Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (anketa)

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Locked

Problem pasa lutalica u Sarajevu treba riješiti...

vraćanjem šintora na ulice
241
82%
izgradnjom azila za pse
54
18%
 
Total votes: 295

blue033
Posts: 531
Joined: 10/01/2005 15:47
Location: Sarajevo

#501 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by blue033 »

popić wrote:

Lokalna zajednica je najveći krivac jer nije obezbjedila finansijska sredstva za izgradnju skloništa za pse i ostale životinje, u kojima su one mogle biti stavljene pod kontrolu razmnožavanja, čime bi se još davno drastično smanjio današnji broj pasa na ulicama. :
Po nekoj računici sa interneta u Sarajevu ima oko 10 000 pasa lutalica, cifra od 500 KM mjesečno za jednog psa u azilu je iz istog izvora. Ukupno iznosi nevjerovatnih 5.000.000 KM mjesečno za Sarajevo. Ovo su okvirne cifre, ali u svakom slučaju to je ogroman novac, djeca umiru jer im roditelji nemaju 10.000 za liječenje. Kako da lokalna zajednica obezbjedi ova sredstva??? Jedini način je da se uprate ovi čovjekomrzci sa interneta i da im se uvede porez od 1000KM mjesečno za azile. Daleko od toga da mrzim životinje, ali ova situacija izmiče kontroli.

Stalno slušam zakon ovo zakon ono.... Pa u ovoj državi se pola zakona ne sprovodi zbog raznih razloga. A ovaj zakon se ne može sprovesti jer nema PARA, tako da se ovaj zakon NIKAD u BiH neće sprovesti. Nijedan zakon nije nepromjenjiv, tako ni ovaj. Najbolje da se počne raditi na izmjenama zakona koji bi se mogao sprovoditi, i na način da se zaštite i životinje i građani sa kompromisom svih zainteresiranih strana. Kad bi se samim donošenjem zakona sređivale stvari, onda bi najbolje bilo da se donese zakon na državnom nivou da minimalna plata u BiH bude 5.000 KM i da svaki stanovnik mora biti zaposlen.

P.S Kod Elektroprivrede se okotila kuja ima dvoje mladih još nisu progledali, bolje bi bilo da neko ode i nahrani je jer joj je sudbina koliko znam neizvjesna nego što piskaraju po forumu.
Medolinooo
Posts: 213
Joined: 11/11/2012 13:09

#502 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by Medolinooo »

av mau pokrenula peticiju na internetu da se organizuje Animal Police FB, skupljaju potpise, dajte neka neko napravi peticiju(ja bih pokrenuo ali ne znam), da zelimo ukidanje zakona, da se ovome stane vise u kraj jednom, nemojmo dozvoliti da nam opet sacica djece kroji sudbinu, organizujmo se, napravite peticije na internetu, po gradu skupljamo potpise, ovo ne moze vise ovako, imamo i mi neka prava a ne samo psi, imamo pravo na sigurnost u spostvenom gradu, da hodamo bez straha ulicom, da nam se djeca mirno igraju po parkovima, DOSTA JE VISE!!!!
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#503 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by julisiz es grant »

Medolinooo wrote:av mau pokrenula peticiju na internetu da se organizuje Animal Police FB, skupljaju potpise, dajte neka neko napravi peticiju(ja bih pokrenuo ali ne znam), da zelimo ukidanje zakona, da se ovome stane vise u kraj jednom, nemojmo dozvoliti da nam opet sacica djece kroji sudbinu, organizujmo se, napravite peticije na internetu, po gradu skupljamo potpise, ovo ne moze vise ovako, imamo i mi neka prava a ne samo psi, imamo pravo na sigurnost u spostvenom gradu, da hodamo bez straha ulicom, da nam se djeca mirno igraju po parkovima, DOSTA JE VISE!!!!
Ima FB grupa, zove se isto kao i ova tema, ukucaj i lajkaj...i to je nešto za početak. Nek' se čuje i naš glas.
Medolinooo
Posts: 213
Joined: 11/11/2012 13:09

