Odakle ovoliki LUKSUZ na ulicama Sarajeva?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

ElRe

#826 Re: Odakle ovoliki LUKSUZ na ulicama Sarajeva?

Post by ElRe » 27/12/2017 08:34

E sad ako su prebogati oni koji imaju platu cca 1200-1500 onda smo bas bijeda. 50% Sarajeva, bar ljudi koji rade i ne racunajuci Ilidzu, Ilijaš, Hadžiće ima ova primanja.

vješalica

#827 Re: Odakle ovoliki LUKSUZ na ulicama Sarajeva?

Post by vješalica » 27/12/2017 08:39

al bijedno se zivi i fukarski neovisno od plate od npr 1500(bar neki tako njeguju obicaje fukarinskog zivota)
ima jaz izmedju tih plata i bijede
doduse to je sad druga diskusija

Dope_Man

#828 Re: Odakle ovoliki LUKSUZ na ulicama Sarajeva?

Post by Dope_Man » 27/12/2017 08:44

Vizionar 1985 wrote:
mk ultra wrote:iako 95% funkcija koje koristiš može i 3x jeftiniji telefon sasvim korektno da obavi... ludost 100%, ali neko uživa u tome i jbg
Ma nemoze. To je fazon. Evo ovaj ja sto sam imao nije nista puno mogao i RAM mu se napunio pa nece nista pa morao novi da uzmem sa vise RAM. Kao da nas tjeraju sa stalnim azuriranjima da nove i nove uredzaje uzimamo. Jos ja sam uzeo da ustedim na internetu i za godinu ce mi se isplatiti skoro skroz telefon. A Kinez je pa je i on mozda los. Kazem jb-ga nemam para za bolje i kvalitetnije pa cak nizasta para nemam jer nemam prihoda nikakvih. A kad ljudi vide telefon reci ce vidi odakle on ima para a bijeda je teska, a niko ne znam da sam stedio i sklanjao pare sto mi je pratetak davao od svojih primanja.
Ma moze burazeru, osim ako si neki menadze il sta vec pa mobitel koristiz za milion aplikacije gdje pripremas neke prezentacije, drzis izvjestaje, sastanke cuda.. 99% ljudi koristi mobitel za sljedece:

- pozivi i poruke
- facebook/instagram/viber
- malo citanja po netu
- pustanje muzike

Sve ovo je veoma uspjesno radila moja Xperia L do pocetka ove godine, nakon otprilike 3 godine rada (i pri tom uzeo je polovnu), i radi sve to i dan danas kod moje matere kojoj sam je dao (tj. radila bi sve to, s tim da mater zna samo nazvati i jedva poruku sastaviti). To cudo ima 512 MB RAM, dakle moze. Ne moze ona instalirati 20 igrica, i vjerovatno ni pokrenuti nove. Ali funkcije koje vecina koristi moze. Mogla je i odlicno sluziti kao navigacija + muzika u autu. Kaezm, rijetki bas imaju potrebu za novijim mobitelom jer iz dobrog razloga ostanu bez memorije ili ne mogu pokrenuti sve sto zaista moraju pokrenuti. A ostali samo instaliraju milion bespotrebnih aplikacja i napune moriju slikama kako dudlaju sisu u Argeliniju pa se cude sto nemaju memorije.

AmirBaa

#829 Re: Odakle ovoliki LUKSUZ na ulicama Sarajeva?

Post by AmirBaa » 27/12/2017 10:17

Logovan wrote:
AmirBaa wrote:stvarno me uvijek tuga uhvati kad se dijaspora na forumu pocne zaliti o teskom i radnickom zivotu na zapadu, danima ne mogu sebi doci. Dajte nam ziro racun stavite da vam uplatimo koju marku da vas poguramo malo :roll: raja sve prica kako su vatra i metropolis preskupi, a u scc-u nikad mjesta nema :lol: :lol:
Pa ako prvo, ako 50 ljudi kaže da je preskupo, onda ne znači da je skupo i ostalim. Možda će njima biti ok cijene.

