Cijena umiranja - 2000 KM za ukop (sprovod, sahrana, pogreb)

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
newlevel
Posts: 1168
Joined: 30/03/2013 23:51

#76 Re: AW: Cijena umiranja - 2000 KM za ukop (sprovod, sahrana,

Post by newlevel »

Hvala na odgovoru. Sto se tice tih rucaka, to mi je tako glupo. Prisustvovao sam prije par dana na dzenazi, i puna soba ljudi ukljucujuci hodze, sjede fino se svi najeli, i daj sad, viceve pricaju smiju se, a u drugoj prostoriji ozalosceni placu. Mislim to ne ide, ali eto sta je, tu je.


Sent from my Sony Xperia using Tapatalk
User avatar
chudjenhe
Posts: 527
Joined: 02/11/2012 13:52

#77 Re: Cijena umiranja - 2000 KM za ukop (sprovod, sahrana, pog

Post by chudjenhe »

kurty wrote:zar "rucak" nije zbog onih koji dodju "sa daleka puta" na dzenazu, pa da se malo podkuvete, prije nego krenu kuci???
jeste...to sam eto i napisao
samo nase ono kurcenje...zovi ko god je bio na dzenazi, nema veze sto mi je prvi komsija, sto mu to objektivno nije potrebno, na silu, al uvedi ga u kucu da jede, jbg...
User avatar
KARDASIJAN
Posts: 454
Joined: 30/08/2013 16:22

#78 Re: AW: Cijena umiranja - 2000 KM za ukop (sprovod, sahrana,

Post by KARDASIJAN »

chudjenhe wrote:
KARDASIJAN wrote:
newlevel wrote:Al kad vidis poslije dzenaza kako hodze jedu ko ludi na rucku, haha... Bas ko da danima nisu jeli pa dodju na dzenazu i natovare se.


Sent from my Sony Xperia using Tapatalk
kakvom rucku poslije dzenaze??
mada se mene ne pita, probacu odgovoriti

sjecam se, prije agresije na BiH, babo je isao na sprovod ocu radnog kolege (pravoslavac)
i prica kako je nakon sahrane u kuci pokojnika priredjeno meza i pice gdje se nazdravljalo za dusu pokojnika
vidjela zaba da se konji kuju...tako i muslimani preuzeli obicaj da nakon dzenaze naprave rucak
pa sad krive islam, muslimane, hodze, reisa, IZ sto se to radi

a ovo jedu ko ludi je onako, malo preseravanje ono kad hoces nesta nekome koga bas i ne gotivis ;-)
za to ja prvi put cujem,da se pravi rucak poslije dzenaze,nevjerovatno :shock:
edit: zato, muslimani nemojte to raditi, nije to islamski, nemojte se izlagati dodatnom trosku
eventualno spremite rucak rodbini, prijateljima koji dodju iz daleka
to prvi put cujem :shock:
User avatar
chudjenhe
Posts: 527
Joined: 02/11/2012 13:52

#79 Re: AW: Cijena umiranja - 2000 KM za ukop (sprovod, sahrana,

Post by chudjenhe »

newlevel wrote:Hvala na odgovoru. Sto se tice tih rucaka, to mi je tako glupo. Prisustvovao sam prije par dana na dzenazi, i puna soba ljudi ukljucujuci hodze, sjede fino se svi najeli, i daj sad, viceve pricaju smiju se, a u drugoj prostoriji ozalosceni placu. Mislim to ne ide, ali eto sta je, tu je.


