Bivši pušaći: Šta vi delate?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
filozofija
Posts: 730
Joined: 19/03/2012 10:46
Location: Ojropa!

#1 Bivši pušaći: Šta vi delate?

Post by filozofija »

Kao prvo, ovo ne spada u zdravstvenu diskusiju, više onako u diskusiju o svemu a što se tiče bivših pušaća, tako da sam je započeo u ovome podforumu.

Ima nekih pet dana kako sam prestao pušiti! Dobro mi ide. Kada mi naumpadne cigara koristim ovu igračku koja se zove elektronska cigareta i pomaže mi. Elem, nije mi problem niti nikotin, niti dim cigarete, niti cigareta uz kafu. Moj problem je kako se odreči navika koje sam stekao tokom pušenja (nekih 15 godina). Kada sam pušio obično sam imao tih pet-deset minuta za sebe da malo razmislim i da se odmorim. Kako sada nadomjestiti to vrijeme, tj. tu naviku.

Prestao sam iz razloga jer mi se jednostavno nije mi se više dalo pušiti. Dakle, ne radi se ni o kakvoj famozno čvrstoj odluci ili nečemu sličnom. Prvi dan je bilo teško, ali progurao sam. Počinjem da intenzivnije osjeaćam okus hrane i jače osječam mirise oko sebe (kao da sam trudan :)).

Kako ste vi (bivši pušaći) ukinuli navike vezane uz cigarete?
User avatar
Warashii
Posts: 4270
Joined: 13/09/2011 12:55

#2 Re: Bivši pušaći: Šta vi delate?

Post by Warashii »

Jednostavno sam samo odlucio da prestajem da pusim i to bi to.
Pusio sam 11 godina a onda, prije 5 godina, sam jednostavno jednu noc, nakon dplaska kuci iz carsije odlucio da prestajem da pusim. Ujutro nisam ponjeo ono pola kutije cigara sto mi je ostalo i tako da sam zavrsio. I dan danas u kuci ima ta kutija sa cigarama :D.
Elem, samo ne treba o tome mnogo da mislis, ako podjes ono "joj kako cu kafu popit a da ne zapalim", "kako cu pivo popit a da ne zapalim", "kako cu na pauzu a da ne zapalim", kako cu sjest s rajom a da ne zapalim" gotovo je.
Apsolutno se sve isto, pa cak i bolje, moze bez cigare.
Kad se sjetim koliko sam puta imao mucnine kad se napijem, ne zbog alkohola nego u 90% slucajeva zbog cigara.
filozofija
Posts: 730
Joined: 19/03/2012 10:46
Location: Ojropa!

#3 Re: Bivši pušaći: Šta vi delate?

Post by filozofija »

Iskreno, ja ne mislim na cigare uopce, nego me zezaju navike koje sam stvorio sa cigarama. Dakle, nemam nikakve zelje da pusim, ali mi fali ono vrijeme kada sam izlazio iz ofisa da zapalim. Moram naci neke druge nacine i aktivnosti :thumbup:
Fauja Singh
Posts: 2469
Joined: 07/12/2011 12:40

#4 Re: Bivši pušaći: Šta vi delate?

Post by Fauja Singh »

Znam o cemu pricas, i meni nekad fali onaj ceif kad sjednem i na miru zapalim, znao sam nekad otici i sam na kafu, uzmem usput novine i uz cigaru mi niko ne treba, ekstra mi bude...
Ili kad se znalo otici na zmajevac, uzme se jedna piva i zapali cigara, a pogled na Sarajevo ekstra... to je nekome nista ali meni su takve stvari pricinjavale posebno zadovoljstvo.
Kada sam prestao pusiti sve mi je to jako falilo pa i dan danas mi nekad prahne, ali prece mi je zdravlje od tog ceifa i ruzne navike, a vala pusenje i kosta, draze mi je da godisnje sebi priustim npr. neki dobar mobitel nego da pusim kutiju cigara dnevno, tako da kad sam saam na kafi umjesto cigara cackam mobitel 8-) ne kasljem ko tuberan, a i kad se cuga ujutro definitivno manje mahmuram.
Sve u svemu definitivno vrijedi prestati pusiti, taj ceif o kojem pricamo ce ti s vremenom manje faliti, ali bitno ti je kad ti dodje ta minuta da zapalis da je ne zapalis :) svaki naredni put ces biti sve jaci.
Sretno
filozofija
Posts: 730
Joined: 19/03/2012 10:46
Location: Ojropa!

