Predrasude prema crncima..

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Locked
iz zadnje klupe
Posts: 936
Joined: 27/07/2012 18:10

#151 Re: Predrasude prema crncima..

Post by iz zadnje klupe »

Kada Will Smith kaže; this is the white world, ja mu vjerujem, mi kao bjelci ne primjecujemo neke sitne stvari koji nebijelci primjecuju, da je citav svijet, nacin zivota, kreiran i podredjen potrebama i zeljama bijelog covjeka.

Na ostalima je da se prilagode ili da ih nema.

Pa kad Kinez ili Turcin prodaje svoj proizvod ostatku svijeta, na koricama su slike bijelih manekena, sa plavom kosom ili ocima, gledam sapun iz Turske i pernicu iz Kine, bijelci na omotnici, to prodaju u takvom obliku i u Indiji, i Maleziji i ostalima.

koje vidio ijedan proizvod siroke proizvodnje koji se unificirano kao takav prodaje na svjetskom trzistu sa crnim manekenom (jedino ako je u pitanju neka slavna crna osoba, inace nikako neki neimenovani crni, zuti ili hindus maneken)

Cesto poznati crnci koje postujem, koji su inteligentni, kazu, vi pojma nemate kako je kad se rodite kao crna osoba

Ima nesto u tome
User avatar
MyTao
Posts: 7048
Joined: 08/12/2012 15:15

#152 Re: Predrasude prema crncima..

Post by MyTao »

Lacrosse wrote:
tvsabina wrote:
detroit-mercy wrote: Nacin na koji si ti prezentirala svoje misljenje je u principu takavo da ostavlja prostor svakome onome ko je nekada u istoriji bio u podredjenom polozaju od bilo cije strane da jednostavno nadje opravdanje za svoj rasizam, nacionalizam, fasizam, militantnost ili bilo sta drugo. Zbog toga sam ti i povukao tu paralelu izmedju Mladica i tvoje prezentacije. Moj osvrt i par drugih osoba koje su se javljale je bio vise u korelaciji odnosa crni-bijeli u USA. Interesantno, da vise naprdjivanja o rasizmu vidim kod USA crnaca nego ovih iz Afrike. Ovi iz Afrike nisu toliko time optereceni. Ali jednostavno ne podnosim da meni neko prebacuje rasizam ili da me neko smatra odgovornim za nesto sa necim iz davne proslosti sa cime realno gledajuci nema nikakve veze. I zbog cega taj pecat rasizma ili robovlasnistva treba ja linco da nosim samo zato sto sam bijelac, po tebi svaki bijelac po defaultu je rasista, robovlasnistvo nije izum bijele rase nego su ga koristili svi drugi podjednako, ali haman je to lakse biti rob ako je robovlasnik crnac nego ako je bijelac. Po tvojoj prici, mi bi trebali da se najezimo cim vidimo Mongole jer hebiga nekad davno ti isti mongoli pohandrise nam sve zivo po nasem vilajetu. Po tebi bi trebali zabarima hebavat mater na svakom koraku jer su tamo neki Rimljani u onaj vakat drzali robove po ovim nasim krajevima, pa je velika vjerovatnoca da je i moj neki pra-pra dedo mozda bio rob kod nekog rimljanina.
Koliko je u ovoj ljudskoj istoriji trajao taj period robovlasnistva koje su provodili bijelci nad crncnima, puno krace nego crnci nad crncima ili bijelci nad bijelcima, ali zasto se samo jedan period pika a drugi ne. Takvim nacinom razmisljanja ostavljas previse prostora za razna tumacenja.
Ok.
Ali se izbjegavaju stvari nazvati pravim imenom , i da komentiram odnos naspram crnaca u USA. (mada bi itekako mogli komentarisati eksploataciju zemalja trećeg svijeta no nije važno).
Jednom sam čula jedan američki "vic" ,pitanje: kako pomoći crncu koji se davi u vodi ? Odgovor : gurnuti ga nogom što dublje.
Svaka vrsta podređenosti iz prošlosti je neuporediva jer ona je završena. Naime fašizam nije nastavio svoje postojanje , Mongoli su u jednom trenutku vladali svijetom ali svega koje stoljeće kasnije to je postala nerazvijena centralnoazijska zemlja , Rimsko carstvo je odavno samo uspomena musloinijevih fanatika...svi ti procesi su završeni , ciklus je zaokružen NAPREDUJE SE NA novi nivo i zbog toga nema više "osveta , pamćenja , militarizma" dakle civilizacijski razvoj je veći i čovjek postaje sve više čovjek.

Proces kod crnaca u Americi nije završen !!! Oni naravno nisu robovi ali njihov položaj danas je direktna posljedica robovlasničkog društva i direktna posljedica neformalne ali sveprisutne rasne segragacije u Sjedinjenim Državama pogotovo spram crnaca. To je jednostavno tako , Sjedinjene Države imaju formalnu ravnopravnost ali neformalno crnci su itekako podređeni (svaka kritika njih je opravdana ali njihov loš položaj danas je posljedica loših i starih vremena).
Ti naravno nisi kriv samo jer si bijel i nemaš veze sa njihovom užasnom prošlošću koju su institucionalno zloupotrijebili bijelci. ali on u tebi vidi tvoju boju kože - naime ni on nije kriv što je crn pa je samo zbog toga u prošlosti bio podvrgnut brojnim torturama a tebi (nama) što si bijel smeta SAMO poređenje sa ljudima koji imaju boju kože kao ti a koji su bili zli ;-).
Pogledaj šta znači vrijednovati ljude na osnovu boje kože. Ti to ne zagovaraš , gnušaš se toga i tražiš da te oni vide kao normalnu , ok osobu koja im ne želi zlo. Oni to ne mogu , ne zbog toga što je proces robovlasništva završen prije 200 godina pa oni glupani to ne žele da shvate , nego što je to osnov za današnju rasnu diskriminaciju u
USA i zato ih u potpunosti shvatam i razumijem. Nisam kriva za njihovu tužnu sudbinu ali bih mogla shvatiti ako sa mnom ne bi htjeli popiti piće...svi "podređeni" u prošlosti su bili barem tretirani kao protivnici , ljudi...Jevrejima (na osnovu vjere) i Crncima (na osnovu boje kože) je sporeno to da su ljudi kao i svi ostali....
Koju bolan rasnu diskriminaciju?
Jel predsjednik Amerike crnac?
Jel guverner New Yorka i Massachusettsa crnac?

Kad ce u Bosni biti kantonalni guverner ili gradonacelnik Sarajeva Ciganin?

Crnci u getu hoce da zive u getu i tu su gdje su jer ne sluze kapitalizmu. U kapitalizmu moras imati posao, radne obaveze i finansijski doprinos, inace ne mozes traziti da ti neko hrani dzabe a ti 30 godina na kokainu, heroinu, alkoholu, u gang-ama, po zatvorima, s 5 djece koje odgaja majke ako odgajaju, ako ne onda je opet socijalni problem.

