Stambeni kredit

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

User avatar
512MB
Posts: 10551
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#576 Re: Stambeni kredit

Post by 512MB »

Sodom1 wrote:Freilassing
Ne znam koliko je poreza,mozda je i rekao Ali sam zaboravio. Znam da je platio notara i nakon toga advokata da pregleda notarski ugovor :?
To cu GA morati pitati zasto je to radio,pa nece GA Notar zeznuti
Advokat pravi ugovor, notar ga ovjeri ;)
User avatar
mirsek
Posts: 12822
Joined: 07/05/2010 15:40

#577 Re: Stambeni kredit

Post by mirsek »

Tomahawk11 wrote:
probook wrote:
Tomahawk11 wrote: u BiH ne postoji banka koja daje 1:1 hipoteku
Union banka hipoteka 1:1
Da, vidim da oni imaju akciju stambenih kredita.
Samo treba provjeriti koliko je procijenjena nekretnina od strane union banke i koliko je ta procjena u skladu sa trzisnom cijenom.
Negdje je banka morala sebe osigurati.
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#578 Re: Stambeni kredit

Post by mO k3 »

Sodom1 wrote:Freilassing
Ne znam koliko je poreza,mozda je i rekao Ali sam zaboravio. Znam da je platio notara i nakon toga advokata da pregleda notarski ugovor :?
To cu GA morati pitati zasto je to radio,pa nece GA Notar zeznuti
imo je fiksni jos troskova oko 8-10% procenata , ali posto si vec naveo da je platio agenta 3% +

Agent izmedju 3-7% procenata od kupovne cijene
Notar 1% od kupovne cijene
Porez na nekretnine 3,5%-6,5%
User avatar
Ravenn
Posts: 279
Joined: 14/02/2010 18:04

#579 Re: Stambeni kredit

Post by Ravenn »

[/quote]Svi su bankari isti..i moja je slabo informirala.. juce plati osiguranje za 2 kredita :oops:

U ponedeljak cu sa bivsim vlasnicima stana otici da vidim da je sve izmireno sto se tiče rezija ..
Ja to ne mogu prevesti dok se porez ne rijesit jel' tako?

Ja sam danas predala u poreznu..kaze godisnji su odmori ici Ce sporije. Pitala sam za renoviranje,jer mi se zuri (postanari pa da ne placam i stanarinu i kredit) ..kaze imaju oni parametre po kojima gledaju ..i da mogu slikati stanje prije ,a ima svakako slika i u procjeni suddkog vjestaka
Pitala sam jutros za aparat,kaze narucen je ..

Jel ga ti koristiš ? Jel isplativ?[/quote]
sve možeš odmah na osnovu ugovora na sebe prenijeti, to ne zavisi od poreza i bolje je da odmah to rješavaš na licu mjesta (pripremi ono što sam ti rekla kopije ugovora+ original na uvid); kod tih računa budi oprezna i traži ne uvid u stanje već ANALITIČKU KARTICU - tek se tu vidi ako ima dodatnih troškova tipa tužbi i sl
i ja sam bila u istoj situaciji (žurilo mi se) pa mi je notar intervenisao u poreskoj i došli za 5-6 dana, kreni ti i renoviraj, sve grube i prljave radove uradi sada nemoj da ti bude žao novca jer je sada idealno kad nema stvari i ljudi u stanu (parketi, prozori, grijanje, voda, struja)
PS aparat je nov i nije smeće, ako ništa odlično izgleda u polupraznom stanu :D[/quote]

Ovo da se moze prevest stan bez placanja poreza nije tacno. Moze se uraditi predbiljezba ali prevod tek moze sa ugovorom na koji je porezna udarila svoj pecat a to se desi kad se plati porez, nikako prije. Ja rjesenje porezne cekam preko 5 mjeseci, opcina novi grad. Kad dobijem to rjesenje prvo cu se zalit pa tek onda platit nakon sto smanje procjenu za koju stotku.[/quote]

niko nije rekao da se prevodi stan, to može tek nakon plaćanja poreza i dostavljanja odgovarajućeg ugovora u ZK ured (kao što sam već 5x do sada napisala); ono što možeš prevesti su sve komunalije jer to ne zavisi od poreza (i to sam 3x napisala)
kao što rekoh ne pričam napamet, niti prenosim rekla-kazala informacije, sve što sam napisala je lično iskustvo i to vrlo svježe
probook
Posts: 4591
Joined: 13/10/2013 22:38

#580 Re: Stambeni kredit

Post by probook »

merkato wrote:
probook wrote:Odobren i meni koncano kredit. Cekao sam dvije sedmice i tri dana :thumbup:

Koja banka?

