Najbolji grad za zivot na Balkanu?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
InvestmentSLO
Posts: 242
Joined: 22/04/2014 10:49

#476 Re: Najbolji grad za zivot na Balkanu?

Post by InvestmentSLO »

Moj idealan top grad/ mesto mora, da ima bar 3 golf igralista sa 18 rupa i da je na dohvatu jednog sata. Takodjer mora da ima 3-4 international aerodroma na dohvatu sat vremena. dobru saobracajnu infrastrukturu in urbanisticnu gradsku. Da je more i dobra ski resorti dostupno za sat vremena. Dobru poziciju, u smislu da nije zabaceno i nedostupno. Kriminal na minimumu. Kultura i zdravstvo pa i sportske uslove na max. Toplice banje na dohvat za pola sata. Gradski centar, da ima garazu i sredjene lokale da imas gdje parkirati kola i guzicu. Par muzeja i ljepih lokacija za vidjet.
Da ima nakupovalne centre, da imas sve pri ruci. Brz taxi i gradski avtobus.

Sve to ima Ljubljana i vise u gradu zivi 50-60.000 nasih ljudi. Ljubljana ima 280.000 stanovnika a svaki dan je u gradu 500.000 ljudi samo studenata je 50-75.000..
Trst- klagenfurt-venecija-verona-zagreb-rijeka- graz to je sve za dobru uru od ljubljane.

To je stvarno grad u kojem mozes kvalitetno zivjeti...
Obkruzen je obilaznicom i avto put krece na sjever- avstrija- jug hrvatska zapad- italija istok hungary.
Lokacija je top i ima dosta nasih ljudi tako, da se brzo uklopite u slovenacki zivot.

Kako je sa tiranom i durresom imam zelju putovati u ta dva grada.. Kakvi su tamo ljudi?
User avatar
LonelyWolf
Posts: 146
Joined: 09/10/2014 11:29

#477 Re: Najbolji grad za zivot na Balkanu?

Post by LonelyWolf »

InvestmentSLO wrote:Moj idealan top grad/ mesto mora, da ima bar 3 golf igralista sa 18 rupa i da je na dohvatu jednog sata. Takodjer mora da ima 3-4 international aerodroma na dohvatu sat vremena. dobru saobracajnu infrastrukturu in urbanisticnu gradsku. Da je more i dobra ski resorti dostupno za sat vremena. Dobru poziciju, u smislu da nije zabaceno i nedostupno. Kriminal na minimumu. Kultura i zdravstvo pa i sportske uslove na max. Toplice banje na dohvat za pola sata. Gradski centar, da ima garazu i sredjene lokale da imas gdje parkirati kola i guzicu. Par muzeja i ljepih lokacija za vidjet.
Da ima nakupovalne centre, da imas sve pri ruci. Brz taxi i gradski avtobus.

Sve to ima Ljubljana i vise u gradu zivi 50-60.000 nasih ljudi. Ljubljana ima 280.000 stanovnika a svaki dan je u gradu 500.000 ljudi samo studenata je 50-75.000..
Trst- klagenfurt-venecija-verona-zagreb-rijeka- graz to je sve za dobru uru od ljubljane.

To je stvarno grad u kojem mozes kvalitetno zivjeti...
Obkruzen je obilaznicom i avto put krece na sjever- avstrija- jug hrvatska zapad- italija istok hungary.
Lokacija je top i ima dosta nasih ljudi tako, da se brzo uklopite u slovenacki zivot.

Kako je sa tiranom i durresom imam zelju putovati u ta dva grada.. Kakvi su tamo ljudi?
Da li neko sa BH pasosem može otvoriti firmu u SLO i time steći pravo dobijanja boravišne dozvole?
User avatar
Joe McCarthy
Posts: 1164
Joined: 09/11/2012 18:23
Location: Dežurni forumski homofob, šovinista i majorizator

#478 Re: Najbolji grad za zivot na Balkanu?

Post by Joe McCarthy »

Kad ne bi mogao Sarajevo odabrat, onda Bihać. Definitivno meni jedno od tri najdraža mjesta u Bosni.
Ci-Nick
Posts: 5153
Joined: 15/03/2015 17:38

#479 Re: Najbolji grad za zivot na Balkanu?

Post by Ci-Nick »

LonelyWolf wrote:
InvestmentSLO wrote:Moj idealan top grad/ mesto mora, da ima bar 3 golf igralista sa 18 rupa i da je na dohvatu jednog sata. Takodjer mora da ima 3-4 international aerodroma na dohvatu sat vremena. dobru saobracajnu infrastrukturu in urbanisticnu gradsku. Da je more i dobra ski resorti dostupno za sat vremena. Dobru poziciju, u smislu da nije zabaceno i nedostupno. Kriminal na minimumu. Kultura i zdravstvo pa i sportske uslove na max. Toplice banje na dohvat za pola sata. Gradski centar, da ima garazu i sredjene lokale da imas gdje parkirati kola i guzicu. Par muzeja i ljepih lokacija za vidjet.
Da ima nakupovalne centre, da imas sve pri ruci. Brz taxi i gradski avtobus.

