KOLIKO KOSTA IZGRADNJA KUCE

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
lovacs
Posts: 158
Joined: 29/01/2013 09:16

#101 Re: KOLIKO KOSTA IZGRADNJA KUCE

Post by lovacs »

Evo jedan jako koristan link za izracunavanje toplotne provodljivosti vanjskog zida http://www.energiesparhaus.at/denkwerkstatt/vws.htm . Iz ovoga se vidi da debljina i vrsta cigle skoro pa nista ne znaci u odnosu na termo fasadu. Zato ako je budzet ogranicen bolje usparat na vrsti zida a tu razliku dati na vise cm stiropora na fasadi.
Genije wrote:bome to sve skupa meni djeluje ko prevelika jebada
jeste ali zato dobijes puno bolji kvalitet zivota u odnosu na stan za iste pare.
eurocode2
Posts: 22
Joined: 15/02/2013 18:18

#102 Re: KOLIKO KOSTA IZGRADNJA KUCE

Post by eurocode2 »

em11r wrote:
Ženski Dr.Med wrote:imali ovako nesto kupiti komplet u bosni , obiju ili slicno i koliko kosta
hvala unaprijed


Image
Termoglas zivinice
ja sam neki dan od njih uzeo ali sa vratima sve je od kaljenog stakla ..

ali ja ti nebih preporucio njih ... jasam porucio 25 decembra dobio sam 20 februara.

Vidim na staklima da je utisnuto Kristal Vitez znaci da su ih oni kalili u Kristalu... mozda i oni imaju program ovaj
Najbolje naruciti nosace kod nekog ko radi sa inoxom (imaju i odgovarajući nosači za staklo koji se pričvrste za rosfrajnu cijev), a staklo naručiti kod staklara. Preporucio bih laminirano staklo (dvoslojno staklo koje se u slučaju pucanja neće sasuti pošto ima foliju između slojeva stakla), a isto se može i pjeskariti u nekim dezenima ili potpuno da se dobije mat boja (ni slučajno čisto staklo jer vremenom se kupi kamenac i ostaju vidljive mrlje na staklu a onda nek ti je Bog na pomoci sa ženom :x ). Malo više hodanja ali svakako kvalitetnije a jeftinije rješenje.

I još što se same kade tice, ima posebno kupiti plitkih kada (vjerovatno treba prepraviti odvod na tačnu mjeru) ili i nju napraviti i obložiti keramikom (uz odgovarajuću izolaciju poda i obavezno traka na spoju poda i zida)
eurocode2
Posts: 22
Joined: 15/02/2013 18:18

#103 Re: KOLIKO KOSTA IZGRADNJA KUCE

Post by eurocode2 »

lovacs wrote:Evo jedan jako koristan link za izracunavanje toplotne provodljivosti vanjskog zida http://www.energiesparhaus.at/denkwerkstatt/vws.htm . Iz ovoga se vidi da debljina i vrsta cigle skoro pa nista ne znaci u odnosu na termo fasadu. Zato ako je budzet ogranicen bolje usparat na vrsti zida a tu razliku dati na vise cm stiropora na fasadi.
Genije wrote:bome to sve skupa meni djeluje ko prevelika jebada
jeste ali zato dobijes puno bolji kvalitet zivota u odnosu na stan za iste pare.

Slažem se, inače siporex (ytong) ugrađujem samo za pregradne zidove gdje je problem opterećenje (slabe ploče, veliki rasponi između nosivih zidova ploče...). Ne kažem da je siporeks loš, samo je preskup u odnosu na ciglu, a nije dovoljan za današnje standarde da bi zamjenio i termo fasadu.
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#104 Re: KOLIKO KOSTA IZGRADNJA KUCE

Post by Zviz »

Ako mene pitas, ja mislim da naskuplji zalogaj je kupovina zemljista i papiri za gradjevinsku dozvolu.

