Najbolji grad za zivot na Balkanu?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Post Reply
Hajvan

#101 Re: Najbolji grad za zivot na Balkanu?

Post by Hajvan » 29/10/2013 18:31

Zviz wrote:Vidim da ovdje poneki nemaju pojma ni gdje je taj Balkan pa spominju Ljubljanu i Bec :roll: Mogli ste i Kopenhagen nenko uvalit u istu kategoriju :D

Sijetl, Vankuver i
San Francisko utočište moje
volim ulice, parkove i skverove tvoje

respo

#102 Re: Najbolji grad za zivot na Balkanu?

Post by respo » 29/10/2013 18:34

Hajvan wrote:
respo wrote:
Minkica88 wrote:

Ne kontam ni ove sto spominju BG. Nije dovoljno da je neki grad velik i da ima dobar nocni zivot da bi bio dobar grad za zivot :-) Dakle BG za zivjeti, nigdje veze, za posjetiti svakako.
a ajde ti meni reci koja je prednost zagreba za zivjeti u odnosu na beograd?
više novca, više kulture, više čistoće, bolja i ugodnija klima, bolji javni prevoz...hoćeš još?

živio u oba dovoljno dugu da mogu komparativno ocijeniti...
od svega nabrojanog mozda jedino ima vise kulture i novca mada je i to diskutabilno
klima ne znam kako je bolja i ugodnija kad je skoro ista
javni prevoz ne znam nisam uopste obracao paznju na to ni u zg ni u bg tako da necu to uopste komentarisati al eto neka bude na strani zagreba

i da hocu jos

Zviz
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#103 Re: Najbolji grad za zivot na Balkanu?

Post by Zviz » 29/10/2013 18:36

Havatar wrote:
Zviz wrote:Vidim da ovdje poneki nemaju pojma ni gdje je taj Balkan pa spominju Ljubljanu i Bec :roll: Mogli ste i Kopenhagen nenko uvalit u istu kategoriju :D
Zato sto i pripadaju Balkanu
Kakvom Balkanu pripadaju. Po kulturi razlika ko nebo i zemlja. A geografski isto ne
Image

Centralna Europa
Image

Alpske drzave oznacene imenom
Image

A to sto prosjecnom Bosanacu ljubomora radi jer Bosna i Hercegovina nije izmedju Svicarske, Austrije i Njemacke pa mu granice Balkana negdje zavrsavaju u po Laponije je sasvim druga prica ;-)

Havatar

#104 Re: Najbolji grad za zivot na Balkanu?

Post by Havatar » 29/10/2013 18:37

theTruePath wrote:
Havatar wrote:
Zato sto i pripadaju Balkanu
Bec u Balkanu :lol:
Izgleda nisi nikad cuo za izjavu poznatog Austrijskog drzavnika Meterniha, koji je kazao da Balkan pocinje juzno od ulice Rennweg

respo

#105 Re: Najbolji grad za zivot na Balkanu?

Post by respo » 29/10/2013 18:45

nikad nece ni cuti tu izjavu jer je pogresna
rekao je "azija pocinje u landstrasse"

JohnnyS

#106 Re: Najbolji grad za zivot na Balkanu?

Post by JohnnyS » 29/10/2013 18:58

Ko da je sramota bit na Balkanu, ishodište europske kulture je na Balkanu

JohnnyS

#107 Re: Najbolji grad za zivot na Balkanu?

Post by JohnnyS » 29/10/2013 20:01

sherbett wrote:
JohnnyS wrote:Ko da je sramota bit na Balkanu, ishodište europske kulture je na Balkanu
Mene osobno nije, jer nemam nikakvih kompleksa. Štoviše, dapače! :D
Nego daj objasni malo ovo boldirano

Pa Grčka je na Balkanu, Grke su kopirali Rimljani, renesansa, na tim temeljima je sagrađena današnja Europa

Minkica88

#108 Re: Najbolji grad za zivot na Balkanu?

