Početak opsade Sarajeva

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

suspect_zero
Posts: 25639
Joined: 11/10/2008 21:45

#76 Re: Početak opsade Sarajeva

Post by suspect_zero »

Počela gledati....promijeni mi se raspoloženje iz onako u loše mi....nastavim drugi put.
Osmi Socrates
Posts: 8009
Joined: 19/10/2020 15:33

#77 Re: Početak opsade Sarajeva

Post by Osmi Socrates »

Ima li ikakvih stvari na internetu oko CD radija? To su tad svi u Zenici slušali. Garant bih se i ja sjetio da me nešto podsjeti na to.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18381
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#78 Re: Početak opsade Sarajeva

Post by SmokingMan »

GandalfSivi wrote: 23/01/2023 18:49
SmokingMan wrote: 23/01/2023 18:17 Da li se od starije raje sjeća kada su se transporteri JNA stacionirali na Mojmilu, i kada su tačni snage UN.a ušle u Sarajevo?
Mislim da je JNA dosla na Mojmilo tamo 11-12 maja, i jedna od prvih stvari je bila da zapucaju po Nedzaricima zbog blokade Dobrinje. Nosili im ljudi pite na Mojmilo tamo 13 maja, kada je dosta ljudi i napustilo Dobrinju preko Mojmila brda. Onda je JNA zamijenila komandira na Mojmilu, pa su onda i oni malo promijenili mete.
Aha, znam da su nam govorili prije maja da će se morati prekinuti škola, nedugo zatim su počele stizati jedinice iz Niša u kansarnu Nedžaarići. Muž od sestrine učiteljice je bio vojno lice, ona je početkom rata otišla u Srbiju, zvala se Gordana Gavrić, i predavla je u OS A. Šantić. Mi smo živjeli tada na Stupu gdje i sada živim, prvoj liniji, znam da su se ljudi mislim noć prije prvog ispaljenog tromblona koji je pala na komšijin dimnjak, prestali kretati po današnjoj uk Kasima Begića. Ne mogu da prizovem sjećanje, mislim da su koristili neke od prvih kuća okrenutih prema kasarnoj kao bunkere. Kod Bašića u susjednoj uluci u garaži je bila prva lokalna komanda, sjećam se da je garaža imala dvokrilna zelena metalna vrata. :mrgreen:
PM72
Posts: 17538
Joined: 30/04/2012 16:54

#79 Re: Početak opsade Sarajeva

Post by PM72 »

SmokingMan wrote: 23/01/2023 18:17 Da li se od starije raje sjeća kada su se transporteri JNA stacionirali na Mojmilu, i kada su tačni snage UN.a ušle u Sarajevo?
Početkom marta je na rezervoar Mojmilo izašlo 6-7 oklopnjaka i komandno vozilo.Oficir bio albanac i radilo se o vojnicima na odsluženju vojnog roka.Pišem po sjećanju i ne guglam ali mislim da je bilo 4 tenka T55 i 3 oklopna transportera M80.Iz opštine su izlazili i razgovarali sa vojskom koja je tvrdila da je tu radi odbrane naselja.
Navodno je oficir albanac tražio pare i pasoš da im sve to preda.Ovi su vagali,dumali,presabirali se i onda je došla smjena,rezervni oficir Srbin kao i ostatak vojske,sve rezervisti.

Zabranili su dolaske i pregovore i nisu dali prići objektu.I tako do 5 ili 6 aprila kad su počeli pucati iz pješadijskoh oružja po okolini.Mi smo iz C faze durbinima posmatrali i vidjeli smo oklopnjake ukopane do pola i na svakom vozilu na anteni zastava Jugoslavije sa petokrakom.

Dan ili dva iza toga ispalili su prvu tenkovsku granatu u naselje.Pogodila je u novog golfa (vlasnik bio srbin).Dijelova auta je bilo na sve strane,dosta prozora i stakala je popucalo.

