Stambeni kredit

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#526 Re: Stambeni kredit

Post by Tomahawk11 »

Kojoj praksi? Praksa je da se hipoteka u Unicredit Banci gleda 1:1,75.
Izvor je službenica banke.
Osim ako ti nisi tamo neki direktor, pa ono može nešto ispod stola (mada ne bi trebalo da može).
Možemo ovako koliko hoćete, u BiH ne postoji banka koja daje 1:1 hipoteku, a to da daje više nego vrijedi nekretnina, to pogotovo.
Ne bez dodatnih instrumenata osiguranja kredita.
klixo
Posts: 2020
Joined: 09/07/2012 03:28

#527 Re: Stambeni kredit

Post by klixo »

Trol...
User avatar
512MB
Posts: 10545
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#528 Re: Stambeni kredit

Post by 512MB »

Tomahawk11 wrote:Kojoj praksi? Praksa je da se hipoteka u Unicredit Banci gleda 1:1,75.
Izvor je službenica banke.
Osim ako ti nisi tamo neki direktor, pa ono može nešto ispod stola (mada ne bi trebalo da može).
Možemo ovako koliko hoćete, u BiH ne postoji banka koja daje 1:1 hipoteku, a to da daje više nego vrijedi nekretnina, to pogotovo.
Ne bez dodatnih instrumenata osiguranja kredita.
Eto sluzbenica ce ti na telefonu rec "ma more samo dodji, bice para" :D

Ti stan trebas tako i tako osigurat protiv pozara, ako si pametan. Inace neke banke traze i da se otvori zivotno osiguranje i da oni imaju ptavo na to ako se tebi prijevremeno sta desi. Al to je samo fer, pa nisu ni oni ludi. Uglavnom oni daju i do 20% vecu sumu od vrijednosti stana.
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#529 Re: Stambeni kredit

Post by Tomahawk11 »

Džabe je pričati s vama.
Sve vam se temelji na rekla-kazala.
Čovjek vam konkretno, iz prve ruke, nije to to.
Završio bih raspravu na temu, nema svrhe.
Ugodan dan :)
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#530 Re: Stambeni kredit

Post by madner »

Tomahawk11 wrote:Kojoj praksi? Praksa je da se hipoteka u Unicredit Banci gleda 1:1,75.
Izvor je službenica banke.
Osim ako ti nisi tamo neki direktor, pa ono može nešto ispod stola (mada ne bi trebalo da može).
Možemo ovako koliko hoćete, u BiH ne postoji banka koja daje 1:1 hipoteku, a to da daje više nego vrijedi nekretnina, to pogotovo.
Ne bez dodatnih instrumenata osiguranja kredita.
Pa sta moze biti praksa kod stambenog kredita :D

Procjena vrijednosti banke i iznos nisu povezani, moze stan biti procjenjen na 150 000 a biti kupljen za 100 000, i onda tih 10 000 nije problem.
User avatar
512MB
Posts: 10545
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#531 Re: Stambeni kredit

Post by 512MB »

Tomahawk11 wrote:Džabe je pričati s vama.
Sve vam se temelji na rekla-kazala.
Čovjek vam konkretno, iz prve ruke, nije to to.
Završio bih raspravu na temu, nema svrhe.
Ugodan dan :)
Ja ti kazem iskljucivo iz prve ruke, jer znam ljude u BiH koji su dobili vise para od banke nego sto je vrijednost nekretnine. Nista drugo nekazem.
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#532 Re: Stambeni kredit

Post by madner »

Ovo ono, nisam ja dobio, pa kako ce onda drugi. :D
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#533 Re: Stambeni kredit

Post by hrle1976 »

Onda je BiH jedinstvena u svijetu po ovom pitanju.
User avatar
512MB
Posts: 10545
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#534 Re: Stambeni kredit

Post by 512MB »

hrle1976 wrote:Onda je BiH jedinstvena u svijetu po ovom pitanju.
:D :D
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#535 Re: Stambeni kredit

Post by hrle1976 »

512MB wrote:
hrle1976 wrote:Onda je BiH jedinstvena u svijetu po ovom pitanju.
:D :D
Na zapadu brate ako nemas bar 10% ucesca a dosta ih trazi i 20 pa cak neki i do 25 % vrijednosti, onda snalazi se kako znas i umijs, kredita stambenog nema. A ne jos da ti oni dadnu 100% sumu plus 10% - zvuci previse dobro
User avatar
512MB
Posts: 10545
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#536 Re: Stambeni kredit

Post by 512MB »

hrle1976 wrote:
512MB wrote:
hrle1976 wrote:Onda je BiH jedinstvena u svijetu po ovom pitanju.
:D :D
Na zapadu brate ako nemas bar 10% ucesca a dosta ih trazi i 20 pa cak neki i do 25 % vrijednosti, onda snalazi se kako znas i umijs, kredita stambenog nema. A ne jos da ti oni dadnu 100% sumu plus 10% - zvuci previse dobro
Kolko imas stambenih kredita?
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#537 Re: Stambeni kredit

Post by hrle1976 »

512MB wrote: Kolko imas stambenih kredita?
Imao dva i frtalj ako mogu tako napisati.

