najbolje pivo?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
brewer
Posts: 568
Joined: 06/07/2012 17:21
Location: www.volimpivo.ba
Contact:

#526 Re: najbolje pivo?

Post by brewer »

homega wrote:
brewer wrote:evo da vam prestavim još jednu pivaru čija piva se polako probijaju na područje bivše jugoslavije...
Kupila žena sinoć, popio dvije Herbertsove, ukusa su mi sasvim solidne, mada nešto blaže nego druge.

Imaš li više informacija o ovim pivama, mađarske su proizvodnje, obje?

Image Image
loše je ovo prijatelju. lošije teško da može od ovoga. radi se o generičkim lagerima, vrlo lošeg kvaliteta, piva koja su varena sa dosta kukuruzne krupice, vrlo slabe hmeljne arome i tankog tijela. ovo su piva koja se proizvode u mađarskoj za tržište bih, srb i cro, a naručioci su veliki trgovački lanci konzum i idea. svim stranama u ovom poslu cilj je što manji proizvodni trošak a što veća marža. u strategiji se ne oslanjanju na kvalitetu, nego na nisku cijenu. ovo pivo je jako jeftino u konzumu, čini mi se ispod 1 KM da košta limenka, a budi siguran da konzum ima visoku maržu na ovaj proizvod. to znači da je jako malo sredstava utrošeno u troškove proizvodnje samog piva. nisam sto posto siguran ali mislim da je ovaj muller među najlošije ocjenjenim pivima na ratebeer.com - najpoznatijoj i najrelevantnijoj stranici za ocjenu piva. ima samo 3 od mogućih 100 bodova za overall dojam.

herberts je isto što i Konig, isto pivo samo što u različitim zemljama ima različita imena.
makthemak
Posts: 122
Joined: 16/01/2009 22:03

#527 Re: najbolje pivo?

Post by makthemak »

Image
Vecinu ovoga bih kupio opet da imam priliku al jedino sto mi je ostalo bas u sjecanju su kod hardcore ipa i jacka da su stvarno pregorki za moj ukus, i da se u cocoa psycho previse osjeti cacao.
Ostalo uglavnom odlicno a posebno me iznenadila dogma i libertine black ale
User avatar
diason
Posts: 487
Joined: 13/05/2008 12:08
Location: Na putu prema dole

#528 Re: najbolje pivo?

Post by diason »

homega wrote:Ovdje se postavljaju fotografije piva i znanih i neznanih, i kvalitetnih piva i smeća - bitno je biti cool i faca koji "pije" pivo koje niko drugi ne pije :-)
Meni tačno nezgodno napisati da pijem Nektar konzervu, i da mi je vrh poslije ovih nikad viđenih piva.
Večinu ovih sumnjam da ima kupiti ne u Bosni već i u bližem okruženju, i nije da ih ne bi volio probati :) .Karlovačka crna mi je isto pravo dobra.
User avatar
brewer
Posts: 568
Joined: 06/07/2012 17:21
Location: www.volimpivo.ba
Contact:

#529 Re: najbolje pivo?

Post by brewer »

makthemak wrote: Vecinu ovoga bih kupio opet da imam priliku al jedino sto mi je ostalo bas u sjecanju su kod hardcore ipa i jacka da su stvarno pregorki za moj ukus, i da se u cocoa psycho previse osjeti cacao.
Ostalo uglavnom odlicno a posebno me iznenadila dogma i libertine black ale
makthemak, IPA-e moraju tako, da trnu zubi i desni od gorčine. samo je pitanje koliko je dobro balansirana ta gorčina. ako mene pitaš i u Hardcore IPA, kao i u Jacku, gorčina je jaka, ali balansirana. takva piva ili se sviđaju ili ne sviđaju, ali jednom kad ih zavoliš jednostavno ne možeš bez njih :) libertine je isto fantastičan black IPA.

