KOLIKO KOSTA IZGRADNJA KUCE

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
mk ultra
Posts: 19228
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#601 Re: KOLIKO KOSTA IZGRADNJA KUCE

Post by mk ultra »

Zato ja i babo sami :lol:

U proljece 2018

Image

Image

Image

Jesen 2018
Image

U 2019 postavili stolariju i zatvorili sve.

Materijala sa krovom cca 14000KM
Svaki vikend po malo :D
Radnika na krovu placali 80km dan
Ostalo smo sami
Sad na proljece akobogda struju cu da uradim i onda pocinjemo sa unutarnjim radovima
Vani cemo vjervatno 12cm stiropor, unutra drvo i rigips sa vunom, maltanje mrzim :-)
Last edited by mk ultra on 02/11/2019 21:13, edited 1 time in total.
blueblue
Posts: 88
Joined: 01/01/2010 19:34

#602 Re: KOLIKO KOSTA IZGRADNJA KUCE

Post by blueblue »

Znaci prilicno ravna livada, ima blagi nagib vidljiv okom.
To je cijena bez kopanja temelja, bager je vec iskopao.
Je li ovo neka spranca Broj kubika betona x 30KM?
Kod mene bi trebalo biti oko 38 m3 betona. Nesto mi se to cini malo?
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#603 Re: KOLIKO KOSTA IZGRADNJA KUCE

Post by Maraschino »

mk ultra wrote:Zato ja i babo sami :lol:

U proljece 2018


Jesen 2018


U 2019 postavili stolariju i zatvorili sve.

Materijala sa krovom cca 14000KM
Svaki vikend po malo :D
Radnika na krovu placali 80km dan
Ostalo smo sami
Sad na proljece akobogda struju cu da uradim i onda pocinjemo sa unutarnjim radovima
Vani cemo vjervatno 12cm stiropor, unutra drvo i rigips sa vunom, maltanje mrzim :-)
Svaka cast. Tako se to radi.
Nama je uvijek izgovor da se nema vremena a uvijek se moze naci. Draze je ovo sto ste sami napravili svojim rukama nego sve sto urade firme.
User avatar
mk ultra
Posts: 19228
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#604 Re: KOLIKO KOSTA IZGRADNJA KUCE

Post by mk ultra »

Maraschino wrote: Svaka cast. Tako se to radi.
Nama je uvijek izgovor da se nema vremena a uvijek se moze naci. Draze je ovo sto ste sami napravili svojim rukama nego sve sto urade firme.
Cijene su digli u nebesa, hoce dnevnicu koju ja ne mogu dobiti... jbg
I jos ga pustis da ti radi, oteze nesto, non stop pare trazi, kupuje neke nebuloze, ukrase oko vrata jer njemu lijepo izgleda, unutra polijepi stiropor "da se ne bi vlaga skupljala" :lol: i ostale majstorske fazone - ovako ti je bolje :-D

Sve su ovo prosli ljudi koje licno znam i sto su ili dograđivali kuću ili pravili vikendicu... nazalost

Samo me zanima ko je provalio fazon stiropora unutra, jbt plastiku unutra stavis, zacepis svaki zid totalno :-)

Kolegi lijepili grafitni stiropor obicnim lijepilom, otkinulo se pola fasade, dosli isti poslije i rekli da ne valja stiropor :-)
Jebeno je naci normalnog majstora za normalne pare i da te glava ne boli za mjesec, godinu, dvije...
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#605 Re: KOLIKO KOSTA IZGRADNJA KUCE

Post by Maraschino »

mk ultra wrote:
Maraschino wrote: Svaka cast. Tako se to radi.
Nama je uvijek izgovor da se nema vremena a uvijek se moze naci. Draze je ovo sto ste sami napravili svojim rukama nego sve sto urade firme.
Cijene su digli u nebesa, hoce dnevnicu koju ja ne mogu dobiti... jbg
I jos ga pustis da ti radi, oteze nesto, non stop pare trazi, kupuje neke nebuloze, ukrase oko vrata jer njemu lijepo izgleda, unutra polijepi stiropor "da se ne bi vlaga skupljala" :lol: i ostale majstorske fazone - ovako ti je bolje :-D

