Dizanje novca sa bankomata u inostranstvu/placanje karticom

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

senainter
Posts: 345
Joined: 12/12/2010 09:56

#1 Dizanje novca sa bankomata u inostranstvu/placanje karticom

Post by senainter »

Ovako, pitanje: koliko TACNO iznosi naknada za dizanja novca sa evo u pitanju je Reiffeisen banka, u hrvatskoj recimo. Kolika je naknada ako se digne sa bankomata a kolika je ako se plati direkt karicom.
Nasla sam ovdje tarife, al nisam sto posto sigurna da sam dobro shvatila:

https://raiffeisenbank.ba/templates/def ... k_visa.pdf

Puno hvala na odgooru.
User avatar
JohnnyS
Posts: 13654
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#2 Re: Dizanje novca sa bankomata u inostranstvu/placanje karti

Post by JohnnyS »

senainter wrote:Ovako, pitanje: koliko TACNO iznosi naknada za dizanja novca sa evo u pitanju je Reiffeisen banka, u hrvatskoj recimo. Kolika je naknada ako se digne sa bankomata a kolika je ako se plati direkt karicom.
Nasla sam ovdje tarife, al nisam sto posto sigurna da sam dobro shvatila:

https://raiffeisenbank.ba/templates/def ... k_visa.pdf

Puno hvala na odgooru.

Kad plaćaš ne bi ti smjelo biti nikakve naknade nego bi se konverzija trebala učiniti prema središnjem tečaju Narodne banke... A po ovom mi se čini da je naknada 2,5% odnosno 10 maraka ako je 2,5% iznosa manje od 10 KM. Ne bih da reklamiram, ali odlična stvar kod Unicredit banke je da možeš dizat lovu s njihovih bankomata (Unicredit) po cijeloj Europi bez ikakve naknade, po srednjem tečaju što je isplativije nego da uzmeš keš neke valute u njihovoj poslovnici.
senainter
Posts: 345
Joined: 12/12/2010 09:56

#3 Re: Dizanje novca sa bankomata u inostranstvu/placanje karti

Post by senainter »

Nazalost to sam tek sad saznala za Unicredit, sad kad vidim kakav je problem ovo dizanje love. Iz citanja po drugim postovima vidjela sam da je Unicredit super za te stvari, al sam radi naknade sa biroa morala otvotiti u Reifeissen i opcenito poslodavci traze ovu banku, al posto sam sad na birou imat cu na umu ovo kad nadjem posao, ako nadjem jel :-)

Znaci po ovome, vise mi se isplati placati karticom vec dizati pare sa bankomata...........?
mishkina
Posts: 83
Joined: 19/12/2012 12:38

#4 Re: Dizanje novca sa bankomata u inostranstvu/placanje karti

Post by mishkina »

Stvar je u tome sto Raiffeisen banka u B&H nema veze sa Raiffeisen bankom u Njemackoj I Austriji. Isto je ime, ali nista nije uvezano. Tako da kad si u inostranstvu, ne mozes provjeriti ni stanje racuna, a kamoli podizati gotovinu s bankomata bez naknade. Naplacuje se kao da uzimas s bankomata druge banke. Ja sam uglavnom zbog ovoga presla u Unicredit.
NailovaMater
Posts: 29
Joined: 23/05/2013 22:10

#5 Re: Dizanje novca sa bankomata u inostranstvu/placanje karti

Post by NailovaMater »

Postoje tačni tarifnici svake banke koji se mogu vidjeti na njihovim web stranicama. Sparkasse takođe pruža podizanje bez provizija na Sparkasse i Erste bankomatima u evropi
User avatar
vaučer
Posts: 9188
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#6 Re: Dizanje novca sa bankomata u inostranstvu/placanje karti

Post by vaučer »

Unicredit - besplatno podizanje novca i plaćanje.
Ne možeš provjeriti stanje računa doduše, ali ok.
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#7 Re: Dizanje novca sa bankomata u inostranstvu/placanje karti

Post by Gray »

vaučer wrote:Unicredit - besplatno podizanje novca i plaćanje.
Ne možeš provjeriti stanje računa doduše, ali ok.
Meni je u srbiji na bankomatu uredno prikazano stanje na računu, u rsd.
senainter
Posts: 345
Joined: 12/12/2010 09:56

#8 Re: Dizanje novca sa bankomata u inostranstvu/placanje karti

Post by senainter »

Sad idem dici na bankomat te pare i platiti krvopijama 10 KM. Al to ce im biti zadnji put, jer ima da se prebacim u Unicredit brzinom svjetlosti kad se vratim i ako nadjem ikakav posao.
Hvala.....
User avatar
ghostwriter
Posts: 92
Joined: 06/05/2013 03:37

#9 Re: Dizanje novca sa bankomata u inostranstvu/placanje karti

Post by ghostwriter »

