Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (anketa)

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Locked

Problem pasa lutalica u Sarajevu treba riješiti...

vraćanjem šintora na ulice
241
82%
izgradnjom azila za pse
54
18%
 
Total votes: 295

1921
Posts: 124
Joined: 27/01/2010 21:42

#226 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by 1921 »

Phia wrote:
Mozda da pocnes od ozbiljnosti problema pasa lutalica koji svakodnevno napadaju gradjane, koji po citavu noc laju tako da ljudi ne mogu zaspati i koji su poklali cetiri kengura u zoo vrtu i gotovo sve macke po Sarajevu.
Ili od ozbiljnosti da su politicari pok(l)rali sav narod i sad imamo 50% nezaposlenih i svaki dan pljacke. A buka koja ti smeta e pa znas u EU ljudima smeta ezan jer je buka i tamo se ne smije svirati autima kroz citav grad svake srijede i subote kad je vjencanje a kod nas ozbiljnih smije..
Niti ezani, niti automobilske trube se ne cuju u 03:00, u 04:00...
S druge strane, koljaci macaka i ostalih zivotinja laju po cijelu noc.

I sta ti uopste pokusavas? Da nam kazes da ovo jeste problem, ali ga jos ne treba rjesavati, jer nisu rijeseni ni drugi problemi? :roll: Nemojte jos cuke, de prvo kriminalce, pa cemo onda cuke. Znaci kad bi se kriminal iskorijenio, kad ljudi vise ne bi bacali smece i trubili iz automobila, ti se tad ne bi bunila protiv eutanazije? Aha, kako da ne.
Zao mi je, ali od necega se mora poceti.
User avatar
blackberry
Posts: 352
Joined: 15/08/2008 21:39

#227 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by blackberry »

Wow....od 19.12. do danas ste uspjeli ispisati ukupno 11 stranica ovog foruma... SVAKA ČAST!!!

Ne želim ni da čitam šta piše u napisanim postovima jer nemam vremena da bih ga gubila...

Jedino što mogu zaključiti jeste da svi vi dušebriznici ili ne radite ili ste na tako dobrim pozicijama zaposleni da imate (pored radnih obaveza) mnooooogo vremena za raspravljanje na formu... A ako imate tako dobre poslove, onda sigurno imate i dobre plaće jer se ne morate brinuti hoćete li ju dobiti ovaj mjesec...

Bilo bi lijepo da ste za svaki post koji ste napisali kupili po 1 kg brašna, nahranili neka gladna usta, pomogli nekoj starici da ponese cekere itd..., ali ne...lakše je pozivati na ubijanje....ZAR VAM NIJE DOSTA KRVI??? Zar vam nije dosta nasilja??? Je li ovo slika našeg društva? Hoćemo li učiti svoju djecu da je ok ubijati jer se mi bojimo??? Znate šta, ja se bojim vas... Jer ako tako hladnokrvno možete pozivati na ubijanje, onda vam nije ni problem sutra ubiti nečije dijete - uzeti nož i zaklati ga... Izopačenosti nigdje kraja... Ustvari, znate šta, možda je bolji prijedlog da otvorimo masovne klaonice? Možda biste tu volontirali? A?

Ukratko, bespotrebno pišete po forumu - promijeniti ništa nećete - čak i sa dopisima ništa nećete postići - ne funkcionira naša vlast na taj način....

Umjesto što gubite vrijeme na smišljanje novih načina kako-ubiti-živo-biće, bolje bi bilo da svi odvojite svojih 5 minuta, odete u neki dom za napuštenu djecu, zagrlite neko dijete, pokažete mu da svijet nije toliko okrutan prema njima....da odete u dom za djecu sa posebnim potrebama...da im poklonite narukvicu, lančić, bilježnicu, olovku - svemu se raduju....i mole vas da se ponovo vratite....bilo bi lijepo kada biste pokucali na vrata svog komšije - poklonili mu lijepu riječ za nadolazeće praznike ili možda jednu čokoladu ili litru ulja....da pitate baku s prvog sprata šta će jesti za Božić...itd...da posjetite neku porodicu koja jako teško živi i pokušate skupiti novce da se kupe paketići za njihovu djecu i nešto hrane za praznike...da nahranite promrzlog mačića ili psića...pomilujete ga (ako ništa više)...

Svijet je prepun mržnje... nemojte ju još više sijati uokolo.... ne treba nam to...

Mislim da za svaki problem postoji rješenje...da, problem imamo...pasa je sve više i više, promrzli i gladni...i da, hodaju ovim ulicama tražeći koricu hljeba da bi preživjeli, ali, ne - UBIJANJE NIJE RJEŠENJE!!! Nikada nije bilo i nikada neće biti... Ne smije biti..ne..ne smije...

