Cesto sanjam rat

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

bariton

#51 Re: Cesto sanjam rat

Post by bariton »

Alhemicarkaa wrote: jedna od njih je da bježimo šumom od četnika, iako kao i drugi na temi to nisam doživila
ne znam za druge.
ali moram reći da sam i na javi, u ratnim operacijama dakle, dosta puta bio u sličnim situacijama koje viđam u snovima.

al definitivno imam najmanje 3 intenzivna i upečatljiva ratna sna tokom godine.

ono ....kad se radnja sna odvija kao na filmu i ima i glavu i rep - smisao.
Lancer

#52 Re: Cesto sanjam rat

Post by Lancer »

Rođen sam 9 dana nakon Genocida u Srebrenici, rata nisam upamtio. Pricali su mi da sam se kao beba trzao na svaku eksploziju granate. Naravno nijedne scene rata se ne sjecam, al danas 17 godina nakon toga desavaju mi se snovi o ratu.
Jedan je djelovao tako jako na mene da dva dana nisam mogao sebi doci.
U noci subote na nedjelju sanjam ja da sam na plazi na Jadranu. 91. ili 92. je godina, i kao subota je 4 ili 5 sati popodne. Oblaci se skupljaju na nebu, ne grije vise sunce. Ostala je samo neka raja, vecina koju poznajem. I onda dolazi najgore. Pocinje rat. Prema jugu prolijecu vojni avioni, a raja komentarise "Ovi su sad Bosnu bombardirali". Cuju se pucnjevi, raja bjezi. Uspio sam pobjeci u neki podzemni kafic, i onda bjezao nekim hodnicima i prolazima. Sve kao trazim svoje najbize, al nikako da ih nadjem. I tako nekako je i zavrsilo.
A da fles bude veci, taj dan prvo kad sam se probudio nisam mogao doci sebi, san me previse izmorio. Taj dan je nestalo i struje, kao da je rat, jbt :D
Ma jedva sebi dosao, al eto kazu sto te ne ubije to te ojaca :mrgreen:
Rottweiler

#53 Re: Cesto sanjam rat

Post by Rottweiler »

Moj otac je prezivio cetnicki logor. I do unazad par mjeseci je sve bilo OK sa psihicke strane, dok su mu se sa zdravstvene strane organi pomjesali (sve otislo u k.)
Ali prije par mjeseci je poceo da sanja logor i dosta noci provede hodajuci po kuci ko kakav vampir. kaze strah ga zaspati jer ga ti snovi ubijaju, grcevi, glavobolje, ma uzas. Ja mu govorio da ode psihijatru, ali onaj nas mentalitet, dje cu psihijatru nisam ja lud.
Cini mi se da tek dolazi vrijeme kad cemo placati danak ratnim desavanjima
ZV Keli

#54 Re: Cesto sanjam rat

Post by ZV Keli »

Posto sam dijete bio ma kakvi ba beba haman bio u ratu i imao sam nekih snova,naravno nisam ratovao ali price roditelja i od malena su mi govorili sta su nam uradili pa sam znao sanjati.
Sjecam se jedno vrijeme svaku noc nastavak prethodnog sna,kako je poceo rat i roditelji me hoce poslati van Bosne a ja se bunim i na kraju skontam da ih prevarim i da kazem svima da idem ali da odem u drugi grad da ipak branim Bosnu pa da se kasnije vratim kao iz dijaspore i branim Sarajevo i da roditelji ne saznaju.Isto neki film sa tajnim agentom,budio se znojav ali nije bilo opasno posto sam tada imao nekih 13-14-15 godina.
A kada sam bio djecak sanjao sam da imam nekog jarana koji uopste ne postoji u stvarno zivotu i sanjao sam ga ravno 5 mjeseci svaku noc kako se vucaramo ja i on djecaci po nekih rudarima,mlinovima sta ti ja znam sto je puno rupa od metaka i gelera bjezeci od cetnika a nekada su i roditelji bili u tim snovima.
Sreca pa nema vise toga ali bilo je stresno pogotovo ovi prvi snovi sa djecakom to je odmah poslije rata sanjano.