Post by Minkica88 » 29/10/2013 20:01

respo wrote: od svega nabrojanog mozda jedino ima vise kulture i novca mada je i to diskutabilno
javni prevoz ne znam nisam uopste obracao paznju na to ni u zg ni u bg tako da necu to uopste komentarisati al eto neka bude na strani zagreba

i da hocu jos
Nije uopste diskutabilno da li ima vise kulture, novca i cistoce u Zagrebu nego u Beogradu, to je cinjenica koju ce priznati cak i Beogradjani. Javni prijevoz u Zagrebu se takodjer ne moze porediti sa onim u Beogradu (vozila sam se upravo sad tramvajem od Sveucilisne Aleje do Drziceve, milina, sve cisto, lijepo, uredno i na vrijeme, sto nije slucaj u Beogradu ). U Zagrebu su i place vece nego u Beogradu a i veca je i zaposlenost. A meni se 1000 x vise svidja mentalitet Zagrepcana nego mentalitet Beogradjana. Nisu Zagrepcani neljubazni i nepristupacni nego jednostavno korektni. A garantiram da je nacionalizam puno vise prisutan u BG nego u ZG. Ne treba to biti neki agresivan tip nacionalizma (mislim u Beogradu) nego se jednostavno osjeti da su optereceni time. Decki koji te startuju u BG cesto znaju pitati za porijeklo naprimjer. Ne nuzno na neki agresivan ili neprijateljski nacin, cesto vise kroz salu ("Bosanka jel, jesi li nasa ili njihova"), ali zasto im je to toliko bitno uopste? U Zagrebu to nisam nikad dozivjela.

theTruePath

#109 Re: Najbolji grad za zivot na Balkanu?

Post by theTruePath » 29/10/2013 20:09

Minkica88 wrote:
respo wrote: od svega nabrojanog mozda jedino ima vise kulture i novca mada je i to diskutabilno

i da hocu jos
Nije uopste diskutabilno da li ima vise kulture, novca i cistoce u Zagrebu nego u Beogradu, to je cinjenica koju ce priznati cak i Beogradjani. Javni prijevoz u Zagrebu se takodjer ne moze porediti sa onim u Beogradu (vozila sam se upravo sad tramvajem od Sveucilisne Aleje do Drziceve, milina, sve cisto, lijepo, uredno i na vrijeme, sto nije slucaj u Beogradu ). U Zagrebu su i place vece nego u Beogradu a i veca je i zaposlenost. A meni se 1000 x vise svidja mentalitet Zagrepcana nego mentalitet Beogradjana. Nisu Zagrepcani neljubazni i nepristupacni nego jednostavno korektni. A garantiram da je nacionalizam puno vise prisutan u BG nego u ZG. Ne treba to biti neki agresivan tip nacionalizma (mislim u Beogradu) nego se jednostavno osjeti da su optereceni time. Decki koji te startuju u BG cesto znaju pitati za porijeklo naprimjer. Ne nuzno na neki agresivan ili neprijateljski nacin, cesto vise kroz salu ("Bosanka jel, jesi li nasa ili njihova"), ali zasto im je to toliko bitno uopste? U Zagrebu to nisam nikad dozivjela.
Ako je djevojka dovoljno zgodna ni jednog ne zanima jel njihova ili nasa :D a glupog pitanja,pa jel to te startuju samo oni koji bi da te zene

jer za jednu noc moze biti i Hitlerov jugend

respo

#110 Re: Najbolji grad za zivot na Balkanu?

