Rodni list

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

bager
Posts: 71
Joined: 15/07/2008 22:34

#26 Re: Rodni list

Post by bager »

Static-X wrote:
Static-X wrote:Zivim vani, prijavljen sam u Sarajevu ( licna izvadjena u sa novi grad), inace rodjen u sadasnjoj republici srpskoj.
Znali li ko gdje ja mogu izvaditi rodni list, drzavljanstvo.. jeli moguce u sarajevu ili moram u mjesto rodjenja u rep srpsku?


anyone ???
možeš izvaditi bilo gdje u RS, ako si rođen u Bijeljini ili Foči rodni list možeš izvaditi i u Lukavici, a od 12 maja 2014. godina uvezat će se i matični uredi u FBiH.
Static-X
Posts: 2471
Joined: 23/07/2009 14:50

#27 Re: Rodni list

Post by Static-X »

bager wrote:
Static-X wrote:
Static-X wrote:Zivim vani, prijavljen sam u Sarajevu ( licna izvadjena u sa novi grad), inace rodjen u sadasnjoj republici srpskoj.
Znali li ko gdje ja mogu izvaditi rodni list, drzavljanstvo.. jeli moguce u sarajevu ili moram u mjesto rodjenja u rep srpsku?


anyone ???
možeš izvaditi bilo gdje u RS, ako si rođen u Bijeljini ili Foči rodni list možeš izvaditi i u Lukavici, a od 12 maja 2014. godina uvezat će se i matični uredi u FBiH.
Jel ovo 100% sigurno. Znaci iz Sarajeva mogu u najblize mjesto u RS po rodni list.
iamia
Posts: 1900
Joined: 09/10/2012 08:37

#28 Re: Rodni list

Post by iamia »

Static-X wrote:Zivim vani, prijavljen sam u Sarajevu ( licna izvadjena u sa novi grad), inace rodjen u sadasnjoj republici srpskoj.
Znali li ko gdje ja mogu izvaditi rodni list, drzavljanstvo.. jeli moguce u sarajevu ili moram u mjesto rodjenja u rep srpsku?
moj savjet: vadi sve papire u pc.
tamo ce ti za sichu, dati sve papire.
ne pitaju nista ako im ubacis samo cvaju.
dok te u federaciji karaju za sve i svasta. i ne primaju cvaje :D
Last edited by iamia on 06/05/2013 21:38, edited 1 time in total.
User avatar
graue_maus
Posts: 3576
Joined: 13/11/2011 15:01

#29 Re: Rodni list

Post by graue_maus »

bager wrote:
možeš izvaditi bilo gdje u RS, ako si rođen u Bijeljini ili Foči rodni list možeš izvaditi i u Lukavici, a od 12 maja 2014. godina uvezat će se i matični uredi u FBiH.
a sta je sa federacijom , da li se ona uvezuje u ovo ........kod mene je sljedece mjesto rodjena rs , ali drzavljanstvo vadim u federaciji .....to mi je svaki put pravilo glavobolje kad mi trebaju papiri.......
bager
Posts: 71
Joined: 15/07/2008 22:34

#30 Re: Rodni list

Post by bager »

kanocale wrote:a ja ne mogu da izvadim rodni list majke, ne mogu da je nadju. rodjena,zivila i umrla u bih. :x salju me na sud pa svjedoci i takva sranja. dokumenat mi treba zbog ostavinske.
Trebaš pokrenuti postupak naknadnog upisa u matičnu knjigu rođenih, a zahtjev se podnosi pred općinskom službom u mjestu rođenja. Prikupiš što više dokaza (ako je imala nekada ličnu kartu,pasoš, zdravstvenu knjižicu, rodni listovi od djece itd., a ako toga nema onda uz svjedoke.
bager
Posts: 71
Joined: 15/07/2008 22:34

#31 Re: Rodni list

Post by bager »

član 64 Zakona o matičnim knjigama FBiH a slično rješenje je u RS i Brčko Distriktu:

Izvodi iz matičnih knjiga i uvjerenja o činjenicama iz matičnih knjiga izdaju se na usmeni ili pisani zahtjev lica na koje se odnose podaci, njegovog punomoćnika ili člana njegove uže i šire porodice, usvojitelja ili staratelja.
Izdavanje izvoda i uvjerenja o podacima iz matičnih knjiga na osnovu zahtjeva iz stava 1. ovog člana vrši matičar ili ovlaštena lica službe za upravu općine i grada zadužena za te poslove.
Ako se utvrdi da ne postoje zakonski uvjeti da se izda izvod ili uvjerenje o podacima iz matičnih knjiga - u tom slučaju organ uprave općine i grada nadležan za matične knjige donosi rješenje kojim se odbija zahtjev stranke.
Static-X
Posts: 2471
Joined: 23/07/2009 14:50