U duhu predstojećih praznika, pozivam sve vas, drage forumaše, da učinite neko dobro djelo...ali, ne radi toga da kažete da ste ga učinili - nego da vratite nadu u život jednog bića (ma koje ono bilo)...čovjek ili životinja...
veleno
Posts: 752
Joined: 19/09/2009 19:05

#228 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by veleno »

- Povrede su sanirali ljekari u Domu zdravlja na Otoci. Slučaj sam prijavio i pripadnicima MUP-a KS, od kojih sam, također, tražio službenu zabilješku. I nju ću, uz nalaze doktora, priložiti uz tužbu. Dok se narod ne digne na noge i ne počne reagirati, svakodnevno ćemo biti žrtve napada, a niko neće ništa poduzeti – naglašava Hodžić.
Žrtve napada pasa trebaju se ugledati na gospodina Hodžića. :thumbup:
veleno
Posts: 752
Joined: 19/09/2009 19:05

#229 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by veleno »

blackberry wrote:Wow....od 19.12. do danas ste uspjeli ispisati ukupno 11 stranica ovog foruma... SVAKA ČAST!!!

Ne želim ni da čitam šta piše u napisanim postovima jer nemam vremena da bih ga gubila...

Jedino što mogu zaključiti jeste da svi vi dušebriznici ili ne radite ili ste na tako dobrim pozicijama zaposleni da imate (pored radnih obaveza) mnooooogo vremena za raspravljanje na formu... A ako imate tako dobre poslove, onda sigurno imate i dobre plaće jer se ne morate brinuti hoćete li ju dobiti ovaj mjesec...

Bilo bi lijepo da ste za svaki post koji ste napisali kupili po 1 kg brašna, nahranili neka gladna usta, pomogli nekoj starici da ponese cekere itd..., ali ne...lakše je pozivati na ubijanje....ZAR VAM NIJE DOSTA KRVI??? Zar vam nije dosta nasilja??? Je li ovo slika našeg društva? Hoćemo li učiti svoju djecu da je ok ubijati jer se mi bojimo??? Znate šta, ja se bojim vas... Jer ako tako hladnokrvno možete pozivati na ubijanje, onda vam nije ni problem sutra ubiti nečije dijete - uzeti nož i zaklati ga... Izopačenosti nigdje kraja... Ustvari, znate šta, možda je bolji prijedlog da otvorimo masovne klaonice? Možda biste tu volontirali? A?

Ukratko, bespotrebno pišete po forumu - promijeniti ništa nećete - čak i sa dopisima ništa nećete postići - ne funkcionira naša vlast na taj način....

Umjesto što gubite vrijeme na smišljanje novih načina kako-ubiti-živo-biće, bolje bi bilo da svi odvojite svojih 5 minuta, odete u neki dom za napuštenu djecu, zagrlite neko dijete, pokažete mu da svijet nije toliko okrutan prema njima....da odete u dom za djecu sa posebnim potrebama...da im poklonite narukvicu, lančić, bilježnicu, olovku - svemu se raduju....i mole vas da se ponovo vratite....bilo bi lijepo kada biste pokucali na vrata svog komšije - poklonili mu lijepu riječ za nadolazeće praznike ili možda jednu čokoladu ili litru ulja....da pitate baku s prvog sprata šta će jesti za Božić...itd...da posjetite neku porodicu koja jako teško živi i pokušate skupiti novce da se kupe paketići za njihovu djecu i nešto hrane za praznike...da nahranite promrzlog mačića ili psića...pomilujete ga (ako ništa više)...

Svijet je prepun mržnje... nemojte ju još više sijati uokolo.... ne treba nam to...

Mislim da za svaki problem postoji rješenje...da, problem imamo...pasa je sve više i više, promrzli i gladni...i da, hodaju ovim ulicama tražeći koricu hljeba da bi preživjeli, ali, ne - UBIJANJE NIJE RJEŠENJE!!! Nikada nije bilo i nikada neće biti... Ne smije biti..ne..ne smije...

U duhu predstojećih praznika, pozivam sve vas, drage forumaše, da učinite neko dobro djelo...ali, ne radi toga da kažete da ste ga učinili - nego da vratite nadu u život jednog bića (ma koje ono bilo)...čovjek ili životinja...

Koja demagogija :lol: :lol: :lol:
User avatar
drug_profi
Posts: 50213
Joined: 16/07/2012 16:00

#230 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by drug_profi »

U subotu oko 14h, tramvajska stanica BČ. Turista svuda. 5 kerova zauzeli stanicu, narod tramvaj ceka naokolo.
Ja vam kazem da je to jaci utisak iz posjete Sarajevu nego cevapi, arhitektura, istorija, itd.