#504 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by Medolinooo »

Vec sam u toj grupi :) mislim da bi se trebali malo vise aktivirati, nemamo nista od lajkova, treba nesto konkretno uraditi, recimo potpisivanje peticija na ulicama, vjerujem da bi imali vise potpisa nego preko interneta
huxley
Posts: 636
Joined: 05/08/2009 09:56

#505 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by huxley »

Vec sam u toj grupi mislim da bi se trebali malo vise aktivirati, nemamo nista od lajkova, treba nesto konkretno uraditi, recimo potpisivanje peticija na ulicama, vjerujem da bi imali vise potpisa nego preko interneta
- Idi na prvi post ove teme, i pošalji tekst apela na adrese iz tog posta
- na fb, mobilizuj prijatelje da urade isto
- ako imaš poznanike na pozicijama koji mogu lobirati da se izmjeni zakon, razgovaraj sa njima

A ne brini se, radi se već dosta stvari, biće to OK, samo malo strpljenja.
User avatar
Prpa.ba
Posts: 11003
Joined: 15/08/2006 21:34
Location: Podrucje pod Upravom OHR-a

#506 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by Prpa.ba »

Medolinooo wrote:Vec sam u toj grupi :) mislim da bi se trebali malo vise aktivirati, nemamo nista od lajkova, treba nesto konkretno uraditi, recimo potpisivanje peticija na ulicama, vjerujem da bi imali vise potpisa nego preko interneta
Buduci da su agresivni zastupnici ljudskih prava za divlje zivotinje zastupljeniji na internetu nego u stvarnosti, rezultati ove ankete su vise nego porazavajuci po iste, posebno zbog cinjenice da im nije strano ni kloniranje ne bi li vodu naveli na svoj mlin. Vjerujem da bi ovakve ankete ili referendum zavrsili i sa 95% glasova ZA vracanje higijenske sluzbe, a ustavna vecina je sigurno za "agilnu" eliminaciju divljih zivotinja iz urbanih sredina. Divljih zivotinja je sve vise, ove godine ce problem doci do vrhunca.

Jos jednom bih apelirao na agresivne zastupnike ljudskih prava za divlje zivotinje da pokazu samilost prema zivotinjama koje toliko vole, i da se zajedno sa nama aktiviraju na polju sistematskog rjesenja problema sa kojim se suocavamo. Prozivanjem svih neistomisljenika potencijalnim ubojicama, zlocincima i generalno "nizom rasom", ne cinite sebi uslugu, gradite animozitet prema sebi i odlazete finalno rjesenje problema koji ce se kad-tad sigurno rijesiti. Sprijecimo ljudske zrtve i sprijecimo patnje zivotinjama- inace ce stihijsko rjesavanje problema sigurno biti u formi endlösunga protiv kojeg se nece moci boriti ni vi ni animal police, mentalitet rulje ce zgaziti sve pred sobom. Budimo slozni i pocnimo rjesavati problem prije nego dodje do ljudskih zrtava i masovne i protuzakonite eliminacije divljih zivotinja u urbanim sredinama. :thumbup:
User avatar
It_is_a_Leclerc
Posts: 19223
Joined: 23/05/2012 23:51
Location: Osmatračnica

#507 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by It_is_a_Leclerc »

Medolinooo wrote:av mau pokrenula peticiju na internetu da se organizuje Animal Police FB, skupljaju potpise, dajte neka neko napravi peticiju(ja bih pokrenuo ali ne znam), da zelimo ukidanje zakona, da se ovome stane vise u kraj jednom, nemojmo dozvoliti da nam opet sacica djece kroji sudbinu, organizujmo se, napravite peticije na internetu, po gradu skupljamo potpise, ovo ne moze vise ovako, imamo i mi neka prava a ne samo psi, imamo pravo na sigurnost u spostvenom gradu, da hodamo bez straha ulicom, da nam se djeca mirno igraju po parkovima, DOSTA JE VISE!!!!
Zakon o zaštiti i dobrobiti životinja nije donijela nikakva gruap djece, već svih 42 poslanika u državnom parlamentu, što je prvi i poslijednji put u zadnjih 15 godina da su poslanici tog doma glasali za jedan od zakona iz evropske pravne stečevine.

