Da li zene u svijetu mijenjaju svoje prezime?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Post Reply
nedzmun

#126 Re: Da li zene u svijetu mijenjaju svoje prezime?

Post by nedzmun » 06/09/2013 12:00

leo karan wrote:Neka radi ko sta hoce naravno,
samo je lose tjerat inat, a sve pod izgovorom identiteta, porodicnog naslijeda, karijere...
Mislim da je upravo to ono sto ljudi pokusavaju i reci na ovoj temi. S tim da je lose tjerati inat s bilo koje strane. Tj. zasto se na zenu koja zeli zadrzati svoje prezime gleda kao na nekoga ko tjera inat i prkosi, a na muskarca koji insistira da preuzme njeogovo prezime ne gleda na isti nacin? Zasto je ona sebicna, a on nije? To su dvostruki standardi.

Vas stav malo nize u postu mi je jedan sasvim normalan razvoj dogadjaja i odnosa:
leo karan wrote:Kad sam bio pitan da se izjsanim po tom osnovu, rekao sam fino da bih normalno volio da uzme moje prezime, a ona je to i ucinila.
Iako joj njeno prezime zvucno i fino, nije htjela da stikla prezime na prezime.
Oboje su izrazili svoje zelje i stavove i dosli do odluke. Sto je i bit citave price.
leo karan wrote:Ima ovdje jos puno zena koje bez problema odabiru muzevo prezime. Makar iz mog bliskog okruzenja, a to su zene ciji se rad prati po svejtskim publikacijama, i zene koje su obnasaju fukncije pri drzavnim sluzbama.
Moji prijatelji se takodjer svi pozenise, pa ne znam da je i jedna njihova supruga zadrazala svoje prezime.
Sasvim legalno i legitimno pravo. I niko nijednu od tih zena ne gleda kao zatucano, konzervativnu, "slabiju" u odnosu na muskarca i sl. Zasto onda ici u drugu krajnost, i one koje imaju drugaciji stav i misljenje odmah karakterisati na sve nacine na koje je u prethodnim postovima izrazeno. Pa sve i da statistika pokazuje da ne 1% nego 0.1% takvih, to je njihovo pravo.
Obuca9 wrote: I kakav je fazon imati po dva prezimena, pa onda još i djetetu dati dva prezimena?
II šta treba sutra da svi hodaju sa dva prezimena i šta onda kad se neki Armin Babić-Imamović odluči vjenčati s nekom Lejlom Hadžić-Hodžić, kako će se onda njihovo dijete, neki potencijalni Kemal, prezivati? Kemal Babić-Imamović-Hadžić-Hodžić?
Pa sta? Ako hoce nek nosi kombinaciju 15 imena i prezimena, ako njemu/njoj to ne predstavlja problem ni bilo kakve poteskoce. Nije da cu ja nekom na ledjima nositi ta njegova/njene prezimena pa da mi je tesko.

Obuca9

#127 Re: Da li zene u svijetu mijenjaju svoje prezime?

Post by Obuca9 » 06/09/2013 12:31

Pa nećeš ti nikome nositi, ali hoćeš svom potomku uvaliti "na leđa" četiri prezimena.

Morate li sve moguće tradicije unišititi. Jebali vas pederski brakovi, promjene polova, promjene prezimena, šta je slijedeće?

pearlica

#128 Re: Da li zene u svijetu mijenjaju svoje prezime?

Post by pearlica » 06/09/2013 12:44

U nekim zemljama je normalno imati nekoliko imena cak 4 ili 5 i nekoliko prezimena. Pa tom logikom nista nije nemoguce ni kod nas.

