Abortus - za ili protiv ?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Abortus - za ili protiv ?

1. Da, apsolutno podržavam abortus u bilo kojem slučaju.
76
47%
2. Podržavam abortus, samo zbog ekonomskih ili socijalnih razloga.
6
4%
3. Ukoliko je život majke u pitanju zbog djeteta, ili zbog nečega drugoga (silovanja, opasnosti od mentalnoga poremećaja itd) podržavam abortus.
39
24%
4. Ne podržavam abortus, ukoliko nije u opasnosti život od majke toga djeteta.
12
7%
5. Protiv sam abortusa, sa izuzećem ako je žena silovana ili je nešto drugo u pitanju.
17
10%
6. Ne podržavam abortus nikako.
12
7%

Total votes: 162

sheilak

#426 Re: Abortus - za ili protiv ?

Post by sheilak » 28/10/2013 18:48

registrovana onako wrote:
sherbett wrote:mislim da je to ovo: predodređeno ti je da zaneseš, al je tvoj odabir da li ćeš roditi ili abortirati.
Jer kao što znamo, ne može svatko zanjeti.
neke duse se moraju roditi, sudjeno im je, tako da onda ni taj izbor abortusa nije na nama
ili ne moraju. dakle, potpuna apsolucija sa religiksog stanovišta? :D

zašto se upliće religija u ovo? jer se i inače Božija volja/Božije odredbe štuju u svakom segmentu života? :roll:

registrovana onako

#427 Re: Abortus - za ili protiv ?

Post by registrovana onako » 28/10/2013 18:51

................
Last edited by registrovana onako on 25/06/2014 21:28, edited 1 time in total.

sheilak

#428 Re: Abortus - za ili protiv ?

Post by sheilak » 28/10/2013 18:54

joj, majki inkubatora budućih duša. :D pa, kažem onda dakle, ako mi bude dozvoljeno, onda nisam ja kriva. :D

registrovana onako

#429 Re: Abortus - za ili protiv ?

Post by registrovana onako » 28/10/2013 18:57

sheilak wrote:joj, majki inkubatora budućih duša. :D pa, kažem onda dakle, ako mi bude dozvoljeno, onda nisam ja kriva. :D
upravo :D krivice prave nema :D

sheilak

#430 Re: Abortus - za ili protiv ?

Post by sheilak » 28/10/2013 19:13

registrovana onako wrote:
sheilak wrote:joj, majki inkubatora budućih duša. :D pa, kažem onda dakle, ako mi bude dozvoljeno, onda nisam ja kriva. :D
upravo :D krivice prave nema :D
pa da. a i inače ovo je 1000. tema o ovome ( i ja svaki put na nju naletim :D ). iskreno, nije mi jasna, nije mi jasan njen smisao, i ovo prebrojavanje za/protiv. čemu to? na kraju se sve svodi na vlastitu odluku i na vlastitu savijest. a to mi je i jedino važno.

registrovana onako

#431 Re: Abortus - za ili protiv ?

Post by registrovana onako » 28/10/2013 19:17

................
Last edited by registrovana onako on 25/06/2014 21:27, edited 1 time in total.

sheilak

#432 Re: Abortus - za ili protiv ?

Post by sheilak » 28/10/2013 19:31

čisto ispravka mog posta: šeila, kaže se savjest, bez i. :D sorry. :lol:

PlayItCoolowski

#433 Re: Abortus - za ili protiv ?

Post by PlayItCoolowski » 28/10/2013 20:18

sheilak wrote: da, uvijek me bunio ovaj princip (ne)slobodne volje. dakle, mi u biti imamo izbor i biramo, ali to se već desilo? ili neko već zna ishode našeg djelovanja?
Lehvi Mahfuz je knjiga u kojoj je sve zapisano.
Bog zna šta ćemo odabrati jer nas je stvorio. On je Onaj koji sve zna.
Nismo uradili nešto jer je tako zapisano, već je zapisano zato što je Bog znao šta ćemo odabrati.

malsal

#434 Re: Abortus - za ili protiv ?

