Stambeni kredit

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
ljuspica
Posts: 1000
Joined: 02/11/2011 14:02

#1 Stambeni kredit

Post by ljuspica »

Ja ne znam sta je ovo, ali ako neko moze da mi objasni , neko ko je pametniji....Ganjam stanbeni kredit ali avaj....bez ziranata (dobra plata+siguran posao) i bez imanja na mom imenu. Kako god....SVE moje kolege su u kreditima i svi su rekli da imaju kredit bez ziranata....a sve su to cifre boli glava....ili lazu ili imaju veze za kredit. Postavlja se pitanje kako jedna banka moze preko veze da dadne nekome kredit a neko ko nema veze moze gledat odakle je vedro? Jedina mogucnost da dignem kredit mi je hipotekarni kredit ali tada mora izac komisija za procjenu koaj mora procjeniti stan da je skuplji puuno od njegove stvarne cijene, sto je nemoguce. Ziranta ne zelim, jer da se meni nesto desi zirant bi fasovao...ne zelim nikoga dovoditi u takvu situaciju....ima li ikakva opcija da kupim mali stan za 38.000 KM bez ziranata bez te komisije za koju mi opet trebaju pare da ih potplatim..ima li ikakva sansa da kupim stan? Ima li neka banka da bi mi sve to dala na manje godina? KAKO moje kolege mogu, ono sto ja ne mogu a iste su nam kreditne sposobnosti????
User avatar
drndalo
Posts: 22740
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#2 Re: Stambeni kredit

Post by drndalo »

Nesto ti tu ne citas dobro, ili kolege lazu, ili ne govore istinu, ili imaju neko drugo osiguranje osim ziranata, ili imaju/imali su dio ustedjevine, pa im kredit nije na 100% stana... U bankama imas kreditne savjetnike kojima je POSAO da tebi nadju nesto sto zelis, i to debelo naplate... Kad je vec tako, onda budi DOSADAN, i ne skidaj im se s ledja dok ne naprave za pare ono sto im je posao...

Koliko imas ustedjevine ? Meni je svako ko nema bar 30% ustedjeno nerealan, tj. nije jos sazreo za tako nesto...

Banke prodaju pare, prodaja para im u zadnje vrijeme ne ide bas najbolje, iskoristi to sto si "siguran" zaposlenik, ubezobrazi se i trazi sta ce ti sve dati od popusta da bas od njih kupis pare...
User avatar
burek_in_space
Posts: 17290
Joined: 04/12/2007 16:32

#3 Re: Stambeni kredit

Post by burek_in_space »

ljuspica wrote:Ja ne znam sta je ovo, ali ako neko moze da mi objasni , neko ko je pametniji....Ganjam stanbeni kredit ali avaj....bez ziranata (dobra plata+siguran posao) i bez imanja na mom imenu. Kako god....SVE moje kolege su u kreditima i svi su rekli da imaju kredit bez ziranata....a sve su to cifre boli glava....ili lazu ili imaju veze za kredit. Postavlja se pitanje kako jedna banka moze preko veze da dadne nekome kredit a neko ko nema veze moze gledat odakle je vedro? Jedina mogucnost da dignem kredit mi je hipotekarni kredit ali tada mora izac komisija za procjenu koaj mora procjeniti stan da je skuplji puuno od njegove stvarne cijene, sto je nemoguce. Ziranta ne zelim, jer da se meni nesto desi zirant bi fasovao...ne zelim nikoga dovoditi u takvu situaciju....ima li ikakva opcija da kupim mali stan za 38.000 KM bez ziranata bez te komisije za koju mi opet trebaju pare da ih potplatim..ima li ikakva sansa da kupim stan? Ima li neka banka da bi mi sve to dala na manje godina? KAKO moje kolege mogu, ono sto ja ne mogu a iste su nam kreditne sposobnosti????
Da nisi ti zhirant nekome drugom?
Imash li josh kredita?
Mozhda ti plata nije toliko dobra, koliko ti mislish da jeste?
motorola01
Posts: 4147
Joined: 28/04/2011 13:27

#4 Re: Stambeni kredit

Post by motorola01 »

Imas stambene kredite bez ziranata u Intesi(koja je trenutno najpovoljnija) gdje je hipoteka 1:1 tako da ne bi imala problema oko hipoteke i komisije. Kamata bez ziranta je 7,25(cini mi se). Imas takodjer stambeni kredit bez ziranta i u RB banci sa nesto vecom kamatnom stopom. Ima i u IK banci... Cini mi se da bas nisi najbolje informisana :)
ljuspica
Posts: 1000
Joined: 02/11/2011 14:02

