KOLIKO KOSTA IZGRADNJA KUCE

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
use your illusion
Posts: 389
Joined: 10/07/2012 14:27

#551 Re: KOLIKO KOSTA IZGRADNJA KUCE

Post by use your illusion »

koiko kosta samo zidanje kuce I sprat, II sprat i krov...vec je salivena ploca..
hairlija_sa
Posts: 194
Joined: 03/08/2012 08:58

#552 Re: KOLIKO KOSTA IZGRADNJA KUCE

Post by hairlija_sa »

Pozdrav,

interesuje me orijentaiciona cijena za zidanje sprata kuce na vec izlivenoj ploci. Naravno uz krov.
Na izidani sprat ne bi isla ploca, nego grede. Dimenzije postojece kuce/ploce su cca 9x9 m.
Takodjer ako neko ima preporuku za majstore bio bih veoma zahvalan da podijelite kontakte :)
sekerbay
Posts: 3748
Joined: 04/01/2017 22:45

#553 Re: KOLIKO KOSTA IZGRADNJA KUCE

Post by sekerbay »

MrShadow wrote:Koliko bi otprilike dosla gradnja jedne ovakve kuce, ali npr da se ne koriste firme vec da se nadju dobri majstori i da ja sam kupujem materijale?

Image
hvala
Prvo, ova kuća na slici je daleko veća od te koju želiš (130 m2) da bi uživo izgledala kao ova na slici, tj. wow :D mora ići na 200+ m2
po mom proračunu, koštalo bi oko 80.000 bez stolarije.
Uračunata je i fasada, estrih, struja i grijanje.
E sad, što se tiče stolarije, za ove otvore predlaže se aluminijumska i to zbog mehaničkih osobina aluminijuma kao materijala. Ili to (skuplje) ili pvc okvir ojačan i spojen sa alu.
Sad, ako nije kasno i ako se stvarno odlučiš za moderni kubizam, lahko ćemo se dogovoriti za projekat. :)
Što se tiče placa, mrka kapa. Skuplja pita od tepsije.
Budući da kuću u čijem izgledu ćeš uživat ne možeš strpat u gusto naselje i mali plac, računaj da moraš izdvojiti 100 milja. To, ili naći devastiranu kuću koju bi srušio i na njenom mjestu izgradio novu.

Image
use your illusion
Posts: 389
Joined: 10/07/2012 14:27

#554 Re: KOLIKO KOSTA IZGRADNJA KUCE

Post by use your illusion »

hairlija_sa wrote:Pozdrav,

interesuje me orijentaiciona cijena za zidanje sprata kuce na vec izlivenoj ploci. Naravno uz krov.
Na izidani sprat ne bi isla ploca, nego grede. Dimenzije postojece kuce/ploce su cca 9x9 m.
Takodjer ako neko ima preporuku za majstore bio bih veoma zahvalan da podijelite kontakte :)
I meni treba ta informacija, jesi li uspio saznati...u mene su nesto manje dimnezije 9×8...treba mi cijena samo za zidanje bez unutarnjih radova za sada
hairlija_sa
Posts: 194
Joined: 03/08/2012 08:58

#555 Re: KOLIKO KOSTA IZGRADNJA KUCE

Post by hairlija_sa »

use your illusion wrote:
hairlija_sa wrote:Pozdrav,

interesuje me orijentaiciona cijena za zidanje sprata kuce na vec izlivenoj ploci. Naravno uz krov.
Na izidani sprat ne bi isla ploca, nego grede. Dimenzije postojece kuce/ploce su cca 9x9 m.
Takodjer ako neko ima preporuku za majstore bio bih veoma zahvalan da podijelite kontakte :)
I meni treba ta informacija, jesi li uspio saznati...u mene su nesto manje dimnezije 9×8...treba mi cijena samo za zidanje bez unutarnjih radova za sada
Vjeruj da su mi majstori davali nerealne ponude. od 11 500 KM - 50 000 KM :-) tako da sam sve ostavio za proljece
use your illusion
Posts: 389
Joined: 10/07/2012 14:27

