Batko - humanista ili vrhunski manipulator?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Corto Maltese
Posts: 7180
Joined: 15/11/2005 08:47
Location: Sarajevo
Contact:

#1001 Re: Batko - humanista ili vrhunski manipulator?

Post by Corto Maltese »

Kantonalno tužilaštvo u Sarajevu odredilo je jednomjesečni pritvor Almiru Čehajiću Batku zbog sumnje da je preko humanitarne organizacije Otvorena mreža, koja se bavi prikupljanjem donacija za liječenje, obavljao nedozvoljene finansijske transakcije i pranje novca, a u sklopu istražnog postupka priveden je i Čehajićev saradnik Davor Gaj, koji se sumnjiči za zloupotrebu položaja. Istog časa pokrenule su se gomile ogrezlih u estradni humanitarizam, plitkom i počesto odvratnom patetikom iskazujući svoju podršku popularnom voditelju, te zahtijevajući njegovo puštanje kako bi se branio sa slobode.

Među tim reakcijama možda je najodvratnija ona koja dolazi iz usta Čehajićevog advokata Mehmedbašića: „Nije on za pritvora. Pogodilo ga je… Plače stalno, narušeno mu je zdravlje. Vi znate kakve osobe se nalaze u pritvoru i sada zamislite kako je Batku sada s njima tamo. On je tip koji voli šalu i komunikaciju, a rešetke će njega ubiti. Šećer mu je skočio ponovo i ljekari se trude da to stabiliziraju. Teško mu pada sve ovo, odjednom se o njemu promijenila percepija, od gradske raje, glumca i humaniste do navodnog kriminalca.“

U najmanju je ruku neukusno da jedan popularni advokat na ovaj način olajava svoje stare klijente, tvrdeći da će njegovom najnovijem klijentu biti neugodno u njihovom društvu.

Pored toga, Mehmedbašićeva mini-tirada o Čehajići koji „nije za pritvora“ pokazuje da ovaj advokat ne razumijeva baš najbolje funkcije pravosudnog sistema, kao ni ljudsku prirodu, no ostavićemo po strani dublju analizu njegove izjave i zadovoljiti se time da ga označimo kao eksponenta tog čaršijskog duha koji ne odustaje od kvalifikativa „gradska raja“ kao dokaza za nevinost, valjanost, uzvišenost…
Estradni humanitarizam

Estradni humanitarizam nije specifikum samo Bosne i Hercegovine odnosno samo Sarajeva. To je socijalno-kriminalni polip koji se raširio po bezbrojnim trulim društvima i u njima skoro do savršenstva doveo svoju mračnu metodu, koja počiva na činjenici da je jednom broju ljudi odista pružena pomoć i omogućeno im je liječenje putem prikupljenih donacija. Ta šačica koja je primila pomoć za liječenje, skupa sa masama mediokriteta obuzetih potrebom za preispoljnom humanošću, sasvim zgodno služe kao odbrambena palisada humanitarnim malverzacijama.

Istraga će pokazati koliki je tačno obim i u čemu su sve sadržane malverzacije zbog kojih je popularni voditelj završio u istražnom pritvoru, odnosno tek ostaje da se precizno utvrdi ko je sve oštećen, no već sada se pouzdano može utvrditi ko je izvukao najveću korist u humanitarnom rašomonu Čehajićeve Otvorene mreže. To ni u kom slučaju nisu osumnjičeni, već je kapitalnu korist izvukla – vlast. Nesposobna, korumpirana, antidruštvena pa i antiljudska vlast, kojoj njeni odani saveznici poput Čehajića pružaju svojevrstan alibi i otupljuju oštricu koju bi javnost morala potegnuti na nju.

Pružati pomoć onima kojima je pomoć potrebna uglavnom je hvalevrijedno djelo. No u društvu u kom je zdravstveni sistem talac u rukama spodoba poput Sebije Izetbegović, Nenada Stevandića, braće Gavrankapetanović ili onog hudnika iz Mostara kojem je virus „ušo sazada“, estradni humanitarizam društvu pravi neuporedivo veću štetu nego korist, tako što djelomično amortizuje štetočinsko djelovanje nesposobnih, a počesto i kriminalnih oligarhija i skreće pažnju sa suštine problema zdravstvene zaštite.