diason wrote:
homega wrote:Ovdje se postavljaju fotografije piva i znanih i neznanih, i kvalitetnih piva i smeća - bitno je biti cool i faca koji "pije" pivo koje niko drugi ne pije :-)
Meni tačno nezgodno napisati da pijem Nektar konzervu, i da mi je vrh poslije ovih nikad viđenih piva.
Večinu ovih sumnjam da ima kupiti ne u Bosni već i u bližem okruženju, i nije da ih ne bi volio probati :) .Karlovačka crna mi je isto pravo dobra.

nema ti zašto biti nezgodno. istina je da je bolja piva teško nabaviti kod nas i da su dosta skuplja, ali ima nas koji bi mijenjali pet gajbi običnog generičkog industrijskog piva za samo jednu flašu dobrog craft piva. ja bih prvi. skretao sam na putovanjima po 50-100 km off sa rute, samo da bih našao neko pivo koje sam zapikao. :) kao što sam napisao nadam se da će u BiH, kao i u drugim zemljama, biti uskoro otvoren specijalizovani shop za pivo i da će dobra piva biti svima dostupna. do tada, možemo raditi na popularizaciji pivske kulture, a i ova rasprava je jedan od načina. meni nije cilj kao što gore kolega napisa da se hvalim, nego samo da predstavim ljudima da ima i puno bolje od ovoga što nam se nudi i bio bih sretan kad bi se ponuda proširila i kada bi dobra piva bila dostupna i kod nas i kada bi ljudi počeli da uče i razlikuju pivske stilove. na žalost, za sad - mrka kapa.
pakica_
Posts: 6200
Joined: 22/08/2011 17:23
Location: rajvoSa

#530 Re: najbolje pivo?

Post by pakica_ »

diason wrote:
homega wrote:Ovdje se postavljaju fotografije piva i znanih i neznanih, i kvalitetnih piva i smeća - bitno je biti cool i faca koji "pije" pivo koje niko drugi ne pije :-)
Meni tačno nezgodno napisati da pijem Nektar konzervu, i da mi je vrh poslije ovih nikad viđenih piva.
Večinu ovih sumnjam da ima kupiti ne u Bosni već i u bližem okruženju, i nije da ih ne bi volio probati :) .Karlovačka crna mi je isto pravo dobra.
vala mi nije nezgodno, apsolutno :) obzirom da mi je nektar fantastican :thumbup: samo ja preferiram flasu :) ne samo nektara, nego bilo koje pive- flasa je flasa :)
User avatar
Kemal Malovčić
Posts: 9090
Joined: 19/03/2012 01:03

#531 Re: najbolje pivo?

Post by Kemal Malovčić »

Tuzlansko crno premium je ubica.
User avatar
homega
Posts: 1866
Joined: 18/05/2014 23:45

#532 Re: najbolje pivo?

Post by homega »

@brewer, zahvaljujem na informacijama o mađarskim generičkim pivama :thumbup:
User avatar
diason
Posts: 487
Joined: 13/05/2008 12:08
Location: Na putu prema dole

#533 Re: najbolje pivo?

Post by diason »

Trebali su neki panini album za pive napravit :D
Image
makthemak
Posts: 122
Joined: 16/01/2009 22:03

#534 Re: najbolje pivo?

Post by makthemak »

brewer wrote:
makthemak wrote: Vecinu ovoga bih kupio opet da imam priliku al jedino sto mi je ostalo bas u sjecanju su kod hardcore ipa i jacka da su stvarno pregorki za moj ukus, i da se u cocoa psycho previse osjeti cacao.
Ostalo uglavnom odlicno a posebno me iznenadila dogma i libertine black ale
makthemak, IPA-e moraju tako, da trnu zubi i desni od gorčine. samo je pitanje koliko je dobro balansirana ta gorčina. ako mene pitaš i u Hardcore IPA, kao i u Jacku, gorčina je jaka, ali balansirana. takva piva ili se sviđaju ili ne sviđaju, ali jednom kad ih zavoliš jednostavno ne možeš bez njih :) libertine je isto fantastičan black IPA.

