najbolje pivo?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
atheist
Posts: 190
Joined: 11/07/2006 16:46

#76 Re: Najbolje pivo

Post by atheist »

Ja ću nastaviti sa belgijskim pivama. Jedan od najznačajnijih predstavnika Belgije je Delirium Tremens (ime dobio po alkoholnoj apstinenciji/krizi).

Jačina je večinom između 8-9% i pakovana je u keramičkim bocama. Okus je prilično intenzivan, i odgovara samo uz jelo.

Image
User avatar
atheist
Posts: 190
Joined: 11/07/2006 16:46

#77 Re: Najbolje pivo

Post by atheist »

Vjerovatno najlošija meksička piva (i generalno) je Corona. Ono što je specifično za nju, to je da se van Meksika služi sa limunom, bez da iko od onih koji tu glupost rade zna čemu uopšte limun na flaši.

Nebrojeno puta sam vidio po Balkanu (a i po Evropi) kako u klubovima (većinom djevojke) drže Coronu u ruci, a nakon gutljaja, stavljaju limun u usta.

Limun se stavlja na sve pive u Meksiku iz jednog jedinog razloga - a to je da tjera mušice. Ne znam kako je došlo do ljudi da se pivo uopšte pije sa limunom, ali komično je svaki put.

Image
User avatar
atheist
Posts: 190
Joined: 11/07/2006 16:46

#78 Re: Najbolje pivo

Post by atheist »

U Engleskoj je bez Fullersa nemoguće proći (imaju oko 400 svojih pubova i ). Ale je ono u čemu su specijalci, i njihov Ale je ono što je nezaobilazno u svakoj posjeti Engleskoj.

Meni najatraktivniji, i jedan od omiljenih ale je London Pride.

Nema mnogo alkohola (4,1 ili 4,7%) i ima voćkast okus. Genijalan Ale koji mogu svakome preporučiti:

Image
CHiLL
Posts: 15
Joined: 04/04/2013 19:28

#79 Re: Najbolje pivo

Post by CHiLL »

atheist wrote:U Engleskoj je bez Fullersa nemoguće proći (imaju oko 400 svojih pubova i ). Ale je ono u čemu su specijalci, i njihov Ale je ono što je nezaobilazno u svakoj posjeti Engleskoj.

Meni najatraktivniji, i jedan od omiljenih ale je London Pride.

Nema mnogo alkohola (4,1 ili 4,7%) i ima voćkast okus. Genijalan Ale koji mogu svakome preporučiti:

Image

Da se pohvalim , prosle godine sam imao priliku da ispraznim dvije boce, 4,1 cini mi se da je % alkohola.
User avatar
TheWatcher
Posts: 2603
Joined: 08/03/2007 12:09
Location: *** tamo gdje prestaje logika tu pocinje Bosna ***

#80 Re: Najbolje pivo

Post by TheWatcher »

Jelen :thumbup:
User avatar
Anestezija
Posts: 22549
Joined: 29/01/2010 04:59
Location: Sjever

#81 Re: Najbolje pivo

Post by Anestezija »

Pan hladan 8-)
Djubre_
Posts: 3143
Joined: 01/06/2011 23:25
Location: Iron City

#82 Re: Najbolje pivo

Post by Djubre_ »

Pivo? Cuj koje pivo?

Sarajevsko je talasika...

Ma da zderem sve..

PAN - Posljednja Allahova Naredba! :)

Boze me oprosti..;)

Sent from my SAMSUNG-SGH-I747 using Tapatalk 2
User avatar
brewer
Posts: 568
Joined: 06/07/2012 17:21
Location: www.volimpivo.ba
Contact:

#83 Re: Najbolje pivo

Post by brewer »

Jelen, Lav, Ožujsko, Karlovačko, Sarajevsko kao i sva ostala piva iz pivara na području bivše jugoslavije (uz par izuzetaka) su ustvari isto pivo u različitim ambalažama. Radi se o tradiciji proizvodnje njemačkog svijetlog lagera ili piva pilsnerskog tipa. Razlike između ovih piva postoje samo u količini i tipu sirovina, ali te razlike su stvarno minimalne jer se uglavnom radi o pivima iz istog stila gdje su gorčina, sladni okus, karbonizacija i osnovne karakteristike piva skoro pa iste. Kad već morate birati između tih piva, onda na etiketi gledajte sastav i izbjegavajte piva koja sadrže kukuruznu krupicu (nekada piše i pivarska krupica ili neslađene žitarice), a isto tako birajte piva koja sadrže preko 11,5% ekstrakta.