Drugo. Imam i ja dusu i meni je kerova zao. Bilo bi idealno da svi sretno pozive. Medjutim situacija je takva da ce uskoro biti mi ili oni. Tu vise ni zakon nece biti prepreka. Zato bolje je nesto uraditi zakonski makar u pet do 12, nego cekati da prodje 12. Udomljavanje, sterilizacija, azili su lijepa ideja kad se nosis sa problemom od par stotina lutalica.
Ovdje imamo bar desetostruko veci problem. Nazalost. Svaki ubijeni cuko ide ne dusu av-mjau. Bilo je bolje da smo redovno i na vrijeme sklanjali pse sa ulica, pa bi do sad bilo eutanazirano mozda 2-3 hiljade njih za sve ovo vrijeme, nego sto je pusteno da se namnoze, pa ce sad biti 10-tak hiljada, a broj i dalje raste. Svaka mahala ima kuju sa kucicima.
User avatar
blackberry
Posts: 352
Joined: 15/08/2008 21:39

#231 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by blackberry »

veleno wrote:
blackberry wrote:Wow....od 19.12. do danas ste uspjeli ispisati ukupno 11 stranica ovog foruma... SVAKA ČAST!!!

Ne želim ni da čitam šta piše u napisanim postovima jer nemam vremena da bih ga gubila...

Jedino što mogu zaključiti jeste da svi vi dušebriznici ili ne radite ili ste na tako dobrim pozicijama zaposleni da imate (pored radnih obaveza) mnooooogo vremena za raspravljanje na formu... A ako imate tako dobre poslove, onda sigurno imate i dobre plaće jer se ne morate brinuti hoćete li ju dobiti ovaj mjesec...

Bilo bi lijepo da ste za svaki post koji ste napisali kupili po 1 kg brašna, nahranili neka gladna usta, pomogli nekoj starici da ponese cekere itd..., ali ne...lakše je pozivati na ubijanje....ZAR VAM NIJE DOSTA KRVI??? Zar vam nije dosta nasilja??? Je li ovo slika našeg društva? Hoćemo li učiti svoju djecu da je ok ubijati jer se mi bojimo??? Znate šta, ja se bojim vas... Jer ako tako hladnokrvno možete pozivati na ubijanje, onda vam nije ni problem sutra ubiti nečije dijete - uzeti nož i zaklati ga... Izopačenosti nigdje kraja... Ustvari, znate šta, možda je bolji prijedlog da otvorimo masovne klaonice? Možda biste tu volontirali? A?

Ukratko, bespotrebno pišete po forumu - promijeniti ništa nećete - čak i sa dopisima ništa nećete postići - ne funkcionira naša vlast na taj način....

Umjesto što gubite vrijeme na smišljanje novih načina kako-ubiti-živo-biće, bolje bi bilo da svi odvojite svojih 5 minuta, odete u neki dom za napuštenu djecu, zagrlite neko dijete, pokažete mu da svijet nije toliko okrutan prema njima....da odete u dom za djecu sa posebnim potrebama...da im poklonite narukvicu, lančić, bilježnicu, olovku - svemu se raduju....i mole vas da se ponovo vratite....bilo bi lijepo kada biste pokucali na vrata svog komšije - poklonili mu lijepu riječ za nadolazeće praznike ili možda jednu čokoladu ili litru ulja....da pitate baku s prvog sprata šta će jesti za Božić...itd...da posjetite neku porodicu koja jako teško živi i pokušate skupiti novce da se kupe paketići za njihovu djecu i nešto hrane za praznike...da nahranite promrzlog mačića ili psića...pomilujete ga (ako ništa više)...

Svijet je prepun mržnje... nemojte ju još više sijati uokolo.... ne treba nam to...

Mislim da za svaki problem postoji rješenje...da, problem imamo...pasa je sve više i više, promrzli i gladni...i da, hodaju ovim ulicama tražeći koricu hljeba da bi preživjeli, ali, ne - UBIJANJE NIJE RJEŠENJE!!! Nikada nije bilo i nikada neće biti... Ne smije biti..ne..ne smije...

U duhu predstojećih praznika, pozivam sve vas, drage forumaše, da učinite neko dobro djelo...ali, ne radi toga da kažete da ste ga učinili - nego da vratite nadu u život jednog bića (ma koje ono bilo)...čovjek ili životinja...

Koja demagogija :lol: :lol: :lol:
Kada već koristiš ovu riječ, onda bi bilo ljepo da se upoznaš s njenim značenjem.... Naime, ja ne znam u kom kontekstu sam ovdje iznijela lažne izjave i obećanja u cilju postizanja paranoje, pohlepe, straha ili mržnje....
Jokericious
Posts: 2788
Joined: 10/06/2010 11:34

#232 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by Jokericious »

Anketa sve govori. Ove napacene pojedince samo na ignore. Vec je bio dogovor da se ne ulazi u raspravu sa njima.
1921
Posts: 124
Joined: 27/01/2010 21:42

#233 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by 1921 »

Phia wrote:
1921 wrote:
Niti ezani, niti automobilske trube se ne cuju u 03:00, u 04:00...
S druge strane, koljaci macaka i ostalih zivotinja laju po cijelu noc.