Ne mogu se tačno sjetiti datuma kad su naši napali na objekat jer nisam bio tu ali moguće da se radi o polovini ili kraju maja.Pogođeno je par oklopnjaka,pola vojske je izginulo a pola pobjeglo po mraku prema Lukavici.Nakon toga su iz Lukavice i Nedžarića otvorili vatru da unište čitave oklopnjake.Na sve strane bili su komadi oklopnjaka i dijelovi tijela rezervista a radnika vodovoda kome nisu dali da ide sa objekta našli su ubijenog u dežurani.

Po mraku se moglo izlaziti na rezervoar odakle su nosili sanduke sa municijom i tenkovskim granatama.Iz oštećenih oklopnjaka danima se uzimala/krala nafta a jedan ili dva oklopnjaka su izvučeni i opravljeni.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18381
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#80 Re: Početak opsade Sarajeva

Post by SmokingMan »

PM72 wrote: 23/01/2023 19:07
SmokingMan wrote: 23/01/2023 18:17 Da li se od starije raje sjeća kada su se transporteri JNA stacionirali na Mojmilu, i kada su tačni snage UN.a ušle u Sarajevo?
Početkom marta je na rezervoar Mojmilo izašlo 6-7 oklopnjaka i komandno vozilo.Oficir bio albanac i radilo se o vojnicima na odsluženju vojnog roka.Pišem po sjećanju i ne guglam ali mislim da je bilo 4 tenka T55 i 3 oklopna transportera M80.Iz opštine su izlazili i razgovarali sa vojskom koja je tvrdila da je tu radi odbrane naselja.
Navodno je oficir albanac tražio pare i pasoš da im sve to preda.Ovi su vagali,dumali,presabirali se i onda je došla smjena,rezervni oficir Srbin kao i ostatak vojske,sve rezervisti.

Zabranili su dolaske i pregovore i nisu dali prići objektu.I tako do 5 ili 6 aprila kad su počeli pucati iz pješadijskoh oružja po okolini.Mi smo iz C faze durbinima posmatrali i vidjeli smo oklopnjake ukopane do pola i na svakom vozilu na anteni zastava Jugoslavije sa petokrakom.

Dan ili dva iza toga ispalili su prvu tenkovsku granatu u naselje.Pogodila je u novog golfa (vlasnik bio srbin).Dijelova auta je bilo na sve strane,dosta prozora i stakala je popucalo.

Ne mogu se tačno sjetiti datuma kad su naši napali na objekat jer nisam bio tu ali moguće da se radi o polovini ili kraju maja.Pogođeno je par oklopnjaka,pola vojske je izginulo a pola pobjeglo po mraku prema Lukavici.Nakon toga su iz Lukavice i Nedžarića otvorili vatru da unište čitave oklopnjake.Na sve strane bili su komadi oklopnjaka i dijelovi tijela rezervista a radnika vodovoda kome nisu dali da ide sa objekta našli su ubijenog u dežurani.

Po mraku se moglo izlaziti na rezervoar odakle su nosili sanduke sa municijom i tenkovskim granatama.Iz oštećenih oklopnjaka danima se uzimala/krala nafta a jedan ili dva oklopnjaka su izvučeni i opravljeni.
Hvala na deciznom odgovoru. Samo da upitam; je li to ona vodovodna pumpa na samom vrhu Mojmila u koju se moglo sići kroz onaj šaht, uz pomoć velikih metalnih stepenica? Znam da smo u taj silazili nakon rata, da se rashladimo od ljetnih vrelina i napunimo flaše vodom. :mrgreen: ,gGore smo išli da igramo lopte, dok su još bili ukopani oni trapsorteri.
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18007
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#81 Re: Početak opsade Sarajeva

Post by GandalfSivi »