#5 Re: Bivši pušaći: Šta vi delate?

Post by filozofija »

Da, baš o tome pričam. Ma zdravlje je tito. Ja se već mnogo bolje osjećam :thumbup:
tagomago
Posts: 550
Joined: 10/09/2012 19:38

#6 Re: Bivši pušaći: Šta vi delate?

Post by tagomago »

filozofija wrote:Iskreno, ja ne mislim na cigare uopce, nego me zezaju navike koje sam stvorio sa cigarama. Dakle, nemam nikakve zelje da pusim, ali mi fali ono vrijeme kada sam izlazio iz ofisa da zapalim. Moram naci neke druge nacine i aktivnosti :thumbup:
godina pasivnog i godina aktivnog konzumiranja cigareta, i onda rez, bez puno filozofiranja :lol:
ne nedostaju mi, nego te aktivnosti s njima; ne znam kuda bih s prstima, šta da radim u pauzama, etc, etc :mrgreen:
no eto, za koji dan mjesec, očito se može, sada valja računicu uštede uspostaviti i to veličati
User avatar
AlienBiH
Posts: 319
Joined: 21/03/2011 17:42

#7 Re: Bivši pušaći: Šta vi delate?

Post by AlienBiH »

Sve iste nebulozne navike gore navedene sam prozivio.
Fakat... ima nesto u tih 5 minuta koje sam samo za sebe imao. Kad se desi neki problem u toku radnog vremena, i kad sjednem uz cigaru, i tih 5 minuta odvojim... nema tog problema kojeg nisam mogao rijesit.
Al sad vidim da nije u pitanju cigara, nego tih 5 minuta koje mogu biti uz bilo sta drugo, osim cigare. (npr. kafica iz aparata, cokoladica itd).

Kad saberes dobre i lose strane pusenja, sve ce ti se samo reci.
Odjeca koja smrdi na dim,
zapusena prostorija u kojoj boravim,
auto na duze staze i pored blago otvorenog prozora je nesnosljivo,
osobe meni drage kojima to smeta,
kasalj sa crnim grudicama ujutro,
miris i okus oslabljeni (koje sam tek nakon prestanka primijetio)...
cijena koja konstantno raste,
itd., itb.,

Ah da, dobre strane pusenja...Ako ih uopste ima, vjeruj mi to su samo iluzije.

Na dobrom si putu, i zelim ti uspjeh u tome. Pripazi na iskusenja kojih ce biti jos na pretek.
Posebno u trecem mjesecu prestanka, kad se pluca poprilicno ociste, i tad se javlja posebna zelja za dodatnim nikotinom.

I ostavi se te plasticne gluposti... ona ti nece ukinuti naviku, samo je zamjenjuje, a to ne zelis.

lp
filozofija
Posts: 730
Joined: 19/03/2012 10:46
Location: Ojropa!

#8 Re: Bivši pušaći: Šta vi delate?

Post by filozofija »

Pa evo, ni ovu elektronsku nisam koristio nekih 48 sati minimalno :)

Iskreno, koliko god mi fale navike tokom pusenja, svjestan sam cinjenice da ovdje gdje zivim, sa cigaretom izgledam kao klosar. Od 200 saradnika u informatickom sektoru firme, samo nas je troje pusilo (ukljucujuci mene - vise ne :))
sarlo
Posts: 1350
Joined: 31/07/2006 21:57

#9 Re: Bivši pušaći: Šta vi delate?

Post by sarlo »

Uvijek nesto jedes.
Poslije 7 dana nepusenja nisi fizicki zavisan, psihicki iz mjeseca uz mjesec je lakse. Nemoj nikad da pokleknes, ne slusaj prijatelje, ne obaziri se na raznorazna zivotna iskusenja i nemoj vise nikad cigaretu da uzmes u ruke.
Ti si nepusac, to je tvoj izbor. Pokusavaj da o svom bivsem pusenju i ne govoris mnogo, kao o svakoj ruznoj navici. Budi malo ponosan na to da si nepusac, da si uspio da odbacis cigarete.
filozofija
Posts: 730
Joined: 19/03/2012 10:46
Location: Ojropa!

