Bivši pušaći: Šta vi delate?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Dinka1
Posts: 30
Joined: 22/04/2016 15:19

#726 Re: Bivši pušaći: Šta vi delate?

Post by Dinka1 »

Prošla je čitava sedmica bez cigara, a kao da je godina :izet: ..hmmm..čak osjetim već i prednosti nepušenja. Hrana je mnogo ukusna..dobila sam 2 kg..ali i ne čudi me i nije mi žao, smršat ću :D..vremena i energija imam da ne znam šta da radim sa sebe haha :-D ..ii još jedan veliki plus..libido je mnogo bolji, nego je to bio dok sam koristila cigarete :-)..Pušila sam kutiju i po, umirala za njima a sad prvi put u životu mislim da stvarno više nikada neću zapaliti..prestajala sam četiri puta a ovo je prvi put da hoću da ostanem nepušač :lol:
Dinka1
Posts: 30
Joined: 22/04/2016 15:19

#727 Re: Bivši pušaći: Šta vi delate?

Post by Dinka1 »

Ovo pišem samo zbog svih onih koji će kao i ja jednog dana potražiti na internetu pomoć kod prestanka pušenja. Ja sam iščitala sve moguće forume, tri puta čitala knjigu, ako nisam i četiri, od Allena Carra, ali ništa nije pomagalo. Svaku noć bi legla sa željom da prestanem pušiti, možda i bacila cigare, a onda ujutro ustanem i PANIKA. Bojala sam se tako života bez njih, da nisam ni pokušala vidjeti kako izgleda taj život. Prestajala sam 4-5 puta, nikada nisam prešla 20 dana, uhvatila bi me svaki put panika kad znam da je KRAJ, da smo se moje tadašnje voljene cigare i ja rastale :lol: .

Prestala sam pušiti tako što smo jedno poslijepodne muž i ja razgovarali o finansijskim problemima, koje zaista i imamo, ali smo pušili tri kutije dnevno, on dvije, ja jednu, što je 12 KM dnevno, a mjesečno negdje oko 360 KM. Nisu bile ni finansije opet problem, oboje radimo, bez obzira što nismo imali para zbog cigara, strpili bi se, izvlačili, nekako krpili kraj sa krajem, iako možemo lijepo živjeti i bez brige. Problem je bilo zdravlje, lijenost, jednoličan i dosadan život, cigare tamo, cigare ovdje, cigare lijevo, cigare desno, naš brak je svoje temelje imao na cigarama :-) ..brinemo se mi, kako ćemo izgurati ovaj mjesec, puno troškova, ako budemo i pušili, ostati će nam samo 80 KM, a s obzirom da imamo dijete, to je kao da ništa nemaš..u tom trenutku sam pušila cigaru..i onda se desio nekakav klik, nešto, što ja ni dan danas ne mogu objasniti. Ugasim cigaru na pola, kutiju njemu dam i stvarno sa suzama u očima od sreće mu govorim "ja više ne pušim", kao u filmu nekakvom ali je stvarno tako bilo. Navečer govori on hajmo zapaliti, pa rekla sam ti, ja više ne pušim..i nisam i neću više nikad zapaliti.

Prva tri dana je moje tijelo htjelo nikotin, imala sam nizak pritisak, spavalo mi se konstantno, tijelo mi je bilo izuzetno nadraženo i smetao mi je svaki dodir. Pomislila sam mnogo puta na cigaru, da se ne lažemo, deset godina je iza mene pušačkog staža, nisam mogla tek tako ustati jedno jutro i zaboraviti to sve. Kafa, jelo, izlasci, alkohol, sve su to bili neki okidači. Imala sam razumijevanje za sve, prije sam se bojala i svake pomisli na cigare kad prestanem, jer sam znala da će me vratiti istim. To razumijevanje mi je mnogo pomoglo, govorila sam sebi "dobro, znaš da si to unazad deset godina radila, nije to ništa strašno, eto prolazi, tvoje tijelo to hoće, ti nećeš, ti to više ne želiš", ili "eto, sad kad bi zapalila opet bi se kajala i govorila da sam kreten i da moram ponovo prestati pušiti, što je opet problem". Bez obzira što su prošle tek dvije sedmice, ja znam, mogu se sad zakleti da je nikada više neću zapaliti.

