Bivši pušaći: Šta vi delate?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
radostan dan
Posts: 27089
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#701 Re: Bivši pušaći: Šta vi delate?

Post by radostan dan »

radostan dan » 22/02/2013 10:48

ostavljao sam uvijek trag na ovoj temi, da može drugima da posluži, kad i kako sam krizirao.
zadnjih 10 dana (od 40. do 50.) stalne krize, neprestano.
ne tolikog intenziteta kao one u početku, ali dugotrajnije jbg.

danas ništa, sve regularno, čak namjerno mislim na cigarete, u kafeu, uz espreso, ma ništa, uopšte mi se ne puše.
mamu mu .ebem, preslikano...sve isto kao i prije dvije i po godine.
valjda će proći.
User avatar
shmizlica
Posts: 57849
Joined: 18/11/2010 14:35
Location: u oku posmatrača

#702 Re: Bivši pušaći: Šta vi delate?

Post by shmizlica »

s vremenom prođe....kad je mene, svakog će :D trebala je godina, al mi glava konačno mirna :)

al reci mi, zar ti stvarno neće biti žao zapaliti nakon što dostigneš taj svoj cilj....do nove godine, je de? mislim, zlostavljaš se i onda sve baciš niz vodu...nema mi logike....il samo sebi dokazuješ da možeš :D

doduše, imam prijateljicu, za svaku korizmu se odrekne cigara, i 40 dana ništa....i onda opet po starom :-)
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#703 Re: Bivši pušaći: Šta vi delate?

Post by spreca »

radostan dan wrote:
radostan dan » 22/02/2013 10:48

ostavljao sam uvijek trag na ovoj temi, da može drugima da posluži, kad i kako sam krizirao.
zadnjih 10 dana (od 40. do 50.) stalne krize, neprestano.
ne tolikog intenziteta kao one u početku, ali dugotrajnije jbg.

danas ništa, sve regularno, čak namjerno mislim na cigarete, u kafeu, uz espreso, ma ništa, uopšte mi se ne puše.
mamu mu .ebem, preslikano...sve isto kao i prije dvije i po godine.
valjda će proći.
nedaj se .......nemoj da obicni dim bude jaci od tvoje volje
User avatar
ho oponopono
Posts: 13146
Joined: 23/01/2013 07:23
Location: Nije bitno...ali auto mora biti iz Njemačke!

#704 Re: Bivši pušaći: Šta vi delate?

Post by ho oponopono »

...smokam makar na forumu... :pusi2:
radostan dan
Posts: 27089
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#705 Re: Bivši pušaći: Šta vi delate?

Post by radostan dan »

shmizlica wrote:
al reci mi, zar ti stvarno neće biti žao zapaliti nakon što dostigneš taj svoj cilj....do nove godine, je de? mislim, zlostavljaš se i onda sve baciš niz vodu...nema mi logike....il samo sebi dokazuješ da možeš :D
mislim da hoće...ali prvo treba stići do nove godine.
danas evo nikakve želje. baš nikakve.
a pucalo me je par dana opasno, 24 sata dnevno.
radostan dan
Posts: 27089
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#706 Re: Bivši pušaći: Šta vi delate?

Post by radostan dan »

spreca wrote:
mamu mu .ebem, preslikano...sve isto kao i prije dvije i po godine.
valjda će proći.
nedaj se .......nemoj da obicni dim bude jaci od tvoje volje[/quote]

potrudiću se, makar ovo što sam obećao sebi do n. godine, pa ću da vidim dalje šta ću i kako ću...
hvala.
Dinka1
Posts: 30
Joined: 22/04/2016 15:19

#707 Re: Bivši pušaći: Šta vi delate?

