Batko - humanista ili vrhunski manipulator?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
Milenkov buraz
Posts: 6956
Joined: 27/11/2018 13:02

#952 Re: Batko - humanista ili vrhunski manipulator?

Post by Milenkov buraz »

sinuhe wrote: 23/10/2020 09:29 Ah to je dodatni zaplet. Znaci moras uplatiti da udjes u humanitarnu akciju.
Pravi "humanitarci" :roll:
User avatar
nepass1
Posts: 9693
Joined: 06/07/2017 07:35

#953 Re: Batko - humanista ili vrhunski manipulator?

Post by nepass1 »

Haris.ba wrote: 23/10/2020 08:13 A sto se uplacuju pare na otvorenu mrezu? Mislim, ne kontam.

Kao dokaz da se imaju pare? Imaju drugi nacini da se pare deponuju.

Nego, najzanimljivije je da niko, ali bas niko da priupita a sto Batko uopce mora da radi oko skupljanja para za lijecenja. Ono, postalo normalno.

Jos samo fali da pocnemo skupljati pare preko telefona da placamo privatnog policajca da patrolira naseljem.
Sto bolesnici uplacuju? To mislis? Pa skupe ljudi 20k a treba im 100k. Nemaju izlaza jave se otvorenoj mrezi, ovi kazu uplati 20 a mi cemo skupiti preostalo.
User avatar
nepass1
Posts: 9693
Joined: 06/07/2017 07:35

#954 Re: Batko - humanista ili vrhunski manipulator?

Post by nepass1 »

Porodice Foht wrote: 23/10/2020 09:35 @BRT, meni je nevjerovatno da se ljudi tek tako odreknu novca, mislim uplatili OM i sad cekaju i iz razocarenja napuste i nova zaduzenja i obave privatno transplantaciju. P atakvi su kao naruceni za Batka i slicne. Da je 500 KM pa hajde, tu je obicno oko 50000 KM i vise, ovisi sta se transplantira.
Pa nemas izlaza, ko nije bio u takvoj situaciji ne moze ni racunati.
Pa meni kad su djete primili na intenzivnu i jedva ga vratili u zivot do uspjesne operacije sto je sve trajalo ukupno 36 dana ja sam smrsao 20kg. Vec u glavi prodao auto i stan, nasao jos 50k da posudim od familije. Na kraju je kao sto sam pisao zavod sve finansirao, ali da nije i da nisam imao "osigurane" pare za posuditi, kucao bih j ja vjerovatno batku na vrata. Za slamkice se hvatas
User avatar
Haris.ba
Posts: 24825
Joined: 08/09/2005 20:08

#955 Re: Batko - humanista ili vrhunski manipulator?

Post by Haris.ba »

nepass1 wrote: 23/10/2020 10:44 Sto bolesnici uplacuju? To mislis? Pa skupe ljudi 20k a treba im 100k. Nemaju izlaza jave se otvorenoj mrezi, ovi kazu uplati 20 a mi cemo skupiti preostalo.
Ne. Nego sto uplacuju na bankovni racun OM. Ima opcija da se pare deponuju da niko nikog ne moze prevariti. Niti da ih bolesnik moze podici, niti OM dok se ne ispune odredjeni uslovi.

Nek onda OM na ime bolesnog skuplja preostale pare koje mogu iskoristiti za nekog drugog ako osoba umre, prestane biti sposobna za transplantaciju ili odustane (nadje drugo rjesenje) prije operacije.

Ja koliko sam skontao ovdje je problem lova koju su pacijenti sami donosili.
User avatar
Porodice Foht
Posts: 2827
Joined: 14/01/2019 04:56

#956 Re: Batko - humanista ili vrhunski manipulator?

Post by Porodice Foht »

nepass1 wrote: 23/10/2020 10:49
Porodice Foht wrote: 23/10/2020 09:35 @BRT, meni je nevjerovatno da se ljudi tek tako odreknu novca, mislim uplatili OM i sad cekaju i iz razocarenja napuste i nova zaduzenja i obave privatno transplantaciju. P atakvi su kao naruceni za Batka i slicne. Da je 500 KM pa hajde, tu je obicno oko 50000 KM i vise, ovisi sta se transplantira.
Pa nemas izlaza, ko nije bio u takvoj situaciji ne moze ni racunati.
Pa meni kad su djete primili na intenzivnu i jedva ga vratili u zivot do uspjesne operacije sto je sve trajalo ukupno 36 dana ja sam smrsao 20kg. Vec u glavi prodao auto i stan, nasao jos 50k da posudim od familije. Na kraju je kao sto sam pisao zavod sve finansirao, ali da nije i da nisam imao "osigurane" pare za posuditi, kucao bih j ja vjerovatno batku na vrata. Za slamkice se hvatas
Potpuno te razumijem, i ja bih isto postupio. Velim za ove koji odustanu s liste i pokusaju nesto sami jer se oduzilo i kao ne traze pare koje su vec bili uplatili. :? Pa da li stvarno ima takvih?
User avatar
nepass1
Posts: 9693
Joined: 06/07/2017 07:35