Seks je fenomenanal, bio je i prije, ali je nakon prestanka 80% bolji. Nikada nisam umorna, mogu raditi 24h dnevno a da ne padam u komu :lol: ..ne smrdimmmm (sad tek osjetim kako pušači smrde)..nemam više problema sa srcem (imala sam užasnih zbog čega sam i na preglede išla)..počela sam sa sportom da se bavim i jednostavno da UŽIVAM U ŽIVOTU. Zaboravila sam kako miriše "napolju" poslije kiše, zaboravila sam kako ruža može mirisati, kako parfem kod mog muža miriše, jer bi ga "jedva" osjetila..

Dug je post, ali šta ću, ključ uspjeha jeste razumijevanje sebe samog, ne mržnja ili šta već. Ja se ne ljutim na sebe što sam pušila zadnjih deset godina, samo sam razočarana i pomalo tužna jer sam propustila mnogo stvari zbog cigara. Nemojte i vi da propustite, krenite i vidjet ćete kakav je život bez njih, naravno, morate misliti pozitivno :zjev:
Dinka1
Posts: 30
Joined: 22/04/2016 15:19

#728 Re: Bivši pušaći: Šta vi delate?

Post by Dinka1 »

Zox wrote:To za slabiće ne bih rekao. Pušači koje poznajem uglavnom hendalju zivotne nedace mnogo bolje i uz vise karaktera nego nepusaci koje poznajem.
Naravno, pri tom mislim na sve nedace osim te jedne.
Najslabiji ljudi koje poznajem, najveci tersovi, emotivno najnestabilnije osobe koje me okruzuju su redom nepusaci.

Dakle, ne nabijajte pusacima dodatne komplekse :)

A sta delam?
Joga. Puno mi je pomoglo kod prestanka. u stvari, na neki nacin, joga je bila okidac da prestanem.
U toku vjezbe disanja na casu joge, u jednom trenutku sam se osjetio potpuno cist, nezatrovan, kao da nikad nisam zapalio niti jedne (iako sam u tom periodu pusio tri kutije dnevno) i shvatio sam da se u zivotu mogu ponovo osjecati tako, samo ako prevazidjem fizicku krizu koja traje, kazu, 3 dana.

Savjetujem svima. U sarajevu ima nekoliko studija joge i nisu skupi ni ovako ni onako, a pogotovo kad se uporede sa troskovima pusenja.
Mogu potvrditi to za pušače, da mogu sve u životu kontrolisati ali to ne :shock:
Imam posao koji odrađujem bez problema (doduše, sad ga još bolje radim kako ne pušim jer ne mislim cijelo vrijeme "kad ću moći zapaliti, hoće li me šef vidjeti i slično" :o ) a imam i više snage, energije i slično :) ..bila sam odlična u školi, na fax-u sam također imala super ocjene..dobra sam majka, supruga..samo su me te cigare za"ebava"e :evil:
upsy_daisy
Posts: 639
Joined: 04/01/2016 15:26

#729 Re: Bivši pušaći: Šta vi delate?

Post by upsy_daisy »

Dinka svaka čast ako ostaneš ustrajna u tome što navodiš.
Iskreno ti želim da ustraješ i da prestaneš trovati to svoje nedužno dijete.
Go Dinka go!!! :thumbup:
User avatar
aditon
Posts: 4498
Joined: 09/11/2015 19:40
Location: Somewhere in between

#730 Re: Bivši pušaći: Šta vi delate?