Ako smo mi kao emigranti u jednoj generaciji ili 15 godina dosli do toga da svi imamo stabilne poslove, kuce, a neko je ovdje 130 godina i nema 5 dollara u dzepu, onda tu nesto nije uredu. U Americi se nagraduje rad s novcem, i ko god radi nema problema koje imaju crnci u getu. Ko god ne radi, prvo, hoce pare na lak nacin a to je kriminal, i drugo, ima previse vremena da se zajebava, to ukljucuje koristenje droga i alkohola, predstavljanje neke komune i otvoren rat s drugom jer ti oni prodaju drogu na tvom cosku ili slicne druge gluposti.

Pogledaj samo sport na koledzu i broj crnaca koji imaju skolarine. U srednjoj skoli u crnackim krajevima ne znaju djeca da citaju na kraju srednje skole jer nikad u zivotu nisu knjigu u ruku uzeli, nema discipline, djeca sa 10 godina brinu se o djeci od 6, mame i tate nema. Ti ako mislis da se moze zamjeniti mama i tata, tj. nukleus familije s parama i drzavom u kojoj zivis, dodji u gheto i zivi tu 6 mjeseci.

Ne mogu ja zamjeniti necijeg oca i majku, ne mogu ja prioritete zadati nekom ako je njemu prioritet da derneci svaku noc sa 16 i zatrudni djevojcicu od 15. Takav par statisticki nece ostati zajedno, niti ce zavrsiti koledz, pa za crnce je uspjeh srednju skolu da zavrsi u nekim krajevima, imaju najveci drop out rate zato sto je proces dug i treba mnogo se namuciti da se dodje do diplome, neki nemaju afiniteta, nema ambicije, a i sto ima jednom kad krenes koristiti substancu i biti okruzen ljudima koji tako zive i razmisljaju, gotovo je. Potrebno je obicno 15-20 godina zivota na margini da dodjes sebi, do tad vec, propustio si sansu za skolovanjem i imas kriminalni rekord, sto bi poslodavac recimo u bolnici zaposljavao nekog koje u zivotu bio na heroinu ako ne mora, ili sto bi u banci radio neko ko ima kriminalni dosije da je nosio neovlasten oruzije ili pocinio pljacku, ili sto bi Amerika dala novac nekom da se skoluje koje uhvacen s 100 grama kokaina na kampusu kao distributer, sto bi neko zaposlio vozaca autobusa koji je alkoholicar ljeceni pa da sutra se surva s 40 putnika i ima milionsku odstetu da plati, ljudi u getu postaju invalidi i hoce invalidnine kao veterani u BiH tj. oni nece posten posao i platu, nego beneficije i odstete, i odpremnine, za sta?

Amerika je daleko otisla gdje je bila. Ali, ne moze zamjeniti tatu i mamu. Zbog toga tata i mama trebaju razmisliti jel za njih djete ili nije. A to se uci od svoje tate i mame. To ne mozes nauciti ni u jednoj skoli na svijetu, jer neke stvari moras ponjeti iz kuce, ako je kuca skrsena i slomljena, ili je ni nema, sva substitucija je samo flaster na rak ranu. Evo u BiH. Ko moze zamjeniti mater, oca, krov nad glavom, i hajde 1 djetetu ali hiljadama? Robovlasnicki sistem jest narucio nukleus familije, ali neko danas ko ostavi zenu i dvoje-troje djece, da bi bio single, svaku noc druga zenska, pice, droga, samo oko svoje guzice, pa ne moze taj da trazi sistem koji ce mu djecu podizati a on biti vjecno u pubertetu. Gdje je god u kuci ostao otac, djeca iz te generacije nisu izgubljena. I gdje se god radi i ide u crkvu, u toj kuci bice pomaka. Gdje je god otac iskoristio mater, mater se svlaera, otac na drogi, djeca gledaju tu traumu, tu je jako tesko. To nije boja koze u pitanju ali jest u pitanju ljudi koji su i sami odrasli bez oca i bez majke, koji ne znaju biti otac i majka. Treba im pomoci koliko se god moze, ali njihovu ulogu ne moze zamjeniti niko.
Znaci crnci su u ghettu jer zele tu da budu :-) :-)

posle te gluposti sam prestao citati... a posto ti je post veoma dug, mogu samo zamisliti koliko jos gluposti ima u njemu...
mishkina
Posts: 83
Joined: 19/12/2012 12:38

#153 Re: Predrasude prema crncima..

Post by mishkina »

iz zadnje klupe wrote:Kada Will Smith kaže; this is the white world, ja mu vjerujem, mi kao bjelci ne primjecujemo neke sitne stvari koji nebijelci primjecuju, da je citav svijet, nacin zivota, kreiran i podredjen potrebama i zeljama bijelog covjeka.

Na ostalima je da se prilagode ili da ih nema.

Pa kad Kinez ili Turcin prodaje svoj proizvod ostatku svijeta, na koricama su slike bijelih manekena, sa plavom kosom ili ocima, gledam sapun iz Turske i pernicu iz Kine, bijelci na omotnici, to prodaju u takvom obliku i u Indiji, i Maleziji i ostalima.

koje vidio ijedan proizvod siroke proizvodnje koji se unificirano kao takav prodaje na svjetskom trzistu sa crnim manekenom (jedino ako je u pitanju neka slavna crna osoba, inace nikako neki neimenovani crni, zuti ili hindus maneken)

Cesto poznati crnci koje postujem, koji su inteligentni, kazu, vi pojma nemate kako je kad se rodite kao crna osoba

Ima nesto u tome
Tacno.

Imam kolegicu, Amerikanku azijskog porijekla. Svaki dan dok hoda ulicom u Sarajevu, mora nesto dozivjeti. Puno ljudi misle da su jako duhoviti ako je zovu Cing Cong ili vicu za njom slicne zvukove, mada nema veze s Kinom, momci joj u lice pjevaju Gangnam Style dok prolaze pored nje, puno ljudi iskoristava to sto ona ne razumije jezik i zovu je "kosooka", a u najboljem slucaju ljudi samo bulje. Kaze da to nigdje nije dozivljavala u tolikoj mjeri kao ovdje. Grozno. I svi mozemo raspravljati, ali vrlo malo ljudi zna kako je kad nisi bijelac. I samo zato sto "nemamo crnaca", sto cesto cujem kao argument, ne znaci da nemamo rasizma. Imamo, itekako.
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#154 Re: Predrasude prema crncima..

Post by theTruePath »

Pa kad Kinez ili Turcin prodaje svoj proizvod ostatku svijeta, na koricama su slike bijelih manekena, sa plavom kosom ili ocima, gledam sapun iz Turske i pernicu iz Kine, bijelci na omotnici, to prodaju u takvom obliku i u Indiji, i Maleziji i ostalima.

Hajde za turke i razumijem ima i kod njih plavih,ali za kineze? :shock:
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#155 Re: Predrasude prema crncima..

Post by theTruePath »

mishkina wrote:
iz zadnje klupe wrote:Kada Will Smith kaže; this is the white world, ja mu vjerujem, mi kao bjelci ne primjecujemo neke sitne stvari koji nebijelci primjecuju, da je citav svijet, nacin zivota, kreiran i podredjen potrebama i zeljama bijelog covjeka.

Na ostalima je da se prilagode ili da ih nema.