Sent from my Sony Xperia using Tapatalk
znam da je glupo
glupo je mnogo nekih stvari
glupe su sedmine, ceteresnice...nepotrebne, novotarija, al porodica hoce i onda kuka po medijima
User avatar
KARDASIJAN
Posts: 454
Joined: 30/08/2013 16:22

#80 Re: Cijena umiranja - 2000 KM za ukop (sprovod, sahrana, pog

Post by KARDASIJAN »

za ljude koji dodju "iz daleka" napravi se kafa,jelo to uredu to znam al da se sa dzenaze ljudi zovu na rucak,pa jos i hodze,nevjerovatno zar i to ima
User avatar
kurty
Posts: 45059
Joined: 17/08/2008 23:29
Location: Made in Breza

#81 Re: Cijena umiranja - 2000 KM za ukop (sprovod, sahrana, pog

Post by kurty »

chudjenhe wrote:
kurty wrote:zar "rucak" nije zbog onih koji dodju "sa daleka puta" na dzenazu, pa da se malo podkuvete, prije nego krenu kuci???
jeste...to sam eto i napisao
samo nase ono kurcenje...zovi ko god je bio na dzenazi, nema veze sto mi je prvi komsija, sto mu to objektivno nije potrebno, na silu, al uvedi ga u kucu da jede, jbg...
pa kako napraviti kategorizaciju???

ti hajde ti nemoj... valjda je to do "obraza"...
User avatar
elma89_
Posts: 830
Joined: 03/07/2013 17:10

#82 Re: Cijena umiranja - 2000 KM za ukop (sprovod, sahrana, pog

Post by elma89_ »

iz dna duše wrote:
ludacha wrote:Mislim da kod katolika nije tako skupo. Kao sto je netko gore rekao, fratar kosta do 100KM, u biti nema cjenik nego kako mu das za misu (barem ovaj nas). Ne znam cijene sanduka, al nije jeftin.

Financijski problem je ako familija nema grobnicu/grobno mjesto, a smrt nastupila iznenada. Tad se najcesce kupuje vec izliven betonski grob koji se polaze u raku, a on kosta oko 1200KM.

Sad je vidim popularno imati trubaca. Me znam posto je on, nisam iz pomodne familije.

Kod nas je obicaj dat stogod za misu, tj dati nesto KM familiji umrloga da se pripomogne valjda, kako ko ima (od 10 do max 50KM sto je rijetkost). Jel ovo obicaj i prilikom dzenaze?


Kod muslimana nije zvanično običaj da se daje novac familiji umrlog, ali se to ipak dešava...znači, obično oni, koji su dobrostojeći iz rodbine ili prijatelji, odmah po saznanju o smrti, donesu ili ponude ožalošćenima novac, kako bi mogli obaviti sve što je potrebno, bez da se brinu o tome, da li mogu platiti...Također, komšiluk donosi skuhanu hranu, pomaže kod prijema onih koji dolaze u kuću žalosti. To je lijepo, ali nemaju svi takvu rodbinu i prijatelje..... Osim toga, mislim da i pravoslavce košta sahrana ddosta, ne znam tačno koliko ih košta to sa pravoslavnim popom i crkvom i ukopnim mjestom, ali znam za običaj da se na sahrani okupi puno svijeta i da svi oni ili većina idu onda na oproštajni ručak...koji košta puno, a većina ga ispoštuje. ja sam nedavno bila na shrani oca mog kolege-pravoslavca i bilo je po mojoj procjeni 250 ljudi na ručku, pod iznajmljenim šatorima...
Kako to nije ZVANICAN obicaj kad se cak spominje u hadisima? to jest komsije moraju donositi hranu i pomagati prva 3 dana
User avatar
KARDASIJAN
Posts: 454
Joined: 30/08/2013 16:22

#83 Re: Cijena umiranja - 2000 KM za ukop (sprovod, sahrana, pog

Post by KARDASIJAN »

elma89_ wrote:
iz dna duše wrote:
ludacha wrote:Mislim da kod katolika nije tako skupo. Kao sto je netko gore rekao, fratar kosta do 100KM, u biti nema cjenik nego kako mu das za misu (barem ovaj nas). Ne znam cijene sanduka, al nije jeftin.

