U BiH osnovan Centar za kontrolu bolesti i geozdravstvene studije
Na redovnoj Skupštini Akademije nauka i umjetnosti Bosne i Hercegovine koja je održana danas, usvojena je inicijativa za osnivanje Centra za kontrolu bolesti i geozdravstvene studije.
Emergentne zdravstvene situacije poput COVID-19 predstavljaju globalni rizik i ukazuju na kritičnu potrebu za boljom spremnošću zdravstvenih sistema na brze odgovore.
Ova pandemija je još jednom ukazala na ogromne razlike u sposobnostima država da se nose sa izazovima i oporavljaju od zdravstvenih kriza. Ona predstavlja prelomni momenat i pruža mogućnost za promjenom odnosa prema zaštiti zdravlja i razvoju kritičnih javnih servisa u 21. vijeku.
U ovom smislu unapređenje nadzora zaraznih i nezaraznih bolesti te procesa koji dovode do njihove emergencije/reemergencije i širenja, kroz aktivno djelovanje centara za kontrolu i prevenciju bolesti, predstavlja jedan od kritičnih koraka svake države za postizanje spremnijeg zdravstvenog sistema.
"U Bosni i Hercegovini nije prepoznat ni jedan sistem koji bi na jedinstven način i za cijelu zemlju pružao kvalitetne i blagovremene informacije zdravstvenim institucijama koje učestvuju u rješavanju zdravstvenih problema vezanih za COVID-19 epidemiju", rekla je direktorica novoosnovanog centra Mirsada Hukić za Klix.ba.
Opasnost od nekontrolisanog širenja COVID-19 u Bosni i Hercegovini, složena organizacija javnog zdravstva, te nedostatak političke volje za uspostavom jedinstvenog sistema nadzora i kontrole za cijelu zemlju, motivisali su članove Odbora za mikrobiologiju i srodne discipline da predlože osnivanje istraživačkog Centra za kontrolu bolesti i geozdravstvene studije (CDC/GHS).
Ovaj Centar bi prvenstveno okupljao i organizovao istraživače iz Bosne i Hercegovine sa namjerom da svojim znanjem i stručnošću, kroz istraživanja i razvojne projekte, pomognu institucijama javno-zdravstvenog sistema da spremnije odgovore na ovu i slične situacije u budućnosti.
Dugoročno, ovaj Centar će se razvijati kroz istraživanja unutar raznih oblasti i disciplina okupljenih primarno oko platforme jedinstvenog zdravlja i "geozdravstva", čija primjena treba stvoriti pretpostavke za efikasnije odgovore na buduće emergentne situacije uzrokovane patogenima, a što u konačnici doprinosi jačanju državne biološke sigurnosti.
"Kombinovanjem zdravstvenih i geo-nauka obuhvaćen je širok spektar disciplina okupljenih oko istraživanja dinamike zemlje i klime, rizika izloženosti, te uticaja na zdravlje. Potencijal razmjene znanja između ovih disciplina (hidrologija, seizmologija, geo-nauke, prirodni hazardi, ekologija, bio-nauke, veterinarstvo, humana medicina, te mnoge druge) prevazilazi tradicionalnu naučnu saradnju i otvara kolaborativni prostor za širenje i unapređivanje interdisciplinarnih istraživanja na presjeku zdravstvenih, geo-nauka i nauka o okolišu", kazala je Hukić.