Gray wrote:
vaučer wrote:Unicredit - besplatno podizanje novca i plaćanje.
Ne možeš provjeriti stanje računa doduše, ali ok.
Meni je u srbiji na bankomatu uredno prikazano stanje na računu, u rsd.
I meni je u Ljubljani prikazalo stanje uredno uni credit :thumbup:
User avatar
Irm@
Posts: 4188
Joined: 26/11/2005 00:44
Location: tramvaj

#10 Re: Dizanje novca sa bankomata u inostranstvu/placanje karti

Post by Irm@ »

ghostwriter wrote:
Gray wrote:
vaučer wrote:Unicredit - besplatno podizanje novca i plaćanje.
Ne možeš provjeriti stanje računa doduše, ali ok.
Meni je u srbiji na bankomatu uredno prikazano stanje na računu, u rsd.
I meni je u Ljubljani prikazalo stanje uredno uni credit :thumbup:
dok meni u Mađarskoj nije... i tu su mi i objasnili da oni nemaju nikakve veze medjusobno i da mogu podici pare ali ne mogu vidjeti stanje..
placanje karticom se naravno vrsi bez provizije..
sto se tice podizanja novca na bankomatima drugih banaka, nisam sigurna ali mislim da je provizija 10% od podignutog iznosa..
ovo sve za Unicredit kazem :)
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#11 Re: Dizanje novca sa bankomata u inostranstvu/placanje karti

Post by Bodkin »

sto se tice RB banke oni su cijelu grupaciju podijelili na istok i zapad (otprilike) tako da mozes dizati bez provizije i mozes gledati stanje racuna u npr. srbiji, ceskoj i slovackoj dok u austriji placas proviziju i ne mozes vidjeti stanje racuna.

sto se tice dizanja, 2.5% minimalno 5km na maestro i 2.5% minimalno 10 km na visa electron. na placanje je 1% konverzije.

unicredit ne naplacuje dizanje sa bankomata ( barem ne u hr, slo, aus i ita) ali mislim da ne mozes vidjeti stanje racuna.
senainter
Posts: 345
Joined: 12/12/2010 09:56

#12 Re: Dizanje novca sa bankomata u inostranstvu/placanje karti

Post by senainter »

Bodkin wrote:sto se tice RB banke oni su cijelu grupaciju podijelili na istok i zapad (otprilike) tako da mozes dizati bez provizije i mozes gledati stanje racuna u npr. srbiji, ceskoj i slovackoj dok u austriji placas proviziju i ne mozes vidjeti stanje racuna.

sto se tice dizanja, 2.5% minimalno 5km na maestro i 2.5% minimalno 10 km na visa electron. na placanje je 1% konverzije.

unicredit ne naplacuje dizanje sa bankomata ( barem ne u hr, slo, aus i ita) ali mislim da ne mozes vidjeti stanje racuna.
Hvala lijepa na preciznom odgovoru :thumbup:
mishkina
Posts: 83
Joined: 19/12/2012 12:38

#13 Re: Dizanje novca sa bankomata u inostranstvu/placanje karti

Post by mishkina »

Meni su RB objasnili da, iako postoje dvije grupe (ona gdje transakcije idu preko Njemacke, i ona gdje idu preko Austrije), RB u Bosni i Hercegovini nije uvezana ni sa jednom. Bukvalno, samo se zove Raiffeisen.

Ovo su mi rekli nakon sto sam pitala zasto su mi naplacivali podizanje sa bankomata u Srbiji.
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#14 Re: Dizanje novca sa bankomata u inostranstvu/placanje karti

Post by zlo zlo »

unikredit definitivno, em s hr karticom bez naknade u bih dižem, em s bih u hr na bankomatima zagrebacke bez naknade :D
User avatar
Comrad
Posts: 4326
Joined: 17/04/2007 12:40
Location: C:\Program files

#15 Re: Dizanje novca sa bankomata u inostranstvu/placanje karti

Post by Comrad »

Raiffeisen da moze naplacivao bi dizanje gotovine ovdje u nasoj drzavi, a kamo li da ukine i uradi nesto da obezbjedi dizanje novca u inostranstvu.
User avatar
U-zap
Posts: 563
Joined: 12/08/2012 12:10

#16 Re: Dizanje novca sa bankomata u inostranstvu/placanje karti

Post by U-zap »

Pa zar se i to u bosni naplacuje? Pa to nema nigdje na svijetu
frngla
Posts: 3225
Joined: 30/05/2009 14:29
Location: Manila

#17 Re: Dizanje novca sa bankomata u inostranstvu/placanje karti

Post by frngla »