Post by Dinka1 »

Pušiti cigarete sam počela sa 12 godina (strašno), danas mi je 22 godine i obavezno kutija dnevno, nekada i više. Iza mene je deset godina pušačkog staža, pušila bih i dvije kutije samo da ugasim tu "žeđ" za cigarama, ali tjeram sebe da ne prelazim tu jednu kutiju. U ovih deset godina pokušala sam pet puta da prestanem pušiti, maksimum do kojeg sam stigla je 20 dana bez cigara, taj dvadeseti dan sam htjela umrijeti (sama sebi nabila kompleks, tražila razlog da zapalim i dobila ga). Ja sam nesretan pušač, liježem sa željom da prestanem, budim se sa željom da zapalim, jedan grozan začarani krug. Nekada mi dođe da zaplačem, zaista, gledam u cigaru i toliko mrzim samu sebe što mi je taj otrov sve u životu, a o zdravlju i finansijskim problemima da ne pričam. Sve ostalo u životu kontrolišem, u braku sam, imam dijete, radim, studiram i nikakvih problema nemam, jer zaista, to sve mogu kontrolisati, osim ovog otrova. Ne znam zaista više šta da radim, kako, na koji način da prestanem? Dodatno razočarenje za mene su upravo ti nekadašnji prestanci, jer čim se sjetim toga, moj otrov mi šalje upozorenje da ja to kao i do sad neću moći, te da se ne trudim. Može li mi neko pomoći?
Zadnje dvije sedmice konstantno provodim na forumima gdje se piše o prestanku, knjigu od Allena sam pročitala tri puta ali nisam uspjela ugasiti tu zadnju. Gledala sam dokumentarce, čitala tekstove, pokušala sa žvakama, flasterima pa i bez toga svega, ali ne ide, šta da radim? :sad:
filozofija
Posts: 730
Joined: 19/03/2012 10:46
Location: Ojropa!

#708 Re: Bivši pušaći: Šta vi delate?

Post by filozofija »

filozofija wrote:Kao prvo, ovo ne spada u zdravstvenu diskusiju, više onako u diskusiju o svemu a što se tiče bivših pušaća, tako da sam je započeo u ovome podforumu.

Ima nekih pet dana kako sam prestao pušiti! Dobro mi ide. Kada mi naumpadne cigara koristim ovu igračku koja se zove elektronska cigareta i pomaže mi. Elem, nije mi problem niti nikotin, niti dim cigarete, niti cigareta uz kafu. Moj problem je kako se odreči navika koje sam stekao tokom pušenja (nekih 15 godina). Kada sam pušio obično sam imao tih pet-deset minuta za sebe da malo razmislim i da se odmorim. Kako sada nadomjestiti to vrijeme, tj. tu naviku.

Prestao sam iz razloga jer mi se jednostavno nije mi se više dalo pušiti. Dakle, ne radi se ni o kakvoj famozno čvrstoj odluci ili nečemu sličnom. Prvi dan je bilo teško, ali progurao sam. Počinjem da intenzivnije osjeaćam okus hrane i jače osječam mirise oko sebe (kao da sam trudan :)).

Kako ste vi (bivši pušaći) ukinuli navike vezane uz cigarete?
Da se ponovo javim. Počeo sam ovu temu prije tri i pol godine. Tada sam prestao da pušim. Ni danas ne pušim! Čak nemam ni želje za cigaretom kada sjedim u kafiću i pijem kafu ili pivu. Iako mi je hrana mi je zaista nenormalno ukusna, do današnjeg dana se nisam udebljao niti grama. Živim mnogo bolje, mirniji sam, staloženiji i imam više novca definitivno. Nadam se da će ostati ovako :)
filozofija
Posts: 730
Joined: 19/03/2012 10:46
Location: Ojropa!

#709 Re: Bivši pušaći: Šta vi delate?

Post by filozofija »