SmokingMan wrote: 23/01/2023 19:05
GandalfSivi wrote: 23/01/2023 18:49

Mislim da je JNA dosla na Mojmilo tamo 11-12 maja, i jedna od prvih stvari je bila da zapucaju po Nedzaricima zbog blokade Dobrinje. Nosili im ljudi pite na Mojmilo tamo 13 maja, kada je dosta ljudi i napustilo Dobrinju preko Mojmila brda. Onda je JNA zamijenila komandira na Mojmilu, pa su onda i oni malo promijenili mete.
Aha, znam da su nam govorili prije maja da će se morati prekinuti škola, nedugo zatim su počele stizati jedinice iz Niša u kansarnu Nedžaarići. Muž od sestrine učiteljice je bio vojno lice, ona je početkom rata otišla u Srbiju, zvala se Gordana Gavrić, i predavla je u OS A. Šantić. Mi smo živjeli tada na Stupu gdje i sada živim, prvoj liniji, znam da su se ljudi mislim noć prije prvog ispaljenog tromblona koji je pala na komšijin dimnjak, prestali kretati po današnjoj uk Kasima Begića. Ne mogu da prizovem sjećanje, mislim da su koristili neke od prvih kuća okrenutih prema kasarnoj kao bunkere. Kod Bašića u susjednoj uluci u garaži je bila prva lokalna komanda, sjećam se da je garaža imala dvokrilna zelena metalna vrata. :mrgreen:
Kasarna Nedzarici je druga prica. Na Mojmilu je bio objekat vodovoda, tu je JNA dosla pocetkom maja.
PM72
Posts: 17538
Joined: 30/04/2012 16:54

#82 Re: Početak opsade Sarajeva

Post by PM72 »

Radi se o rezervoaru i nema tu pumpi a nalazi se iznad SOS naselja.Vrh Mojmila nije tu nego dosta iznad-gdje su napravili skijalište.
PM72
Posts: 17538
Joined: 30/04/2012 16:54

#83 Re: Početak opsade Sarajeva

Post by PM72 »

GandalfSivi wrote: 23/01/2023 19:17
SmokingMan wrote: 23/01/2023 19:05

Aha, znam da su nam govorili prije maja da će se morati prekinuti škola, nedugo zatim su počele stizati jedinice iz Niša u kansarnu Nedžaarići. Muž od sestrine učiteljice je bio vojno lice, ona je početkom rata otišla u Srbiju, zvala se Gordana Gavrić, i predavla je u OS A. Šantić. Mi smo živjeli tada na Stupu gdje i sada živim, prvoj liniji, znam da su se ljudi mislim noć prije prvog ispaljenog tromblona koji je pala na komšijin dimnjak, prestali kretati po današnjoj uk Kasima Begića. Ne mogu da prizovem sjećanje, mislim da su koristili neke od prvih kuća okrenutih prema kasarnoj kao bunkere. Kod Bašića u susjednoj uluci u garaži je bila prva lokalna komanda, sjećam se da je garaža imala dvokrilna zelena metalna vrata. :mrgreen:
Kasarna Nedzarici je druga prica. Na Mojmilu je bio objekat vodovoda, tu je JNA dosla pocetkom maja.
Došli su u martu
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18007
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#84 Re: Početak opsade Sarajeva

Post by GandalfSivi »

PM72 wrote: 23/01/2023 19:18
GandalfSivi wrote: 23/01/2023 19:17

Kasarna Nedzarici je druga prica. Na Mojmilu je bio objekat vodovoda, tu je JNA dosla pocetkom maja.
Došli su u martu
Ne mogu se sjetiti tacno, znam da je Dobrinja blokirana 13og maja.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18381
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#85 Re: Početak opsade Sarajeva

Post by SmokingMan »

PM72 wrote: 23/01/2023 19:18 Radi se o rezervoaru i nema tu pumpi a nalazi se iznad SOS naselja.Vrh Mojmila nije tu nego dosta iznad-gdje su napravili skijalište.
Onda smo mi bili definitno u drugom objektu.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37265
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#86 Re: Početak opsade Sarajeva

Post by bitanga_sa_otesa »

SmokingMan wrote: 23/01/2023 19:22
PM72 wrote: 23/01/2023 19:18 Radi se o rezervoaru i nema tu pumpi a nalazi se iznad SOS naselja.Vrh Mojmila nije tu nego dosta iznad-gdje su napravili skijalište.
Onda smo mi bili definitno u drugom objektu.
nema tu drugog objekta od vodovoda sem tog rezervoara kako je i napisao pm72,najbliza pumpna stanica je iznad milinkladske...
User avatar
SmokingMan
Posts: 18381
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#87 Re: Početak opsade Sarajeva