diason wrote:
homega wrote:Ovdje se postavljaju fotografije piva i znanih i neznanih, i kvalitetnih piva i smeća - bitno je biti cool i faca koji "pije" pivo koje niko drugi ne pije :-)
Meni tačno nezgodno napisati da pijem Nektar konzervu, i da mi je vrh poslije ovih nikad viđenih piva.
Večinu ovih sumnjam da ima kupiti ne u Bosni već i u bližem okruženju, i nije da ih ne bi volio probati :) .Karlovačka crna mi je isto pravo dobra.

nema ti zašto biti nezgodno. istina je da je bolja piva teško nabaviti kod nas i da su dosta skuplja, ali ima nas koji bi mijenjali pet gajbi običnog generičkog industrijskog piva za samo jednu flašu dobrog craft piva. ja bih prvi. skretao sam na putovanjima po 50-100 km off sa rute, samo da bih našao neko pivo koje sam zapikao. :) kao što sam napisao nadam se da će u BiH, kao i u drugim zemljama, biti uskoro otvoren specijalizovani shop za pivo i da će dobra piva biti svima dostupna. do tada, možemo raditi na popularizaciji pivske kulture, a i ova rasprava je jedan od načina. meni nije cilj kao što gore kolega napisa da se hvalim, nego samo da predstavim ljudima da ima i puno bolje od ovoga što nam se nudi i bio bih sretan kad bi se ponuda proširila i kada bi dobra piva bila dostupna i kod nas i kada bi ljudi počeli da uče i razlikuju pivske stilove. na žalost, za sad - mrka kapa.

Meni se svidja samo se sjecam da sam 5 sati poslije Hardocrea osjecao hmelj i gorcinu na jeziku, ali recimo nelson dipa od Oldbridza mi je odlicna bila a nije bila pregorka
User avatar
Slo Burner
Posts: 5359
Joined: 09/03/2012 14:20
Location: Apsurdistan
Grijem se na: Pelet
Vozim: Bembaru

#535 Re: najbolje pivo?

Post by Slo Burner »

diason wrote:Trebali su neki panini album za pive napravit :D
Image

Sto se piva tiče prolazimo grupu, a da nije Sarajevsko uletilo sa klupe mogli bi daleko dogurati :P
User avatar
madesa
Posts: 4214
Joined: 26/07/2013 02:37

#536 Re: najbolje pivo?

Post by madesa »

vidim postavljate razne pive koje se ne mogu kupiti u Sarajevu,nego koja je najbolja a da je mogu otici kupiti i gdje ?
User avatar
hrastov žižak
Posts: 4942
Joined: 31/07/2012 02:00

#537 Re: najbolje pivo?

Post by hrastov žižak »

madesa wrote:vidim postavljate razne pive koje se ne mogu kupiti u Sarajevu,nego koja je najbolja a da je mogu otici kupiti i gdje ?
Image
svuđe
User avatar
Josip321
Posts: 675
Joined: 22/12/2011 10:42

#538 Re: najbolje pivo?

Post by Josip321 »

Jednom sam pio tuzlansko pivo od pola litra u limenci. Ambalažom je ličilo karlovačkoj ili još više me podjsjećalo dorini čokoladi. I nije mi bilo loše. Doduše, malo koja piva se meni činila loša.
Tko je pio, pije, kakva je vama?
User avatar
hrastov žižak
Posts: 4942
Joined: 31/07/2012 02:00

#539 Re: najbolje pivo?