Irm@ wrote:dok meni u Mađarskoj nije... i tu su mi i objasnili da oni nemaju nikakve veze medjusobno i da mogu podici pare ali ne mogu vidjeti stanje..
placanje karticom se naravno vrsi bez provizije..
sto se tice podizanja novca na bankomatima drugih banaka, nisam sigurna ali mislim da je provizija 10% od podignutog iznosa..
ovo sve za Unicredit kazem :)
Meni je i u Mađarskoj isto uredno prikazano stanje bilo na bankomatima :)
bemi
Posts: 69
Joined: 22/06/2011 12:28

#18 Re: Dizanje novca sa bankomata u inostranstvu/placanje karti

Post by bemi »

U Intesa Sanpaolo ista stvar, vani podižem novac bez naknade na svim bankomatima Banaka ISP Grupe. Najbolje je u Hrvatskoj, tamo PBZ bankomat na svakom koraku, tako da mi se više isplati podizati sa bankomata nego ići u mjenjačnicu. Do sada bez problema podizala u Italiji, Mađarskoj, Srbiji, Hrvatskoj, Sloveniji, ma ljepota. Kad se sjetim prije podignem s bankomata i plaćam karticom i čekam šok koji ću doživjeti s odmora kad se vratim na izvodu, što na naknade za podizanje novca, što za provizije, itd.
flashpoint
Posts: 7
Joined: 26/01/2018 18:09

#19 Re: Dizanje novca sa bankomata u inostranstvu/placanje karticom

Post by flashpoint »

Ako moze mala pomoc...
Imam bankomat karticu i otvoren racun u austrijskoj Raiffeisen banci. Rekli su mi da u Bosni ako hocu podici novac uzimaju 8 KM za transakciju, a da li neko zna koliko uzima njihova banka u Austriji proviziju na iznos koji se podize?
Hvala :)
Cookie85
Posts: 1353
Joined: 01/07/2016 20:22

#20 Re: Dizanje novca sa bankomata u inostranstvu/placanje karticom

Post by Cookie85 »

flashpoint wrote:Ako moze mala pomoc...
Imam bankomat karticu i otvoren racun u austrijskoj Raiffeisen banci. Rekli su mi da u Bosni ako hocu podici novac uzimaju 8 KM za transakciju, a da li neko zna koliko uzima njihova banka u Austriji proviziju na iznos koji se podize?
Hvala :)
Nista ti ne uzimaju, samo ti u BiH uzmu.
User avatar
adda_sa
Posts: 830
Joined: 11/03/2006 21:52
Location: where my friends are

#21 Re: Dizanje novca sa bankomata u inostranstvu/placanje karticom

Post by adda_sa »

resurrection teme :D
koja nasa banka/kartica je najpovoljnija za podizanje para na bankomatima u turskoj?
negdje sam vidjela da su zagrebacka i yapi bank clanice unicredit grupe, pa ne uzimaju proviziju. jeli ovo tacno?
kuli1961
Posts: 2430
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#22 Re: Dizanje novca sa bankomata u inostranstvu/placanje karticom

Post by kuli1961 »

adda_sa wrote:resurrection teme :D
koja nasa banka/kartica je najpovoljnija za podizanje para na bankomatima u turskoj?
negdje sam vidjela da su zagrebacka i yapi bank clanice unicredit grupe, pa ne uzimaju proviziju. jeli ovo tacno?
Ne mogu ti dati konkretan odgovor za te banke, ali ono sto 100% znam je: ako je domaca i strana banka clanica Unicredit grupe, tada ne uzima naknadu za dizanje na ATM u inostranstvu
Iskustveni primjer: imam KM racun/debitnu karticu u Unicredit u BiH (Unicredit Banja Luka, konkretno) EUR dizem na Unicredit ili Bank of Austria ATM u Austriji, ne placam proviziju za podizanje
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#23 Re: Dizanje novca sa bankomata u inostranstvu/placanje karticom

Post by seoBIH »

Nije uzimala, ali sada mislim da uzima, tj. nema vise opcije da uzmes takav paket/karticu a da nema provizije.
User avatar
adda_sa
Posts: 830
Joined: 11/03/2006 21:52
Location: where my friends are

#24 Re: Dizanje novca sa bankomata u inostranstvu/placanje karticom

Post by adda_sa »

sigurno uzme nesta malo obzirom da su razlicite valute?! ili ne?
dali bi uzimalo sa KM racuna u turkish ziraat bank bosnia kada se podizu lire na ziraat bankomatima u istanbulu?
User avatar
zgiba
Posts: 569
Joined: 05/09/2003 00:00

#25 Re: Dizanje novca sa bankomata u inostranstvu/placanje karticom

Post by zgiba »

adda_sa wrote:resurrection teme :D
koja nasa banka/kartica je najpovoljnija za podizanje para na bankomatima u turskoj?
negdje sam vidjela da su zagrebacka i yapi bank clanice unicredit grupe, pa ne uzimaju proviziju. jeli ovo tacno?
Sigurno nema provizije za dizanje na bankomatima Yapi banke, ja provjerila prosle godine. Koristim Master Card UniCredit banke.
Post Reply