Post by respo » 29/10/2013 20:15

ja sam iskusio drugacije sto se tice startanja u bg
aaaaa bosanac
nikad niam bila u sa a volila bi ga obici
skoro nikad nisam upoznala sarajliju i svidjaju mi se vase zezancije hocemo li na pice
pokazat cu ti(vam) dobro mjesto za izaci i za provod
itd isl

drugo sto se tice cistoce
ista je na glavnim ulicama kao i u zagrebu jedino tamo zabiti tipa mali mokri lug i tako ta mjesta su a la mi a vjerujem da je tako i u okolini zagreba
za prevoz kao sto rekoh ne znam jer ga nisam koristio ni u zg ni u bg

sto se tice korektnosti ja sam bas u bg upoznao korektne ljude koji su odmjereni

al i to sve zavisi vjerovatno kuda se kreces i slicno
nije isto biti u nekoj kafani gdje pjeva aca lukas ili recimo u nekom klubu tipa oni splavovi kod brankovog
ili u zagrebu u mansionu i tamo u nekoj gdje pjeva tomson
nije isti profil ljudi

mogao bi pisati do sutra al je ovo uglavnom moje vidjenje
a doduse nismo svi isti i nemamo svi isti ukus

edit
to za plate i zaposlenost je isto diskutabilno koliko sta ne znam
mozda da su za nijansu kupovno mocniji u zg al ne znam

Minkica88

#111 Re: Najbolji grad za zivot na Balkanu?

Post by Minkica88 » 29/10/2013 21:20

Nije bas diskutabilno, postoje podaci.

Ali dobro, tebi se ocigledno iz nekih subjektivnih razloga vise svidja Beograd i to je ok.

respo

#112 Re: Najbolji grad za zivot na Balkanu?

Post by respo » 29/10/2013 21:23

pa i tebi se zg vise svidja iz subjektivnih razloga
kao i kod svih koji su odgovorili na ovu temu

Šveđanin

#113 Re: Najbolji grad za zivot na Balkanu?

Post by Šveđanin » 29/10/2013 21:27

Negdje sam čitao usporedbu gradova.

Koliko sam mogao skontati, po kupovnoj moći, platama, standardu života Zagreb je ispred Beograda.. da li puno ili malo ispred nisam primjetio. :)

JohnnyS

#114 Re: Najbolji grad za zivot na Balkanu?

Post by JohnnyS » 29/10/2013 21:30

respo wrote:pa i tebi se zg vise svidja iz subjektivnih razloga
kao i kod svih koji su odgovorili na ovu temu

A pogledajmo kako je to objektivno izgledalo 2011.:

http://www.rts.rs/page/magazine/sr/stor ... mestu.html

1. Beč
.....
75. Ljubljana
.....
98. Zagreb
.....
136. Beograd
.....
155. Sarajevo

U obzir su uzimani samo glavni gradovi i metropole tako da nema za dobar dio ljudi i atraktivnijih gradova poput Bihaća, Rijeke, Zadra, Mostara...

JThomas

#115 Re: Najbolji grad za zivot na Balkanu?

Post by JThomas » 29/10/2013 21:34

čini mi se da većina ovih koji omalovažavaju ljubljanu i sloveniju saznanja o istima crpe isključivo iz viceva o slovencima. otiđite, možda se i iznenadite.

respo

#116 Re: Najbolji grad za zivot na Balkanu?

Post by respo » 29/10/2013 21:36

pa to nije bas relevantno jer nemamo svi iste afinitete i potrebe tako da je ta lista samo statistika
a kako kazu statistika puno otkrije a malo kaze ili tako nesto

angelo

#117 Re: Najbolji grad za zivot na Balkanu?

Post by angelo » 29/10/2013 21:36

Grac, Beč i Muenchen. Ali kako ovi gradovi ne ispunjavaju kriterijume za pripadnost Balkanu, onda Zagreb. Ljubljana također nije loša. Beograd mi se ne sviđa, ali Zemun je sasvim okej.

suncica24

#118 Re: Najbolji grad za zivot na Balkanu?

Post by suncica24 » 29/10/2013 21:37

Novi Sad
Rijeka
Tuzla

angelo

#119 Re: Najbolji grad za zivot na Balkanu?

Post by angelo » 29/10/2013 21:39

JThomas wrote:čini mi se da većina ovih koji omalovažavaju ljubljanu i sloveniju saznanja o istima crpe isključivo iz viceva o slovencima. otiđite, možda se i iznenadite.
Koji vicevi o Slovencima? Ma daj bolan pa cijeli Balkan pravi viceve o Bosancima. :D

Minkica88

#120 Re: Najbolji grad za zivot na Balkanu?