Sve to ima Ljubljana i vise u gradu zivi 50-60.000 nasih ljudi. Ljubljana ima 280.000 stanovnika a svaki dan je u gradu 500.000 ljudi samo studenata je 50-75.000..
Trst- klagenfurt-venecija-verona-zagreb-rijeka- graz to je sve za dobru uru od ljubljane.

To je stvarno grad u kojem mozes kvalitetno zivjeti...
Obkruzen je obilaznicom i avto put krece na sjever- avstrija- jug hrvatska zapad- italija istok hungary.
Lokacija je top i ima dosta nasih ljudi tako, da se brzo uklopite u slovenacki zivot.

Kako je sa tiranom i durresom imam zelju putovati u ta dva grada.. Kakvi su tamo ljudi?
Da li neko sa BH pasosem može otvoriti firmu u SLO i time steći pravo dobijanja boravišne dozvole?

Jedno vrijeme su se reklamirale ove knjigovodstvene firme. Navodno pomognu ti za sitnu lovu oko registracije firme i sa tom firmom dobivaš pravo da ugovaraš i obavljaš poslove u većini zemalja EU.
Osnivački kapital 7.500 eura.
Za nekog ko je dobar u svom poslu ( mislim na zanatstvo ), Slovenija može otvoriti vrata EU.
Kitrona
Posts: 766
Joined: 22/04/2015 20:10

#480 Re: Najbolji grad za zivot na Balkanu?

Post by Kitrona »

Pozdrav,

pročitao sam temu i jako mi je zanimljiva. Vidim da se Zagreb počesto spominje pa sam se odlučio javiti jer živim u Zagrebu. Imam ponešto ambivalentan osjećaj prema ovom gradu. Prije sam živio u Španskom, sad sam na Trešnjevci i vidi se velika razlika. Špansko je građeno planski sa sportskim terenima, tržnicom kao nekakvim središnjim mjestom za okupljanje, širinom u prostoru između zgrada i između ulica a ta širina i te mogućnosti mi fale u uskim neplanskim uličicama Trešnjevke gdje baš i nema zelenila i sportskih terena na dohvat ruke.
Život je bio puno bolji prije ove recesije, bilo je love i osjetilo se to i na druženju no to se promijenilo.
Što se tiče mogućnosti zapošljavanja i tu je situacija postala puno lošija, u bivšoj firmi sam dobio otkaz, bio 4 mjeseca na burzi ali sam uspio naći novi posao iako za 50% plaće kakvu sam imao u bivšoj firmi.
Inače gradske službe relativno dobro rade svoj posao, ulice su čiste, parkovi se održavaju ima mjesta za rekreaciju(Jarun, Sljeme, parkovi). Iako se mnogi žale na zdravstvo moja iskustva su bila dobra. Javni prijevoz je (relativno) pouzdan iako se i tu vidi razlika koju je donijela recesija. Prije je frekvencija prometovanja pojedinih autobusnih linija bila češća, sad su to prerezali, a poneke prigradske linije su prepustili i privatnim tvrtkama tako da više nema švercanja :roll: .

Moje mišljenje je da je Zagreb negdje na prijelazu da postane veliki grad u dobrom smislu te riječi ali mu fali jedna temeljita promjena prometne infrastrukture. Kroz centar grada prolazi željeznička pruga koja siječe grad na pola što se vidi i na rasporedu ulica i "prolazima" ispod te pruge. Također, Sava je jedan "mrtav" prostor koji dodatno sječe grad. Sad postoje nekakvi planovi da se taj prostor iskoristi ali to je neka druga tema.

Što se tiče "hladnoće" zagrepčana, mislim da se radi o nekakvom stereotipu. Mi sa svojim susjedima pijemo kavu ali je moguće da nije svugdje kako je nama. Sve zavisi od pojedine situacije.
User avatar
Stjui
Posts: 1786
Joined: 23/09/2013 13:32

#481 Re: Najbolji grad za zivot na Balkanu?

Post by Stjui »

hAZNADAR wrote:Beograd - sto jest jest - s'obzirom na sve - opet jest.

Puno mogucnosti, multietnican, dobra klopa, dobra muzika, dobar izbor za sve sto te interesuje, najljepse cure, ima i prirode i za kupanja izleta, vode,.. i najbolji provod za malo para.
najseljačkiji grad na balkanu.
evianvoda
Posts: 38
Joined: 14/05/2015 17:30

#482 Re: Najbolji grad za zivot na Balkanu?

