Početak opsade Sarajeva

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
Ahmmed
Posts: 4274
Joined: 21/09/2005 22:28

#1 Početak opsade Sarajeva

Post by Ahmmed »

Dvadeset jedna godina od početka opsade glavnog grada BiH....
User avatar
izgrebano
Posts: 297
Joined: 02/04/2013 02:09
Location: Šmirgl

#2 Re: Početak opsade Sarajeva

Post by izgrebano »

Ko da juče bilo :)
User avatar
Ahmmed
Posts: 4274
Joined: 21/09/2005 22:28

#3 Re: Početak opsade Sarajeva

Post by Ahmmed »

izgrebano wrote:Ko da juče bilo :)

tačno.....
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#4 Re: Početak opsade Sarajeva

Post by uglavnomja »

:(
User avatar
Edin H.
Posts: 46889
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#5 Re: Početak opsade Sarajeva

Post by Edin H. »

:( :(
User avatar
Mate Simmons
Posts: 1204
Joined: 20/02/2013 19:21
Location: Negdje gdje sam sam..

#6 Re: AW: Početak opsade Sarajeva

Post by Mate Simmons »

:'(
Svim palim borcima i narodu koji nedužno ubijen neka Dragi Allah podari sve Džennetske ljepote a porodici sabur.

El-Fatiha
Last edited by Mate Simmons on 05/04/2013 02:18, edited 1 time in total.
hhaarree
Posts: 3972
Joined: 14/03/2013 23:04

#7 Re: Početak opsade Sarajeva

Post by hhaarree »

:|
User avatar
sinuhe
Posts: 11443
Joined: 03/06/2011 11:33

#8 Re: Početak opsade Sarajeva

Post by sinuhe »

U BL isti dan ugasen i prvi program TVSA. Za telefonske veze ne znam.
vivace
Posts: 2909
Joined: 27/12/2012 08:58
Location: internet
Contact:

#9 Re: Početak opsade Sarajeva

Post by vivace »

:(
User avatar
Skyfox
Posts: 7489
Joined: 27/09/2003 00:00
Location: Selo Strumfova

#10 Re: Početak opsade Sarajeva

Post by Skyfox »

Sjecam se skoro svakog detalja iz tih dana...
eki to
Posts: 175
Joined: 27/06/2012 11:05

#11 Re: Početak opsade Sarajeva

Post by eki to »

Skyfox wrote:Sjecam se skoro svakog detalja iz tih dana...

plus one atmosfere u zraku i bruku vrana na nebu :-?
FreakyStyley
Posts: 5334
Joined: 25/03/2008 08:52
Location: Zenica

#12 Re: Početak opsade Sarajeva

Post by FreakyStyley »

eki to wrote:
Skyfox wrote:Sjecam se skoro svakog detalja iz tih dana...

plus one atmosfere u zraku i bruku vrana na nebu :-?
Bilo bi dobro da opisu forumasi, ko ima snage, kakva se atmosfera tad osjecala u zraku, kako je bilo, itd. Da tako ovo obiljezimo.
vivace
Posts: 2909
Joined: 27/12/2012 08:58
Location: internet
Contact:

#13 Re: Početak opsade Sarajeva

Post by vivace »

kako je bilo i mene interesuje i interesuje me kad ste izgubili telefonske veze...
User avatar
slucajni prolaznik
Posts: 376
Joined: 18/12/2012 21:07

#14 Re: Početak opsade Sarajeva

Post by slucajni prolaznik »

Ahmmed wrote:Dvadeset jedna godina od početka opsade glavnog grada BiH....
Opsada je zapocela pocetkom maja '92., nakon "Dobrovoljacke". Pocetkom aprila bila je otvorena zapadna strana grada.
vivace
Posts: 2909
Joined: 27/12/2012 08:58
Location: internet
Contact:

#16 Re: Početak opsade Sarajeva

Post by vivace »

strasno. :(
vivace
Posts: 2909
Joined: 27/12/2012 08:58
Location: internet
Contact:

#17 Re: Početak opsade Sarajeva

Post by vivace »

sta su radili sa zatvorenicima u zatvoru...sto se tice hrane,vode ...
jasko1921
Posts: 63
Joined: 09/04/2013 10:00

#18 Re: Početak opsade Sarajeva

Post by jasko1921 »

sjecam se kao danas kada je rat poceo,taj dan je trebao zeljo da igra cini mi se sa RADOM iz srbije.stajali smo nas 5-6 jarana ispred kafica didi koji se nalazio na cosku lorisove zgrade(koji gleda prema grbavici sada je tu prosiren maciato).pocelo je puskaranje u mupovoj skoli na vracama,mi smo mislili da je neka vjezba.dolazi jedan komsija sa stojadinom kojeg smo znali(stanovao u lorisovoj zgradi)i molio nas da malo pripazimo dok se on ne vrati da mu neko ne ukrade gorivo jer je bila nestasica a on ga taman preko veze nasuo do vrha a kralo se masovno.mi smo mu rekli da se ne brine jer cemo mi tu jos stajati.vjerovali ili ne nakon mozda 10 minuta nesto je palo(mislimo da je mala granata)i tacno po sred tog stojadina koji je explodirao a mi smo srecom stajali ispred samog ulaza i tako isprepadani uletismo u haustor.sreca da je on parkirao malo dalje pa smo valjda imali srece da nas nista nije pogodilo,usrali smo se svi od straha jer nismo znali ni sta se desilo.sad razmisljajuci da li je to bila smisljena ideja ili ne da nama kaze da malo pripazimo jer nakon samo desetak minuta da tacno u to auto pogodi granata nemogu da vjerujem i pitam se da to nije sve smisljeno bilo kako bi mi stradali.mozda grijesim ali tako mi nesto tu smrdi kako bas po sred tog auta nakon desetak minuta da padne granata.mislim da je to prva granata koja je pala u sarajevu.onako isprepadani smo se razisli kucama i onda vidim na tv da se raja skuplja ispred skupstine i ona desavanja na vrbanja mostu.t
SARAJKA
Posts: 51
Joined: 03/06/2002 00:00
Contact:

