Nezaposlenost mladih - druga strana medalje

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Post Reply
mali_balon

#101 Re: Nezaposlenost mladih - druga strana medalje

Post by mali_balon » 22/10/2013 13:29

Bodkin wrote:
mali_balon wrote:Ma prije svega treba biti svjestan svojih mogucnosti, situacije u glavi pa tek onda svjstan situacije u drzavi. Ja ne mogu biti hirurg. Treba pirhvatiti cinjenicu da sam prosjecan i da se moram kao takav pokazati u najboljem zdanju, mogu se ja furati da sam nezamjenjiv da sam iznad prosjecan ali djaba kad realno to nisam.
I to jebe vecinu mladog svjeta, bolje sa 24 godine poceti sa platom od 500KM pa napredovati i lagano doci do 1000 ili 1500KM nego sa 40 kada imas porodicu, pa kad skontas, oduszme i saberes, da ti se ne isplati raditi za 500KM djaba sto bi za 2 godine dogurao na 1000KM.
ima tu drugi par rukava. nece neko ko ima master diplomu, govori dva strana jezika i ima dovoljno iskustva iz praksi i povremenih projekata da radi za 500 km. ja bih da znam da se moze i napredovati ili nauciti

Ako znas da ces napredovati sto ne bi radio za 500KM, kao startna plata. Jos ako imas iskustva eto te do neke bolje plate u roku nekoliko mjeseci.
Opet kazem treba biti svjestan situacije, eno neki dan vidim konkurs za admistratovnog asistenta traze pravni ili ekonomski fakultet, znaci za SSS poziciju trazi se VSS, nidze veze, ali na trzistu imas toliko ih pravnikam ekonomista i politologa da ce jios malo za higijenicre traziti VSS drustvenog smjera.
Tako da tebi niko nije kriv sto ti imas master, ako hoces uzmi poso od 500KM, ako neces ima ih stotine ako ne i hiljade koji ce taj posao objerucke prihvatiti.

Jokericious

#102 Re: Nezaposlenost mladih - druga strana medalje

Post by Jokericious » 22/10/2013 13:30

korisnik101 wrote: Pa u jednoj Americi je prosjek da poslije zavrsetka ekonomskog fakulteta radis neko vrijeme u prodavnici, benzinskoj pumpi, cak i gradjevini kao buastelac.
Te poslove tamo rade srednjoskolci. Ne lupaj. :wink:

Skyfox

#103 Re: Nezaposlenost mladih - druga strana medalje

Post by Skyfox » 22/10/2013 13:31

Stav necu ja raditi djabe je smjesan. Ionako sjedis kuci a volontiranjem ako nista stices iskustvo, mozes nesto dodati u CV, a ako se ukaze potreba mozda te i zaposle.

Sent from my Lumia using Tapatalk

korisnik101

#104 Re: Nezaposlenost mladih - druga strana medalje

Post by korisnik101 » 22/10/2013 13:32

Jokericious wrote:
korisnik101 wrote: Pa u jednoj Americi je prosjek da poslije zavrsetka ekonomskog fakulteta radis neko vrijeme u prodavnici, benzinskoj pumpi, cak i gradjevini kao buastelac.
Te poslove tamo rade srednjoskolci. Ne lupaj. :wink:

Ne lupam, jer sam vidio i osjetio.
I ja sam poslije faksa radio sve i svasta.

Jokericious

#105 Re: Nezaposlenost mladih - druga strana medalje

Post by Jokericious » 22/10/2013 13:33

Skyfox wrote:Stav necu ja raditi djabe je smjesan. Ionako sjedis kuci a volontiranjem ako nista stices iskustvo, mozes nesto dodati u CV, a ako se ukaze potreba mozda te i zaposle.

Sent from my Lumia using Tapatalk
Ne sjedim kuci, vec radim i obrazujem se. A prije bi i sjedio kuci, nego radio nesto djaba.

Zox

#106 Re: Nezaposlenost mladih - druga strana medalje

Post by Zox » 22/10/2013 13:39

Bodkin wrote:
Zox wrote:Nije normalno da bude na grbači roditeljima, sve ostalo je normalno. Kod nas je ogromna većina mladih završila fakultet, pa šta? Daje li im to za pravo da opterećuju roditelje?
odakle ti to
Empirijski. Jedno 60 posto mojih vršnjaka koje poznajem iz Švicarske su završili zanat, a ne fakultet. U Italiji, jedno 50 odsto mojih poznanika je završilo neku školu ili fakultet koji su funkcionalni, recimo, za porodični posao, ili za industriju koja se u njihovoj zoni fura. Kod nas, od svih mojih poznanika, mislim da ne znam nikoga ko nije ili završio fakultet ili je još uvijek student. Valjda je kod nas i to studiranje (vječno, u nekim slučajevima) neka vrsta izgovora da se roditeljima uzimaju pare.
Dobro, OK, sad kad bolje razmislim, neki moji prijatelji konobari nisu nikad završili fakultet.