Na Islandu sam cula (ne znam 100% jeli istina) da djeca dobivaju prezime po ocu recimo otac se zove Ibrahim onda znaci IbrahimovaKcerka za curice ili IbrahimovSin za sina sto da ne. Ima logike. Znaci djeca nemaju isto prezime kao otac (ni majka) vec izvedu novo prezime od ocevog prvog imena ha 8-) Neki isto koriste majcino ime. Znaci ako je majka Fata onda FatinSin... cool :thumbup:

nedzmun

#129 Re: Da li zene u svijetu mijenjaju svoje prezime?

Post by nedzmun » 06/09/2013 12:54

Obuca9 wrote:Pa nećeš ti nikome nositi, ali hoćeš svom potomku uvaliti "na leđa" četiri prezimena.

Morate li sve moguće tradicije unišititi. Jebali vas pederski brakovi, promjene polova, promjene prezimena, šta je slijedeće?
Ovom drustvu ne bi skodilo to da se neke tradicije cuvaju sustinski, a ne formalno. Mislim da ce bilo koja djevojka pokazati puno vece postovanje prema suprugu i njegovoj porodici postivanjem njegovoh roditelja, odrzavanjem dobrih odnosa sa porodicom, pomaganjem u onoj mjeri koliko je potrebno i njegovom kao i svojim roditeljima, odgajanjem djece da se ponasaju na isti takav nacin, nego time sto ce samo preuzeti njegovo prezime.
Vjerujem da je u takvim slucajevima i njemu, a i njegovim roditeljima, uopce svejedno kako se mlada zove i preziva.

A ime prezime potomka je isto zajednicka odluka roditelja. Bar do njegove 18. godine. Tako da opet ni to ne bi trebalo da zamara nikog drugog.

leo karan

#130 Re: Da li zene u svijetu mijenjaju svoje prezime?

Post by leo karan » 06/09/2013 13:01

pearlica wrote:U nekim zemljama je normalno imati nekoliko imena cak 4 ili 5 i nekoliko prezimena. Pa tom logikom nista nije nemoguce ni kod nas.

Na Islandu sam cula (ne znam 100% jeli istina) da djeca dobivaju prezime po ocu recimo otac se zove Ibrahim onda znaci IbrahimovaKcerka za curice ili IbrahimovSin za sina sto da ne. Ima logike. Znaci djeca nemaju isto prezime kao otac (ni majka) vec izvedu novo prezime od ocevog prvog imena ha 8-) Neki isto koriste majcino ime. Znaci ako je majka Fata onda FatinSin... cool :thumbup:
Kod nas su se na takav slican nacin dodjeljivala "prezimena" prije 300 godina.

MedenoSrce

#131 Re: Da li zene u svijetu mijenjaju svoje prezime?

Post by MedenoSrce » 06/09/2013 13:09

nedzmun wrote: Ovom drustvu ne bi skodilo to da se neke tradicije cuvaju sustinski, a ne formalno. Mislim da ce bilo koja djevojka pokazati puno vece postovanje prema suprugu i njegovoj porodici postivanjem njegovoh roditelja, odrzavanjem dobrih odnosa sa porodicom, pomaganjem u onoj mjeri koliko je potrebno i njegovom kao i svojim roditeljima, odgajanjem djece da se ponasaju na isti takav nacin, nego time sto ce samo preuzeti njegovo prezime.
Vjerujem da je u takvim slucajevima i njemu, a i njegovim roditeljima, uopce svejedno kako se mlada zove i preziva.

A ime prezime potomka je isto zajednicka odluka roditelja. Bar do njegove 18. godine. Tako da opet ni to ne bi trebalo da zamara nikog drugog.
i prema svojoj nativnoj porodici moze vise postovanja pokazati djelima nego li zadrzavanjem prezimena

evo recimo gdje se proshnja izgubila, meni je to bas prelijepa tradicija?

Baby Jane

#132 Re: Da li zene u svijetu mijenjaju svoje prezime?