Mi ne poznajemo Ale piva koja su daleko bogatija okusom, proizvode se u toliko različitih varijanti da kad probate pivo iz jednog stila nakon nekog drugog, stvarno možete razaznati značajne razlike u hmeljnim aromama, količini sladova, tipu sladova, pitkoći, gorčini, voćnim aromama itd.

Od stranih piva preporučujem belgijski Kwak, engleski fullers, američka i evropska piva IPA stila, kvalitetnije weizene (paulaner, schneider itd.), a od domaćih Velebitsko i naravno, Oldbridz Ale, jedino Ale pivo koje je moguće kupiti u BiH.
User avatar
kisni indijanac
Posts: 1987
Joined: 13/09/2012 15:56

#84 Re: Najbolje pivo

Post by kisni indijanac »

većinom dijasporske preporuke nedostupne bosancima i hercegovcima, a i onima sa plićim džepovima..kao i previše filozofije...najgore je pivo koje nemaš...
Last edited by kisni indijanac on 08/08/2013 12:43, edited 1 time in total.
User avatar
shbc
Posts: 3346
Joined: 20/07/2012 12:13

#85 Re: Najbolje pivo

Post by shbc »

Najbolje pivo? Ono za mojim stolom :)

Ali ruku na srce ima ih odvratnih koje izbjegavam kad god je moguce. Sva plastificirana, Sarajevsko u limenci itd.
User avatar
atheist
Posts: 190
Joined: 11/07/2006 16:46

#86 Re: Najbolje pivo

Post by atheist »

brewer wrote:Mi ne poznajemo Ale piva ...
Što je zapravo najzanimljivije u cijeloj priči, s obzirom da se radi o pivopijskoj naciji. Ne znam da li negdje postoje podaci ili predpostavke koliko piva se proda godišnje u BiH, ali je sramno da tako atraktivno tržište (gdje je pivo dio kulture) ima tako siromašnu ponudu.

Niko ne može da se pravda cijenom, jer sve ono što se uvozi nije skuplje od Ale piva recimo.

I onda povrh svega toga imamo kafane po Sarajevu, Zenici, ... koje se nazivaju pubovima.

Neozbilljno.
User avatar
brewer
Posts: 568
Joined: 06/07/2012 17:21
Location: www.volimpivo.ba
Contact:

#87 Re: Najbolje pivo

Post by brewer »

kisni indijanac wrote:većinom dijasporske preporuke nedostupne bosancima i hercegovcima, a i onima sa pilićim džepovima..kao i previše filozofije...najgore je pivo koje nemaš...
ja na primjer nisam dijasporac, ali se bavim pivom dosta dugo i nalazim načine da nabavim dobra piva. ako si iz sarajeva, na pijaci ciglane ima distributer La Trappe piva (trapistička belgijska ale piva) - Wit, Isidor, Quadripel, Strong ale, Bock itd. Ovo su jako dobra piva. Osim toga u FIS vitez ako te put nanese, možeš nabaviti fantastični Paulaner Salvator doppelbock ili neloš hrvatski Tomislav - jaki, tamni lager. U supermarketima TUŠ u zadnje vrijeme su se pojavili Paulanerovi Helles i Hefeweizen, odlična piva. U ALTI tržnom centru na zadnjem spratu služe točeni La Trappe u nekoliko varijanti. U konzumu se može kupiti La Trappe u keramičkoj boci. Erdinger se isto može kupiti, nije čemu, ali odskače od ukupne ponude. I naravno, ako imaš priliku, u mostaru se može nabaviti Oldbridz ale - pivo iz prve mikropivnice u BiH, pravi američki pale ale, zatim brown ale i red ale.
User avatar
brewer
Posts: 568
Joined: 06/07/2012 17:21
Location: www.volimpivo.ba
Contact:

