Stambeni kredit

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

merkato
Posts: 168
Joined: 04/08/2012 23:55

#551 Re: Stambeni kredit

Post by merkato »

Tomahawk11 wrote:
merkato wrote:
Ok, interesuje me šta su tražili kao garanciju?
Je li samo hipoteka ili je hipoteka, mjenice, zabrana, možda sudužnik, osiguranje...?
Sve. .i hipoteka. I suduznik (muz)
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#552 Re: Stambeni kredit

Post by Tomahawk11 »

merkato wrote:
Tomahawk11 wrote:
merkato wrote:
Ok, interesuje me šta su tražili kao garanciju?
Je li samo hipoteka ili je hipoteka, mjenice, zabrana, možda sudužnik, osiguranje...?
Sve. .i hipoteka. I suduznik (muz)
Hvala lijepo.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#553 Re: Stambeni kredit

Post by hrle1976 »

512MB wrote: Ma nema tog u BiH, a ni na zapadu :skoljka:

Ovog nema na zapadu. Nema i nemas sta uciti. Hajd nadji banku na zapadu da ti da 100% na kucu. Nece, nije niko lud. Kaze moras imati nesto sam. Imas tabaleu na google, neke drzave traze 5%, neke cak do 25%. Izgleda samo na balkanu jos daju 100% te Slovackoj i Madzarskoj.
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#554 Re: Stambeni kredit

Post by mO k3 »

shalla wrote:Ovo o čemu 512 priča, da malo pojasnim (radim u Sparkasse banci, nisam skontao jel i on radi ili zna nekoga ko je dobio kredit u SPK).

Dakle ukoliko nekretnina ne zadovoljava omjer 1:1,25 ili 1:1,45 (ovisi o rejtingu koji klijent dobije), varijanta koju SPK daje je da se uz stambeni kredit klijentu odobri i nenamjenski kredit ali sa istim uslovima kao što su za stambeni kredit. Šta to u praksi znači, dođe Tomahawk i može banci da ponudi nekretninu koja je procjenjena na 100000 KM i treba mu toliko i para. E sad, dođe kod Shalle i ja mu kažem "ti sa nekretninom od 100 hiljada možeš dobiti 80 hiljada stambenog ali ćemo ti dati još 20 hiljada nenamjenskog po kojem će ti kamata biti 4% a ne 7% koliko je za nenamjenske kredite i obrada ti neće biti 1,5% već 0,5%, dakle vrlo jednostavno, dobiješ i stambeni i nenamjenski kredit po istim uslovima tj po uslovima stambenog jer su na njemu logično manje kamate...

Mjenica, administrativna zabrana/trajni nalog, hipoteka su osnovni kolaterali u svakoj banci (radio sam i u UniCredit, isto je) a polisa osiguranja nekretnine je također obavezna ali su te cifre smiješne u odnosu na ono šta ta polisa u naravi predstavlja, za nekih 100ak KM godišnje imaš osiguranu nekretninu od svih elementarnih nepogoda, požara, poplava, zemljotresa itd itd...
objasni mi par stvari , nekretnina procijenjena 100 k , dadnes 80 k stambenog kredita 20k nenamjesnog zasto to radi zar nije nenamjenski kredit ima vecu kamatu od stambenog ??
Ta osiguranja do koje svote novca pokriva ??
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#555 Re: Stambeni kredit

Post by mO k3 »

hrle1976 wrote:
512MB wrote: Ma nema tog u BiH, a ni na zapadu :skoljka:

Ovog nema na zapadu. Nema i nemas sta uciti. Hajd nadji banku na zapadu da ti da 100% na kucu. Nece, nije niko lud. Kaze moras imati nesto sam. Imas tabaleu na google, neke drzave traze 5%, neke cak do 25%. Izgleda samo na balkanu jos daju 100% te Slovackoj i Madzarskoj.
ima i te kako , banke su financirale dok prije 2 gofine 110% stambenog kredita
Skoro mi je jedan prijatelj kupio stan i financirao ga 100%
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#556 Re: Stambeni kredit

Post by madner »