Post by Baby Jane » 06/09/2013 13:23

Najjaci su mi ovi sto insistiraju na tradiciji. Neko gore vec spomenu da se ne moze birati onda koji obicaj odgovara, a koji ne. Ako postujemo tradiciju od prije 300 god, hajde onda da nema zajednickih izlazaka, odlazaka na more, kafa, vec da uvedemo asikovanje pod pendzerom i da babo s puskom devera i tjera prosce.

Procitala sam komentare muske populacije i dalje sam ubjedjena da se ovdje radi samo o kompleksima, nicemu vise . Svaka zena koja popusti pred tim kompleksima, sama sebe ponizava. Na drugu stranu one zene koje to zaista zele i ciji je to slobodan izbor.

leo karan

#133 Re: Da li zene u svijetu mijenjaju svoje prezime?

Post by leo karan » 06/09/2013 14:50

Baby Jane wrote:Najjaci su mi ovi sto insistiraju na tradiciji. Neko gore vec spomenu da se ne moze birati onda koji obicaj odgovara, a koji ne. Ako postujemo tradiciju od prije 300 god, hajde onda da nema zajednickih izlazaka, odlazaka na more, kafa, vec da uvedemo asikovanje pod pendzerom i da babo s puskom devera i tjera prosce.

Procitala sam komentare muske populacije i dalje sam ubjedjena da se ovdje radi samo o kompleksima, nicemu vise . Svaka zena koja popusti pred tim kompleksima, sama sebe ponizava. Na drugu stranu one zene koje to zaista zele i ciji je to slobodan izbor.
Pa fazon je u tome, sto kad dodje vrijeme i ti ces to sama pozeljeti, osim ako u brak ne udjes samo da ne ostanes sama pa pristanes na zivotni kompromis u vidu muza marke daj-sta-das.

Šveđanin

#134 Re: Da li zene u svijetu mijenjaju svoje prezime?

Post by Šveđanin » 06/09/2013 15:15

Sinalco_1 wrote:Pitanje za sve forumase, kako se Vase mame prezivaju, jesu li zadrzale svoje prezime ili uzele od Vaseg oca.
Mislim da su u 98% slucajeva uzele prezime od Vaseg oca, al eto mozda i grijesim.
Koji od Vas ima dva prezimena a ne samo ocevo - ovdje mislim da u 100% svi imaju ocevo, al eto opet kazem mozda grijesim.
Uzela očevo prezime, ali je na fejZbuku Ime - Djevojačko prezime - prezime mog tate, da bi lakše mogla naći te ljude što je pamte po djevojačkom. 8-)

A znam da mi je jedna djevojka dok sam bio u HR objašnjavala kako u njenoj porodici već 130 godina žene dodaju svoje prezime, jer je to dio njihovog identiteta i kako u njenoj porodici feminizam ima veliki uticaj.

Š'a reći? :D Zagreb vele sila feminizma, ipak je to srednja evropa a ne zaostali balkan, zar ne. :D

sanjam-te

#135 Re: Da li zene u svijetu mijenjaju svoje prezime?

Post by sanjam-te » 06/09/2013 15:21

leo karan wrote: Pa fazon je u tome, sto kad dodje vrijeme i ti ces to sama pozeljeti, osim ako u brak ne udjes samo da ne ostanes sama pa pristanes na zivotni kompromis u vidu muza marke daj-sta-das.
Jel to znači da ako žena prihvati prezime od muža ulazi u brak iz ljubavi i svih drugih najčistijih namjera? Ma dajte molim vas.
Al možete li mi odgovoriti koliko vas bi bilo spremno prihvatiti prezime od žene ili dopustiti da djeca nose SAMO njeno prezime?? Primjera radi ako je ona jedinica, nema muških koji bi nastavili lozu tog prezimena, njoj to plaho nešto važno iz petog-desetog razloga..i dođe kako ti reče maloprije stani-pani, uzmi njeno prezime il od braka ništa?