Post by malsal » 29/10/2013 11:13

eluna wrote:
malsal wrote:Ima pilula,mislim da se popularno zove "dan kasnije" koja odradi hemiski abortus u kratkom roku nakon snosaja.
Je li ima argument protiv te pilule ? Da se ne zavaramo, rjec je o abortusu samo vrlo kratko nakon snosaja.
Ono, imas sex, skontas da nisi koristila kontracepciju, ne zelis da ostanes trudna i nakon 2-3 dana popijes pilulu i gotovo.
Ja ne mogu vidjeti ni jedan racionalan argument protiv te pilule, i mislim da se vecina ljudi slaze sa mnom.
Ima religiozni primjedba tipa "every sperm is sacred" ali ostavimo Monty Pyton po strani...
Isto tako niko normalan ne bi dozvolio abortus u 7 mjesecu trudnoce jer tad je djete vec formirano.
Mi kao drustvo moramo odrediti gdje ide granica, gdje je rjec samo o skupini celija koje imaju potencijal da postanu ljudsko bice a gdje je ta granica predjena i gdje bi abortus ubio jedno ljudsko bice.
Vecina razvijeni zemalja se slaze da ta granice ide negdje oko 16-20 sedmice trudnoce. Sve prije toga jednostavno nije ljudsko bice.
Mozda je sad odredjivanje tacne granice jos uvjek upitno ali zar ima sumnje da postoji ta granica ?
Da skupina celija 8 sedmica nakon zaceca jos uvjek nije ljudsko bice i da pravo zene na samoodredjenje i kontrolu vlastitog tjela ima prvenstvo u odnosu na pravo skupine celija ?
Ja vjerujem da ako se odluka o abortusu donese na vrjeme onda nije moralno problematicna.
a gdje je pravo muškarca koji je "vlasnik" polovine od te skupine čelija??? ......ne zamjerite na izrazu, ali ne znam kako slikovitije da to prikažem :roll:
-----------
Nepostojece, sve dok se djete ne rodi.
Ako se cini neprihvatljivim onda malo pazi sa kim i kako krevet djelis - ili nadji zenu sto djeli tvoje stavove ili koristi kondom.
Tek nakon rodjenja djeteta dolaze neka prava oceva, s tim sto sudska praksa u razvijenim drzavama (Afganistan, Saudiska i slicne vukojebine nas ne interesuju) pokazuje da u praksi majke imaju veca praca nego ocevi i nakon rodjenja.
Last edited by malsal on 29/10/2013 11:26, edited 1 time in total.

eluna

#435 Re: Abortus - za ili protiv ?

Post by eluna » 29/10/2013 11:24

PlayItCoolowski wrote:
Bodkin wrote: znaci genocidi, glad, umiranje djece od gladi i zedji, prljave vode, djeciji vodovi smrti po africi, kidanje nogu i ruku zbog krvavih dijamanata, djeca koja kopaju po rudnicima po kini ili sto beru pamuk na plantazama, nacizam i fazisam, srednji vijek i ratovi u ime Boga. sve je ovo po Bozijoj volji?
Bog je dao slobodu izbora ljudima. Ali sve je predodređeno. Tvoj izbor sada je uvijek znao Onaj koji te je stvorio. Shodno tome da je to tvoj izbor za svaki postupak će ti se suditi.
U prevodu, ti ne možeš da utičeš na ono što će biti, samo možeš da se trudiš.

http://iltizam.org/tekstovi/read/1882
hajde malo bolje pročitaj šta pišeš ....... sam sebi skačeš u usta

čuj molim te - bog mi dao mogućnost da biram, ali je još nekada davno odlučio šta ću da odaberem :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: onda je bog lud svega mi i baš se bakće glupostima .....onako kao što i besposlen pop i jariće krsti :lol: :lol: :lol: :lol:

eluna

#436 Re: Abortus - za ili protiv ?

Post by eluna » 29/10/2013 11:28

PlayItCoolowski wrote:
sheilak wrote: da, uvijek me bunio ovaj princip (ne)slobodne volje. dakle, mi u biti imamo izbor i biramo, ali to se već desilo? ili neko već zna ishode našeg djelovanja?
Lehvi Mahfuz je knjiga u kojoj je sve zapisano.
Bog zna šta ćemo odabrati jer nas je stvorio. On je Onaj koji sve zna.
Nismo uradili nešto jer je tako zapisano, već je zapisano zato što je Bog znao šta ćemo odabrati.

a ja budala mislila da su to Ku'ran ili Biblija :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

eluna

#437 Re: Abortus - za ili protiv ?