Pa kad Kinez ili Turcin prodaje svoj proizvod ostatku svijeta, na koricama su slike bijelih manekena, sa plavom kosom ili ocima, gledam sapun iz Turske i pernicu iz Kine, bijelci na omotnici, to prodaju u takvom obliku i u Indiji, i Maleziji i ostalima.

koje vidio ijedan proizvod siroke proizvodnje koji se unificirano kao takav prodaje na svjetskom trzistu sa crnim manekenom (jedino ako je u pitanju neka slavna crna osoba, inace nikako neki neimenovani crni, zuti ili hindus maneken)

Cesto poznati crnci koje postujem, koji su inteligentni, kazu, vi pojma nemate kako je kad se rodite kao crna osoba

Ima nesto u tome
Tacno.

Imam kolegicu, Amerikanku azijskog porijekla. Svaki dan dok hoda ulicom u Sarajevu, mora nesto dozivjeti. Puno ljudi misle da su jako duhoviti ako je zovu Cing Cong ili vicu za njom slicne zvukove, mada nema veze s Kinom, momci joj u lice pjevaju Gangnam Style dok prolaze pored nje, puno ljudi iskoristava to sto ona ne razumije jezik i zovu je "kosooka", a u najboljem slucaju ljudi samo bulje. Kaze da to nigdje nije dozivljavala u tolikoj mjeri kao ovdje. Grozno. I svi mozemo raspravljati, ali vrlo malo ljudi zna kako je kad nisi bijelac. I samo zato sto "nemamo crnaca", sto cesto cujem kao argument, ne znaci da nemamo rasizma. Imamo, itekako.

Ne mogu reci da sam bolji,proslog ljeta vidjeh mladog crnca kako prica bosanski,i sav na glas rekoh..kako ovaj zna bosanski(drustvu,i onda se poceli smijati)...vjerovatno je cuo,no cilj mi nije bio vrijedjati.Mada ni on nije bio uvrijedjen..jer ovaj drug jedan rece,ko ti je babo,,,a crnce odgvori tata tata :D :D :D kasnije saznao da mu je otac iz nigerije a majka hrvatica iz sarajeva,i zove se malac Kenny...ima ekstra sestru ;-)
User avatar
Dugi nožni nokti
Posts: 453
Joined: 24/03/2012 17:46
Location: Ne zna ni Google

#156 Re: Predrasude prema crncima..

Post by Dugi nožni nokti »

'ta će oni, nema ih u ski skokovima! :run:
User avatar
sinuhe
Posts: 11483
Joined: 03/06/2011 11:33

#157 Re: Predrasude prema crncima..

Post by sinuhe »

mishkina wrote:
iz zadnje klupe wrote:Kada Will Smith kaže; this is the white world, ja mu vjerujem, mi kao bjelci ne primjecujemo neke sitne stvari koji nebijelci primjecuju, da je citav svijet, nacin zivota, kreiran i podredjen potrebama i zeljama bijelog covjeka.

Na ostalima je da se prilagode ili da ih nema.

Pa kad Kinez ili Turcin prodaje svoj proizvod ostatku svijeta, na koricama su slike bijelih manekena, sa plavom kosom ili ocima, gledam sapun iz Turske i pernicu iz Kine, bijelci na omotnici, to prodaju u takvom obliku i u Indiji, i Maleziji i ostalima.

koje vidio ijedan proizvod siroke proizvodnje koji se unificirano kao takav prodaje na svjetskom trzistu sa crnim manekenom (jedino ako je u pitanju neka slavna crna osoba, inace nikako neki neimenovani crni, zuti ili hindus maneken)

Cesto poznati crnci koje postujem, koji su inteligentni, kazu, vi pojma nemate kako je kad se rodite kao crna osoba

Ima nesto u tome
Tacno.

Imam kolegicu, Amerikanku azijskog porijekla. Svaki dan dok hoda ulicom u Sarajevu, mora nesto dozivjeti. Puno ljudi misle da su jako duhoviti ako je zovu Cing Cong ili vicu za njom slicne zvukove, mada nema veze s Kinom, momci joj u lice pjevaju Gangnam Style dok prolaze pored nje, puno ljudi iskoristava to sto ona ne razumije jezik i zovu je "kosooka", a u najboljem slucaju ljudi samo bulje. Kaze da to nigdje nije dozivljavala u tolikoj mjeri kao ovdje. Grozno. I svi mozemo raspravljati, ali vrlo malo ljudi zna kako je kad nisi bijelac. I samo zato sto "nemamo crnaca", sto cesto cujem kao argument, ne znaci da nemamo rasizma. Imamo, itekako.
To je ona potreba, najcesce muzjaka, za ismijavanjem.
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#158 Re: Predrasude prema crncima..

Post by uglavnomja »

iz zadnje klupe wrote:Kada Will Smith kaže; this is the white world, ja mu vjerujem, mi kao bjelci ne primjecujemo neke sitne stvari koji nebijelci primjecuju, da je citav svijet, nacin zivota, kreiran i podredjen potrebama i zeljama bijelog covjeka.

Na ostalima je da se prilagode ili da ih nema.

Pa kad Kinez ili Turcin prodaje svoj proizvod ostatku svijeta, na koricama su slike bijelih manekena, sa plavom kosom ili ocima, gledam sapun iz Turske i pernicu iz Kine, bijelci na omotnici, to prodaju u takvom obliku i u Indiji, i Maleziji i ostalima.

koje vidio ijedan proizvod siroke proizvodnje koji se unificirano kao takav prodaje na svjetskom trzistu sa crnim manekenom (jedino ako je u pitanju neka slavna crna osoba, inace nikako neki neimenovani crni, zuti ili hindus maneken)

Cesto poznati crnci koje postujem, koji su inteligentni, kazu, vi pojma nemate kako je kad se rodite kao crna osoba

Ima nesto u tome
:roll:

vala ne znam sta da ti kazem :-?

ne znam kako to izgleda sa "crnacke" strane, ali meni, kao tamnokosoj i tamnookoj osobi te plavuse ne smetaju :D mislim ni plavusani :lol:
ispade da bismo i mi trebali biti diskriminirani ako nismo plavi, cm toliko u visinu, toliko u sirinu, misici vaki naki...
Keiko
Posts: 1238
Joined: 01/02/2013 21:52

#159 Re: Predrasude prema crncima..

Post by Keiko »

MyTao wrote:Crnci su kao i svaki drugi ljudi... neki dobri neki losi...
Sa ovim se 100% slazem. Na zalost, cini mi se da je vecina nas koji ucestvujemo u ovoj diskusiji imala upecatljivija negativna nego pozitivna iskustva sa clanovima crnacke populacije. Iskreno govoreci, ne mogu zamisliti kako Jada Pinkett Smith ili Halle Berry gurka neku bakicu kolicima u supermarketu a onda je jos pocne nazivat' rasistom zato sto ju je bakica zamolila za malo strpljenja.
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#160 Re: Predrasude prema crncima..

