Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (anketa)

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Locked

Problem pasa lutalica u Sarajevu treba riješiti...

vraćanjem šintora na ulice
241
82%
izgradnjom azila za pse
54
18%
 
Total votes: 295

User avatar
japin_mutapi
Posts: 11527
Joined: 11/06/2011 19:00
Location: Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#101 Re: Kako riješiti problem pasa lutalica u Sarajevu? (anketa)

Post by japin_mutapi »

sad nešto razmišljam i kontam pa nešto mi pade na pamet
pitanje pasa lutalica u sarajevu i bh možda i jeste riješeno na jedan način
live and let stray dogs die eksperiment pretvaranja sarajeva u đunglu i mjesto opasnog življenja

još malo i počeče prava borba za opstanak između ljudi i pasa kao u divljini
ubij ili budi ubijen
jedi ili budi pojeden
lovi ili budi ulovljen

zakon đungle
User avatar
valterbranisarajevo
Posts: 6780
Joined: 19/01/2003 00:00
Location: Titovo šeher Sarajevo
Contact:

#102 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by valterbranisarajevo »

Promjenio sam naziv teme i postavio apel u uvodni post!
huxley
Posts: 636
Joined: 05/08/2009 09:56

#103 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by huxley »

Svaka čast na do sada urađenom.

Evo i jedan link, pa ne bi bilo loše vidjeti sa njima šta su do sada uspjeli (vjerovatno ne previše, dok se nije promijenio zakon), i kakva su im iskustva.

http://ugriz. com/index.php/component/content/?view=featured
User avatar
valterbranisarajevo
Posts: 6780
Joined: 19/01/2003 00:00
Location: Titovo šeher Sarajevo
Contact:

#104 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by valterbranisarajevo »

Da, pregledao sam malo web stranicu udruženja Ugriz. Oni se bave zaštitiom građana od napada lutalica na području Zenice. Svojevremeno su organizovali peticiju sa sličnim zahtjevima kao i mi, koju su uputili načelniku opštine

http://ugriz.com/index.php/peticija

Akceat su stavili i na definiciju eutanazije u postojećem zakonu koja je:

eutanazija je poseban način usmrćivanja koje isključuje patnju i bol životinja;

Također pozvali su se i na konvenciju o pravima djeteta i zakon o zaštiti ljudi koji se Zakonom o dobrobiti životinja evidentno krši, pa makar u tačkama o slobodnom kretanju i pravu na slobodu i sgiurnost osobe. Ako neki roditelji razmišljaju da više ne šalju djecu u školu zbog straha od napada, onda više ne možemo govoriti o slobodi kretanja djece..

Eto možete i vi malo pregledati....Postavili su i sve zakone i pravilnike...

http://ugriz.com/
User avatar
valterbranisarajevo
Posts: 6780
Joined: 19/01/2003 00:00
Location: Titovo šeher Sarajevo
Contact:

#105 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by valterbranisarajevo »

Evo izgleda da će i opštine pokrenuti inicijativu za izmjenu zakona! Dobra vijest ako na kraju ne ispadne šuplja.

U Novom Gradu održan sastanak o učestalim napadima pasa

Načelnik Općine Novi Grad Sarajevo Semir Efendić održao je danas hitan sastanak s predstavnicima ‘Murai – komerc d.o.o.’ iz Vogošće, preduzećem s kojim sve općine pa i Novi Grad imaju potpisan ugovor o sufinansiranju iznajmljivanja objekata za napuštene i izgubljene životinje u Prači. Trenutni prioritet je rješavanje problema s psima lutalicama na Dobrinji, Čengić Vili, odnosno u Gradačkoj ulici i na područuju Sokolja u neposrednoj blizini mjesne škole.