U najkraćem, ovo je jedini zakon iz seta zakona koje trebamo usvojiti za članstvo u EU koji smo dosad usvojili. Pa nek' se i on ukine ?!

Luckasta smo mi država, pa to ti je.
User avatar
znalac
Posts: 155
Joined: 20/05/2011 15:42

#508 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by znalac »

anketa je rekla sve :bih:

zasto ja da trosim novac za kerove lutalice, bolje da uplatim sebi neki kurs jezika ili sl. sta imam od kerova???

I ja sam vlasnik psa o kojem uredno vodim racuna vec 8 god. a drugi kerovi me apsolutno ne interesuju...kao i svugdje na svijetu, ukoliko pas nema vlasnika ide u azil, ukoliko ne bude udomljen kroz recimo 10 dana ide na egzekuciju :D

ovi lazni ljubitelji pasa kod znas zele da u ovoj drzavi bude milijardu kerova lutalica, da im mi svi uplacujemo zdravstveno i penziono osiguranje, da ih lijecimo na prestiznim svjetskim klinikama i dr. gluposti...otrijeznite se, zelite spasiti pse, udomite onoliko koliko mozete, ostalo na eutanaziju; i ja sam prije 8 god. udomio malo kuce, vise od toga nisam mogao, a sto se tice ostalih lutalica, sta cu im ja takav im grah pao
User avatar
drug_profi
Posts: 50604
Joined: 16/07/2012 16:00

#509 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by drug_profi »

huxley wrote:
Zakon o zaštiti i dobrobiti životinja nije donijela nikakva gruap djece, već svih 42 poslanika u državnom parlamentu, što je prvi i poslijednji put u zadnjih 15 godina da su poslanici tog doma glasali za jedan od zakona iz evropske pravne stečevine.
Slagali su te budalice moja mala, slagali. The Truth shall set you free.

Ovo 'evropska pravna stečevina' tako pompozno zvuči da jedva prekucah, ali ovaj tenutni zakon nema veze s tim, i uskoro će se promijeniti.
I nece se zakon ukinuti. On treba da postoji, samo ce se izmjeniti u dijelu gdje se propisuje eutanazija.
User avatar
It_is_a_Leclerc
Posts: 19223
Joined: 23/05/2012 23:51
Location: Osmatračnica

#510 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by It_is_a_Leclerc »

huxley wrote:
Zakon o zaštiti i dobrobiti životinja nije donijela nikakva gruap djece, već svih 42 poslanika u državnom parlamentu, što je prvi i poslijednji put u zadnjih 15 godina da su poslanici tog doma glasali za jedan od zakona iz evropske pravne stečevine.
Slagali su te budalice moja mala, slagali. The Truth shall set you free.

Ovo 'evropska pravna stečevina' tako pompozno zvuči da jedva prekucah, ali ovaj tenutni zakon nema veze s tim, i uskoro će se promijeniti.
Prvo, nisam budala. Da li post ima uvredljivu konotaciju, ocijenit će administracija foruma.
Drugo, jeste evropska pravna stečevina. Da ti citiram poslanike parlamentarne skupštine BiH.
Dušanka Majkić (SNSD) : "Na nas je vršen strašan pritisak od stane međunarodnih zvaničnika da ne smijemo dozvoliti da BiH bude jedina zemlja u Evropi koja će dozvoliti da gleda slike krvavih borbi bikova i slično. Ovo je evropski zakon, morao je biti usvojen i tačka". (Dnevni avaz)
Ljubomir Kalaba (Direktor Agencije za veterinatstvo BiH) : "Zakon o zaštiti i dobrobiti životinja u BiH je rađen u uskoj saradnji sa međunarodnih institucijama, po uzoru na neke druge zemlje članice Evropke Unije, i drugačiji nije mogao biti". (Nezavisne novine)

E sad, da li su međunarodni zvaničnici na koje je mislila Majkićka zapravo članovi fantomskih NVO-a koji su zbunili i direktora Agencije za veterinarstvo, to ostavljam drugima na procjenu.

