Šta mislite o ovim kućama? Imamo li los ukus za kuće?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#251 Re: Šta mislite o ovim kućma? Imamo li los ukus za kuće?

Post by Hajvan »

kamikazo wrote:Mislim da ovdje fali realnosti...
99 % naseg stanovnistva da dobije na poklon neku od ovih kuca sa slika ne bi imali para za odrzavanje ... Nije mi ni cudno kakve se nakarade prave kad su ovo uzori ljepote ...
Nekad, tj u vecini slucajeva novac nije problem već ljenost i nedostatak radnih navika...
Boldirano bi mogao pojasniti s jednom/dvije smislene rečenice, ako ti nije teško.
User avatar
kamikazo
Posts: 61
Joined: 22/03/2010 20:52

#252 Re: Šta mislite o ovim kućma? Imamo li los ukus za kuće?

Post by kamikazo »

Hajvan wrote:
kamikazo wrote:Mislim da ovdje fali realnosti...
99 % naseg stanovnistva da dobije na poklon neku od ovih kuca sa slika ne bi imali para za odrzavanje ... Nije mi ni cudno kakve se nakarade prave kad su ovo uzori ljepote ...
Nekad, tj u vecini slucajeva novac nije problem već ljenost i nedostatak radnih navika...
Boldirano bi mogao pojasniti s jednom/dvije smislene rečenice, ako ti nije teško.
Kuca kad se pravi trebalo bi voditi racuna da se uklapa u neku tradiciju tog podneblja ... Alpska planinska kuca nije lijepa ako je na moru i obrnuto ... na par slika imamo kuce koje bi bile u najmanju ruku morbidne da se naprave u Sarajevu ... Recimo ova kamena i sl...
Sto se tice nedostatku radnih navika i ljenosti znas li recimo koliko kosta godinje odrzavanje bazena ?
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#253 Re: Šta mislite o ovim kućma? Imamo li los ukus za kuće?

Post by Hajvan »

OK.
U pravu si.
User avatar
Šveđanin
Posts: 5648
Joined: 13/06/2013 00:19

#254 Re: Šta mislite o ovim kućma? Imamo li los ukus za kuće?

Post by Šveđanin »

Šveđanin wrote:
graue_maus wrote:Image
ova je lijepa i ima dosta svijetla , tj velike prozore ...........

Koja bi bila cijena ove kuće u nekom prigradskom naselju u Sarajevu, sve identično kao sa slike?
Niko ne zna? :oops:
korisnik101
Posts: 955
Joined: 11/06/2013 22:47

#255 Re: Šta mislite o ovim kućma? Imamo li los ukus za kuće?

Post by korisnik101 »

Šveđanin wrote:
Šveđanin wrote:
graue_maus wrote:Image
ova je lijepa i ima dosta svijetla , tj velike prozore ...........

Koja bi bila cijena ove kuće u nekom prigradskom naselju u Sarajevu, sve identično kao sa slike?
Niko ne zna? :oops:
Takva kuca ne postoji u prigradskom naselju Sarajeva.
Da postoji, bila bi opljackana milion i sto pedeset puta.

Uz to bi se nakacio komsija Huso i Zuhdija, pa dvogledom ti prate zenu dok hoda u spavacici.

A da imas seks sa suprugom?> I ne pomisljaj o tome.
Slike bi se pojavile ovdje na Klixu. :lol:
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#256 Re: Šta mislite o ovim kućma? Imamo li los ukus za kuće?

Post by Hajvan »

baš si smiješan... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
pokiddaše se krave s lanca i konopca od smijeha :lol: :lol: :lol: :lol:
User avatar
Šveđanin
Posts: 5648
Joined: 13/06/2013 00:19

#257 Re: Šta mislite o ovim kućma? Imamo li los ukus za kuće?

Post by Šveđanin »

korisnik101 wrote:
Šveđanin wrote:
graue_maus wrote:Image
ova je lijepa i ima dosta svijetla , tj velike prozore ...........