Post by uglavnomja »

irishgirl wrote:
MyTao wrote:Crnci su kao i svaki drugi ljudi... neki dobri neki losi...
Sa ovim se 100% slazem. Na zalost, cini mi se da je vecina nas koji ucestvujemo u ovoj diskusiji imala upecatljivija negativna nego pozitivna iskustva sa clanovima crnacke populacije. Iskreno govoreci, ne mogu zamisliti kako Jada Pinkett Smith ili Halle Berry gurka neku bakicu kolicima u supermarketu a onda je jos pocne nazivat' rasistom zato sto ju je bakica zamolila za malo strpljenja.

mem obama :lol:
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#161 Re: Predrasude prema crncima..

Post by The 51st State »

ljudi ko ljudi, a ove drustvene okolnosti i predrasude ne vrijedi komentarisati....
User avatar
Sunrise00
Posts: 4484
Joined: 20/06/2008 22:48
Location: Tamo gdje i kisa kad pada, nije prosto kisa :)

#162 Re: Predrasude prema crncima..

Post by Sunrise00 »

@the_darkness i @Melami, opomena.
User avatar
Sunrise00
Posts: 4484
Joined: 20/06/2008 22:48
Location: Tamo gdje i kisa kad pada, nije prosto kisa :)

#163 Re: Predrasude prema crncima..

Post by Sunrise00 »

sinuhe wrote:
mishkina wrote:
iz zadnje klupe wrote:Kada Will Smith kaže; this is the white world, ja mu vjerujem, mi kao bjelci ne primjecujemo neke sitne stvari koji nebijelci primjecuju, da je citav svijet, nacin zivota, kreiran i podredjen potrebama i zeljama bijelog covjeka.

Na ostalima je da se prilagode ili da ih nema.

Pa kad Kinez ili Turcin prodaje svoj proizvod ostatku svijeta, na koricama su slike bijelih manekena, sa plavom kosom ili ocima, gledam sapun iz Turske i pernicu iz Kine, bijelci na omotnici, to prodaju u takvom obliku i u Indiji, i Maleziji i ostalima.

koje vidio ijedan proizvod siroke proizvodnje koji se unificirano kao takav prodaje na svjetskom trzistu sa crnim manekenom (jedino ako je u pitanju neka slavna crna osoba, inace nikako neki neimenovani crni, zuti ili hindus maneken)

Cesto poznati crnci koje postujem, koji su inteligentni, kazu, vi pojma nemate kako je kad se rodite kao crna osoba

Ima nesto u tome
Tacno.

Imam kolegicu, Amerikanku azijskog porijekla. Svaki dan dok hoda ulicom u Sarajevu, mora nesto dozivjeti. Puno ljudi misle da su jako duhoviti ako je zovu Cing Cong ili vicu za njom slicne zvukove, mada nema veze s Kinom, momci joj u lice pjevaju Gangnam Style dok prolaze pored nje, puno ljudi iskoristava to sto ona ne razumije jezik i zovu je "kosooka", a u najboljem slucaju ljudi samo bulje. Kaze da to nigdje nije dozivljavala u tolikoj mjeri kao ovdje. Grozno. I svi mozemo raspravljati, ali vrlo malo ljudi zna kako je kad nisi bijelac. I samo zato sto "nemamo crnaca", sto cesto cujem kao argument, ne znaci da nemamo rasizma. Imamo, itekako.
To je ona potreba, najcesce muzjaka, za ismijavanjem.
Tek kad sam provela poprilicno vremena negdje gdje ima poprilican broj crnaca i azijaca, shvatila sam koliko je rasizam kod nas zastupljen... Velika vecina mojih prijatelja koji su stranci bilo kakvu pogrdnu rijec za ove grupe ljudi (a i druge) nikad ne bi izgovorili, bukvalno ni kada citiraju nekoga. Dok je kod nas sasvim prihvatljivo crnca zvati "rob" i slicno :roll:
User avatar
Lacrosse
Posts: 319
Joined: 13/07/2012 13:05

#164 Re: Predrasude prema crncima..

Post by Lacrosse »

@ MyaTao evo ti jos gluposti od mene.

Ja sam u Americi poceo iz gheta.
Za 15 godina sam doktor medicine. Znaci izasao sam i otisao daleko od geta. Mogao je svaki crnac, znao je bolje od mene engleski, skolovanje ce mu biti placeno ili nek uzme zajam od drzave, kao crncu lakse mu je upisati medicinu, lakse mu je dobiti specijalizaciju, ali jako je mali broj americkih crnaca kojim to podje za rukom, zbog toga imas sijaset africkih ljekara koji koriste ove loopholes recimo ljudi iz Sudana i Nigerije, Egipta i Libije, neko iz Egipta pise sebi da je African American, jer je eto iz Afrike a i iz Amerike, ko kad bi neko iz Izrela rekao da je African American ali sto nebi slagao malo, pa da sutra imas posao i platu od pola miliona dollara? Jelte. Onda se dovede more stranih ljekara koji na svojim jadnim vizama kao J-1 i H-1 moraju da nakon sto zavrse specijalizaciju da ih nebi vratilo nazad u zemlju porijekla, moraju da svoje grijehe okaju radeci ili ruralnom kraju ili u urbanom kraju (tj. u crnackoj cetvrti). Posto se svi stranci jeze od ruralnog, jer su to pretezno skolovani ljudi, odabiru opciju da idu u urbane krajeve, a tamo ih onda ceka 3 godine robovanja po bolnicama gdje su placeni duplo manje i gdje niko ne radi svoj posao, nista ne stima, imas jednu vrstu zavoja da previjes rane (zvuci poznato, jelte, zar je moguce i u Americi da je tako), bolnice bankrotiraju u tim cetvrtima jer pacijenti nikad ne plate racune, pa onda drzava mora da placa i odrzava te medicinske ustanove, i odpisuje dugove, da nebi doslo do kolapsa zdravstvenog.
Oko mene sve crni ljekari (i to pretezno iz Afrike, koji dodju u Ameriku pa na talasu afirmativne akcije tj. mora biti odredjeni broj crnaca pa makar bili 2 put losiji studenti) idu u afluentne bijele komune kao Long Island da rade, jako mali broj bi u Harlem i Bronx.
U bolnicama sta sam se nagledao o crncima. Medicinska sestra crnkinja jebe joj se ko ziv ko mrtav, mozes prepisati terapiju i nadaj se da ce da pacijent je primi. Jedanput 4 dana covjek u sepsi nije primio antibiotik jer bi uredno ga u frizider stavila i zaboravila dati. Covjeka sa tuberkulozom akutnom izbace iz izolacije u sobu punu pacijenata jer se posvadjao s glavnom sestrom, crnac on, crnkinja on. O tome koje bolesti crnci imaju, tokom specijalizacije sam bio 4 mjeseca na odjelu za SIDU. Tu sam vidjeo 1 bijelkinju i stotine crnkinja (o muskarcima ne vrijedi isto pravilo jer homoseksualni HIV i HIV koji dobiju ovisnici kokaina i crack, tj. kurve na ulici nije isti). O broju crnaca koji su na dijalizi jer nisu o zdravlju vodili racuna ne vrijedi govoriti. O najgorim starackim domovima gdje zive utvare koje familija nikad ne posjecuje a ne dozvoljava im da umre, nikad necu zaboraviti. O tome da nijednom crncu nikad nijedan clan familije nije dozvolio da umre nego ih pate na masinama, aparatima, i slicno samo da bi i zadnji peni iz sistema izvalili nebi li sve otislio u tri ljepe materine, u Americi ne mozes bijelo dijete da usvojis, moras ici u Ukrajinu i Rusiju, crnih ima toliko da ne znaju sta ce sa njima jer ma koliko ljudi uzelo crno dijete i usvojilo, toliko ih na ulicama zavrsi i od familija kojima nije stalo, gotovo 50% crnaca ne zna oca ili nije odraslo uz oca, evo ti uzroci smrtnosti crnaca u Americi od 0-19 godina unintentional injuries (tj. neko ubio dijete od batina), od 19-35 homocide (tj ubistvo). Sta mislis da u Bosni od ljudi koji umru od 0-35, 50% bude ubijen na ulici vatrenim oruzijem? Jos kad ovome dodas statistuku o zatvorima. U Chicagu sam vidjeo djevojcicu od 10 godina trudna, bezbeli crnkinja. Koji procenat crnikinja rodi prvo dijete prije 18 godine? U New Yorku sam zeni rekao da je trudna s muskarcom koji je izvrsio samoubistvo prije tri-cetiri dana. Njoj je tad bilo 18-19 godina. I bezbeli nije Azijatkinja ni bjelkinja. Njegova familija je krivila nju sto se on ubio. Ona je planirala da dijete rodi, roditi dijete u familijarni sukob, dok radis u Burger King-u... Koji procenat crnaca je obese, koji procenat ima dijabetes, u nekim gradovima imas po 50 fast food restorana na 1km kvadratnom, a nijednu samoposlugu, koji procenat crnaca kuha sebi svaki obrok ili kupuje namirnice u supermarketu u poredenju s tim da jedu vani non stop za 2 dollara.
Koliko si ti bio u ghetu, i zivjeo u Americi? Ako je odgovor nikad, nemam ja sta s tobom raspravljati jer ono sto ja opisujem je ono sto sam ja vidjeo i dozivjeo, ti mi mozes reci o tome sta mislis preko cika televizije jer nijednu noc u Harlemu nisi u ER radio, pa da vidis kad u bolnicu ulete ljudi sa oruzije da dokrajce nekog koga su na ulici izboli nozevima i ispucali po pun sanzer municije.