Evo gledam na piku ima brdo ponuda sa i bez cijene :D

http://www.pik.ba/artikal/4690021/stup-parcela-450m2/ 50.000€ :-) za frtalj duluma, pa zar je tako mocno trziste nekretnina u Bosni?????

http://www.pik.ba/artikal/5718496/stup- ... tu-2000m2/

http://www.pik.ba/artikal/4603414/zemlj ... obrinja-5/

http://www.pik.ba/artikal/4444469/proda ... -aerodrom/
User avatar
lovacs
Posts: 158
Joined: 29/01/2013 09:16

#105 Re: KOLIKO KOSTA IZGRADNJA KUCE

Post by lovacs »

Ma cijene zemljista su tolike da mozes uzet jeftinu zemlju malo dalje od sarajeva i placati taxi 10 godina da te vodi gdje god hoces :-). Ako cemo pratiti europski trend onda bi Pazaric, Visoko, Ilijas itd bi trebali biti najatraktivnije lokacije za gradnju kuca. U Njemackoj je najvise kuca izvan grada a u gradu su firme i prodavnice itd.
balooon
Posts: 114
Joined: 10/02/2010 19:56

#106 Re: KOLIKO KOSTA IZGRADNJA KUCE

Post by balooon »

je li predavao ko za legalizaciju,jos mi nista nije stiglo iz opstine.doduse predao sam pri kraju godine
rika
Posts: 261
Joined: 25/08/2002 00:00

#107 Re: KOLIKO KOSTA IZGRADNJA KUCE

Post by rika »

Malo off-topic..
Mislim da je izgradnja kuce vrlo jeftin poduhvat..
Brankovic je svoju vilu na Poljinama platio 20 000 KM..
Jos jedan noviji primjer..
Na istim tim Poljinama, vilu gradi i Dino Konakovic, "genije" za sportski menadzment i efikasno polaganje ispita..
E sada kako mu to uspjeva od crkavice poslanickog pausala koji sumnjam da prelazi 2000KM?
Jedino objasnjenje je da je nasao gradj. firmu koja radi,jeftino i kvalitetno.. :-) :-) :-)
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#108 Re: KOLIKO KOSTA IZGRADNJA KUCE

Post by zlo zlo »

zapravo... moj kum... 12k zemljište izvan grada, 18k materijal, temelj i dozvole, i ostale pizdarije.. i sa starim svojim (zidarom) sam digo kucu 100kvadrata prizemnicu, pvc prozori,alu roletne......kuca nema krov jos, ima plocu gore, naknadno su fasadu slozili sami ofc, sve u svemu fina je kuca..za malo para...zive3god u njoj.
User avatar
em11r
Posts: 942
Joined: 14/03/2012 16:28
Location: TuzlOk

#109 Re: KOLIKO KOSTA IZGRADNJA KUCE

Post by em11r »

Kad vec spominjete prizemne kuce

moze li mi neko bubnut ugrubo koliko bi ovakva kucica kostala (temelji, zidanje, krov, stolarija, fasade)
imam plac vec ravan ko tepsija prikljucci svi prolaze pokraj .
punac ce mi raditi struju i vodu :D :D
ova izgleda onako sa ovim nekim estetskim detaljima koje bi ja na pocetku vjerovatno izbjegao ... ono sto mi je vazno je ovaj tlocrt i raspored s time da u potkrovlju nebih nista pravio tako da ove stepenice nebi isle itd.

Image

Image
User avatar
%tacno*
Posts: 806
Joined: 13/05/2012 21:48

#110 Re: KOLIKO KOSTA IZGRADNJA KUCE

Post by %tacno* »

Prvo poradi sa nekim arhitektom na ovom projektu. Puno nelogicnosti i neracionalno iskoristen prostor.(garaza mala, puno vrata, hodnik kao soba, puno nekih zasebnih prostorija...a sve to izvlaci paru)
User avatar
lovacs
Posts: 158
Joined: 29/01/2013 09:16

