Bosanski Patriotizam???

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
Pospanko
Posts: 206
Joined: 26/01/2005 19:25
Contact:

#76

Post by Pospanko »

Vidim da pojedini iz dijaspore kukaju za velikim telefonskim i internet troskovima, sto moraju poslati starcima koji $ ili Euro da plate zimi rezije, jer zima je duga a penzije male. To nema veze sa patriotizmom. Mnogi zele pobjeci iz Bosne, misleci da ih negdje cekaju rasirenih ruku. Znam mnoge koji su iz cista objesa bjezali iz Bosne, mada su tu imali idealne uslove za zivot, gdje su ljudi prodavali svoje stanove i kuce da bi se domogli zapada, jer su sanjali o nekom boljem zivotu. Kao nagradu su dobili radno vrijeme od jutra do sutra, cisto prezivljavanje i posjetu Bosni jednom u par godina. Kada dodu glume da su uspjeli, da imaju kucu, da imaju posao, da djeca sva dobro uce. Kada svako od nas bude spreman raditi sa fakultetom kao cistac, kao sto je spreman to isto raditi negdje na zapadu, tada ce Bosna moci reci da ima patriote koji ce se boriti za njen opstanak i za njeno bolje sutra.
Na nesrecu u Bosni svi cekaju nesto da padne sa neba, svi ocekuju posao isti dan kada zavrse skolu, posao mora biti u struci i dobro placen. Kada slusam nasu omladinu imam osjecaj da su sve naucnici svjetskog glasa. sve znaju i svi misle da trebaju raditi neki lagan posao, koji ce omoguciti ispijanje kafe sa rajom par puta na dan. Svugdje na zapadu postoji termin Volonter, cak je u mnogim skolama to obaveza svakog studenta, kod nas takvi pojmovi ne postoje.
Patriotizam je nesto sto se pokazuje u svakodnevnom zivotu, kada ne bacas smece na svakom koraku, postujuci tako svoju okolinu, kada ne unistavas sve oko sebe, kada kupujes, kupujes domace, kada zivis van zemlje onda je prestavljas u najboljem svijetlu, kada tvojoj drzavi ide lose da ne podvijes rep i pobjegnes nego das svoj doprinos, kada glasas, da glasas za ljude koji mogu nesto promijeniti a ne za stranke koje se prestavljaju kao zastitnici vjere.
Na zalost kod nas je malo iskrenih patriota, vecinom smo mi samo sitni mali nacionalisti, cak ni to nismo u pravom smislu te rijeci.
Toozla
Posts: 3220
Joined: 07/12/2004 02:12
Location: Sarajevo_USA

#77

Post by Toozla »

kekec wrote:Samo 10 KM u kesu i Stedna knjizica
(stara devizna- ljubljanske banke).
Jel´dovoljno da se iskupim? :-D
bolje ti je daj sam....nego da te ja rovim.... :D :D :D

ps- studente i fukare ne diram :D
User avatar
pitt
Posts: 27093
Joined: 03/12/2002 00:00
Location: Steelers Nation

#78

Post by pitt »

Stdent ili ti fukara ....jedno te isto :D:D:D
User avatar
Vodenjak
Posts: 7416
Joined: 03/10/2004 18:45

#79

Post by Vodenjak »

Ne znam ljudi, ali mislim da diskusije kojima se Opanak javlja treba uzeti za vrlo ozbiljne a pitanja koja pokrece jos ozbiljnija...
Kad tad moracemo svi skupa da se izjasnimo po istima i ono sto primjecujem na ovoj temi i ono sto me neobicno raduje je da i oni koji se ne slazu s njim vode jednu vrlo korektnu raspravu.
Ima sanse za nas.. :)

Naime, u cemu je problem?