Post by aditon »

Interesantna tema, pušo sam 11 godina, 4 kako ne pušim. Prestao bez ikakvih problema i posljedica jer sve je ustvari u glavi. Pripremite svijest na prestanak pušenja i nema problema. To možete uraditi na način da prije prestanka uvjerite sami sebe da ćete prestati. To nije proces koji će trajati dan-dva, već nekoliko mjeseci. Odredite si datum kad ćete prestati i kad dođe taj dana, jednostavno to učinite. Nikakvih posljedica ni kriza nećete imati. Meni je sve krenulo iz zeze, sam sebi u šali govorio da ću 1.1. prestati pušiti, a to je krenulo 3-4 mjeseca prije 1.1. i kad je taj dan došao, nekad u jutro (Nova godina) posljednju cigaru sam s čejfom ispušio, pogledao onaj čik s svih strana i to je to. Svoju podsvjest sam pripremio na to u mjesecima iza. Možete biti i radikalniji, odjednom prekinuti i prestati pušiti ali nema od toga ništa, tj samo rijetki će tako uspjeti, oni s baš jakim karakterom, ali ne i bez psihičkih posljedica. Zato ovaj moj metod preporučujem svima, jer sve je u glavi, u podsvjesti.
User avatar
Dr Kova
Posts: 14578
Joined: 19/05/2014 13:08
Location: Twitter

#731 Re: Bivši pušaći: Šta vi delate?

Post by Dr Kova »

aditon wrote:Interesantna tema, pušo sam 11 godina, 4 kako ne pušim. Prestao bez ikakvih problema i posljedica jer sve je ustvari u glavi. Pripremite svijest na prestanak pušenja i nema problema. To možete uraditi na način da prije prestanka uvjerite sami sebe da ćete prestati. To nije proces koji će trajati dan-dva, već nekoliko mjeseci. Odredite si datum kad ćete prestati i kad dođe taj dana, jednostavno to učinite. Nikakvih posljedica ni kriza nećete imati. Meni je sve krenulo iz zeze, sam sebi u šali govorio da ću 1.1. prestati pušiti, a to je krenulo 3-4 mjeseca prije 1.1. i kad je taj dan došao, nekad u jutro (Nova godina) posljednju cigaru sam s čejfom ispušio, pogledao onaj čik s svih strana i to je to. Svoju podsvjest sam pripremio na to u mjesecima iza. Možete biti i radikalniji, odjednom prekinuti i prestati pušiti ali nema od toga ništa, tj samo rijetki će tako uspjeti, oni s baš jakim karakterom, ali ne i bez psihičkih posljedica. Zato ovaj moj metod preporučujem svima, jer sve je u glavi, u podsvjesti.
:thumbup: svaka čast

Ovo boldirano, ovako sam ja prestao, slažem se da je radikalno, čak sam i pizdio :mrgreen: ali sam uspio najnormalnije. Samo rekao neću više i toeto
User avatar
jazzer
Posts: 7216
Joined: 20/12/2004 14:44

#732 Re: Bivši pušaći: Šta vi delate?

Post by jazzer »

Procitah ja ove zadnje komentare i..zapalio cigaru. Koji idiot...

Helem, pusac preko 20 god. Prije 2 god, nicim
izazvan :) , zguzvam pola kutije cigara i bacim u kantu za smece. I kazem sebi 'dosta je bilo, ugusice me, ubiti ako nastavim..'. Dva mjeseca nisam zapalio. Sva cula proradila tako da sam pusace po zadahu mogao osjetiti na 2m. Vratila mi se boja u licu, disao punim plucima, pio kafu bez pretjeranih misli na cigaru..bio sokiran da to mogu tek tako ..ali avaj, predobro da potraje. Da me ubijete ne znam zasto sam je zapalio nakon tih 2 mjeseca. Jednu danas, sutra dvije..i onda najveca pusacka laz, 'pusicu do 5 cigara dnevno, ne vise'. To je potrajalo 10ak dana. Nakon toga sam opet pusio punom parom. Do dana danasnjeg. Sada opet, da tako kazem, skupljam hrabrost ili sta vec da prestanem. Guse me, smetaju, umaraju, svjestan sam toga ali ne posustajem, na zalost. Nadam se da cu u neko skorije vrijeme napisati ovdje da sam prestao pusiti i da ide dobro.