Post by evianvoda »

Београд најсељачкији? :lol:
Главна ствар око Београда је могућност избора. Желиш турбо фолк, гурање пара пјевачици међу сисе, цецу до 6 ујутро? Београд појам.
Али како имаш једну Цецу, тако и ове године у Београду имаш и Роби Вилијамса, ONEREPUBLIC, Ероса Рамацотија, Вајтснејк итд итд. Највећа музичка имена гостовала у БГ.
Па у Сарајеву музички догађај године коценрт Мерлина сад на љето.. :lol:
Е Београд је први зато што су могућности далеко највеће од сваког екс ју града. Ти бираш шта ћеш..
Спорт? Далеко највише за видјети у БГ.
Загреб је доста чистији и некако мирнији од Београда. Загреб има бољи положај од Београда. Остало је на страни БГ.


Проблем је што ви град са далеко највише могућности (Београд) посматрате кроз призму ууааааа србииииии, срушили џамију, мрзе нас, не воле нас, зли смишљају планове како да нас побију бла бла бла.

Са Загрепчанима је доста релаксираније причати о оваквим стварима, они у већини случајева оставе по страни ратне теме и много је лакше покренути ову тему и објективно дискутовати о њој.
User avatar
Stjui
Posts: 1786
Joined: 23/09/2013 13:32

#483 Re: Najbolji grad za zivot na Balkanu?

Post by Stjui »

evianvoda wrote:Београд :lol:
izvoli http://www.preslovljavanje.com/.'će neko tvoje hijeroglife razabirat...
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#484 Re: Najbolji grad za zivot na Balkanu?

Post by HAVANA »

E jako si mu pametno odgovorio. :-)
evianvoda
Posts: 38
Joined: 14/05/2015 17:30

#485 Re: Najbolji grad za zivot na Balkanu?

Post by evianvoda »

Надам се да ћу чути неке аргументе и мало мање повратка на ратне теме.

Ако треба можемо редом анализирати број позоришта, кина, галерија, музеја, спортских дешавања, музичких дешавања, ширину избора забаве и занимација итд итд.
Ali_G
Posts: 4640
Joined: 02/03/2002 00:00

#486 Re: Najbolji grad za zivot na Balkanu?

Post by Ali_G »

Super tema. Jedino je problem sto nas vecina ucesnika mjeri kvalitet zivota prema svojim potrebama.
Al ovaj upis za Ljubljanu je definitivno na mjestu od A do Z. Jedina moja zamjerka (doduse samo sam 2x bio) je na mrtvilo u gradu u nocnim satima. Nema zamora, korza...mozda sam potrefio los period ili sam previse naviknut na Sarajevo:)
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#487 Re: Najbolji grad za zivot na Balkanu?

Post by JThomas »

beograd je najbolji za provod, sadržaje, kulturu, zabavu, ali za život...ne bih bio siguran. za život bi odabrao ljubljanu uvijek prije nego beograd iako je dosadnija 124895494 puta. a za otići na pet dana u provod bi uvijek odabrao beograd. to je, onako, kao razlika između vodanja i zajedničkog života. kad onako izlazite, dijelite samo lijepo, a kad živite zajedno sa ili bez papira, dijelite sve, i lijepo i ružno.
User avatar
simonese
Posts: 7025
Joined: 05/12/2007 08:51
Location: Holy South

#488 Re: Najbolji grad za zivot na Balkanu?

Post by simonese »

Svrakino 2
razonoda
Posts: 3532
Joined: 27/09/2014 16:19

#489 Re: Najbolji grad za zivot na Balkanu?

Post by razonoda »

hAZNADAR wrote:Beograd - sto jest jest - s'obzirom na sve - opet jest.

Puno mogucnosti, multietnican, dobra klopa, dobra muzika, dobar izbor za sve sto te interesuje, najljepse cure, ima i prirode i za kupanja izleta, vode,.. i najbolji provod za malo para.
Da, sve je tacno sto napisa---ALI samo u tome mogu uzivati gradjani drzave u kojoj je to gl.grad. Niko vise, iz raznih razloga.
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#490 Re: Najbolji grad za zivot na Balkanu?

Post by supercali »

razonoda wrote:
hAZNADAR wrote:Beograd - sto jest jest - s'obzirom na sve - opet jest.

Puno mogucnosti, multietnican, dobra klopa, dobra muzika, dobar izbor za sve sto te interesuje, najljepse cure, ima i prirode i za kupanja izleta, vode,.. i najbolji provod za malo para.
Da, sve je tacno sto napisa---ALI samo u tome mogu uzivati gradjani drzave u kojoj je to gl.grad. Niko vise, iz raznih razloga.
Za ovo niko vise nije tacno
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#491 Re: Najbolji grad za zivot na Balkanu?