I još mi nije jasno zašto poistovjećujete to oko prezimena sa feminizmom, spika eno tamo je žena glavna, zaostalošću i šta svim ne...Da je obrnuta situacija ja bih mužu rekla ako želiš prezime bujrum, ako ne želiš ne moraš i gotovo, ne bih od toga pravila analizu jel to on mene ne voli, jel to moje prezime nije dobro, eto ja sam sad inferiorna..bože sačuvaj.

Baby Jane

#136 Re: Da li zene u svijetu mijenjaju svoje prezime?

Post by Baby Jane » 06/09/2013 15:25

leo karan wrote:
Baby Jane wrote:Najjaci su mi ovi sto insistiraju na tradiciji. Neko gore vec spomenu da se ne moze birati onda koji obicaj odgovara, a koji ne. Ako postujemo tradiciju od prije 300 god, hajde onda da nema zajednickih izlazaka, odlazaka na more, kafa, vec da uvedemo asikovanje pod pendzerom i da babo s puskom devera i tjera prosce.

Pa fazon je u tome, sto kad dodje vrijeme i ti ces to sama pozeljeti, osim ako u brak ne udjes samo da ne ostanes sama pa pristanes na zivotni kompromis u vidu muza marke daj-sta-das.
Tvoj komentar nema veza sa logikom.

Mis mekinjas

#137 Re: Da li zene u svijetu mijenjaju svoje prezime?

Post by Mis mekinjas » 06/09/2013 15:48

Moje dijete će imati dva prezimena. Nismo se vjenčali, i ne znam ni hoćemo li. Volimo se. Iz nekih praktičnih razloga, kao što su prelasci granice, jer ne živimo još zajedno, beba će imati oba prezimena. Inače bih ja ko zna kako morala dokazivati da je dijete moje, i maltretirati svog čovjeka da nas dočekuje, vozi se do granica, i ko zna šta još....
I da se udam zadržala bih svoje prezime. Iz isto praktičnih razloga, treba mijenjati vlasnički list, gruntovnicu, ličnu, hodati po svim ustanovama, za zamjenu prezimena.... Drama. Nije to tako nešto strašno, ali obzirom da mi je čovjek vanserijski normalna osoba, i oko sveg se dogovaramo, neće vrištati oko ničega.
Moja mama je uzela tatino prezime, moj tata je odmah rekao da je to glupost, da je jedino fer prema ženi da zadrži svoje prezime koje nosi od rođenja. Mom bratu je rekao, kad se budeš ženio, ne drami oko prezimena, ne budi zatucana seljačina. :) Sreća vidi se ko je brata odgajao. A sreća našla sam i ja nekoga super, kao što je i moj tata. :)

Warashii

#138 Re: Da li zene u svijetu mijenjaju svoje prezime?

Post by Warashii » 06/09/2013 16:12

Mis mekinjas wrote:Moje dijete će imati dva prezimena. Nismo se vjenčali, i ne znam ni hoćemo li.
Ne znam mozebit sam ja zatupljen, a znam pouzdano da nisam, al meni je ovo bezveze iz nekih prakticnih razloga treba biti i vjencan, al svako ima APSOLUTNO pravo da svoj zivot kroji po svom.

rajvoSa0

#139 Re: Da li zene u svijetu mijenjaju svoje prezime?