Ono sto nam je uradio Karadzic i njegova stranka je nesto sto ni kao narod ni kao drzava niti mozemo niti hocemo zaboraviti! I o tome ja naprosto niti volim niti zelim da pricam. Iz prostog razloga sto su taj covjek i oni koji su bili za njega to otvoreno najavljivali, sprovodili, a to rade i dan danas...
Slicna stvar je i sa onim zadrtim HDZ-ovcima sirom Bosne, a posebno Hercegovine...
Ono sto mene zanima je sta mi, koji se borimo za cjelovitu, jedinstvenu i suverenu Bosnu i Hercegovinu radimo da ponukamo pripadnike srpskog i hrvatskog naroda na razmisljanje o patriotizmu prema svojoj BiH?
Budimo posteni, ima nas, BOSNJAKA na ovom forumu, minimum polovina koji se i te kako ne slazemo sa politikom SDA koju provodi u izgradnji Bosne i Hercegovine (ne mogu ni ovdje da ne reagujem sa ironijom - ONI grade Bosnu i Hercegovinu????) I onda se pitam, nakon svega sto je zatrovalo pripadnike svih naroda zadnjih godina, KAKO da ocekujemo od pripadnika ostalih naroda da istoj toj politici vjeruju?
Neko postavi par pitanja Fairu ovdje na koje je isti vrlo korektno i kao "mojim perom" odgovorio...
Kako tumaciti cinjenicu da su oni koji su bili najglasniji za provodjenje referenduma u BiH i koji su se borili protiv BILO KAKVIH PODJELA u istoj, dakle kako tumaciti da su isti od samog pocetka gradili jednonacionalnu i sto je jos gore "jednovjersku" armiju koja je, eto, trebala da se izbori za nedjeljivu Bosnu i Hercegovinu?
Kako da prihvatim da predsjednika predsjednistva BiH pripadnici Armije BiH pozdravljaju sa "Tekbir - Allah vekber?"
Kako da ja prihvatim svojom vojsku u kojoj je pozdrav "Pomoz bog Junaci! - Bog vam pomogo!" ?
Oni koji se osjecaju istinskim BOSANSKIM patriotima, za dobro BOSNE trebali bi da sami sebi postave ista pitanja i da na njih daju prave i iskrene odgovore!
Tu naprosto nesto ne stima, a vi recite sta hocete!
Da zavrsim sa Opankom...
Vise mi se dopada njegov iskreni stav ovdje nego stav nekog Srbina (ili Hrvata) koji bi se ovdje uvlacio u dupe onima koji traze i najmanje slovo pogresno napisano, pa pokusava da dokaze da je on veliki bosanski patriota bez obzira sta oni koji taj "patriotizam" zastupaju rade i cine... Sama cinjenica da je ovdje, da raspravlja, pita, objasnjava, zastupa svoje glediste govori ako nista da mu je STALO! Kao i svima nama! Bez obzira sta zastupamo, koliko se izmedju sebe razlikujemo u stavovima, mi citamo i priznali sebi ili ne kontamo o onome sto je napisano!
Zasto? Pa opet isto - STALO NAM JE!

Ostani zato na forumu Opanak i kazi ono sto mislis. Ne slazem se s tobom u svemu, ali dok si ovdje, ima sanse da raspravimo neke stvari i mozda zajednicki dodjemo do neke istine i neke formule sta nam je ciniti da nam bude bolje...
U mojoj i tvojoj Bosni i Hercegovini!
User avatar
pitt
Posts: 27093
Joined: 03/12/2002 00:00
Location: Steelers Nation

#80

Post by pitt »

Sto se Opanka tice, momak kaze ono sto misli i ja to postujem. Ne vrijedja me a niti ja njega vrijedjam. Jeste da se ne slazemo u misljenju al boze moj...nebi ni valjali da smo svi isti :D

Sto se tice SDA i njihove uloge, ja ih uopste ne smatram kao potreebne faktore (isto vazi za HDZ I SDS). Bosni su potrebna stranke sa gradjanskom orjentacijom koje ce promovisati prosperitet i medjusobno razumjevanje i uvazavanje a ne mrznju i kriminal :D
User avatar
Vodenjak
Posts: 7416
Joined: 03/10/2004 18:45

#81

Post by Vodenjak »