http://www.cdc.gov/men/lcod/2004/04black.pdf

Moje iskustvo s Africkim crncima je jako pozitivno, oni su emigranti ko i mi, pretezno skolovani i imaju sistem vrijednosti tj. znaju sta hoce, i normalno, iskoristavaju beneficije, to je kao kad bi Obama pricao o robovlasnistvu a njegov otac dosao iz Kenije prije 50 godina, sve i jedan crnac u Americi kojem je familija tu 100 godina, ima u sebi bijele krvi, to se vidi po crtama lica i obliku glave mozes tacno reci koje africki crnac, a ko americki. Ali, eto kod nas nakon sto su istjerane sve manjine recimo Cigani, Jevreji, Ukrajinci (kao npr Hemon), mi sad pricamo o toleranciji u zemlji u kojoj je najbitnije kako se zoves. De mi navedi jednog crnca od svih onih koji su se skolovali po Titinom sistemu da je poveo neku jedinicu Armije BiH ili donjeo 10 miliona pa ih dao za neku akciju. A puna ih je Juga bila crnaca i arapa na skolovanju kojima je ovdje bilo sve dzabe a njihova im drzava placala da budu na skolovanju. Koje je dijete iz Bosne bilo skolovano nakon rata u Africi na taj nacin? Nijedno. Koje je dijete od svih iz Bosne koji su otisli u srednju skolu ili na koledz primljeno u crnu obitelj? Nijedno. Zasto?
User avatar
Sunrise00
Posts: 4484
Joined: 20/06/2008 22:48
Location: Tamo gdje i kisa kad pada, nije prosto kisa :)

#165 Re: Predrasude prema crncima..

Post by Sunrise00 »

Lacrosse wrote:@ MyaTao evo ti jos gluposti od mene.

Ja sam u Americi poceo iz gheta.
Za 15 godina sam doktor medicine. Znaci izasao sam i otisao daleko od geta. Mogao je svaki crnac, znao je bolje od mene engleski, skolovanje ce mu biti placeno ili nek uzme zajam od drzave, kao crncu lakse mu je upisati medicinu, lakse mu je dobiti specijalizaciju, ali jako je mali broj americkih crnaca kojim to podje za rukom, zbog toga imas sijaset africkih ljekara koji koriste ove loopholes recimo ljudi iz Sudana i Nigerije, Egipta i Libije, neko iz Egipta pise sebi da je African American, jer je eto iz Afrike a i iz Amerike, ko kad bi neko iz Izrela rekao da je African American ali sto nebi slagao malo, pa da sutra imas posao i platu od pola miliona dollara? Jelte. Onda se dovede more stranih ljekara koji na svojim jadnim vizama kao J-1 i H-1 moraju da nakon sto zavrse specijalizaciju da ih nebi vratilo nazad u zemlju porijekla, moraju da svoje grijehe okaju radeci ili ruralnom kraju ili u urbanom kraju (tj. u crnackoj cetvrti). Posto se svi stranci jeze od ruralnog, jer su to pretezno skolovani ljudi, odabiru opciju da idu u urbane krajeve, a tamo ih onda ceka 3 godine robovanja po bolnicama gdje su placeni duplo manje i gdje niko ne radi svoj posao, nista ne stima, imas jednu vrstu zavoja da previjes rane (zvuci poznato, jelte, zar je moguce i u Americi da je tako), bolnice bankrotiraju u tim cetvrtima jer pacijenti nikad ne plate racune, pa onda drzava mora da placa i odrzava te medicinske ustanove, i odpisuje dugove, da nebi doslo do kolapsa zdravstvenog.
Oko mene sve crni ljekari (i to pretezno iz Afrike, koji dodju u Ameriku pa na talasu afirmativne akcije tj. mora biti odredjeni broj crnaca pa makar bili 2 put losiji studenti) idu u afluentne bijele komune kao Long Island da rade, jako mali broj bi u Harlem i Bronx.
U bolnicama sta sam se nagledao o crncima. Medicinska sestra crnkinja jebe joj se ko ziv ko mrtav, mozes prepisati terapiju i nadaj se da ce da pacijent je primi. Jedanput 4 dana covjek u sepsi nije primio antibiotik jer bi uredno ga u frizider stavila i zaboravila dati. Covjeka sa tuberkulozom akutnom izbace iz izolacije u sobu punu pacijenata jer se posvadjao s glavnom sestrom, crnac on, crnkinja on. O tome koje bolesti crnci imaju, tokom specijalizacije sam bio 4 mjeseca na odjelu za SIDU. Tu sam vidjeo 1 bijelkinju i stotine crnkinja (o muskarcima ne vrijedi isto pravilo jer homoseksualni HIV i HIV koji dobiju ovisnici kokaina i crack, tj. kurve na ulici nije isti). O broju crnaca koji su na dijalizi jer nisu o zdravlju vodili racuna ne vrijedi govoriti. O najgorim starackim domovima gdje zive utvare koje familija nikad ne posjecuje a ne dozvoljava im da umre, nikad necu zaboraviti. O tome da nijednom crncu nikad nijedan clan familije nije dozvolio da umre nego ih pate na masinama, aparatima, i slicno samo da bi i zadnji peni iz sistema izvalili nebi li sve otislio u tri ljepe materine, u Americi ne mozes bijelo dijete da usvojis, moras ici u Ukrajinu i Rusiju, crnih ima toliko da ne znaju sta ce sa njima jer ma koliko ljudi uzelo crno dijete i usvojilo, toliko ih na ulicama zavrsi i od familija kojima nije stalo, gotovo 50% crnaca ne zna oca ili nije odraslo uz oca, evo ti uzroci smrtnosti crnaca u Americi od 0-19 godina unintentional injuries (tj. neko ubio dijete od batina), od 19-35 homocide (tj ubistvo). Sta mislis da u Bosni od ljudi koji umru od 0-35, 50% bude ubijen na ulici vatrenim oruzijem? Jos kad ovome dodas statistuku o zatvorima. U Chicagu sam vidjeo djevojcicu od 10 godina trudna, bezbeli crnkinja. Koji procenat crnikinja rodi prvo dijete prije 18 godine? U New Yorku sam zeni rekao da je trudna s muskarcom koji je izvrsio samoubistvo prije tri-cetiri dana. Njoj je tad bilo 18-19 godina. I bezbeli nije Azijatkinja ni bjelkinja. Njegova familija je krivila nju sto se on ubio. Ona je planirala da dijete rodi, roditi dijete u familijarni sukob, dok radis u Burger King-u... Koji procenat crnaca je obese, koji procenat ima dijabetes, u nekim gradovima imas po 50 fast food restorana na 1km kvadratnom, a nijednu samoposlugu, koji procenat crnaca kuha sebi svaki obrok ili kupuje namirnice u supermarketu u poredenju s tim da jedu vani non stop za 2 dollara.
Koliko si ti bio u ghetu, i zivjeo u Americi? Ako je odgovor nikad, nemam ja sta s tobom raspravljati jer ono sto ja opisujem je ono sto sam ja vidjeo i dozivjeo, ti mi mozes reci o tome sta mislis preko cika televizije jer nijednu noc u Harlemu nisi u ER radio, pa da vidis kad u bolnicu ulete ljudi sa oruzije da dokrajce nekog koga su na ulici izboli nozevima i ispucali po pun sanzer municije.