MyTao wrote:
madner wrote:
Tomahawk11 wrote:
Stan od 100 000, daju ti 110 000, samo hipoteka zalog?
Yes.
Znaci dan kasnije im vratis stan i dobar si 10 000 :D
Jah, kao da tebi na racun uplate pare.
Stan mora vrijediti bar tu cifru, tako da hem si platio notara, hem trebas platiti porez na nekretninu, hem je stan placen i hipoteka je na iznos koji si digao (tj 110 000) ne 100 000 koje si platio.
User avatar
Ravenn
Posts: 279
Joined: 14/02/2010 18:04

#557 Re: Stambeni kredit

Post by Ravenn »

merkato wrote:
Ravenn wrote:u RFB, gdje sam ja podigla, ima stambeni flexi kredit tj dobiješ dio na osnovu procjene a do 10.000 KM možeš uzeti extra mimo te vrijednosti
tako da ima banaka koje daju dodatna sredstva, iz prve SVJEŽE ruke govorim
PS skriveni troškovi tj ne znam mogu li ih tako nazvati ali nama "civilima" potpuno nepoznati a vezani za obradu i slično su ti završni šamar; ja lično krivim sebe i svoju neinformiranost ali i službenika koji to nikada konkretno nije pojasnio; samo info onima koji planiraju uzeti kredit: računajte i na taj trošak tj ako tražite 75.000 KM biće vam isplaceno cca.72.500KM (zavisi od ukupnog iznosa kredita)tako da ne idite baš na knap iznos
i još nešto, skupite nešto svojih para, ne mora biti puno ali bar da imate da u startu pokrijete neke troškove (itekako će trebati)
@merkato što se tiče poreza na nekretninu to ovako ide: završiš sa notarom i bankom, doneseš notaru dokaz da su sve komunalije plaćene i onda notar (u mom slučaju je notar, negdje su kupci lično) podneseš zahtjev u nadležnoj opštini (ima formular koji tamo dobiješ) i uz taj zahtjev priložiš sve kopije ugovora (na njih se udari poseban pečat kad sve platiš kao dokaz da su obaveze izmirene); nakon podnošenja zahtjeva u narednih 15 radnih dana bi trebala komisija izaći na procjenu (ako želiš nešto raditi u stanu ili slično, preporučujem ili da sačekaš dok oni obave svoje ili da urgiraš da što prije izađu na teren da ti ne bi više naplatili), kod mene je to bila samo formalnost: došli, bili 5 min, nisu ni obišli stan, i na osnovu nekih svojih parametara mi odrezali porez (godina gradnje, spratnost, lift, itd)
e sad, njihovo zvanično rješenje (koje tebe ne sprečava da počneš renoviranje i/ili se useliš) se čeka i do 3 mjeseca ali ti možeš da odeš direktno u poresku upravu i na šalteru platiš sumu koju su ti rekli (obično ti kažu kome da se javiš da ti da uplatnicu) i tek onda dobijaš nazad sve ugovore ispečaćene
odatle onu kopiju ugovora koja je za ZK ured nosiš (ti ili notar) njima i oni te upisuju kao vlasnika nekretnine
to je kraj postupka, osim ono što sam ti prije rekla da ne bi bilo loše kad već obilaziš komunalna preduzeća radi potvrde o nedugovanju da sve račune preneseš na svoje ime : kopiraj ugovor koliko ima tih preduzeća (ne mora ovjerena kopija) i nosi original na uvid, sve službe to rade besplatno i odmah u Sa osim Elektrodistribucije koja naplaćuje 24KM i koja će ti poslati ugovor i energetsku saglasnost (njima za to zna trebati i 2 mjeseca)
PS eno gledam u DolceGusto aparat, to su mi dali kao poklon za potpisivanje kredita
Svi su bankari isti..i moja je slabo informirala.. juce plati osiguranje za 2 kredita :oops:

U ponedeljak cu sa bivsim vlasnicima stana otici da vidim da je sve izmireno sto se tiče rezija ..
Ja to ne mogu prevesti dok se porez ne rijesit jel' tako?