Pospanko wrote:Vidim da pojedini iz dijaspore kukaju za velikim telefonskim i internet troskovima, sto moraju poslati starcima koji $ ili Euro da plate zimi rezije, jer zima je duga a penzije male. To nema veze sa patriotizmom. Mnogi zele pobjeci iz Bosne, misleci da ih negdje cekaju rasirenih ruku. Znam mnoge koji su iz cista objesa bjezali iz Bosne, mada su tu imali idealne uslove za zivot, gdje su ljudi prodavali svoje stanove i kuce da bi se domogli zapada, jer su sanjali o nekom boljem zivotu. Kao nagradu su dobili radno vrijeme od jutra do sutra, cisto prezivljavanje i posjetu Bosni jednom u par godina. Kada dodu glume da su uspjeli, da imaju kucu, da imaju posao, da djeca sva dobro uce. Kada svako od nas bude spreman raditi sa fakultetom kao cistac, kao sto je spreman to isto raditi negdje na zapadu, tada ce Bosna moci reci da ima patriote koji ce se boriti za njen opstanak i za njeno bolje sutra.
Na nesrecu u Bosni svi cekaju nesto da padne sa neba, svi ocekuju posao isti dan kada zavrse skolu, posao mora biti u struci i dobro placen. Kada slusam nasu omladinu imam osjecaj da su sve naucnici svjetskog glasa. sve znaju i svi misle da trebaju raditi neki lagan posao, koji ce omoguciti ispijanje kafe sa rajom par puta na dan. Svugdje na zapadu postoji termin Volonter, cak je u mnogim skolama to obaveza svakog studenta, kod nas takvi pojmovi ne postoje.
Patriotizam je nesto sto se pokazuje u svakodnevnom zivotu, kada ne bacas smece na svakom koraku, postujuci tako svoju okolinu, kada ne unistavas sve oko sebe, kada kupujes, kupujes domace, kada zivis van zemlje onda je prestavljas u najboljem svijetlu, kada tvojoj drzavi ide lose da ne podvijes rep i pobjegnes nego das svoj doprinos, kada glasas, da glasas za ljude koji mogu nesto promijeniti a ne za stranke koje se prestavljaju kao zastitnici vjere.
Na zalost kod nas je malo iskrenih patriota, vecinom smo mi samo sitni mali nacionalisti, cak ni to nismo u pravom smislu te rijeci.
E vala Pospanko, citajuci tvoje prve recenice, zamalo te "poslah" na spavanje! :lol:

Ali sto kazu, utakmica se igra svih 90 minuta pa tako i ja procitah do kraja!
Dobro si ovo napisao, mada si se malo pogresno izrazio u samom pocetku navodeci da ljudi "kukaju" sto salju...
Ne kukaju, vjeruj mi, barem ne u onom klasicnom obliku kuknjave! Ako kukaju, ponajvise je zato sto slati nije lako ni onima koji salju niti je lako primati onima kojima je neophodno, a mladi, zdravi i radini...
U svakom slucaju, jedan vrlo fin osvrt s tvoje strane!
Pozdrav i ne varaj nas vise!
Pospanko sigurno nisi - i te kako si budan sudeci prema ovom komentaru!! :)
User avatar
Vodenjak
Posts: 7416
Joined: 03/10/2004 18:45

#82

Post by Vodenjak »

pitt wrote:Sto se Opanka tice, momak kaze ono sto misli i ja to postujem. Ne vrijedja me a niti ja njega vrijedjam. Jeste da se ne slazemo u misljenju al boze moj...nebi ni valjali da smo svi isti :D

Sto se tice SDA i njihove uloge, ja ih uopste ne smatram kao potreebne faktore (isto vazi za HDZ I SDS). Bosni su potrebna stranke sa gradjanskom orjentacijom koje ce promovisati prosperitet i medjusobno razumjevanje i uvazavanje a ne mrznju i kriminal :D
Pitt!

Jedan si od onih zbog kojih sam sa zadovoljstvom napisao da ima nade za nas!

:)
Toozla
Posts: 3220
Joined: 07/12/2004 02:12
Location: Sarajevo_USA

#83

Post by Toozla »

Ma nemam ja nista protiv opankovog jevljanja....i njemu kao i smackedu cu fino reci, slazem se ili ne slazem se ,a ti imas pravo na drugacije misljenje....
...samo sam htio sprijeciti da se i ova tema pretvori u pitanje ko je poceo rat....ima ih dovoljno...(plus, dobar sam 10 KM u kesu i Stedna knjizica
(stara devizna- ljubljanske banke)....ko kaze da se patriotizam ne isplati) :D
User avatar
pitt
Posts: 27093
Joined: 03/12/2002 00:00
Location: Steelers Nation

#84

Post by pitt »

kako se ne isplati bolan. :D:D:D Pitaj Saju, Cengica, Mandica, Hercegovacke tajkune i ostalu bratiju sto su bili bijeda prije rata a sad su haman pa gospodari nasih sudbina :(
User avatar
Vodenjak
Posts: 7416
Joined: 03/10/2004 18:45

#85

Post by Vodenjak »

A jooooj!
Sto komentar daju samo oni koji JESU potpuno OK i kojima nije potrebno moje pametovanje???