Alhemicarkaa

#107 Re: Nezaposlenost mladih - druga strana medalje

Post by Alhemicarkaa » 22/10/2013 13:46

Zox wrote:
Bodkin wrote:
Zox wrote:Nije normalno da bude na grbači roditeljima, sve ostalo je normalno. Kod nas je ogromna većina mladih završila fakultet, pa šta? Daje li im to za pravo da opterećuju roditelje?
odakle ti to
Empirijski. Jedno 60 posto mojih vršnjaka koje poznajem iz Švicarske su završili zanat, a ne fakultet. U Italiji, jedno 50 odsto mojih poznanika je završilo neku školu ili fakultet koji su funkcionalni, recimo, za porodični posao, ili za industriju koja se u njihovoj zoni fura. Kod nas, od svih mojih poznanika, mislim da ne znam nikoga ko nije ili završio fakultet ili je još uvijek student. Valjda je kod nas i to studiranje (vječno, u nekim slučajevima) neka vrsta izgovora da se roditeljima uzimaju pare.
Dobro, OK, sad kad bolje razmislim, neki moji prijatelji konobari nisu nikad završili fakultet.
I ovo ti ne govori da statistiku ne možeš praviti na osnovu vlastitog iskustva? Progooglaj malo.
Na koji način si tamo sticao poznanstva, na koji ovdje, kako si ovdje odgajan, itd, ukratko - uzorak ti nije reprezentativan.

Kao da ja kažem današnja omladina ne gleda farmu, niko od mojih prijatelja ne gleda. A tamo pobjedi Bosanac, valjda glasovima iz Srbije, šta li.

Još jedna tema koja puno govori o nama, skloni smo generalizovanju i to groznom, i uglavnom gledamo iz svog ugla. Nismo svi isti, nemamo iste preferencije, sposobnosti, a sit gladnom ne vjeruje.

Comrad

#108 Re: Nezaposlenost mladih - druga strana medalje

Post by Comrad » 22/10/2013 13:47

Da li postoje ljudi koji nece da rade - naravno da postoje, postoje u citavom svijetu, zasto ne bi i kod nas. Ali na osnovu jednog dogadjaja, ocjeniti citav jedan segment drustva je neozbiljno.

Jbt prica vam se svela na to da je ovdje sve bajno, da su poslodavci divni - krasni, ali ti mladi ogavni ljudi jednostavno nece da rade majku im njihovu.

Spadam jos u mlade, imam posao i da poceo sam po zavrsetku faksa sa 500 KM jer sam zelio da radim i nije me plata tad zanimala, danas kad imam iskustvo me zanima i necu da radim za sicu. Ali ne mozemo sad na osnovu jednog-dva slucaja generalizovati nekih 400-500 hiljada ljudi. Uvijek ima snobova koji hoce sve na gotovo, kojima je sve obezbjedjeno ili ih jednostavno boli briga. Ali isto tako ima ljudi koji zapinju ko ludi, salju po 100 prijava za posao na dan itd.

Ima tu vise strana medalje, da bi se gledala samo jedna, poslodavci masovno iskoristavaju ovu situaciju, zato je meni drago kad vidim da neko dostojanstveno odbije slabo placen posao, jer poslodavac ga moze platiti vise, ali nece. Zato moramo imati svoje ja, ocjeniti koliko taj posao zaista vrijedi, jer smo se srozali na takvu granu da danas ljudi rade za 300 KM, a gazda im vozi automobil koji vrijedi 500 tih plata. Ako ovako nastavimo, jos malo pa ljudi placati mjesecno firmama da rade. Zato se na razgovorima nemojte stidjeti kad vas pitaju koju platu hocete, hocu toliko i toliko i tacka. Ako hoces plati, neces dovidjenja ima ko hoce.

Muhamed Đakmić

#109 Re: Nezaposlenost mladih - druga strana medalje

Post by Muhamed Đakmić » 22/10/2013 13:48

Ali stvarno puno omladine kod nas studira. Nije to lupio.