A kao drugo, kada se kaže da je preskupo, ne misli se baš da bukvalno nikad neće sjesti u Vatru ili Metropolis.
ma ovo je moje ironicno bilo, nije vatra nesto posebno skuplja od drugih kafica u centru grada. Ja odem sa curom u vatru potrosim oko 10-15 KM na kafe i kolac neki koji je stvarno dobar. Onda mi jaran kaze jesi to pri parama, jet set vako nako, a on ode na maltu u nargila bar potrosi na shishu i kafu 10 KM sam :lol: :lol: :lol:

Logovan

#830 Re: Odakle ovoliki LUKSUZ na ulicama Sarajeva?

Post by Logovan » 27/12/2017 11:47

AmirBaa wrote:
Logovan wrote:
AmirBaa wrote:stvarno me uvijek tuga uhvati kad se dijaspora na forumu pocne zaliti o teskom i radnickom zivotu na zapadu, danima ne mogu sebi doci. Dajte nam ziro racun stavite da vam uplatimo koju marku da vas poguramo malo :roll: raja sve prica kako su vatra i metropolis preskupi, a u scc-u nikad mjesta nema :lol: :lol:
Pa ako prvo, ako 50 ljudi kaže da je preskupo, onda ne znači da je skupo i ostalim. Možda će njima biti ok cijene.

A kao drugo, kada se kaže da je preskupo, ne misli se baš da bukvalno nikad neće sjesti u Vatru ili Metropolis.
ma ovo je moje ironicno bilo, nije vatra nesto posebno skuplja od drugih kafica u centru grada. Ja odem sa curom u vatru potrosim oko 10-15 KM na kafe i kolac neki koji je stvarno dobar. Onda mi jaran kaze jesi to pri parama, jet set vako nako, a on ode na maltu u nargila bar potrosi na shishu i kafu 10 KM sam :lol: :lol: :lol:
Ne skontah ironiju jer redovno čujem takva mišljenja. :D

Ja popijem kafu od 2 ili 3 KM i odmah sam po nekima pri parama. :D

missko

#831 Re: Odakle ovoliki LUKSUZ na ulicama Sarajeva?

Post by missko » 27/12/2017 12:34

Ja i kad budem pri parama idem na pivu gdje je 2.5 eura radije nego tamo gdje je 5 ali za idjecu volim da dam skuplje

AmirBaa

#832 Re: Odakle ovoliki LUKSUZ na ulicama Sarajeva?

Post by AmirBaa » 27/12/2017 12:39

ja mislim da narod sam pusti pricu da su vatra i metropolis jako skupi, pa i sami odu tamo da izgledaju kao da imaju para :lol: :lol: uglavnom, nije luksuz kafa od 3 KM i kolac od 5 km :thumbup:

liaar

#833 Re: Odakle ovoliki LUKSUZ na ulicama Sarajeva?

Post by liaar » 27/12/2017 12:42

AmirBaa wrote:ja mislim da narod sam pusti pricu da su vatra i metropolis jako skupi, pa i sami odu tamo da izgledaju kao da imaju para :lol: :lol: uglavnom, nije luksuz kafa od 3 KM i kolac od 5 km :thumbup:
Nije luksuz, ali imaš kafića gdje je kafa 3 KM a povraća ti se od nje, to je problem. Onda raja dobije fobiju od ostalih skupljih kafa jer je platio splaćotinu 3 KM

moonca

#834 Re: Odakle ovoliki LUKSUZ na ulicama Sarajeva?

Post by moonca » 27/12/2017 12:44

Mislim da je kafa od 3 marke u Bosni skupa kao i kvalitet same.
Na skupa mjesta ne idem iz principa. :-D

cupe22

#835 Re: Odakle ovoliki LUKSUZ na ulicama Sarajeva?