#10 Re: Bivši pušaći: Šta vi delate?

Post by filozofija »

sarlo wrote:Budi malo ponosan na to da si nepusac, da si uspio da odbacis cigarete.
:thumbup:
User avatar
malsal
Posts: 772
Joined: 11/07/2012 14:50
Location: oko moje glave

#11 Re: Bivši pušaći: Šta vi delate?

Post by malsal »

Ako si kuci onda mozes tu pauzu umjesto cigarom zacinit recimo jednim cajem. Traje malo duze od cigare ali mozes dobiti taj neki ritual i to neko vrjeme posveceno sebi bez da se to vrti oko cigare...
User avatar
Mali_Vuk
Posts: 6289
Joined: 26/09/2008 16:34

#12 Re: Bivši pušaći: Šta vi delate?

Post by Mali_Vuk »

filozofija wrote:Pa evo, ni ovu elektronsku nisam koristio nekih 48 sati minimalno :)

Iskreno, koliko god mi fale navike tokom pusenja, svjestan sam cinjenice da ovdje gdje zivim, sa cigaretom izgledam kao klosar. Od 200 saradnika u informatickom sektoru firme, samo nas je troje pusilo (ukljucujuci mene - vise ne :))
To je najgore, vazda sam sebe nešto njuškaš :lol: neugodno ti jer znaš da zaudaraš. Jbt, osjećaš da te svi okolo vide kao hodajuću zarazu, ko da si neki niži oblik života opasan po okolinu :D

Stvarno je merak kad baciš cigare. Samopouzdanje ti skoči za 100 %, staloženiji si, bolje reaguješ na neke stresne situacije, sve upravo suprotno pd onog što si umislio da će ti se desiti kad baciš duhan.

Možda sam već dosadan jer uvijek spominjem ovo, ali ova knjiga mi je slobodno mogu reći spasila život. Ko ima želju da prestane pušiti ovo mu je obavezno štivo

http://www.4shared.com/office/3WgAE0sg/ ... tati_.html
mali_balon
Posts: 11393
Joined: 12/09/2012 09:57

#13 Re: Bivši pušaći: Šta vi delate?

Post by mali_balon »

Ne pusim ima dvije godine. Samo sam rekao danas prestajem pusti i gotovo, nista flasteri, bobe, zvake i elektrocigare, samo treba cvrsto odluciti i to je to. Ako se ide sa pricama prvo cu smanjiti pa cu ovo ono nista od toga, samo jednostavno prekinuti i to je to.
A naumpadne i dan danas ono nekad se ufatim da mi je uz kafu ili kad nesta radim pa da odmorim, zane o cemu govorim :D , i ja kao sjednem da odmorim sjedim 5 sek i opet pocnem raditi, zato kazu ako placas majstora po satnici biraj nepusaca :D .
Dok sam pusio isli su mi na zivce nepusaci sa pricama kako smrdi dim, joj sad ih tek kontam, ali nisam neki ekstremista gdje bi svakog pusaca objesio.
filozofija
Posts: 730
Joined: 19/03/2012 10:46
Location: Ojropa!

#14 Re: Bivši pušaći: Šta vi delate?

Post by filozofija »

Sve dakle isto, kao sto se vi naveli. Medjutim, moram primjetiti kao kolega iznad da mi je koncentracija porasla i da sam gotovo nikako nervozan otkako sam prestao pusiti. Malo smijesno i cudljivo, ali je tako. Prije se iznerviram 100 puta na ulici dok dodjem do posla, danas normala. Miran i zadovoljan kao bubica. Imam osjecaj da sam bio nervozniji mnogo kada sam pusio cigare. Fakat! :thumbup:
User avatar
Mali_Vuk
Posts: 6289
Joined: 26/09/2008 16:34

#15 Re: Bivši pušaći: Šta vi delate?