Post by rajvoSa0 » 06/09/2013 16:13

Mis mekinjas wrote:Moje dijete će imati dva prezimena. Nismo se vjenčali, i ne znam ni hoćemo li. Volimo se. Iz nekih praktičnih razloga, kao što su prelasci granice, jer ne živimo još zajedno, beba će imati oba prezimena. Inače bih ja ko zna kako morala dokazivati da je dijete moje, i maltretirati svog čovjeka da nas dočekuje, vozi se do granica, i ko zna šta još....
I da se udam zadržala bih svoje prezime. Iz isto praktičnih razloga, treba mijenjati vlasnički list, gruntovnicu, ličnu, hodati po svim ustanovama, za zamjenu prezimena.... Drama. Nije to tako nešto strašno, ali obzirom da mi je čovjek vanserijski normalna osoba, i oko sveg se dogovaramo, neće vrištati oko ničega.
Moja mama je uzela tatino prezime, moj tata je odmah rekao da je to glupost, da je jedino fer prema ženi da zadrži svoje prezime koje nosi od rođenja. Mom bratu je rekao, kad se budeš ženio, ne drami oko prezimena, ne budi zatucana seljačina. :) Sreća vidi se ko je brata odgajao. A sreća našla sam i ja nekoga super, kao što je i moj tata. :)
Joooj meni. :( Nego gdje ti zivis tacno na relaciji Marin Dvor - Carsija? Nea sta, pravi moderni liberali. :lol:

Ovo se ne odnosi dole na tebe..

Ja ogranicen nisam i za sve se mogu dogovoriti sa zenom, u stvari djevojkom jer zenu jos nemam. :) Ali primjetim da su ubjedljivo najvece feministkinje, ove sto vole kontrirat i tako ta sorta upravo zene u poznijim godinama, koje su se kasnije i udale, neke nisu ni radjale djecu jer to je ono sad moderno, pa nam prosipaju pricu o jednakosti..

Normalno da ce biti jednakost, i treba da bude. Pa to nikad nije dolazilo u pitanje. Ali da meni i buducoj zeni neka debela isfrustrirana feministkinja soli pamet sta da radimo, e to ne moze.

A upravo takve nikad ni ne osjete porodicu, kolektiv, emociju.. Gledam ih cesto, ili vise za racunarom na forumima (da napomenem, ne odnosi se na tebe), tamo baljezgaju gluposti po zenskim forumima, ili u stvarnosti su van svih socijalnih tokova, jer to je taj rad.. one su ipak osvjestene, ej SUPER ZENE, liberalne! :lol:

Moram malo generalizovati, upoznao sam bar 20ak feministkinja, sto zagrizenih (zrelo za doktora) sto onih malo prekrivenijih, ali sa jednakom zeljom za kontrolom.. i mogu reci da su to poprilicno na prvu ruzne osobe, znaci fizicki izgled nula, dalje isfrustrirane osobe, koje zele kontrolu, osobe pune kompleksa iz mladosti i tako..

ho oponopono

#140 Re: Da li zene u svijetu mijenjaju svoje prezime?

Post by ho oponopono » 06/09/2013 16:15

...ma prezime od muža konza, pobogu! 8-)

...za ostale ne znam niti me zanima, te kombinacije moje +njegovo ili samo moje , ma glava me od tih kombinacija zabolicka! :mrgreen:

Warashii

#141 Re: Da li zene u svijetu mijenjaju svoje prezime?

Post by Warashii » 06/09/2013 16:20

rajvoSa0 wrote: Moram malo generalizovati, upoznao sam bar 20ak feministkinja, sto zagrizenih (zrelo za doktora) sto onih malo prekrivenijih, ali sa jednakom zeljom za kontrolom.. i mogu reci da su to poprilicno na prvu ruzne osobe, znaci fizicki izgled nula, dalje isfrustrirane osobe, koje zele kontrolu, osobe pune kompleksa iz mladosti i tako..
:) pa dobro nije to bas tako, vise je kao sto si i sam rekao generalizovanje ;) .
Nije feminizam kako ga neko vidi i kako ga neko tumaci, nije on ni problematican kako ga neko vidi, moja supruga je feministkinja a i ja sam u neku ruku feminista.

rajvoSa0

#142 Re: Da li zene u svijetu mijenjaju svoje prezime?