Post by cupe22 » 27/12/2017 12:48

Zasto je kafa u Sarajevu 3km?

liaar

#836 Re: Odakle ovoliki LUKSUZ na ulicama Sarajeva?

Post by liaar » 27/12/2017 12:51

Zato što su gazde kafića uvjereni da prodaju svetu vodu sa zrnima kafe, a ustvari možeš na prste jedne ruke pobrojat gdje je dobra kafa u gradu.

Juni

#837 Re: Odakle ovoliki LUKSUZ na ulicama Sarajeva?

Post by Juni » 27/12/2017 14:04

AmirBaa wrote:ja mislim da narod sam pusti pricu da su vatra i metropolis jako skupi, pa i sami odu tamo da izgledaju kao da imaju para :lol: :lol: uglavnom, nije luksuz kafa od 3 KM i kolac od 5 km :thumbup:
Svaka kafa, kolač itd u ugostiteljskom objektu taman da je marka je po definiciji luksuz, drugo je pitanje ko može da to priusti bez problema, a ko hoda po kafama, dudla cigare itd., a u kući nema djeci kupit kilo mandarina i platiti račun za struju.takvih je more jedno u Sarajevu.

AmirBaa

#838 Re: Odakle ovoliki LUKSUZ na ulicama Sarajeva?

Post by AmirBaa » 27/12/2017 14:28

Juni wrote:
Svaka kafa, kolač itd u ugostiteljskom objektu taman da je marka je po definiciji luksuz, drugo je pitanje ko može da to priusti bez problema, a ko hoda po kafama, dudla cigare itd., a u kući nema djeci kupit kilo mandarina i platiti račun za struju.takvih je more jedno u Sarajevu.
ne razumijem, zasto i kako je luksuz ? Recimo cigare i alkohol su mnogo veci luksuz a u kaficima mozes vidjeti vise pusaca nego nepusaca. Za cijenu jedne kutije cigara ja pojedem predobar kolac ili 3-4 kugle sladoleda. Sta onda nije luksuz, hljeb i pasteta i u kucu se zatvoriti ?

Juni

#839 Re: Odakle ovoliki LUKSUZ na ulicama Sarajeva?

Post by Juni » 27/12/2017 15:31

I pasteta je luksuz.hljeb nije luksuz.mada...zašto ga kupovati, kad ga mozes mijesiti i peći...

Logovan

#840 Re: Odakle ovoliki LUKSUZ na ulicama Sarajeva?

Post by Logovan » 27/12/2017 15:34

Juni wrote:I pasteta je luksuz.hljeb nije luksuz.mada...zašto ga kupovati, kad ga mozes mijesiti i peći...
Ma luksuz je i kada jedeš svaki dan, kada ne spavaš na ulici, kada ne kopaš po kontejneru, itd. :oops:

detroit-mercy

#841 Re: Odakle ovoliki LUKSUZ na ulicama Sarajeva?

Post by detroit-mercy » 27/12/2017 15:36

Te sve, ovdje se pod luksuzom raspravlja koliko kosta kafa po kaficima ili ko nosi kakav mobitel :-), dovoljno je pratiti tok rasprave pa skontati da tu nema ni L od luksuza :skoljka: .

supercali

#842 Re: Odakle ovoliki LUKSUZ na ulicama Sarajeva?

Post by supercali » 27/12/2017 16:29

Logovan wrote:
Juni wrote:I pasteta je luksuz.hljeb nije luksuz.mada...zašto ga kupovati, kad ga mozes mijesiti i peći...
Ma luksuz je i kada jedeš svaki dan, kada ne spavaš na ulici, kada ne kopaš po kontejneru, itd. :oops:
Pa dobro kaze po definiciji sve izvan normalne prehrane odjevanja i smjestaja je luksuz
Sad sto mi mislimo da je auto potrrba a ne luksuz je druga prica kao o kafici o sl

nagibSA

#843 Re: Odakle ovoliki LUKSUZ na ulicama Sarajeva?