Dinka, svaka cast na karakteru. Tebi i svima koji se uspiju osloboditi ove ovisnosti.
User avatar
luckylaka
Posts: 22516
Joined: 15/01/2010 06:28

#733 Re: Bivši pušaći: Šta vi delate?

Post by luckylaka »

nakon 30 godina pusenja prije 6 godina rekao,,necu vise pusit"Od tada ni jedne vise.Svaki vikend se skupljamo popijemo,pojedemo svi pusaci oko meni meni ni na kraj pameti da zapalim.Jebo to.Izmedju pusenja i lizanja odabrao sam ovo drugo.Oboje zadovoljni. :D
Dinka1
Posts: 30
Joined: 22/04/2016 15:19

#734 Re: Bivši pušaći: Šta vi delate?

Post by Dinka1 »

Treba biti pozitivan..misliti na prestanak kao na nešto pozitivno, lijepo, a ne sebe uništavati ovako; " joj kako ću, šta ću, kako ću piti kahvu, kako ću jesti :lol: "..kahva je odlična i bez cigare, čak i bolja :lol: ..ja sam se psihički pripremala za prestanak, prestajala sam kao što sam napisala 4-5 puta ali sam znala da to nije to, ali da ću morati nekada :-D ..ali to nekada nikada nije bilo danas :lol: ..najgore mi je kod prestanka bilo kad sebe nagovaraš da je zapališ..ovaj put to sebi nisam dozvolila..samo sam ponavljala da više nema "sutra" i da je gotovo 8-)
User avatar
pici
Posts: 43588
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#735 Re: Bivši pušaći: Šta vi delate?

Post by pici »

11 godina brez tog smeĆa... :mrgreen: kako prestao, fino, fasovo gripu dobrom se sjećam nisam deset dana od kašlja i kihanja mogao jest a kamoli pušit, sjećam se kad god zakašljem il kihnem to mi iz pluća direkt u mozak ko nožem da me neko bode, poslije toga ni dim nisam upuhnuo, sad dišem punim plućima i osjećam se ko tarzan...

Image
Dinka1
Posts: 30
Joined: 22/04/2016 15:19

#736 Re: Bivši pušaći: Šta vi delate?

Post by Dinka1 »

pici wrote:11 godina brez tog smeĆa... :mrgreen: kako prestao, fino, fasovo gripu dobrom se sjećam nisam deset dana od kašlja i kihanja mogao jest a kamoli pušit, sjećam se kad god zakašljem il kihnem to mi iz pluća direkt u mozak ko nožem da me neko bode, poslije toga ni dim nisam upuhnuo, sad dišem punim plućima i osjećam se ko tarzan...

Image
:thumbup:
Dinka1
Posts: 30
Joined: 22/04/2016 15:19

#737 Re: Bivši pušaći: Šta vi delate?

Post by Dinka1 »

Moram stvarno nekoga pitati..mjesec i po je prošlo, a mene evo tri dana užasno, ali baš užasno deru krize :( ..zna li neko do čega je?
User avatar
Zox
Posts: 3791
Joined: 17/04/2002 00:00

#738 Re: Bivši pušaći: Šta vi delate?