I sta ti uopste pokusavas? Da nam kazes da ovo jeste problem, ali ga jos ne treba rjesavati, jer nisu rijeseni ni drugi problemi? :roll: Nemojte jos cuke, de prvo kriminalce, pa cemo onda cuke. Znaci kad bi se kriminal iskorijenio, kad ljudi vise ne bi bacali smece i trubili iz automobila, ti se tad ne bi bunila protiv eutanazije? Aha, kako da ne.
Zao mi je, ali od necega se mora poceti.
Pokusavam da vam pokazem kako ste licemjerni i prioritet vam je da pustite krv..a dosad nijedan covjek nije tesko povrijedjen od psa zatto je pobijeno hiljade njih koje je neko volio..
Ko govori o pustanju krvi? Eutanazija je, koliko god bila tuzna, nuzna mjera koja se vrsi humanim metodama. Psi su ti koji pustaju krv, kako ljudsku, tako i onu drugih zivotinja.

A o tome ko je licemjer, dovoljno govori tvoj avatar. Drzis na njemu sliku macke, a slomi se da odbranis koljace jadnih macaka. Doduse, nije slika vec crtez. A uskoro cemo jedino takve macke i moci vidjeti u Sarajevu - nacrtane.
User avatar
ptičica
Posts: 3006
Joined: 27/08/2012 10:11
Location: izmedju jave i sna...

#234 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by ptičica »

blackberry wrote:Wow....od 19.12. do danas ste uspjeli ispisati ukupno 11 stranica ovog foruma... SVAKA ČAST!!!

Ne želim ni da čitam šta piše u napisanim postovima jer nemam vremena da bih ga gubila...

Jedino što mogu zaključiti jeste da svi vi dušebriznici ili ne radite ili ste na tako dobrim pozicijama zaposleni da imate (pored radnih obaveza) mnooooogo vremena za raspravljanje na formu... A ako imate tako dobre poslove, onda sigurno imate i dobre plaće jer se ne morate brinuti hoćete li ju dobiti ovaj mjesec...

Bilo bi lijepo da ste za svaki post koji ste napisali kupili po 1 kg brašna, nahranili neka gladna usta, pomogli nekoj starici da ponese cekere itd..., ali ne...lakše je pozivati na ubijanje....ZAR VAM NIJE DOSTA KRVI??? Zar vam nije dosta nasilja??? Je li ovo slika našeg društva? Hoćemo li učiti svoju djecu da je ok ubijati jer se mi bojimo??? Znate šta, ja se bojim vas... Jer ako tako hladnokrvno možete pozivati na ubijanje, onda vam nije ni problem sutra ubiti nečije dijete - uzeti nož i zaklati ga... Izopačenosti nigdje kraja... Ustvari, znate šta, možda je bolji prijedlog da otvorimo masovne klaonice? Možda biste tu volontirali? A?

Ukratko, bespotrebno pišete po forumu - promijeniti ništa nećete - čak i sa dopisima ništa nećete postići - ne funkcionira naša vlast na taj način....

Umjesto što gubite vrijeme na smišljanje novih načina kako-ubiti-živo-biće, bolje bi bilo da svi odvojite svojih 5 minuta, odete u neki dom za napuštenu djecu, zagrlite neko dijete, pokažete mu da svijet nije toliko okrutan prema njima....da odete u dom za djecu sa posebnim potrebama...da im poklonite narukvicu, lančić, bilježnicu, olovku - svemu se raduju....i mole vas da se ponovo vratite....bilo bi lijepo kada biste pokucali na vrata svog komšije - poklonili mu lijepu riječ za nadolazeće praznike ili možda jednu čokoladu ili litru ulja....da pitate baku s prvog sprata šta će jesti za Božić...itd...da posjetite neku porodicu koja jako teško živi i pokušate skupiti novce da se kupe paketići za njihovu djecu i nešto hrane za praznike...da nahranite promrzlog mačića ili psića...pomilujete ga (ako ništa više)...

Svijet je prepun mržnje... nemojte ju još više sijati uokolo.... ne treba nam to...

Mislim da za svaki problem postoji rješenje...da, problem imamo...pasa je sve više i više, promrzli i gladni...i da, hodaju ovim ulicama tražeći koricu hljeba da bi preživjeli, ali, ne - UBIJANJE NIJE RJEŠENJE!!! Nikada nije bilo i nikada neće biti... Ne smije biti..ne..ne smije...