Post by hrastov žižak »

Josip321 wrote:Jednom sam pio tuzlansko pivo od pola litra u limenci. Ambalažom je ličilo karlovačkoj ili još više me podjsjećalo dorini čokoladi. I nije mi bilo loše. Doduše, malo koja piva se meni činila loša.
Tko je pio, pije, kakva je vama?
Došli mi jednom u Dubrovnik i legli na plažu, onako na suho, džigdi koi peškir. Imamo pun rusak tuzlanske. Iza nas Švabo unajmio ležaljku ima u njoj po duluma. Švabo zalego sa ženom, dvoje djece se malo kupa, kokteli na stoliću, ceh ko penzija. Ma nisu bili ni sat vremena, kad naumio Švabo ić. Namiriso ovaj moj jaran, okreće se Švabi i sve se smije. Kad eto ti Švabe do nas, priča na engleskom, kaže evo vam račun, grihota je da ovo propadne, 200 kuna na računu za šilte plus kokteli. Joj, mi se uzjebali, Bošnjo leži na peškirima, a mi odosmo na ono šilte. Švabo se nije ni pokupio, a jaran se već dere joj jes dobar Švabo, ono ljucki ispoštovo. Mene stid, Švabo čuo da ga zove Švabom, al štaš, jebi mu mater, dopalo nas šilte. Oni konobari gledaju, nije im pravo, al nije ni nama, šta nas gledate, ako je Švabo reko more, šta nam još i vi nabijate na nos. Legli mi na ono šilte, povadili tuzlanske i mogu ti kazat, otad nisam bolje pive probo.
frngla
Posts: 3225
Joined: 30/05/2009 14:29
Location: Manila

#540 Re: najbolje pivo?

Post by frngla »

Image
GaRGa
Posts: 2761
Joined: 25/02/2009 15:00

#541 Re: najbolje pivo?

Post by GaRGa »

frngla wrote:Image

the joke was da je dvolitarka dobra piva ;)
User avatar
brewer
Posts: 568
Joined: 06/07/2012 17:21
Location: www.volimpivo.ba
Contact:

#542 Re: najbolje pivo?

Post by brewer »

madesa wrote:vidim postavljate razne pive koje se ne mogu kupiti u Sarajevu,nego koja je najbolja a da je mogu otici kupiti i gdje ?
U sarajevu La Trappe piva su kvalitetom najbolja od dostupne ponude. Mozes početi recimo od njihovog witbiera pa onda vidjeti kako ti leže ostala. Radi se o specifičnim pivama Ale tipa. Witbier koji ti preporučujem je belgijsko pivo začinjeno s korijanderom i korom narandže. Tako se pravi već stotinama godina u Belgiji. Pšenično je pivo i jako je osvježavajuće. Od ostalih la Trappe piva ima i onih jakih od preko 8% alc. Takodjer preporučujem La Trappe Bockbier - poznati njemački stil jakog piva koji u ovom slučaju proizvode u Holandiji. Ova piva se mogu kupiti u Konzumu na Koreji i generalno po većim konzumima.
User avatar
homega
Posts: 1866
Joined: 18/05/2014 23:45

#543 Re: najbolje pivo?

Post by homega »

brewer wrote:.. Witbier koji ti preporučujem je belgijsko pivo začinjeno s korijanderom i korom narandže. Pšenično je pivo i jako je osvježavajuće..
@brewer, kad već spomenu pšenično pivo, za razliku od ječmenog ili ostalih, da li ti smatraš da pivo deblja?
User avatar
Kemal Malovčić
Posts: 9090
Joined: 19/03/2012 01:03

#544 Re: najbolje pivo?

Post by Kemal Malovčić »