#19 Re: Početak opsade Sarajeva

Post by SARAJKA »

I ja se sjećam baš kao da je sve juče bilo. Sjećam se koncerta YUtela za mir, prostesta koji bi krenuli sa Dobrinje i onda se priključivali mi iz drugih naselja. Nekako to te nosilo, da budeš dio te mase i Titovog stava Bratsva i jedinstva. Imala sam 14 godina i prva sam se od ukućana spremala da se priključim, a onda je jedno od roditelja moralo da krene sa mnom. Bila sam i u ulici Bratsva i jedinstva i kad se zapucalo sa Vraca na masu, tu trku i paniku nikad neću zaboraviti, kao ni pucanje pred Predsjedištvom. Toliki strah tada nisam osjećala koliko sada osjećam kad se svega toga sjetim .... :(
Barbarez
Posts: 184
Joined: 03/10/2004 23:49

#20 Re: Početak opsade Sarajeva

Post by Barbarez »

Mi smo uvijek bili i ostali naivni. Bili smo naivni i 92 kada smo nosali Titove slike i klicali bratstvu i jedinstvu dok su se komsije naoruzavale i okretale topove prema gradu. 21 godinu kasnije smo opet naivni i mislimo da se nesto od rata zavrsetka rata do danas promijenilo. Nije se promijenilo nista. Ili tacnije, promijenile su se sitnice. I dan danas smo pod okupaciom Srbije, licemjerstvom Hrvatske i bosnjackom korpuciom i izdajom.

Ali mi smo Bosnjaci. Nama se uvijek govori "Suti i trpi". I kada "progovorimo" onda to budu neke hodze koje nemaju pojma o zivotu. Pogledajte Dodika danas na sudjeju Karadzicu. Ima li razlike izmedju njih dvojice?
vivace
Posts: 2909
Joined: 27/12/2012 08:58
Location: internet
Contact:

#21 Re: Početak opsade Sarajeva

Post by vivace »

da, sve sto dolazi iz srbije je neverovatno glupo,sirovo i opasno. samo nisu e novine, zene u crnom,pescanik i republika..ta druga srbija koja nikad nije ni htela rat. ..i zgrozavala se sta to rade srbovi po komsiluku. ja se secam opsade ,jer me je zvala najbolja drugarica iz sarajeva i vristala u telefon...oni pucaju,gotovo je s nama...sta da radim...a majka joj nepokretna,bolesna. i cujem u vazduhu pucanje dali granate ili puske,pojma nemam. onda sam ja vristala na nju da se sabere, da potegne mamu,pa u podrum da ide.a ona je vristala ..ne znam da li je to bilo prvih dana,verovatno da jeste, jer se posle nismo cule,prekinute su bile veze,samo se ne secam kada su bile prekinute.

a moja drugarica je inace zivela u bgdu ,pa je par mecesi pre nego sto ce poceti rat otisla u sarajevo zato sto su joj stalno razbijali sanduce sa muslimanskim imenom i prezimenom..uplasila se..i uletela direktno u rat. hvala bogu prezivela je rat i sad je prevodilac u hagu za ratne zlocine. super zivi. a i pravo je. :)
Last edited by vivace on 09/04/2013 19:02, edited 1 time in total.
User avatar
muha_sa
Posts: 128455
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#22 Re: Početak opsade Sarajeva

Post by muha_sa »

User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#23 Re: Početak opsade Sarajeva

Post by Banksy »

FreakyStyley wrote:
eki to wrote:
Skyfox wrote:Sjecam se skoro svakog detalja iz tih dana...

plus one atmosfere u zraku i bruku vrana na nebu :-?
Bilo bi dobro da opisu forumasi, ko ima snage, kakva se atmosfera tad osjecala u zraku, kako je bilo, itd. Da tako ovo obiljezimo.
Bila sam pred Skupštinom tog dana i hvala bogu, ne sjećam se više ničega.
Trebalo je 20 godina da zaboravim, ali uspjela sam.
crysis
Posts: 1336
Joined: 05/10/2009 16:47
Location: Kad umreš, ti ne znaš da si umro i nije ti teško. Teško je drugima. Isto je i kad si glup.

#24 Re: Početak opsade Sarajeva

Post by crysis »

slucajni prolaznik wrote:
Ahmmed wrote:Dvadeset jedna godina od početka opsade glavnog grada BiH....
Opsada je zapocela pocetkom maja '92., nakon "Dobrovoljacke". Pocetkom aprila bila je otvorena zapadna strana grada.


da nismo malo pobrkali datume ili se pise kako nekom odgovara, napad na skolu MUP-a je bio 4.4.92 , snajperi sa holideja 6.4.92, pogibija suade dilberovic, prvi napad na trg heroja 18.4.92 kad su se posli transporterima i kad su se zarobljavali cetnici koji su se krili u friziderima slasticarne palma.
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#25 Re: Početak opsade Sarajeva

Post by Banksy »

http://www.radiosarajevo. ba/novost/108520/video-prvog-napada-na-sarajevo-5-april-1992
Post Reply