Post by rajvoSa0 » 06/09/2013 16:24

ja sam pogrijesio, a i napisao sam generalizacija. nisam znao kako da se izrazim, ali mislim da svi mi znamo o kom tipu zena se radi. a takvih zena ima poprilicno u zadnje vrijeme, najcesce u vecim gradovima.

meni ne treba neko da me uci o jednakosti, jer cu ja svoju zenu cuvati ko kap vode na dlanu.

meni ne treba neko da me uci toleranciji, jer sam ja vaspitan da postujem sve oko sebe, i crne, i bijele, i gejeve i sve ostale.. ne znaci da ih volim i podrzavam, ali nikada ni u kakvom slucaju ih ne ugnjetavam. ;)

itd itd..

free_spirit

#143 Re: Da li zene u svijetu mijenjaju svoje prezime?

Post by free_spirit » 06/09/2013 16:44

Ono sto sam ja primijetila jeste da u zadnje vrijeme dosta zena dodaje muževo prezime uz svoje. Razlog tome je, barem kod ovih mojih poznanika, sto po islamu zenu udaje porijeklo izmedju ostalog, i ona zato ostavlja svoje i dodaje muzevo. S druge strane, jest malo zahmetli imati dva prezimena, pogotovo kad su duga, valja se potpisivati :-D ali nekako ja ne bih ostavila samo svoje, ili cu oba ili samo njegovo, nisam se jos odlucila.

Mis mekinjas

#144 Re: Da li zene u svijetu mijenjaju svoje prezime?

Post by Mis mekinjas » 06/09/2013 16:55

Warashii wrote:
Mis mekinjas wrote:Moje dijete će imati dva prezimena. Nismo se vjenčali, i ne znam ni hoćemo li.
Ne znam mozebit sam ja zatupljen, a znam pouzdano da nisam, al meni je ovo bezveze iz nekih prakticnih razloga treba biti i vjencan, al svako ima APSOLUTNO pravo da svoj zivot kroji po svom.
Ma dobro, post nisi pročitao do kraja. :)

I meni je bezze da se raspravlja u 21 stoljeću o ovoj temi, a na žalost skroz je često. Vidim ja kako narod gleda, kad kažem, da se nećemo vjenčati, i ne znamo ni hoćemo li. :lol: :lol: :lol:
A onda moj prijatelj za kojeg sam mislila da je daleko širih pogleda, kaže, ja svoju ne bih oženio, da je htjela zadržati prezime. :shock:

Bitno je samo da se ljudi vole i poštuju, ovo su sve trivijalne stvari i po dogovoru između dvoje koji će živjeti. Hvala nebesima da je to tako. :)

malsal

#145 Re: Da li zene u svijetu mijenjaju svoje prezime?

Post by malsal » 06/09/2013 17:02

rajvoSa0 wrote: Moram malo generalizovati, upoznao sam bar 20ak feministkinja, sto zagrizenih (zrelo za doktora) sto onih malo prekrivenijih, ali sa jednakom zeljom za kontrolom.. i mogu reci da su to poprilicno na prvu ruzne osobe, znaci fizicki izgled nula, dalje isfrustrirane osobe, koje zele kontrolu, osobe pune kompleksa iz mladosti i tako..
-----------
Muskarci sto su feministi, jesu i oni ruznjikavi i malkice pickasti ?

MedenoSrce

#146 Re: Da li zene u svijetu mijenjaju svoje prezime?

Post by MedenoSrce » 06/09/2013 17:12

meni su rekli da licim na musko al mi jos niko ne rece da sam ruzna :mrgreen:
Harvard University economics prof Claudia Goldin, who released a study in 2004 showing that fewer women opted to use their maiden names after marriage, has a different theory. She thinks that the rise in name changing actually has to do with the social strides women have made—basically, while retaining your given name was a way to make a statement for equality in the 70s, 80s, and 90s (when name-keeping peaked), it's less important today. While we still have a ways to go, women are more independent than ever and we have more opportunities for success in education and the workplace than women of previous generations.