U duhu predstojećih praznika, pozivam sve vas, drage forumaše, da učinite neko dobro djelo...ali, ne radi toga da kažete da ste ga učinili - nego da vratite nadu u život jednog bića (ma koje ono bilo)...čovjek ili životinja...
A ja predlazem da u duhu predstojecih praznika svi ljubitelji pasa vode svojoj kuci bar po 10 pasa lutalica i tako ucine dobro djelo djelo kako bi ljudi mogli normalno hodati ulicom, jer ako moram birati izmedju sigurnosti ljudi ili sigurnosti pasa, ipak biram ljude.
huxley
Posts: 636
Joined: 05/08/2009 09:56

#235 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by huxley »

Jučer sam poslao dopis parlamentarcima - svim koje sam naveo ranije.

Za sada sam dobio odgovor od jednog i obećanje da će lobirati za prijedloge / izmjenu zakona. U ime većine sa ove teme sam ponudio pomoć u vidu prikupljanja podataka, iskustava i zakona iz drugih zemalja, i ako bude potrebno, peticije. Spomenuo sam i dosadašnje rezultate ankete (recite i ostalim da glasaju).

Dakle pišite, nije tačno da ne čitaju, ja sam poslao modifikovan dopis i ombudsmenima.
Ovaj lik, za sada (i njegova stranka) imaju moj glas.
User avatar
Hemera
Posts: 3659
Joined: 08/08/2010 01:22

#236 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by Hemera »

ovi azili nemaju strucne ljude i predstavljaju opasnost i za one koji bi i zeljeli da udome pascad
jednostavno nemaju osoblje obuceno da dijagnosticiraju eventualne bolescuge ni tehniku,ili da utvrde ponasanje da li je pasce za udomljavanje ili ne
i oni to nazivaju azilima
napravili samo konc logor za pascad kofol spasavaju a vise ih zlostavljaju na taj nacin i sto borave na ulicama
kofol dobrocinitelji i dobrociniteljke
eutanazija je jedini vid rjesenja ove dembelske situacije od par besposlenih budala koje su skontale sebi izvor prihoda
User avatar
valterbranisarajevo
Posts: 6780
Joined: 19/01/2003 00:00
Location: Titovo šeher Sarajevo
Contact:

#237 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by valterbranisarajevo »

huxley wrote:Jučer sam poslao dopis parlamentarcima - svim koje sam naveo ranije.

Za sada sam dobio odgovor od jednog i obećanje da će lobirati za prijedloge / izmjenu zakona. U ime većine sa ove teme sam ponudio pomoć u vidu prikupljanja podataka, iskustava i zakona iz drugih zemalja, i ako bude potrebno, peticije. Spomenuo sam i dosadašnje rezultate ankete (recite i ostalim da glasaju).

Dakle pišite, nije tačno da ne čitaju, ja sam poslao modifikovan dopis i ombudsmenima.
Ovaj lik, za sada (i njegova stranka) imaju moj glas.
:thumbup: To je pravi put treba samo nastaviti. Ako bude potrebno napravićemo i online peticiju...
User avatar
forum@sh
Posts: 211
Joined: 06/02/2012 17:02
Location: Sarajevo

#238 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by forum@sh »

Gledam danas, Aldin i još par ljudi u BBI centru dijele letke u vezi sa ovom akcijom u Importane centru.
Šta hoću da kažem??
Korektno je da se ti ljudi bore za svoja uvjerenja (neki će reći i interese, ali u to ne ulazim), pa ako ćemo pošteno, imaju svoj pdf na ovom forumu. Neka imaju, meni je bilo recimo od koristi svojevremeno.
Ali, ako ćemo već tako, dozvolite da se na isti način za svoje stavove izbore ljudi koji imaju drugačiji pogled na to.
Kako kažu, ko voli životinje, taj voli i ljude. Nije baš da svaki put pije vode, kad pročitamo pojedine postove ovdje. Traže toleranciju i razumijevanje, a nisu spremni na isto.

U svakom slučaju, želim da potvrdim da nakon razgovora sa nekoliko vijećnika jedne od sarajevskih gradskih općina ova inicijativa ima apsolutnu podršku. Osim njih, par zastupnika federalnog parlamenta su spremni zauzeti se za urgentno (u mjeri u kojoj je to moguće i realno) rješavanje ovog problema, jer u protivnom će, htjeli mi to ili ne, ovo rješenje koje je na snazi, biti stavljeno van snage preko noći.
Nemojmo zatvarati oči, djelujmo za dobrobit svih nas.
walk_M-A-N
Posts: 2003
Joined: 09/05/2007 16:35

#239 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by walk_M-A-N »

huxley wrote:Jučer sam poslao dopis parlamentarcima - svim koje sam naveo ranije.