Zakon je dobar, evropski i vrlo civilizovan. To što bismo mi brisali svaki član zakona koji nam ne odgovara, nije dobro i neće proći.
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#511 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by respo »

It_is_a_Leclerc wrote:Zakon o zaštiti i dobrobiti životinja je zakon iz seta zakona tzv. "evropske pravne stečevine" i jedini "evropski" zakon kojeg je Parlamentarna skupština BiH usvojila od početka svog rada.

Nemaju nikakve "ćukoljubne" NVO nikakve veze s tim, ali da se to sazna trebalo bi malo googlati, čitati i informisati se, a ko će to...
pa nabijem ja parlament na jarbol sto nisu taj zakon zadnji usvojili ako im je cilj eu
lako je usvojiti to
nek sada izglasaju da ne vazi a kad bude vrijeme lako cemo mi to opet usvojiti
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#512 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by respo »

na koga ce registrovati 10 milja pasa
da nece ono odokativno ko se nadje u njegovoj blizini njegov je pas
a za azila ima para mjesecno na psa 500 maraka a koliko ce biti u azilu pitaj ogovorne za azile
gdje su oni hlade muda na sejselima
bolje i tih 200 da ode u nepovrat nego 500 svaki mjesec
a kad vec znas kako ide eutanazija cekic je 20 maraka s njim moze se eutanizirati 100 pasa znaci jos manji trosak

ps znaci rijesen problem za 2000 maraka
User avatar
Phia
Posts: 1438
Joined: 01/12/2006 00:33
Location: Sarajevo
Contact:

#513 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by Phia »

respo wrote:na koga ce registrovati 10 milja pasa
da nece ono odokativno ko se nadje u njegovoj blizini njegov je pas
a za azila ima para mjesecno na psa 500 maraka a koliko ce biti u azilu pitaj ogovorne za azile
gdje su oni hlade muda na sejselima
bolje i tih 200 da ode u nepovrat nego 500 svaki mjesec
Nisi bas shvatio..registrovati pse u vlasnistvu, u avliji, na lancu, u kuci.
I nije to 200 KM jednokratno za eutanaziju vec po 200 u nedogled jer stalno nove izbacuju. To ti dodje svaki mjesec ko za azil s obzirom da se kuja u seljaka koti 2 puta godisnje.
Zivotni vijek psa na ulici je vrlo kratak ali to je nebitno kad nove dovlace vlasnici cija zivotinja nije niti cipirana pa je sutne kad mu je cejf ili pusti da se malo istrese na okolnim kujama, ni vakcinisana, niti placa na nju porez, niti ga iko kaznjava sto je istresao kartonsku kutiju sa kucicima. Ja u prosjeku vidim svako 7 dana barem 5 novih izbacenih pasa. Samo ujutro osvanu. Po njihovom se ponasanju vidi da su izbaceni, izgubljeni, istraumirani, dezorjentisani..
Udji na pik pa ces vidjeti silne pse sto se prodaju. Ko to prati? Drzava? Ahaaa...
Pazi ovo http://www.pik.ba/?trazilica=&id=208&vr ... ija=669&t= 5000+ pasa na oglasima u prodaji! Od cega je barem pola okot od prosjecno 5 kucica. Tvojih 10 milja je mala maca prema ovoj masineriji bez ikakve kontrole. Drzava gleda i gubi novac.
Vase rjesenje je izuetno skupa stvar za drzavu ako ce se nastaviti ovakva neodgovornost vlasti kao do sad po pitanju vlasnickih pasa i napustanja. I neka mi niko ne kaze da ce registrovati pse kad se uvede eutanazija. Koja budala u to vjeruje jos nakon 4 godine nerada? Problem bijedni server i krs od kompjutera u svakoj vet stanici. I da debilni ispektori zaredaju od kuce do kuce. Neka se ubiju.
zvrk
Posts: 1710
Joined: 19/08/2008 13:00