#111 Re: KOLIKO KOSTA IZGRADNJA KUCE

Post by lovacs »

zlo zlo wrote:zapravo... moj kum... 12k zemljište izvan grada, 18k materijal, temelj i dozvole, i ostale pizdarije.. i sa starim svojim (zidarom) sam digo kucu 100kvadrata prizemnicu, pvc prozori,alu roletne......kuca nema krov jos, ima plocu gore, naknadno su fasadu slozili sami ofc, sve u svemu fina je kuca..za malo para...zive3god u njoj.
Dobro je ovako imati vremena i imati nekoga ko se iole razumje u gradnju. Dosta troskova ode na majstore to je sigurno. Na ovu tvoju cifru bi trebao sigurno dodati jos 10k za majstore. Moja preporuka za krov je da gradju uzimas u RS (pale sokolac) jer su drasticno povoljniji od ovih u Sarajevu.
sema911
Posts: 471
Joined: 21/03/2010 17:51

#112 Re: KOLIKO KOSTA IZGRADNJA KUCE

Post by sema911 »

mozel mali savjet, trebaju mi krovni prozori velicina onako osrednji 120x80 il veci ,kojeg proizvodjaca, svi mi govore velux i samo to medjutim imal ista dobro, slicno njima jer su poprilicno skupi cijene su od 700km pa nadalje,.
i sta je najbolje stavit ko izolaciju u potkrovlje(stiropol il staklenu vunu il kombinaciju ispod izolacije ce doci rigips)
User avatar
lovacs
Posts: 158
Joined: 29/01/2013 09:16

#113 Re: KOLIKO KOSTA IZGRADNJA KUCE

Post by lovacs »

sema911 wrote:mozel mali savjet, trebaju mi krovni prozori velicina onako osrednji 120x80 il veci ,kojeg proizvodjaca, svi mi govore velux i samo to medjutim imal ista dobro, slicno njima jer su poprilicno skupi cijene su od 700km pa nadalje,.
i sta je najbolje stavit ko izolaciju u potkrovlje(stiropol il staklenu vunu il kombinaciju ispod izolacije ce doci rigips)
ovo za prozore ti nebih znao reci. Ja licno nikad nista osim velux nebi stavio na krov jer kad ti prokisne prozor nastaju ogromne stete. Sto se tice izolacije ovako ide (sa vanjske strane prema unutra): crijep(lim), paropropusna folija (nemoj da te ubijede u ovim stovaristima da uzmes nesto prije nego provjeris na netu za sta se tacno koristi jer tamo rade obicni dundjeri), daska(opcionalno), staklena/kamena vuna izmedju rogova( nikako stiropor jer nije otporan na toplotu pa ti se moze desiti da kuca izgori ko sibica ako dodje do manjeg pozara), paroNEpropusna folija(najlon) i na kraju rigips ili lamperija. Kod nas je cesto praksa da se kombinuje sa stiroporom ali to je samo kod nas praksa i nigdje vise u svijetu se to ne radi pa zakljuci sam zasto.
User avatar
angevin
Posts: 230
Joined: 24/01/2007 10:29

#114 Re: KOLIKO KOSTA IZGRADNJA KUCE

Post by angevin »

Mene je koštalo nepunih 100 000 KM bez unutrašnjih radova. Kuća je prizemlje/sprat, 100 m2 površina. Kada je arhitektica rekla nakon urađenog projekta da bi ukupni troškovi bili 200 000 KM pao sam unesvijest. No, tako je na kraju i bilo. Naravno bez zemljišta, priključaka, građ.dozvole i sl. Nakon pet godina sam konačno uselio. Uzgred, unutrašnji radovi su mi bili mnogo manje stresni, a zanimljiviji. Sretno!
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#115 Re: KOLIKO KOSTA IZGRADNJA KUCE

Post by mO k3 »

sema911 wrote:mozel mali savjet, trebaju mi krovni prozori velicina onako osrednji 120x80 il veci ,kojeg proizvodjaca, svi mi govore velux i samo to medjutim imal ista dobro, slicno njima jer su poprilicno skupi cijene su od 700km pa nadalje,.
i sta je najbolje stavit ko izolaciju u potkrovlje(stiropol il staklenu vunu il kombinaciju ispod izolacije ce doci rigips)
mi smo postavili Velux :thumbup: , ako ti dzep dozvoli ja bih te preporucio samo Velux sa izolacijom jos uz to dobijes ako se ne varam 10 godina garanciju
Kod nas ce ici Staklena vuna
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#116 Re: KOLIKO KOSTA IZGRADNJA KUCE

Post by mO k3 »

Zviz wrote:Ako mene pitas, ja mislim da naskuplji zalogaj je kupovina zemljista i papiri za gradjevinsku dozvolu.