#556 Re: KOLIKO KOSTA IZGRADNJA KUCE

Post by use your illusion »

hairlija_sa wrote:
use your illusion wrote:
hairlija_sa wrote:Pozdrav,

interesuje me orijentaiciona cijena za zidanje sprata kuce na vec izlivenoj ploci. Naravno uz krov.
Na izidani sprat ne bi isla ploca, nego grede. Dimenzije postojece kuce/ploce su cca 9x9 m.
Takodjer ako neko ima preporuku za majstore bio bih veoma zahvalan da podijelite kontakte :)
I meni treba ta informacija, jesi li uspio saznati...u mene su nesto manje dimnezije 9×8...treba mi cijena samo za zidanje bez unutarnjih radova za sada
Vjeruj da su mi majstori davali nerealne ponude. od 11 500 KM - 50 000 KM :-) tako da sam sve ostavio za proljece
A čovječe bas su ti pomogli da dobro razmislis...to je cijena samo jednog sprata plus krov?? Jesu li To samo grubi radovi??
hairlija_sa
Posts: 194
Joined: 03/08/2012 08:58

#557 Re: KOLIKO KOSTA IZGRADNJA KUCE

Post by hairlija_sa »

Itekako su mi pomogli :)
Na kraju sam odustao i ostavio a proljece sve, i jos sam malo promjenio kako cu da uradim sve.
To je bila ponuda za citav sprat i krov, znaci sve ukupno sa materijalom. Da, sve su grubi radovi...
mistek
Posts: 3384
Joined: 23/05/2010 15:16

#558 Re: KOLIKO KOSTA IZGRADNJA KUCE

Post by mistek »

Pa sam krov, kompletan, trebao bi biti barem 8.000 KM kako god računam. Fasada 2.500-3.000 KM isto. Eh sad dodaj zidanje koju tisuću, pa maltanje, pa podove 2-3.000 KM, stolariju 4.000 KM. Doduše, vi valjda računate samo grube radove tu :)

Samo zidanje i krov vala ne može biti 50.000 KM, ni pola toga, taman da sve tražiš debelo iznadprosječno.
_ado_
Posts: 657
Joined: 18/10/2007 18:32

#559 Re: KOLIKO KOSTA IZGRADNJA KUCE

Post by _ado_ »

use your illusion wrote:
hairlija_sa wrote:Pozdrav,

interesuje me orijentaiciona cijena za zidanje sprata kuce na vec izlivenoj ploci. Naravno uz krov.
Na izidani sprat ne bi isla ploca, nego grede. Dimenzije postojece kuce/ploce su cca 9x9 m.
Takodjer ako neko ima preporuku za majstore bio bih veoma zahvalan da podijelite kontakte :)
I meni treba ta informacija, jesi li uspio saznati...u mene su nesto manje dimnezije 9×8...treba mi cijena samo za zidanje bez unutarnjih radova za sada
Prije 6 godina sam imao slicne radove. Dizanje starog krova, ploca nekih 100 kvadrata, zidanje visokog potkrovlja, pregradni zidovi, krov sa jednom "badzom", lim umjesto crijepa, i vanjska stolarija. Sve ukupno me kostalo nekih 25000 km.
Majstori za "ruke" naplatili oko 5000 km plus limar ne sjecam se koliko je naplatio za krov.
Materijal smo sami kupovali. Od stovarista do stovarista, trazim ponude. Gradju kupovao na Palama, direktno iz fabrike.
User avatar
nivla
Posts: 4282
Joined: 12/01/2008 23:44

#560 Re: KOLIKO KOSTA IZGRADNJA KUCE

Post by nivla »

samo bi svakako trebao razmisliti o ploci umjesto greda, i da izbjegnes kosine,nije neka razlika u cijeni kad tek pravis ali u izolaciji itekako jeste, imam stan u potkrovlju kuce gdje je plafon uradjen daskom i gredama i temperatura je uvijek 2-3 stepena niza zimi nego na spratu ispod, takodjer, koliko god ti bile privlacne kosine probaj napraviti sprat na kojim to nemas, prostor u kosinama je u vecini slucajeva neiskoristiv
_ado_
Posts: 657
Joined: 18/10/2007 18:32

#561 Re: KOLIKO KOSTA IZGRADNJA KUCE

Post by _ado_ »

