Leglo nepismenosti u BIH

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

SENiJOR
Posts: 5
Joined: 25/03/2013 00:09

#1 Leglo nepismenosti u BIH

Post by SENiJOR »

Danas otvorio Pik.ba nakon dugo vremena i trazio neke stvari za kupovinu..

Ljudi, kakvo je ono leglo nepismenosti? Da li se meni cini ili ne mozes naci ispravan oglas koji mozes normalno razumjeti bez velikih gresaka? Pa sta ocekuju ljudi koji to prodaju?

Svakome se desi greska, to razumijem, ali po procitanom sumnjam da bilo ko od prodavaca ima vise od 4 razreda osnovne.. :S
User avatar
therrarrius
Posts: 1472
Joined: 25/01/2009 18:31
Location: Odovud do tamo

#2 Re: Leglo nepismenosti u BIH

Post by therrarrius »

Dobro, i? Ta stranica i stranice slicne stranice toj nisu namjenjene za edukaciju sirokih narodnih masa nego prodaji svega i svacega.
paradox02
Posts: 39
Joined: 01/11/2012 21:11

#3 Re: Leglo nepismenosti u BIH

Post by paradox02 »

Ako nešta proda i zaradi onda nije važno kako je napisano.
User avatar
irac300
Posts: 9031
Joined: 18/07/2009 18:36

#4 Re: Leglo nepismenosti u BIH

Post by irac300 »

Ne treba mi Pik, dovoljno je po forumima, komentarima i sl. vidjeti koliko smo kao nacija nazadovali što se tiče pismenosti. Kada kažem pismenost, mislim na prosječno poznavanje pravopisa koje su nauči do četvrtog razreda osnovne. Ja sam prvi griješim, ali sve češće viđam neke riječi koje su se nažalost već ustalile kod mase ljudi tipa ''sumLJam, jesenaC, htJeo, biJo...'' itd, itd. Ovo su banalne stvari, al' upadaju u oči i što je najžalosnije, mnogo su pismenije one starije generacije, nego ove današnje.
User avatar
Cherry-Cherry
Posts: 6772
Joined: 20/02/2013 14:14

#5 Re: Leglo nepismenosti u BIH

Post by Cherry-Cherry »

irac300 wrote:Ne treba mi Pik, dovoljno je po forumima, komentarima i sl. vidjeti koliko smo kao nacija nazadovali što se tiče pismenosti. Kada kažem pismenost, mislim na prosječno poznavanje pravopisa koje su nauči do četvrtog razreda osnovne. Ja sam prvi griješim, ali sve češće viđam neke riječi koje su se nažalost već ustalile kod mase ljudi tipa ''sumLJam, jesenaC, htJeo, biJo...'' itd, itd. Ovo su banalne stvari, al' upadaju u oči i što je najžalosnije, mnogo su pismenije one starije generacije, nego ove današnje.
:thumbup: :thumbup:
spustam, njiha, njojzi, him, pošo, došo, htjeo... o padežima da ne govorim :-)
User avatar
Nabucco
Posts: 1336
Joined: 13/06/2012 19:45

#6 Re: Leglo nepismenosti u BIH

Post by Nabucco »

Obadvoje :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
User avatar
bregano
Posts: 184
Joined: 22/09/2011 18:32

#7 Re: Leglo nepismenosti u BIH

Post by bregano »

SENiJOR wrote:Danas otvorio pik .ba nakon dugo vremena i trazio neke stvari za kupovinu..

Ljudi, kakvo je ono leglo nepismenosti? Da li se meni cini ili ne mozes naci ispravan oglas koji mozes normalno razumjeti bez velikih gresaka? Pa sta ocekuju ljudi koji to prodaju?

Svakome se desi greska, to razumijem, ali po procitanom sumnjam da bilo ko od prodavaca ima vise od 4 razreda osnovne.. :S
Na pik-u cifre igraju ulogu a slova su sporedna stvar :)
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#8 Re: Leglo nepismenosti u BIH

Post by insomnia78 »

Pogledaj ti malo komentare na Avazovoj android app

s' moje sokocalo
OLIMPICSARAJEVO
Posts: 46
Joined: 28/03/2013 13:49

#9 Re: Leglo nepismenosti u BIH

Post by OLIMPICSARAJEVO »

irac300 wrote:Ne treba mi Pik, dovoljno je po forumima, komentarima i sl. vidjeti koliko smo kao nacija nazadovali što se tiče pismenosti. Kada kažem pismenost, mislim na prosječno poznavanje pravopisa koje su nauči do četvrtog razreda osnovne. Ja sam prvi griješim, ali sve češće viđam neke riječi koje su se nažalost već ustalile kod mase ljudi tipa ''sumLJam, jesenaC, htJeo, biJo...'' itd, itd. Ovo su banalne stvari, al' upadaju u oči i što je najžalosnije, mnogo su pismenije one starije generacije, nego ove današnje.
jarane nevidim u cemu je problem dok se razumijemo
User avatar
CaneBos
Posts: 1098
Joined: 27/07/2012 20:57