Post by nagibSA » 27/12/2017 17:29

supercali wrote:[... normalne prehrane odjevanja i smjestaja je luksuz
Ko ce utvrditi sta je normalno...

Pun mi je qc raznih dusevnih i finansijskih i u svakom drugom pogledu stipsa, koji nista ne zele da share-uju sa drugima.

Imam i u blizoj familiji takvih, idi bre, pored takvih covjeku je sve luksuz, samo neka se ima pojesti i sta obuci, i sta ce ti bilo sta drugo. Obicno roditelji (konzervativni i malo priglupi ljudi) odgoje svoju djecu tako, pa budu isti.

Ne volim to drustvo negativaca, zivotom i parama isprepadanih, ubijenih u pojam, teskih za pokrenuti, proracunatih ljudi i bijeda, samo da se ogrebati negdje, ne dao Bog da od njega sta dobijes, makar imformaciju neku, bec samo izvlace iz tebe. A nije da nemaju...

Samo se iznerviram kad pomislim na to, i kad trebam doci u susret sa takvima.

Uglavnom, osjetljiva tema za mene, mnogo me to iritita, mozda i najvise od svega, sa takvim ljudima mi nije fino u drustvu, ili bilo gdje da odem. Zato i izbjegavam sve to maksimalno, samo kad se mora. Ne mogu slusati vise 'kukanje', opusti se malo yebo te zivot, daj malo oduska, mlad si...

Velkoski

#844 Re: Odakle ovoliki LUKSUZ na ulicama Sarajeva?

Post by Velkoski » 27/12/2017 17:58

samo me zanima gdje žive i s kim se to druže ovi forumaši koji tvrde kako je prosječna plata 1200+ :lol:

pa ovdje je skoro premija pos'o od 600 KM jbt :mrgreen: a luksuz je uglavnom na kredit

Tabijat

#845 Re: Odakle ovoliki LUKSUZ na ulicama Sarajeva?

Post by Tabijat » 27/12/2017 18:02

Ovo je tipično sarajevsko razmišljanje.

fatality

#846 Re: Odakle ovoliki LUKSUZ na ulicama Sarajeva?

Post by fatality » 27/12/2017 18:33

Velkoski wrote:samo me zanima gdje žive i s kim se to druže ovi forumaši koji tvrde kako je prosječna plata 1200+ :lol:

pa ovdje je skoro premija pos'o od 600 KM jbt :mrgreen: a luksuz je uglavnom na kredit
A meni i ovo nije jasno. Samo kod nas je problem sto je "na kredit". Ne vidim zasto neko ko iskesira za nesto 100.000 znaci da ima vise od nekog ko tu istu stvar uzme na kredit (uz naravno paprenu ratu). Isto ono kao, eh mogao bih i ja kupit stan od 500.000 Km na kredit, sto nije mangup pa iskesira. A to sto moras svaki mjesec dati 2000-3000 KM za ratu niko ne racuna. Meni je iskreno glupost tolike pare baciti za nesto (stagod to bilo), vise volim imati pare kod sebe (sto je duze moguce) i sve sto mogu kasnije platiti platim kasnije. Naravno mozes ti i stediti za nesto 10 godina, dati sve sto si ustedio i sta onda? (a proslo 10 godina dok si se ti "skupljao")

mayab

#847 Re: Odakle ovoliki LUKSUZ na ulicama Sarajeva?

Post by mayab » 27/12/2017 18:42

nagibSA wrote:

Pun mi je qc raznih dusevnih i finansijskih i u svakom drugom pogledu stipsa, koji nista ne zele da share-uju sa drugima.