Sve su ovo prosli ljudi koje licno znam i sto su ili dograđivali kuću ili pravili vikendicu... nazalost

Samo me zanima ko je provalio fazon stiropora unutra, jbt plastiku unutra stavis, zacepis svaki zid totalno :-)

Kolegi lijepili grafitni stiropor obicnim lijepilom, otkinulo se pola fasade, dosli isti poslije i rekli da ne valja stiropor :-)
Jebeno je naci normalnog majstora za normalne pare i da te glava ne boli za mjesec, godinu, dvije...
Cudna vremena a trend jos gori.
Ja sam svoje napravio za svog zivota. Ostalo je sitnica koje ja izmisljam da se zabavim necim a to nije strasno. Sada da trebam raditi kucu pravo bi se zabrinuo nego sam to uradio u neka zlatna vremena kada je jos bilo dobrih majstora sa realnim cijenama.
Samo me zanima ko je provalio fazon stiropora unutra, jbt plastiku unutra stavis, zacepis svaki zid totalno
Neko se dosjetio da ne gleda vlagu unutra umjesto da rjesava problem kondenza. Totalno pogresno.
shandrprcSA
Posts: 9789
Joined: 23/02/2013 08:16

#606 Re: KOLIKO KOSTA IZGRADNJA KUCE

Post by shandrprcSA »

mene je do sada vikendica (kuca :D ) dosla oko 40k, jos jedno plafon 10k da se ostatak zavrsi :D taman ce to sve biti do penzije :lol:
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#607 Re: KOLIKO KOSTA IZGRADNJA KUCE

Post by kuli1961 »

Cijenio bih ako mi neko moze konkretno pomoci, rijec je o presjeku krova, tj koji su mu elementi.
Ovog ljeta sam uradio betonski temelj za vikendicu-brvnaru, te kanalizaciju (3-komorna septicka jama).
Ovu zimu namjeravam potrositi na ganjanje ponuda za brvnaru. Oko toga nemam nekih vecih dilema, ali ostaje mi krov.
U elemente presjeka krova nisam bas dobro upucen.
Moj je zahtjev da- gledano iznutra, iz prostorije- se rogovi krova vide, te da se vidi i npr. brodski pod, lamperija (zavisi od kvalitete ponude).
Dakle, pitanje- koji su elementi krova, počev od "unutrašnjeg sloja", tj. rog+brodski pod/lamperija, pa sve do krovnog pokrivača?
Da li je riječ o "klasici"- tj, daska, terpapir, letva, kontraletva, crijep, ili tu negdje (i gdje) dodje i termoizolacija krova, parna brana..?
Koju debljinu i koju vrstu termoizlacije krova treba ugraditi?
Parna brana- neka folija? Koja, kakva, debljine, proizvodjac?
Krovni pokrivac- crijep ili lim, koji imitira crijep? Ima li ko kakva saznanja ili iskustva sa limom, a za koji crijep bi bila preporuka.
Svaki savjet, misljenje mi je vise nego dobro dosao!
User avatar
kurty
Posts: 45056
Joined: 17/08/2008 23:29
Location: Made in Breza

#608 Re: KOLIKO KOSTA IZGRADNJA KUCE

Post by kurty »

Maraschino wrote:
kurty wrote: Nikad na dnevnicu. Nikad
Majstorska ti je danas bar 90Km
Irgat bar 50...
Ali nikad na dnevnicu...
Koliko je betona x cijena betona, prevoza i vjerovatno pumpe..
Koliko betona x cca 80kg armature x 1,35Km
Koliko kubika betona x 30KM majstorima sa njihovom otplatom i alatom
Plus iskop i eventualno nasip
Na kraju nisam shvatio poentu.

Skoro sam nesto radio i kod nas su dnevnice 30-40 za fizickog radnika i 50-70 KM za majstora.
Ovdje se radi samo o rukama da se izadje iz zemlje na vikendici.
Sta sam ja prosle godine uradio za 5.700KM malo je reci a ista firma mi je trazila 20.000 KM za sve komplet. Na kraju smo dogovorili da mi kaze za ruke a ostalo meni preko skladista. Na kraju me izaslo +- 10.000 materijal i njegove ruke 5.700.