#5 Re: Stambeni kredit

Post by ljuspica »

motorola01 wrote:Imas stambene kredite bez ziranata u Intesi(koja je trenutno najpovoljnija) gdje je hipoteka 1:1 tako da ne bi imala problema oko hipoteke i komisije. Kamata bez ziranta je 7,25(cini mi se). Imas takodjer stambeni kredit bez ziranta i u RB banci sa nesto vecom kamatnom stopom. Ima i u IK banci... Cini mi se da bas nisi najbolje informisana :)
moderator-nisam nikom zirant,nemam kredita, plata mi je iznad 1000 KM

motorola nisam bila u Intesi ovo mi se cini ok....a koja je RB banka i IK banka? Gdje se nalaze te banke?
motorola01
Posts: 4147
Joined: 28/04/2011 13:27

#6 Re: Stambeni kredit

Post by motorola01 »

ljuspica wrote:
motorola01 wrote:Imas stambene kredite bez ziranata u Intesi(koja je trenutno najpovoljnija) gdje je hipoteka 1:1 tako da ne bi imala problema oko hipoteke i komisije. Kamata bez ziranta je 7,25(cini mi se). Imas takodjer stambeni kredit bez ziranta i u RB banci sa nesto vecom kamatnom stopom. Ima i u IK banci... Cini mi se da bas nisi najbolje informisana :)
moderator-nisam nikom zirant,nemam kredita, plata mi je iznad 1000 KM

motorola nisam bila u Intesi ovo mi se cini ok....a koja je RB banka i IK banka? Gdje se nalaze te banke?
U Intesi ti je kamatna stopa 6,2 posto sa zirantom, bez ziranta cini mi se 7,25. Imas opciju i sa tvojim ucescem. RB banka ti je Raiffeisen banka, a IK banka je u Zenici(IK banka nudi posebne uvjete za zaposlenike javnih preduzeca i budzetskih korisnika, posto kazes da si "sigurna" i vjerovatno si na to mislila). Evo ovdje imas listu banaka u BIH-a pa malo rastabiri sta traze i sta nude. Imas i kontakt telefone tako da tu sve imas: http://www.aod.ba/index.php?option=com_ ... 4&lang=bhs
ljuspica
Posts: 1000
Joined: 02/11/2011 14:02

#7 Re: Stambeni kredit

Post by ljuspica »

Samo da dodam da u bilo kojoj banci mogu bez problema podici 25000 KM bez ucesca bez ziranata bez hipoteke ali iznad traze bar nesto....a meni treba bas iznad
SaMaster
Posts: 927
Joined: 06/03/2005 16:05

#8 Re: Stambeni kredit

Post by SaMaster »

ljuspica wrote:
motorola01 wrote:Imas stambene kredite bez ziranata u Intesi(koja je trenutno najpovoljnija) gdje je hipoteka 1:1 tako da ne bi imala problema oko hipoteke i komisije. Kamata bez ziranta je 7,25(cini mi se). Imas takodjer stambeni kredit bez ziranta i u RB banci sa nesto vecom kamatnom stopom. Ima i u IK banci... Cini mi se da bas nisi najbolje informisana :)
moderator-nisam nikom zirant,nemam kredita, plata mi je iznad 1000 KM

motorola nisam bila u Intesi ovo mi se cini ok....a koja je RB banka i IK banka? Gdje se nalaze te banke?
Plata preko hiljadu moze biti i 1900 a moze biti i 1050, ako si recimo neki strucni saradnik u nekoj drzavnoj. Eh sad ova prva je solidna plata dok je ova druga daleko od dobre plate. Opcenito sa hiljadu KM platom ti niko ence dati kredit. Dobro ti je MOD rekao, to sto ti smatras dobrim je subjektivno...
User avatar
burek_in_space
Posts: 17290
Joined: 04/12/2007 16:32

#9 Re: Stambeni kredit

Post by burek_in_space »

ljuspica wrote:Samo da dodam da u bilo kojoj banci mogu bez problema podici 25000 KM bez ucesca bez ziranata bez hipoteke ali iznad traze bar nesto....a meni treba bas iznad
A je li ti ovo nenamjenski od 25.000,00 ili ...?
Kod stambenih trazhe neko dodatno sredstvo obezbjedjenja. Radim i ja u dobroj firmi, dobre plate, redovna primanja, sve na vrijeme i sve obaveze prema drzhavi izmirene, pa su svejedno trojici kolega trazhili nedavno zhirante ili neshto drugo, kako bi podigli stambene kredite.
ljuspica
Posts: 1000
Joined: 02/11/2011 14:02

