Konzumova tuna s Tajlanda puna histamina!

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

kox
Posts: 3202
Joined: 12/09/2008 12:48

#51 Re: Konzumova tuna s Tajlanda puna histamina!

Post by kox »

Opet kažem da možda griješim, ali godinama nisam vidio ništa pod etiketom Dukat proizvedeno u Gradačcu (a gledao sam mnogo puta). Kakve su im interne kontrole zaista ne znam, ali koliko vidim izvoze u poprilično zemalja i nikada nije bilo većih problema (kao ni sa drugim BH proizvodjačima).
User avatar
phil manzanera
Posts: 720
Joined: 14/07/2005 12:26
Location: Sarajevo

#52 Re: Konzumova tuna s Tajlanda puna histamina!

Post by phil manzanera »

Otrovi u bilo kojoj vrsti hrane, pa i u mlijeku su VARIJABILNA pojava, tj. ovisi o tome da li je krava lijecena antibioticima, ili je jela stocnu hranu kontaminiranu mikotoksinima, ili krava u tom periodu kada je bila kontrola NIJE bila lijecena antibioticima i nije jela kontaminiranu stocnu hranu.
kox
Posts: 3202
Joined: 12/09/2008 12:48

#53 Re: Konzumova tuna s Tajlanda puna histamina!

Post by kox »

Kontrola i domaćih i stranih proizvoda se vrši redovno i u BiH od strane veterinarske inspekcije (bar su to ranije oni radili, možda to sada radi neka druga služba), pa pretpostavljam i u drugim zemljama. Naravno, uzimaju se slučajni uzorci pa je moguće da se nešto i 'provuče', ali statistički gledano u nekom dužem periodu vjerovatno bi se nešto primijetilo. Isto tako je moguće da se provuče i neka baja u proizvodima iz Njemačke, Španije ili neke desete zemlje kako njihovim tako i našim kontrolama (dovoljno se prisjetiti panike sa ešerihijom koli u poljoprivrednim proizvodima iz EU od prije par godina).
User avatar
TaKuViTo
Posts: 83
Joined: 16/02/2010 15:11

#54 Re: Konzumova tuna s Tajlanda puna histamina!

Post by TaKuViTo »

kox wrote:Opet kažem da možda griješim, ali godinama nisam vidio ništa pod etiketom Dukat proizvedeno u Gradačcu (a gledao sam mnogo puta). Kakve su im interne kontrole zaista ne znam, ali koliko vidim izvoze u poprilično zemalja i nikada nije bilo većih problema (kao ni sa drugim BH proizvodjačima).


Licno bio i vidio kako na pokretnoj traci idu dukatovi proizvodi paralelno sa inmer gradačac proizvodima :)
User avatar
phil manzanera
Posts: 720
Joined: 14/07/2005 12:26
Location: Sarajevo

#55 Re: Konzumova tuna s Tajlanda puna histamina!

Post by phil manzanera »

kox wrote:Kontrola i domaćih i stranih proizvoda se vrši redovno i u BiH od strane veterinarske inspekcije (bar su to ranije oni radili, možda to sada radi neka druga služba), pa pretpostavljam i u drugim zemljama. Naravno, uzimaju se slučajni uzorci pa je moguće da se nešto i 'provuče', ali statistički gledano u nekom dužem periodu vjerovatno bi se nešto primijetilo. Isto tako je moguće da se provuče i neka baja u proizvodima iz Njemačke, Španije ili neke desete zemlje kako njihovim tako i našim kontrolama (dovoljno se prisjetiti panike sa ešerihijom koli u poljoprivrednim proizvodima iz EU od prije par godina).
Nisi shvatio poentu: ovdje ne udaramo po vladinim laboratorijama za kontrolu hrane (koje takodjer ne rade haman nista, nego ponekada i ponesto, evo sad su uboli kao sto i corava koka ubode zrno, ali to kako rekoh nije tema danas), tema je - dakle - obaveza proizvodjaca hrane da sami sebe kontroliraju, da znaju kakvu su sirovinu nabavili, no oni to ne rade jer nemaju odgovornosti, pa svjesno uzimaju najjeftiniju sirovinu da bi ostvarili ekstra profit. Drago mi je da je napokon neko dobio po usima, ni Dukat ni Vindija se nece tako lako oporaviti od ovoga udarca, kao ni onomad Alpsko mlijeko koje je nekada snabdijevalo ogromno trziste cijele bivse Jugoslavije, a danas je minoran proizvodjac i distributer, jer su napravili istu gresku nekontrole svojih sirovina (ulaznog sirovog mlijeka i mlijecnog praha) i fasovali su chloramphenicol i to je javno uz pompu objavljeno. I oni su ga bili rikavela i nikada se nisu oporavili.
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#56 Re: Konzumova tuna s Tajlanda puna histamina!

Post by PipiDugaDevetka »

phil manzanera wrote:Nisi shvatio poentu: ovdje ne udaramo po vladinim laboratorijama za kontrolu hrane (koje takodjer ne rade haman nista, nego ponekada i ponesto, evo sad su uboli kao sto i corava koka ubode zrno, ali to kako rekoh nije tema danas), tema je - dakle - obaveza proizvodjaca hrane da sami sebe kontroliraju, da znaju kakvu su sirovinu nabavili, no oni to ne rade jer nemaju odgovornosti, pa svjesno uzimaju najjeftiniju sirovinu da bi ostvarili ekstra profit. Drago mi je da je napokon neko dobio po usima, ni Dukat ni Vindija se nece tako lako oporaviti od ovoga udarca, kao ni onomad Alpsko mlijeko koje je nekada snabdijevalo ogromno trziste cijele bivse Jugoslavije, a danas je minoran proizvodjac i distributer, jer su napravili istu gresku nekontrole svojih sirovina (ulaznog sirovog mlijeka i mlijecnog praha) i fasovali su chloramphenicol i to je javno uz pompu objavljeno. I oni su ga bili rikavela i nikada se nisu oporavili.
Samo da istaknem obavezu bh. proizvođača, naravno ako žele da izvoze i ne truju korisnike njihovih proizvoda.
Post Reply