#514 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by zvrk »

Superhik_ wrote:
jedino ako je u ovo uključen posljednji obrok po želji, pa dotični naruči pečenog ovna. :lol:
materijal kosta oko 30 - 40 KM
i to za trofaznu eutanaziju - tj prvo uspavljivanje pa onda usmrcivanje

za eutanaziju i zbrinjavanje leša (odvoz kafilerije) za psa kojem je hadžo autom prelomio kičmu i ostavio ga da leži u jarku - u ponedjeljak su mi na veterinarskom fakultetu tražili skoro 200 KM

citiram: "eutanazija je 100 KM", ovo zbrinjavanje (klimanje glavom u znak nekog unutrasnjeg racunanja) leša...
pa eto, sve ovo bez PDV_a, a sa pdv-om skoro 200 KM vas sve izidje...
User avatar
drug_profi
Posts: 50604
Joined: 16/07/2012 16:00

#515 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by drug_profi »

Eutanazija ljubimaca (koktel: anestetik+barbiturati) u Americi se radi za 65$ na komercijalnoj bazi. Spaljivanje je jos toliko. Mi cemo ove svoje vjerovatno zakopati.

@phia
Upravo slucaj iz Hrasnice koji navodis pokazuje da se zakon mora promjeniti jer ovako kako je napisan ne moze da se provede. Lijepo je sve to zamisljeno, ali sredstava nema i niko normalan u ovoj zemlji nece dozvoliti da je ker preci od covjeka ni pred zakonodavcima ni pred EU.
Ovaj zakon je provodiv samo kad imas prazne ulice, higijenicarsku sluzbu koja hvata izbacene pse i vodi ih u azil, gdje ce svako onaj ko zeli udomiti psa moci doci i u roku 15-20 dana preuzeti odgovornost za psa. Moze se to i stimulisati npr. besplatnim chipiranjem i sterilizacijom usvojenih. Ali u situaciji kad imas hiljade njih na ulicama i gdje je bar pola nesterilisano (ovih dana svuda vidjam kujice sa okotom), situacija se mora nazvati potpuno nekontrolisanom. Ako se drzava nece potruditi da zivotinje budu humano uspavane ko ce onda? Eto vaumjau nek se ukljuce u te centre i nek pomognu da im zadnji sati prodju bez stresa i nek garantuju humani postupak. To im je i sansa da se uzme jos koja pinka iz budzeta.
I da budete svjesni da niko ovdje ne trazi da se psi muce, kolju, satiru, nego da se humano uspavaju u najboljem interesu ovog drustva, jer je to problemkoji mora da se rijesi a postojeci zakon ga ne moze rjesiti.

Cak i ovakva izmjena koju mi predlazemo kostala bi jako mnogo i pitanje je da li bi bila provodiva dovoljno brzo, jer ovdje i jeste brzina bitna. Sto duze bude trajalo bice skuplje i sa manje efekta.
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#516 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by respo »