U mom slucaju, najniza tacka potkrovlja je 180 cm i mislim da gubici prosora uopste nisu veliki. Izolaciju plafona svakako moras raditi, bez obzira da li je kosina ili ravno.
use your illusion
Posts: 389
Joined: 10/07/2012 14:27

#562 Re: KOLIKO KOSTA IZGRADNJA KUCE

Post by use your illusion »

_ado_ wrote:
use your illusion wrote:
hairlija_sa wrote:Pozdrav,

interesuje me orijentaiciona cijena za zidanje sprata kuce na vec izlivenoj ploci. Naravno uz krov.
Na izidani sprat ne bi isla ploca, nego grede. Dimenzije postojece kuce/ploce su cca 9x9 m.
Takodjer ako neko ima preporuku za majstore bio bih veoma zahvalan da podijelite kontakte :)
I meni treba ta informacija, jesi li uspio saznati...u mene su nesto manje dimnezije 9×8...treba mi cijena samo za zidanje bez unutarnjih radova za sada
Prije 6 godina sam imao slicne radove. Dizanje starog krova, ploca nekih 100 kvadrata, zidanje visokog potkrovlja, pregradni zidovi, krov sa jednom "badzom", lim umjesto crijepa, i vanjska stolarija. Sve ukupno me kostalo nekih 25000 km.
Majstori za "ruke" naplatili oko 5000 km plus limar ne sjecam se koliko je naplatio za krov.
Materijal smo sami kupovali. Od stovarista do stovarista, trazim ponude. Gradju kupovao na Palama, direktno iz fabrike.
znaci da se ne upustam koliko mogu vidjeti po komentarima...planirao sam zidanje dva sprata (vec je izlivena ploca) + krov...budzet mi nije veci od 20k...napominjem cijena je samo za grube radove
racionalista
Posts: 1475
Joined: 20/07/2012 20:40

#563 Re: KOLIKO KOSTA IZGRADNJA KUCE

Post by racionalista »

Ja sam proslo ljeto mijenjao kompletan krov na kuci i to me je izaslo oko 15000KM(uračunata je cijena ruku i postavljanja limarije). Većinu materijala sam nabavio sam(ako nemaš iskustva bolje je to prepustiti majstoru). Ja sam isto tražio informacije o cijenama i cijelokupnom procesu gradnje ali slabo ko je htio ili je znao da dadne prave. Građu sam nabavio u Rogatici( po kubiku su jeftiniji za min. 50-60KM u odnosu na cijene u Sarajevu) a limariju sam kupio kod firme Alternativa i prezadovoljan sam kvalitetom. Orijentacije radi postavicu i par slika.

https://imgur.com/a/rtyi0

https://imgur.com/a/4SL6z

https://imgur.com/a/Nramx

https://imgur.com/a/auZ8s

https://imgur.com/a/Cm0aG

https://imgur.com/a/Ctvxk

https://imgur.com/a/AXES0

https://imgur.com/a/pDUeZ

https://imgur.com/a/qXLRq
_ado_
Posts: 657
Joined: 18/10/2007 18:32

#564 Re: KOLIKO KOSTA IZGRADNJA KUCE

Post by _ado_ »

znaci da se ne upustam koliko mogu vidjeti po komentarima...planirao sam zidanje dva sprata (vec je izlivena ploca) + krov...budzet mi nije veci od 20k...napominjem cijena je samo za grube radove[/quote]
Na vec postojecu plocu planiras zidati jedan sprat, pa na to ploca, pa onda potkrovlje i krov?
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#565 Re: KOLIKO KOSTA IZGRADNJA KUCE

Post by zijancer »

hairlija-sa, ako nećeš graditi više od tog jednog sprata, a tavanicu svakako planiraš bez ploče i na sve to još i krov, možda bi bilo jednostavnije da izbjegneš tavanicu sasvim.
umjesto toga možeš uraditi (dvovodnu/trovodnu šta već) a.b. kosu krovnu plohu, manjeg nagiba..i da to bude jedinstven prostor sa spratom..bez tavanice (odnosno, jedna kosa prelomljena ploča ti je i tavanica i krov)
što se utroška materijala tiče, bio bi otprilike za 30ak % veći nego kao kada bi radio običnu a.b. ploču preko sprata..a ne bi se zafrkavao sa tavanicom i poslije krovom.
možda da ti daju ponudu i za takvu varijantu, pa uporedi :cry:
Last edited by zijancer on 22/01/2018 19:05, edited 1 time in total.
use your illusion
Posts: 389
Joined: 10/07/2012 14:27