Post by Zox »

Znam ja znam ja :D
I sama si govorila, jednom kad raskrstis u glavi, vise nema kriza.
Zasto ti se to desava nakon mjesec i po?
Zato sto u mjesec i po otprilike covjek zaboravi razloge zasto je prestao. Bolje se osjeca, manje kaslje, zdraviji je, nema pritiska u plucima, osjeti mirise itd... Rjecju, osjeca se zdravije, pa mu podsvijest vise ne pravi pritisak da mora prestati.
Isto tako, ukoliko si bacila cigare zbog para, nakon mjesec dana ili imas vise para pa nemas vise taj pritisak, ili imas isto para kao i prije jer ih trosis na druge stvari (ja recimo otkako ne pusim trosim puno vise na zdravu ishranu jer su mi se razbudili okusi i uzivam u kuhanju) i pitas se, u oba slucaja, zasto sam ono ja prestala?
Nakon mjesec i po ne postoji nikakav fizicki razlog zasto bi te pucala kriza. Samo mentalni.
Necu ti govoriti izdrzi, jer nema se tu sta izdrzati, pa cu ti reci raskrsti (opet) :)
User avatar
shmizlica
Posts: 57850
Joined: 18/11/2010 14:35
Location: u oku posmatrača

#739 Re: Bivši pušaći: Šta vi delate?

Post by shmizlica »

zox je to fino objasnio :-D ja sam jednom poslije 6 mjeseci tako beze počela jopet....i bilo mi puno teže opet raskrstiti u glavi :) sada kad mi tako beze padne na pamet ja samo kažem ''a čuj budale'' i puknem ignore na tu misao jer znam da to neće biti samo jedna :mrgreen:
Dinka1
Posts: 30
Joined: 22/04/2016 15:19

#740 Re: Bivši pušaći: Šta vi delate?

Post by Dinka1 »

Bila najteza cetiri dana krize u mom nepusackom zivotu, ali izdrzala sam i presretna sam zbog toga. Nikada vise rob!
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#741 Re: Bivši pušaći: Šta vi delate?

Post by Toto »

disem dvanestu godinu brez cigara
Dinka1
Posts: 30
Joined: 22/04/2016 15:19

#742 Re: Bivši pušaći: Šta vi delate?

Post by Dinka1 »

Kako sam prestala pušiti, konstantno sam bolesna. Tri upale krajnika, tri puta za redom antibiotik. Pluća, nos, sinusi. Strašno :( . Je li još neko imao problema s tim? Da napomenem, prošlo je više od 3 mjeseca kako hvala Bogu ne pušim :roll:
User avatar
fortaleza
Posts: 5592
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#743 Re: Bivši pušaći: Šta vi delate?

Post by fortaleza »

Nisam imao takvih problema pri prestajanju, ali vjerujem da ti se organizam još čisti pogotovo ako si bila dugogodišnji pušač.

Ja sam dimio sve zajedno oko godinu i pol, uz nekoliko prestajanja, a ne pušim već nekoliko mjeseci. Nije mi teško palo, ne bih više nikad.
upsy_daisy
Posts: 639
Joined: 04/01/2016 15:26

#744 Re: Bivši pušaći: Šta vi delate?

Post by upsy_daisy »

Dinka1 wrote:Kako sam prestala pušiti, konstantno sam bolesna. Tri upale krajnika, tri puta za redom antibiotik. Pluća, nos, sinusi. Strašno :( . Je li još neko imao problema s tim? Da napomenem, prošlo je više od 3 mjeseca kako hvala Bogu ne pušim :roll:
Daj ba ne misli više na cigare, prošlo je 3 mjeseca a ti samo tražiš razlog da ih spomeneš.
:)
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#745 Re: Bivši pušaći: Šta vi delate?

Post by Toto »

upsy_daisy wrote:
Dinka1 wrote:Kako sam prestala pušiti, konstantno sam bolesna. Tri upale krajnika, tri puta za redom antibiotik. Pluća, nos, sinusi. Strašno :( . Je li još neko imao problema s tim? Da napomenem, prošlo je više od 3 mjeseca kako hvala Bogu ne pušim :roll:
Daj ba ne misli više na cigare, prošlo je 3 mjeseca a ti samo tražiš razlog da ih spomeneš.
:)
bas tako, posveti se organizmu, imunitetu, kondiciji
Dinka1
Posts: 30
Joined: 22/04/2016 15:19

#746 Re: Bivši pušaći: Šta vi delate?

