Savjet u vezi zida :)

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
Mixfe2006
Posts: 6
Joined: 19/04/2013 13:56

#1 Savjet u vezi zida :)

Post by Mixfe2006 »

Pozdrav svima,
htio bih pitati prilicno banalno pitanje, a vjerujem da ima ljudi koji bi mi znali odgovoriti.
Nedavno sam preselio iz stana u kuću i u vrtu mi je majstor prije par dana sazidao jedan zid kako bih odvojio komsijskeboci od svog dvorista. Htio sam malo srediti dvoriste, a majstor je sazidao zid od betonskih elemenata i betona i to je prilicno neugledno pa sam ga pitao da mi na taj zid nabaci fasadu ili nesto da se to sredi i da se ne vide blokovi, ali on kaze da ne moze dok ne prodje godina i dok se zid dobro ne osusi jer ce ostati neke fleke. Uglavnom, majstor je stari kov i nije neki estetičar i prilično je zatvoren pa od njega svaka informacija dukat. Postoji li neki način da ovaj zid sredim, može li se i smije li se ofarbati nekom bojim za beton ili nesto da se to malo dovede u red jer mi je ovo skroz bezveze...
Hvala i izvinite na glupom pitanju ali se stvarno ne razumijem a svi majstori samo pucaju filozofsku pricu oko obicnog zida. Hvala!
User avatar
izgrebano
Posts: 297
Joined: 02/04/2013 02:09
Location: Šmirgl

#2 Re: Savjet u vezi zida :)

Post by izgrebano »

Najbolje ti je da sa svoje strane zida, jedno na 5cm od njega, zabiješ stubove metalne u zemlju, pa na njih da montiraš metalne prečke. Onda ih ofarbaš u narandžasto.
Imaćeš pravi ugođaj. Orandžasta gusta metalna ograda iza koje se nazire nešto mistično sivo. Niko neće misliti da su to betonsko blokovi.
Sa druge strane tog zida će komšija da čupa kosu i obrve gledajući tu nakaradštinu...
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#3 Re: Savjet u vezi zida :)

Post by kerima1 »

Sa druge strane tog zida će komšija da čupa kosu i obrve gledajući tu nakaradštinu...
Pa jel to lijepo podmetnuti komsiji da se muci? sta drugo ocekivati od balkanaca :oops:
Mixfe2006
Posts: 6
Joined: 19/04/2013 13:56

#4 Re: Savjet u vezi zida :)

Post by Mixfe2006 »

:) A ja pitam ozbiljno je li se stvarno ne moze raditi fasada ili nesto i moj majstor zivi u 15. vijeku ili je to faktat?
User avatar
Altsa
Posts: 7346
Joined: 19/03/2004 18:31

#5 Re: Savjet u vezi zida :)

Post by Altsa »

izaci ce fleke ukoliko se ne osusi do kraja...ali milsim da je pretjerana 1g cekati za to...to ti je isto kao kad ogletujes zid i ne pustis da se glet masa osusi pa udaris da farbas...izadu fleke...ide fino vrijeme i to ce se brzo isusiti
Last edited by Altsa on 19/04/2013 14:25, edited 1 time in total.
User avatar
tendzera
Posts: 27540
Joined: 28/08/2012 17:19

#6 Re: Savjet u vezi zida :)

Post by tendzera »

Mixfe2006 wrote::) A ja pitam ozbiljno je li se stvarno ne moze raditi fasada ili nesto i moj majstor zivi u 15. vijeku ili je to faktat?
To ti je majstorski fol,kaze ne moze se radit' dok ne ostoji godinu dana,dok on u tom vremenu nafata jos musterija,
a isto tako ne gubi tebe kao musteriju. ;-) 8-)
Mixfe2006
Posts: 6
Joined: 19/04/2013 13:56

#7 Re: Savjet u vezi zida :)

Post by Mixfe2006 »

Altsa wrote:izaci ce fleke ukoliko se ne osusi do kraja...ali milsim da je pretjerana 1g cekati za to...to ti je isto kao kad ogletujes zid i ne pustis da se glet masa osusi pa udaris da farbas...izadu fleke
Pa koliko mu treba da se osusi? Evo sazidan prije 20 dana... samo gledamo u njega i mislimo kako je estetski ruuuzan hehe
crnoplavo
Posts: 1446
Joined: 28/01/2012 15:03