...i dalje mislim da je puno za ruke ovaj dio posla.

Rece dole ispod 38m3 betona...
Beton 38 x 130
Armatura 38x80x1,35
Ruke 38x30
Cca 10 200 KM
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#609 Re: KOLIKO KOSTA IZGRADNJA KUCE

Post by kuli1961 »

Rece dole ispod 38m3 betona...
Beton 38 x 130
Armatura 38x80x1,35
Ruke 38x30
Cca 10 200 KM
ukoliko je ova kalkulacija tacna, na nju treba dodati barem jos 20%-30%-iskustvo govori
iako nisam znalac (a imam iskustvo gradnje temelja od ljetos), cijena zeljeza od 1,35 KM/kg mi zvuci nisko
ruke (za ugradnju) 30 KM/m3 sa oplatom- ona zuta, sa kravatama i ziletima, distancerima?
ne vidim element cijene bigovanja?
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#610 Re: KOLIKO KOSTA IZGRADNJA KUCE

Post by Maraschino »

kurty wrote:
Maraschino wrote:
kurty wrote: Nikad na dnevnicu. Nikad
Majstorska ti je danas bar 90Km
Irgat bar 50...
Ali nikad na dnevnicu...
Koliko je betona x cijena betona, prevoza i vjerovatno pumpe..
Koliko betona x cca 80kg armature x 1,35Km
Koliko kubika betona x 30KM majstorima sa njihovom otplatom i alatom
Plus iskop i eventualno nasip
Na kraju nisam shvatio poentu.

Skoro sam nesto radio i kod nas su dnevnice 30-40 za fizickog radnika i 50-70 KM za majstora.
Ovdje se radi samo o rukama da se izadje iz zemlje na vikendici.
Sta sam ja prosle godine uradio za 5.700KM malo je reci a ista firma mi je trazila 20.000 KM za sve komplet. Na kraju smo dogovorili da mi kaze za ruke a ostalo meni preko skladista. Na kraju me izaslo +- 10.000 materijal i njegove ruke 5.700.

...i dalje mislim da je puno za ruke ovaj dio posla.

Rece dole ispod 38m3 betona...
Beton 38 x 130
Armatura 38x80x1,35
Ruke 38x30
Cca 10 200 KM
Dajdza, ovdje pricamo samo o rukama. Covjek je pitao da li je puno 5.000KM za ruke da se izadje iz zemlje.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#611 Re: KOLIKO KOSTA IZGRADNJA KUCE

Post by Maraschino »

blueblue wrote:Znaci prilicno ravna livada, ima blagi nagib vidljiv okom.
To je cijena bez kopanja temelja, bager je vec iskopao.
Je li ovo neka spranca Broj kubika betona x 30KM?
Kod mene bi trebalo biti oko 38 m3 betona. Nesto mi se to cini malo?
Misli se 30 KM/m³ ugradjenog betona.

Ovdje gdje ja zivim kada narucis beton i onaj koji ti doveze duzan je da ga istrese onako kako treba bez icije pomoci. Zato na mikserima sa pumpama imaju daljinske upravljace. Vlasnik stoji a ovaj istrese beton na prvu plocu, prikljuci vibrator i sve izvibrira tako da ovaj nije ni vadio ruke iz dzepova.
Kod nas je sve naopako.
blueblue
Posts: 88
Joined: 01/01/2010 19:34

#612 Re: KOLIKO KOSTA IZGRADNJA KUCE

Post by blueblue »

30km po m3 je procjena kostanja ugradnje betona. Najmanji je ovdje rad na istovaru betona, najvise je rada ode na salovanje, armiranje i sl. Tj pripremi za ugradnju betona.
blueblue
Posts: 88
Joined: 01/01/2010 19:34

#613 Re: KOLIKO KOSTA IZGRADNJA KUCE

Post by blueblue »

30km po m3 je procjena cijene rada na izgradnji temelja. Najmanji je ovdje rad na istovaru betona, najvise je rada na salovanje, armiranje i sl. Tj pripremi za ugradnju betona.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#614 Re: KOLIKO KOSTA IZGRADNJA KUCE

Post by Maraschino »

blueblue wrote:30km po m3 je procjena cijene rada na izgradnji temelja. Najmanji je ovdje rad na istovaru betona, najvise je rada na salovanje, armiranje i sl. Tj pripremi za ugradnju betona.
Da to je cijena salovanja, armiranja i ugradnje betona.