Alhemicarkaa

#110 Re: Nezaposlenost mladih - druga strana medalje

Post by Alhemicarkaa » 22/10/2013 13:52

Comrad wrote:Da li postoje ljudi koji nece da rade - naravno da postoje, postoje u citavom svijetu, zasto ne bi i kod nas. Ali na osnovu jednog dogadjaja, ocjeniti citav jedan segment drustva je neozbiljno.

Jbt prica vam se svela na to da je ovdje sve bajno, da su poslodavci divni - krasni, ali ti mladi ogavni ljudi jednostavno nece da rade majku im njihovu.

Spadam jos u mlade, imam posao i da poceo sam po zavrsetku faksa sa 500 KM jer sam zelio da radim i nije me plata tad zanimala, danas kad imam iskustvo me zanima i necu da radim za sicu. Ali ne mozemo sad na osnovu jednog-dva slucaja generalizovati nekih 400-500 hiljada ljudi. Uvijek ima snobova koji hoce sve na gotovo, kojima je sve obezbjedjeno ili ih jednostavno boli briga. Ali isto tako ima ljudi koji zapinju ko ludi, salju po 100 prijava za posao na dan itd.

Ima tu vise strana medalje, da bi se gledala samo jedna, poslodavci masovno iskoristavaju ovu situaciju, zato je meni drago kad vidim da neko dostojanstveno odbije slabo placen posao, jer poslodavac ga moze platiti vise, ali nece. Zato moramo imati svoje ja, ocjeniti koliko taj posao zaista vrijedi, jer smo se srozali na takvu granu da danas ljudi rade za 300 KM, a gazda im vozi automobil koji vrijedi 500 tih plata. Ako ovako nastavimo, jos malo pa ljudi placati mjesecno firmama da rade. Zato se na razgovorima nemojte stidjeti kad vas pitaju koju platu hocete, hocu toliko i toliko i tacka. Ako hoces plati, neces dovidjenja ima ko hoce.
:thumbup: Ovom pričpm samo daju satisfakciju poslodavcima da izrabljuju ljude, nećeš ti da te izrabljujem džabe, ima ko hoće.

Suzie Q

#111 Re: Nezaposlenost mladih - druga strana medalje

Post by Suzie Q » 22/10/2013 13:53

samo oni koji nikad nisu volontirali mogu reći da je volontiranje rad džaba i ne možete ga porediti kao npr rad za koji ti poslodavac ne daje plaću.
naravno, ne govorim o volontiranju po institucijama u svrhu dobivanja radnog iskustva, mada i takav vid rada je u prednosti pred besposlenošću.
btw. ne poznajem niti jednu osobu koja je ikad bila aktivan volonter a da je danas bez prihoda.

jasko_ba

#112 Re: Nezaposlenost mladih - druga strana medalje

Post by jasko_ba » 22/10/2013 13:54

Comrad wrote:Da li postoje ljudi koji nece da rade - naravno da postoje, postoje u citavom svijetu, zasto ne bi i kod nas. Ali na osnovu jednog dogadjaja, ocjeniti citav jedan segment drustva je neozbiljno.

:thumbup: Nazalost pojedinci opet preko foruma prosipaju takve ublehe da ne povjerujes nekada. Dodji ovdje u Zepce ili Zavidovice pa pametujte da mladi nece raditi. :-) Odradis pripravnicki, ni za prevoz da ti ponudi neku naknadu, a kamol da budes bezobrazan i trazis za topli obrok.

Zox

#113 Re: Nezaposlenost mladih - druga strana medalje

Post by Zox » 22/10/2013 13:56

Alhemicarkaa wrote: I ovo ti ne govori da statistiku ne možeš praviti na osnovu vlastitog iskustva? Progooglaj malo.
Na koji način si tamo sticao poznanstva, na koji ovdje, kako si ovdje odgajan, itd, ukratko - uzorak ti nije reprezentativan.

Kao da ja kažem današnja omladina ne gleda farmu, niko od mojih prijatelja ne gleda. A tamo pobjedi Bosanac, valjda glasovima iz Srbije, šta li.

Još jedna tema koja puno govori o nama, skloni smo generalizovanju i to groznom, i uglavnom gledamo iz svog ugla. Nismo svi isti, nemamo iste preferencije, sposobnosti, a sit gladnom ne vjeruje.
Nisam ni pričao o statistici, već o empirijskim saznanjima. Guglao sam, nisam ništa našao, bio bih ti zahvalan na nekom linku o ukupnom postotku fakultetski obrazovanih građana u BiH.