Post by Minkica88 » 29/10/2013 21:40

Ljubljana je prelijepa, ali i premala :)

Sherbett, kad si zadnji put bila u Pristini? Jel se tamo moze pricati bosanski (ili hrvatski, kako god) onako otvoreno ili?

VjecitiStudent

#121 Re: Najbolji grad za zivot na Balkanu?

Post by VjecitiStudent » 29/10/2013 21:46

respo wrote:pa to nije bas relevantno jer nemamo svi iste afinitete i potrebe tako da je ta lista samo statistika
a kako kazu statistika puno otkrije a malo kaze ili tako nesto
Danas, čekajući u saobraćajnim štekovima Sarajeva, provedoh preko jednog sata.
Kad se štekovi napokon završiše, za pronalaženje parkinga mi je trebalo 15 minuta.
Tu se prisjetih statistike i našeg 150+ mjesta.

Havatar

#122 Re: Najbolji grad za zivot na Balkanu?

Post by Havatar » 29/10/2013 21:47

sherbett wrote:
Minkica88 wrote:Ljubljana je prelijepa, ali i premala :)

Sherbett, kad si zadnji put bila u Pristini? Jel se tamo moze pricati bosanski (ili hrvatski, kako god) onako otvoreno ili?
nedavno :D
ja špričam najnormalnije. Ali Srbi i Bošnjaci odozdo sa kojima sam znala razgovarati su bili prilično "stisnuti"...znali bi me čak i ušutkivati, al ja nisam shvaćala zašto, jer Albanci vole Hrvate. Međutim, ne prave razliku između Hrvatskog i Srpskog..pa ako misliš naglašavati kako pričaš hrvatskim jezikom, nemaš problema :D
e sad, Bosna nije priznala Kosovo, pa nisam sigurna kako tu dišu :mrgreen:
al, ne moraš se bojati toga, samo eventualnih budala!
Ni Bosnjaci nemaju problema samo kazes merhaba ili nazoves selam i sve je u redu

VjecitiStudent

#123 Re: Najbolji grad za zivot na Balkanu?

Post by VjecitiStudent » 29/10/2013 21:49

Havatar wrote:
sherbett wrote:
Minkica88 wrote:Ljubljana je prelijepa, ali i premala :)

nedavno :D
ja špričam najnormalnije. Ali Srbi i Bošnjaci odozdo sa kojima sam znala razgovarati su bili prilično "stisnuti"...znali bi me čak i ušutkivati, al ja nisam shvaćala zašto, jer Albanci vole Hrvate. Međutim, ne prave razliku između Hrvatskog i Srpskog..pa ako misliš naglašavati kako pričaš hrvatskim jezikom, nemaš problema :D
e sad, Bosna nije priznala Kosovo, pa nisam sigurna kako tu dišu :mrgreen:
al, ne moraš se bojati toga, samo eventualnih budala!
Ni Bosnjaci nemaju problema samo kazes merhaba ili nazoves selam i sve je u redu
Zaboravio si 'akobogda' i 'Alaha mi'.

angelo

#124 Re: Najbolji grad za zivot na Balkanu?

Post by angelo » 29/10/2013 21:52

Navodno da može proći i "bok, kak si?" :-D

BadCopy

#125 Re: Najbolji grad za zivot na Balkanu?

Post by BadCopy » 29/10/2013 21:54

Imao sam priliku zivjeti u nekoliko gradova u Hrvatskoj i Sloveniji.Zagreb,Podgora i Makarska sto se tice Hrvatske.Zagreb mi se bas svidio.Podgora i more zar se mora pricati sta :) sto se tice Slovenije Maribor i jedno malo mjesto Brezice.Nekako me sve na Austriju podsjecalo

od zla oca od gore matere

Post Reply