Ako imas 38m³ betona x 30KM= 1.140KM

Sta ti trebaju jos majstori raditi?
blueblue
Posts: 88
Joined: 01/01/2010 19:34

#615 Re: KOLIKO KOSTA IZGRADNJA KUCE

Post by blueblue »

Nista vise, bager mi je iskopao temelje. Majstor treba salovati i armiirati temelje i mrtvu plocu.
Hvala na savjetu, znaci trebam ga nogom nabiti i traziti drugog majstora.
User avatar
kurty
Posts: 45056
Joined: 17/08/2008 23:29
Location: Made in Breza

#616 Re: KOLIKO KOSTA IZGRADNJA KUCE

Post by kurty »

blueblue wrote:Nista vise, bager mi je iskopao temelje. Majstor treba salovati i armiirati temelje i mrtvu plocu.
Hvala na savjetu, znaci trebam ga nogom nabiti i traziti drugog majstora.
Da ne trazim, ako si vec napisao..
Gdje ti je lokacija vikendica??? Grad?
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#617 Re: KOLIKO KOSTA IZGRADNJA KUCE

Post by Maraschino »

blueblue wrote:Doslo vrijeme da se izliju temelji vikendice na selu kod Kaknja.
Arhitekta nacrtao, kuca caa 14m x 6m, prizemnica.
Odnjeo lokalnom majstoru, kaze ruke 5000KM, kontam nesto mi preskupo sav materijal ce me doci caa 7000 KM.
Ima li neko iskustva?
.
User avatar
kurty
Posts: 45056
Joined: 17/08/2008 23:29
Location: Made in Breza

#618 Re: KOLIKO KOSTA IZGRADNJA KUCE

Post by kurty »

Maraschino wrote:
blueblue wrote:Doslo vrijeme da se izliju temelji vikendice na selu kod Kaknja.
Arhitekta nacrtao, kuca caa 14m x 6m, prizemnica.
Odnjeo lokalnom majstoru, kaze ruke 5000KM, kontam nesto mi preskupo sav materijal ce me doci caa 7000 KM.
Ima li neko iskustva?
.
Hvala... Super
Ostalo Cu probati preko pp
use your illusion
Posts: 389
Joined: 10/07/2012 14:27

#619 Re: KOLIKO KOSTA IZGRADNJA KUCE

Post by use your illusion »

Da li je moguće promijeniti način gradnje kuće od onog koji je predviđen projektom.inace to smo zemljiste od opstine kupili i ima projekat dva sprata plus krov. sada su se promijenile okolnosti i ne treba mi kuca na dva sprata kako to piše u projektu. Već imam salivenu ploču i trebao bih početi zidati sprat. Alternativa mi je da to prodam i ostavim za kupovinu stana
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#620 Re: KOLIKO KOSTA IZGRADNJA KUCE

Post by Maraschino »

use your illusion wrote: 17/06/2020 09:43 Da li je moguće promijeniti način gradnje kuće od onog koji je predviđen projektom.inace to smo zemljiste od opstine kupili i ima projekat dva sprata plus krov. sada su se promijenile okolnosti i ne treba mi kuca na dva sprata kako to piše u projektu. Već imam salivenu ploču i trebao bih početi zidati sprat. Alternativa mi je da to prodam i ostavim za kupovinu stana
Podnesi zahtjev za promjenu.
kocijas
Posts: 44
Joined: 25/11/2020 21:53

#621 Re: KOLIKO KOSTA IZGRADNJA KUCE

Post by kocijas »