Tu suštinu savršeno je artikulisao onaj stanovnik susjedne Srbije koji je na društvenim mrežama prvi predložio da se nacionalni stadion u Beogradu pravi putem SMS poruka, a djeca da se liječe sredstvima iz budžeta. To je glas autentične građanske svijesti, nažalost, bolno manjinski. Razni Čehajići, ne samo u ovdašnjem društvu, čine sve što je u njihovoj moći da takav glas ne postane i većinski, na taj način pomažući oligarhijama da sprovode svoj bezumni pir i da se neometano iživljavaju nad društvenim dobrom koje im je, zahvaljujući dominaciji zatucanih mediokriteta, povjereno na upravu.
Morbidni posao zajebavanja sirotinje

Almiru Čehajiću Batku i njegovim kompanjonima ne treba presuđivati prije suda, ali zato prema njemu ne treba gajiti ni bilo kakvu samilost, jer je tu riječ samo o jednom od mnogobrojnih manipulatora koji učestvuju u morbidnom poslu zajebavanja sirotinje, nesposobne da shvati da nije pravo pitanje koliko je onih kojima je Čehajićeva Otvorena mreža pomogla, već koliko je onih kojima zdravstveni sistem u rukama lešinara nije pomogao.

Tranzicija iz državnog socijalizma u tržišni kapitalizam mukotrpan je i neizvjestan posao i niko nije očekivao da će on biti obavljen bez problema i trzavica. Ali čime su, dođavola, ovdašnja društva, izuzev vlastitom zatucanošću, zaslužila da bukvalno svaki aspekt te tranzicije bude spoj kriminala i karikaturalnosti?

Elis Bektaš
User avatar
Dinostula
Posts: 3598
Joined: 30/04/2009 19:10
Location: Sarajevo
Contact:

#1002 Re: Batko - humanista ili vrhunski manipulator?

Post by Dinostula »

Najjaci mi dio kad Omar rece u senadovoj emisiji "Ja branim ljude koje pljackaju banke a ne ljude ko Batko"
A Omar pravi onaj prefrigani saner sa onim gremlinskim kezom koji laze cim zine.Pa da neko raznese Altu i pobije 500 ljudi ovaj bi ga branio i rekao da nije nista uradio i da tu nema krivicnog djela. :lol:
Last edited by Dinostula on 26/10/2020 11:17, edited 2 times in total.
Škobo Habu
Posts: 9014
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#1003 Re: Batko - humanista ili vrhunski manipulator?

Post by Škobo Habu »

Bektaš! :lol:

Zavrn'o više ljudi nego Batko.
invincible1921
Posts: 3685
Joined: 09/04/2013 02:46

#1004 Re: Batko - humanista ili vrhunski manipulator?

Post by invincible1921 »

Al jbt ljudi ovi sto ga brane idu s pricom kao da je batko dao svoje pare za lijecenje pa ono jbg negdje mu se malo potkralo :-) :-) :-)
User avatar
Dinostula
Posts: 3598
Joined: 30/04/2009 19:10
Location: Sarajevo
Contact:

#1005 Re: Batko - humanista ili vrhunski manipulator?

Post by Dinostula »

invincible1921 wrote: 26/10/2020 11:20 Al jbt ljudi ovi sto ga brane idu s pricom kao da je batko dao svoje pare za lijecenje pa ono jbg negdje mu se malo potkralo :-) :-) :-)
To ide onom logikom politicari kradu a ne pomazu bolesnim ali ako pomazes bolesnim onda imas pravo da krades koliko hoces. 8-)
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#1006 Re: Batko - humanista ili vrhunski manipulator?

Post by JThomas »

opet riba smrdi od glave. isti minderi u stvarnosti postavljaju i direktore zdravstvenih ustanova i tužioce i inspektore koji su ovo morali pročačkati prije sto godina. pet ljudi sjedne pa to SVE poreda, na kantonima i entitetima, a na državi i manje, trojica.
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#1007 Re: Batko - humanista ili vrhunski manipulator?

Post by pinkman »

Dinostula wrote: 26/10/2020 11:31
invincible1921 wrote: 26/10/2020 11:20 Al jbt ljudi ovi sto ga brane idu s pricom kao da je batko dao svoje pare za lijecenje pa ono jbg negdje mu se malo potkralo :-) :-) :-)
To ide onom logikom politicari kradu a ne pomazu bolesnim ali ako pomazes bolesnim onda imas pravo da krades koliko hoces. 8-)
"Tito je krao ali je i nama dao"
invincible1921
Posts: 3685
Joined: 09/04/2013 02:46

#1008 Re: Batko - humanista ili vrhunski manipulator?