#957 Re: Batko - humanista ili vrhunski manipulator?

Post by nepass1 »

Jucer sam cuo za taj jedan slucaj gdje su skupljene pare dali batku, rekao im bit ce transpantacija kao na listi su. Nakon par godina kad su ljudi vidjeli da nista od tog nema, trazili pare nazad i nisu ih dobili. Otac prodao kucu i svu imovinu i platio transpantaciju kcerci.
User avatar
Corto Maltese
Posts: 7180
Joined: 15/11/2005 08:47
Location: Sarajevo
Contact:

#958 Re: Batko - humanista ili vrhunski manipulator?

Post by Corto Maltese »

Qler wrote:Ne vidim u cemu je problem ako se ugradi, a šri tpme spasi zivot.
Da je, ne daj boze, mpje dojete bolesno, i da mi neko kaze jarane mogu ga poslati na lijecenje, ali ako se skupi sta para preko potrebne svote, moje je, jos bi ga i izljubio...
Ovaj komentar mnogo govori o tome zbog čega nam je ovako kako nam je
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#959 Re: Batko - humanista ili vrhunski manipulator?

Post by pinkman »

nepass1 wrote: 23/10/2020 11:04 Jucer sam cuo za taj jedan slucaj gdje su skupljene pare dali batku, rekao im bit ce transpantacija kao na listi su. Nakon par godina kad su ljudi vidjeli da nista od tog nema, trazili pare nazad i nisu ih dobili. Otac prodao kucu i svu imovinu i platio transpantaciju kcerci.
I njegov advokat je rekao:
„E, sada je tu taj procijep što je on uplaćivao pare za druge pacijente, dok su ovi na čekanju. I oni su tražili sad povrat i zbog toga je Batko pritvoren. On nije zaradio nikakav novac“, kaže Mehmedbašić.
Ocito je trebalo pare deponovati kako je neko iznad napisao i to je to. Ovako je uplacivao novac od pacijenta X za pacijenta Y, a kad dodje pacijent X na red, njemu ce od pacijenta Z.

Sad je pitanje da li je pored toga i za sebe ostvario korist.
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#960 Re: Batko - humanista ili vrhunski manipulator?

Post by JThomas »

on drugog posla odavno nema. a živi jako dobro, i kažu - kocka jako dobro.

da se, pod unaprijed utvrđenim uslovima, od prikupljenog za osobu x ostavi neki normalni postotak za njihove troškove, pa i ako stvar uspije da se uveća za neku nagradu - to je legitimno. jer ne može se ni humanitarno raditi samo volonterski, koliko god to ružno zvučalo. volonteri mogu pomagati. ali ne može niko vrijedan i odgovoran posao sa punim radnim vremenom raditi bez para, ili sa drugog posla a da radi kako treba. ali ovo što se priča, ako je bilo tako - to je piramida i to je lopovluk.
User avatar
Corto Maltese
Posts: 7180
Joined: 15/11/2005 08:47
Location: Sarajevo
Contact:

#961 Re: Batko - humanista ili vrhunski manipulator?

Post by Corto Maltese »

pinkman wrote: 23/10/2020 11:51
nepass1 wrote: 23/10/2020 11:04 Jucer sam cuo za taj jedan slucaj gdje su skupljene pare dali batku, rekao im bit ce transpantacija kao na listi su. Nakon par godina kad su ljudi vidjeli da nista od tog nema, trazili pare nazad i nisu ih dobili. Otac prodao kucu i svu imovinu i platio transpantaciju kcerci.
I njegov advokat je rekao:
„E, sada je tu taj procijep što je on uplaćivao pare za druge pacijente, dok su ovi na čekanju. I oni su tražili sad povrat i zbog toga je Batko pritvoren. On nije zaradio nikakav novac“, kaže Mehmedbašić.
Ocito je trebalo pare deponovati kako je neko iznad napisao i to je to. Ovako je uplacivao novac od pacijenta X za pacijenta Y, a kad dodje pacijent X na red, njemu ce od pacijenta Z.