Post by Dinka1 »

upsy_daisy wrote:
Dinka1 wrote:Kako sam prestala pušiti, konstantno sam bolesna. Tri upale krajnika, tri puta za redom antibiotik. Pluća, nos, sinusi. Strašno :( . Je li još neko imao problema s tim? Da napomenem, prošlo je više od 3 mjeseca kako hvala Bogu ne pušim :roll:
Daj ba ne misli više na cigare, prošlo je 3 mjeseca a ti samo tražiš razlog da ih spomeneš.
:)
Glupost, nego redovno pratim ovaj forum, volim da čitam nova iskustva i da uostalom podijelim i svoje mišljenje. Na osnovu čega si ti to zaključio/la? :|. Pitam, jer sam zaista bolesna i to se dešava kako sam prestala pušiti. Ja nikada neću više zapaliti, jer vidim kako je lijepo, nije mi jasno odakle tebi takvo mišljenje? Ne treba onda ovdje ništa ni pisati a ni pitati :oops:
User avatar
AstorH
Posts: 1895
Joined: 08/03/2014 23:21
Location: Dalmacija

#747 Re: Bivši pušaći: Šta vi delate?

Post by AstorH »

8 godina otkako sam prestao.
Fino'e [SMILING FACE WITH SMILING EYES]
User avatar
KB9
Posts: 8449
Joined: 26/10/2014 08:20

#748 Re: Bivši pušaći: Šta vi delate?

Post by KB9 »

Dinka1 wrote:Kako sam prestala pušiti, konstantno sam bolesna. Tri upale krajnika, tri puta za redom antibiotik. Pluća, nos, sinusi. Strašno :( . Je li još neko imao problema s tim? Da napomenem, prošlo je više od 3 mjeseca kako hvala Bogu ne pušim :roll:
trci, hodaj, vozi biciklo

sve po mogucnosti van grada gdje je zrak cisci
upsy_daisy
Posts: 639
Joined: 04/01/2016 15:26

#749 Re: Bivši pušaći: Šta vi delate?

Post by upsy_daisy »

Dinka1 wrote:
upsy_daisy wrote:
Dinka1 wrote:Kako sam prestala pušiti, konstantno sam bolesna. Tri upale krajnika, tri puta za redom antibiotik. Pluća, nos, sinusi. Strašno :( . Je li još neko imao problema s tim? Da napomenem, prošlo je više od 3 mjeseca kako hvala Bogu ne pušim :roll:
Daj ba ne misli više na cigare, prošlo je 3 mjeseca a ti samo tražiš razlog da ih spomeneš.
:)
Glupost, nego redovno pratim ovaj forum, volim da čitam nova iskustva i da uostalom podijelim i svoje mišljenje. Na osnovu čega si ti to zaključio/la? :|. Pitam, jer sam zaista bolesna i to se dešava kako sam prestala pušiti. Ja nikada neću više zapaliti, jer vidim kako je lijepo, nije mi jasno odakle tebi takvo mišljenje? Ne treba onda ovdje ništa ni pisati a ni pitati :oops:
Ma nije to nikakvo MIŠLJENJE, bezveze prokomentarisah ....

evo neću više
inače za prestanak pušenja pogotovo kako si navela da si bila kritični pušač-svaka čast
a bolesna ko bolesna šta ćeš sad, jačaj organizam, folovi i to ...
User avatar
shmizlica
Posts: 57850
Joined: 18/11/2010 14:35
Location: u oku posmatrača

#750 Re: Bivši pušaći: Šta vi delate?

Post by shmizlica »

ja zaboravila i da jesam :chmoljava:



joj šandi šta mi čikolada duguješ :eh:
Post Reply