Post by eluna » 29/10/2013 11:33

malsal wrote:
eluna wrote:
malsal wrote:Ima pilula,mislim da se popularno zove "dan kasnije" koja odradi hemiski abortus u kratkom roku nakon snosaja.
Je li ima argument protiv te pilule ? Da se ne zavaramo, rjec je o abortusu samo vrlo kratko nakon snosaja.
Ono, imas sex, skontas da nisi koristila kontracepciju, ne zelis da ostanes trudna i nakon 2-3 dana popijes pilulu i gotovo.
Ja ne mogu vidjeti ni jedan racionalan argument protiv te pilule, i mislim da se vecina ljudi slaze sa mnom.
Ima religiozni primjedba tipa "every sperm is sacred" ali ostavimo Monty Pyton po strani...
Isto tako niko normalan ne bi dozvolio abortus u 7 mjesecu trudnoce jer tad je djete vec formirano.
Mi kao drustvo moramo odrediti gdje ide granica, gdje je rjec samo o skupini celija koje imaju potencijal da postanu ljudsko bice a gdje je ta granica predjena i gdje bi abortus ubio jedno ljudsko bice.
Vecina razvijeni zemalja se slaze da ta granice ide negdje oko 16-20 sedmice trudnoce. Sve prije toga jednostavno nije ljudsko bice.
Mozda je sad odredjivanje tacne granice jos uvjek upitno ali zar ima sumnje da postoji ta granica ?
Da skupina celija 8 sedmica nakon zaceca jos uvjek nije ljudsko bice i da pravo zene na samoodredjenje i kontrolu vlastitog tjela ima prvenstvo u odnosu na pravo skupine celija ?
Ja vjerujem da ako se odluka o abortusu donese na vrjeme onda nije moralno problematicna.
a gdje je pravo muškarca koji je "vlasnik" polovine od te skupine čelija??? ......ne zamjerite na izrazu, ali ne znam kako slikovitije da to prikažem :roll:
-----------
Nepostojece, sve dok se djete ne rodi.
Ako se cini neprihvatljivim onda malo pazi sa kim i kako krevet djelis - ili nadji zenu sto djeli tvoje stavove ili koristi kondom.
Tek nakon rodjenja djeteta dolaze neka prava oceva, s tim sto sudska praksa u razvijenim drzavama (Afganistan, Saudiska i slicne vukojebine nas ne interesuju) pokazuje da u praksi majke imaju veca praca nego ocevi i nakon rodjenja.
e nosi ga đavo ne kontam ...... muškarac i žena naprave nekakav "zametak" je li - spermić oplodi jajnu ćeliju i eto ga, i onda se ćelije duplaju .......pola od toga NEČEGA je od žene pola je od muškarca ......kako žena ima sva prava a muškarac nema nikakva!?! - jer i kada se rodi dijete ono je i tada pola od žene pola od muškarca - zašto onda muškarac ne bi imao prava već od samog početka!?!? zašto da čeka dok se dijete rodi AKO se rodi - jer može biti i mrtvorođenče ili sponatani, ne mora da bude samo namjerni prekid trudnoće ....

AH DA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :diva: ........... imati prava znači imati i obaveze - balkancima nepojmivo imati obaveze pa se rado odriču prava - barem u ovakvim slučajevima

malsal

#438 Re: Abortus - za ili protiv ?

Post by malsal » 29/10/2013 11:36

Jednosavno zato sto raste u zeni.
Recimo ti mi das virus ili parazit.
Da li mogu da ga se rjecim bez da te pitam za dozvolu ?
Ipak potice od tebe ?

eluna

#439 Re: Abortus - za ili protiv ?

Post by eluna » 29/10/2013 13:19

malsal wrote:Jednosavno zato sto raste u zeni.
Ipak potice od tebe ?
je li to bolesti porediš sa djecom!?!?!? :shock:

ma nemereš bilivit :unesvijest:

PlayItCoolowski

#440 Re: Abortus - za ili protiv ?

Post by PlayItCoolowski » 29/10/2013 13:26

eluna wrote: hajde malo bolje pročitaj šta pišeš ....... sam sebi skačeš u usta

čuj molim te - bog mi dao mogućnost da biram, ali je još nekada davno odlučio šta ću da odaberem :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: onda je bog lud svega mi i baš se bakće glupostima .....onako kao što i besposlen pop i jariće krsti :lol: :lol: :lol: :lol:
Hiljadu smajlova neće te učiniti pametnijim. Ako ne možeš da shvatiš, čekaj da porasteš.

A Kur'an je posljednja objava čovječanstvu. Lehvi Mahfuz nije objava. Nije na Zemlji. U njoj je zapisano sve šta će biti.

malsal

#441 Re: Abortus - za ili protiv ?

Post by malsal » 29/10/2013 13:52

eluna wrote:
Ipak potice od tebe ?