Financijski problem je ako familija nema grobnicu/grobno mjesto, a smrt nastupila iznenada. Tad se najcesce kupuje vec izliven betonski grob koji se polaze u raku, a on kosta oko 1200KM.

Sad je vidim popularno imati trubaca. Me znam posto je on, nisam iz pomodne familije.

Kod nas je obicaj dat stogod za misu, tj dati nesto KM familiji umrloga da se pripomogne valjda, kako ko ima (od 10 do max 50KM sto je rijetkost). Jel ovo obicaj i prilikom dzenaze?


Kod muslimana nije zvanično običaj da se daje novac familiji umrlog, ali se to ipak dešava...znači, obično oni, koji su dobrostojeći iz rodbine ili prijatelji, odmah po saznanju o smrti, donesu ili ponude ožalošćenima novac, kako bi mogli obaviti sve što je potrebno, bez da se brinu o tome, da li mogu platiti...Također, komšiluk donosi skuhanu hranu, pomaže kod prijema onih koji dolaze u kuću žalosti. To je lijepo, ali nemaju svi takvu rodbinu i prijatelje..... Osim toga, mislim da i pravoslavce košta sahrana ddosta, ne znam tačno koliko ih košta to sa pravoslavnim popom i crkvom i ukopnim mjestom, ali znam za običaj da se na sahrani okupi puno svijeta i da svi oni ili većina idu onda na oproštajni ručak...koji košta puno, a većina ga ispoštuje. ja sam nedavno bila na shrani oca mog kolege-pravoslavca i bilo je po mojoj procjeni 250 ljudi na ručku, pod iznajmljenim šatorima...
Kako to nije ZVANICAN obicaj kad se cak spominje u hadisima? to jest komsije moraju donositi hranu i pomagati prva 3 dana
kakve to sada ima veze sa dzenazom,sta sad lupas
User avatar
chudjenhe
Posts: 527
Joined: 02/11/2012 13:52

#84 Re: AW: Cijena umiranja - 2000 KM za ukop (sprovod, sahrana,

Post by chudjenhe »

KARDASIJAN wrote:
chudjenhe wrote: mada se mene ne pita, probacu odgovoriti

sjecam se, prije agresije na BiH, babo je isao na sprovod ocu radnog kolege (pravoslavac)
i prica kako je nakon sahrane u kuci pokojnika priredjeno meza i pice gdje se nazdravljalo za dusu pokojnika
vidjela zaba da se konji kuju...tako i muslimani preuzeli obicaj da nakon dzenaze naprave rucak
pa sad krive islam, muslimane, hodze, reisa, IZ sto se to radi

a ovo jedu ko ludi je onako, malo preseravanje ono kad hoces nesta nekome koga bas i ne gotivis ;-)

edit: zato, muslimani nemojte to raditi, nije to islamski, nemojte se izlagati dodatnom trosku
eventualno spremite rucak rodbini, prijateljima koji dodju iz daleka
to prvi put cujem :shock:
malo si mi uletio u rijec pa sam ispravio :)
ma svasta ces ti ovdje cuti
uglavnom narod sebi stavi na teret, a onda su drugi krivi :zoka:
User avatar
chudjenhe
Posts: 527
Joined: 02/11/2012 13:52

#85 Re: Cijena umiranja - 2000 KM za ukop (sprovod, sahrana, pog

Post by chudjenhe »

kurty wrote:
pa kako napraviti kategorizaciju???

ti hajde ti nemoj... valjda je to do "obraza"...
praviti kategorizaciju bilo gdje i u bilo cemu - uvijek je problem
(sjeti se samo, ako citas sportske teme, frke oko toga zasluzuje li said husejinovic pouiv u repku umjesto avdije vrsajevic, banalan primjer :D )

sta ja znam, oni koji dodju iz drugih mjesta, gradova, drzava...ne znam :kiss:
User avatar
kurty
Posts: 45059
Joined: 17/08/2008 23:29
Location: Made in Breza