Koja bi bila cijena ove kuće u nekom prigradskom naselju u Sarajevu, sve identično kao sa slike?
Takva kuca ne postoji u prigradskom naselju Sarajeva.
Da postoji, bila bi opljackana milion i sto pedeset puta.

Uz to bi se nakacio komsija Huso i Zuhdija, pa dvogledom ti prate zenu dok hoda u spavacici.

A da imas seks sa suprugom?> I ne pomisljaj o tome.
Slike bi se pojavile ovdje na Klixu. :lol:

Nešto slično mi je jedan rođak napravio dole sebi u Prijedoru. Nisam pitao koliko ga je izašlo, ali odlično izgleda. Slične kuće sam viđao na Senjaku, Dedinju u Beogradu..


Zanima me ono bar otprilike koliko bi izašlo ovo negdje oko Sarajeva, negdje do do 10 i možda malo više minuta autom od centra grada. Dakle od kupovine zemlje pa do uređenja ovih finesa, dakle sve.. koliko bi me izašlo, dajte bar neku cifru. :)
Alive
Posts: 386
Joined: 12/04/2010 15:05

#258 Re: Šta mislite o ovim kućma? Imamo li los ukus za kuće?

Post by Alive »

Lupit cu ali mislim da nije daleko od stvarnosti. Sve dakle ne pomisljaj ispod 150 hiljada i to mislim da je bas bas minimalno.


Sta ostali misle?
bordo_boy
Posts: 634
Joined: 26/07/2005 13:30

#259 Re: Šta mislite o ovim kućma? Imamo li los ukus za kuće?

Post by bordo_boy »

Alive wrote:Lupit cu ali mislim da nije daleko od stvarnosti. Sve dakle ne pomisljaj ispod 150 hiljada i to mislim da je bas bas minimalno.


Sta ostali misle?
Ne može se na osnovu jedne slike zaključiti o:

1. dimenziji parcele + lokacija parcele. Sama parcela negdje na dobrom mjestu može biti 100 000 KM...
2. enterijer kuće...
3. kvalitet izrade, izolacija...

Po meni, izgraditi ovu kuću po propisu, sa nekim optimalnim kvalitetom, i nekih min. 10 cm stiropora na fasadi, uz kvalitetnu stolariju, instalacije, itd, za nekih 300 m2, košta oko 150 000 - 200 000 KM, bez parcele...

Neki orijentir je oko 500/m2 cijena izgradnji. E sad, neko će reći, ja za 80 000 KM napravio duplo veću kuću. Neko će reći, ja svojih 100m2 platio 200 000 KM. Ovo je grubi orijentir, da ne može grublji biti... :). Ali eto, dobro je znati ugrubo s kojim parama treba računati.

Sa stručnog aspekta, arhitekti se "ježe" na ovakve "slatke" kućice, koje su obično jako nefunkcionalne, i sve je podređeno nekom izgledu, kojeg ne prati funkcija. Npr. ove neke kolonade stubova, izvlačenja i lomovi krova na silu, čisto da izgleda zeznuto, a ustvari, te sobe pod krovom ne liče ni na šta, i skoro su neiskoristive...
bordo_boy
Posts: 634
Joined: 26/07/2005 13:30

#260 Re: Šta mislite o ovim kućma? Imamo li los ukus za kuće?

Post by bordo_boy »

Dobar primjer su i Austro-ugarske zgrade po Sarajevu. S vana izgledaju napucano, slatko, i skupo. A kad se malo zagledaš, dobiješ plafon od 3,5 metra u cijelom stanu (i u kupatilu i u dnevnoj sobi). Zbog ritma i simetrije na fasadi, dobiješ isti ogromni prozor i u dnevnom boravku, i u špajzu. Te dobiješ glupu shemu organizacije prostora koja je prevaziđena, a to je da su sobe manje više povezane jedna s drugom, pa imate nekoliko "kružnih" tokova u stanu, i dosta soba ima dvoja ili čak troja vrata na sebi. Karakterišu ih i dugi, neosvjetljeni hodnici unutar stana.