http://www.cdc.gov/men/lcod/2004/04black.pdf

Moje iskustvo s Africkim crncima je jako pozitivno, oni su emigranti ko i mi, pretezno skolovani i imaju sistem vrijednosti tj. znaju sta hoce, i normalno, iskoristavaju beneficije, to je kao kad bi Obama pricao o robovlasnistvu a njegov otac dosao iz Kenije prije 50 godina, sve i jedan crnac u Americi kojem je familija tu 100 godina, ima u sebi bijele krvi, to se vidi po crtama lica i obliku glave mozes tacno reci koje africki crnac, a ko americki. Ali, eto kod nas nakon sto su istjerane sve manjine recimo Cigani, Jevreji, Ukrajinci (kao npr Hemon), mi sad pricamo o toleranciji u zemlji u kojoj je najbitnije kako se zoves. De mi navedi jednog crnca od svih onih koji su se skolovali po Titinom sistemu da je poveo neku jedinicu Armije BiH ili donjeo 10 miliona pa ih dao za neku akciju. A puna ih je Juga bila crnaca i arapa na skolovanju kojima je ovdje bilo sve dzabe a njihova im drzava placala da budu na skolovanju. Koje je dijete iz Bosne bilo skolovano nakon rata u Africi na taj nacin? Nijedno. Koje je dijete od svih iz Bosne koji su otisli u srednju skolu ili na koledz primljeno u crnu obitelj? Nijedno. Zasto?
Zasto mislis da je ovo povezano sa bojom koze? Ne mozes generalisati zbog iskustva u ghettu, sta si ocekivao? Imas i cetvrti sa bijelcima koje su takve :roll:
User avatar
MyTao
Posts: 7048
Joined: 08/12/2012 15:15

#166 Re: Predrasude prema crncima..

Post by MyTao »

Ja... a dole u juznim vukojebinama gdje zive hill billys i whit trash je sve zlatno :-) Nema to veze sa bojom koze drug... tuzno je da si doktor a bar to nisi mogao savladati pa mrzis ljude na osnovu boje koze.

Ja sam isto zivio u Ghettu... i imao sam i losih i dobrih iskustava, ali nikad u svom zivotu nisam pomislio da je to zato sto su ljudi crni ili latino amerikanci... Znam licno da crncima nije isto kao bjelcima, i da su u startu u losoj poziciji od nas, koji smo imigranti... zamisli gdje su kad su u pitanju bjelci...

Uglavnom, sve se vrti oko para... ako je okolina siromasna i nema para... onda kriminal, droga, prostitucija i slicne stvari zavlada... bez obzira koje su boje koze ljudi u toj okolini... pogledaj malo kako zive bjelci dole po Misisipiju i slicnim vukojebinama i bit ce ti jasno...
Melami
Posts: 2563
Joined: 25/10/2004 04:43

#167 Re: Predrasude prema crncima..

Post by Melami »

Sunrise00 wrote:@the_darkness i @Melami, opomena.
Zbog radi cega?
Al ozbiljno.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45260
Joined: 29/12/2005 01:20

#168 Re: Predrasude prema crncima..

Post by jeza u ledja »

Melami wrote:
Sunrise00 wrote:@the_darkness i @Melami, opomena.
Zbog radi cega?
Al ozbiljno.
Vjerovatno zato sto sam ja prijavio vase postove zbog nepatvorenog rasizma.

Inace cijela tema je puna rasistickih komentara da se covjeku digne kosa na glavi.
Ko vec nije otvoreni rasista, onda je latentni, a neki ni ne shvataju da je nacin na koji razmisljaju nista drugo do rasizam.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45260
Joined: 29/12/2005 01:20

#169 Re: Predrasude prema crncima..

Post by jeza u ledja »

Lacrosse wrote: Amerika je daleko otisla gdje je bila. Ali, ne moze zamjeniti tatu i mamu. Zbog toga tata i mama trebaju razmisliti jel za njih djete ili nije. A to se uci od svoje tate i mame. To ne mozes nauciti ni u jednoj skoli na svijetu, jer neke stvari moras ponjeti iz kuce, ako je kuca skrsena i slomljena, ili je ni nema, sva substitucija je samo flaster na rak ranu.

Mislim da ovaj dio tvog posta najbolje sazima nesto sto bi ti trebao shvatati, kad si vec toliko toga opisao o socijalnom stanju danasnjih americkih crnaca u getu.
Da, uci se od tate i mame, a oni uce od svoje tate i mame, a oni od svojih. Ne treba ici puno generacija u proslost da bi dosao do doba kada americki crnci nisu imali sva prava koja uzivaju danas. Ne trebas ici u 19i vijek, dovoljne su 60e, 70e. Kada imas generacije koje odrastaju u zatvorenoj sredini bez uzora u porodici, bez tog nukleusa o kojem govoris, i uprskos pomoci drzavi oni tesko izlaze iz tog zacaranog kruga. Ako to shvatas, onda ti je to valjda logicno objasnjenje zasto je toliko crnaca u Americi danas i dalje na marginama drustvenog i ekonomskog zivota, odnosno da je robovlasnicka historija ne samo Amerike vec citavog modernog svijeta i odnosa crnci-bijelci DOMINANTAN faktor i danas u odredjivaju drustvenog polozaja prosjecnog crnca.