#566 Re: KOLIKO KOSTA IZGRADNJA KUCE

Post by use your illusion »

_ado_ wrote:znaci da se ne upustam koliko mogu vidjeti po komentarima...planirao sam zidanje dva sprata (vec je izlivena ploca) + krov...budzet mi nije veci od 20k...napominjem cijena je samo za grube radove
Na vec postojecu plocu planiras zidati jedan sprat, pa na to ploca, pa onda potkrovlje i krov?[/quote]

Znaci na ploču jedan sprat + drugi sprat + krov
racionalista
Posts: 1475
Joined: 20/07/2012 20:40

#567 Re: KOLIKO KOSTA IZGRADNJA KUCE

Post by racionalista »

Mislim da je cijena zidanja 1m^2 zida oko 10KM. Izracunaj povrsinu zidova po spratu, izračunaj koliko ti komada cigle treba i znaćeš otprilike koliko ćeš po spratu love morati platiti.
_ado_
Posts: 657
Joined: 18/10/2007 18:32

#568 Re: KOLIKO KOSTA IZGRADNJA KUCE

Post by _ado_ »

use your illusion wrote:
_ado_ wrote:znaci da se ne upustam koliko mogu vidjeti po komentarima...planirao sam zidanje dva sprata (vec je izlivena ploca) + krov...budzet mi nije veci od 20k...napominjem cijena je samo za grube radove
Na vec postojecu plocu planiras zidati jedan sprat, pa na to ploca, pa onda potkrovlje i krov?
Znaci na ploču jedan sprat + drugi sprat + krov[/quote]
Jbg, imas zidanje tog sprata vise u idnosu na mene. Tesko da mozes to uraditi sa 20000 km.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#569 Re: KOLIKO KOSTA IZGRADNJA KUCE

Post by Maraschino »

racionalista wrote:Mislim da je cijena zidanja 1m^2 zida oko 10KM. Izracunaj povrsinu zidova po spratu, izračunaj koliko ti komada cigle treba i znaćeš otprilike koliko ćeš po spratu love morati platiti.
Skupo ti je ovo jarane.
Zid od 4m' i visine 2,5m je 10m² sto znaci 100km. Jos ako je siporex :-)

Nego, sto ti izbaci ona dva stuba po sredini? Pretpostavljam da si to naknadno radio da ojacas konstrukciju.
radiostar
Posts: 2262
Joined: 15/03/2007 12:39

#570 Re: KOLIKO KOSTA IZGRADNJA KUCE

Post by radiostar »

racionalista wrote:Mislim da je cijena zidanja 1m^2 zida oko 10KM. Izracunaj povrsinu zidova po spratu, izračunaj koliko ti komada cigle treba i znaćeš otprilike koliko ćeš po spratu love morati platiti.
moze to ici 7 KM/m2, i to kvalitetan majstor
racunajte krov oko 60-70 KM/m2 horizontalne projekcije, u zavisnosti cime se pokriva + limarski radovi, bez termoizolacije
racionalista
Posts: 1475
Joined: 20/07/2012 20:40

#571 Re: KOLIKO KOSTA IZGRADNJA KUCE

Post by racionalista »

Maraschino wrote:
racionalista wrote:Mislim da je cijena zidanja 1m^2 zida oko 10KM. Izracunaj povrsinu zidova po spratu, izračunaj koliko ti komada cigle treba i znaćeš otprilike koliko ćeš po spratu love morati platiti.
Skupo ti je ovo jarane.
Zid od 4m' i visine 2,5m je 10m² sto znaci 100km. Jos ako je siporex :-)

Nego, sto ti izbaci ona dva stuba po sredini? Pretpostavljam da si to naknadno radio da ojacas konstrukciju.