#8 Re: Savjet u vezi zida :)

Post by crnoplavo »

Mixfe2006 wrote:
Altsa wrote:izaci ce fleke ukoliko se ne osusi do kraja...ali milsim da je pretjerana 1g cekati za to...to ti je isto kao kad ogletujes zid i ne pustis da se glet masa osusi pa udaris da farbas...izadu fleke
Pa koliko mu treba da se osusi? Evo sazidan prije 20 dana... samo gledamo u njega i mislimo kako je estetski ruuuzan hehe
oblijepi ga najlonom, trebace ti 2-3 mjeseca
User avatar
Gentleman
Posts: 199
Joined: 09/07/2007 21:36

#9 Re: Savjet u vezi zida :)

Post by Gentleman »

Mozda ti je rjesenje lijepljenje kamenih plocica /ili ploca/ nepravilnog oblika.
Lijepe se kao i standardne plocice a mozes ih naci na svakom stovaristu gradjevinskog materijala.
Mixfe2006
Posts: 6
Joined: 19/04/2013 13:56

#10 Re: Savjet u vezi zida :)

Post by Mixfe2006 »

crnoplavo wrote:
Mixfe2006 wrote:
Altsa wrote:izaci ce fleke ukoliko se ne osusi do kraja...ali milsim da je pretjerana 1g cekati za to...to ti je isto kao kad ogletujes zid i ne pustis da se glet masa osusi pa udaris da farbas...izadu fleke
Pa koliko mu treba da se osusi? Evo sazidan prije 20 dana... samo gledamo u njega i mislimo kako je estetski ruuuzan hehe
oblijepi ga najlonom, trebace ti 2-3 mjeseca
eki najlonom...nista, cekat cu jesen pa uraditi onda fasadu... koja glupost...
hvala puno!
User avatar
NEOPLAN
Posts: 991
Joined: 02/05/2009 12:15

#11 Re: Savjet u vezi zida :)

Post by NEOPLAN »

Proces vezivanja cementa u betonu naziva se hidratacija cementa.

Hidratacijom se, osim sto beton ocvrscuje, oslobadja toplina i voda se isparava. Zbog toga se betonski elementi moraju polijevati dan-dva nakon betoniranja, da se ne bi javile pukotine.

Smatra se da je vezivanje betona, odnosno cementa (tj proces hidratacije) završen 60% nakon 3 dana, a 98 % nakon 28 dana, i da je beton dostigao svoju punu nosivost.

Posto je malter, hajmo reci neka vrsta betona, i sadrzi cement, u njemu se odvija isti proces. Tako da bez bojazni mozes malterisati i bojiti zid nakon 28 dana. Naravno ako zid pokisne, sacekaj da se i ta periferna vlaga osusi.
User avatar
izgrebano
Posts: 297
Joined: 02/04/2013 02:09
Location: Šmirgl

#12 Re: Savjet u vezi zida :)

Post by izgrebano »

kerima1 wrote:
Sa druge strane tog zida će komšija da čupa kosu i obrve gledajući tu nakaradštinu...
Pa jel to lijepo podmetnuti komsiji da se muci? sta drugo ocekivati od balkanaca :oops:
Nisam ja pravio zid od betonskog blokova :D
Valjda se prije izgradnje zida planira šta i kako ga dovesti u neko estetski prihvatljivo stanje, a ne kad se podigne.
talić
Posts: 1559
Joined: 03/11/2010 17:52

#13 Re: Savjet u vezi zida :)

Post by talić »

Prvo za zid ti treba građevinska dozvola. Ako te komšija tuži možda ćeš ga morati rušiti, zato si sa komšijom trebao razgovarati na tu temu.
Mixfe2006
Posts: 6
Joined: 19/04/2013 13:56

#14 Re: Savjet u vezi zida :)