Meni je danas isplaćeno (prodavcu) ..Banka mi je uzela 2300 km na osnovu osiguranja ,i svašta nesto...luda sam

Ovo je kazna sto sam ostala u Raffaisen :oops: :oops:
Hmm na 100 000 banka je uzela 1% obrade znaci 1000 (ovo seru banke i za ovo bi ih svi trebali tuziti posto su skoro isti papiri i za 50 000 i za 500 000), mjenice nesto sitno, debit kartica 10 KM, kreditna kartica i nesto jos 40 KM, osiguranje nekretnine nekih 70 KM. Notara sam platio od svojih para 2 ugovora cca 1000 KM. Ovjere papira mislim oko 30 KM da ce biti. Procjena nekretnine platio oko 200 KM. Cini mi se da ja to to.
User avatar
Truba
Posts: 81671
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#581 Re: Stambeni kredit

Post by Truba »

User avatar
Daryl Dixon
Posts: 6466
Joined: 18/06/2014 01:09
Location: Šeher Sarajevo

#582 Re: Stambeni kredit

Post by Daryl Dixon »

.
Last edited by Daryl Dixon on 01/11/2017 08:02, edited 1 time in total.
sarajevowintwr
Posts: 208
Joined: 18/06/2011 09:22

#583 Re: Stambeni kredit

Post by sarajevowintwr »

Samo treba provjeriti koliko je procijenjena nekretnina od strane union banke i koliko je ta procjena u skladu sa trzisnom cijenom.
Negdje je banka morala sebe osigurati.[/quote]
Ja imam stambeni krediti u Union banci. Procjena nekretnine je 120KM sa procjeniteljem po njihovoj preporuci. Nisam placao obradu kredita niti vodjenje kreditnog racuna, naravno placam godisnje osiguranje nekretnine od 50KM.
User avatar
Dupli_skalp
Posts: 3344
Joined: 05/08/2008 13:14
Location: pleme Šavašavaha

#584 Re: Stambeni kredit

Post by Dupli_skalp »

...
bullmastiff
Posts: 580
Joined: 11/11/2009 18:25

#585 Re: Stambeni kredit

Post by bullmastiff »

Bas me zanima ova tema...bas razmisljam o podizanju stambenog kredita...meni se cini unicredit je najbolja opcija...hipoteka 1:1, na 30 godina..najmanja rata ..pa kasnije kad bude vise love gledati da se otplati ranije :D
probook
Posts: 4591
Joined: 13/10/2013 22:38

#586 Re: Stambeni kredit

Post by probook »

bullmastiff wrote:Bas me zanima ova tema...bas razmisljam o podizanju stambenog kredita...meni se cini unicredit je najbolja opcija...hipoteka 1:1, na 30 godina..najmanja rata ..pa kasnije kad bude vise love gledati da se otplati ranije :D
Promjenljiva kamatna stopa
Dzontra_Volta
Posts: 6486
Joined: 20/01/2011 11:10

#587 Re: Stambeni kredit

Post by Dzontra_Volta »

probook wrote:
bullmastiff wrote:Bas me zanima ova tema...bas razmisljam o podizanju stambenog kredita...meni se cini unicredit je najbolja opcija...hipoteka 1:1, na 30 godina..najmanja rata ..pa kasnije kad bude vise love gledati da se otplati ranije :D
Promjenljiva kamatna stopa
Teško da iko daje kredit na 30 godina sa fiksnom kamatnom stopom.
A i taj strah od promjenljive je preuvelican. Evo ja otplacujem već 7 godina stambeni kredit, nikad se rata nije promijenila (u stvari jeste, naniže, jer sam tako isposlovao).
Ako bi došlo do velikog skoka euribora (a to se ne može desiti odjednom, nego je uvijek rata vezana za 6-mjesečni ili 12-mjesečni euribor), odeš u banku i reprogramiras kredit i eventualno pređeš na onaj sa fiksnom stopom.
User avatar
drndalo
Posts: 22808
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#588 Re: Stambeni kredit

Post by drndalo »

A taj zahvat se ne placa...? :mrgreen:
gidra
Posts: 3570
Joined: 17/11/2011 16:11
Location: Sarajevo

#589 Re: Stambeni kredit

Post by gidra »

drndalo wrote:A taj zahvat se ne placa...? :mrgreen:
Promjenis banku, ako imaš solidna/dobra primanja možeš vrlo lahko proći bez naknade za obradu kredita uz prenos plate u tu novu banku.. +svasta nešto možeš dogovoriti sa drugom bankom ako su ti solidna i sigurna primanja..
User avatar
drndalo
Posts: 22808
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#590 Re: Stambeni kredit