Ja sam danas predala u poreznu..kaze godisnji su odmori ici Ce sporije. Pitala sam za renoviranje,jer mi se zuri (postanari pa da ne placam i stanarinu i kredit) ..kaze imaju oni parametre po kojima gledaju ..i da mogu slikati stanje prije ,a ima svakako slika i u procjeni suddkog vjestaka
Pitala sam jutros za aparat,kaze narucen je ..

Jel ga ti koristiš ? Jel isplativ?
sve možeš odmah na osnovu ugovora na sebe prenijeti, to ne zavisi od poreza i bolje je da odmah to rješavaš na licu mjesta (pripremi ono što sam ti rekla kopije ugovora+ original na uvid); kod tih računa budi oprezna i traži ne uvid u stanje već ANALITIČKU KARTICU - tek se tu vidi ako ima dodatnih troškova tipa tužbi i sl
i ja sam bila u istoj situaciji (žurilo mi se) pa mi je notar intervenisao u poreskoj i došli za 5-6 dana, kreni ti i renoviraj, sve grube i prljave radove uradi sada nemoj da ti bude žao novca jer je sada idealno kad nema stvari i ljudi u stanu (parketi, prozori, grijanje, voda, struja)
PS aparat je nov i nije smeće, ako ništa odlično izgleda u polupraznom stanu :D
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#558 Re: Stambeni kredit

Post by hrle1976 »

mO k3 wrote:
hrle1976 wrote:
512MB wrote: Ma nema tog u BiH, a ni na zapadu :skoljka:

Ovog nema na zapadu. Nema i nemas sta uciti. Hajd nadji banku na zapadu da ti da 100% na kucu. Nece, nije niko lud. Kaze moras imati nesto sam. Imas tabaleu na google, neke drzave traze 5%, neke cak do 25%. Izgleda samo na balkanu jos daju 100% te Slovackoj i Madzarskoj.
ima i te kako , banke su financirale dok prije 2 gofine 110% stambenog kredita
Skoro mi je jedan prijatelj kupio stan i financirao ga 100%

Kao sto sam reako, pod uslovom da nako na prazno nikako. Kome ces ti posuditi pare za nesto recimo kosta 100 maraka on ti da to pod hipoteku da mu ti posudis 110 maraka. Da se banke bave takvim igrama davno bi kleknule, mozda su neke, mada iskreno receno bez uslova nema tu. Ti daj ucesce a onda ti oni mozda na taj nacin posude malo jace pa ako hoces ti tu sumu konvertiraj u 100% a to malo jace nadodaj pa ti ispadne 110. Ali to nikako nije 110 od kupovne cijene. Dva kredita sam u svoje ime imao stabnea i zbam vrlo dobro sta su uslovi i kako ide. Mogao sam i ja se zaduziti 150% ali treba imati pokrice za onih 50% To je drugo ako ti da u slobodnoj vrijednosti. Lupam imas nekeretninu koju si na pola isplatio pa ono drugo pola dajes ponovo pod hipoteku uklj. i novu sto kupiujes pa tako ali to je imati pokrice.

I jedna stvar u njemackoj ko nema 20% svog kapitala od vrijednosti kuce tesko ce doci do stambenog kredita. Gotovo pa nije moguce. Ako kuca kosta 1 mil. eura ti moras imati 200.000 eura da kesiras. Pa obicno idu preko rodbine jer u tom slucaju poklon u takoj sumi nije za poreza ili uloze penzioni dio koji su ustedili pa onda kad budu isli u penziju moraju prodati kucu, jer nemaju za penzije.
Last edited by hrle1976 on 04/08/2017 17:08, edited 1 time in total.
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#559 Re: Stambeni kredit

Post by mO k3 »

@hrle zavisi koliko je stan procijenjen
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#560 Re: Stambeni kredit

Post by hrle1976 »

mO k3 wrote:@hrle zavisi koliko je stan procijenjen
Jaro u Njemackoj ako nemas 20% svoje pare banka ce tesko imati razuma da te saslusa. A ne da ko ove price ti daje 100% kredit ili cak 110% Da imas 15% pa mozda ce stisnuti oko. Inace nema sanse. Zasto mislsi zasto vecina nema svoje u Njemackoj vec zive kao podstanari? Nije jedini razlog ali je dobar dio tog razloga.
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#561 Re: Stambeni kredit