“Zaključak današnjeg razgovora je da Civilna zaštita Općine izađe na teren i pokuša izolirati mjesta na kojima sulocirani čopori pasa lutalica. Zatim, da se Općina preko Kantonalnog komunalnlog preduzeća uključi u rješavanje problema s kontejnerima za smeće iz kojih se psi lutalce hrane. I na koncu, da do marta mjeseca iduće godine ‘Murai’ u azil zbrine 100 pasa lutalica sa područja Općine Novi Grad”, istakao je Efendić.

Isto tako, na hitan način će biti zbrinuto 25 pasa lutalica koji predstavljaju posebnu opasnost za građane Novog Grada.

S tim u vezi, dogovoreno je da već u subotu na lice mjesta u Sokolju izađu ekipe Civilne zaštite Općine i ‘Muraia’ kako bi riješili problem. Iduće sedmice bit će riješeni i najopasniji slučajevi na Dobrinji i Čengić Vili.

Jedan od prijedloga sa sastanka je i da se psi lutalice sa teritorija Novog Grada obilježe, kako bi se moglo pratiti njihovo kretanje te da se provede kontrola stvarno steriliziranih pasa, u odnosu na broj pasa za koje je uplaćena sterilizacija.

“Uz niz mjera koje smo danas pokrenuli, kao i svakodnevno praćenje situacije na terenu, preko Saveza općina i gradova u Federaciji BiH pokrenut ću inicijativu za izmjenu Zakona kojim je regulirana ova oblast, a zbog kojeg već godinama ispaštaju građani”, zaključio je Efendić.

Od urbanih dijelova Grada Sarajeva na kojem je, prema provedenim analizama oko 11.680 pasa lutalica, najveći broj njih se nalazi na teritoriji Općine Novi Grad.

Samo po ovoj osnovi, u svrhu zaštite građana i životinja Općina Novi Grad izdvaja iz budžeta oko 100.000 KM, saopćeno je iz Općine Novi Grad.

(Fena) 23-nov-2012
User avatar
bach
Posts: 3478
Joined: 05/11/2005 11:52

#106 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by bach »

Horor priče iz Zenice

http://ugriz.com/index.php/price-zrtava ... ava-ugriza


Da vidimo šta će zločinačko družina i vau - vau - mau mau , av av av i sličnih ublehaških organizacija za krađu para, reći na ovo dole. "Malo cuko zalajao pa šta. Eh pa ovdje su ljudi krvarili.

1. Dana 29.9. 2010., išla sam kroz prolaz Kineskog zida. Na samoj sredini staze za tili čas sam se našla na asfaltu. Bilo ih je 4-5 pasa. Bila sam u farmericama, i kako sam ležala, za lijevu nogu me je ugrizao jedan pas. Ustala sam, otišla do Hitne pomoći, tu su mi dali antitetanus, nakon mjesec dana drugi, a treći za godinu dana. Uputili su me na previjanje u Porodičnu ambulantu, gdje sam dobila i antibiotike. U veterinarskoj inspekciji su mi rekli da oni ništa ne mogu. Otišla sam do Veterinarske stanice u Lukovom polju, i oni su me uputili na gospođu Jelenu iz Šape. Ona mi je donijela 2 antitetanusa. Policija nije htjela da napiše policijski zapisnik, pa sam ove godine (8.6.2012. ) opet probala, i uspjela. Odgovor na dopis iz Općine od 12.11.2010. ,navodi da su ''priveli kraju proceduru u vezi započinjanja radova na gradnji azila, tako da se veoma brzo očekuje i početak gradnje. Smatramo da smo poduzeli sve moguće mjere propisane aktivnosti, kako bi riješili problem napuštenih pasa na području Zenice. Tokom 2010. g. procesom kastracija i sterilizacija obuhvaćeno je 692 napuštena psa, što je zasigurno u velikoj mjeri spriječilo problem rast njihove populacije''. Zbog navedenog smatramo da, ukoliko postoji odgovornost, onda ona ne podrazumijeva samo odgovornost općine, nego se radi i o odgovornosti drugih nivoa vlasti i organa MZ, građana, koji svojim aktivnostima doprinose povećanju tog problema (hranjenje pasa, nepropisno odlaganje kućnog otpada...)''!!! Z.H. (65)