Ps nadam se da ce svima to biti na bolje a ako vec morate sanjati rat sanjajte oslobodjenje Banja Luke 8)
trambusek88

#55 Re: Cesto sanjam rat

Post by trambusek88 »

Bio sam mali u ratu ali sam stanovao manje od 200m od linije. Uvijek su mi dolazili ti ratni snovi.

Često sanjam pucnjave, granatiranja, paljevine. Nekad sam u tim snovima dijete, a nekad borac.

Jedan od upečatljivijih snova mi je bio kad me (nebudi primjenjeno pu pu pu) "ubila granata" kod tekstil prometa (današnjeg narodnog dućana na Dobrinji) Čujem meni dobro poznati zvuk dolazaća granate... buuum padam na asfalt, i budim se iz sna.
Jedan od nedavnih snova mi je bio da sam na liniji u Aerodromskom naselju i držim na oku onu ulicu prema Konzumu i kafiću Rio.
Jednom sam sanjao i da sam partizan u NOR

E sad prave noćne more
Zna mi se desiti da sanjam izmasakrirane ljude, a najgore mi je kad sanjam ubijenu djecu. Više puta sam sanjao masakre na markalama i u ul.Vase Miskina. Ipak užasnije su slike koje mozak sam formira, nego sama sjećanja.
Ti snovi se javljaju svako nekoliko mjeseci, ali se bojim da mi jednog dana na postanu svakodnevni.
PipiDugaDevetka
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#56 Re: Cesto sanjam rat

Post by PipiDugaDevetka »

DZONPI wrote:Ljudi ima li ko ovih nocnih mora ko ja.Naime u zadnje vrjeme cesto sanjam granate,te snajpere jebem ga ja davno je proso rat nije me valjda sad puklo.Evo jedan od snova,setam sve regulara radnje je u mirno doba ono fino vrjeme setnja se opalila odjednom pocnu granate padat trci bjezi sakri se lafo trazis zaklon,tako isto mi se desava da odjednom pocne snajper pucat i opet isto sakri se bjezi.Kad se probudim koda me neko dobro izlemo.Jesam ja ovo sve prezivljavo ali nije mi nikad na san dolazilo.Jel vrjeme za psihica.
Čim budeš sanjao da skidaš čizme sa mrtvog četnika, javi se psihiću. To donosi nesreću.
:D
ime_kojeg_nema

#57 Re: Cesto sanjam rat

Post by ime_kojeg_nema »

i ja cesto sanjam rat, ali osim osjecaja neugodnosti po budjenju nemam nekih vecih problema vezano uz to. kontam da je sve to normalno, svasta smo prosli a i dan danas je rat prisutan u nasim zivotima, sjecanjima, svakodnevnom govoru... pa ne govori li najbolje o tome cinjenica da vrijeme dijelimo na prije rata i poslije rata. normala, sve je to normala.
JeronimoBa

#58 Re: Cesto sanjam rat

Post by JeronimoBa »

Joj, cijelu noć sam lovio Ratka Mladića... sanjam da radim ko konobar, a on došao na kafu sa tjelohraniteljima, pa ga nekako uspijem maznut nožem, pa se probudim, pa skontam uhapšen je u hagu je, pa onda opet zaspem, pa ga pratim, on opet s istim tjelohraniteljima, ali imam i dva čovjeka sa sobom, i imamo puške, pa pravimo zasjedu, pa ih poubijamo, pa se opet probudim, pa šta je reko ovo više, uhapšen je, pa opet zaspem nadajući se da ću sanjati more i trebe, i ono opet on... :x :x :x
Nekad i glupost može napatit čovjeka... (uglavnom ubio sam ga jedno tri puta, i jednom oni mene)
nookey

#59 Re: Cesto sanjam rat

Post by nookey »