Phia wrote:
respo wrote:na koga ce registrovati 10 milja pasa
da nece ono odokativno ko se nadje u njegovoj blizini njegov je pas
a za azila ima para mjesecno na psa 500 maraka a koliko ce biti u azilu pitaj ogovorne za azile
gdje su oni hlade muda na sejselima
bolje i tih 200 da ode u nepovrat nego 500 svaki mjesec
Nisi bas shvatio..registrovati pse u vlasnistvu, u avliji, na lancu, u kuci.
I nije to 200 KM jednokratno za eutanaziju vec po 200 u nedogled jer stalno nove izbacuju. To ti dodje svaki mjesec ko za azil s obzirom da se kuja u seljaka koti 2 puta godisnje.
Zivotni vijek psa na ulici je vrlo kratak ali to je nebitno kad nove dovlace vlasnici cija zivotinja nije niti cipirana pa je sutne kad mu je cejf ili pusti da se malo istrese na okolnim kujama, ni vakcinisana, niti placa na nju porez, niti ga iko kaznjava sto je istresao kartonsku kutiju sa kucicima. Ja u prosjeku vidim svako 7 dana barem 5 novih izbacenih pasa. Samo ujutro osvanu. Po njihovom se ponasanju vidi da su izbaceni, izgubljeni, istraumirani, dezorjentisani..
Udji na pik pa ces vidjeti silne pse sto se prodaju. Ko to prati? Drzava? Ahaaa...
Pazi ovo http://www.pik.ba/?trazilica=&id=208&vr ... ija=669&t= 5000+ pasa na oglasima u prodaji! Od cega je barem pola okot od prosjecno 5 kucica. Tvojih 10 milja je mala maca prema ovoj masineriji bez ikakve kontrole. Drzava gleda i gubi novac.
Vase rjesenje je izuetno skupa stvar za drzavu ako ce se nastaviti ovakva neodgovornost vlasti kao do sad po pitanju vlasnickih pasa i napustanja. I neka mi niko ne kaze da ce registrovati pse kad se uvede eutanazija. Koja budala u to vjeruje jos nakon 4 godine nerada? Problem bijedni server i krs od kompjutera u svakoj vet stanici. I da debilni ispektori zaredaju od kuce do kuce. Neka se ubiju.
a ti izgleda nisi skontala
lako cemo mi te u avlijama kucama stanovima
sta cemo sa ovih 10000 koji su vec na ulicama?
vidim kako im je kratak vijek evo vec par godina gledam jedne te iste pse u mahali nikako da im vijek trajanja istekne
huxley
Posts: 636
Joined: 05/08/2009 09:56

#517 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by huxley »

Prvo, nisam budala. Da li post ima uvredljivu konotaciju, ocijenit će administracija foruma.
Drugo, jeste evropska pravna stečevina. Da ti citiram poslanike parlamentarne skupštine BiH.
Dušanka Majkić, Ljubomir Kalaba, EU, rezonovanje, interesi građana BiH........ C'mon.

Izvini ako sam te uvrijedio, nije mi bila namjera. Nije mi bitno da li ću dobiti ban, a vidim po postovima da si pametna, i u puno stvari se slažemo, samo ne na ovoj temi. Da si roditelj čije dijete je ugrizao pas lutalica, kao ja, shvatila bi me.
Last edited by huxley on 25/01/2013 12:45, edited 1 time in total.
huxley
Posts: 636
Joined: 05/08/2009 09:56

#518 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by huxley »

Kud bi bosanac nego u pecinu nazad..
Mala djeca vole Haribo mede. I maloj djeci nije jasno kako neko ne voli Haribo mede. Kada mala djeca ponude odrasloj osobi Haribo medu, i odrasla osoba odbije, djeca su zbunjena. To je zato što njihove male glavice ne razumiju da neko može da ne voli nešto što se njima sviđa. Većina odralih razumije da neko drugi možda ne voli ono što se njima sviđa, ili se ne slaže sa njihovim stavovima. Jedan dio odraslih, opet, i dalje nastavi nuditi Haribo mede, ili ubjeđivati ostale u svoje stavove.
User avatar
drug_profi
Posts: 50604
Joined: 16/07/2012 16:00

#519 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by drug_profi »

Superhik_ wrote:
drugi profil wrote:Eutanazija ljubimaca (koktel: anestetik+barbiturati) u Americi se radi za 65$ na komercijalnoj bazi. Spaljivanje je jos toliko. Mi cemo ove svoje vjerovatno zakopati.