Post by SmokingMan »

Eh onda da sjećanje pročistim. :thumbup:
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65335
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#88 Re: Početak opsade Sarajeva

Post by _BataZiv_0809 »

Ali kako ljudi u stanju visokih emocija i pod utiskom i stresom uljudno komuniciraju, to je fascinantno. Kljujic i Djurdjevac se svadjaju a nijedna ruzna rijec ni nista, nit ko da spoji je i be, sta ti je Titova skola.... :)

P.S. Sad mi je potpuno jasno kakav raspad je bila JNA i zbog cega ih je lovacko drustvo od slovenske teritorijalne odbrane natamburalo. Oni su bili totalni odron, samo kukaju kako su im pokidane veze :-)
User avatar
SmokingMan
Posts: 18381
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#89 Re: Početak opsade Sarajeva

Post by SmokingMan »

Poredeći sa onim što danas čujemo od pojedinih političara, ovi su baš držali do vlastitog dostojanstva bez obizra na okolnosti, ne možeš im zamjeriti ništa po pitanju toga, osim što su bili na drguoj strani.
PM72
Posts: 17538
Joined: 30/04/2012 16:54

#90 Re: Početak opsade Sarajeva

Post by PM72 »

_BataZiv_0809 wrote: 23/01/2023 19:33 Ali kako ljudi u stanju visokih emocija i pod utiskom i stresom uljudno komuniciraju, to je fascinantno. Kljujic i Djurdjevac se svadjaju a nijedna ruzna rijec ni nista, nit ko da spoji je i be, sta ti je Titova skola.... :)

P.S. Sad mi je potpuno jasno kakav raspad je bila JNA i zbog cega ih je lovacko drustvo od slovenske teritorijalne odbrane natamburalo. Oni su bili totalni odron, samo kukaju kako su im pokidane veze :-)
Kljujić je stari gospodin a general Đurđevac iskusni prefrigani oficir...
A da je u Sloveniji živjelo 400-500 hiljada srba da ih JNA naoruža- ne bi se slovenačka epizoda tako završila.U Sloveniji je živjelo preko 90% slovenaca a oružje TO Slovenije je bilo u njihovim rukama.Nakon toga je predsjedništvo SFRJ donjelo odluku da oružje ostalih republičkih TO preuzme JNA
User avatar
SmokingMan
Posts: 18381
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#91 Re: Početak opsade Sarajeva

Post by SmokingMan »

Ima li neka dobra knjiga, koja previše ne romantizira i ne pretjeruje u pogledu opsade Sa?
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65335
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#92 Re: Početak opsade Sarajeva

Post by _BataZiv_0809 »

PM72 wrote: 23/01/2023 19:45
_BataZiv_0809 wrote: 23/01/2023 19:33 Ali kako ljudi u stanju visokih emocija i pod utiskom i stresom uljudno komuniciraju, to je fascinantno. Kljujic i Djurdjevac se svadjaju a nijedna ruzna rijec ni nista, nit ko da spoji je i be, sta ti je Titova skola.... :)

P.S. Sad mi je potpuno jasno kakav raspad je bila JNA i zbog cega ih je lovacko drustvo od slovenske teritorijalne odbrane natamburalo. Oni su bili totalni odron, samo kukaju kako su im pokidane veze :-)
Kljujić je stari gospodin a general Đurđevac iskusni prefrigani oficir...
A da je u Sloveniji živjelo 400-500 hiljada srba da ih JNA naoruža- ne bi se slovenačka epizoda tako završila.U Sloveniji je živjelo preko 90% slovenaca a oružje TO Slovenije je bilo u njihovim rukama.Nakon toga je predsjedništvo SFRJ donjelo odluku da oružje ostalih republičkih TO preuzme JNA
:thumbup:
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65335
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#93 Re: Početak opsade Sarajeva

Post by _BataZiv_0809 »