Post by mO k3 »

hrle1976 wrote:
mO k3 wrote:@hrle zavisi koliko je stan procijenjen
Jaro u Njemackoj ako nemas 20% svoje pare banka ce tesko imati razuma da te saslusa. A ne da ko ove price ti daje 100% kredit ili cak 110% Da imas 15% pa mozda ce stisnuti oko. Inace nema sanse. Zasto mislsi zasto vecina nema svoje u Njemackoj vec zive kao podstanari? Nije jedini razlog ali je dobar dio tog razloga.
uf sta da ti dalje objasnim , tako je kako sam ti napisao nista izmisljeno
User avatar
shalla
Posts: 9324
Joined: 31/01/2006 09:12
Location: so close no matter how far

#562 Re: Stambeni kredit

Post by shalla »

mO k3 wrote:
shalla wrote:Ovo o čemu 512 priča, da malo pojasnim (radim u Sparkasse banci, nisam skontao jel i on radi ili zna nekoga ko je dobio kredit u SPK).

Dakle ukoliko nekretnina ne zadovoljava omjer 1:1,25 ili 1:1,45 (ovisi o rejtingu koji klijent dobije), varijanta koju SPK daje je da se uz stambeni kredit klijentu odobri i nenamjenski kredit ali sa istim uslovima kao što su za stambeni kredit. Šta to u praksi znači, dođe Tomahawk i može banci da ponudi nekretninu koja je procjenjena na 100000 KM i treba mu toliko i para. E sad, dođe kod Shalle i ja mu kažem "ti sa nekretninom od 100 hiljada možeš dobiti 80 hiljada stambenog ali ćemo ti dati još 20 hiljada nenamjenskog po kojem će ti kamata biti 4% a ne 7% koliko je za nenamjenske kredite i obrada ti neće biti 1,5% već 0,5%, dakle vrlo jednostavno, dobiješ i stambeni i nenamjenski kredit po istim uslovima tj po uslovima stambenog jer su na njemu logično manje kamate...

Mjenica, administrativna zabrana/trajni nalog, hipoteka su osnovni kolaterali u svakoj banci (radio sam i u UniCredit, isto je) a polisa osiguranja nekretnine je također obavezna ali su te cifre smiješne u odnosu na ono šta ta polisa u naravi predstavlja, za nekih 100ak KM godišnje imaš osiguranu nekretninu od svih elementarnih nepogoda, požara, poplava, zemljotresa itd itd...
objasni mi par stvari , nekretnina procijenjena 100 k , dadnes 80 k stambenog kredita 20k nenamjesnog zasto to radi zar nije nenamjenski kredit ima vecu kamatu od stambenog ??
Ta osiguranja do koje svote novca pokriva ??
Kao što rekoh gore, u Sparkasse banci je tako da možeš dobiti nenamjenski kredit po istoj kamati i naknadi za stambeni (dakle neće ti biti kamata 7 i obrada 1,5% već 4% kamata i 0,5% naknada). Zašto ovo?
Pa upravo iz razloga od kojeg je krenula priča, uvijek nekretnina mora biti skuplja od iznosa kredita, imao sam prije dosta situacija gdje mi dođe klijent, ima kreditnu sposobnost za traženi kredit ali nema nekretninu te vrijednosti. Logično je jbg, dođe neko ko je našao stan od 80000 i njemu treba toliko al mu banka kaže ne možeš dobiti 80000 već 64000 jer nekretnina mora biti 1:1,25% i ljudi se sjebu. U tom slučaju su ljudi najčešće išli na nepopularnu varijantu da pored stana koji kupuju pod hipoteku stave i neku postojeću nekretninu (najčešće od roditelja) da bi onda procjenjeni iznosi dvije nekretnine zadovoljile taj omjer međutim naši su pametno skontali da to ljudima i nije baš najsretnija opcija pa su od početka ove godine uveli tu varijantu stambeni+nenamjenski po istim uslovima...
A nisam te skontao za osiguranje šta me pitaš sorry...
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#563 Re: Stambeni kredit