Licno dva. Te jedan upola sa suprugom ali samo na jedan dio ukupne sume.
merkato
Posts: 168
Joined: 04/08/2012 23:55

#538 Re: Stambeni kredit

Post by merkato »

Trazila 75000 dobila 74600
Stan procjenjen na 74900
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#539 Re: Stambeni kredit

Post by Tomahawk11 »

merkato wrote:Trazila 75000 dobila 74600
Stan procjenjen na 74900
Samo hipoteka?
User avatar
Ravenn
Posts: 279
Joined: 14/02/2010 18:04

#540 Re: Stambeni kredit

Post by Ravenn »

u RFB, gdje sam ja podigla, ima stambeni flexi kredit tj dobiješ dio na osnovu procjene a do 10.000 KM možeš uzeti extra mimo te vrijednosti
tako da ima banaka koje daju dodatna sredstva, iz prve SVJEŽE ruke govorim
PS skriveni troškovi tj ne znam mogu li ih tako nazvati ali nama "civilima" potpuno nepoznati a vezani za obradu i slično su ti završni šamar; ja lično krivim sebe i svoju neinformiranost ali i službenika koji to nikada konkretno nije pojasnio; samo info onima koji planiraju uzeti kredit: računajte i na taj trošak tj ako tražite 75.000 KM biće vam isplaceno cca.72.500KM (zavisi od ukupnog iznosa kredita)tako da ne idite baš na knap iznos
i još nešto, skupite nešto svojih para, ne mora biti puno ali bar da imate da u startu pokrijete neke troškove (itekako će trebati)
@merkato što se tiče poreza na nekretninu to ovako ide: završiš sa notarom i bankom, doneseš notaru dokaz da su sve komunalije plaćene i onda notar (u mom slučaju je notar, negdje su kupci lično) podneseš zahtjev u nadležnoj opštini (ima formular koji tamo dobiješ) i uz taj zahtjev priložiš sve kopije ugovora (na njih se udari poseban pečat kad sve platiš kao dokaz da su obaveze izmirene); nakon podnošenja zahtjeva u narednih 15 radnih dana bi trebala komisija izaći na procjenu (ako želiš nešto raditi u stanu ili slično, preporučujem ili da sačekaš dok oni obave svoje ili da urgiraš da što prije izađu na teren da ti ne bi više naplatili), kod mene je to bila samo formalnost: došli, bili 5 min, nisu ni obišli stan, i na osnovu nekih svojih parametara mi odrezali porez (godina gradnje, spratnost, lift, itd)
e sad, njihovo zvanično rješenje (koje tebe ne sprečava da počneš renoviranje i/ili se useliš) se čeka i do 3 mjeseca ali ti možeš da odeš direktno u poresku upravu i na šalteru platiš sumu koju su ti rekli (obično ti kažu kome da se javiš da ti da uplatnicu) i tek onda dobijaš nazad sve ugovore ispečaćene
odatle onu kopiju ugovora koja je za ZK ured nosiš (ti ili notar) njima i oni te upisuju kao vlasnika nekretnine
to je kraj postupka, osim ono što sam ti prije rekla da ne bi bilo loše kad već obilaziš komunalna preduzeća radi potvrde o nedugovanju da sve račune preneseš na svoje ime : kopiraj ugovor koliko ima tih preduzeća (ne mora ovjerena kopija) i nosi original na uvid, sve službe to rade besplatno i odmah u Sa osim Elektrodistribucije koja naplaćuje 24KM i koja će ti poslati ugovor i energetsku saglasnost (njima za to zna trebati i 2 mjeseca)
PS eno gledam u DolceGusto aparat, to su mi dali kao poklon za potpisivanje kredita
User avatar
512MB
Posts: 10545
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#541 Re: Stambeni kredit

Post by 512MB »

Ravenn wrote:u RFB, gdje sam ja podigla, ima stambeni flexi kredit tj dobiješ dio na osnovu procjene a do 10.000 KM možeš uzeti extra mimo te vrijednosti
tako da ima banaka koje daju dodatna sredstva, iz prve SVJEŽE ruke govorim