Toozla, Toozla!!!

:-) :)
User avatar
JBT
Posts: 5003
Joined: 20/11/2002 00:00
Location: Korea

#86

Post by JBT »

Nacekat ces se onih drugi. Mozda kad bi rukama pricao.....
debela
Posts: 3201
Joined: 02/07/2002 00:00

#87

Post by debela »

JBT wrote:Nacekat ces se onih drugi. Mozda kad bi rukama pricao.....
ne prizivaj ih! makar jednu noc zelim da se odmorim.
User avatar
pitt
Posts: 27093
Joined: 03/12/2002 00:00
Location: Steelers Nation

#88

Post by pitt »

Pa de se malo ukljucite u diskusiju :D Moji mubarek prstici su se ukocili od tipkanja vise :D:D
User avatar
Vodenjak
Posts: 7416
Joined: 03/10/2004 18:45

#89

Post by Vodenjak »

debela wrote:
JBT wrote:Nacekat ces se onih drugi. Mozda kad bi rukama pricao.....
ne prizivaj ih! makar jednu noc zelim da se odmorim.
:lol: :lol: :lol: :lol:
Toozla
Posts: 3220
Joined: 07/12/2004 02:12
Location: Sarajevo_USA

#90

Post by Toozla »

....malo smo ih zbunili sa BOSANSKIM patriotizmom pa neznaju sta da kazu....ovo im je novost...jos po komitetima nema spremnog odgovora na ovo... :D
User avatar
pitt
Posts: 27093
Joined: 03/12/2002 00:00
Location: Steelers Nation

#91

Post by pitt »

Sad klubovi poslanika vjecaju :D:D:D Kuju se alijanse i spremaju zajednicki potezi. Fakat, jeste li vi primjetili da danas nikoga od desnicara (Ake, Livada, oni hepokovci, hecim, Abdurahman, B-aga, itd) nema ni na mapi. :?

Sile mraka spremaju nesto ko da gledam :D:D:D
User avatar
Vodenjak
Posts: 7416
Joined: 03/10/2004 18:45

#92

Post by Vodenjak »

Toozla wrote:....malo smo ih zbunili sa BOSANSKIM patriotizmom pa neznaju sta da kazu....ovo im je novost...jos po komitetima nema spremnog odgovora na ovo... :D
Dobra ti ta...
Ne bi me zacudilo da politicki savjetnici po komitetima upravo sad traze u rijecniku stranih rijeci i izraza rijec: BOSANSKI!
A vala, trebali bi, kad im je isti vec u rukama, potraziti i pojam: PATRIOTIZAM!

:x
havetinja
Posts: 759
Joined: 12/09/2003 00:00
Contact:

#93

Post by havetinja »

auuuu....vidi sranja..:D...u ruandi :oops:

idem ja javit...u stab :shock:
Last edited by havetinja on 01/02/2005 22:48, edited 1 time in total.
User avatar
Vodenjak
Posts: 7416
Joined: 03/10/2004 18:45

#94

Post by Vodenjak »

pitt wrote:Sad klubovi poslanika vjecaju :D:D:D Kuju se alijanse i spremaju zajednicki potezi. Fakat, jeste li vi primjetili da danas nikoga od desnicara (Ake, Livada, oni hepokovci, hecim, Abdurahman, B-aga, itd) nema ni na mapi. :?