#88 Re: Najbolje pivo

Post by brewer »

atheist wrote:
brewer wrote:Mi ne poznajemo Ale piva ...
Što je zapravo najzanimljivije u cijeloj priči, s obzirom da se radi o pivopijskoj naciji. Ne znam da li negdje postoje podaci ili predpostavke koliko piva se proda godišnje u BiH, ali je sramno da tako atraktivno tržište (gdje je pivo dio kulture) ima tako siromašnu ponudu.

Niko ne može da se pravda cijenom, jer sve ono što se uvozi nije skuplje od Ale piva recimo.

I onda povrh svega toga imamo kafane po Sarajevu, Zenici, ... koje se nazivaju pubovima.

Neozbilljno.

mi nismo nikad bili niti ćemo ikad biti pivopijska nacija :) tradicionalno nismo nikada bili, a to je uslovljeno prije svega klimom i geografskim položajem. Kod nas ne uspijevaju hmelj i ječam i nikada nismo imali svoju vlastitu tradiciju proizvodnje piva. Kod nas je pivarstvo poprilično kasno došlo, s austrougarima.
User avatar
atheist
Posts: 190
Joined: 11/07/2006 16:46

#89 Re: Najbolje pivo

Post by atheist »

kisni indijanac wrote:većinom dijasporske preporuke nedostupne bosancima i hercegovcima, a i onima sa pilićim džepovima..kao i previše filozofije...najgore je pivo koje nemaš...
Ne moraš biti dijaspora da bi probao različite pive. Načina je milion. A to što veliš je prazna floskula.

Plići ili dublji džep je irelevantan u ovoj priči jer razlike u cijenama su od pola marke, do marke.

Pivo jeste filozofija i kultura stara trilion godina.
User avatar
atheist
Posts: 190
Joined: 11/07/2006 16:46

#90 Re: Najbolje pivo

Post by atheist »

brewer wrote:mi nismo nikad bili niti ćemo ikad biti pivopijska nacija :) tradicionalno nismo nikada bili, a to je uslovljeno prije svega klimom i geografskim položajem. Kod nas ne uspijevaju hmelj i ječam i nikada nismo imali svoju vlastitu tradiciju proizvodnje piva. Kod nas je pivarstvo poprilično kasno došlo, s austrougarima.
U proizvodnji svakako nismo. Ciljao sam na potrošače, kojih je znatan broj. Bilo da pive kupuju u marketima, ili ih piju u kafanama.
User avatar
brewer
Posts: 568
Joined: 06/07/2012 17:21
Location: www.volimpivo.ba
Contact:

#91 Re: Najbolje pivo

Post by brewer »

atheist wrote:
brewer wrote:mi nismo nikad bili niti ćemo ikad biti pivopijska nacija :) tradicionalno nismo nikada bili, a to je uslovljeno prije svega klimom i geografskim položajem. Kod nas ne uspijevaju hmelj i ječam i nikada nismo imali svoju vlastitu tradiciju proizvodnje piva. Kod nas je pivarstvo poprilično kasno došlo, s austrougarima.
U proizvodnji svakako nismo. Ciljao sam na potrošače, kojih je znatan broj. Bilo da pive kupuju u marketima, ili ih piju u kafanama.
pa i o tome bi se moglo pričati, jer kad pogledaš statistike koje imam (mogu nekad skenirati pa postaviti ovdje) poprilično zaostajemo za drugim zemljama u konzumaciji piva per capita. :)

to nije problem - problem su lobiji velikih pivara koji zasipaju tržište svojim nekvalitetnim pivima i jednostavno strah trgovaca da nabavljaju nešto drugo od onoga što 'ide'.... kvalitetna, nefiltrirana ale piva najčešće imaju dosta kraći rok trajanja od ovih komercijalnih lagera, pa treba 'stisnut' pa kupiti paletu tog piva koje se prodaje dosta skuplje, na tržištu gdje su potrošači neinformisani i ne znaju baš puno o pivu.... :-D
User avatar
kisni indijanac
Posts: 1987
Joined: 13/09/2012 15:56