---------
Poredim princip.

eluna

#442 Re: Abortus - za ili protiv ?

Post by eluna » 29/10/2013 14:00

malsal wrote:
eluna wrote:
Ipak potice od tebe ?

---------
Poredim princip.
aha - znači ne bi krivio ženu koja ti namjerno prenese sidu i ne bi je pozivao na odgovornost??? :nokti:

malsal

#443 Re: Abortus - za ili protiv ?

Post by malsal » 29/10/2013 14:17

eluna wrote: aha - znači ne bi krivio ženu koja ti namjerno prenese sidu i ne bi je pozivao na odgovornost??? :nokti:
----------
Jabuke i kruske
Nedosaje mi ikona gdje u furstraciji glavom u zid lupas.
AKo mislite da su moji stavovi sa ciljem izbjegavanja odgovornosti, grjesite.
Meni "dijaloga" sa vama dosta, zelim vas prijatan dan.

eluna

#444 Re: Abortus - za ili protiv ?

Post by eluna » 29/10/2013 14:21

malsal wrote:
eluna wrote: aha - znači ne bi krivio ženu koja ti namjerno prenese sidu i ne bi je pozivao na odgovornost??? :nokti:
----------
Jabuke i kruske
Nedosaje mi ikona gdje u furstraciji glavom u zid lupas.
AKo mislite da su moji stavovi sa ciljem izbjegavanja odgovornosti, grjesite.
Meni "dijaloga" sa vama dosta, zelim vas prijatan dan.
kad porediš princip pozivanja na odgovornost i imanja prava na nešto onda barem nauči da imati pravo automatski znači i imati idgovornost, ali i obratno, pozivati nekoga na odgovornost automatski znači da mu se moraju dati i prava

ako zaista nikada za nikada ne bi upro prstom u ženu koja ti je prenijela sidu, jer tvoje tijelo je tvoj problem, a to što si ti bio nepažljiv, nepromišljen itd. nema veze sa njom - onda poštujem i to da smatraš da muškarac nema prava da se pita o tome da li žena treba da nasilno prekine trudnoću ili ne

ugodan ostatak dana želim :)

kockica_kockica

#445 Re: Abortus - za ili protiv ?

Post by kockica_kockica » 29/10/2013 14:29

Ja zaista ne vidim problem u tome sto zena odluci napraviti abortus... Cemu sve te pridike i toliko osudjivanje tog cina...

Zenksko sam i ne znam sta mi zivot nosi sutra, ne vjerujem da bih se mogla odluciti za abortus, ali da nesto nekome zabranjujem, osudjujem itd, stvarno nema logike...

Zaista ne razumijem ljude koji bi nesto upravljali tudjim zivotima, usmjeravali ih na kolosjek kojim oni idu... Pustite ljude oko sebe zadeverajte se sobom... To je najtezi dio u zivotu... To sto je poznanica napravila abortus nije moja stvar nego njena... Njena odluka s kojom mora zivjeti citav svoj zivot... I ko sam ja da joj sudim...

respo

#446 Re: Abortus - za ili protiv ?

Post by respo » 29/10/2013 15:44

PlayItCoolowski wrote:
Hiljadu smajlova neće te učiniti pametnijim. Ako ne možeš da shvatiš, čekaj da porasteš.

A Kur'an je posljednja objava čovječanstvu. Lehvi Mahfuz nije objava. Nije na Zemlji. U njoj je zapisano sve šta će biti.
nevezano za temu i vasu raspravu
ko je procitao lehvi mahfuz
neil armstrong ili jurij gagarin?

PlayItCoolowski

#447 Re: Abortus - za ili protiv ?

Post by PlayItCoolowski » 29/10/2013 16:00

respo wrote:
PlayItCoolowski wrote:

nevezano za temu i vasu raspravu
ko je procitao lehvi mahfuz
neil armstrong ili jurij gagarin?
Zvuči kao priča onih morona što govore da ne postoji ništa poslije smrti jer se otuda niko nije vratio.

Znaš koliko ti je Bog omogućio.

Ako misliš da uđemo u religijsku raspravu, nema problema.
Evo jedno pitanje... Kada vidiš programski kod, ne znaš ko je programer. Ali znaš da je to rezultate nečije inteligencije. Samo od sebe nije moglo biti napisano. Odakle onda nama informacija u DNK lancu?
Last edited by PlayItCoolowski on 29/10/2013 16:01, edited 1 time in total.

Post Reply