Za sada sam dobio odgovor od jednog i obećanje da će lobirati za prijedloge / izmjenu zakona. U ime većine sa ove teme sam ponudio pomoć u vidu prikupljanja podataka, iskustava i zakona iz drugih zemalja, i ako bude potrebno, peticije. Spomenuo sam i dosadašnje rezultate ankete (recite i ostalim da glasaju).

Dakle pišite, nije tačno da ne čitaju, ja sam poslao modifikovan dopis i ombudsmenima.
Ovaj lik, za sada (i njegova stranka) imaju moj glas.
Ko je to?

Državni bh. zastupnici mjesečno uzimaju nemoralnih 6.000 KM u državi sa prosječnom plaćom od 800 KM. Ti parlamentarci su (u prošlom sazivu, ali u velikom broju su to isti) i izglasali ovaj zakon, kažu jednoglasno (volio bih vidjeti tačne podatke) vjerovatno bez čitanja, kao i mnogo važnije, ili zato jer je to jedan od zakona "na evropskom putu" (možda je bolje da idemo stranputicom nego takvim putem). Nešto im zato ne vjerujem da će sada nešto poduzeti, nakon svih ovih napada, ali ipak podržavam inicijativu.
Izvještaji o posljedicama su uobičajeno svakodnevna tema medija, i tome je posvećeno više prostora nego tome da su naše granice potpuno otvorene, da dug raste, cijene divljaju, proizvodnja i broj zaposlenih se smanjuje.. Ali, i vijesti tipa "Više od 1.300 stanovnika Sarajeva se u protekle 2 godine obratilo za pomoć ljekarima Zavoda za hitnu medicinsku pomoć KS radi ugriza pasa" ne pobuđuju reakciju osim što je recimo ministar privrede Sendić radio na tome da se otvori nekoliko azila za pse i time zaposle brojni građani ovog i drugih Kantona.
Mislim da je brži put bio da član Predsjedništva ili drugo ovlašteno lice podnese apelaciju Ustavnom sudu da Zakon proglasi neustavnim jer je donešen bez obaveznih konsultacija sa onima na koje padaju finansijske i druge obaveze, a to je lokalna vlast (općine). Ali, izgleda se i uplašili da ih ne proglase cukofobima.
User avatar
valterbranisarajevo
Posts: 6780
Joined: 19/01/2003 00:00
Location: Titovo šeher Sarajevo
Contact:

#240 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by valterbranisarajevo »

Slažem se! Mi smo ovaj apel „peglali“ nekoliko dana i stvarno nikome nije pala na pamet ova ideja sa Ustavnim sudom. Međutim apel i ono što piše u njemu nije nikakvo „sveto slovo“. Cilj je – ostvariti cilj na bilo kakav zakonit način.

Ja sam na Internetu našao podatak da je opština Velika Kladuša navodno planirala uputiti apelaciju Ustavnom sudu po ovom pitanju, ali više podtataka o sudbini ove inicijative nisam našao!

Što više ideja tim bolje za sve nas! :dance:
huxley
Posts: 636
Joined: 05/08/2009 09:56

#241 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by huxley »

Kako sam već u prepisci sa poslanikom u PS BiH, zamolio me je za par podataka vezanih za statistiku (o broju napada, ugriza, broju pasa lutalica i sl.), iskustva i zakone iz drugih zemalja, pa ako ovo ima na jednom mjestu, pls postavite ovdje. Ako ne, sastaviću nešto od svih ovih postova do sada.
bizet
Posts: 1541
Joined: 24/06/2012 07:41

#242 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by bizet »

problem pasa je problem svih nas...ali nikako se ne slazem da ih treba sad potamaniti po kratkom postupuku
neka ih drzava udomi vani, neka se povede kontrola pasa koji imaju vlasnike, kontrola nad vlasnicima, neka se napokon krenu naplacivati kazne za izbacivanje psa na ulicu i za nasilje nad zivotinjama

zakon nije ni zazivio, a mi bi ga ukidali....neka napokon zazivi i da probamo biti civilizovani i jednako sposobni kao ostatak Evrope
treba stisnuti te iste drzavne sluzbenike koji ovo citaju da krenu raditi svoj posao i sprovedu ga u djelo...ali kad ti nemaju osjecaj za zivotinje kako ce imati i za svoje ljude, svoj narod

jad i bijeda smo. zahvaljujuci ovakvim briljantnim idejama i jos briljantnijim umovima koji i sami vjerovatno imaju kod kuce na selu kakvog kera nesterilisanog koji svako malo proseta po selu
User avatar
sinuhe
Posts: 11458
Joined: 03/06/2011 11:33