#92 Re: Najbolje pivo

Post by kisni indijanac »

ja nisam baš probirljiv, opet ponavljam većina čeških mi leži uz to imaju i najveću tradiciju koja je rezultirala i kvalitetom, ne znam čemu forsiranje npr. njemačkog kao automatski dobrog piva..pijem ona koja su mi dostupna, volio bih da imam uslove za malo više..staropramen mi je izvrsna i nemam predrasude zato što je puni zagrebačka pivovara, svom okusu vjerujem dugo godina, a češke pive sam probao još prije rata na jadranu u lijepom društvu...hvala na preporukama, volio bih da mogu da dobacim do tih piva koje preporučujete..uostalom i sarajevska premium je odlična, uostalom ni laško tamno nije lošije od erdinger tamne....
User avatar
kisni indijanac
Posts: 1987
Joined: 13/09/2012 15:56

#93 Re: Najbolje pivo

Post by kisni indijanac »

atheist wrote:
kisni indijanac wrote:većinom dijasporske preporuke nedostupne bosancima i hercegovcima, a i onima sa pilićim džepovima..kao i previše filozofije...najgore je pivo koje nemaš...
Ne moraš biti dijaspora da bi probao različite pive. Načina je milion. A to što veliš je prazna floskula.

Plići ili dublji džep je irelevantan u ovoj priči jer razlike u cijenama su od pola marke, do marke.

Pivo jeste filozofija i kultura stara trilion godina.
nije irelevantan ako je staropramen 1, 20 KM a guiness 10 KM......
User avatar
brewer
Posts: 568
Joined: 06/07/2012 17:21
Location: www.volimpivo.ba
Contact:

#94 Re: Najbolje pivo

Post by brewer »

ne znam da li će mi moderator izbrisati ovaj post, ali na blogu sam napisao dosta recenzija kvalitetnih piva, pa s obzirom da je vezano za temu, da ne kopiram tekstove ovdje, mogu vam ostaviti link bez ikakve namjere da reklamiram blog http://pivskamushica.wordpress.com/

:)
User avatar
kisni indijanac
Posts: 1987
Joined: 13/09/2012 15:56

#95 Re: Najbolje pivo

Post by kisni indijanac »

brewer wrote:ne znam da li će mi moderator izbrisati ovaj post, ali na blogu sam napisao dosta recenzija kvalitetnih piva, pa s obzirom da je vezano za temu, da ne kopiram tekstove ovdje, mogu vam ostaviti link bez ikakve namjere da reklamiram blog http://pivskamushica.wordpress.com/

:)
meni ti je recenzija pive još gora od recenzije nekog muzičkog cd -a samozvanih kritičara, vjerujem svom ukusu i sluhu... :)
User avatar
atheist
Posts: 190
Joined: 11/07/2006 16:46

#96 Re: Najbolje pivo

Post by atheist »

brewer wrote:pa i o tome bi se moglo pričati, jer kad pogledaš statistike koje imam (mogu nekad skenirati pa postaviti ovdje) poprilično zaostajemo za drugim zemljama u konzumaciji piva per capita. :)
Meni se nekako učini drugačije? To je statistika za cijelu BiH ili?
brewer wrote:to nije problem - problem su lobiji velikih pivara koji zasipaju tržište svojim nekvalitetnim pivima i jednostavno strah trgovaca da nabavljaju nešto drugo od onoga što 'ide'.... kvalitetna, nefiltrirana ale piva najčešće imaju dosta kraći rok trajanja od ovih komercijalnih lagera, pa treba 'stisnut' pa kupiti paletu tog piva koje se prodaje dosta skuplje, na tržištu gdje su potrošači neinformisani i ne znaju baš puno o pivu.... :-D
Svakako da lobi postoji, ali mislim da ima tržište za mnogo šta u BiH, na što se trgovci i dobavljači ne usuđuju riskirati. Već sam naveo kvazi pubove koji bi upravo trebali sami probiti taj led, jer u pub čovjek ide da pije pivo, a ne kafu. Ali, ako imaš tu statistiku - može biti da mi stvarno nismo atraktivno tržište za bilo šta kvalitetno.
User avatar
atheist
Posts: 190
Joined: 11/07/2006 16:46