#86 Re: Cijena umiranja - 2000 KM za ukop (sprovod, sahrana, pog

Post by kurty »

chudjenhe wrote:
kurty wrote:
pa kako napraviti kategorizaciju???

ti hajde ti nemoj... valjda je to do "obraza"...
praviti kategorizaciju bilo gdje i u bilo cemu - uvijek je problem
(sjeti se samo, ako citas sportske teme, frke oko toga zasluzuje li said husejinovic pouiv u repku umjesto avdije vrsajevic, banalan primjer :D )

sta ja znam, oni koji dodju iz drugih mjesta, gradova, drzava...ne znam :kiss:
da, ali ako si ti ozalosceni... neces stati i govoriti "haj ti jedi... haj i ti jedi.. ti si blizu, haj kuci... i ti si podaleko, hajde bujrun... " :D
User avatar
elma89_
Posts: 830
Joined: 03/07/2013 17:10

#87 Re: Cijena umiranja - 2000 KM za ukop (sprovod, sahrana, pog

Post by elma89_ »

kakve to sada ima veze sa dzenazom,sta sad lupas
Vala ti lupas,citas li ,znas li citati? propisi iz hadisa su da komsiluk mora donositi hranu prva 3 dana u kucu zalosti,da se rodbina rahmetlije ne mora brinuti o tome i da moze rahat zaliti umrlog 3 dana
User avatar
KARDASIJAN
Posts: 454
Joined: 30/08/2013 16:22

#88 Re: Cijena umiranja - 2000 KM za ukop (sprovod, sahrana, pog

Post by KARDASIJAN »

chudjenhe wrote:
kurty wrote:
pa kako napraviti kategorizaciju???

ti hajde ti nemoj... valjda je to do "obraza"...
praviti kategorizaciju bilo gdje i u bilo cemu - uvijek je problem
(sjeti se samo, ako citas sportske teme, frke oko toga zasluzuje li said husejinovic pouiv u repku umjesto avdije vrsajevic, banalan primjer :D )

sta ja znam, oni koji dodju iz drugih mjesta, gradova, drzava...ne znam :kiss:
al sta onda ima hodza sa tim pa on je lokalni u svakom slucaju :shock:
User avatar
KARDASIJAN
Posts: 454
Joined: 30/08/2013 16:22

#89 Re: Cijena umiranja - 2000 KM za ukop (sprovod, sahrana, pog

Post by KARDASIJAN »

elma89_ wrote:
kakve to sada ima veze sa dzenazom,sta sad lupas
Vala ti lupas,citas li ,znas li citati? propisi iz hadisa su da komsiluk mora donositi hranu prva 3 dana u kucu zalosti,da se rodbina rahmetlije ne mora brinuti o tome i da moze rahat zaliti umrlog 3 dana
to je ZALOST a nema veze sa dzenazom koja u nekim slucajevima bude i sedmicu poslije smrti,jedno je ZALOST a drugo je DZENAZA,
User avatar
elma89_
Posts: 830
Joined: 03/07/2013 17:10

#90 Re: Cijena umiranja - 2000 KM za ukop (sprovod, sahrana, pog

Post by elma89_ »

to je ZALOST a nema veze sa dzenazom koja u nekim slucajevima bude i sedmicu poslije smrti,jedno je ZALOST a drugo je DZENAZA,

E pa vidis islam naredjuje da se mejit sahrani u roku 24 sata,osim u uposebnim slucajevima,,i muslimani rijetko jako rijetko cekaju sedam dana da sahrane umrlog
User avatar
lavorpunvode
Posts: 3109
Joined: 19/07/2012 19:16

#91 Re: Cijena umiranja - 2000 KM za ukop (sprovod, sahrana, pog

Post by lavorpunvode »

elma89_ wrote:
to je ZALOST a nema veze sa dzenazom koja u nekim slucajevima bude i sedmicu poslije smrti,jedno je ZALOST a drugo je DZENAZA,