#10 Re: Stambeni kredit

Post by ljuspica »

Mislim da jeste nenamjenski taj do 25.000. Ja ne dizem veliku sumu novaca, izmedju 35.000 i 40.000 , a prije ce biti 35.000 KM. Dakle, ne dizem sumu od 100.000. Ljudi kupuju auta u toj vrijednosti....pa dobiju kredit za auto. Razumijem da treba zirant ili neko ulaganje kad podizes velku sumu novaca....a sa druge strane ne razumijem kako moje kolege mogu podic 100.000 bez ziranata....kako oni mogu, a ja ne? Veze? Sta li je? Pojma nemam...ono kupit stan od 1 sobe za mene je postala nemoguca misija...
User avatar
mahalaš
Posts: 364
Joined: 27/05/2010 19:51

#11 Re: Stambeni kredit

Post by mahalaš »

SaMaster wrote:
Plata preko hiljadu moze biti i 1900 a moze biti i 1050, ako si recimo neki strucni saradnik u nekoj drzavnoj. Eh sad ova prva je solidna plata dok je ova druga daleko od dobre plate. Opcenito sa hiljadu KM platom ti niko ence dati kredit. Dobro ti je MOD rekao, to sto ti smatras dobrim je subjektivno...
Sta ima lorde :run: Prosjecna plata u drzavi nam je oko 450, ti kazes da je 1000 daleko od dobre. Drzava u kojoj 70% ljudi prezivljava, gdje velika vecina koja radi, radi za 500KM i nije prijavljeno...

Raspitacu ti se ja za taj kredit.
motorola01
Posts: 4147
Joined: 28/04/2011 13:27

#12 Re: Stambeni kredit

Post by motorola01 »

ljuspica wrote:Mislim da jeste nenamjenski taj do 25.000. Ja ne dizem veliku sumu novaca, izmedju 35.000 i 40.000 , a prije ce biti 35.000 KM. Dakle, ne dizem sumu od 100.000. Ljudi kupuju auta u toj vrijednosti....pa dobiju kredit za auto. Razumijem da treba zirant ili neko ulaganje kad podizes velku sumu novaca....a sa druge strane ne razumijem kako moje kolege mogu podic 100.000 bez ziranata....kako oni mogu, a ja ne? Veze? Sta li je? Pojma nemam...ono kupit stan od 1 sobe za mene je postala nemoguca misija...
Ja mislim da vecina banaka daje stambeni kredit do 40 000 bez ziranta. KAzem ti opet, u RB banci imas kredite bez ziranta tako da je moguce da su tvoji prijatelji dobili kredite bez ziranta samo je velika razlika izmedju kredita sa zirantom i bez ziranta(razlika se ogleda u kamati koja se nabere ukoliko je kredti na duzi vremenski period).
User avatar
drndalo
Posts: 22740
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#13 Re: Stambeni kredit

Post by drndalo »

ljuspica wrote:Mislim da jeste nenamjenski taj do 25.000. Ja ne dizem veliku sumu novaca, izmedju 35.000 i 40.000 , a prije ce biti 35.000 KM. Dakle, ne dizem sumu od 100.000. Ljudi kupuju auta u toj vrijednosti....pa dobiju kredit za auto. Razumijem da treba zirant ili neko ulaganje kad podizes velku sumu novaca....a sa druge strane ne razumijem kako moje kolege mogu podic 100.000 bez ziranata....kako oni mogu, a ja ne? Veze? Sta li je? Pojma nemam...ono kupit stan od 1 sobe za mene je postala nemoguca misija...
Tako sto ce dati neko drugo osiguranje, ili jos bolje 2, dakle osiguranje kredita, hipoteka, 2 hipoteke, suduznik (nije zirant), polog para u banku... Niko nece dati 100k KM "nako" kako ti sugerises...
User avatar
Truba
Posts: 81194
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#14 Re: Stambeni kredit

Post by Truba »

ima nešto što je sudužnik ko žirant ali nije
to može biti bračni partner u intezi
sa žirantom je rata manja možda 10-50 maraka
ne isplati se sa žirantom... ovako te rata dođe oko 650 mjesečno i nakon 20 godina je tvoj stan
inače plaćaš 300 za pristojan stan da iznjamiš

ko ima platu oko 2.000
isplati se
User avatar
jalijas74
Posts: 1347
Joined: 17/11/2010 15:10