Zox

#114 Re: Nezaposlenost mladih - druga strana medalje

Post by Zox » 22/10/2013 13:58

jasko_ba wrote: :thumbup: Nazalost pojedinci opet preko foruma prosipaju takve ublehe da ne povjerujes nekada. Dodji ovdje u Zepce ili Zavidovice pa pametujte da mladi nece raditi. :-) Odradis pripravnicki, ni za prevoz da ti ponudi neku naknadu, a kamol da budes bezobrazan i trazis za topli obrok.
Naravno, slažem se s tobom, zato sam u uvodnom postu i rekao da se radi o DIJELU nezaposlene populacije. Konkretno, ako već moram, mislio sam prije svega na Sarajevo.

Alhemicarkaa

#115 Re: Nezaposlenost mladih - druga strana medalje

Post by Alhemicarkaa » 22/10/2013 14:01

Suzie Q wrote:samo oni koji nikad nisu volontirali mogu reći da je volontiranje rad džaba i ne možete ga porediti kao npr rad za koji ti poslodavac ne daje plaću.
naravno, ne govorim o volontiranju po institucijama u svrhu dobivanja radnog iskustva, mada i takav vid rada je u prednosti pred besposlenošću.
btw. ne poznajem niti jednu osobu koja je ikad bila aktivan volonter a da je danas bez prihoda.
Volontirati i raditi džaba nije isto. Po našim zakonima, volonteri primaju naknadu za prevoz i topli obrok. Raditi džaba je skroz druga priča. A da je isto raditi džaba i sjediti kući nije - za svakodnevni odlazak na posao ti ipak treba para - ako ništa za prevoz, a da ne govorimo da to sigurno nije jedini trošak. Posao nalaže i određeni dress code (pa makar i nepisani, pa niko na posao ne ide u trenerci - moj stil oblačenja na poslu i kući je diametralno različit, a nemamo pisani dress code) i standarde koji neko ko ne prima platu ne može pratiti.

Bodkin

#116 Re: Nezaposlenost mladih - druga strana medalje

Post by Bodkin » 22/10/2013 14:07

mali_balon wrote:
Bodkin wrote:
mali_balon wrote:Ma prije svega treba biti svjestan svojih mogucnosti, situacije u glavi pa tek onda svjstan situacije u drzavi. Ja ne mogu biti hirurg. Treba pirhvatiti cinjenicu da sam prosjecan i da se moram kao takav pokazati u najboljem zdanju, mogu se ja furati da sam nezamjenjiv da sam iznad prosjecan ali djaba kad realno to nisam.
I to jebe vecinu mladog svjeta, bolje sa 24 godine poceti sa platom od 500KM pa napredovati i lagano doci do 1000 ili 1500KM nego sa 40 kada imas porodicu, pa kad skontas, oduszme i saberes, da ti se ne isplati raditi za 500KM djaba sto bi za 2 godine dogurao na 1000KM.
ima tu drugi par rukava. nece neko ko ima master diplomu, govori dva strana jezika i ima dovoljno iskustva iz praksi i povremenih projekata da radi za 500 km. ja bih da znam da se moze i napredovati ili nauciti

Ako znas da ces napredovati sto ne bi radio za 500KM, kao startna plata. Jos ako imas iskustva eto te do neke bolje plate u roku nekoliko mjeseci.
Opet kazem treba biti svjestan situacije, eno neki dan vidim konkurs za admistratovnog asistenta traze pravni ili ekonomski fakultet, znaci za SSS poziciju trazi se VSS, nidze veze, ali na trzistu imas toliko ih pravnikam ekonomista i politologa da ce jios malo za higijenicre traziti VSS drustvenog smjera.
Tako da tebi niko nije kriv sto ti imas master, ako hoces uzmi poso od 500KM, ako neces ima ih stotine ako ne i hiljade koji ce taj posao objerucke prihvatiti.
naravno. ako pogledas gore ja sam rekao da bih ako vidim mogucnost napretka ili ucenja. na kraju krajeva naravno da onaj koji ima ono sto sam ja nabrojao nece prihvatiti posao za 500km...na pocetku. ako ne prodje na 50 konkursa pocece polako obarati kriterije i to je to. ako uspije, zaposlice se sa vecom platom

p.s. sad vidjeh ovo, niko nije kriv sto ima covjek master? sta to kao nije ti niko kriv sto si ubio covjeka nekad u proslosti pa te sad to ujelo za guzove? :-) valjda treba reci nazalost covjek ima master, a radi posao za sss, a ne ko mu je kriv