.
da i? kakve to ima veze sa nama? da li naši radnici dobijaju platu od nekoliko hiljada dolara?
NE. Upravo zato kazem da je cifra od 200 KM po psu nerealna. Sredstva kostaju 40$ i to je vjerovatno priblizno ovdasnjim troskovima materijala. I za nabavku ovih sredstava i materijala se moze napraviti tender i proci dosta jeftinije. Jednako tako bi se trebali volonteri ukljuciti da sprijece otaljavanje, stednju na sredstvima, pa tako i patnju zivotinja koje nisu krive sto nam smetaju, ali problem se mora rijesiti.

Istovremeno sa tim, poostriti provodjenje i kontrolu provodjenja istog zakona. Obziorm da psa ne mozes legitimisati, a ne mozes ni gazdu ako nemas ovlasti, trebala bi neka vrsta policije da se brine o kontroli chipiranja. Sve ovo je jako skupo i opet se povlaci pitanje mozemo li mi ovo sebi priustiti i nije li najlakse rjesenje ono starinsko, hvatanje mrezama i injekcija u srce? Trcimo pred rudu, donosimo propise i zakone samo da bi zamazali oci biracima, a ne stavaramo realnu osnovu za sve te izdatke i troskove. Opet kazem suludo je pomisliti na tolike milione koji ce biti potroseni ovako ili onako za rjesenje problema koji se ranije rjesavao za cijenu mjesecne plate 5-6 ljudi. Istovremeno, ne znam reci gdje bi sve humanije i potrebnije bilo uloziti isti novac.
User avatar
ProS
Posts: 675
Joined: 19/09/2004 23:23

#520 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by ProS »

cudno kako pasobriznici postavljaju maksimalisticke zahtjeve, ne gledajuci cijenu i ignorisuci slucajeve prepadanja i zastrasivanja gradjana :shock: tako da se rjedje ovdje radi o fanatizmu i humanizaciji pasa, a cesce o zadrzavanju fotelja i pocetnih pozicija koje su u startu neravnopravne u dijalogu sa obicnim covjekom, jer obican covjek ima na umu sigurnost, ima na umu nepravdu, jer pare idu u ogranizacije i nvo, koji cine ili stranacki podmlaci ili ratni profiteri. ima na umu da ako napravi ustedu budzeta, da ce biti bolje svima nama, malo je reci i da obican covjek ne mrzi zivotinje...

sto se tice evropskih zakona, uvijek postoji mogucnost da drzava donese zakon ili ratifikuje medjunarodni sporazum koji je ispred drustvenih mogucnosti, pa drzava tad odlucuje o suspenziji ili rezervi sastavnog dijela, da nije tako, mi bismo sve pare trosili na usvojene standarde iz medj. ugovora :D

a sto se tice lutalica, ja bih sve lutalice iz azila pustio da im se pridruze, jer ne vidim koju svrhu ostvaruju azili, ja svejedno naoruzan kamenicom hodam, svejedno nasiroko zaobilazim copore koje gore pomenuti fanatici hrane pa oni jure aute vascijeli dan, ali mi je eto zao drugih ljudi, a to pasobriznici nece shvatit

inace, mene zanima da li je odnos covjeka sa psom (a ne psa sa covjekom) bio predmet naucne obrade,medicinske ili socioloske, jer su mi neke stvari nejasne, od svodjenja zastite zivotinja samo na PSE preko humanizacije psa pa do ovog stanja mrznje prema covjeku :?
User avatar
Prpa.ba
Posts: 11003
Joined: 15/08/2006 21:34
Location: Podrucje pod Upravom OHR-a

#521 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by Prpa.ba »

Na kraju krajeva, i da je 200 KM po eutanaziji divlje zivotinje, to je jednokratan trosak i rjesava problem. Ovako imamo 150 KM troska na mjesecnoj bazi za svaku divlju zivotinju tokom cijelog njenog zivota, a razmnozavanje se nastavlja. Napominjem, da se ovog trenutka krene sa provedbom nekog novog zakona u kojem ce se zivotinja 30 dana drzati u azilu a potom uspavljivati, trebale bi nam dvije godine da se problem svede na razumnu mjeru.