PS skriveni troškovi tj ne znam mogu li ih tako nazvati ali nama "civilima" potpuno nepoznati a vezani za obradu i slično su ti završni šamar; ja lično krivim sebe i svoju neinformiranost ali i službenika koji to nikada konkretno nije pojasnio; samo info onima koji planiraju uzeti kredit: računajte i na taj trošak tj ako tražite 75.000 KM biće vam isplaceno cca.72.500KM (zavisi od ukupnog iznosa kredita)tako da ne idite baš na knap iznos
i još nešto, skupite nešto svojih para, ne mora biti puno ali bar da imate da u startu pokrijete neke troškove (itekako će trebati)
@merkato što se tiče poreza na nekretninu to ovako ide: završiš sa notarom i bankom, doneseš notaru dokaz da su sve komunalije plaćene i onda notar (u mom slučaju je notar, negdje su kupci lično) podneseš zahtjev u nadležnoj opštini (ima formular koji tamo dobiješ) i uz taj zahtjev priložiš sve kopije ugovora (na njih se udari poseban pečat kad sve platiš kao dokaz da su obaveze izmirene); nakon podnošenja zahtjeva u narednih 15 radnih dana bi trebala komisija izaći na procjenu (ako želiš nešto raditi u stanu ili slično, preporučujem ili da sačekaš dok oni obave svoje ili da urgiraš da što prije izađu na teren da ti ne bi više naplatili), kod mene je to bila samo formalnost: došli, bili 5 min, nisu ni obišli stan, i na osnovu nekih svojih parametara mi odrezali porez (godina gradnje, spratnost, lift, itd)
e sad, njihovo zvanično rješenje (koje tebe ne sprečava da počneš renoviranje i/ili se useliš) se čeka i do 3 mjeseca ali ti možeš da odeš direktno u poresku upravu i na šalteru platiš sumu koju su ti rekli (obično ti kažu kome da se javiš da ti da uplatnicu) i tek onda dobijaš nazad sve ugovore ispečaćene
odatle onu kopiju ugovora koja je za ZK ured nosiš (ti ili notar) njima i oni te upisuju kao vlasnika nekretnine
to je kraj postupka, osim ono što sam ti prije rekla da ne bi bilo loše kad već obilaziš komunalna preduzeća radi potvrde o nedugovanju da sve račune preneseš na svoje ime : kopiraj ugovor koliko ima tih preduzeća (ne mora ovjerena kopija) i nosi original na uvid, sve službe to rade besplatno i odmah u Sa osim Elektrodistribucije koja naplaćuje 24KM i koja će ti poslati ugovor i energetsku saglasnost (njima za to zna trebati i 2 mjeseca)
PS eno gledam u DolceGusto aparat, to su mi dali kao poklon za potpisivanje kredita
Ma nema tog u BiH, a ni na zapadu :skoljka:
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#542 Re: Stambeni kredit

Post by Tomahawk11 »

Treba naučiti čitati, s razumijevanjem. Onda sve drugačije izgleda.
User avatar
MyTao
Posts: 7048
Joined: 08/12/2012 15:15

#543 Re: Stambeni kredit

Post by MyTao »

madner wrote:
Tomahawk11 wrote:
Stan od 100 000, daju ti 110 000, samo hipoteka zalog?
Yes.
Znaci dan kasnije im vratis stan i dobar si 10 000 :D
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#544 Re: Stambeni kredit

Post by Tomahawk11 »

MyTao wrote:
madner wrote:
Tomahawk11 wrote:
Stan od 100 000, daju ti 110 000, samo hipoteka zalog?
Yes.
Znaci dan kasnije im vratis stan i dobar si 10 000 :D
Ima, monopol kad igraš.
User avatar
shalla
Posts: 9324
Joined: 31/01/2006 09:12
Location: so close no matter how far

#545 Re: Stambeni kredit

Post by shalla »

Ovo o čemu 512 priča, da malo pojasnim (radim u Sparkasse banci, nisam skontao jel i on radi ili zna nekoga ko je dobio kredit u SPK).

Dakle ukoliko nekretnina ne zadovoljava omjer 1:1,25 ili 1:1,45 (ovisi o rejtingu koji klijent dobije), varijanta koju SPK daje je da se uz stambeni kredit klijentu odobri i nenamjenski kredit ali sa istim uslovima kao što su za stambeni kredit. Šta to u praksi znači, dođe Tomahawk i može banci da ponudi nekretninu koja je procjenjena na 100000 KM i treba mu toliko i para. E sad, dođe kod Shalle i ja mu kažem "ti sa nekretninom od 100 hiljada možeš dobiti 80 hiljada stambenog ali ćemo ti dati još 20 hiljada nenamjenskog po kojem će ti kamata biti 4% a ne 7% koliko je za nenamjenske kredite i obrada ti neće biti 1,5% već 0,5%, dakle vrlo jednostavno, dobiješ i stambeni i nenamjenski kredit po istim uslovima tj po uslovima stambenog jer su na njemu logično manje kamate...

