Početak opsade Sarajeva

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

vivace
Posts: 2909
Joined: 27/12/2012 08:58
Location: internet
Contact:

#26 Re: Početak opsade Sarajeva

Post by vivace »

Banksy wrote:http://www.radiosarajevo. ba/novost/108520/video-prvog-napada-na-sarajevo-5-april-1992
nesto nisi dobro uradila. ne otvara mi se link.
hhaarree
Posts: 3972
Joined: 14/03/2013 23:04

#27 Re: Početak opsade Sarajeva

Post by hhaarree »

vivace wrote:
Banksy wrote:http://www.radiosarajevo. ba/novost/108520/video-prvog-napada-na-sarajevo-5-april-1992
nesto nisi dobro uradila. ne otvara mi se link.
evo ti klip iz te vijesti



uvijek se najezim
vivace
Posts: 2909
Joined: 27/12/2012 08:58
Location: internet
Contact:

#28 Re: Početak opsade Sarajeva

Post by vivace »

i ja sam se najezila...straSno... :(

treba imati srca i mozga PA pucati na doskorasnje susede,prijatelje i td. karadzic kaze da je imao mnogo prijatelja u sarajevu. pa kako je onda pucao u sarajevo onda?
TheMule
Posts: 3764
Joined: 04/05/2009 03:34

#29 Re: Početak opsade Sarajeva

Post by TheMule »

Neznam koji je datum bio, ali se sjecam prvog dana masovnog granatiranja. Pred vece pocelo, citavu noc trajalo. Do tad je bilo nemira i par VBR pogodaka, ali nakon granatiranja su moji shvatili da je vrag odnio salu.
User avatar
muha_sa
Posts: 128457
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#30 Re: Početak opsade Sarajeva

Post by muha_sa »

hhaarree
Posts: 3972
Joined: 14/03/2013 23:04

#31 Re: Početak opsade Sarajeva

Post by hhaarree »

evo na ovom kanalu ima komplet yutel "pocetak rata"

evo prvi klip ostale imate redom u preporukama, pa koga interesuje nek pogleda


User avatar
muha_sa
Posts: 128457
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#32 Re: Početak opsade Sarajeva

Post by muha_sa »

hhaarree wrote:
vivace wrote:
Banksy wrote:http://www.radiosarajevo. ba/novost/108520/video-prvog-napada-na-sarajevo-5-april-1992
nesto nisi dobro uradila. ne otvara mi se link.
evo ti klip iz te vijesti



uvijek se najezim
nebitno al moram--ovaj s naocalima je legenda fudbalskog kluba Željo--Edin Spreco.
User avatar
It_is_a_Leclerc
Posts: 19223
Joined: 23/05/2012 23:51
Location: Osmatračnica

#33 Re: Početak opsade Sarajeva

Post by It_is_a_Leclerc »

Ima onaj video, ne znam na kojoj je televiziji emitovan, kad dolaze Vikićevi specijalci, i narod im trči u susret, a voditelj kaže - "Evo dolaze i specijalci. Ma na koga ?! Na Koga dolaze ?! (tišina dok je skont'o)...Evo vidimo neki im i mašu". Sjećam se kad smo to gledali.
User avatar
karanana
Posts: 47117
Joined: 26/02/2004 00:00

#34 Re: Početak opsade Sarajeva

Post by karanana »

i ti isti specijalci su sa vrbanja mosta skrenuli lijevo i otisli nazad prema skenderiji jer ni oni nisu znali ni gdje idu ni na koga idu.

bilo je to cudno vrijeme. pa cak i u martu se pucalo. u aprilu se uveliko granatiro stari grad, dok su drugi dijelovi grada zivjeli koliko toliko normalno. ne samo da su nam bili daleko bijeljina, visegrad, foca.....daleko su nam bili i vogosca i ilijas i padinski dijelovi starog grada. a isli tramvaji do ilidze do 2. maja. cudnovato je nekako bilo koliko se ja sjecam.
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#35 Re: Početak opsade Sarajeva

Post by uglavnomja »

vivace wrote:kako je bilo i mene interesuje i interesuje me kad ste izgubili telefonske veze...
koliko se sjecam 1. maja je zapaljena posta, tad je bio haos jedno sat dva, nazoves grbavicu, dobijes nekoga na kosevskom ... i fajront, tisina.

samo je stari grad imao telefone, valjda neka druga centrala :?
FreakyStyley
Posts: 5334
Joined: 25/03/2008 08:52
Location: Zenica

#36 Re: Početak opsade Sarajeva

Post by FreakyStyley »

Meni je, iz danasnje perspektive, neshvatljivo kako niko nista nije mogao naslutit. Kad se pucalo i granatiralo po jednom dijelu grada, u drugom se igralo basketa, pile se kafe itd.
hhaarree
Posts: 3972
Joined: 14/03/2013 23:04

#37 Re: Početak opsade Sarajeva

Post by hhaarree »

meni je to najstrasnije od svega, evo i na ovim klipovima kako su ljudi nekako zaneseni i naivni bili. Pa snajperima zapucase po masi
nuki_cika
Posts: 1062
Joined: 06/07/2010 16:19

#38 Re: Početak opsade Sarajeva

Post by nuki_cika »

uglavnomja wrote:
vivace wrote:kako je bilo i mene interesuje i interesuje me kad ste izgubili telefonske veze...
koliko se sjecam 1. maja je zapaljena posta, tad je bio haos jedno sat dva, nazoves grbavicu, dobijes nekoga na kosevskom ... i fajront, tisina.

samo je stari grad imao telefone, valjda neka druga centrala :?
Prošle godine na BH radiju 1 sam slušao neku emisiju o opsadi sarajeva i sjećam se da je taj voditelj rekao da su telefonske veze sa Grbavicom kao okupiranim dijelom Sarajeva prekinute u julu 1992,za ostale dijelove grada ne znam
FreakyStyley
Posts: 5334
Joined: 25/03/2008 08:52
Location: Zenica

#39 Re: Početak opsade Sarajeva

Post by FreakyStyley »

Evo zasto je Grebo gromada od covjeka, a i intelektualca.