#32 Re: Rodni list

Post by Static-X »

graue_maus wrote:
bager wrote:
možeš izvaditi bilo gdje u RS, ako si rođen u Bijeljini ili Foči rodni list možeš izvaditi i u Lukavici, a od 12 maja 2014. godina uvezat će se i matični uredi u FBiH.
a sta je sa federacijom , da li se ona uvezuje u ovo ........kod mene je sljedece mjesto rodjena rs , ali drzavljanstvo vadim u federaciji .....to mi je svaki put pravilo glavobolje kad mi trebaju papiri.......
Cek zar rodni list, uvjerenje o drzavljanstvu, braku i slicnim stvarima, se nevade na istom mjestu?
Static-X
Posts: 2471
Joined: 23/07/2009 14:50

#33 Re: Rodni list

Post by Static-X »

bager wrote:član 64 Zakona o matičnim knjigama FBiH a slično rješenje je u RS i Brčko Distriktu:

Izvodi iz matičnih knjiga i uvjerenja o činjenicama iz matičnih knjiga izdaju se na usmeni ili pisani zahtjev lica na koje se odnose podaci, njegovog punomoćnika ili člana njegove uže i šire porodice, usvojitelja ili staratelja.
Izdavanje izvoda i uvjerenja o podacima iz matičnih knjiga na osnovu zahtjeva iz stava 1. ovog člana vrši matičar ili ovlaštena lica službe za upravu općine i grada zadužena za te poslove.
Ako se utvrdi da ne postoje zakonski uvjeti da se izda izvod ili uvjerenje o podacima iz matičnih knjiga - u tom slučaju organ uprave općine i grada nadležan za matične knjige donosi rješenje kojim se odbija zahtjev stranke.
@bager posto vidim upoznati ste sa tim stvarima, znadetel odgovor na moje predhodno pitanje: Cek zar rodni list, uvjerenje o drzavljanstvu, braku i slicnim stvarima, se nevade na istom mjestu?

Meni ce trebati sve troje da izvadim kad dole dodjem.
bager
Posts: 71
Joined: 15/07/2008 22:34

#34 Re: Rodni list

Post by bager »

još uvijek se ne vadi, kod nas je to komplikovano, tri zakona o državljanstvu, tri zakona o matičnim knjigama, prije su se osobe upisivale u knjigu državljana u mjestu prebivališta roditelja, a sada kada se rodiš npr u federaciji odmah ti u matičnoj knjizi evidentiraju i da si državljanin (ako ispunjavaš uslove), a možeš se vjenčati u nekom drugom gradu tako da si u tom gradu upisan u knjigu vjenčanih, ali ti se evidentira u matičnoj knjizi rođenih da si zaključio brak tad i tad sa tim i tim. A od maja 2014. godine u FBiH bi treba profunkcionisati matični registar (elektronski) tako da će se na jednom mjestu svi moći izvaditi svi ti podaci.
bager
Posts: 71
Joined: 15/07/2008 22:34

#35 Re: Rodni list

Post by bager »

još uvijek se ne vadi, kod nas je to komplikovano, tri zakona o državljanstvu, tri zakona o matičnim knjigama, prije su se osobe upisivale u knjigu državljana u mjestu prebivališta roditelja, a sada kada se rodiš npr u federaciji odmah ti u matičnoj knjizi evidentiraju i da si državljanin (ako ispunjavaš uslove), a možeš se vjenčati u nekom drugom gradu tako da si u tom gradu upisan u knjigu vjenčanih, ali ti se evidentira u matičnoj knjizi rođenih da si zaključio brak tad i tad sa tim i tim. A od maja 2014. godine u FBiH bi treba profunkcionisati matični registar (elektronski) tako da će se na jednom mjestu svi moći izvaditi svi ti podaci.
Static-X
Posts: 2471
Joined: 23/07/2009 14:50

#36 Re: Rodni list

Post by Static-X »

Pa gdje onda da dobijem uvjerenje o drzavljanstvu i potvrdu o slobodnom bracnom stanju?
User avatar
graue_maus
Posts: 3576
Joined: 13/11/2011 15:01