Post by JThomas »

apsolutno netačno. isto kao što bi bilo netačno pretpostaviti da svi oni kojima je glavni grad uživaju...uživaju oni koji imaju para, a tih je procentualno još manje nego u sarajevu. a mnogo lijepih stvari (da ne kažem hiljade lepih stvari) povlači još više ružnih i tegobnih. direktorima stranih banaka je još bolje i ljepše nego u sarajevu, to nije upitno. ali ne možemo svi biti direktori banaka.
razonoda
Posts: 3532
Joined: 27/09/2014 16:19

#492 Re: Najbolji grad za zivot na Balkanu?

Post by razonoda »

JThomas wrote:apsolutno netačno. isto kao što bi bilo netačno pretpostaviti da svi oni kojima je glavni grad uživaju...uživaju oni koji imaju para, a tih je procentualno još manje nego u sarajevu. a mnogo lijepih stvari (da ne kažem hiljade lepih stvari) povlači još više ružnih i tegobnih. direktorima stranih banaka je još bolje i ljepše nego u sarajevu, to nije upitno. ali ne možemo svi biti direktori banaka.
Pa sto se tice uzivanja--ne mora se imati puno para.
Sarajevo ima lijepih dijelova za uzivati sa malo para, Vilsonovo, Vrelo bosne, izletista, centar grada je pristojan, Ne mora svaki izlazak biti --rucak--.
Ali Srajevu samo fali, po meni---sigurnost--- :roll:
User avatar
mk ultra
Posts: 19443
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#493 Re: Najbolji grad za zivot na Balkanu?

Post by mk ultra »

razonoda wrote:
JThomas wrote:apsolutno netačno. isto kao što bi bilo netačno pretpostaviti da svi oni kojima je glavni grad uživaju...uživaju oni koji imaju para, a tih je procentualno još manje nego u sarajevu. a mnogo lijepih stvari (da ne kažem hiljade lepih stvari) povlači još više ružnih i tegobnih. direktorima stranih banaka je još bolje i ljepše nego u sarajevu, to nije upitno. ali ne možemo svi biti direktori banaka.
Pa sto se tice uzivanja--ne mora se imati puno para.
Sarajevo ima lijepih dijelova za uzivati sa malo para, Vilsonovo, Vrelo bosne, izletista, centar grada je pristojan, Ne mora svaki izlazak biti --rucak--.
Ali Srajevu samo fali, po meni---sigurnost--- :roll:
+ obrazovan i pismen narod

nije Bakir kriv što bošnjak uzme smeće i baci na livadu, ili što prelazi cestu gdje mu se ćejfne
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#494 Re: Najbolji grad za zivot na Balkanu?

Post by JThomas »

kriv nije, ali personifikacija tog istog mentalnog sklopa svakako jeste. on je sve to, u živom kipu iz nadrealista :mrgreen:
InvestmentSLO
Posts: 242
Joined: 22/04/2014 10:49

#495 Re: Najbolji grad za zivot na Balkanu?

Post by InvestmentSLO »

Studirao sam u ljubljani i znam dosta stvari kako stoje.
Infrastruktura se zadnjih 10-15 godina jako modernizirala. Mozete sa vzpenjacom znaci kabina na zici vas odvede na ljubljanski grad koji je velika atrakcija u gradu sa top restoranom in najlepsim pogledom na grad i ima taj lj grad manji muzej. Nova dvorana za 12.500 ljudi koncerti cca 15.000, novi stadion 16.000. U centru grada koji je prepun turista i studenata je uvijem krcat i uvijek je bio problem parking. Sad su i to rijesili sa garazom koja prima cca 1000 avtomobila. Izgradile sve dva velika nebodera gdje je u jednom hotel sa 4* i ima vlastitu garazu u kleti kojom te dobevede lift! Cudo! Drugi neboder je poslovni sa raznim ducanima a na vrhu lokal isto puno atraktivno. To se nalazi u BTC-u kupovno najvece srediste u slo.
Izgradjeni su i temelji za dzamiju koja ce kostat 20+ M eur. To sve je uradio zupan/ gradonacelnik zoran jankovic. Koji dobije i 80% glasaca na svoju stranu! Grad je stvarno cist i ima dosta studentskih zurki koje se desevaju tokom sedmice. Znaci utorak- cetvrtka.. Inace petak i u subotom je isto ludilo ima par dobrih mjesta za izlazak. Mozda to nije ono bas top moglo bi i bolje.. Cjena 1m2 cca 1800-2500 eur. Sad ce i projekat nova zeljeznicka autobusna stanica... Poznati park tivoli u kojem se gradjani opustaju je 2-3 km iz centra, ako cete kad u tom gradu boravit morate obavezno u restoran JB koji zasluzuje i miscelin star. Grad je cist...
Post Reply