Na drugoj strani je funkcionalizam. Praviš ono što ti treba.Dakle, treba ti veliki dnevni boravak, praviš 30m2. Treba ti ostava za namirnice, praviš 3m2, itd. U dnevnom ti treba veliki prozor sa izlazom na vrt, praviš 3 velika krila od poda do plafona... Na kupatilu radiš prozorčić... itd. To je po meni racionalno razmišljanje, a takve "funkcionalne" kuće se itekako mogu estetski dovesti u red, i ne moraju biti skupe. Zapravo, najskuplja je ona kuća koja nema projekat, pa nekoliko puta radite istu stvar, pregrađujete, dodajete, mijenjate, a to nikad nije baš onako kako biste htjeli...

Što bi rekao moj jaran, daj mi nešto, da je JEDNOSTAVNO, A MOĆNO... Eh, to je zapravo najteže napraviti, ali za to ljudi idu na fakultet...

Evo i primjer moderne, funkcionalne vile...

http://www.archdaily.com/52358/les-aven ... hitecture/
Image
User avatar
black
Posts: 17174
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#261 Re: Šta mislite o ovim kućma? Imamo li los ukus za kuće?

Post by black »

bordo_boy wrote:Imam nekih 4-5 godina iskustva u radu sa velikim bh arhitektima, pa kupim fazone i usavršavam se.
nemoj samo reci da si radio ili radis i kupis fazone od golosa i slicnih :mrgreen:
reci mi kako tebi se cini ova nova gradjevina sto ce niknuti kod el.privrede ?
bordo_boy
Posts: 634
Joined: 26/07/2005 13:30

#262 Re: Šta mislite o ovim kućma? Imamo li los ukus za kuće?

Post by bordo_boy »

black wrote:
bordo_boy wrote:Imam nekih 4-5 godina iskustva u radu sa velikim bh arhitektima, pa kupim fazone i usavršavam se.
nemoj samo reci da si radio ili radis i kupis fazone od golosa i slicnih :mrgreen:
reci mi kako tebi se cini ova nova gradjevina sto ce niknuti kod el.privrede ?
Ko je po tebi najuspješniji bh. arhitekt?

Ili, ako ne znaš imena, koje zgrade/objekti ti se sviđaju u Sarajevu?
User avatar
black
Posts: 17174
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#263 Re: Šta mislite o ovim kućma? Imamo li los ukus za kuće?

Post by black »

bordo_boy wrote:
Ko je po tebi najuspješniji bh. arhitekt?

Ili, ako ne znaš imena, koje zgrade/objekti ti se sviđaju u Sarajevu?
pa tesko je reci, ima nekih imena koja su vise razvikana 'uspjesnoscu' vec sto zasluzuju, evo npr mozda si ti mlad i talentovan itd a tesko ces se progurati pored ovih, nekad se pitam da li taj neki projektant uopste ima smisla za estetiku, stil, uklapanje u odredjeni ambijent itd. ali ti si u tim krugovima pa vise znas no to nije ni tema emisije :wink:
User avatar
kamikazo
Posts: 61
Joined: 22/03/2010 20:52

#264 Re: Šta mislite o ovim kućma? Imamo li los ukus za kuće?

Post by kamikazo »

bordo_boy wrote:
Alive wrote:Lupit cu ali mislim da nije daleko od stvarnosti. Sve dakle ne pomisljaj ispod 150 hiljada i to mislim da je bas bas minimalno.


Sta ostali misle?
Ne može se na osnovu jedne slike zaključiti o:

1. dimenziji parcele + lokacija parcele. Sama parcela negdje na dobrom mjestu može biti 100 000 KM...
2. enterijer kuće...
3. kvalitet izrade, izolacija...