Post by Mali_Vuk »

filozofija wrote:Sve dakle isto, kao sto se vi naveli. Medjutim, moram primjetiti kao kolega iznad da mi je koncentracija porasla i da sam gotovo nikako nervozan otkako sam prestao pusiti. Malo smijesno i cudljivo, ali je tako. Prije se iznerviram 100 puta na ulici dok dodjem do posla, danas normala. Miran i zadovoljan kao bubica. Imam osjecaj da sam bio nervozniji mnogo kada sam pusio cigare. Fakat! :thumbup:
Normalno da ti raste samopouzdanje, samim tim jer si napravio korak za koji si smatrao da ga možeš napraviti samo u snu :D

Nije mala stvar.

Na stranu to što ti je sada omogućen lakši dotok kisika u mozak :D
User avatar
shiny
Posts: 535
Joined: 26/07/2012 15:22
Location: Sarajevo

#16 Re: Bivši pušaći: Šta vi delate?

Post by shiny »

Ja sam prestala pušiti kad sam sračunala koliko mjesečno novca izdvojim za taj otrov, i šta sam sve sebi mogla kupiti da nisam kupovala cigarete. Prvi mjesec, pakao. Umjesto cigarete, samo sam nešto jela i žvakala. Drugi mjesec kao da nikad zapalila nisam... sreća! A dođe mi nekad da zapalim, eto čisto ćeifa radi... al neću, jer znam da bi to bio kraj nepušenju...
filozofija
Posts: 730
Joined: 19/03/2012 10:46
Location: Ojropa!

#17 Re: Bivši pušaći: Šta vi delate?

Post by filozofija »

Znači, čekaju me povremeno teška vremena :)
Nema veze, ali već nakon nekoliko dana mnogo se bolje osjećam. Nadam se da mi to zlo više nikada na put stati neće.
Bolonjac
Posts: 505
Joined: 13/05/2008 23:55

#18 Re: Bivši pušaći: Šta vi delate?

Post by Bolonjac »

Vidio sam nedavno ovu knjigu, za razliku od prethodne je besplatno dostupna i isto tako poznata:
http://www.zastoprestati.org/
User avatar
fortaleza
Posts: 5592
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#19 Re: Bivši pušaći: Šta vi delate?

Post by fortaleza »

filozofija wrote:Kao prvo, ovo ne spada u zdravstvenu diskusiju, više onako u diskusiju o svemu a što se tiče bivših pušaća, tako da sam je započeo u ovome podforumu.

Ima nekih pet dana kako sam prestao pušiti! Dobro mi ide. Kada mi naumpadne cigara koristim ovu igračku koja se zove elektronska cigareta i pomaže mi. Elem, nije mi problem niti nikotin, niti dim cigarete, niti cigareta uz kafu. Moj problem je kako se odreči navika koje sam stekao tokom pušenja (nekih 15 godina). Kada sam pušio obično sam imao tih pet-deset minuta za sebe da malo razmislim i da se odmorim. Kako sada nadomjestiti to vrijeme, tj. tu naviku.

Prestao sam iz razloga jer mi se jednostavno nije mi se više dalo pušiti. Dakle, ne radi se ni o kakvoj famozno čvrstoj odluci ili nečemu sličnom. Prvi dan je bilo teško, ali progurao sam. Počinjem da intenzivnije osjeaćam okus hrane i jače osječam mirise oko sebe (kao da sam trudan :)).

Kako ste vi (bivši pušaći) ukinuli navike vezane uz cigarete?
Da se mi nismo dogovorili kad da prestanemo, također peti dan. :D Jedina razlika kod mene je ta što ne koristim nikakva pomagala niti želim. Što se tiče navike to je i meni glavni problem pa sam danas počeo trčati. Važno je pronaći neku aktivnost koja će ti zaokupiti vrijeme pa makar i tih famoznih pet minuta.
User avatar
stetoskop
Posts: 1358
Joined: 21/06/2010 18:12
Location: Pokraj Sarajeva
Grijem se na: Fujitsu 12llce
Vozim: Wartburg 353 karavan

#20 Re: Bivši pušaći: Šta vi delate?