Ja sam tu cijenu od 10KM uzeo kao orijentacionu, naravno da zavisno od cjelokupne površine zavisi i cijena. Neko neće male površine ni da uzme da zida. Grede za krov nisu bile stiklane vec su iz jednog dijela ( 9m duzine) tako da je izmedju ostalog i zbog tog razloga ojacana konstrukcija.
racionalista
Posts: 1475
Joined: 20/07/2012 20:40

#572 Re: KOLIKO KOSTA IZGRADNJA KUCE

Post by racionalista »

radiostar wrote:
racionalista wrote:Mislim da je cijena zidanja 1m^2 zida oko 10KM. Izracunaj povrsinu zidova po spratu, izračunaj koliko ti komada cigle treba i znaćeš otprilike koliko ćeš po spratu love morati platiti.
moze to ici 7 KM/m2, i to kvalitetan majstor
racunajte krov oko 60-70 KM/m2 horizontalne projekcije, u zavisnosti cime se pokriva + limarski radovi, bez termoizolacije
Limarski radovi su oko 12KM po metru dužine. Tu posebno treba paziti da te ne oderu na cijeni materijala. Što se tiče omjera cijene i kvalitetapo meni je najbolja firma "Alternativa". Dosta majstora nakon što pogodi posao od njih uzme materijal a to zaračuna kao da su oni pravili što odma diže cijenu za bar 4-5KM po metru dužine. Najbolje je pogoditi posao ili dati nekom da uradi predmjer potrebnog materijala za limarske radove i onda to kupiti direktno od njih.
radiostar
Posts: 2262
Joined: 15/03/2007 12:39

#573 Re: KOLIKO KOSTA IZGRADNJA KUCE

Post by radiostar »

racionalista wrote:
radiostar wrote:
racionalista wrote:Mislim da je cijena zidanja 1m^2 zida oko 10KM. Izracunaj povrsinu zidova po spratu, izračunaj koliko ti komada cigle treba i znaćeš otprilike koliko ćeš po spratu love morati platiti.
moze to ici 7 KM/m2, i to kvalitetan majstor
racunajte krov oko 60-70 KM/m2 horizontalne projekcije, u zavisnosti cime se pokriva + limarski radovi, bez termoizolacije
Limarski radovi su oko 12KM po metru dužine. Tu posebno treba paziti da te ne oderu na cijeni materijala. Što se tiče omjera cijene i kvalitetapo meni je najbolja firma "Alternativa". Dosta majstora nakon što pogodi posao od njih uzme materijal a to zaračuna kao da su oni pravili što odma diže cijenu za bar 4-5KM po metru dužine. Najbolje je pogoditi posao ili dati nekom da uradi predmjer potrebnog materijala za limarske radove i onda to kupiti direktno od njih.
3 KM po metru duznom su ruke za limariju ako su poduzni elementi ili 3 KM po m2 ako se krov pokriva limom, ukupna cijena zavisi od vrste lima
za sve radove je najbolje prvo uraditi predmjer i predracun, time se smanjuje mogucnost neugodnih iznenadjenja tokom izvedbe
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4420
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#574 Re: KOLIKO KOSTA IZGRADNJA KUCE

Post by VladaFBiH »

Kuća 7x11 radio se krov (lim) prije desetak godina cca 19.000KM (cca 3.500 KM troškovi majstora ostalo materijal koji sam lično nabavljao) - ovo troškovi sa termoizolazijom, olucima, potkovom,... znači sve urađeno - ne znam sada koliko je kvadrata bilo mada bih o mogao provjeriti ako te interesuje
mistek
Posts: 3384
Joined: 23/05/2010 15:16

#575 Re: KOLIKO KOSTA IZGRADNJA KUCE

Post by mistek »

A života vam, to bar ne bi trebalo biti teško za sračunati i izbaciti cifru koja je u blizu sa realnom, koliko je cijena ploče između dva sprata? Znači, plafon postojećeg sprata je ona trska ili kako se već zove. Eh sad, koliko košta da se tu izlije ploča (neke normalne debljine) i da se osposobi za dizanje sprata? Površina je recimo 10x8 :)
Post Reply