Mjenica, administrativna zabrana/trajni nalog, hipoteka su osnovni kolaterali u svakoj banci (radio sam i u UniCredit, isto je) a polisa osiguranja nekretnine je također obavezna ali su te cifre smiješne u odnosu na ono šta ta polisa u naravi predstavlja, za nekih 100ak KM godišnje imaš osiguranu nekretninu od svih elementarnih nepogoda, požara, poplava, zemljotresa itd itd...
Last edited by shalla on 04/08/2017 15:42, edited 1 time in total.
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#546 Re: Stambeni kredit

Post by Tomahawk11 »

shalla wrote:Ovo o čemu 512 priča, da malo pojasnim (radim u Sparkasse banci, nisam skontao jel i on radi ili zna nekoga ko je dobio kredit u SPK).

Dakle varijanta koju SPK daje je da se uz stambeni kredit klijentu odobri i nenamjenski kredit ali sa istim uslovima kao što su za stambeni kredit. Šta to u praksi znači, dođe Tomahawk i može banci da ponudi nekretninu koja je procjenjena na 100000 KM i treba mu toliko i para. E sad, dođe kod Shalle i ja mu kažem "ti sa nekretninom od 100 hiljada možeš dobiti 80 hiljada stambenog ali ćemo ti dati još 20 hiljada nenamjenskog po kojem će ti kamata biti 4% a ne 7% koliko je za nenamjenske kredite i obrada ti neće biti 1,5% već 0,5%, dakle vrlo jednostavno, dobiješ i stambeni i nenamjenski kredit po istim uslovima tj po uslovima stambenog jer su na njemu logično manje kamate...

Mjenica, administrativna zabrana/trajni nalog, hipoteka su osnovni kolaterali u svakoj banci (radio sam i u UniCredit, isto je) a polisa osiguranja nekretnine je također obavezna ali su te cifre smiješne u odnosu na ono šta ta polisa u naravi predstavlja, za nekih 100ak KM godišnje imaš osiguranu nekretninu od svih elementarnih nepogoda, požara, poplava, zemljotresa itd itd...
Jasno, vidi se da vladaš materijom, a ne priča ''znam ja ljude što su dizali'' i slično.
User avatar
512MB
Posts: 10545
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#547 Re: Stambeni kredit

Post by 512MB »

shalla wrote:Ovo o čemu 512 priča, da malo pojasnim (radim u Sparkasse banci, nisam skontao jel i on radi ili zna nekoga ko je dobio kredit u SPK).

Dakle ukoliko nekretnina ne zadovoljava omjer 1:1,25 ili 1:1,45 (ovisi o rejtingu koji klijent dobije), varijanta koju SPK daje je da se uz stambeni kredit klijentu odobri i nenamjenski kredit ali sa istim uslovima kao što su za stambeni kredit. Šta to u praksi znači, dođe Tomahawk i može banci da ponudi nekretninu koja je procjenjena na 100000 KM i treba mu toliko i para. E sad, dođe kod Shalle i ja mu kažem "ti sa nekretninom od 100 hiljada možeš dobiti 80 hiljada stambenog ali ćemo ti dati još 20 hiljada nenamjenskog po kojem će ti kamata biti 4% a ne 7% koliko je za nenamjenske kredite i obrada ti neće biti 1,5% već 0,5%, dakle vrlo jednostavno, dobiješ i stambeni i nenamjenski kredit po istim uslovima tj po uslovima stambenog jer su na njemu logično manje kamate...

Mjenica, administrativna zabrana/trajni nalog, hipoteka su osnovni kolaterali u svakoj banci (radio sam i u UniCredit, isto je) a polisa osiguranja nekretnine je također obavezna ali su te cifre smiješne u odnosu na ono šta ta polisa u naravi predstavlja, za nekih 100ak KM godišnje imaš osiguranu nekretninu od svih elementarnih nepogoda, požara, poplava, zemljotresa itd itd...
A nebi mu nikako dali 100k stambenog i 20k "nenamjenskog", dakle bas nikako? :)
merkato
Posts: 168
Joined: 04/08/2012 23:55

#548 Re: Stambeni kredit

Post by merkato »