#15 Re: Stambeni kredit

Post by jalijas74 »

ljuspice
Odlicno razmisljanje da zelis krediti bez ziranata tj da ne vuces sa sobom jos jednu ljudsku sudbinu u ponor ako ti potones :).
Intesa je za tebe napovoljnija opcija. Odes do njih kazes hocu da kupim stan na krediti bez ziranata. Oni te pitaju za platu i ako ti je plata OK onda pronadjes sebi neki stancic na kojeg ces upisati hipoteku u korist banke. Intesa posalje vjestaka da ga procjeni stan. Kad se skupe svi papiri ides na kreditni odbor koji ti odobrava ili rusi kredit. Ako prodjes a procices 100% ostaje ti samo jos da potpises ugovor o kupovini stana sa prodavcem isti ovjeri kod notra (ova ti oguli kozu) sve preds ponovo u banku koja upise teret hipoteke na stan. Ti vracas krediti banci nekih 300-400 KM, 100 KM vise nego da ides u podstanare imas svoj mir i uzivas.
Mislim da imas i neke letke za ove Tibrine stanove na Stupu.
User avatar
Dragaaa
Posts: 45
Joined: 15/01/2013 11:56

#16 Re: Stambeni kredit

Post by Dragaaa »

Raspitaj se malo i za hipotekarne kredite u Sparkasse banci, bili su povoljni. Moje kolege koji imaju nešto veću platu od 1000 KM su tamo dobili kredite za stan u Tibra pacifiku bez ikakvih problema, čak su im sa tim kreditima pokrivali i neka stara zaduženja u drugim bankama. Sretno!
ljuspica
Posts: 1000
Joined: 02/11/2011 14:02

#17 Re: Stambeni kredit

Post by ljuspica »

jalijas74 wrote:ljuspice
Odlicno razmisljanje da zelis krediti bez ziranata tj da ne vuces sa sobom jos jednu ljudsku sudbinu u ponor ako ti potones :).
Intesa je za tebe napovoljnija opcija. Odes do njih kazes hocu da kupim stan na krediti bez ziranata. Oni te pitaju za platu i ako ti je plata OK onda pronadjes sebi neki stancic na kojeg ces upisati hipoteku u korist banke. Intesa posalje vjestaka da ga procjeni stan. Kad se skupe svi papiri ides na kreditni odbor koji ti odobrava ili rusi kredit. Ako prodjes a procices 100% ostaje ti samo jos da potpises ugovor o kupovini stana sa prodavcem isti ovjeri kod notra (ova ti oguli kozu) sve preds ponovo u banku koja upise teret hipoteke na stan. Ti vracas krediti banci nekih 300-400 KM, 100 KM vise nego da ides u podstanare imas svoj mir i uzivas.
Mislim da imas i neke letke za ove Tibrine stanove na Stupu.
Nasla sam novi stan koji je uknjizen.Samo je pitanje hoce li me cekati dok sve to odradim.Pretpostavljam da govoris za Sarajevo oko kad pominjes Tibru...ali ja nisam iz Sarajeva i ne kupujem tamo stan :) Idem danas u Intesu i sve cu im rec otvoreno sta hocu i kako stoje stvari...ali mislim da kad se trazi zahtjev za kredit da se moraju imati svi papiri dakle i kupoprodajni ugovor mora se imati...bas cu danas da vidim kod njih.
User avatar
madner
Posts: 56754
Joined: 09/08/2004 16:35

#18 Re: Stambeni kredit

Post by madner »

mahalaš wrote:
SaMaster wrote:
Plata preko hiljadu moze biti i 1900 a moze biti i 1050, ako si recimo neki strucni saradnik u nekoj drzavnoj. Eh sad ova prva je solidna plata dok je ova druga daleko od dobre plate. Opcenito sa hiljadu KM platom ti niko ence dati kredit. Dobro ti je MOD rekao, to sto ti smatras dobrim je subjektivno...
Sta ima lorde :run: Prosjecna plata u drzavi nam je oko 450, ti kazes da je 1000 daleko od dobre. Drzava u kojoj 70% ljudi prezivljava, gdje velika vecina koja radi, radi za 500KM i nije prijavljeno...