Pozdrav, znam da nije direktno vezano za temu ali nisam našao aktivniju. Planiram graditi kuću, našao sam parcelu koja mi se sviđa i u oglasu stoji da je moguće dobiti građevinsku dozvolu i priključak za struju i vodu. Provjerio sam na katastar.ba i način korištenja parcele je Voćnjak 3. klase. Zanima me kako, prije kupovine, provjeriti da li se može promijeniti namjena zamljišta i mogućnost izdavanja potrebnih dozvola? Zemljište je u Tuzli koja je poznata po klizištima, pa me zanima kako/gdje provjeriti da li je parcela ugrožena? Nisam siguran odakle početi, svaki savjet je dobrodošao.
User avatar
bilic
Posts: 1165
Joined: 25/07/2012 22:33

#622 Re: KOLIKO KOSTA IZGRADNJA KUCE

Post by bilic »

kocijas wrote: 25/11/2020 22:40 Pozdrav, znam da nije direktno vezano za temu ali nisam našao aktivniju. Planiram graditi kuću, našao sam parcelu koja mi se sviđa i u oglasu stoji da je moguće dobiti građevinsku dozvolu i priključak za struju i vodu. Provjerio sam na katastar.ba i način korištenja parcele je Voćnjak 3. klase. Zanima me kako, prije kupovine, provjeriti da li se može promijeniti namjena zamljišta i mogućnost izdavanja potrebnih dozvola? Zemljište je u Tuzli koja je poznata po klizištima, pa me zanima kako/gdje provjeriti da li je parcela ugrožena? Nisam siguran odakle početi, svaki savjet je dobrodošao.
SKLONI SE ŠTO PRIJE , i ne troši vrijeme i novac .... :run:
kocijas
Posts: 44
Joined: 25/11/2020 21:53

#623 Re: KOLIKO KOSTA IZGRADNJA KUCE

Post by kocijas »

bilic wrote: 25/11/2020 22:45 SKLONI SE ŠTO PRIJE , i ne troši vrijeme i novac .... :run:
Nisam mislio baš svaki savjet :D

Al' bez zezancije, tražim parcelu preko godinu dana, kako dobiti ove informacije za bilo koje zemljište, ipak nisu male sume u pitanju?
malix
Posts: 2
Joined: 03/12/2020 14:05

#624 Re: KOLIKO KOSTA IZGRADNJA KUCE

Post by malix »

kocijas wrote: 25/11/2020 23:32
bilic wrote: 25/11/2020 22:45 SKLONI SE ŠTO PRIJE , i ne troši vrijeme i novac .... :run:
Nisam mislio baš svaki savjet :D

Al' bez zezancije, tražim parcelu preko godinu dana, kako dobiti ove informacije za bilo koje zemljište, ipak nisu male sume u pitanju?
Sad ti ne znam reci za vocnjak, ali pretpostavljam da vocnjak spada u poljoprivredno zemljiste. Moguce da grijesim doduse. Poljoprivredno zemljiste se moze prevesti u gradjevinsko, s tim da zavisi kolika je parcela. Ako je parcela tipa 1000m2, neces prevoditi cijelu parcelu, nego zakonski minimum koji je 300 ili 500 kvadrata. Znam zato sto uskoro moram raditi to. Klasa govori o kvalitetu zemljista, sto je veca klasa, to je losije zemljiste, tako da bih rekao da je tri i solidno, jer klase idu od 1 do 8. Najbolje podatke mozes dobiti od sluzbe za geodetske i imovinsko-pravne poslove grada Tuzle. Imas na sajtu grada telefon, pa zovnes i raspitas se.
malix
Posts: 2
Joined: 03/12/2020 14:05

#625 Re: KOLIKO KOSTA IZGRADNJA KUCE

Post by malix »

Pozdrav svima, imam pitanje: gradio bih kucu cca 120 kvadrata, prizemnica. Zanima me kako se ugrubo racuna potrebna kolicina materijala za temelj, coklu i sve ostalo neophodno da se pokrije kuca? I takodje, sta je uopste od materijala potrebno za sve ovo?
Post Reply