Sad je pitanje da li je pored toga i za sebe ostvario korist.
To se zove Ponzijeva Šema, i podrazumijeva da joj je svrha da Ponzi, čuj mene Batko, ostvari korist.


Da bi se najbolje pojasnio način kako ova prijevara funkcionira, u daljnjem tekstu bit će naveden izmišljeni primjer.
(radi lakšeg razumijevanja izraz "poduzetnik" zamijenite izrazom "humanitarac", i izraz "investitor" izrazom "pacijent", izraz "pohlepna" izrazom "očajna" i tako dalje.)

„Poduzetnik“ objavljuje da radi na veoma profitabilnom projektu koji garantira visoke prihode i visoku dobit, ali mu je potrebna pozajmica tj. gotovina.
„Investitor“ A daje „Poduzetniku“ zajam od 1000 eura sa rokom vraćanja od 90 dana i kamatom od 100 eura koja se isplaćuje devedesetog dana.
Za vrijeme tih 90 dana „Poduzetnik“ nalazi nove „investitore“, B i C, obećavajući im isto.
Na kraju roka od 90 dana on „Investitoru“ A nudi da mu vrati 1000 eura i kamatu od 100 eura, ali i to da ne diže glavnicu pa ni kamatu nudeći ponovo iste uvjete.
Novac za tu namjenu posjeduje jer je dobio sredstva od „investitora“ B i C.
Većina „investitora“ je pohlepna i ne podiže novac tj. reinvestira.
Pojedinci koji ne vjeruju budu isplaćeni odmah, od novca koji je dobio od drugih, a to podiže ugled „Poduzetnika“ kao poslovne i ozbiljne osobe. Kako vrijeme odmiče broj „investitora“ se povećava i prevarant uspijeva.

Ipak, nakon određenog vremena, zbog neodrživosti situacije i cjelokupnog koncepta, događa se jedna od sljedećih mogućnosti:

a. prevarant bježi sa novcem koji ima
b. prevareni investitori iz raznih razloga zatražit će svoj novac, a prevarant će biti razotkriven jer nema toliko gotovine da odjednom svima isplati i glavnicu i obećane kamate
DonieBrasco
Posts: 15482
Joined: 31/08/2016 16:09

#962 Re: Batko - humanista ili vrhunski manipulator?

Post by DonieBrasco »

Samo se postavlja pitanje odakle mu vozni park, kako se prica da voli da kocka, da ima neku kucu ograđenu zidovima, vjerovatno i stanove u Sarajevu, da vraca sam svoje stare dugove ...itd.
User avatar
nepass1
Posts: 9693
Joined: 06/07/2017 07:35

#963 Re: Batko - humanista ili vrhunski manipulator?

Post by nepass1 »

JThomas wrote: 23/10/2020 11:58 on drugog posla odavno nema. a živi jako dobro, i kažu - kocka jako dobro.

da se, pod unaprijed utvrđenim uslovima, od prikupljenog za osobu x ostavi neki normalni postotak za njihove troškove, pa i ako stvar uspije da se uveća za neku nagradu - to je legitimno. jer ne može se ni humanitarno raditi samo volonterski, koliko god to ružno zvučalo. volonteri mogu pomagati. ali ne može niko vrijedan i odgovoran posao sa punim radnim vremenom raditi bez para, ili sa drugog posla a da radi kako treba. ali ovo što se priča, ako je bilo tako - to je piramida i to je lopovluk.
Pa naravno, njemacki crveni kriz ima oko 30% troskova za plate, administraciju, logistiku itd...
User avatar
muha_sa
Posts: 128645
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#964 Re: Batko - humanista ili vrhunski manipulator?

Post by muha_sa »

Kud ovo procitah--totalno se sjebah :(

Mehmedbašić: Nije Batko za pritvora, plače u ćeliji, rešetke će ga ubiti

https://avaz.ba/vijesti/crna-hronika/60 ... e-ga-ubiti
User avatar
sime_cipol
Posts: 16282
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#965 Re: Batko - humanista ili vrhunski manipulator?