#37 Re: Rodni list

Post by graue_maus »

Static-X wrote:
Cek zar rodni list, uvjerenje o drzavljanstvu, braku i slicnim stvarima, se nevade na istom mjestu?
ne .......... u mjestu gdje ti je otac rodjen si upisan u knjigu drzavljanstva .....a u knjigu rodjena u mjestu gdje si rodjen ,,,,,,,,,zvuci logicno.........u mene su to 2 razlicita mjesta u kojima ne zivim vec godinama .......i sama pomisao da moram da vadim papire smuci mi se ........
bager
Posts: 71
Joined: 15/07/2008 22:34

#38 Re: Rodni list

Post by bager »

Potvrdu o slobodnom bračnom stanju iz općine gdje si rođen, a uvjerenje o državljanstvu iz općine u kojoj si upisan u knjigu državljana, vjerovatno si upisan u općini gdje su ti roditelji imali prijavljeno prebivalište, tako je bilo do sedamdeset i neke:), a možda nisi ni upisan:) pa se trebaš upisati, ima dosta i takvih slučajeva, ljudima nikad nije trebalo uvjerenje i vadili godinama dokumente i sad kako je uspostavljan "cips" ustanovi se da im nije konstatovano državljanstvo, tako da se treba provesti postupak konstatacije državljanstva.
User avatar
graue_maus
Posts: 3576
Joined: 13/11/2011 15:01

#39 Re: Rodni list

Post by graue_maus »

Static-X wrote:
@bager posto vidim upoznati ste sa tim stvarima, znadetel odgovor na moje predhodno pitanje: Cek zar rodni list, uvjerenje o drzavljanstvu, braku i slicnim stvarima, se nevade na istom mjestu?

Meni ce trebati sve troje da izvadim kad dole dodjem.
vade se ako si ti i otac u istom mjestu rodjeni, onda sve zavrsis sve na jednom mjestu .........
Static-X
Posts: 2471
Joined: 23/07/2009 14:50

#40 Re: Rodni list

Post by Static-X »

Pa ako imam bosanski pasos, valjda po tome znaci da sam upisan kao drzavljanin, ili ne mora ni to da znaci.

Znaci ja moram u svoju opcinu - rogaticu i tamo izvadim sve troje.
bager
Posts: 71
Joined: 15/07/2008 22:34

#41 Re: Rodni list

Post by bager »

rodni list vadite u mjestu rođenja, a uvjerenje o državljanstvu vadite u zavisnosti gdje su vam roditelji imali prijavljeno mjesto prebivavališta u momentu vašeg rođenja. Ovako je bilo do sedamdeset i neke godine, ne znam tačno koje. Npr. rođeni ste u sarajevu u bonici i upisani ste u knjigu rođenih u Sarajevu, a roditelji su vam tad živjeli u Visokom (majka se samo porodila u Sarajevu), u tom slučaju vuvjerenje o državljanstvu vadite u Visokom. Ako ste rođeni iza osamdesete godine i rodni list i uvjerenje o državljanstvu vadite u mjestu gdje ste rođeni bez obzira na prebivalište roditelja. Vjenčani list vadite u mjesti gdje ste zaključili brak. Ako ste imali romantično vjenčanje u Mostaru onda vjenačni list vadite u Mostaru. Nadam se da sam malo pojasnio:)
User avatar
graue_maus
Posts: 3576
Joined: 13/11/2011 15:01

#42 Re: Rodni list

Post by graue_maus »

Static-X wrote:Pa ako imam bosanski pasos, valjda po tome znaci da sam upisan kao drzavljanin, ili ne mora ni to da znaci.

Znaci ja moram u svoju opcinu - rogaticu i tamo izvadim sve troje.
:-) :-) to je teorija a praksa je malo drugacija ......
bager
Posts: 71
Joined: 15/07/2008 22:34

#43 Re: Rodni list

Post by bager »

ako ste rođeni u BiH i ako su vam roditelji iz BiH vjerovatno vam je konstatovano državljanstvo (to je kod 99%) ljudi slučaj,a može se desiti da vam nije konstatovano državljanstvo ( 1% slučajeva),tada se provede jedan postupak i to se zavši sad pa sad:). A što se tiče pasoša ranije su se izdavali pasoši bez da su ljudi morali biti upisani u matičnu knjigu rođenih i državljana, a sad je to malo drugačije i strožije. A vi za dokumente ne morate u Rogaticu već ih možete izvaditi i u Istočnom Sarajevu.
Static-X
Posts: 2471
Joined: 23/07/2009 14:50