Imam i u blizoj familiji takvih, idi bre, pored takvih covjeku je sve luksuz, samo neka se ima pojesti i sta obuci, i sta ce ti bilo sta drugo. Obicno roditelji (konzervativni i malo priglupi ljudi) odgoje svoju djecu tako, pa budu isti.

Ne volim to drustvo negativaca, zivotom i parama isprepadanih, ubijenih u pojam, teskih za pokrenuti, proracunatih ljudi i bijeda, samo da se ogrebati negdje, ne dao Bog da od njega sta dobijes, makar imformaciju neku, bec samo izvlace iz tebe. A nije da nemaju...

Uglavnom, osjetljiva tema za mene, mnogo me to iritita, mozda i najvise od svega, sa takvim ljudima mi nije fino u drustvu, ili bilo gdje da odem. Zato i izbjegavam sve to maksimalno, samo kad se mora. Ne mogu slusati vise 'kukanje', opusti se malo yebo te zivot, daj malo oduska, mlad si...
:thumbup: :thumbup:

TRANCE

#848 Re: Odakle ovoliki LUKSUZ na ulicama Sarajeva?

Post by TRANCE » 27/12/2017 19:01

Fudo387 wrote:Kad smo se dotakli teme o makinama na zapadu koje moraju biti u haos stanju i ganc nove, moram i ovo ispricati.
Zove me jaran, Hrvat nedje je iz Bosanskog Broda, tako nesta.
Hajde na pivu, kupio sam auto, ima i ovaj jedan ludak iz Duvna, nesta mu popravljamk, da sjednemo i marnemo koju.
Eto me, to se ne propusta, bolje je od koncerta Rolling Stonesa.
Dodjem ja kod njega, tamo cirkus.
Ovdje imaju one table od plastike koje se lijepe u kupatilu po zidovima, izgledaju k’o prave plocice, samo nisu keramika, odokativno dva sa dva.
Sad su njih dvojica isjekli jednu i stavljaju je na auto umjesto haube, ima i one glupe cvijetice po sebi. Gledam, ne vjerujem, pa sto to majke ti? Nije bilo haube, dobar, ide, jeftin, i sam’ nek’ ne kisne. Haj’ boli me qrac, meci sta hoces a pisam se od smijeha. Nekako su to oni zicama stegli, more, more, dobar, drzi, stoji. Idu da probaju kako ce stajati. Zapicili njega oni na parkingu ispred zgrade, kad u neka doba ono cudo leti po vazduhu, ode u tri pm, pade iza nekog kontejnera.
:lol:
Jebo te, tri dana sam se smijao k’o lud, svaki put kad mi padne na pamet suze me oblijevale.
Joj što ovaj Fudo može priču izmisliti, prvo mu propala noga kroz pod auta dok je vozio, pa u narednom postu jarani lijepili pločice na haubu, šta li je sljedeće? :lol:

dječak sa šibicama

#849 Re: Odakle ovoliki LUKSUZ na ulicama Sarajeva?

Post by dječak sa šibicama » 27/12/2017 19:08

_BataZiv_0809 wrote:
dječak sa šibicama wrote:
kod nas je macdonalds eminentno mjesto, na zapadu u meku jedu homlesi i sirotinja
Ma dobro nemoj ni ti sad precerivati, Mek je eminentno mjesto studentima i posjetiocima iz provincije.
kako nije eminentno, izadjes u mek kod avaza, vidis Zvonku Marica i Scepu Radoncica kako jedu hepi meal, to je dogadjaj!

supercali

#850 Re: Odakle ovoliki LUKSUZ na ulicama Sarajeva?

Post by supercali » 27/12/2017 19:18

nagibSA wrote:

Pa utvrdjeno je vec da ti mozes zivjeti bez kavijara espresso kafe svaki dan u obliznjem kaficu I sl
To je sasvim normalna granica zivljenja
Sad na stranu prica sto neko ciganise I sl a u drugu ruku sto neko zeli vise nego sto moze priustiti

Post Reply