Post by hrle1976 »

mO k3 wrote:
hrle1976 wrote:
mO k3 wrote:@hrle zavisi koliko je stan procijenjen
Jaro u Njemackoj ako nemas 20% svoje pare banka ce tesko imati razuma da te saslusa. A ne da ko ove price ti daje 100% kredit ili cak 110% Da imas 15% pa mozda ce stisnuti oko. Inace nema sanse. Zasto mislsi zasto vecina nema svoje u Njemackoj vec zive kao podstanari? Nije jedini razlog ali je dobar dio tog razloga.
uf sta da ti dalje objasnim , tako je kako sam ti napisao nista izmisljeno
U Njemackoj 20% treba imati, a ako imas 1/3 kupovne cijene onda dobijes bagatelnu kamatu i cak oko hipoteke je nesto drugacije. Mozda je tebe jaran slagao. U Ceskoj kao minimum 15%. U Francuskoj ti isto traze, izmedju odnosno minimum 15% po zakonu ali vecina trazi da imas oko 30% samo sto cijene ako kupujes preko agenta a ne notara su uklj. provizija pise FIA. na kraju.
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#564 Re: Stambeni kredit

Post by mO k3 »

uf hrle hrle ... izvini ali si dosadan necu vise sa tobom da se rasdpravljam

u pravu si i gotovo
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#565 Re: Stambeni kredit

Post by mO k3 »

@shalla mislio sam do koje sume novca pokriva osiguranje prirodne nepogode ??
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#566 Re: Stambeni kredit

Post by hrle1976 »

Znam ja da sam upravu

a vala mozes i sam procitati ako ti ide njemacki od ruke isto vazi i za francuski i ceski.
User avatar
Ravenn
Posts: 279
Joined: 14/02/2010 18:04

#567 Re: Stambeni kredit

Post by Ravenn »

Još jednom ponavljam, NIKOGA NE INTERESUJE KAKO JE U NJEMAČKOJ, BELGIJI, DANSKOJ, BOŽIJOJ MATERI
samo zatrpavate temu nebitnim stvarima i zamarate ljude kojima zaista treba informacija
otvorite temu "Kuku nama u dijaspori" pa se dopisujte i lažite međusobno do mile volje , hvala
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#568 Re: Stambeni kredit

Post by moonca »

U Njemackoj 20% treba imati, a ako imas 1/3 kupovne cijene onda dobijes bagatelnu kamatu i cak oko hipoteke je nesto drugacije. Mozda je tebe jaran slagao. U Ceskoj kao minimum 15%. U Francuskoj ti isto traze, izmedju odnosno minimum 15% po zakonu ali vecina trazi da imas oko 30% samo sto cijene ako kupujes preko agenta a ne notara su uklj. provizija pise FIA. na kraju.
Zavisi od primanja koja imas i ekonomije u datoj drrzavi. Moze i 0% ako banku ubijedis / dokazes da imas dobru platu, i dobru kreditnu istoriju.

Provozija agentima ide oko 7%
probook
Posts: 4591
Joined: 13/10/2013 22:38

#569 Re: Stambeni kredit

Post by probook »

Tomahawk11 wrote: u BiH ne postoji banka koja daje 1:1 hipoteku
Union banka hipoteka 1:1
zilla_
Posts: 1060
Joined: 20/08/2008 23:18

#570 Re: Stambeni kredit

Post by zilla_ »