Ovakvo ponasanje zakonodavaca i Av-Muraioida samo vodi stihiji koja ce doci prije ili kasnije, kada divlje zivotinje nekoga izgrizu na smrt. Drustvena reakcija nece izostati, i na kraju ce zivotinje najvise ispastati, sto me i ne cudi imajuci na umu da su i "ljubitelji zivotinja" ipak samo obicni balkanci, koje umjesto nacije i vjere fura "ljubav" prema divljim zivotinjama, pa su nespremni za bilo kakav dijalog, dogovor ili sistematizam u rjesavanju problema. "Neka institucije rade svoj posao"- pogodite gdje jos cujemo takva genijalna rjesenja gorucih problema u nasem drustvu? :thumbup:
User avatar
It_is_a_Leclerc
Posts: 19223
Joined: 23/05/2012 23:51
Location: Osmatračnica

#522 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by It_is_a_Leclerc »

Da li neko može sa financijske strane usporediti troškove eutanazije i hemijske sterilizacije ? Ja bih rekao da je ovo drugo, ne samo jeftinije, nego i kudikamo dugotrajnije riješenje.

Jer, ne treba zaboraviti u troškove eutanazije uračunati troškove zbrinjavanja leševa, njihovog uklanjanja, i slično, dok bi se sterlizacijom npr. ženki dosta efikasno smanjio broj pasa lutalica.
User avatar
drug_profi
Posts: 50604
Joined: 16/07/2012 16:00

#523 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by drug_profi »

It_is_a_Leclerc wrote:Da li neko može sa financijske strane usporediti troškove eutanazije i hemijske sterilizacije ? Ja bih rekao da je ovo drugo, ne samo jeftinije, nego i kudikamo dugotrajnije riješenje.

Jer, ne treba zaboraviti u troškove eutanazije uračunati troškove zbrinjavanja leševa, njihovog uklanjanja, i slično, dok bi se sterlizacijom npr. ženki dosta efikasno smanjio broj pasa lutalica.
Opet da karikiramo: nece oni nas yebat, nego ujest.
I sterilisani psi traze hranu i agresivni su kad su gladni. I oni se okupljaju u copore i oni imaju fizioloske potrebe, i oni laju za autima, i oni imaju opasne zube, i oni mogu prenijeti bolesti, i oni mogu ubiti, itd.
I ima ih toliko da se stvar vise ne moze rjesiti samo sprjecavanjem nastajanja novih generacija.

I kako sterilzacija moze biti dugotrajnije rjesenje od eutanazije. Jbt?
User avatar
Hemera
Posts: 3659
Joined: 08/08/2010 01:22

#524 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by Hemera »

Superhik_ wrote:
drugi profil wrote:Eutanazija ljubimaca (koktel: anestetik+barbiturati) u Americi se radi za 65$ na komercijalnoj bazi. Spaljivanje je jos toliko. Mi cemo ove svoje vjerovatno zakopati.

.
da i? kakve to ima veze sa nama? da li naši radnici dobijaju platu od nekoliko hiljada dolara?

ne vjerujem da spaljivanje u kafileriji sarajevskoj more koštati 65$ niti spavanje toliko
eutanazija je jeftinija i djelotvornija.
jaca78
Posts: 639
Joined: 28/09/2005 18:12

#525 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by jaca78 »

vidim ovdje ima onih koji su za "humano" rješavanje čekićima, hemijskim sredstvima... Tipično za naš mentalitet - silom na sve slabije od sebe, pse, djecu, žene, homoseksualce... Sumnjam da ste inače tako hrabri.
Locked