Po meni, izgraditi ovu kuću po propisu, sa nekim optimalnim kvalitetom, i nekih min. 10 cm stiropora na fasadi, uz kvalitetnu stolariju, instalacije, itd, za nekih 300 m2, košta oko 150 000 - 200 000 KM, bez parcele...

Neki orijentir je oko 500/m2 cijena izgradnji. E sad, neko će reći, ja za 80 000 KM napravio duplo veću kuću. Neko će reći, ja svojih 100m2 platio 200 000 KM. Ovo je grubi orijentir, da ne može grublji biti... :). Ali eto, dobro je znati ugrubo s kojim parama treba računati.

Sa stručnog aspekta, arhitekti se "ježe" na ovakve "slatke" kućice, koje su obično jako nefunkcionalne, i sve je podređeno nekom izgledu, kojeg ne prati funkcija. Npr. ove neke kolonade stubova, izvlačenja i lomovi krova na silu, čisto da izgleda zeznuto, a ustvari, te sobe pod krovom ne liče ni na šta, i skoro su neiskoristive...
slazem se sa komentarom ovi stubovi su totalno beskorisni, jos bih dodao da bi trebalo nekako pokrit terase...
pearlica
Posts: 334
Joined: 19/02/2013 17:33

#265 Re: Šta mislite o ovim kućma? Imamo li los ukus za kuće?

Post by pearlica »

Gledajuci interijer i funkcionalnost meni se vise svidaju te moderne funkcionalne vile. Ali gledajuci eksterijer najvise mi se svidaju tradicionalne.

Nego ovdje gdje sam ja zadnjih godina kuce sa ravnim krovom su super popularne i mislim da se vise grade nego one sa kosim (a ima vise snijega nego u BiH) i do sada nisam cula da je iko imao problema sa krovom ali ko zna za 10-20 god. mada i na ovim "normalnim" kucama sasvim je normalno nakon 10-20 godina raditi kojekakve reparacije, mijenjati krov izolaciju itd. Pa zasto bi kuce sa ravnim krovom bile izuzetak.

Inace u BiH ima lijepih kuca a ima i onih ne tako lijepih ali razlog tome mislim da je to sto svako moze graditi sve a nije bas svako kreativan zato mislim da to treba prepustiti profesionalcima. U normalim zemljama (a vjerujem da ce ti zakoni doci i u BiH) moras predati nacrt kuce na samo vanjski nego i nutrasnji gradskoj upravi koja gradnju kuce odobri ili ne. A cesto postavljaju velike kriterije recimo u tom i tom naselju maksimalna visina kuce je ta i ta, maksimalna kosina krova ta i ta, boja kuce ta i ta itd. Onda mozes iskoristiti samo 25% a u nekim mjestima 45% zemljista za gradnju kuce itd itd. Onda prilaz kuci mora biti po propisima itd. I nema ono useliti u kucu ako nije gotova tj ako fali fasada, sprat ili nesto drugo. Ja vjerujem da ce u Bih uskoro taj zakon doci na snagu jer kako vidim mnogi zakoni se vec priblizavaju onim evropskim pa me nebi iznenadilo da tako bude i sa kucama.
User avatar
Cherry-Cherry
Posts: 6772
Joined: 20/02/2013 14:14

#266 Re: Šta mislite o ovim kućma? Imamo li los ukus za kuće?

Post by Cherry-Cherry »

Pa sve i kada se usvoji taj zakon, a nekad hoće, opet ostaje pitanje šta sa kućama koje su već napravljene, a nisu po nikakvom planu pravljenje, tako da su te kuće, a i dijelovi grada ruglo. Kuća ni na šta nalik, razmak između kuća pola metra, terasa izbačena iznad ulice i slično...
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#267 Re: Šta mislite o ovim kućma? Imamo li los ukus za kuće?