E pa vidis islam naredjuje da se mejit sahrani u roku 24 sata,osim u uposebnim slucajevima,,i muslimani rijetko jako rijetko cekaju sedam dana da sahrane umrlog
postoje slucajevi kad nije moguce odmah sahraniti umrlog.. recimo kad se radi obdukcija, ili je osoba umrla negdje vani pa je potrebno "prebaciti" tijelo iz jedne drzave u drugu, sto traje, i sl. poceli ste lupetati gluposti fkt..
User avatar
KARDASIJAN
Posts: 454
Joined: 30/08/2013 16:22

#92 Re: Cijena umiranja - 2000 KM za ukop (sprovod, sahrana, pog

Post by KARDASIJAN »

elma89_ wrote:
to je ZALOST a nema veze sa dzenazom koja u nekim slucajevima bude i sedmicu poslije smrti,jedno je ZALOST a drugo je DZENAZA,

E pa vidis islam naredjuje da se mejit sahrani u roku 24 sata,osim u uposebnim slucajevima,,i muslimani rijetko jako rijetko cekaju sedam dana da sahrane umrlog
nije rjetko,sve nasilne smrti i nerazjasnjene smrti NEMOGU se sahraniti u roku 24 sata,da ne govorim o smrti u drugim zemljama,nemoj mi idealizovati stvari sviju ti,nije sve kao u knjigama,pusti ba
User avatar
chudjenhe
Posts: 527
Joined: 02/11/2012 13:52

#93 Re: Cijena umiranja - 2000 KM za ukop (sprovod, sahrana, pog

Post by chudjenhe »

KARDASIJAN wrote:
chudjenhe wrote:
kurty wrote:
pa kako napraviti kategorizaciju???

ti hajde ti nemoj... valjda je to do "obraza"...
praviti kategorizaciju bilo gdje i u bilo cemu - uvijek je problem
(sjeti se samo, ako citas sportske teme, frke oko toga zasluzuje li said husejinovic pouiv u repku umjesto avdije vrsajevic, banalan primjer :D )

sta ja znam, oni koji dodju iz drugih mjesta, gradova, drzava...ne znam :kiss:
al sta onda ima hodza sa tim pa on je lokalni u svakom slucaju :shock:
valjda da ima ko prouciti dovu poslije objeda :lol:
sala mala, ne zamjeri

nema nista, al kako nam je sve naopako, tako i to
User avatar
elma89_
Posts: 830
Joined: 03/07/2013 17:10

#94 Re: Cijena umiranja - 2000 KM za ukop (sprovod, sahrana, pog

Post by elma89_ »

Inace primjetila sam da sarajlije imaju najvise izvornih islamskih obicaja,ovo tri dana da komsije unose hranu u kucu sam vidjela samo kod njih,i jos neke sitnice....u mom kraju se dosta toga napustilo nazalost
User avatar
Ahmmed
Posts: 4274
Joined: 21/09/2005 22:28

#95 Re: Cijena umiranja - 2000 KM za ukop (sprovod, sahrana, pog

Post by Ahmmed »

Smrti mojih najmilijih desile su se u ratu....
Među njima dvojica boraca.....Ukopno mjesto nismo plaćali.....Efendije nisu htjele uzeti neke njemačke marke koje sam pripremio....

Tevhidi se nisu učili na dan dženaze, već tek nakon 52 dana...sedmina se nije učila....

U jednoj situaciji,tevhid su učile dvije starije, divne bule.....Kategorično su odbile novac, nije bilo načina da ih prisilimo da ga uzmu.....u drugoj, silom prilika, tevhid je proučio hodža....Uzeo je novac....Nećkao se, ali je na kraju uzeo.....