No pored ovog, naravno znas i ti kao i svi ostali, da nisu svi crnci siromasni i neobrazovani. (I nije sad da govorimo o jednom u milion pa da koristimo frazu "cast izuzecima".) I ti crnci ili njihovi predaci su nekad davno krenuli iz nicega. Znaci moze se, ali je vjerovatno njima teze izaci iz tog kruga. No to je samo dokaz da je smijesno na crnce gledati kao na grupu ljudi o kojima cemo stvarati generalizovano misljenje, kao sto je uostalom i dokaz da ni o kome ne treba formirati misljenje na osnovu boje koze, jer te boja koze sama po sebi ne cini glupim, neobrazovanim , zaostalim, vec to cini drustvo koje je tu boju koze stvorilo kao predodrednicu za uspjeh.

A prica o njihovoj izkompleksiranosti ili njihovom rasizmu ne stoji, ne zasto sto je nema (ima itekako), vec zato sto u ovom kontekstu zvuci kao jadan izgovor.
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#170 Re: Predrasude prema crncima..

Post by jefferson »

Ova tema je super.
Napomenula me zasto sam se povukao sa komentarisanja na ovom forumu, ali eto da dam svoje misljenje, bar dok je ne zakljucaju.
Kakvih debila ovdje ima, pa to je za nepovjerovat, ali opet, i BiH je zemlja za nepovjerovat.
Hajde bar se vidi u kakvom smo mi sranju kada nam je pojam tolerancije sto nekoga druge vjere, boje koze i slicno nismo nabili na kolac, ili bar ne jos.
Jbt, kako to da smo pokupili svu pamet na svijetu, svi su glupi, a u glavnom gradu ni jebeni autobus ne radi.
Ali eto dobro mi dodje kao napomena da se ne vracam dole jer prema mnogim forumasima ovdje, (kao sto to melami navede) moja zena je prljava, a bogami i noz u ledja voli zabit, no tiha, ali eto bar radi, po njegovom "strucnom" misljenju , imigranta koji zivi u drzavi u kojoj je najmanja nezaposlenost medju onima koje on naziva prljavim, smrdljivim, dvolicnim i slicno. Sigurno nisu to postigli tako sto su kao on samo kukali kako je tesko i slicno.
Ova tema je dobra iz razloga da nas podsjeti sto je BiH zadnja rupa na sviralu, totalno nebitna u svijetu i neprimjecena. Brdo tema na forumu sto se ljudi ne vracaju, ulaganja i slicno, dok sve vise nasih ljudi u svijetu, pogotovo imigranta prve generacije, vise ne zadovoljava "cistunske" standarde nase mahale kada je u pitanju boja koze, vjera i slicno.
Kada ce ljudi shvatiti da ce nam biti bolje tek onog trenutka kada svoje predrasude prema boji koze, religiji itd bacimo u vodu. Ko ce u BiH uloziti pare ako pjevaju djevojci azijskog porjekla gangham style i sl? Kako ce americka firma otvoriti frmu u BiH i poslati direktora crnca sa porodicom? Kako ce taj direktor upisati svoju djecu u skolu ako imamo ovakav odnos prema ljudima druge rase?
Zivio sam dugo u gradu u kojem 50% stanovnistva cine crnci. Radim i danas za instituciju u kojoj pretezno rade crnci. Svakakvih ima, kao i bjelaca, od neradnika do superpametnih ljudi. Ne kontam po cemu bi ih razdvojio od bjelaca?
Ono sto se slazem sa nekim forumasima je da u SAD je doslo do razvijanja neke njihove kulture iz revolta, koja je krenula u pogresnom smjeru, ali ne moze se to generalizovati da su svi crnci pratioci te kulture.
S druge strane, bjelci u americi (jer opet se vratilo na ameriku), ali vecinom bjelci na jugoistoku, sebe smatraju tolerantnima samo zato sto su crncima kao eto dopustili da idu s njima zajedno u WC. Kada je Obama izabran jbt, kad nisu kolektivo samoubistvo izvrsili, toliko o tome da je amerika danas prevazisla te stereotipe. Jeste u kalifoniji, NY, koloradu i slicnom drzavama, ali...
Medjutim, mene ne brine amerika, mene brine BiH sa svojim konstantnom proliferacijom rasizma, nacionalizma i sl.
Bogami, tako se u svijet ne ide, a svijet se nama nece prilagoditi sta god Resi Ceric prica...
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45260
Joined: 29/12/2005 01:20

#171 Re: Predrasude prema crncima..

Post by jeza u ledja »

Vrijedi spomenuti ljubiteljima rasnih razlika da smo po genetskim istrazivanjima svi odreda porijekom iz Afrike i svi smo nekad bili crni haman ko Dzomo Kenijata.
Znaci cukun-cukun-na-milionitu mama i tata crnci, iz Afrike. :oops:

Ko je krenuo na Sjever, gdje je hladno i gdje ne przi sunce, koza mu se nakon hiljada generacija prosvjetlila, jer valja pravit vitamin D, a to ne mere ako imas melanina ko u prici pa si taman ko crnac iz Konga , koji u Svedskoj recimo ne bi bas najzdravije zivio bez da se krka Vitaminom D odnekle drugo (zato danas ubacuju vitamin D u mlijeko u Americi). Da bi zivio u Evropi ili Americi i dijelovima Azije, ondasnji covjek se morao prilagoditi prirodnom selekcijom i postati bijelji.

Uglavnom, poenta price je da smo svi od iste sise potekli, a boja koze ima veze sa nama koliko i boja ociju ili kose.....Sad sam se sjetio da neki ljudi kod nas imaju i predrasude prema ljudima recimo ridje boje kose, pa cak i plave. :shock: , pa je mozda moja prica uzalud.
iz zadnje klupe
Posts: 936
Joined: 27/07/2012 18:10

#172 Re: Predrasude prema crncima..

Post by iz zadnje klupe »

Kada ce ljudi shvatiti da ce nam biti bolje tek onog trenutka kada svoje predrasude prema boji koze, religiji itd bacimo u vodu. Ko ce u BiH uloziti pare ako pjevaju djevojci azijskog porjekla gangham style i sl? Kako ce americka firma otvoriti frmu u BiH i poslati direktora crnca sa porodicom? Kako ce taj direktor upisati svoju djecu u skolu ako imamo ovakav odnos prema ljudima druge rase?
Zivio sam dugo u gradu u kojem 50% stanovnistva cine crnci. Radim i danas za instituciju u kojoj pretezno rade crnci. Svakakvih ima, kao i bjelaca, od neradnika do superpametnih ljudi. Ne kontam po cemu bi ih razdvojio od bjelaca?
Za takve ima precizan naziv white trash

O ovoj kulturi revolta koja je krenula u pogrešnom pravcu, interesantna tema, da li ko zna neki dobar film od crnog autora ili knjigu, volio bi pročitati.