Dinka1 wrote:Pušiti cigarete sam počela sa 12 godina (strašno), danas mi je 22 godine i obavezno kutija dnevno, nekada i više. Iza mene je deset godina pušačkog staža, pušila bih i dvije kutije samo da ugasim tu "žeđ" za cigarama, ali tjeram sebe da ne prelazim tu jednu kutiju. U ovih deset godina pokušala sam pet puta da prestanem pušiti, maksimum do kojeg sam stigla je 20 dana bez cigara, taj dvadeseti dan sam htjela umrijeti (sama sebi nabila kompleks, tražila razlog da zapalim i dobila ga). Ja sam nesretan pušač, liježem sa željom da prestanem, budim se sa željom da zapalim, jedan grozan začarani krug. Nekada mi dođe da zaplačem, zaista, gledam u cigaru i toliko mrzim samu sebe što mi je taj otrov sve u životu, a o zdravlju i finansijskim problemima da ne pričam. Sve ostalo u životu kontrolišem, u braku sam, imam dijete, radim, studiram i nikakvih problema nemam, jer zaista, to sve mogu kontrolisati, osim ovog otrova. Ne znam zaista više šta da radim, kako, na koji način da prestanem? Dodatno razočarenje za mene su upravo ti nekadašnji prestanci, jer čim se sjetim toga, moj otrov mi šalje upozorenje da ja to kao i do sad neću moći, te da se ne trudim. Može li mi neko pomoći?
Zadnje dvije sedmice konstantno provodim na forumima gdje se piše o prestanku, knjigu od Allena sam pročitala tri puta ali nisam uspjela ugasiti tu zadnju. Gledala sam dokumentarce, čitala tekstove, pokušala sa žvakama, flasterima pa i bez toga svega, ali ne ide, šta da radim? :sad:
Dovoljno ti je da pomisliš na dijete. Truješ ga, bez obzira da li pušiš pored ili dalje od njega, jer na jedan način ga truješ idejom da je pušenje normalna stvar, a na drugi način samim dimom. Zapitaj se, da li ti je cigareta bitnija od dijetata i njegove budućnosti?!
User avatar
KB9
Posts: 8449
Joined: 26/10/2014 08:20

#710 Re: Bivši pušaći: Šta vi delate?

Post by KB9 »

preseravanja su ta neka palamudjenja o krizama, mukama i slicnom, treba bit karakter, ostavit i kraj price
Dinka1
Posts: 30
Joined: 22/04/2016 15:19

#711 Re: Bivši pušaći: Šta vi delate?

Post by Dinka1 »

Evo i mene među bivše pušače :D..do sad sam prestajala 4 puta, ali ovaj put zaista znam da više neću pušiti. Nisam zapalila 24 sata, svađala se sa mužem zbog teškog finansijskog stanja a nas dvoje pušimo..kad mi je cvaknulo u glavi, onaj nekakav klik, pola sam je ugasila a njemu dala kutiju cigara. Jutros ja ustala, nikakve želje za cigarom, kahva se pije (kako je samo bila ukusna :o)..jelo, kahve, dosada, sve sve..ali ja nemam želje za cigarom :O..uhvatila sam se dva puta da samo pomislim na to i to zbog toga što me prijatelj pitao imam li upaljac i kada sam došla u firmu jer sam navikla da tada zapalim dvije za redom hahaha :D..što je još bolje, malo prije mi se muž javlja i govori kako nije ni on zapalio od sinoć nijedne :D..neka nam je sretno :D :-).
User avatar
shmizlica
Posts: 57849
Joined: 18/11/2010 14:35
Location: u oku posmatrača

#712 Re: Bivši pušaći: Šta vi delate?

Post by shmizlica »

delam sve isto što i prije, samo što ne pušim :lol:
User avatar
Bradafilozof
Posts: 834
Joined: 21/10/2014 07:42

#713 Re: Bivši pušaći: Šta vi delate?

Post by Bradafilozof »

filozofija wrote:
filozofija wrote:Kao prvo, ovo ne spada u zdravstvenu diskusiju, više onako u diskusiju o svemu a što se tiče bivših pušaća, tako da sam je započeo u ovome podforumu.

Ima nekih pet dana kako sam prestao pušiti! Dobro mi ide. Kada mi naumpadne cigara koristim ovu igračku koja se zove elektronska cigareta i pomaže mi. Elem, nije mi problem niti nikotin, niti dim cigarete, niti cigareta uz kafu. Moj problem je kako se odreči navika koje sam stekao tokom pušenja (nekih 15 godina). Kada sam pušio obično sam imao tih pet-deset minuta za sebe da malo razmislim i da se odmorim. Kako sada nadomjestiti to vrijeme, tj. tu naviku.