Raspitacu ti se ja za taj kredit.
Prosjecna plata u drzavi je 1200 i kusur KMova.
User avatar
madner
Posts: 56754
Joined: 09/08/2004 16:35

#19 Re: Stambeni kredit

Post by madner »

ljuspica wrote:Nasla sam novi stan koji je uknjizen.Samo je pitanje hoce li me cekati dok sve to odradim.Pretpostavljam da govoris za Sarajevo oko kad pominjes Tibru...ali ja nisam iz Sarajeva i ne kupujem tamo stan :) Idem danas u Intesu i sve cu im rec otvoreno sta hocu i kako stoje stvari...ali mislim da kad se trazi zahtjev za kredit da se moraju imati svi papiri dakle i kupoprodajni ugovor mora se imati...bas cu danas da vidim kod njih.
Ili neko ima ustedjevinu, ili neko nesto proda pa doplati ili dvoje uzme kredit pojedinacno od 25000.
remover
Posts: 155
Joined: 25/05/2003 00:00
Contact:

#20 Re: Stambeni kredit

Post by remover »

ja sam digao Hipotekarni kredi, veca suma je u pitanju, bez ziranata,
ODNOSNO SUDUZNICKI kredit, ja i zena....
i mirno spavas :)
blue033
Posts: 531
Joined: 10/01/2005 15:47
Location: Sarajevo

#21 Re: Stambeni kredit

Post by blue033 »

ljuspica wrote:Mislim da jeste nenamjenski taj do 25.000. Ja ne dizem veliku sumu novaca, izmedju 35.000 i 40.000 , a prije ce biti 35.000 KM. Dakle, ne dizem sumu od 100.000. Ljudi kupuju auta u toj vrijednosti....pa dobiju kredit za auto. Razumijem da treba zirant ili neko ulaganje kad podizes velku sumu novaca....a sa druge strane ne razumijem kako moje kolege mogu podic 100.000 bez ziranata....kako oni mogu, a ja ne? Veze? Sta li je? Pojma nemam...ono kupit stan od 1 sobe za mene je postala nemoguca misija...
Pa ako tvoje kolege mogu podići kredit bez žiranata, najlakše je da pitaš njih kako su ga dobili. Ovako mi možemo samo naglabati po forumu. I kao što neko reče plata veća od 1000 može biti i 3000 i 1050, uzevši u obzir da jedna puna kolica u supermarketu koštaju oko 300- 400 KM plata od 1050 nije nikakava garancija vraćanja kredita.
User avatar
veljaca
Posts: 7753
Joined: 11/03/2008 14:25
Location: Za Zelju se ne navija - Zeljo se VOLI ....

#22 Re: Stambeni kredit

Post by veljaca »

madner wrote:
mahalaš wrote:
SaMaster wrote:
Plata preko hiljadu moze biti i 1900 a moze biti i 1050, ako si recimo neki strucni saradnik u nekoj drzavnoj. Eh sad ova prva je solidna plata dok je ova druga daleko od dobre plate. Opcenito sa hiljadu KM platom ti niko ence dati kredit. Dobro ti je MOD rekao, to sto ti smatras dobrim je subjektivno...
Sta ima lorde :run: Prosjecna plata u drzavi nam je oko 450, ti kazes da je 1000 daleko od dobre. Drzava u kojoj 70% ljudi prezivljava, gdje velika vecina koja radi, radi za 500KM i nije prijavljeno...

Raspitacu ti se ja za taj kredit.
Prosjecna plata u drzavi je 1200 i kusur KMova.
Prosječna neto plaća u KM
09-2012 ...... 10-2012 ...... 11-2012 ....... 12-2012
829,92 KM .... 837,37 KM .... 837,84 KM .... 837,30 KM

Izvor: Federalni zavod za statistiku ....

Prosjecna plata se dobije statisticki - ali velika vecina ima daleko ispod prosjecne. Prosjecnu platu podize manji broj sa velikom platom ....
User avatar
jalijas74
Posts: 1347
Joined: 17/11/2010 15:10

#23 Re: Stambeni kredit

Post by jalijas74 »

kiki-miki wrote:Zavisi u kojoj firmi radiš.Za neke firme Unicredit daje do 45.000 nez žiranata,ali uz polisu osiguranja. :wink:

I Intesa trazi osiguranje nekretnine svake godine. Doduse ide ono osnovno voda, pozar, zemljotres...
eki to
Posts: 175
Joined: 27/06/2012 11:05

#24 Re: Stambeni kredit

Post by eki to »

dobar je ovaj termin 'prosjecna plata', pa imamo situaciju gdje ja jedem meso a komsija kupus te tako zakljucujemo da mi ustvari zajedno jedemo sarmu, ma divno :D
User avatar
veljaca
Posts: 7753
Joined: 11/03/2008 14:25
Location: Za Zelju se ne navija - Zeljo se VOLI ....

#25 Re: Stambeni kredit

Post by veljaca »

eki to wrote:dobar je ovaj termin 'prosjecna plata', pa imamo situaciju gdje ja jedem meso a komsija kupus te tako zakljucujemo da mi ustvari zajedno jedemo sarmu, ma divno :D
:D

Statistika je cudo ....

Kredit je nuzno zlo ....
Post Reply