Post by Mixfe2006 »

ma OK je komsija, sve je po propisu ;)
Hvala svima za savjete. Ja cu onda malterisati za mjesec pa sta bude :)
User avatar
tendzera
Posts: 27540
Joined: 28/08/2012 17:19

#15 Re: Savjet u vezi zida :)

Post by tendzera »

Mixfe2006 wrote:Ja cu onda malterisati za mjesec pa sta bude
Ma malterisi,zaboli te cuna sta majstori govore. 8-)
miki.ba
Posts: 4595
Joined: 11/02/2011 19:45

#16 Re: Savjet u vezi zida :)

Post by miki.ba »

tendzera wrote:
Mixfe2006 wrote:Ja cu onda malterisati za mjesec pa sta bude
Ma malterisi,zaboli te cuna sta majstori govore. 8-)
Slobodno, kad bi svi cekali po godinu nikad niko ne bi kucu zavrsio. :D
svemirska_vjeverica
Posts: 311
Joined: 11/12/2011 22:32
Location: Donji Cevljanovici
Contact:

#17 Re: Savjet u vezi zida :)

Post by svemirska_vjeverica »

Dodaj obavezno i toranj za posmatranje.


Evo pogledaj kako su to braca zidovi uradili

Image
Keiko
Posts: 1238
Joined: 01/02/2013 21:52

#18 Re: Savjet u vezi zida :)

Post by Keiko »

Ja taj zid ne bih fasadirala ili farbala iz jednostavnog razloga sto se dno zida isprlja od kise, pa ce ti dno bit' svo smedje (od blata) ili zeleno (od trave). Meni licno se jako svidjaju ogradni paneli, nesto poput ovoga:

Image

Jos posadi par puzavica da se pentraju po zidu da nije sve kao drvena gajba.
User avatar
lara b.
Posts: 307
Joined: 23/01/2007 15:05
Location: sarajewo

#19 Re: Savjet u vezi zida :)

Post by lara b. »

Mixfe2006 wrote:Hvala svima za savjete. Ja cu onda malterisati za mjesec pa sta bude :)
maltaj ako nepadne kisa :thumbup:
i recimo da uradis po zidu neke ljuspice ili dekorativne neravnine...da ne bude samo glatki zid...
to dekorisanje zida bas fino izgleda...
i ofarbaj ga u neku drecavu zelenu da ti otvori prostor i solarne lampe sa strane...bude super :D
User avatar
tendzera
Posts: 27540
Joined: 28/08/2012 17:19

#20 Re: Savjet u vezi zida :)

Post by tendzera »

Najljepse bi ti bilo,da lijepis male kamencice po zidu,ako nije prevelik zid. 8-)
lajkujMe
Posts: 12257
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#21 Re: Savjet u vezi zida :)

Post by lajkujMe »

Bolje da ga nisi ni stavljao ruzno izgleda sta god snjim uradio najbolji primjer je zatvorski zid oko americke ambasade u Sarajevu nek su oni njega dekorisali svijedno izgleda ruzno.

Bolje da si stavio obicnu zicanu ogradu pa onda lijepo zasadio zivu ogradu koja naraste pa ako si je fino cuvao i pazio moze da izgleda fenomenalno a daje ti i potrebnu privatnost.

Jedan komsija moj je na svoju vikendicu stavio ne svakidasnju zivu ogradu ali ne od klasicne biljke nego od nekakvo drveta koje cvijeta citavu godinu valjda i koje moze da odrzava kao klasicnu ogradu sjecenjem.

A ovakav fazon bi ja stavio.
Image
User avatar
Edin H.
Posts: 47031
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#22 Re: Savjet u vezi zida :)

Post by Edin H. »

svemirska_vjeverica wrote:Dodaj obavezno i toranj za posmatranje.


Evo pogledaj kako su to braca zidovi uradili

Image
Dobro izmalterisano :cry:
Mixfe2006
Posts: 6
Joined: 19/04/2013 13:56

#23 Re: Savjet u vezi zida :)

Post by Mixfe2006 »

E ljudi, imate super ideje :) Mislim da cu nesto tako i uraditi. Sad cu sacekati par sedmica, a onda cemo to srediti :)
Hvala vam puno!
Post Reply