Prestao sam iz razloga jer mi se jednostavno nije mi se više dalo pušiti. Dakle, ne radi se ni o kakvoj famozno čvrstoj odluci ili nečemu sličnom. Prvi dan je bilo teško, ali progurao sam. Počinjem da intenzivnije osjeaćam okus hrane i jače osječam mirise oko sebe (kao da sam trudan :)).

Kako ste vi (bivši pušaći) ukinuli navike vezane uz cigarete?
Da se ponovo javim. Počeo sam ovu temu prije tri i pol godine. Tada sam prestao da pušim. Ni danas ne pušim! Čak nemam ni želje za cigaretom kada sjedim u kafiću i pijem kafu ili pivu. Iako mi je hrana mi je zaista nenormalno ukusna, do današnjeg dana se nisam udebljao niti grama. Živim mnogo bolje, mirniji sam, staloženiji i imam više novca definitivno. Nadam se da će ostati ovako :)
iskrene cestitke svakome ko se rijesi ovog jada. Ja nikad nisam probao cigaru ali z jasno mi je kroz sta prolazite.
User avatar
sabina1
Posts: 8203
Joined: 24/11/2010 20:44
Location: Ministarstvo za istraživanje ruda i gubljenje vremena.
Contact:

#714 Re: Bivši pušaći: Šta vi delate?

Post by sabina1 »

radostan dan wrote:
shmizlica wrote:
al reci mi, zar ti stvarno neće biti žao zapaliti nakon što dostigneš taj svoj cilj....do nove godine, je de? mislim, zlostavljaš se i onda sve baciš niz vodu...nema mi logike....il samo sebi dokazuješ da možeš :D
mislim da hoće...ali prvo treba stići do nove godine.
danas evo nikakve želje. baš nikakve.
a pucalo me je par dana opasno, 24 sata dnevno.
Radosni , ako ti se puši zapali je - SMJESTA , nemoj se mučiti.
Dok u glavi ne račistiš da mrziš cigare , da ih ne želiš nikada više pored sebe , da ti se povraća od smrada , od crnih pepeljara koje pereš . da ti je muka od dima , dok u glavi ne raščistiš da ti to zaista NE TREBA , nemoj se mučiti.

Zašto?

Svako normalan će ti reći "bravo , izdrži , sjajno" i sl. i ja bih ti to rekla ali znam da nema efekta.
Čim ti sebi postavljaš rokove , ti si u glavi konzument , tvoj karakter i tvoj stav vodi veliku bitku sa željom i tu je problem , na pogrešan način si ostavio cigare.
Ponoviću hiljaditi put , najkasnije 21 dan od dana prestanka pušenja nikotin napusti oprganizam i želja za otrovom prestaje ali da bi ostvario potpunu fizičku "katarzu" (a ti već jesi i to hohoho) moraš mentalno baciti cigare i reći ne neću ili izdržaću , moraš reći "mrzim cigare".
Ovim postupcima ćeš periodično ostavljati cigare i vraćati se...ali nikada ih nećeš pobijediti na taj način , liječiti se od ovisnosti a imati želju za ovisnošću je pomalo apsurdno zar ne ?
Onog trena kad poželiš prestati pušiti zato jer mrziš cigare i pušenje ti nepušač , e tada je bitna tehnika i tada na scenu stupaju savjeti.....da bi shvatio zašto zaista trebaš prestati pušiti (nemoj me pogrešno shvatiti please) , preklinjem te pročitaj od Allan Carra "Lako je prestati pušiti" i uz nju ispuši vagon cigara....neće te knjiga prepasti , tamo ne piše ništa o rakovima pluća , crnom dimu i sl.....knjiga je vrh , top , to ti je preporuka , molim te pročitaj......ako možeš sada kao nepušač pročitati tu knjigu i shvatiti da ti cigareta više nikada neće trebati i da nemaš ama ni mrvicu želje da zapališ to bi bilo genijalno i tako bi me obradovao.
Od srca ti želim život bez cigara.
Ljubim te. :kiss:
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#715 Re: Bivši pušaći: Šta vi delate?