#243 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by sinuhe »

U sta se pretvori jednostavan problem gradske cistoce. :D
User avatar
Prpa.ba
Posts: 10873
Joined: 15/08/2006 21:34
Location: Podrucje pod Upravom OHR-a

#244 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by Prpa.ba »

bizet wrote:zakon nije ni zazivio, a mi bi ga ukidali....neka napokon zazivi i da probamo biti civilizovani i jednako sposobni kao ostatak Evrope
Ljubav prema zivotinjama i mrznja prema drzavi i njenoj trenutnoj situaciji nisu razlog da se ne cita tema i do sada iznesena argumentacija.
Ne vrše eutanaziju:

Albanija, Armenija, BiH

VRŠE Eutanaziju (neke zemlje odmah po dovođenju pasa u 'azil', neke nakon perioda zadržavanja (3 do 60 dana):

Danska, Finska, Švedska, Irska, Italija, Litvanija, Holandija, Malta, Srbija, V. Britanija, Poljska, Hrvatska
No, sa vasom poentom apsolutno se slazem- neka napokon dobijemo zakone koji ce zazivjeti i oznaciti nas civiliziranima kao i ostatak Europe- recimo DA humanoj eutanaziji napustenih i neudomljenih divljih zivotinja :thumbup:
User avatar
drug_profi
Posts: 50213
Joined: 16/07/2012 16:00

#245 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by drug_profi »

Ne znam kako ljudi ne shvataju da je HUMANIJE uspavati tu zivotinju nego je ostaviti da se bori sa parazitima, bolescinama, povredama, gladi, studeni...
Jel to fakat toliko komplikovano za shvatiti?
Sad ce reci udomljavanje? Koje ba udomljavanje? Sto se moglo udomiti, udomilo se, ljudi nemaju za djecu da hrane, a kamoli da skupljaju kerove okolo. I nije to samo hrana, nego veterinar, njega, itd. Ne moze ker bez stoje mjesecno. Ko to ima stoju danas viska? 1-2% populacije.
Hajmo se malo presabrati i shvatiti o cemu je ovdje rijec. Imamo problem od desetak hiljada napustenih, bolesnih, sugavih, ranjenih, agresivnih pasa na 500k ljudskih stanovnika. Imamo problemcinu, a ne problem.
Hajde sad vi koji tvrdite da se moze rjesiti bez eutanazije, recite kako, ali nemojte bajke pricati, kad bi svako udomi ovo-ono.
Necu da udomim. Imam mali stan, necu dlake u tanjiru i u krevetu, necu da mi kuca smrdi, necu da ustajem zorom da vodim u setnju... hocu da mi djeca hodaju ulicom bez straha i da ne zaobilaze kilometar okolo da bi izbjegli copor.
User avatar
valterbranisarajevo
Posts: 6780
Joined: 19/01/2003 00:00
Location: Titovo šeher Sarajevo
Contact:

#246 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by valterbranisarajevo »

i onda dođe neki Dogs Trust iz Velike Britanije pa postrojava naše ministre. Zašto problem lutalica sa sterilizacijom i kastracijom ne riješe prvo u svojoj državi? Tamo ne smiju prići ni vijećniku a kamoli ministru...

ali prvo treba sve dobro izeksperimentisati "na divljacima na brdovitom Balkanu".... :oops:
Last edited by valterbranisarajevo on 24/12/2012 20:36, edited 1 time in total.
bizet
Posts: 1541
Joined: 24/06/2012 07:41

#247 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by bizet »

Prpa.ba wrote:
bizet wrote:zakon nije ni zazivio, a mi bi ga ukidali....neka napokon zazivi i da probamo biti civilizovani i jednako sposobni kao ostatak Evrope
Ljubav prema zivotinjama i mrznja prema drzavi i njenoj trenutnoj situaciji nisu razlog da se ne cita tema i do sada iznesena argumentacija.
Ne vrše eutanaziju:

Albanija, Armenija, BiH

VRŠE Eutanaziju (neke zemlje odmah po dovođenju pasa u 'azil', neke nakon perioda zadržavanja (3 do 60 dana):

Danska, Finska, Švedska, Irska, Italija, Litvanija, Holandija, Malta, Srbija, V. Britanija, Poljska, Hrvatska
No, sa vasom poentom apsolutno se slazem- neka napokon dobijemo zakone koji ce zazivjeti i oznaciti nas civiliziranima kao i ostatak Europe- recimo DA humanoj eutanaziji napustenih i neudomljenih divljih zivotinja :thumbup:
jedno je sto mi se nikako ne dopada trenutno stanje, drugo je kad me prozoves da mrzim svoju zemlju...i kad ovo sumiram shvatam da nemam zelju da razgovaram sa osobom koja misli da voli ovu zemlju vise nego ja, ili jednostavno da je ja mrzim...da te ubjedjujem u suprotno je apsurdno, a da se spustam na tvoj nivo nisam u stanju
bizet
Posts: 1541
Joined: 24/06/2012 07:41