Post by invincible1921 »

pinkman wrote: 26/10/2020 11:35
Dinostula wrote: 26/10/2020 11:31
invincible1921 wrote: 26/10/2020 11:20 Al jbt ljudi ovi sto ga brane idu s pricom kao da je batko dao svoje pare za lijecenje pa ono jbg negdje mu se malo potkralo :-) :-) :-)
To ide onom logikom politicari kradu a ne pomazu bolesnim ali ako pomazes bolesnim onda imas pravo da krades koliko hoces. 8-)
"Tito je krao ali je i nama dao"


O drugovi jel vam dao... 8)
User avatar
Dinostula
Posts: 3598
Joined: 30/04/2009 19:10
Location: Sarajevo
Contact:

#1009 Re: Batko - humanista ili vrhunski manipulator?

Post by Dinostula »

pinkman wrote: 26/10/2020 11:35
Dinostula wrote: 26/10/2020 11:31
invincible1921 wrote: 26/10/2020 11:20 Al jbt ljudi ovi sto ga brane idu s pricom kao da je batko dao svoje pare za lijecenje pa ono jbg negdje mu se malo potkralo :-) :-) :-)
To ide onom logikom politicari kradu a ne pomazu bolesnim ali ako pomazes bolesnim onda imas pravo da krades koliko hoces. 8-)
"Tito je krao ali je i nama dao"
Pa ljudi kod nas i ulaze u politiku da bi krali a ne mijenjali.Imas mozda 5% ljudi koji su posteni ostali sve go lopov.Znam lika licno koji je upao u Parlament posten pametan i zna da nista ne moze promjeniti ali jbg kapa 6000KM mjesecno i boli ga. :D
User avatar
Pismonosa
Posts: 3767
Joined: 18/04/2011 12:35

#1010 Re: Batko - humanista ili vrhunski manipulator?

Post by Pismonosa »

...
Last edited by Pismonosa on 28/01/2021 09:14, edited 1 time in total.
User avatar
MorningStar
Posts: 9431
Joined: 22/11/2019 18:43

#1011 Re: Batko - humanista ili vrhunski manipulator?

Post by MorningStar »

Dinostula wrote: 26/10/2020 11:16 Najjaci mi dio kad Omar rece u senadovoj emisiji "Ja branim ljude koje pljackaju banke a ne ljude ko Batko"
A Omar pravi onaj prefrigani saner sa onim gremlinskim kezom koji laze cim zine.Pa da neko raznese Altu i pobije 500 ljudi ovaj bi ga branio i rekao da nije nista uradio i da tu nema krivicnog djela. :lol:
Pa posao mu je da brani , na tome je zasnovan pravni sistem - premisa nevin dok se ne dokaze suprotno - ili ce advokat ustat od branjenika i reci jes jes on je rekao mi je :lol:
User avatar
Dinostula
Posts: 3598
Joined: 30/04/2009 19:10
Location: Sarajevo
Contact:

#1012 Re: Batko - humanista ili vrhunski manipulator?

Post by Dinostula »

MorningStar wrote: 26/10/2020 17:07
Dinostula wrote: 26/10/2020 11:16 Najjaci mi dio kad Omar rece u senadovoj emisiji "Ja branim ljude koje pljackaju banke a ne ljude ko Batko"
A Omar pravi onaj prefrigani saner sa onim gremlinskim kezom koji laze cim zine.Pa da neko raznese Altu i pobije 500 ljudi ovaj bi ga branio i rekao da nije nista uradio i da tu nema krivicnog djela. :lol:
Pa posao mu je da brani , na tome je zasnovan pravni sistem - premisa nevin dok se ne dokaze suprotno - ili ce advokat ustat od branjenika i reci jes jes on je rekao mi je :lol:
Fora je da kakav tip osobe moras biti pa da branis takve za koje znas da su krivi.PA likovi iz moje mahale prodali Vijecnicu prije rata strancu pa je tako nastao skec iz Nadrealista a da mi neko prica ko je Batko i Omar.Saneri bi Boga prevarili da samo mogu. :lol:
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#1013 Re: Batko - humanista ili vrhunski manipulator?

Post by pinkman »

Dinostula wrote: 27/10/2020 12:20
MorningStar wrote: 26/10/2020 17:07
Dinostula wrote: 26/10/2020 11:16 Najjaci mi dio kad Omar rece u senadovoj emisiji "Ja branim ljude koje pljackaju banke a ne ljude ko Batko"
A Omar pravi onaj prefrigani saner sa onim gremlinskim kezom koji laze cim zine.Pa da neko raznese Altu i pobije 500 ljudi ovaj bi ga branio i rekao da nije nista uradio i da tu nema krivicnog djela. :lol:
Pa posao mu je da brani , na tome je zasnovan pravni sistem - premisa nevin dok se ne dokaze suprotno - ili ce advokat ustat od branjenika i reci jes jes on je rekao mi je :lol:
Fora je da kakav tip osobe moras biti pa da branis takve za koje znas da su krivi.PA likovi iz moje mahale prodali Vijecnicu prije rata strancu pa je tako nastao skec iz Nadrealista a da mi neko prica ko je Batko i Omar.Saneri bi Boga prevarili da samo mogu. :lol:
To je isto da kazes doktoru kakav si covjek kad operises lopova.

