabrojano je relativno bezveze kako brojčano tako i kvalitetom....

u zadnjih desetak godina svijet osvaja pivski stil 'india pale ale', ali to se ne moze kupiti kod nas.

ima tu jos masa citava fantasticnih piva, ali nemam sta o njima pisati kad se do takvih piva ne moze doci kod nas. na zalost.
Mozes kupiti indirektno preko mene, jedan uvozi za taj citav region, bar mi tako kaze a kome prodaje pojma nemam - mada mislim on uvozi po narudjbi i zelji. Samo ja ovdje mogu kupiti na velikooooooo za budi posto. Zadnji put sam mu prodao 60 x 24 od 0,5l limenke Guinesse pivao - svaka kostala 0.80€ a paket citav 19,2€ ;) Kaze da dole prodaje za 2 i kusur € konzerva. Sigurno u Sloveniji i HR, jer kad sam gledao cijene tog piva u Sloveniji je cijena bila oko 2,5€ u obicnoj prodavnici a u barovima oko 3€ flasa.
Post Reply