hrastov žižak wrote:
Josip321 wrote:Jednom sam pio tuzlansko pivo od pola litra u limenci. Ambalažom je ličilo karlovačkoj ili još više me podjsjećalo dorini čokoladi. I nije mi bilo loše. Doduše, malo koja piva se meni činila loša.
Tko je pio, pije, kakva je vama?
Došli mi jednom u Dubrovnik i legli na plažu, onako na suho, džigdi koi peškir. Imamo pun rusak tuzlanske. Iza nas Švabo unajmio ležaljku ima u njoj po duluma. Švabo zalego sa ženom, dvoje djece se malo kupa, kokteli na stoliću, ceh ko penzija. Ma nisu bili ni sat vremena, kad naumio Švabo ić. Namiriso ovaj moj jaran, okreće se Švabi i sve se smije. Kad eto ti Švabe do nas, priča na engleskom, kaže evo vam račun, grihota je da ovo propadne, 200 kuna na računu za šilte plus kokteli. Joj, mi se uzjebali, Bošnjo leži na peškirima, a mi odosmo na ono šilte. Švabo se nije ni pokupio, a jaran se već dere joj jes dobar Švabo, ono ljucki ispoštovo. Mene stid, Švabo čuo da ga zove Švabom, al štaš, jebi mu mater, dopalo nas šilte. Oni konobari gledaju, nije im pravo, al nije ni nama, šta nas gledate, ako je Švabo reko more, šta nam još i vi nabijate na nos. Legli mi na ono šilte, povadili tuzlanske i mogu ti kazat, otad nisam bolje pive probo.
Tuzla je ubica.
User avatar
Zatamnjena stakla
Posts: 10593
Joined: 13/10/2009 03:15
Location: Čaršija

#545 Re: najbolje pivo?

Post by Zatamnjena stakla »

Ožujsko nema dalje!
User avatar
Comrad
Posts: 4326
Joined: 17/04/2007 12:40
Location: C:\Program files

#546 Re: najbolje pivo?

Post by Comrad »

Treba mi jedan info, nisam nikad uzimao ovako burence, pa me zanima da li se ono moze koristiti vise dana. Tj. kupim danas tocim malo, zatvorim ovu cesmicu, ostane koji litar koliko dana ja to mogu jos cugat. :D

Ovaj Paulaner 5l je 25 KM u Merkatoru, pa kontam uzet.

Image
User avatar
Josip321
Posts: 675
Joined: 22/12/2011 10:42

#547 Re: najbolje pivo?

Post by Josip321 »

hrastov žižak wrote:
Josip321 wrote:Jednom sam pio tuzlansko pivo od pola litra u limenci. Ambalažom je ličilo karlovačkoj ili još više me podjsjećalo dorini čokoladi. I nije mi bilo loše. Doduše, malo koja piva se meni činila loša.
Tko je pio, pije, kakva je vama?
Došli mi jednom u Dubrovnik i legli na plažu, onako na suho, džigdi koi peškir. Imamo pun rusak tuzlanske. Iza nas Švabo unajmio ležaljku ima u njoj po duluma. Švabo zalego sa ženom, dvoje djece se malo kupa, kokteli na stoliću, ceh ko penzija. Ma nisu bili ni sat vremena, kad naumio Švabo ić. Namiriso ovaj moj jaran, okreće se Švabi i sve se smije. Kad eto ti Švabe do nas, priča na engleskom, kaže evo vam račun, grihota je da ovo propadne, 200 kuna na računu za šilte plus kokteli. Joj, mi se uzjebali, Bošnjo leži na peškirima, a mi odosmo na ono šilte. Švabo se nije ni pokupio, a jaran se već dere joj jes dobar Švabo, ono ljucki ispoštovo. Mene stid, Švabo čuo da ga zove Švabom, al štaš, jebi mu mater, dopalo nas šilte. Oni konobari gledaju, nije im pravo, al nije ni nama, šta nas gledate, ako je Švabo reko more, šta nam još i vi nabijate na nos. Legli mi na ono šilte, povadili tuzlanske i mogu ti kazat, otad nisam bolje pive probo.
Vjerujem. :D
User avatar
brewer
Posts: 568
Joined: 06/07/2012 17:21
Location: www.volimpivo.ba
Contact:

#548 Re: najbolje pivo?