Therefore, Goldin says, name-changing has taken on new meaning: It's now a symbol of commitment and unity, rather than dependency or even patriarchy. "There's an inner urge to bond — and [there are] crazy glues that bond people together," Goldin says. "Sharing a name is one of them."
ove sto pokusavaju ovo pitanje svesti pod feminizam necu da komentarisem, vjerujem da ce im time sve vise-manje biti jasno.
Jasno je da se potpuno preuzimanje muzevog prezimena, nakon ocevog cini kao da zena iz patronata oca ide u patronat muze uskracena za vlastitu porodicnu liniju ili mogucnost odlucivanja ali ja iskreno vjerujem da smo to prevazisli i cak sta vise odmakli daleko u pogledu prava i sloboda.
Evo recimo, meni bi bilo normalno i pravedno da se sklapanjem bracnog ugovora ta porodica zove Hodžić - Hadžić
odnosno da muz doda zenino i zena muzevo.

ters od rodjenja

#147 Re: Da li zene u svijetu mijenjaju svoje prezime?

Post by ters od rodjenja » 06/09/2013 21:10

U Islamu nije dozvoljeno da zena uzme muzevo prezime jer ce na sudnjem danu biti prozivana i to :Ime (ocevo ime)Prezime.Djeca ,naravno nose ocevo prezime.Isto tako moje poznanice zadrzale su svoje prezime.Sve to stvar dogovora.A onaj komentar :"Ili ce uzeti moje prezime ili je necu ozeniti", je cista glupost jer zaboga ne udaje se ona zbog tvog prezimena vec zbog tebe(mada ih ima i onih koji se ulivaju jer je porodica imucna)Na zapadu isto tako nije rijetkost da zena zadrzi svoje prezime ili da muz uzme njeno prezime.Najvaznije je da se vole i da se dogovore a ne ko kod nas na BALKANU:Slusaj mala nemoj da bi ti palo na pamet da zadrzis svoje prezime jer nema sanse da bi te ja ozenio!!!"Mala moja nek se zna tebi gazda bicu ja-Nervozni postar :skoljka: :skoljka: :skoljka:

Obuca9

#148 Re: Da li zene u svijetu mijenjaju svoje prezime?

Post by Obuca9 » 06/09/2013 23:25

Mis mekinjas wrote:Moje dijete će imati dva prezimena. Nismo se vjenčali, i ne znam ni hoćemo li. Volimo se. Iz nekih praktičnih razloga, kao što su prelasci granice, jer ne živimo još zajedno, beba će imati oba prezimena. Inače bih ja ko zna kako morala dokazivati da je dijete moje, i maltretirati svog čovjeka da nas dočekuje, vozi se do granica, i ko zna šta još....
Vauuu evo jos jedne osvjestene. Muskarac kojem je drago da zena uzme njegovo prezime je zatucana seljacina, a zena koja pjeni oko prezimena i nesto dodaje i zadrzava je super kul.

I eto to tvoje dijete, sta ako za dvadesetak godina upozna neku djevojku koja takodjer ima dva prezimena, kako ce se prezivati njihovi potomci?

Butmiran

#149 Re: Da li zene u svijetu mijenjaju svoje prezime?

Post by Butmiran » 07/09/2013 00:30

Obuca9 wrote:
Vauuu evo jos jedne osvjestene. Muskarac kojem je drago da zena uzme njegovo prezime je zatucana seljacina, a zena koja pjeni oko prezimena i nesto dodaje i zadrzava je super kul.

I eto to tvoje dijete, sta ako za dvadesetak godina upozna neku djevojku koja takodjer ima dva prezimena, kako ce se prezivati njihovi potomci?
Kombinovaće. :D

IHAVEDREAM

#150 Re: Da li zene u svijetu mijenjaju svoje prezime?

Post by IHAVEDREAM » 07/09/2013 07:12

Prije 26 godina zadrzala Ocevo prezime i adaptirala Muzevljevo......( I naravno prosla" Scilu i Haribdu ")....Ha,ha,ha.....

Post Reply