Post by spreca »

shmizlica wrote:delam sve isto što i prije, samo što ne pušim :lol:
hajd ne lazi :oops: :lol: :lol: :lol:
Last edited by spreca on 15/05/2016 19:55, edited 1 time in total.
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#716 Re: Bivši pušaći: Šta vi delate?

Post by spreca »

sabina1 wrote:
Radosni , ako ti se puši zapali je - SMJESTA , nemoj se mučiti.
Dok u glavi ne račistiš da mrziš cigare , da ih ne želiš nikada više pored sebe , da ti se povraća od smrada , od crnih pepeljara koje pereš . da ti je muka od dima , dok u glavi ne raščistiš da ti to zaista NE TREBA , nemoj se mučiti.

Zašto?

Svako normalan će ti reći "bravo , izdrži , sjajno" i sl. i ja bih ti to rekla ali znam da nema efekta.
Čim ti sebi postavljaš rokove , ti si u glavi konzument , tvoj karakter i tvoj stav vodi veliku bitku sa željom i tu je problem , na pogrešan način si ostavio cigare.
Ponoviću hiljaditi put , najkasnije 21 dan od dana prestanka pušenja nikotin napusti oprganizam i želja za otrovom prestaje ali da bi ostvario potpunu fizičku "katarzu" (a ti već jesi i to hohoho) moraš mentalno baciti cigare i reći ne neću ili izdržaću , moraš reći "mrzim cigare".
Ovim postupcima ćeš periodično ostavljati cigare i vraćati se...ali nikada ih nećeš pobijediti na taj način , liječiti se od ovisnosti a imati želju za ovisnošću je pomalo apsurdno zar ne ?
Onog trena kad poželiš prestati pušiti zato jer mrziš cigare i pušenje ti nepušač , e tada je bitna tehnika i tada na scenu stupaju savjeti.....da bi shvatio zašto zaista trebaš prestati pušiti (nemoj me pogrešno shvatiti please) , preklinjem te pročitaj od Allan Carra "Lako je prestati pušiti" i uz nju ispuši vagon cigara....neće te knjiga prepasti , tamo ne piše ništa o rakovima pluća , crnom dimu i sl.....knjiga je vrh , top , to ti je preporuka , molim te pročitaj......ako možeš sada kao nepušač pročitati tu knjigu i shvatiti da ti cigareta više nikada neće trebati i da nemaš ama ni mrvicu želje da zapališ to bi bilo genijalno i tako bi me obradovao.
Od srca ti želim život bez cigara.
Ljubim te. :kiss:
Ja ne upotrebljavam duhan/cigarete (nisam nikd pusio :oops: )od 12marta 2015 godine i stvarno mi cigarete ne naumpadaju...........ali kad sretnem nekog na na ulici ko pusi ,tako mi prahne udari u glavu da bi od covjeka oteo cigaretu da povucem koji dim :oops: :lol: :lol: ....ako nekad procitate da neki manijak po Moskvi otima cigarete od ljudi u pola dana da znate da sam to ja :oops: :lol: :lol: :lol: :lol: .....ali bogami imam pusackog staza puno vise od radnog :oops: :lol: :lol:
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#717 Re: Bivši pušaći: Šta vi delate?

Post by spreca »

Bradafilozof wrote:iskrene cestitke svakome ko se rijesi ovog jada. Ja nikad nisam probao cigaru ali z jasno mi je kroz sta prolazite.
:thumbup: ti si izgleda negdje dao veliku sadaku ,kako bi to rekli nasi stari
User avatar
shmizlica
Posts: 57849
Joined: 18/11/2010 14:35
Location: u oku posmatrača

#718 Re: Bivši pušaći: Šta vi delate?

Post by shmizlica »

spreca wrote:
shmizlica wrote:delam sve isto što i prije, samo što ne pušim :lol:
hajd ne lazi :oops: :lol: :lol: :lol:
:twisted: :mrgreen: :kiss:
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#719 Re: Bivši pušaći: Šta vi delate?

