Fotoaparat

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
devito
Posts: 753
Joined: 03/04/2013 17:26

#1 Re: Fotoaparat

Post by devito »

denole wrote:E ovako,

vec neko vrijeme se zanimam za porfesionalni aparat (fotoaparat a ne za varenje) i sad me zanima moze li se kupiti polovan fotoaparat (profesionalni, digitalni ...) za oko 350KM - 400 KM znam da je malo i da se tesko sta moze naci ali nemam vise
To je bas malo za profesionalni aparat.

Sent from my HTC One S using Tapatalk 2
rookfash
Posts: 555
Joined: 29/04/2012 00:18

#2 Re: Fotoaparat

Post by rookfash »

sta podrazumijevas pod "profesionalni"? ako mislis na neki dslr, izmjenjivi objektivi i te fore, onda tesko. no za svoj budzet mozes uzeti dobar kompakt. ja sam svoj cannon g10 platio oko 400KM (polovno), sto je solidan fotoaparat, pa eto da se znas voditi. istrazi malo pik i slicne stranice.
User avatar
Capsicum
Posts: 2545
Joined: 23/04/2013 14:15

#3 Re: Fotoaparat

Post by Capsicum »

Eto ti na piku polovan Nikon d3000 sa kit objektivom za 490 KM. Ako se mozes toliko protegnut, to ti je mozda najbolja opcija. Doduse ne znam u kakvom je stanju, al eto kontaktiras lika i vidis...

http://www.pik.ba/artikal/8452613/nikon ... 8-55mm-vr/
Avetinho
Posts: 7135
Joined: 07/09/2012 21:22
Location: Ja sam odavle

#4 Re: Fotoaparat

Post by Avetinho »

A da probas zaraditi pa platiti malo vise?
Avetinho
Posts: 7135
Joined: 07/09/2012 21:22
Location: Ja sam odavle

#5 Re: Fotoaparat

Post by Avetinho »

denole wrote:
Ja Sam Odavle wrote:A da probas zaraditi pa platiti malo vise?

volio bih ali imam jedan problem imam 15 godina po internetu trazim pa 100KM mjesecno da zaradim za uhar je ustedio bih nesta pa kupio za mjesec dva ... ako ti znas kako reci mi ;)
Evo sta bih ti ja savjetovao.

Kupi aparat koji mozes priustiti. Ako si dobar, ne treba ti najbolji aparat na svijetu. Boj ne bije svijetlo oruzje, vec boj bije srce u junaka.

Ovo ti govorim iz vlastitog iskustva. Nisam ni ja imao pare prije 34 godine za najskuplji aparat, ali onaj za kojeg sam imao, bio je odlican u rukama pravog majstora. :D

Edit: Predlazem ti da stavis post na "Umjetnost i kultura", tamo ti se skupljaju fotografi.
stronghold
Posts: 267
Joined: 12/02/2013 20:24

#6 Re: Fotoaparat

Post by stronghold »

Capsicum wrote:Eto ti na piku polovan Nikon d3000 sa kit objektivom za 490 KM. Ako se mozes toliko protegnut, to ti je mozda najbolja opcija. Doduse ne znam u kakvom je stanju, al eto kontaktiras lika i vidis...

http://www.pik.ba/artikal/8452613/nikon ... 8-55mm-vr/
Vrijedi li ovih para ? Ja isto kontao sebi uzimati,ovaj Nikonov,makar meni kao apsolutnom laiku se cini skroz ok...

Koji je najbolji fotoapart u rangu ovih "neprofesionalnih" ?
Mehemed
Posts: 5713
Joined: 20/11/2012 22:32
Location: Visoko
Vozim: automobil

#7 Re: Fotoaparat

Post by Mehemed »

stronghold wrote: Vrijedi li ovih para ? Ja isto kontao sebi uzimati,ovaj Nikonov,makar meni kao apsolutnom laiku se cini skroz ok...

Koji je najbolji fotoapart u rangu ovih "neprofesionalnih" ?
Imas Nikon Coolpix-a po 350-450KM sa dobrim optickim zoomom, L320(26x opt. zoom), L810(26x opt. zoom), L820(30x opt. zoom), ja imam L310, kupio prije vise od godinu dana, nije los, zadovoljan sam sa njim (21x opt. zoom) :)
talić
Posts: 1559
Joined: 03/11/2010 17:52

#8 Re: Fotoaparat

Post by talić »