User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#40 Re: Početak opsade Sarajeva

Post by uglavnomja »

nuki_cika wrote:
uglavnomja wrote:
vivace wrote:kako je bilo i mene interesuje i interesuje me kad ste izgubili telefonske veze...
koliko se sjecam 1. maja je zapaljena posta, tad je bio haos jedno sat dva, nazoves grbavicu, dobijes nekoga na kosevskom ... i fajront, tisina.

samo je stari grad imao telefone, valjda neka druga centrala :?
Prošle godine na BH radiju 1 sam slušao neku emisiju o opsadi sarajeva i sjećam se da je taj voditelj rekao da su telefonske veze sa Grbavicom kao okupiranim dijelom Sarajeva prekinute u julu 1992,za ostale dijelove grada ne znam
moze biti, u centru su krepale kad je posta izgorjela, sigurno :|
User avatar
Admir_1984
Posts: 7632
Joined: 13/03/2006 01:33
Location: Slabo poznajem Szenttamas, ali stignem do tvoje kuće

#41 Re: Početak opsade Sarajeva

Post by Admir_1984 »

na temi stare slike sarajeva neko napisao da su cetnici vec u martu 92-e ubili radnika grasa gore na trebevicu na zicari, sad ne znam jel pobrkao mjesece :roll:
User avatar
karanana
Posts: 47117
Joined: 26/02/2004 00:00

#42 Re: Početak opsade Sarajeva

Post by karanana »

mislim da je posta izgorila 2. maja. ili je mozda gorila i 1. i 2. znam da su u centru linije otisle, ali telefoni su radili u novom sarajevu i novom gradu i nakon toga. pretpostavljam da je centrala za te dijelove grada bila na malti.
User avatar
zmajadaH
Posts: 370
Joined: 01/03/2013 01:05
Location: U zmajevom gnijezdu na jajima.

#43 Re: Početak opsade Sarajeva

Post by zmajadaH »

Admir_1984 wrote:na temi stare slike sarajeva neko napisao da su cetnici vec u martu 92-e ubili radnika grasa gore na trebevicu na zicari, sad ne znam jel pobrkao mjesece :roll:
Nije pobrkao mjesece, prve barikade su i bile u mjesecu martu '92 godine, a ubijen je noćni čuvar.Četničke spodobe su ga ubile s leđa, kao kukavice.Po meni je on i prva žrtva srbo'četničke agresije na Sarajevo (govoreći lokalno) druga žrtva je bio Kenan Demirović.Ubijen je na onom dijelu gdje se spajaju brdo Hum i Žuć, naselje Bušće, ko je bio na žući zna o kojem je mjestu riječ.I opet srbo-četnička metodika.Ubijen je iz zasjede iz čista mira.
Poslije toga se dešavaju druge barikade, demonstracije, ubistvo Suade i Olge....

A generalno (cijela BiH) prve žrtve su bile u mjestu Ravno, prije bijeljine i posavine.Hrabri crnogorci su odgovorni za to zlodjelo.....
User avatar
muha_sa
Posts: 128457
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#44 Re: Početak opsade Sarajeva

Post by muha_sa »

u martu ubisto djecaka koji je ubacivo loptu u koš u na igralištu u blizini maršalke.
ubistvo dvojice momaka u blizini tadašnje--malog mrava Kukanjca-- komande na Bistriku.
Sociolog
Posts: 4312
Joined: 06/05/2008 17:44
Location: Sarajevo

#45 Re: Početak opsade Sarajeva

Post by Sociolog »

Mislim, da je Zeljo-Rad odigrano 1 poluvrijeme, drugo nije igrano, i da je Josip Katalinski, na jedvite jade izvukao autobusom igrace Rada...kasnije mu je zbog toga cijela Marakana skandiralala, 1998 -99
User avatar
muha_sa
Posts: 128457
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#46 Re: Početak opsade Sarajeva

Post by muha_sa »

User avatar
muha_sa
Posts: 128457
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#47 Re: Početak opsade Sarajeva

Post by muha_sa »

User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#48 Re: Početak opsade Sarajeva

Post by uglavnomja »

jedan detalj, od onih koji nemaju nikakve vaznosti, ali ostanu u glavi :-?

pocelo pucanje, svi izbezumljeni, u stvari u nevjerici...

i zove mene jedna stara gospodja da joj otjeram vranu s prozora, a ja :? pa razbicu prozor, a ona: razbij, nema veze, samo da ode :sad:

nisam, naravno :) , ptica je sama odletjela, a gospodja je zivjela jos 10 god poslije rata :)



i jos nesto vezzano za pocetak rata, ne bas za ovaj datum

kad je nestalo struje
svi smo imali pune zamrzivace i skrinje mesa :D mesine, mesine, ono kupovao se teleci but sedmicno :-)

i otopilo se meso, nema struje ni da se skuha, ispece...

i neko u komsiluku je izvukao iz podruma neku sporetinu na drva :-D

svi su danima stajali i kuhali meso, meso, meso... i smo to jeli ... :P

i onda mogu na prste nabrojati koliko puta smo jeli meso za 4 godina :-)
User avatar
muha_sa
Posts: 128457
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#49 Re: Početak opsade Sarajeva

Post by muha_sa »

User avatar
muha_sa
Posts: 128457
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#50 Re: Početak opsade Sarajeva

Post by muha_sa »

Post Reply