Post by drndalo »

Hm, sigurna...? Pa nisi Koča Popović 1968... :lol:
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#591 Re: Stambeni kredit

Post by madner »

Sve se moze. Samo obicno ima neki trosak, ako nista ponovno se procjeni i notar.
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4444
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#592 Re: Stambeni kredit

Post by VladaFBiH »

Dzontra_Volta wrote:
probook wrote: Promjenljiva kamatna stopa
Teško da iko daje kredit na 30 godina sa fiksnom kamatnom stopom.
A i taj strah od promjenljive je preuvelican. Evo ja otplacujem već 7 godina stambeni kredit, nikad se rata nije promijenila (u stvari jeste, naniže, jer sam tako isposlovao).
Ako bi došlo do velikog skoka euribora (a to se ne može desiti odjednom, nego je uvijek rata vezana za 6-mjesečni ili 12-mjesečni euribor), odeš u banku i reprogramiras kredit i eventualno pređeš na onaj sa fiksnom stopom.
realno, promjenjiva je "zafrkana" za duge periode otplate dok je kod 5-7 godina uz 12mjesećni EURIBOR skoro pa irelevantna jer svakako u samom startu plaćaš većinom kamatu (anuiteti) a ona neće divljački rasti u tom kratkom periodu... neki "breaking point" je 10. godina i preko
bullmastiff
Posts: 580
Joined: 11/11/2009 18:25

#593 Re: Stambeni kredit

Post by bullmastiff »

pa sigurno necu raditi za istu platu cijeli zivot..mozda nekad i vani odem pa zq 5 godina rijesim kredit
za pocetak je bitno da rata bude manja
User avatar
Prpa.ba
Posts: 10979
Joined: 15/08/2006 21:34
Location: Podrucje pod Upravom OHR-a

#594 Re: Stambeni kredit

Post by Prpa.ba »

Sufinansiranje kredita je kontraproduktivno jer dovodi do rasta cijena nekretnina a dobit se kroz kamate izvlaci van drzave. Kantonalni stambeni fondovi trebaju osigurati jeftine pocetnicke stanove za mlade, dio za iznajmljivanje, dio za kupovinu.
vanjki
Posts: 1794
Joined: 26/10/2006 17:37

#595 Re: Stambeni kredit

Post by vanjki »

Da li je neko u skorije vrijeme dizao stambeni kredit. Moze li neka preporuka oko uslova i na sta treba obratiti paznju. ja sam trenutno u Unicredit banci.
User avatar
Daryl Dixon
Posts: 6466
Joined: 18/06/2014 01:09
Location: Šeher Sarajevo

#596 Re: Stambeni kredit

Post by Daryl Dixon »

vanjki wrote:Da li je neko u skorije vrijeme dizao stambeni kredit. Moze li neka preporuka oko uslova i na sta treba obratiti paznju. ja sam trenutno u Unicredit banci.
+1
vanjki
Posts: 1794
Joined: 26/10/2006 17:37

#597 Re: Stambeni kredit

Post by vanjki »

Daryl Dixon wrote:
vanjki wrote:Da li je neko u skorije vrijeme dizao stambeni kredit. Moze li neka preporuka oko uslova i na sta treba obratiti paznju. ja sam trenutno u Unicredit banci.
+1[/quote

Slabo izgleda dizu stambene. Odlazi se u Njemacku.hehhe
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#598 Re: Stambeni kredit

Post by iceman ze »

Unicredit, prije godinu i po, supruga i ja lapo-lapo ratu. Mi smo uzeli na 108 mjeseci. Isla je polica osiguranja kao instrument obezbjedenja kao i mjenice. Meni je lakse tu bilo zavrsiti i nije bila najniza kamata. Ako ti je svejedno malo razgledaj situaciju i u dr.bankama.

Za pocetak ponesi platne liste za zadnja 3 mjeseca i rece ti odmah kakvi su ti uslovi za podizanje.
vanjki
Posts: 1794
Joined: 26/10/2006 17:37

#599 Re: Stambeni kredit

Post by vanjki »

Hvala. Moja je banka Unicredit i pokusati cu prvo tamo
LordRaven
Posts: 286
Joined: 11/05/2006 21:37
Location: Seher Sarajevo

#600 Re: Stambeni kredit

Post by LordRaven »

Sto se tice fiksne kamatne stope mislim da jedino Privredna banka sarajevo daje na komplet otplani period. Meni je bilo tako ako se sta nije promjenilo. Vrijedi provjeroti svakako.
Post Reply