Post by brewer »

homega wrote:
brewer wrote:.. Witbier koji ti preporučujem je belgijsko pivo začinjeno s korijanderom i korom narandže. Pšenično je pivo i jako je osvježavajuće..
@brewer, kad već spomenu pšenično pivo, za razliku od ječmenog ili ostalih, da li ti smatraš da pivo deblja?
nije stvar u tome sta ja smatram nego sta kazu cinjenice :)

pivo ima relativno visoku kalorijsku vrijednost, ali ona puno zavisi od vrste piva. alkohol je sam po sebi kaloričan i 1 gram etanola sadrži 6,9 cal. to znači da se kalorije od alkohola mogu izračunati precizno. što ima više alkohola u pivu to mu je veća kalorijska vrijednost.

međutim nije samo alkohol taj koji sadrži kalorije, nego i preostali šećeri/ugljikohidrati koji ostaju u pivu nakon fermentacije. koliko će ih biti u pivu jako zavisi od vrste/stila piva ali generalno čine oko 1/3 ukupne kalorijske vrijednosti piva.

istina je da je pšenica kao sastojak potentnija u odnosu na ječam kad su kalorije u pitanju, ali to ne znači puno jer u pivu većina šećera je u procesu fermentacije pretvorena u alkohol.

da skratim - jedna flaša od 0,5l prosječnog lagera kao što je na primjer ožujsko, karlovačko ili sarajevsko (4-5% alc) sadrži cca. 150-180 kalorija. usporedbe radi jedna snickers čokolada (ona dupla) sadrži 450 kalorija.

ipak, postoje puno kaloričnija piva koja imaju dosta neprevrelih šećera i visok procenat alkohola, pa se u pojedinim slučajevima (bock, doppelbock, belgian strong ale, russian imperial stout, barley wine itd...) te vrijednosti mogu penjati i od 400-600 kalorija po flaši piva.

umjerenost je ključ i ako se umjereno konzumira nece imati nikakvih negativnih efekata na organizam ni na debljanje, nego upravo suprotno. pivo sadrži visoke količine željeza (posebno tamna piva), visoku količinu vlakana (opet posebno u tamnim pivima), silicija koji je ključan za zdravlje kostiju, polifenola iz hmelja koji su antioksidansi itd. mogao bih puno o ovome, ali da ne davim. također vitamini iz B grupe su prisutni u pivu u ogromnim količinama, ali je zabluda da ih ima dovoljno u industrijskom pivu jer je industrijsko pivo filtrirano i iz njega je uklonjen sav kvasac, a u kvascu je zapravo taj B vitamin. zato je uvijek bolje birati nefiltrirana, mutna piva, ako imate priliku.

uglavnom, pivo otvara apetit, pa ima posrednu ulogu na debljanje.

@Comrad

što se tiče ovog burenceta, možeš ga 3-4 dana držati u frižideru bez problema. jedino pazi na to da je ovo ogromna količina piva i da mu treba minimalno preko noći u frižideru da se fino ohladi. ako ga ne ohladiš dobro, jako će ti pjeniti kad budeš istakao.
User avatar
janje_
Posts: 2239
Joined: 05/04/2007 14:05

#549 Re: najbolje pivo?

Post by janje_ »

bio se pripremio da me u slucaju pobjede malo vilenjaci pronosaju.. dobro je krenulo.. ubio ovaj trippel trapist, i taman naceo o'haru kad nam o'leary ponisti gol i ostadoh ni tam ni vam.. da je bilo neko jeftinije pivo, ostavio bih napola, nako ga na silu popih.. i ostale ostavih za tekmu protiv irana..

Image
User avatar
brewer
Posts: 568
Joined: 06/07/2012 17:21
Location: www.volimpivo.ba
Contact:

#550 Re: najbolje pivo?

Post by brewer »

ovaj ohara je jako fin stout. gledaj da ga probaš negdje točenog sa dušikom/azotom, to je tek doživljaj :-D jesi li ovo u BiH kupio negdje? trebao si pomiješati malo la trappe vidim sve si tripele uzeo
Post Reply