Ravenn wrote:
merkato wrote:
Ravenn wrote:u RFB, gdje sam ja podigla, ima stambeni flexi kredit tj dobiješ dio na osnovu procjene a do 10.000 KM možeš uzeti extra mimo te vrijednosti
tako da ima banaka koje daju dodatna sredstva, iz prve SVJEŽE ruke govorim
PS skriveni troškovi tj ne znam mogu li ih tako nazvati ali nama "civilima" potpuno nepoznati a vezani za obradu i slično su ti završni šamar; ja lično krivim sebe i svoju neinformiranost ali i službenika koji to nikada konkretno nije pojasnio; samo info onima koji planiraju uzeti kredit: računajte i na taj trošak tj ako tražite 75.000 KM biće vam isplaceno cca.72.500KM (zavisi od ukupnog iznosa kredita)tako da ne idite baš na knap iznos
i još nešto, skupite nešto svojih para, ne mora biti puno ali bar da imate da u startu pokrijete neke troškove (itekako će trebati)
@merkato što se tiče poreza na nekretninu to ovako ide: završiš sa notarom i bankom, doneseš notaru dokaz da su sve komunalije plaćene i onda notar (u mom slučaju je notar, negdje su kupci lično) podneseš zahtjev u nadležnoj opštini (ima formular koji tamo dobiješ) i uz taj zahtjev priložiš sve kopije ugovora (na njih se udari poseban pečat kad sve platiš kao dokaz da su obaveze izmirene); nakon podnošenja zahtjeva u narednih 15 radnih dana bi trebala komisija izaći na procjenu (ako želiš nešto raditi u stanu ili slično, preporučujem ili da sačekaš dok oni obave svoje ili da urgiraš da što prije izađu na teren da ti ne bi više naplatili), kod mene je to bila samo formalnost: došli, bili 5 min, nisu ni obišli stan, i na osnovu nekih svojih parametara mi odrezali porez (godina gradnje, spratnost, lift, itd)
e sad, njihovo zvanično rješenje (koje tebe ne sprečava da počneš renoviranje i/ili se useliš) se čeka i do 3 mjeseca ali ti možeš da odeš direktno u poresku upravu i na šalteru platiš sumu koju su ti rekli (obično ti kažu kome da se javiš da ti da uplatnicu) i tek onda dobijaš nazad sve ugovore ispečaćene
odatle onu kopiju ugovora koja je za ZK ured nosiš (ti ili notar) njima i oni te upisuju kao vlasnika nekretnine
to je kraj postupka, osim ono što sam ti prije rekla da ne bi bilo loše kad već obilaziš komunalna preduzeća radi potvrde o nedugovanju da sve račune preneseš na svoje ime : kopiraj ugovor koliko ima tih preduzeća (ne mora ovjerena kopija) i nosi original na uvid, sve službe to rade besplatno i odmah u Sa osim Elektrodistribucije koja naplaćuje 24KM i koja će ti poslati ugovor i energetsku saglasnost (njima za to zna trebati i 2 mjeseca)
PS eno gledam u DolceGusto aparat, to su mi dali kao poklon za potpisivanje kredita
Svi su bankari isti..i moja je slabo informirala.. juce plati osiguranje za 2 kredita :oops:

U ponedeljak cu sa bivsim vlasnicima stana otici da vidim da je sve izmireno sto se tiče rezija ..
Ja to ne mogu prevesti dok se porez ne rijesit jel' tako?

Ja sam danas predala u poreznu..kaze godisnji su odmori ici Ce sporije. Pitala sam za renoviranje,jer mi se zuri (postanari pa da ne placam i stanarinu i kredit) ..kaze imaju oni parametre po kojima gledaju ..i da mogu slikati stanje prije ,a ima svakako slika i u procjeni suddkog vjestaka
Pitala sam jutros za aparat,kaze narucen je ..

Jel ga ti koristiš ? Jel isplativ?
sve možeš odmah na osnovu ugovora na sebe prenijeti, to ne zavisi od poreza i bolje je da odmah to rješavaš na licu mjesta (pripremi ono što sam ti rekla kopije ugovora+ original na uvid); kod tih računa budi oprezna i traži ne uvid u stanje već ANALITIČKU KARTICU - tek se tu vidi ako ima dodatnih troškova tipa tužbi i sl
i ja sam bila u istoj situaciji (žurilo mi se) pa mi je notar intervenisao u poreskoj i došli za 5-6 dana, kreni ti i renoviraj, sve grube i prljave radove uradi sada nemoj da ti bude žao novca jer je sada idealno kad nema stvari i ljudi u stanu (parketi, prozori, grijanje, voda, struja)
PS aparat je nov i nije smeće, ako ništa odlično izgleda u polupraznom stanu :D
Ovo da se moze prevest stan bez placanja poreza nije tacno. Moze se uraditi predbiljezba ali prevod tek moze sa ugovorom na koji je porezna udarila svoj pecat a to se desi kad se plati porez, nikako prije. Ja rjesenje porezne cekam preko 5 mjeseci, opcina novi grad. Kad dobijem to rjesenje prvo cu se zalit pa tek onda platit nakon sto smanje procjenu za koju stotku.
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#571 Re: Stambeni kredit