JeronimoBa wrote:Joj, cijelu noć sam lovio Ratka Mladića... sanjam da radim ko konobar, a on došao na kafu sa tjelohraniteljima, pa ga nekako uspijem maznut nožem, pa se probudim, pa skontam uhapšen je u hagu je, pa onda opet zaspem, pa ga pratim, on opet s istim tjelohraniteljima, ali imam i dva čovjeka sa sobom, i imamo puške, pa pravimo zasjedu, pa ih poubijamo, pa se opet probudim, pa šta je reko ovo više, uhapšen je, pa opet zaspem nadajući se da ću sanjati more i trebe, i ono opet on... :x :x :x
Nekad i glupost može napatit čovjeka... (uglavnom ubio sam ga jedno tri puta, i jednom oni mene)
znači 3-1, haj javljaj nam rezultat :D
sumirprimus

#60 Re: Cesto sanjam rat

Post by sumirprimus »

meni ćesto dođe u san,miris prije rata..nekako mi sve po mirisu bilo drukčije...
i uvjek isto razmišljam,definitivno drukčije miruhi...
dadoka84

#61 Re: Cesto sanjam rat

Post by dadoka84 »

Bas sam prije par dana sanjao sam pocetak rata.

Prvog dana pucanja u sarajevu cetnici su pucali na mene i roditelje u porodicnoj kuci u starom gradu. Jedva smo pobjegli. A sad san...

Sanjam da nam pred tu kucu dolaze cetnici, a ja i stari sa sjekirama, nekom puskom i motikom roknemo desetak cetnika, a onda sjedamo u auto i bjezimo prema gradu. Scene su bile kao iz serije The walking dead, puno krvi i razbijenih lobanja... Iznenadilo me da tako nesto sanjam. Prijasnji snovi su bili uglavnom pucnjava i granate u daljini i spoznaja da sam razdvojen od svojih najblizih. :-?
JeronimoBa

#62 Re: Cesto sanjam rat

Post by JeronimoBa »

nookey wrote:
JeronimoBa wrote:Joj, cijelu noć sam lovio Ratka Mladića... sanjam da radim ko konobar, a on došao na kafu sa tjelohraniteljima, pa ga nekako uspijem maznut nožem, pa se probudim, pa skontam uhapšen je u hagu je, pa onda opet zaspem, pa ga pratim, on opet s istim tjelohraniteljima, ali imam i dva čovjeka sa sobom, i imamo puške, pa pravimo zasjedu, pa ih poubijamo, pa se opet probudim, pa šta je reko ovo više, uhapšen je, pa opet zaspem nadajući se da ću sanjati more i trebe, i ono opet on... :x :x :x
znači 3-1, haj javljaj nam rezultat :D
ha, valjda će ostati na ovom, dosta mi je više...
izgubljena dusa

#63 Re: Cesto sanjam rat

Post by izgubljena dusa »

jazzer wrote:Mene vise jebe na javi nego u snu :?
Bas tako... snova nema, a java ubija :(
blesava

#64 Re: Cesto sanjam rat

Post by blesava »

Mislim da svi koji smo bili ovdje u ratu imamo, imali smo ili cemo imati takve snove. ja cesto sanjam rat i granate kad sam narucito pod nekim stresom. nekada ti snovi znaju biti toliko realni, da budem presretna kada se probudim.

Svi mi imamo jednu vrstu post traumatskog stresa.
dust in the wind

#65 Re: Cesto sanjam rat

Post by dust in the wind »

ja stalno sanjam da sam partizan...i to su mi najdrazi snovi...a sanjam nekad i ovaj rat...e to mi nije drago...nedavno sam sanjala kako opet ruse momu i uzeira... a ja u snu gledam i placem..
exAprilica

#66 Re: Cesto sanjam rat

Post by exAprilica »

Stari su u ratu znali govoriti d aih plase posljedice rata vise nego sami rat. Te posljedice s ejavljaju nakon 15 do 20 godina... Nazalost, malo ljudi vodi racuna o onome sto je ostavilo traga na njima i okrenulo se ka buducnosti bez misli o tome.
blesava

#67 Re: Cesto sanjam rat

Post by blesava »

dust in the wind wrote:ja stalno sanjam da sam partizan...i to su mi najdrazi snovi...a sanjam nekad i ovaj rat...e to mi nije drago...nedavno sam sanjala kako opet ruse momu i uzeira... a ja u snu gledam i placem..
orlovi rano lete :)
Post Reply