Teška tema,..... DSLR je bolji od compakta zbog brzine, zbog većeg senzora i zbog bolje optike ( objektiva) ako kupiš neki jeftiniji DSLR sa lošim objektivom ( a nema ga da valja ispod 300 eura, moji objektivi su preko 1000 eura komad) nisi dobio mnogo.
Ako si početnik ( a očito da jesi) i nije ti prvenstveni cilj da iskoristiš brzinu DSLR-a ( nećeš fotografisati, nogometne i košarkaške utakmice) nego ćeš više biti okrenut statičnim motivima, pejzažima, onda uzmi compakt i uči. Problem polovnog DSLR-a su i mogući kvarovi a popravke nisu jeftine.
Kao što ti reče "Ja sam odavle" bitno je da učiš o fotografiji o svjetlu, motivu, kadru, kompoziciji,... a kad sve to savladaš za dvije ili tri godine onda ćeš znati šta ti treba.
P.S. Ima ljudi koji su dali hiljade eura za opremu a nemaju ni jednu čestitu fotografiju.
Evo ti par fotostranica:
http://fotografija.ba/
http://www.myhrpc.com/
http://fotozine.org/
Registruj se i polako.
Ako se budeš dvoumio između nekih camera pošalji mi na PP o kojim se radi pa ti dam preporuku. Sretno !
Last edited by talić on 06/10/2013 10:52, edited 1 time in total.
talić
Posts: 1559
Joined: 03/11/2010 17:52

#9 Re: Fotoaparat

Post by talić »

Mehemed wrote:
stronghold wrote: Vrijedi li ovih para ? Ja isto kontao sebi uzimati,ovaj Nikonov,makar meni kao apsolutnom laiku se cini skroz ok...

Koji je najbolji fotoapart u rangu ovih "neprofesionalnih" ?
Imas Nikon Coolpix-a po 350-450KM sa dobrim optickim zoomom, L320(26x opt. zoom), L810(26x opt. zoom), L820(30x opt. zoom), ja imam L310, kupio prije vise od godinu dana, nije los, zadovoljan sam sa njim (21x opt. zoom) :)
Glavna osobine optike, objektiva su koliko svjetla propušta ( to je ovaj F 3,5-5,6 ), brzina i tačnost fokusa, oštrina i da li vinjetira ( da li je po rubovima mutno), zoom je najmanje bitan jer kaže se "ako je fotografija loša, priđi bliže".
Dobar zoom objektiv je F2,8 po čitavoj dužini i u odnosu na ovaj nikonov za skoro jednu blendu jači na 17 mm i 2 blende jači na 55 mm što mnogo znači kod lošijeg svjetla.
tagomago
Posts: 550
Joined: 10/09/2012 19:38

#10 Re: Fotoaparat

Post by tagomago »

ovaj ti je na piku d3000 solidna opcija, ako si početnik sa dslr-om kit ti je dovoljan, kasnije kad se odvažiš i prikupiš love možeš ganjati kakav fin objektiv ili nov dslr aparat

a šta tebe zapravo zanima, šta planiraš fotografisati itd. itd. sve nam reci da ti možemo pomoći
Mehemed
Posts: 5713
Joined: 20/11/2012 22:32
Location: Visoko
Vozim: automobil

#11 Re: Fotoaparat

Post by Mehemed »

talić wrote: Glavna osobine optike, objektiva su koliko svjetla propušta ( to je ovaj F 3,5-5,6 ), brzina i tačnost fokusa, oštrina i da li vinjetira ( da li je po rubovima mutno), zoom je najmanje bitan jer kaže se "ako je fotografija loša, priđi bliže".
Dobar zoom objektiv je F2,8 po čitavoj dužini i u odnosu na ovaj nikonov za skoro jednu blendu jači na 17 mm i 2 blende jači na 55 mm što mnogo znači kod lošijeg svjetla.
Nema sumnje da je DSLR bolji od kompakta, znam jer sam jedno vrijeme koristio D50+18-55(posudio) i nasuprot mom Coolpix-u L310 je avion, jedine prednosti mog su rezolucija(sto i nije neka prednost za mene, ne radim velike plakate) i 720p video snimanje, D50 nema opciju video snimanja, u svemu ostalom D50 je bolji, brzina focusa, svijetlo za AF assist (sto je OGROMNA prednost po velikom mraku), duzina expozcije(L310 najduza expozicija 4 sekunde), itd...
Ali je zato D50 skuplji polovan, nego L310 nov, cijena sve govori, koliko para - toliko muzike...
Avetinho
Posts: 7135
Joined: 07/09/2012 21:22
Location: Ja sam odavle

#12 Re: Fotoaparat

Post by Avetinho »

stronghold wrote:
Capsicum wrote:Eto ti na piku polovan Nikon d3000 sa kit objektivom za 490 KM. Ako se mozes toliko protegnut, to ti je mozda najbolja opcija. Doduse ne znam u kakvom je stanju, al eto kontaktiras lika i vidis...

http://www.pik.ba/artikal/8452613/nikon ... 8-55mm-vr/
Vrijedi li ovih para ? Ja isto kontao sebi uzimati,ovaj Nikonov,makar meni kao apsolutnom laiku se cini skroz ok...

Koji je najbolji fotoapart u rangu ovih "neprofesionalnih" ?
Majkemi danas svaki dobar, u poredjenju s aparatima hiljdudevetstosedamdesteneke.

A kamoli sto su tada ljudi pravili odlicme slike.
Post Reply