Bodkin

#117 Re: Nezaposlenost mladih - druga strana medalje

Post by Bodkin » 22/10/2013 14:13

Zox wrote:
Bodkin wrote:
odakle ti to
osim ako nisi prijatelj sa 60% populacije mladih, tvoj krug raje nije reprezentativan uzorak. medju mojim prijateljima 90% njih ima faks. jel to znaci da je 90% drzave visokoskolovano? ne znaci. cuj ogromna vecina. to ti dodje 75% mladih zavrsilo fakultet :D ubij me ako je cifra preko 30%

JThomas

#119 Re: Nezaposlenost mladih - druga strana medalje

Post by JThomas » 22/10/2013 14:17

to je ista linija zaključivanja k'o kad na osnovu toga što je vatra puna u 13h svaki dan zaključe da narod ne zna šta će od para...

Zox

#120 Re: Nezaposlenost mladih - druga strana medalje

Post by Zox » 22/10/2013 14:22

Bodkin wrote: osim ako nisi prijatelj sa 60% populacije mladih, tvoj krug raje nije reprezentativan uzorak. medju mojim prijateljima 90% njih ima faks. jel to znaci da je 90% drzave visokoskolovano? ne znaci. cuj ogromna vecina. to ti dodje 75% mladih zavrsilo fakultet :D ubij me ako je cifra preko 30%
Ne znamo ni ja ni ti, tražio sam od Alhemičarke link, pa ništa. GARANTUJEM da je veći postotak fakultetski obrazovanih Bosnaca nego Švicaraca.

Bodkin

#121 Re: Nezaposlenost mladih - druga strana medalje

Post by Bodkin » 22/10/2013 14:23

Zox wrote:
Bodkin wrote: osim ako nisi prijatelj sa 60% populacije mladih, tvoj krug raje nije reprezentativan uzorak. medju mojim prijateljima 90% njih ima faks. jel to znaci da je 90% drzave visokoskolovano? ne znaci. cuj ogromna vecina. to ti dodje 75% mladih zavrsilo fakultet :D ubij me ako je cifra preko 30%
Ne znamo ni ja ni ti, tražio sam od Alhemičarke link, pa ništa. GARANTUJEM da je veći postotak fakultetski obrazovanih Bosnaca nego Švicaraca.
ukupne populacije ili mladih? pa ukupne populacije nema vise od 20% sa faksom. garantujem ja to. reci mi koji je postotak svicaraca sa fakultetom ili vise?

Erzsebet

#122 Re: Nezaposlenost mladih - druga strana medalje

Post by Erzsebet » 22/10/2013 14:26

Ja potpuno razumijem ovu djevojku s početka teksta. Naime, nisam imao problem sa novcem nakon što sam završio fakultet, jer smo imali privatni biznis od kojeg i danas živimo, ali vjerujem da bih imao slične probleme ako bih počeo tražiti posao. Nakon 300 aplikacija, nekoliko namještenih intervjua, pogotovo unutar stranih organizacija, i ja bih se vjerovatno ponašao isto.

Englez se pravio Englez, jer oni ništa nisu bolji od nas u ovakvim stvarima. Imam sestru koja je radila 20 godina u međunarodnim organizacijama i odgovorno tvrdim da je to sve isto sranje kao i kod nas, samo je sofisticiranije i ne zove se "štela", nego "preporuka", što ti dođe na isto.

Ipak, znam da postoje i ljudi koji "traže posao, a Boga mole da ga ne nađu". Mislim da svako treba pokrenuti nešto svoje, uvijek je moguće raditi ako ste dovoljno vrijedni, te zaraditi za život.

JThomas

#123 Re: Nezaposlenost mladih - druga strana medalje

Post by JThomas » 22/10/2013 14:29

Zox wrote:
možda od zajedničkih institucija do vječne vatre.

Zox

#124 Re: Nezaposlenost mladih - druga strana medalje

Post by Zox » 22/10/2013 14:29

Bodkin wrote:
Zox wrote:
ukupne populacije ili mladih? pa ukupne populacije nema vise od 20% sa faksom. garantujem ja to. reci mi koji je postotak svicaraca sa fakultetom ili vise?
evo švica: Only 13 percent of high school students receive the education and pass examinations necessary for the university. Seven out of ten students go to a high school with an apprenticeship program.
http://www.nsf.gov/statistics/nsf96316/freeta.htm

Zox

#125 Re: Nezaposlenost mladih - druga strana medalje

Post by Zox » 22/10/2013 14:30

Pazi, ovo je KO SE UPIŠE NA FAX, a ne ko ga završi.

Post Reply