Post by sime_cipol »

nepass1 wrote: 23/10/2020 12:10
JThomas wrote: 23/10/2020 11:58 on drugog posla odavno nema. a živi jako dobro, i kažu - kocka jako dobro.

da se, pod unaprijed utvrđenim uslovima, od prikupljenog za osobu x ostavi neki normalni postotak za njihove troškove, pa i ako stvar uspije da se uveća za neku nagradu - to je legitimno. jer ne može se ni humanitarno raditi samo volonterski, koliko god to ružno zvučalo. volonteri mogu pomagati. ali ne može niko vrijedan i odgovoran posao sa punim radnim vremenom raditi bez para, ili sa drugog posla a da radi kako treba. ali ovo što se priča, ako je bilo tako - to je piramida i to je lopovluk.
Pa naravno, njemacki crveni kriz ima oko 30% troskova za plate, administraciju, logistiku itd...
Samo mislim da Crveni Kriz Njemačke to pokriva od donacija, para od drzave i sl. a ne od para koje su skupljene za pomoć ljudima.
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#966 Re: Batko - humanista ili vrhunski manipulator?

Post by hadzinicasa »

JThomas wrote: 23/10/2020 11:58 on drugog posla odavno nema. a živi jako dobro, i kažu - kocka jako dobro.

da se, pod unaprijed utvrđenim uslovima, od prikupljenog za osobu x ostavi neki normalni postotak za njihove troškove, pa i ako stvar uspije da se uveća za neku nagradu - to je legitimno. jer ne može se ni humanitarno raditi samo volonterski, koliko god to ružno zvučalo. volonteri mogu pomagati. ali ne može niko vrijedan i odgovoran posao sa punim radnim vremenom raditi bez para, ili sa drugog posla a da radi kako treba. ali ovo što se priča, ako je bilo tako - to je piramida i to je lopovluk.
pa ne moze to bas tako... jer ako ja doniram 10 KM zelim da mojih 10 KM ode onome kome je namijenjeno, a ne da se od toga namiri 1 KM za troskove. Jeidno ispravno bi bilo transparentno navesti da ce se od skupljenog novca podmiriti i troskovi administracije/logistike pa da znam da sam onda donirala 9 KM za lijecenje, a ostatak da bi se uopce omogucilo takvo skupljanje. i ako to ne zelim mogu otici direktno porodici pa dati/uplatiti na racun 10 KM.

sve drugo, koliko god se u principu slazem s tobom je... prevara.
User avatar
nepass1
Posts: 9693
Joined: 06/07/2017 07:35

#967 Re: Batko - humanista ili vrhunski manipulator?

Post by nepass1 »

Gledao sam emisiju na njemackom kanalu gdje je pricao neko iz ck i znam da je bila prica da uzimaju 30% od love za svoje troskove. Prikazivali su kako transportuju hranu u indiju ili banglades i prica ide kako treba avion platiti tj gorivo, njihove plate itd...
A nmg se sjetiti je li to lova od donacija direktno. Da ne ispadne da lazem
User avatar
Corto Maltese
Posts: 7180
Joined: 15/11/2005 08:47
Location: Sarajevo
Contact:

#968 Re: Batko - humanista ili vrhunski manipulator?

Post by Corto Maltese »

hadzinicasa wrote: 23/10/2020 12:37
JThomas wrote: 23/10/2020 11:58 on drugog posla odavno nema. a živi jako dobro, i kažu - kocka jako dobro.

da se, pod unaprijed utvrđenim uslovima, od prikupljenog za osobu x ostavi neki normalni postotak za njihove troškove, pa i ako stvar uspije da se uveća za neku nagradu - to je legitimno. jer ne može se ni humanitarno raditi samo volonterski, koliko god to ružno zvučalo. volonteri mogu pomagati. ali ne može niko vrijedan i odgovoran posao sa punim radnim vremenom raditi bez para, ili sa drugog posla a da radi kako treba. ali ovo što se priča, ako je bilo tako - to je piramida i to je lopovluk.
pa ne moze to bas tako... jer ako ja doniram 10 KM zelim da mojih 10 KM ode onome kome je namijenjeno, a ne da se od toga namiri 1 KM za troskove. Jeidno ispravno bi bilo transparentno navesti da ce se od skupljenog novca podmiriti i troskovi administracije/logistike pa da znam da sam onda donirala 9 KM za lijecenje, a ostatak da bi se uopce omogucilo takvo skupljanje. i ako to ne zelim mogu otici direktno porodici pa dati/uplatiti na racun 10 KM.

sve drugo, koliko god se u principu slazem s tobom je... prevara.
Naravno.
Sredstva za operativne troškovi i sredstva za namjenske projekte se skupljaju iz različitih izvora i drže se na odvojenim računima.