#10 Re: Leglo nepismenosti u BIH

Post by CaneBos »

OLIMPICSARAJEVO wrote:
irac300 wrote:Ne treba mi Pik, dovoljno je po forumima, komentarima i sl. vidjeti koliko smo kao nacija nazadovali što se tiče pismenosti. Kada kažem pismenost, mislim na prosječno poznavanje pravopisa koje su nauči do četvrtog razreda osnovne. Ja sam prvi griješim, ali sve češće viđam neke riječi koje su se nažalost već ustalile kod mase ljudi tipa ''sumLJam, jesenaC, htJeo, biJo...'' itd, itd. Ovo su banalne stvari, al' upadaju u oči i što je najžalosnije, mnogo su pismenije one starije generacije, nego ove današnje.
jarane nevidim u cemu je problem dok se razumijemo
Vidim da ne vidis,sto je zalosno za veliku vecinu ljudi koja rezonuje kao i ti. Sto bi kad otvorimo usta govorili pismeno i obrazovano, kad to mozemo i nepismeno i neobrazovano...haj bogati sta fali jelde, bitno je da se razumJEMO iliti razumIMO.
Ja ne zelim da raZUMIM takvu intelektualno kulturolosku nazadnost ni kod koga ko je sjedio u klupi osnovne skole i prosao ucenje gramatike i jezika!

"Nije sramota ne znati, nego je sramote neznati"
levana
Posts: 180
Joined: 16/08/2009 19:35

#11 Re: Leglo nepismenosti u BIH

Post by levana »

"Nije sramota ne znati, nego je sramote neznati"

i "nehtjeti" znati :-D
User avatar
shmizlica
Posts: 57850
Joined: 18/11/2010 14:35
Location: u oku posmatrača

#12 Re: Leglo nepismenosti u BIH

Post by shmizlica »

............................. da mi ne nađeš grešku :D , al' generalno, u pravu si. kad vidim pravopis nekih fakutetlija plakala bih
User avatar
dadoka84
Posts: 3476
Joined: 04/08/2006 00:30

#13 Re: Leglo nepismenosti u BIH

Post by dadoka84 »

Po nekim našim velikanima pisane riječi sve je pravilno... može i ovako i onako. Tako da mi ništa nije čudno, ko sve uči djecu danas...

Itekako je bitno, puko razumjevanje nije dovoljno. Šta ima veze što je neko nepismen, ha ja. Šta ima veze što nema blage o životu, ha ja. Šta ima veze što ga ko ovcu vode kroz život, ha ja. Bitno je da se razumijemo...
User avatar
ho oponopono
Posts: 13146
Joined: 23/01/2013 07:23
Location: Nije bitno...ali auto mora biti iz Njemačke!

#14 Re: Leglo nepismenosti u BIH

Post by ho oponopono »

...e moj Bože gradični prijelaz! :mrgreen:
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55692
Joined: 15/12/2008 16:53

#15 Re: Leglo nepismenosti u BIH

Post by ultima_palabra »

Nešto u zadnje vrijeme gledam... pravo puno ljudi ne zna upotrebljavati padeže, mislim na instrumental :roll:

Npr. ljudi kažu: "šta da radim s njega" umjesto "šta da radim s njim" :-) Bio sam ubjeđen da ove jezičke akrobacije postoje samo kod Srećka Šojića i raje iz piroćanskog okruga, međutim zastupljeno je i ovdje, kod velikog broja ljudi.
User avatar
ho oponopono
Posts: 13146
Joined: 23/01/2013 07:23
Location: Nije bitno...ali auto mora biti iz Njemačke!

#16 Re: Leglo nepismenosti u BIH

Post by ho oponopono »

...kako koja decenija sve tuplji! :mrgreen:
User avatar
shmizlica
Posts: 57850
Joined: 18/11/2010 14:35
Location: u oku posmatrača

#17 Re: Leglo nepismenosti u BIH

Post by shmizlica »

:lol:
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#18 Re: Leglo nepismenosti u BIH

Post by vjesticanametli »

ultima_palabra wrote:Nešto u zadnje vrijeme gledam... pravo puno ljudi ne zna upotrebljavati padeže, mislim na instrumental :roll:

Npr. ljudi kažu: "šta da radim s njega" umjesto "šta da radim s njim" :-) Bio sam ubjeđen da ove jezičke akrobacije postoje samo kod Srećka Šojića i raje iz piroćanskog okruga, međutim zastupljeno je i ovdje, kod velikog broja ljudi.
al zato rabe intenzivno koruptiv
panicna
Posts: 26
Joined: 20/08/2012 00:55

#19 Re: Leglo nepismenosti u BIH

Post by panicna »

Naravno da nije bitno da se samo razumijemo. To je fraza koju koriste upravo oni koji su nepismeni. Nevjerovatno je koliko se trudimo uciti strane jezike npr. engleski,i onda se koristimo nekim izrazima ,da bi izgledali elokventni, a ni svoj jezik ne poznajemo dovoljno. Svakome se moze desiti da napravi gresku, ali stvari poput "neznam" "htjeo" "bijo" su neoprostive , pa ljudi ucite to u osnovnoj skoli u nizim razredima, time odajete da niste ni elementarno pismeni a ne da se razumijete :)
User avatar
KnuckleHead
Posts: 228
Joined: 29/05/2012 19:30
Location: Ni tamo a ni vamo bogme :P

#20 Re: Leglo nepismenosti u BIH

Post by KnuckleHead »

cini mi se da puno raje na prvu napada ljude koji se sprdaju sa pravopisom, pobogu forum je nije obrazovna ustanova, ima dosta tih simpaticnih izraza koje chat i forum subkultura koristi iako zna da nisu pravilni jer u konverzaciji izgleda simpaticno i blesavo, opuschano stob se reklo :D
User avatar
shmizlica
Posts: 57850
Joined: 18/11/2010 14:35
Location: u oku posmatrača

#21 Re: Leglo nepismenosti u BIH

Post by shmizlica »

na forumu je ok, jer jeste izraz zezancije, al' kad i inače pođeš nalijetati na te bisere...............pa, zapitaš se: ''kuda ide ovaj svijet?''
gagy06
Posts: 799
Joined: 03/11/2010 19:35

#22 Re: Leglo nepismenosti u BIH

Post by gagy06 »

@kastanienalle
Onda si trebala nauciti da nema jezika bez knjizevnosti. Jezik bez knjizevnosti je samo govor. Uciti knjizevnost (citati) je najbolji nacin ucenja jezika a ne ucenje napamet:cu, ces, ce, cemo, cemo, cete, ce
Last edited by gagy06 on 29/03/2013 09:41, edited 2 times in total.
User avatar
Slo Burner
Posts: 5360
Joined: 09/03/2012 14:20
Location: Apsurdistan
Grijem se na: Pelet
Vozim: Bembaru

#23 Re: Leglo nepismenosti u BIH

Post by Slo Burner »

Kod mene juce dolazi lik, cirka 42 godine, vlasnik neke firme, autootpad, radionica, prodaja polovnih automobila...vozi Audija od 80-tak milja. Kad uze da pročita nesto sa monitora, NE MOŽE! Nabada ko u prvom razredu, da ne povjerujes, ne zna čitiati čovječe :D
Pa kako !
dede merdzane
Posts: 515
Joined: 21/03/2013 10:11

#24 Re: Leglo nepismenosti u BIH

Post by dede merdzane »

Jezik je zivo bice, mijenja se u skladu sa vremenom i potrebama ljudi koji ga koriste na odredjenoj lokaciji.

Mislim da nije problem izgovor i pisanje pojedinih rijeci, ukoliko ih onaj koji ih pise stvarno tako izgovara. To je maternji jezik i zasto ga ne ocuvati u originalnom obliku. Ko bi trebao biti taj autoritet koji ce reci da je pravilan istocnobosanski izgovor u odnosu na krajiski i obratno?

Ono s cim se mogu sloziti je da ljudi koji ne koriste "standardni" jezik cesto imaju problema i sa strukturom recenice, za sto vec postoje odredjena pravila u nasem jeziku.
blesava
Posts: 573
Joined: 01/04/2012 17:50

#25 Re: Leglo nepismenosti u BIH

Post by blesava »

irac300 wrote:Ne treba mi Pik, dovoljno je po forumima, komentarima i sl. vidjeti koliko smo kao nacija nazadovali što se tiče pismenosti. Kada kažem pismenost, mislim na prosječno poznavanje pravopisa koje su nauči do četvrtog razreda osnovne. Ja sam prvi griješim, ali sve češće viđam neke riječi koje su se nažalost već ustalile kod mase ljudi tipa ''sumLJam, jesenaC, htJeo, biJo...'' itd, itd. Ovo su banalne stvari, al' upadaju u oči i što je najžalosnije, mnogo su pismenije one starije generacije, nego ove današnje.
Sumljam da kad sam bijo u osnovnoj skoli da sam šćeo da ucam i da se skolam
Locked