Evo gledam na piku ima brdo ponuda sa i bez cijene :D

http://www.pik.ba/artikal/4690021/stup-parcela-450m2/ 50.000€ :-) za frtalj duluma, pa zar je tako mocno trziste nekretnina u Bosni?????

http://www.pik.ba/artikal/5718496/stup- ... tu-2000m2/

http://www.pik.ba/artikal/4603414/zemlj ... obrinja-5/

http://www.pik.ba/artikal/4444469/proda ... -aerodrom/
bas sam u zadnjih par dana cesto na piku gledam sve moguce i cak nekretnine i mogu reci sokiran sam cijenama .. jednom sam napisao da li ima nafte na tom zemljistu sto prodaje...
User avatar
lovacs
Posts: 158
Joined: 29/01/2013 09:16

#117 Re: KOLIKO KOSTA IZGRADNJA KUCE

Post by lovacs »

angevin wrote:Mene je koštalo nepunih 100 000 KM bez unutrašnjih radova. Kuća je prizemlje/sprat, 100 m2 površina. Kada je arhitektica rekla nakon urađenog projekta da bi ukupni troškovi bili 200 000 KM pao sam unesvijest. No, tako je na kraju i bilo. Naravno bez zemljišta, priključaka, građ.dozvole i sl. Nakon pet godina sam konačno uselio. Uzgred, unutrašnji radovi su mi bili mnogo manje stresni, a zanimljiviji. Sretno!
Meni se cini to previse za kucu od 200 kv. Jesi li ti sam nalazio majstore ili si iso na varijantu kljuc u ruke? Dali si se pridrzavao projekta kuce ili si iso ono nasom logikom ma daj pojacaj ti to jednom se kuca pravi pa ti temelji izadju 20k? Dali si gradio vilu ili standardnu kucu na 2 vode bez nekih zavrzlama jer to drasticno dize cijenu?
sema911
Posts: 471
Joined: 21/03/2010 17:51

#118 Re: KOLIKO KOSTA IZGRADNJA KUCE

Post by sema911 »

lovacs wrote:
sema911 wrote:mozel mali savjet, trebaju mi krovni prozori velicina onako osrednji 120x80 il veci ,kojeg proizvodjaca, svi mi govore velux i samo to medjutim imal ista dobro, slicno njima jer su poprilicno skupi cijene su od 700km pa nadalje,.
i sta je najbolje stavit ko izolaciju u potkrovlje(stiropol il staklenu vunu il kombinaciju ispod izolacije ce doci rigips)
ovo za prozore ti nebih znao reci. Ja licno nikad nista osim velux nebi stavio na krov jer kad ti prokisne prozor nastaju ogromne stete. Sto se tice izolacije ovako ide (sa vanjske strane prema unutra): crijep(lim), paropropusna folija (nemoj da te ubijede u ovim stovaristima da uzmes nesto prije nego provjeris na netu za sta se tacno koristi jer tamo rade obicni dundjeri), daska(opcionalno), staklena/kamena vuna izmedju rogova( nikako stiropor jer nije otporan na toplotu pa ti se moze desiti da kuca izgori ko sibica ako dodje do manjeg pozara), paroNEpropusna folija(najlon) i na kraju rigips ili lamperija. Kod nas je cesto praksa da se kombinuje sa stiroporom ali to je samo kod nas praksa i nigdje vise u svijetu se to ne radi pa zakljuci sam zasto.