Sile mraka spremaju nesto ko da gledam :D:D:D
Da nije kakav visenacionalni praznik danas sto ga sestrice i njihovi ljubimci skupa slave? :lol: :lol:
nebi
Posts: 1755
Joined: 27/10/2004 23:55

#95

Post by nebi »

Ukljucujem se prilicno kasno,nadam se da mi zemo Obilic nije zaspao.
Sve vrijeme sam bio online,gledao sam jedan od filmova sa umsa.org,
"Izdaja Srebrenice".Zalosno,tragicno,uzasno....tesko je naci pravi opis,
zato necu ni pokusavati.
Ne spominjem Srebrenicu da bih nekome gurnuo pod nos zlocine koje su pocinili njegovi sunarodnjaci niti zelim pozivati na osvetu.Danas sam u razgovoru sa prijateljima spomenuo problem pijeteta prema mrtvima u zemlji kao sto je Bosna.Normalno,poslije rata svi oplakuju svoje a za druge ima samo sutnja ili "pravo im budi".
Mozemo li uopste razgovarati o patriotizmu dok ne shvatimo znacenje neduznih zrtava na drugoj strani?Ili ce taj i takav patriotizam biti ogranicen na "moje",odnosno lokal- da ne kazem nacionalni patriotizam.
Toozla
Posts: 3220
Joined: 07/12/2004 02:12
Location: Sarajevo_USA

#96

Post by Toozla »

nebi wrote: Mozemo li uopste razgovarati o patriotizmu dok ne shvatimo znacenje neduznih zrtava na drugoj strani?Ili ce taj i takav patriotizam biti ogranicen na "moje",odnosno lokal- da ne kazem nacionalni patriotizam.
mislim da mozemo i da trebamo....

to, o cemu ti pricas, je neophodno ali se ne moze desiti preko noci...
po meni, razgovor o patriotizmu je trazenje zajednickog konsenzusa o ljubavi prema zemlji u kojoj smo svi rodjeni...mislim da nam ovakav razgovor samo moze pomoci da o drugim, tezim temama porazgovaramo drugacijim stilom od dosadasnjeg...
User avatar
Vodenjak
Posts: 7416
Joined: 03/10/2004 18:45

#97

Post by Vodenjak »

nebi wrote:Ukljucujem se prilicno kasno,nadam se da mi zemo Obilic nije zaspao.
Sve vrijeme sam bio online,gledao sam jedan od filmova sa umsa.org,
"Izdaja Srebrenice".Zalosno,tragicno,uzasno....tesko je naci pravi opis,
zato necu ni pokusavati.
Ne spominjem Srebrenicu da bih nekome gurnuo pod nos zlocine koje su pocinili njegovi sunarodnjaci niti zelim pozivati na osvetu.Danas sam u razgovoru sa prijateljima spomenuo problem pijeteta prema mrtvima u zemlji kao sto je Bosna.Normalno,poslije rata svi oplakuju svoje a za druge ima samo sutnja ili "pravo im budi".
Mozemo li uopste razgovarati o patriotizmu dok ne shvatimo znacenje neduznih zrtava na drugoj strani?Ili ce taj i takav patriotizam biti ogranicen na "moje",odnosno lokal- da ne kazem nacionalni patriotizam.
Lijepo receno nebi!
Nadati se da ce doci dan kad cemo moci o svemu otvoreno i glasno progovoriti bez da se bojimo "krivih tumacenja" bilo s "njihove" ili s "nase" strane!
Dan kada ce progovoriti LJUDI, a ne pripadnici ovih ili onih nacija, partija, mahala, plemena....
nebi
Posts: 1755
Joined: 27/10/2004 23:55

#98

Post by nebi »

Toozla,razgovori izmedju mene i tebe,pitt-a,opanka,car-x itd nikad nisu ni bili problematicni.Problemi su se javljali uvijek kada bi neki od nosilaca vrhovne
istine (ili jedne od tri vrhovne istine) poceo da provocira.Znaci,mi cemo lako
(ili uz male poteskoce) naci konsenzus.Ali sta je sa ostalima?
Pitanje od milion KM je: koliko je potencijalnih patriota medju ostalima,
koji su jednostavno isprovocirani,nezaposleni,gladni,povrijedjeni ili sta vec?
I koliko je profesionalnih provokatora koji ovo stanje frustracije ciljano odrzavaju,ubijajuci tako bilo kakvu pomisao na konsenzus?
sekiracija1
Posts: 320
Joined: 28/05/2004 21:57

#99

Post by sekiracija1 »

Dobro zlaja dokle smo dosli,po vasem misljenju,moze li se podvuci jedna barem isprekidana crta i nekolikoa,b,c,ova ???
nebi
Posts: 1755
Joined: 27/10/2004 23:55

#100

Post by nebi »

Molio bih da ne reagujete na provokacije.Nije dostojno teme.
Post Reply