Tomahawk11 wrote:
merkato wrote:Trazila 75000 dobila 74600
Stan procjenjen na 74900
Samo hipoteka?
Raifaisen flexi .. hipotekarni 54.600 nenamjenski 20 000
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#549 Re: Stambeni kredit

Post by Tomahawk11 »

merkato wrote:
Tomahawk11 wrote:
merkato wrote:Trazila 75000 dobila 74600
Stan procjenjen na 74900
Samo hipoteka?
Raifaisen flexi .. hipotekarni 54.600 nenamjenski 20 000
Ok, interesuje me šta su tražili kao garanciju?
Je li samo hipoteka ili je hipoteka, mjenice, zabrana, možda sudužnik, osiguranje...?
merkato
Posts: 168
Joined: 04/08/2012 23:55

#550 Re: Stambeni kredit

Post by merkato »

Ravenn wrote:u RFB, gdje sam ja podigla, ima stambeni flexi kredit tj dobiješ dio na osnovu procjene a do 10.000 KM možeš uzeti extra mimo te vrijednosti
tako da ima banaka koje daju dodatna sredstva, iz prve SVJEŽE ruke govorim
PS skriveni troškovi tj ne znam mogu li ih tako nazvati ali nama "civilima" potpuno nepoznati a vezani za obradu i slično su ti završni šamar; ja lično krivim sebe i svoju neinformiranost ali i službenika koji to nikada konkretno nije pojasnio; samo info onima koji planiraju uzeti kredit: računajte i na taj trošak tj ako tražite 75.000 KM biće vam isplaceno cca.72.500KM (zavisi od ukupnog iznosa kredita)tako da ne idite baš na knap iznos
i još nešto, skupite nešto svojih para, ne mora biti puno ali bar da imate da u startu pokrijete neke troškove (itekako će trebati)
@merkato što se tiče poreza na nekretninu to ovako ide: završiš sa notarom i bankom, doneseš notaru dokaz da su sve komunalije plaćene i onda notar (u mom slučaju je notar, negdje su kupci lično) podneseš zahtjev u nadležnoj opštini (ima formular koji tamo dobiješ) i uz taj zahtjev priložiš sve kopije ugovora (na njih se udari poseban pečat kad sve platiš kao dokaz da su obaveze izmirene); nakon podnošenja zahtjeva u narednih 15 radnih dana bi trebala komisija izaći na procjenu (ako želiš nešto raditi u stanu ili slično, preporučujem ili da sačekaš dok oni obave svoje ili da urgiraš da što prije izađu na teren da ti ne bi više naplatili), kod mene je to bila samo formalnost: došli, bili 5 min, nisu ni obišli stan, i na osnovu nekih svojih parametara mi odrezali porez (godina gradnje, spratnost, lift, itd)
e sad, njihovo zvanično rješenje (koje tebe ne sprečava da počneš renoviranje i/ili se useliš) se čeka i do 3 mjeseca ali ti možeš da odeš direktno u poresku upravu i na šalteru platiš sumu koju su ti rekli (obično ti kažu kome da se javiš da ti da uplatnicu) i tek onda dobijaš nazad sve ugovore ispečaćene
odatle onu kopiju ugovora koja je za ZK ured nosiš (ti ili notar) njima i oni te upisuju kao vlasnika nekretnine
to je kraj postupka, osim ono što sam ti prije rekla da ne bi bilo loše kad već obilaziš komunalna preduzeća radi potvrde o nedugovanju da sve račune preneseš na svoje ime : kopiraj ugovor koliko ima tih preduzeća (ne mora ovjerena kopija) i nosi original na uvid, sve službe to rade besplatno i odmah u Sa osim Elektrodistribucije koja naplaćuje 24KM i koja će ti poslati ugovor i energetsku saglasnost (njima za to zna trebati i 2 mjeseca)
PS eno gledam u DolceGusto aparat, to su mi dali kao poklon za potpisivanje kredita
Svi su bankari isti..i moja je slabo informirala.. juce plati osiguranje za 2 kredita :oops:

U ponedeljak cu sa bivsim vlasnicima stana otici da vidim da je sve izmireno sto se tiče rezija ..
Ja to ne mogu prevesti dok se porez ne rijesit jel' tako?

Ja sam danas predala u poreznu..kaze godisnji su odmori ici Ce sporije. Pitala sam za renoviranje,jer mi se zuri (postanari pa da ne placam i stanarinu i kredit) ..kaze imaju oni parametre po kojima gledaju ..i da mogu slikati stanje prije ,a ima svakako slika i u procjeni suddkog vjestaka
Pitala sam jutros za aparat,kaze narucen je ..

Jel ga ti koristiš ? Jel isplativ?
Post Reply