ok hvala a prozori svi samo taj velux hvale al eto bolje malo vise platit pa bit siguran da nece (kisnut glawaa)
a sada ima lim, tu foliju sam vec kupioo malo duze stojii valjda joj nije nista od stajanja,. daska je poslije lima, tj lim je usarafljen na dasku i ispod daske su grede, koje su sada "gole" ,.,. par "nazovi majstora" mi je reklo da je stiropol bolji za krov od vune al znam da gori ko lud, a lim se ugrije nenormalno pa mi je bilo sumljivo,. e sada u stovaristu mi nude nekih 2-3 vrste vune neka sto se lijepi ima na sebi zastitnu foliju, druga je u nekoj mrezi tak nesto a ova druga "obicna",. ,. koliko je tesko radit sa staklenom vunom,. ono hocel svrbuckat ako dohvati do koze jer potkrovlje pravim za sebe i hocu da moje ruke to naprave nevolim drugima placat za nesto sto mogu ja,.
sory ako peglam al proslu god. nisam nista uradio po ovom pitanju samo zbog neinformiranosti milion nekih misljenja i nakraju ni sam neznam

hvala
User avatar
Truba
Posts: 81570
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#119 Re: KOLIKO KOSTA IZGRADNJA KUCE

Post by Truba »

ma ljudi oće jednom prodajom riješiti sve svoje probleme... a manje para im ne treba zato prodaju skuplje

imam nekoliko pitanja

kolika vam je septička
koliko je udaljena od kuće
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#120 Re: KOLIKO KOSTA IZGRADNJA KUCE

Post by mO k3 »

lovacs wrote:
angevin wrote:Mene je koštalo nepunih 100 000 KM bez unutrašnjih radova. Kuća je prizemlje/sprat, 100 m2 površina. Kada je arhitektica rekla nakon urađenog projekta da bi ukupni troškovi bili 200 000 KM pao sam unesvijest. No, tako je na kraju i bilo. Naravno bez zemljišta, priključaka, građ.dozvole i sl. Nakon pet godina sam konačno uselio. Uzgred, unutrašnji radovi su mi bili mnogo manje stresni, a zanimljiviji. Sretno!
Meni se cini to previse za kucu od 200 kv. Jesi li ti sam nalazio majstore ili si iso na varijantu kljuc u ruke? Dali si se pridrzavao projekta kuce ili si iso ono nasom logikom ma daj pojacaj ti to jednom se kuca pravi pa ti temelji izadju 20k? Dali si gradio vilu ili standardnu kucu na 2 vode bez nekih zavrzlama jer to drasticno dize cijenu?
ma i meni to previse zvuci i to jako pretjerano ,mislim nas ce izaci nekih 14ok KM ali smo digli za dva sprata kucu i uz to dobili 240 kvadrata vise
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#121 Re: KOLIKO KOSTA IZGRADNJA KUCE

Post by madner »

Najskuplja pojedinacna stavka: majstor. :D
User avatar
Simply_Red
Posts: 756
Joined: 25/03/2007 16:55
Location: Sarajevo

#122 Re: KOLIKO KOSTA IZGRADNJA KUCE

Post by Simply_Red »

nikad nista gluplje nije pitano na ovom forumu
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#123 Re: KOLIKO KOSTA IZGRADNJA KUCE

Post by mO k3 »

Simply_Red wrote:nikad nista gluplje nije pitano na ovom forumu
onako drugarski gramaticke greske meni ne smetaju ,ali jarane de slozi tu recenicu da je ne moram 5 puta citati sta si htjeo reci
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#124 Re: KOLIKO KOSTA IZGRADNJA KUCE

Post by zlo zlo »

lovacs wrote:
zlo zlo wrote:zapravo... moj kum... 12k zemljište izvan grada, 18k materijal, temelj i dozvole, i ostale pizdarije.. i sa starim svojim (zidarom) sam digo kucu 100kvadrata prizemnicu, pvc prozori,alu roletne......kuca nema krov jos, ima plocu gore, naknadno su fasadu slozili sami ofc, sve u svemu fina je kuca..za malo para...zive3god u njoj.
Dobro je ovako imati vremena i imati nekoga ko se iole razumje u gradnju. Dosta troskova ode na majstore to je sigurno. Na ovu tvoju cifru bi trebao sigurno dodati jos 10k za majstore. Moja preporuka za krov je da gradju uzimas u RS (pale sokolac) jer su drasticno povoljniji od ovih u Sarajevu.