Posao je da brani ljude i to je to. Briga ljudi treba biti da li su tuzilastva dovoljno dobra ili nisu.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#1014 Re: Batko - humanista ili vrhunski manipulator?

Post by moonca »

Dinostula wrote: 27/10/2020 12:20 Fora je da kakav tip osobe moras biti pa da branis takve za koje znas da su krivi
Tu je problem... kad narod kaze --'zna se' .. ' svi pricaju' .. 'cuo sam i ja' ... itd.. - :zoka:
User avatar
Dinostula
Posts: 3598
Joined: 30/04/2009 19:10
Location: Sarajevo
Contact:

#1015 Re: Batko - humanista ili vrhunski manipulator?

Post by Dinostula »

moonca wrote: 27/10/2020 12:28
Dinostula wrote: 27/10/2020 12:20 Fora je da kakav tip osobe moras biti pa da branis takve za koje znas da su krivi
Tu je problem... kad narod kaze --'zna se' .. ' svi pricaju' .. 'cuo sam i ja' ... itd.. - :zoka:
Meni Batko djeluje na taj tip osobe koji bi ovo uradio za sta se tereti a sad je na tuzilastvu da ustanovi je li krao od bolesnih ili nije.Mene licno briga da li ce ga pustiti ili ce lezati 5-6 godina.Kad imas imovine puno vise nego sto mozes zaraditi a lik je stomatolog koliko sam upratio,onda mora malo SIPA da procacka da vidi jer tu nisu cista posla. :D
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#1016 Re: Batko - humanista ili vrhunski manipulator?

Post by moonca »

Dinostula wrote: 27/10/2020 12:41
moonca wrote: 27/10/2020 12:28
Dinostula wrote: 27/10/2020 12:20 Fora je da kakav tip osobe moras biti pa da branis takve za koje znas da su krivi
Tu je problem... kad narod kaze --'zna se' .. ' svi pricaju' .. 'cuo sam i ja' ... itd.. - :zoka:
Meni Batko djeluje na taj tip osobe koji bi ovo uradio za sta se tereti a sad je na tuzilastvu da ustanovi je li krao od bolesnih ili nije.Mene licno briga da li ce ga pustiti ili ce lezati 5-6 godina.Kad imas imovine puno vise nego sto mozes zaraditi a lik je stomatolog koliko sam upratio,onda mora malo SIPA da procacka da vidi jer tu nisu cista posla. :D
. :-D
hm ... kad si na takvom mjestu.. izlozen si raznim insinuacijama.. i manipulacijama od ''drugih''...prihvatio je rizik...
.. :lol: e, i to- da ima imovine a obicni -stomatolig...eto, kakav tip morash biti, da na osnovu toga , nekome pozelimo zatvor.. :zoka:
User avatar
Dinostula
Posts: 3598
Joined: 30/04/2009 19:10
Location: Sarajevo
Contact:

#1017 Re: Batko - humanista ili vrhunski manipulator?

Post by Dinostula »

moonca wrote: 27/10/2020 12:52
Dinostula wrote: 27/10/2020 12:41
moonca wrote: 27/10/2020 12:28
Tu je problem... kad narod kaze --'zna se' .. ' svi pricaju' .. 'cuo sam i ja' ... itd.. - :zoka:
Meni Batko djeluje na taj tip osobe koji bi ovo uradio za sta se tereti a sad je na tuzilastvu da ustanovi je li krao od bolesnih ili nije.Mene licno briga da li ce ga pustiti ili ce lezati 5-6 godina.Kad imas imovine puno vise nego sto mozes zaraditi a lik je stomatolog koliko sam upratio,onda mora malo SIPA da procacka da vidi jer tu nisu cista posla. :D
. :-D
hm ... kad si na takvom mjestu.. izlozen si raznim insinuacijama.. i manipulacijama od ''drugih''...prihvatio je rizik...
.. :lol: e, i to- da ima imovine a obicni -stomatolig...eto, kakav tip morash biti, da na osnovu toga , nekome pozelimo zatvor.. :zoka:
Ako je krao od bolesnih onda neka i lezi za to.Da sam licno htio da se bavim humanitarnim radom ne bi dao da mi marka legne na moj racun.Mujo Mujic treba 200 000KM za transplataciju bujrum donirajte njemu na ziro racun i cao.A da pritom recimo imam dozvolu vlasnika racuna da se samo prati iznos da to ne bi otislo na 300 000KM.Ne treba Batko da lezi jer ima hammera i kucetinu nego ako je to stekao preko ledja bolesnih ljudi.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#1018 Re: Batko - humanista ili vrhunski manipulator?