#248 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by bizet »

ama treba prvo sprovesti sto se moze sprovesti u zakonu koji imamo....on nije zazivio, nego se samo taljiga preko jezika i nesto se para opere preko azila....zakona ne mozes vidjeti da se sprovodi i mi se zalimo...na sta...sto se ne zalimo na nesprovodjenje zakona?

i prica o udomljavanju nije za nas...mi smo bijeda mahom i ljudi nemaju novaca da hrane jos i psa...ali udomljavanje van nasih granica je moguce, kao i uspostavljanje kontrole nad ljudima koji imaju pse....to se jednostavno mora dovesti u red...slika na ulicama bi se drasticno promijenila dovodeci u red i pse koji imaju vlasnike...a ne svako na svoju stranu divlja...pa dosta divljastva vise
User avatar
bach
Posts: 3478
Joined: 05/11/2005 11:52

#249 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by bach »

Velika je ubleha reći: EU je naredila da se donese taj i taj zakon. Prvo mi nismo čak ni kandidat za briselku družinu, a nismo niti član.


Ne postoje jedinstveni evropski zakoni na bilo koju temu, koji bi važili za svaku zemlju članicu. Takav je slučaj i sa zakonima koji se tiču zaštite životinja.

Postije samo evropske direktive, koje daju okvirna uputstva kako se recimo postupa sa psima lutalicama. Tako da svaka članica može u okviru toga odrediti kakavi joj zakoni trebaju.

Mi nismo zemlja članica EU i vjerovatmo nećemo to postati za idućih 99 godina, i nema nikakve pravne osnove za se njihovo zakonodavstvo prepisuju i primjenjuje ovddje. Ali ne možeš ti našim panjevima objasniti.

Dushanka on the road again
Sporni zakon koji je stao u zaštitu životinja, a nauštrb ljudi, donio je prošli saziv Državnog parlamenta. Predstavnici stranaka u BiH naime, na prijedlog Vijeća ministara BiH, odnosno Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa, 2009 godine su se ekspresno uživjeli u ulogu europejaca i jednoglasno usvojili Zakon o zaštiti i dobrobiti životinja, a da pri tome nisu vodili računa kako će se takvi propisi uopće moći implementirati u državi koja ne daje novac ni za ugroženo stanovništvo svoje države, a kamo li za gradnju azila za pse lutalice. Mnogi i danas priznaju da nisu znali za što su glasali, navodi Dnevni avaz.

"To je jedan od zakona čije je usvajanje Europa izričito zahtijevala. Sve međunarodne organizacije skakale su u Parlamentu BiH ubjeđujući nas da u BiH ne može ostati jedina zemlja koja će gledati 'krv u borbi bikova'. Usvajanje zakona nije se moglo odgoditi i nije bio greška! - pojašnjava Dušanka Majkić, dodajući da Parlament nije kriv što se Zakon ne provodi na terenu.

Za razliku od nje, Niko Lozančić, u to vrijeme predsjedavajući Predstavničkog doma, priznaje grešku parlamentaraca u usvajanju Zakona. "I sam sam glasao za njega, ali u najboljoj namjeri. Međutim, požurili smo s njegovim usvajanjem", rekao je Lozančić.Nneki političari koji su sudjelovali u donošenju zakona nisu htjeli komentirati donešeni Zakon.
palamuda
Posts: 950
Joined: 04/09/2009 23:33

#250 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by palamuda »

Uspio sam doći do određenog broja vijećnika u mojoj opštini i upoznat ih sa našom temom.
Zna li neko kakva je procedura da se podnese apelavcija Ustavnom sudu u vezi ovog zakona.

Pozivam još jednom sve stranke koje činu parlamentarnu većinu u KS, FBiH, BiH da riješe ovaj problem na način da:
- storniraju ovaj nakaradni zakon
- vrate šintore da se očiste ulice
- u novi zakon da se stavi rok od recimo sedam dana da se pas pokuša udomiti nakon lčemga bi išla eutanazija
- da se ispitaju sve činjenice oko azila u Prači jer to nije azila vidjelo očima.
za uzvrat obećavam da ću im halalit sve lopovluke, nezaposlenost, korupciju, lošu ekonomsku situaciju, bukvalno sve samo da me riješe ovog zla oličenog u nakaradnom zakonu o psima i još ih pozivam ako neće onda neka zaštite sve životinje jer su meni posebno drage kokoške i mrzim brojler, vindiju i slične jer su nehumani i bezobrazni prema jadnim kokama :-) :-)
Locked