ko sto rekoh moj kum (vjencani) je to gradio, za 30k s zemljištem je sagradio kucu,uselio itd, sto se tice krova to ce on, vjerovatno kad skupi para pomalo ( i nije Sa u pitanju nego Mo) prvo mora odplatih ovih 30k kredita. uglavnom, ako imaš nekog ko zna, možes za male pare napravit kvalitetno. stari mu zidar majstor... pa polako sami radili osim temelja.
eurocode2
Posts: 22
Joined: 15/02/2013 18:18

#125 Re: KOLIKO KOSTA IZGRADNJA KUCE

Post by eurocode2 »

sema911 wrote:
lovacs wrote:
sema911 wrote:mozel mali savjet, trebaju mi krovni prozori velicina onako osrednji 120x80 il veci ,kojeg proizvodjaca, svi mi govore velux i samo to medjutim imal ista dobro, slicno njima jer su poprilicno skupi cijene su od 700km pa nadalje,.
i sta je najbolje stavit ko izolaciju u potkrovlje(stiropol il staklenu vunu il kombinaciju ispod izolacije ce doci rigips)
ovo za prozore ti nebih znao reci. Ja licno nikad nista osim velux nebi stavio na krov jer kad ti prokisne prozor nastaju ogromne stete. Sto se tice izolacije ovako ide (sa vanjske strane prema unutra): crijep(lim), paropropusna folija (nemoj da te ubijede u ovim stovaristima da uzmes nesto prije nego provjeris na netu za sta se tacno koristi jer tamo rade obicni dundjeri), daska(opcionalno), staklena/kamena vuna izmedju rogova( nikako stiropor jer nije otporan na toplotu pa ti se moze desiti da kuca izgori ko sibica ako dodje do manjeg pozara), paroNEpropusna folija(najlon) i na kraju rigips ili lamperija. Kod nas je cesto praksa da se kombinuje sa stiroporom ali to je samo kod nas praksa i nigdje vise u svijetu se to ne radi pa zakljuci sam zasto.

ok hvala a prozori svi samo taj velux hvale al eto bolje malo vise platit pa bit siguran da nece (kisnut glawaa)
a sada ima lim, tu foliju sam vec kupioo malo duze stojii valjda joj nije nista od stajanja,. daska je poslije lima, tj lim je usarafljen na dasku i ispod daske su grede, koje su sada "gole" ,.,. par "nazovi majstora" mi je reklo da je stiropol bolji za krov od vune al znam da gori ko lud, a lim se ugrije nenormalno pa mi je bilo sumljivo,. e sada u stovaristu mi nude nekih 2-3 vrste vune neka sto se lijepi ima na sebi zastitnu foliju, druga je u nekoj mrezi tak nesto a ova druga "obicna",. ,. koliko je tesko radit sa staklenom vunom,. ono hocel svrbuckat ako dohvati do koze jer potkrovlje pravim za sebe i hocu da moje ruke to naprave nevolim drugima placat za nesto sto mogu ja,.
sory ako peglam al proslu god. nisam nista uradio po ovom pitanju samo zbog neinformiranosti milion nekih misljenja i nakraju ni sam neznam

hvala
Kako misliš "lim je ušarafljen za dasku"? Zar nema kontraletve i letve + krovne (paropropusne) folije? Što se tiče staklene vune ugradi 14 cm (10+5 ako nemaju 14 cm) u roli ako več ideš da uštediš, bitno je da bude što bolje "dihtovano", sjeci šire komade za 2-3 cm u donosu na raspon između rogova. Za zaštitu najbolje uzmi jednokratno (molersko) odjelo, košta 5-10 KM i ima kapuljaču, te rukavice i običnu zaštitnu masku
Post Reply