#97 Re: Najbolje pivo

Post by atheist »

brewer wrote:ne znam da li će mi moderator izbrisati ovaj post, ali na blogu sam napisao dosta recenzija kvalitetnih piva, pa s obzirom da je vezano za temu, da ne kopiram tekstove ovdje, mogu vam ostaviti link bez ikakve namjere da reklamiram blog http://pivskamushica.wordpress.com/

:)
Zašto bi neko brisao. Temu nisu ofulao, a podijeli uostalom malo tekstova i ovdje sa bloga. :)
User avatar
brewer
Posts: 568
Joined: 06/07/2012 17:21
Location: www.volimpivo.ba
Contact:

#98 Re: Najbolje pivo

Post by brewer »

kisni indijanac wrote:
brewer wrote:ne znam da li će mi moderator izbrisati ovaj post, ali na blogu sam napisao dosta recenzija kvalitetnih piva, pa s obzirom da je vezano za temu, da ne kopiram tekstove ovdje, mogu vam ostaviti link bez ikakve namjere da reklamiram blog http://pivskamushica.wordpress.com/

:)
meni ti je recenzija pive još gora od recenzije nekog muzičkog cd -a samozvanih kritičara, vjerujem svom ukusu i sluhu... :)

vjerujem. svako ima pravo da kreira svoj stav o nekim stvarima u životu. ja se pivom bavim, proizvodim svoje vlastito domaće pivo, a ima nas u BiH popriličan broj koji to radimo, tako da mi imamo potpuno drugi pristup pivu. prije nego što sam ušao u ovo sve sa pivom, razmišljao sam isto kao ti o pivima, pa i o recenzijama. :)
User avatar
atheist
Posts: 190
Joined: 11/07/2006 16:46

#99 Re: Najbolje pivo

Post by atheist »

brewer wrote:vjerujem. svako ima pravo da kreira svoj stav o nekim stvarima u životu. ja se pivom bavim, proizvodim svoje vlastito domaće pivo, a ima nas u BiH popriličan broj koji to radimo, tako da mi imamo potpuno drugi pristup pivu. prije nego što sam ušao u ovo sve sa pivom, razmišljao sam isto kao ti o pivima, pa i o recenzijama. :)
Jel se može negdje doći do te tvoje pivnice? Jesu li mediji igdje to pomenuli (poslije ovi h Bošnjaka, genocida i čega sve ne) ?
User avatar
brewer
Posts: 568
Joined: 06/07/2012 17:21
Location: www.volimpivo.ba
Contact:

#100 Re: Najbolje pivo

Post by brewer »

atheist wrote:
brewer wrote:vjerujem. svako ima pravo da kreira svoj stav o nekim stvarima u životu. ja se pivom bavim, proizvodim svoje vlastito domaće pivo, a ima nas u BiH popriličan broj koji to radimo, tako da mi imamo potpuno drugi pristup pivu. prije nego što sam ušao u ovo sve sa pivom, razmišljao sam isto kao ti o pivima, pa i o recenzijama. :)
Jel se može negdje doći do te tvoje pivnice? Jesu li mediji igdje to pomenuli (poslije ovi h Bošnjaka, genocida i čega sve ne) ?
ja proizvodim samo za svoje potrebe, to je jako popularan hobi u svijetu - home brewing. pivo ne prodajem. ima nas već dosta u BiH i proizvodimo razna piva po recepturama iz cijelog svijeta. većinom ale tipa.

imaš moju temu na ovom forumu o domaćem pivu, a ima dosta komentara i o komercijalnim dostupnim pivima

http://www.klix.ba/forum/domace-pivo-t101299.html
Post Reply