U trećoj situaciji, kad mi je umrla nana, također u ratu, tetka ju je ogasulila, tabut i ultitahte nam je napravio komšija, iz nekih svojih "rezervi".....Ukopana je u mahalskom mezarju, nekada davno je zemlja otkupljena za potrebe ukopa, tako da se ukopno mjesto nije plaćalo.....Efendija također nije htio uzeti novac za klanjanje dženaze....


Baš smo bili bolji ljudi, u svakom smislu te riječi....

A onda se razvio biznis...Što htijenjem pokopnih društava, što pristajanjem rodbine na nelogične stavke u cjenovniku...
Razumijem, žalost je, ne pita se puno, strah nas da se ne ogriješimo o rahmetliju, neprijatno nam ulaziti u rasprave u takvim tenucima....

Od ukopa je napravljen i biznis i ceremonijal, a islamski propisi su vrlo, vrlo jednostavni kad je o dženazi riječ....

Vremena se jesu promijenila, mahalska mezarja popunjena, ostala na raspolaganju gradska groblja, ukopna mjesta se skupo plaćaju, ali dalo bi se to sve svesti na puno manju mjeru....

Suštinski, koristi se ljudsko neznanje da se novac zaradi.....

Kako god, preporučujem članstvo u pokopnom društvu, odnosno IZ, na kraju je mnogo manje finansijskog stresa, u trenucima kad ti nije do preračunavanja.....

O jemecima nakon dženaze, ne bih.....Za njih nisu krivi ni hodže-iako im se rado pridruže- ni IZ.....
Ručak je lijepo prirediti za one koji su došli iz daleka....Kod nas se još uvijek zadržao lijepi običaj da se u kući rahmetlije ne kuha sedam dana.....Spremljenu hranu donose komšije.....
User avatar
elma89_
Posts: 830
Joined: 03/07/2013 17:10

#96 Re: Cijena umiranja - 2000 KM za ukop (sprovod, sahrana, pog

Post by elma89_ »

postoje slucajevi kad nije moguce odmah sahraniti umrlog.. recimo kad se radi obdukcija, ili je osoba umrla negdje vani pa je potrebno "prebaciti" tijelo iz jedne drzave u drugu, sto traje, i sl. poceli ste lupetati gluposti fkt..

A valjda sam rekla osim u posebnim situacjama,a to je ta situacija,kuzis? :D
User avatar
lavorpunvode
Posts: 3109
Joined: 19/07/2012 19:16

#97 Re: Cijena umiranja - 2000 KM za ukop (sprovod, sahrana, pog

Post by lavorpunvode »

bit ce da si to naknadno dodala dok sam pisala svoj odgovor :wink:
User avatar
graue_maus
Posts: 3576
Joined: 13/11/2011 15:01

#98 Re: Cijena umiranja - 2000 KM za ukop (sprovod, sahrana, pog

Post by graue_maus »

Scopio wrote:Kod nas je trenutno najnoviji hit da recimo kad umre djed ili otac od nekog ratnog profitera ili osobe koja je na sumnjiv način došla do bogastva, na sahranu se unajmi klapa koja otpjeva od thompsona- moj dida i ja!
bude dosta emotivno ali brate klapu u bosni pjesvati, niđe veze.... valjda to posljedica gledanja Larinog izbora
:lol: :lol: :lol: cuj klapa u bosni...........
User avatar
elma89_
Posts: 830
Joined: 03/07/2013 17:10

#99 Re: Cijena umiranja - 2000 KM za ukop (sprovod, sahrana, pog

Post by elma89_ »

Ili previse brzo citas :D
User avatar
elma89_
Posts: 830
Joined: 03/07/2013 17:10

#100 Re: Cijena umiranja - 2000 KM za ukop (sprovod, sahrana, pog

Post by elma89_ »

Ručak je lijepo prirediti za one koji su došli iz daleka....Kod nas se još uvijek zadržao lijepi običaj da se u kući rahmetlije ne kuha sedam dana.....Spremljenu hranu donose komšije.....
:thumbup:
Post Reply