Vratimo se malo na Balkan i nas.

Mi znamo da smo zaostali, ne negiramo to, ne znamo kako da se izvučemo iz tog začaranog kruga korupcije,zaostalosti, nenapredovanja, i mislim da ako iko može razumjeti neke elemente neuspjeha koje imaju crnci u odnosu na kvalitetne bijelce ( u koje mi ne spadamo) to smo onda mi, jer nije dovoljno reci, pa hajd promijenite se, imate sve uslove, pa i mi imamo sve uslove, resurse, pa zašto ne idemo naprijed, ali NE, najveci broj članova stranice kao whitestorms imaju u ovim zemljama "nekvalitetnih" bijelaca (balkan, istočna evropa)
svemirska_vjeverica
Posts: 311
Joined: 11/12/2011 22:32
Location: Donji Cevljanovici
Contact:

#173 Re: Predrasude prema crncima..

Post by svemirska_vjeverica »

Bil vaktile u Djibutiju
"Prvi izlasci iz kasarne.Izlazimo vazda ,najmanje po dvojica.Lokalno stanovnistvo ne voli Legiju.Po prvi put vidim sta je afrricki rasizam.Crnci su vecina pa se ne boje da to pokazu.Zovu nas » prljavi bijelci ».Ali reputacija legije cini svoje.Nemamo vecih problema"
Melami
Posts: 2563
Joined: 25/10/2004 04:43

#174 Re: Predrasude prema crncima..

Post by Melami »

jefferson wrote:Ova tema je super.
Napomenula me zasto sam se povukao sa komentarisanja na ovom forumu, ali eto da dam svoje misljenje, bar dok je ne zakljucaju.
Kakvih debila ovdje ima, pa to je za nepovjerovat, ali opet, i BiH je zemlja za nepovjerovat.
Hajde bar se vidi u kakvom smo mi sranju kada nam je pojam tolerancije sto nekoga druge vjere, boje koze i slicno nismo nabili na kolac, ili bar ne jos.
Jbt, kako to da smo pokupili svu pamet na svijetu, svi su glupi, a u glavnom gradu ni jebeni autobus ne radi.
Ali eto dobro mi dodje kao napomena da se ne vracam dole jer prema mnogim forumasima ovdje, (kao sto to melami navede) moja zena je prljava, a bogami i noz u ledja voli zabit, no tiha, ali eto bar radi, po njegovom "strucnom" misljenju , imigranta koji zivi u drzavi u kojoj je najmanja nezaposlenost medju onima koje on naziva prljavim, smrdljivim, dvolicnim i slicno. Sigurno nisu to postigli tako sto su kao on samo kukali kako je tesko i slicno.
Ova tema je dobra iz razloga da nas podsjeti sto je BiH zadnja rupa na sviralu, totalno nebitna u svijetu i neprimjecena. Brdo tema na forumu sto se ljudi ne vracaju, ulaganja i slicno, dok sve vise nasih ljudi u svijetu, pogotovo imigranta prve generacije, vise ne zadovoljava "cistunske" standarde nase mahale kada je u pitanju boja koze, vjera i slicno.
Kada ce ljudi shvatiti da ce nam biti bolje tek onog trenutka kada svoje predrasude prema boji koze, religiji itd bacimo u vodu. Ko ce u BiH uloziti pare ako pjevaju djevojci azijskog porjekla gangham style i sl? Kako ce americka firma otvoriti frmu u BiH i poslati direktora crnca sa porodicom? Kako ce taj direktor upisati svoju djecu u skolu ako imamo ovakav odnos prema ljudima druge rase?
Zivio sam dugo u gradu u kojem 50% stanovnistva cine crnci. Radim i danas za instituciju u kojoj pretezno rade crnci. Svakakvih ima, kao i bjelaca, od neradnika do superpametnih ljudi. Ne kontam po cemu bi ih razdvojio od bjelaca?
Ono sto se slazem sa nekim forumasima je da u SAD je doslo do razvijanja neke njihove kulture iz revolta, koja je krenula u pogresnom smjeru, ali ne moze se to generalizovati da su svi crnci pratioci te kulture.
S druge strane, bjelci u americi (jer opet se vratilo na ameriku), ali vecinom bjelci na jugoistoku, sebe smatraju tolerantnima samo zato sto su crncima kao eto dopustili da idu s njima zajedno u WC. Kada je Obama izabran jbt, kad nisu kolektivo samoubistvo izvrsili, toliko o tome da je amerika danas prevazisla te stereotipe. Jeste u kalifoniji, NY, koloradu i slicnom drzavama, ali...
Medjutim, mene ne brine amerika, mene brine BiH sa svojim konstantnom proliferacijom rasizma, nacionalizma i sl.
Bogami, tako se u svijet ne ide, a svijet se nama nece prilagoditi sta god Resi Ceric prica...
Druze, ja nisam imao namjeru nikog da uvrijedim i uvijek ima izuzetaka.

Ja govorim iz svog iskustva kakvi su ti ljudi, svi nikako ne mogu biti isti i ta tvoja def ne moze spadati u tu grupaciju koju sam ja naveo, jer ta grupacija se drzi samo izmedju sebe i samo izmedju sebe se ''razmnozavaju''.
Bice da su ti tvoji u USA prije 30+godina.
Sto se tice zutih, ja sam rekao, radnici su dobri, i radim sa 2 azijata, jedan je iz vijetnama a drugi iz Kine, ljudi su stvarno radnici veliki i bolji i od nas, radice 20 sati ako treba, al isto tako, ovaj jedan cim dobije priliku odmah ce sefici prijaviti sta god stigne, da bi svoju guzicu sacuvao i dobio promociju. nema postovanja prema zenama, cesto se zene zale na njeg zbog tog. Imam ih mnogo na faksu, a i iz drugih prica sam zakljucio da su vecina ovakvi.
AL kao sto rekoh, daleko su jos uvijek ispred crnaca i jos nekih, a po nekim stvarima ispred bijelaca,a to je posao.

Sa crnca 4 radim, i sva 4 su veoma losi radnici, tesko za opisati koje su lijencuge.
Melami
Posts: 2563
Joined: 25/10/2004 04:43

#175 Re: Predrasude prema crncima..

Post by Melami »

jeza u ledja wrote:
Melami wrote:
Sunrise00 wrote:@the_darkness i @Melami, opomena.
Zbog radi cega?
Al ozbiljno.
Vjerovatno zato sto sam ja prijavio vase postove zbog nepatvorenog rasizma.

Inace cijela tema je puna rasistickih komentara da se covjeku digne kosa na glavi.
Ko vec nije otvoreni rasista, onda je latentni, a neki ni ne shvataju da je nacin na koji razmisljaju nista drugo do rasizam.
pa meni nije jasno kojeg q mene opominje pored ovoliko drugih postova, ja jedva da sam nekoliko postova napisao/
ja se slazem da je tema puna rasizma, i rekao sam sam da treba zatvoriti temu.
Locked