Post by moonca »

Dinostula wrote: 27/10/2020 13:13 Ako je krao od bolesnih onda neka i lezi za to.Da sam licno htio da se bavim humanitarnim radom ne bi dao da mi marka legne na moj racun.Mujo Mujic treba 200 000KM za transplataciju bujrum donirajte njemu na ziro racun i cao.A da pritom recimo imam dozvolu vlasnika racuna da se samo prati iznos da to ne bi otislo na 300 000KM.Ne treba Batko da lezi jer ima hammera i kucetinu nego ako je to stekao preko ledja bolesnih ljudi.
.. :zoka: ne bih da lezi-- na teski fizicki rad-- ako je -zloupotrijebio polozaj..

.. mislim, da takav otvoren razun u banci - ne mozes koristiti za licne potrebe ...
:-) i dr se bogate na racun - bolesnih....ako doslovno mislimo..
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#1019 Re: Batko - humanista ili vrhunski manipulator?

Post by pinkman »

Sad bi Batkov advokat za ovo rekao da nema govora o krivicnom djelu nego je rijec o gradjansko-pravnom odnosu. A njemacki mediji govore da je "fraud and embezzlement" u pitanju. :D
NJEMAČKA savezna policija uhvatila je u ponedjeljak (26. listopada) traženog hrvatskog državljanina tijekom granične kontrole na A93, a zatim ga prevezla u minhenski Okružni sud, prenosi portal Fenix Magazin.

Na kontrolnom mjestu u blizini Kiefersfeldena savezna policija provjerila je putnike u automobilu hrvatskih registarskih tablica. Detaljnom provjerom policajci su otkrili da za 38-godišnjim putnikom traga minhensko državno odvjetništvo.

Digao kredit, kupio auto pa ga nije vraćao

Navodi se da je prije više od dvije godine podigao kredit od oko 20.600 eura za financiranje kupnje automobila.

Međutim, nakon što je primio novac i kupio vozilo, nije platio ni jednu ratu kredita. Umjesto toga, policija navodi kako je "Hrvat automobilom nestao u smjeru rodne zemlje".

Po povratku u Njemačku je uhićen i sada će odgovarati pred sudom.
Izvor: https://www.index.hr/vijesti/clanak/hrv ... _tid=64864
User avatar
Haris.ba
Posts: 24798
Joined: 08/09/2005 20:08

#1020 Re: Batko - humanista ili vrhunski manipulator?

Post by Haris.ba »

Pa banka je to. Isto ko kamatar. Nije isto zavaliti poznanika i kamatara.

A u banci si digao kredit. I rekao vracati. A kod Batka su izgleda ugovori ako bude bude.

Meni je najzanimljivije da niko, ama bas niko da nazove ministra zdravlja i pita a sto je tamo neki lik uopce morao skupljati lovu za lijecenje. Evo, donesen novi zakon gdje su svi sada pretpostavljeni donatori za transplantaciju. Gdje opet steka?
suspect_zero
Posts: 25760
Joined: 11/10/2008 21:45

#1023 Re: Batko - humanista ili vrhunski manipulator?

Post by suspect_zero »

Dokle se stiglo u njegovom slučaju?
Pušten je al sa nekim mjerama zabrane koliko skontah, dali mu organizacija radi trenutno?
User avatar
Truba
Posts: 81657
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#1024 Re: Batko - humanista ili vrhunski manipulator?

Post by Truba »

niko nije s medom radio
a da prste nije lizo
plava strijela
Posts: 336
Joined: 08/04/2014 17:50

#1025 Re: Batko - humanista ili vrhunski manipulator?

Post by plava strijela »

Nemate pojma kako je ovo pokvaren čovjek.Dugo prije se počeo baviti ovim tzv. humanitarnim radom,pričao sam sa čovjekom koji je radio u njegovoj zubarskoj radnji.Jednostavno govno od čovjeka.
Post Reply