Post by Zviz »

Nasi grade kuce zbog komsija ne zbog sebe, samo nek je visa i glomaznija nego njihova :lol: jebes funkcionalitet i izgled, bitna je kubikaza :D :D
User avatar
howdy
Posts: 3546
Joined: 11/04/2010 09:09
Location: Fadil Novalic do mezara

#268 Re: Šta mislite o ovim kućma? Imamo li los ukus za kuće?

Post by howdy »

Zviz wrote:Nasi grade kuce zbog komsija ne zbog sebe, samo nek je visa i glomaznija nego njihova :lol: jebes funkcionalitet i izgled, bitna je kubikaza :D :D

Prije nego pocnes gradit kucu obavezno s metrom kroz selo da izmjeris koja je kuca najvisa, pa onda zidas da bude makar 5 cm visa od najvise u selu :D :D :D :D :D
Nokija
Posts: 1590
Joined: 20/05/2012 14:46

#269 Re: Šta mislite o ovim kućma? Imamo li los ukus za kuće?

Post by Nokija »

bordo_boy :thumbup:

Citala sam da neki strucnjaci kritikuju ovu modernu izolaciju sa stiroporom i sl. Postoji velika opasnost od nekih gljivica koje se javljaju usljed kondenza. Zatim, sve nezdravi i sinteticki materijali. Plus, rok trajanja ovog stiropora je oko 30 god i daleko ce veci problem biti taj stiropor u buducnosti ekoloski odstraniti nego problem visokih troskova energije koje bi imali bez ove vrste izolaciie.
Innovation
Posts: 4229
Joined: 23/03/2011 11:58

#270 Re: Šta mislite o ovim kućma? Imamo li los ukus za kuće?

Post by Innovation »

Šveđanin wrote:
bordo_boy wrote:Image
Bili ovo moglo i kod mene u Švedskoj?







Nešto me podsjeća na..

Image
Nasa Stranka je dala inicijativu, da se kod nas rade ovakvi krovovi.


Print E-mail
[Održana četvrta Sjednica Gradskog vijeća]
Usvojena je, između ostalih, inicijativa Naše stranke da se na krovovima zgrada prave zelene površine
Keiko
Posts: 1238
Joined: 01/02/2013 21:52

#271 Re: Šta mislite o ovim kućma? Imamo li los ukus za kuće?

Post by Keiko »

Nokija wrote:bordo_boy :thumbup:

Citala sam da neki strucnjaci kritikuju ovu modernu izolaciju sa stiroporom i sl. Postoji velika opasnost od nekih gljivica koje se javljaju usljed kondenza. Zatim, sve nezdravi i sinteticki materijali. Plus, rok trajanja ovog stiropora je oko 30 god i daleko ce veci problem biti taj stiropor u buducnosti ekoloski odstraniti nego problem visokih troskova energije koje bi imali bez ove vrste izolaciie.
Ako smijem.... (meni je energetska ucinkovitost specijalizacija)

To sto se u BiH zove stiropor izolacija u stvari nije stiropor nego ploca koja je teksturom slicna stiroporu. Na jednoj drugoj temi sam pisala vec o ovome pa necu puno ponavljat', ali ploca o kojoj se govori je dio sistema i njeno ugradjivanje bez svih ostalih komponenti je besmisleno. U zadnjih par godina, sve je popularnija izolacija od slame, piljevine, recikliranog papira i sirove vune. Licno sam naklonjena tradicionalnim metodama u modernoj gradnji i sto je moguce prirodnijim materijalima. Laminat, pvc stolarija i slicne 'plasticne' stvari su po mom misljenju No-No.

Zivim u staklenoj kuci sa ravnim krovom u klimi gdje nam je grijanje totalno iskljuceno nekih 2-3 mjeseca godisnje i prosjecne padavine (kisa) su u stotinama litara po m2 godisnje bez ikakvih problema.