Post by Tomahawk11 »

probook wrote:
Tomahawk11 wrote: u BiH ne postoji banka koja daje 1:1 hipoteku
Union banka hipoteka 1:1
Da, vidim da oni imaju akciju stambenih kredita.
User avatar
Sodom1
Posts: 4886
Joined: 15/05/2013 02:00
Location: zivot je sranje

#572 Re: Stambeni kredit

Post by Sodom1 »

512MB wrote:
Tomahawk11 wrote:
512MB wrote: Cuj "samo" :D pa sta hoces vise, banka svakako racuna sa tim da vrijednost stana sa godinama raste...
Ne radi se o tome šta ja hoću nego šta banka hoće.
Banka računa na trenutnu procijenjenu vrijednost stana.
Ne bacaju grah šta će biti za 15 godina.

Ja nemam ništa protiv da daju duplo više od vrijednosti stana, ali praksa pokazuje drugačije.
Banka gleda da na tebi zaradi pare, ako procjene da je moguce onda ces dobiti i 150% veijednosti stana. Nepricam napamet i znam kako u banci stvari funkcionisu, radim u jednoj vec 4 godine, a sve banke svbeta rade po istom sistemu.

Naravno ako si kokuz onda ti banka nece dati ni 1/2 vrijednosti stana.
A ako nisi onda ti dadnu para da ides i na godisnji
User avatar
Sodom1
Posts: 4886
Joined: 15/05/2013 02:00
Location: zivot je sranje

#573 Re: Stambeni kredit

Post by Sodom1 »

moonca wrote:
U Njemackoj 20% treba imati, a ako imas 1/3 kupovne cijene onda dobijes bagatelnu kamatu i cak oko hipoteke je nesto drugacije. Mozda je tebe jaran slagao. U Ceskoj kao minimum 15%. U Francuskoj ti isto traze, izmedju odnosno minimum 15% po zakonu ali vecina trazi da imas oko 30% samo sto cijene ako kupujes preko agenta a ne notara su uklj. provizija pise FIA. na kraju.
Zavisi od primanja koja imas i ekonomije u datoj drrzavi. Moze i 0% ako banku ubijedis / dokazes da imas dobru platu, i dobru kreditnu istoriju.

Provozija agentima ide oko 7%
3% Makler u Bavarskoj,kolega uzo sad u julu
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#574 Re: Stambeni kredit

Post by mO k3 »

Sodom1 wrote:
moonca wrote:
U Njemackoj 20% treba imati, a ako imas 1/3 kupovne cijene onda dobijes bagatelnu kamatu i cak oko hipoteke je nesto drugacije. Mozda je tebe jaran slagao. U Ceskoj kao minimum 15%. U Francuskoj ti isto traze, izmedju odnosno minimum 15% po zakonu ali vecina trazi da imas oko 30% samo sto cijene ako kupujes preko agenta a ne notara su uklj. provizija pise FIA. na kraju.
Zavisi od primanja koja imas i ekonomije u datoj drrzavi. Moze i 0% ako banku ubijedis / dokazes da imas dobru platu, i dobru kreditnu istoriju.

Provozija agentima ide oko 7%
3% Makler u Bavarskoj,kolega uzo sad u julu
Dobro je prosao , 4,57% sa porezom inace

Gdje u bavarskoj??
User avatar
Sodom1
Posts: 4886
Joined: 15/05/2013 02:00
Location: zivot je sranje

#575 Re: Stambeni kredit

Post by Sodom1 »

Freilassing
Ne znam koliko je poreza,mozda je i rekao Ali sam zaboravio. Znam da je platio notara i nakon toga advokata da pregleda notarski ugovor :?
To cu GA morati pitati zasto je to radio,pa nece GA Notar zeznuti
Post Reply