#44 Re: Rodni list

Post by Static-X »

bager wrote:ako ste rođeni u BiH i ako su vam roditelji iz BiH vjerovatno vam je konstatovano državljanstvo (to je kod 99%) ljudi slučaj,a može se desiti da vam nije konstatovano državljanstvo ( 1% slučajeva),tada se provede jedan postupak i to se zavši sad pa sad:). A što se tiče pasoša ranije su se izdavali pasoši bez da su ljudi morali biti upisani u matičnu knjigu rođenih i državljana, a sad je to malo drugačije i strožije. A vi za dokumente ne morate u Rogaticu već ih možete izvaditi i u Istočnom Sarajevu.
E opet ste me zbunili sa ovom zadnjom recenicom. Znaci rodjen sam sredinom osamdeseti, upisan u rogatici, takodje to je bilo mjesto prebivalista mojih roditelja. Pasos sam izvadio nekad 2000, pa sam ga vani preko nase ambasade jednom produzivao (nadam se po tome da sam uveden kao drzavljanin). E sad po svim pisanjima, skontao sam da rodni list, uverenje o drzavljanstvu i potvrda o slobodnom bracnom stanju (nisam niput ozenjen bio) bi sve ovo mogao da izvadim samo u rogatici.
Kako sad ispade da mogu i u Istocnom Sa?
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#45 Re: Rodni list

Post by Zviz »

Izvadi int. rodni list udari Apostille pecat i miran si sto se tice svih drzava na svijetu osim Bosne :D Jedino u BiH rodni list ima rok od 6 mjeseci :-) Nisam znao da se podatci na rodnom listu mjenjaju na dnevnoj bazi.
bager
Posts: 71
Joined: 15/07/2008 22:34

#46 Re: Rodni list

Post by bager »

U Republici Srpskoj su uvezani matični uredi, tako da se rodni list može izvaditi u bilo kojoj opštini u Republici Srpskoj pod uslovom da ste rođeni na teritoriji Republike Srpske. U Istočnom Sarajevu možete izvaditi i ako ste rođeni u Doboju, Banja Luci, Bijeljini, Rogatici, a od maja sljedeće godine uvezat će se i matični uredi u Federaciji, tako da građani neće morati putovati u mjesto rođenja da bi izvadili dokumente.
Static-X
Posts: 2471
Joined: 23/07/2009 14:50

#47 Re: Rodni list

Post by Static-X »

bager wrote:U Republici Srpskoj su uvezani matični uredi, tako da se rodni list može izvaditi u bilo kojoj opštini u Republici Srpskoj pod uslovom da ste rođeni na teritoriji Republike Srpske. U Istočnom Sarajevu možete izvaditi i ako ste rođeni u Doboju, Banja Luci, Bijeljini, Rogatici, a od maja sljedeće godine uvezat će se i matični uredi u Federaciji, tako da građani neće morati putovati u mjesto rođenja da bi izvadili dokumente.
:thumbup: ajd nadam se da me nece poslati iz istocnog sa. u rogaticu.
User avatar
Comrad
Posts: 4326
Joined: 17/04/2007 12:40
Location: C:\Program files

#48 Re: Rodni list

Post by Comrad »

Ja shvatam da ova silna administracija mora od necega zivjeti, ali komad papira da placam 4 posrane KM, te pri tome jos da cekam u guzvi, peglam se oko parkinga, izlazim sa posla i gubim 30-60 minuta svog zivota. :roll:

Je li problem napraviti online sistem gdje ce svako imati sifru, te pristupati svom profilu sa kojeg moze printati ove gluposti, rodne listove, uvjerenja itd. To mi ne bilo zao ni placati na mjesecnoj osnovi. Jbt ko da zivim u 70-im. :bih:
User avatar
4zr4
Posts: 392
Joined: 14/04/2011 23:15
Location: Zemlja čudesa

#49 Re: Rodni list

Post by 4zr4 »

Najgore je sto kad traze rodni list treba rodni list ne stariji od 6 mjeseci. Nema logike.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#50 Re: Rodni list

Post by ExNihilo »

Kad stupa na snagu zakon o novom rodnom listu, bez roka trajanja?

p.s. Koliko vidim već je stupio.
Post Reply