Odlicni postovi @bordo_boy! :thumbup:
Nokija
Posts: 1590
Joined: 20/05/2012 14:46

#272 Re: Šta mislite o ovim kućma? Imamo li los ukus za kuće?

Post by Nokija »

Keiko wrote:
Nokija wrote:bordo_boy :thumbup:

Citala sam da neki strucnjaci kritikuju ovu modernu izolaciju sa stiroporom i sl. Postoji velika opasnost od nekih gljivica koje se javljaju usljed kondenza. Zatim, sve nezdravi i sinteticki materijali. Plus, rok trajanja ovog stiropora je oko 30 god i daleko ce veci problem biti taj stiropor u buducnosti ekoloski odstraniti nego problem visokih troskova energije koje bi imali bez ove vrste izolaciie.
Ako smijem.... (meni je energetska ucinkovitost specijalizacija)

To sto se u BiH zove stiropor izolacija u stvari nije stiropor nego ploca koja je teksturom slicna stiroporu. Na jednoj drugoj temi sam pisala vec o ovome pa necu puno ponavljat', ali ploca o kojoj se govori je dio sistema i njeno ugradjivanje bez svih ostalih komponenti je besmisleno. U zadnjih par godina, sve je popularnija izolacija od slame, piljevine, recikliranog papira i sirove vune. Licno sam naklonjena tradicionalnim metodama u modernoj gradnji i sto je moguce prirodnijim materijalima. Laminat, pvc stolarija i slicne 'plasticne' stvari su po mom misljenju No-No.

Zivim u staklenoj kuci sa ravnim krovom u klimi gdje nam je grijanje totalno iskljuceno nekih 2-3 mjeseca godisnje i prosjecne padavine (kisa) su u stotinama litara po m2 godisnje bez ikakvih problema.

Odlicni postovi @bordo_boy! :thumbup:
:thumbup:
Ma ja to zovem stiropor, ne znam tacan naziv :D
Ovo sto sam citala se ne odnosi na BH, nego na DE gdje su svi vlasnici kuca obazezni da do nekog odredjenog perioda urade izolaciju. Ljudi koji imaju novca se naravno odlucuju za alternativne metode. Ali vecina koristi upravo ove moderne "jeftine" izolacije koje imaju odredjeni rok trajanja i njihovo ekolosko odlaganje ce za 20-30 biti veliki problem. Situacija je prilicno paradoksalna, drzava je davala poticaje za ovu vrstu izolacije, da bi sad finansirala projekte u kojima se istrazuju ekoloski nacini unistavanja ovih "stiropora".
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#273 Re: Šta mislite o ovim kućma? Imamo li los ukus za kuće?

Post by Great Cornholio »

Ja predlažem da se kuće oblažu klasurom ( ako neko ne zna šta je to, to je kukurozovina) :D
Nokija
Posts: 1590
Joined: 20/05/2012 14:46

#274 Re: Šta mislite o ovim kućma? Imamo li los ukus za kuće?

Post by Nokija »

to nesto ko kad smo mi htjeli kreciti krecom, pa nismo mogli majstora naci... :-)
User avatar
Šveđanin
Posts: 5648
Joined: 13/06/2013 00:19

#275 Re: Šta mislite o ovim kućma? Imamo li los ukus za kuće?

Post by Šveđanin »

Šveđanin wrote:
graue_maus wrote:Image
ova je lijepa i ima dosta svijetla , tj velike prozore ...........

Koja bi bila cijena ove kuće u nekom prigradskom naselju u Sarajevu, sve identično kao sa slike?
Malo sam se raspitao, kaže mi osoba koja se u ovo razumije, ne identična, ali slična i još funkcionalnija kuća (navodno se ni njemu ovo previše ne sviđa) je otprilike od parcele pa do zadnjih finesa.. znači sve.. nekih 200 000 - 220 000 KM, sve zavisi od kvaliteta željenih radova.
Post Reply