Samo i Senci je hladan ko spricer, kako je ovo iznio, to je za Pulicera :kiss:
User avatar
n+1
Posts: 6727
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#94 Re: Početak opsade Sarajeva

Post by n+1 »

Zamisli ga danas.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65335
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#95 Re: Početak opsade Sarajeva

Post by _BataZiv_0809 »

n+1 wrote: 23/01/2023 19:54 Zamisli ga danas.
Pito bi generala Djurdjevca ima li curu :lol: :lol:
jagugu
Posts: 1139
Joined: 28/07/2018 16:02

#96 Re: Početak opsade Sarajeva

Post by jagugu »

_BataZiv_0809 wrote: 23/01/2023 07:21
jagugu wrote: 22/01/2023 21:16 Rijedak snimak objavljen prije mjesec dana

Nisam ovo do sada ovako vidio u komadu.

Koji me PTSP spuca majko mila :cry: :run:
Da, jako teško za gledati ova 2 postavljena snimka ali što kažeš i dosta interesantno, skroz neku drugačiju dimenziju imaju ti pregovori kad ovako u komadu gledaš.
ST11
Posts: 675
Joined: 09/03/2015 12:24

#97 Re: Početak opsade Sarajeva

Post by ST11 »

PM72 wrote: 23/01/2023 19:45
Kljujić je stari gospodin a general Đurđevac iskusni prefrigani oficir...
A da je u Sloveniji živjelo 400-500 hiljada srba da ih JNA naoruža- ne bi se slovenačka epizoda tako završila.U Sloveniji je živjelo preko 90% slovenaca a oružje TO Slovenije je bilo u njihovim rukama.Nakon toga je predsjedništvo SFRJ donjelo odluku da oružje ostalih republičkih TO preuzme JNA
Rat u SLO zapoceo je 27.6.1991, a naredjenje za razoruzanje SLO TO doslo je 15.5.1991.

https://sl.wikipedia.org/wiki/Slovenska ... vena_vojna
https://enciklopedija-osamosvojitve.si/ ... em-orozja/
PM72
Posts: 17538
Joined: 30/04/2012 16:54

#98 Re: Početak opsade Sarajeva

Post by PM72 »

ST11 wrote: 23/01/2023 20:34
PM72 wrote: 23/01/2023 19:45
Kljujić je stari gospodin a general Đurđevac iskusni prefrigani oficir...
A da je u Sloveniji živjelo 400-500 hiljada srba da ih JNA naoruža- ne bi se slovenačka epizoda tako završila.U Sloveniji je živjelo preko 90% slovenaca a oružje TO Slovenije je bilo u njihovim rukama.Nakon toga je predsjedništvo SFRJ donjelo odluku da oružje ostalih republičkih TO preuzme JNA
Rat u SLO zapoceo je 27.6.1991, a naredjenje za razoruzanje SLO TO doslo je 15.5.1991.

https://sl.wikipedia.org/wiki/Slovenska ... vena_vojna
https://enciklopedija-osamosvojitve.si/ ... em-orozja/
Kasno došla naredba...već su uzeli oružje iz skladišta
User avatar
insaneinthebrain
Posts: 20376
Joined: 12/08/2013 12:51

#99 Re: Početak opsade Sarajeva

Post by insaneinthebrain »

ovo je najbolji ratni razgovor. selim kralj :thumbup:

megaman4
Posts: 4919
Joined: 08/08/2011 23:59

#100 Re: Početak opsade Sarajeva

Post by megaman4 »

1 marta 1992 godine, dobro se sjecam, JNA je iz pravca Blažuja ušla na Ilidžu magistralom M-17, kolona je bila nekoliko kilometara duga. JNA je krenula prema Sarajevu. Sigurno neko od Vas koji se sjeća bolje tih dana, možda zna odakle se ta jedinica povlačila jer je bilo svega tu, od tenkova, transportera, vojnih autobusa, vojne policije...Prvi puta tada u životu sam se prepao. Nažalost, kasnije se pokazalo da je to bio uvod u oružanu agresiju na našu domovinu.
Post Reply