Post by spreca »

shmizlica wrote:
spreca wrote:
shmizlica wrote:delam sve isto što i prije, samo što ne pušim :lol:
hajd ne lazi :oops: :lol: :lol: :lol:
:twisted: :mrgreen: :kiss:
:kiss: :D
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#720 Re: Bivši pušaći: Šta vi delate?

Post by arzuhal »

Pušenje...Porok slabih ljudi...

Ova replika iz nekog filma mi se ucrtala davno u sjećanje :mrgreen:
User avatar
djevojka bez imena
Posts: 3587
Joined: 14/10/2015 05:39

#721 Re: Bivši pušaći: Šta vi delate?

Post by djevojka bez imena »

Nekako se ne sjecam kako sam pocela ali kad me lani uhvatila upala pluca, dah kratak, kasalj ko da je tbc a ne upala,borba za dah, otvaranje prozora u pola noci da udahnem svjez vazduh....brrr. Nakon jedne takve epizode uhvatim sebe kako uz jutarnju kafu panicim jer nemam ni jednu cigaretu, u tom trenu opet kasalj. Kazem sebi bacaj otrov. I bacila. Ni krize niti zelje nikakve nisam osjetila,kad bih vidjela nekog kako cejfi uz kafu, uvijek bih se sjetila napadaja gusenja, i tog trena prestala misliti o cigari. :)
Dinka1
Posts: 30
Joined: 22/04/2016 15:19

#722 Re: Bivši pušaći: Šta vi delate?

Post by Dinka1 »

Ja presretna, danas četvrti dan kako ne pušim :D..ni muž a ni ja. Prelako je sad za sad, nemam problema nikakvih, malo organizam čudno reaguje na ovu promjenu, tipa, nemam osjećaja u rukama, nogama, nadraženo mi je tijelo i slično :D...Kada dođe kriza, pripremila sam razloge zašto ne treba da pušim i zašto ne postoji ta jedna, ali to je do sada bilo samo tri puta potrebno :D..Strah je najgori i ne treba nikad sumnjati u odluku, jer čim počneš, slobodno uzmi i zapali :lol:
User avatar
Pismonosa
Posts: 3767
Joined: 18/04/2011 12:35

#723 Re: Bivši pušaći: Šta vi delate?

Post by Pismonosa »

...
Last edited by Pismonosa on 29/01/2021 10:42, edited 2 times in total.
User avatar
BarbaDue
Posts: 63351
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#724 Re: Bivši pušaći: Šta vi delate?

Post by BarbaDue »

filozofija wrote: Kako ste vi (bivši pušaći) ukinuli navike vezane uz cigarete?
Jednostavno sve što je bilo vezano za cigarete je ukinuto...to je tako pa se ti puši :mrgreen:
User avatar
Zox
Posts: 3791
Joined: 17/04/2002 00:00

#725 Re: Bivši pušaći: Šta vi delate?

Post by Zox »

To za slabiće ne bih rekao. Pušači koje poznajem uglavnom hendalju zivotne nedace mnogo bolje i uz vise karaktera nego nepusaci koje poznajem.
Naravno, pri tom mislim na sve nedace osim te jedne.
Najslabiji ljudi koje poznajem, najveci tersovi, emotivno najnestabilnije osobe koje me okruzuju su redom nepusaci.

Dakle, ne nabijajte pusacima dodatne komplekse :)

A sta delam?
Joga. Puno mi je pomoglo kod prestanka. u stvari, na neki nacin, joga je bila okidac da prestanem.
U toku vjezbe disanja na casu joge, u jednom trenutku sam se osjetio potpuno cist, nezatrovan, kao da nikad nisam zapalio niti jedne (iako sam u tom periodu pusio tri kutije dnevno) i shvatio sam da se u zivotu mogu ponovo osjecati tako, samo ako prevazidjem fizicku krizu koja traje, kazu, 3 dana.

Savjetujem svima. U sarajevu ima nekoliko studija joge i nisu skupi ni ovako ni onako, a pogotovo kad se uporede sa troskovima pusenja.
Post Reply