Post by stetoskop »

Nisam nikada pušio, ali znam kako je prestati. :D
Davao sam podrške pušačima pri odvikavanju, pa nekako upoznao se njihovim osjećajima. Ono najgore je gdje će sa rukama bez cigare.
Jedan moj kolega (inače moj dobar prijatelj), je pri odvikavanju stalno jeo voće i od tada su ga sve boleščure napustile.
Nipošto ne treba prazninu ispunjavati hranom i grickalicama, jer glavna nuspojava kod prestanka pušenja je povećanje tjelesne težine, pa zato i jest najbolje voće.
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#21 Re: Bivši pušaći: Šta vi delate?

Post by condy »

filozofija wrote:Kao prvo, ovo ne spada u zdravstvenu diskusiju, više onako u diskusiju o svemu a što se tiče bivših pušaća, tako da sam je započeo u ovome podforumu.

Ima nekih pet dana kako sam prestao pušiti! Dobro mi ide. Kada mi naumpadne cigara koristim ovu igračku koja se zove elektronska cigareta i pomaže mi. Elem, nije mi problem niti nikotin, niti dim cigarete, niti cigareta uz kafu. Moj problem je kako se odreči navika koje sam stekao tokom pušenja (nekih 15 godina). Kada sam pušio obično sam imao tih pet-deset minuta za sebe da malo razmislim i da se odmorim. Kako sada nadomjestiti to vrijeme, tj. tu naviku.

Prestao sam iz razloga jer mi se jednostavno nije mi se više dalo pušiti. Dakle, ne radi se ni o kakvoj famozno čvrstoj odluci ili nečemu sličnom. Prvi dan je bilo teško, ali progurao sam. Počinjem da intenzivnije osjeaćam okus hrane i jače osječam mirise oko sebe (kao da sam trudan :)).

Kako ste vi (bivši pušaći) ukinuli navike vezane uz cigarete?
Budi uporan. Prvi mjesec bez cigara je najkritičniji.

Ja sam prestao u martu ove godine. Teško je ostaviti cigare ali jaka volja može sve. Ono na što sam najviše pazio je hrana ( i da nemam u blizini upaljač :D ). Hrana odnosno razni slatkiši, grickalice i sl. ne mogu zamijeniti cigare već daju samo čovjeku lažni osjećaj da će umiriti potrebu za cigarama ako nešto ima " u ustima ". Probaj malo više tečnosti piti i pazi da se ne udebljaš.

Bez cigara je u početku kao " bez ruke ". Dobro je naći neku sportsku zanimaciju, kao npr. fitnes, teretana.
Bitno je donijeti odluku da se prestaje pušiti i istrajati u tome.
User avatar
Bezimeni
Posts: 98
Joined: 29/11/2012 14:41
Location: Sigil
Grijem se na: Toplinu
Vozim: Paciklo

#22 Re: Bivši pušaći: Šta vi delate?

Post by Bezimeni »

Jes to s rukama stvarno problem a i hajvanski apetit
User avatar
sabina1
Posts: 8203
Joined: 24/11/2010 20:44
Location: Ministarstvo za istraživanje ruda i gubljenje vremena.
Contact:

#23 Re: Bivši pušaći: Šta vi delate?

Post by sabina1 »

Ne konzumiram duhan gotovo šest mjeseci. Proklinjem svaku sekundu sa cigaretom u rukama. Prelijepo je bez njih.
Pozdrav svima. :-D
mali_balon
Posts: 11393
Joined: 12/09/2012 09:57

#24 Re: Bivši pušaći: Šta vi delate?

Post by mali_balon »

Nekih godinu dana nakon prestanka pusenja ja sanjam da pusim i ono u snu skontam sta radim i bacim cigaru i sam sebi kazem pa godinu dana ne pusis sto sad zapali konju jedan, i tako samo se trznuo da sam se probudio :D prava nocna mora. Znaci nisam sanjao da cejfim nego je bila patnja sto sam zapalio :lol: :lol: :lol:
Last edited by mali_balon on 02/01/2013 18:59, edited 1 time in total.
User avatar
stetoskop
Posts: 1358
Joined: 21/06/2010 18:12
Location: Pokraj Sarajeva
Grijem se na: Fujitsu 12llce
Vozim: Wartburg 353 karavan

#25 Re: Bivši pušaći: Šta vi delate?

Post by stetoskop »

Gorka prošlost te proganja u snu. :D
Post Reply