Potpuno je različit način raspolaganja tim sredstvima.
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#969 Re: Batko - humanista ili vrhunski manipulator?

Post by JThomas »

ja sam napisao - pod unaprijed utvrđenim uslovima. i ovo "mi ćemo zadržati koliko pretekne" kako se oni brane je prevara, jer se ne možeš odreći onoga za šta ne znaš koliko i šta ima...
User avatar
Corto Maltese
Posts: 7180
Joined: 15/11/2005 08:47
Location: Sarajevo
Contact:

#970 Re: Batko - humanista ili vrhunski manipulator?

Post by Corto Maltese »

nepass1 wrote: 23/10/2020 12:41 Gledao sam emisiju na njemackom kanalu gdje je pricao neko iz ck i znam da je bila prica da uzimaju 30% od love za svoje troskove. Prikazivali su kako transportuju hranu u indiju ili banglades i prica ide kako treba avion platiti tj gorivo, njihove plate itd...
A nmg se sjetiti je li to lova od donacija direktno. Da ne ispadne da lazem
To je cijena projekta. Ona uključuje transportne troškove, putne dnevnice osoblja uključenog u projekt, manipulativne troškove...

To nema veze sa fiksnim troškovima Crvenog Krsta, kao što su- plate stalnog osoblja, najam prostora, režije, oprema, vozni park, i slično.

Jedan je budžet Crvenog Krsta kao organizacije, a potpuno drugi je budžet projekata koje Crveni Krst provodi.

Dosta osoblja koje tamo radi je privremeno projektno osoblje, tako da to može biti zbunjujuće.
User avatar
nepass1
Posts: 9693
Joined: 06/07/2017 07:35

#971 Re: Batko - humanista ili vrhunski manipulator?

Post by nepass1 »

Corto Maltese wrote: 23/10/2020 12:47
nepass1 wrote: 23/10/2020 12:41 Gledao sam emisiju na njemackom kanalu gdje je pricao neko iz ck i znam da je bila prica da uzimaju 30% od love za svoje troskove. Prikazivali su kako transportuju hranu u indiju ili banglades i prica ide kako treba avion platiti tj gorivo, njihove plate itd...
A nmg se sjetiti je li to lova od donacija direktno. Da ne ispadne da lazem
To je cijena projekta. Ona uključuje transportne troškove, putne dnevnice osoblja uključenog u projekt, manipulativne troškove...

To nema veze sa fiksnim troškovima Crvenog Krsta, kao što su- plate stalnog osoblja, najam prostora, režije, oprema, vozni park, i slično.

Jedan je budžet Crvenog krsta, a potpuno drugi je budžet projekata koje Crveni Krst provodi.
Ok, vjerujem. Samo znam da je bila prica ako je donirano 100km za hranu nece svih 100 otici u hranu. Vec 70.
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#972 Re: Batko - humanista ili vrhunski manipulator?

Post by JThomas »

kad daš nenamjenski donaciju organizaciji sigurno neće. ako kupiš markice ili napišeš samo donacija. logično je da će se to trošiti na sve što treba. ali ovo je skroz drukčija priča - pretežno je skupljano namjenski (ili prividno namjenski), a trošeno bog zna kako. i na priču "nama višak". a ti ne znaš ima li viška i koliki je. kad znaš koliki je, možeš ga i pokloniti ako to želiš, ali ako ne znaš ne možeš.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66153
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#973 Re: Batko - humanista ili vrhunski manipulator?

Post by _BataZiv_0809 »

JThomas wrote: 23/10/2020 11:58 on drugog posla odavno nema. a živi jako dobro, i kažu - kocka jako dobro.
Zar nema privatnu praksu kao stomatolog?
sumirprimus
Posts: 81557
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#974 Re: Batko - humanista ili vrhunski manipulator?

Post by sumirprimus »

ja jos uvijek ne mogu da vjerujem da je varao na ovome, da je ljude godinama varao i izvlacio pare a necije zdravlje u pitanju.
Drug Saban
Posts: 129
Joined: 30/11/2019 11:54

#975 Re: Batko - humanista ili vrhunski manipulator?

Post by Drug Saban »

zadnji put nekome pogledao zube devedeset i neke

ne razumijem cudjenje, covjek sam prizna da ima posla sa kamatarima, i sta dalje govoriti

kockari su bolesni ljudi
Post Reply