2. Dana, 11.2010.g. ugrizao me je pas lutalica. Bila sam na radnom mjestu,u blizini Željezare i izašla samo pred auto da uzmem večeru, tada me je okružilo 7-8 pasa. Jedan me je od njih ugrizao. Obratila sam se KB, gdje mi je rana sanirana. Nadam se da će ova opsada pasa lutalica i ugrožavanje ljudskih života prestati. A.S. (37)

3. U blizini Studentskog doma, 15.12.2010. ugrizao me je pas lutalica. Tu je bila ambulanta gdje mi je odmah ukazana prva pomoć. Poslije sam poslan u Polikliniku da primim vakcine protiv bjesnila.M.B. (80)

4. U ulici Islambegovića put, 15.3.2011.,presreo me čopor pasa lutalica i oborio me na zemlju, pri čemu sam dobila niz ugriza, za desnu nogu i lakat lijeve ruke. Usljed šoka nisam se sjetila ni reagirati (iako sam imala sprej u torbici), a nakon toga sam dobila povećan šećer u krvi i doživotnu traumu. N.Š. (30)

5. Dana 22.3. 2011. , kod Policijske uprave (PU-I) , prolazeći, neisprovociran ničim napao me je pas lutalica, i čini mi se da nije imao markicu. Istog dana sam otišao u Hitnu pomoć. D.U.(40)

6. Tog 29.4.2011.,desio se nemio događaj koji ćemo pamtiti do kraja života. Bilo je lijepo vrijeme i moj je sin s drugovima izašao u gradski park da se provoza biciklom. U momentu vožnje, naišao je na grupu pasa koji su ležali na travi. Jedan od njih je skočio i potrčao za mojim sinom, te ga u trku ujeo u predjelu koljena. Šteta je mogla biti i veća da jedan sugrađanin nije otjerao psa. Pas po imenu Mrvica /tako ga djeca zovu/ inače je pokazivao agresivnost i napadao i druge prolaznike. Moj sin inače voli životinje, ali je taj nesretan dan ostavio trajne posljedice.

7. Dana 26.7.2011. desio se napad od 4 psa lutalice, na prelazu ulice kod Rudarskog hotela, na suprotnu stranu, prema Gradskom parku. Pas je bio crn. Od straha sam ''pravac kući'', a nisam ni primjetila da su mi hlače bile pune krvi. Primila sam injekcije protiv bjesnila i antitetanus u H.pomoći. Mogu da vas obavijestim da imam Hepatitis C, zato me je strah da taj pas ne ugrize nekog drugog!!! M.D.(67)

8. U Gradskom parku, tik uz vrtić,moj šestogodišnji sin S.Lj., 2.9.2011., nekoliko puta je prošao biciklom pored uspavanog čopora pasa (jer nije prvi put da uči voziti na toj relaciji, ali jeste posljednji). Jedan od njih (po imenu Garica) je iz čista mira skočila i potrčala za njim lajući, a za njom i cijeli čopor (nekih 4-5 pasa). Stigla ga je, iako je on vrišteći pokušavao da ubrza bicikl, i ugrizla za stražnjicu, čime je poderala šorc i odmah na licu mjesta počelo je krvarenje iz rane. Pošto sam imala djevojčicu od 2 godine uza se, a sin mi nije mogao hodati, bila sam primorana da nosim i njega i nju i bicikl svojim rukama do Službe za hitnu pomoć, pa do Kant.zavoda zajvano zdravstvo. Uz konstantno plakanje oboje djece, pružena mu je medicinska pomoć (i antitetanus i vakcina protiv bjesnila – nakon koje će uslijediti još 4) te preporučeno da kupimo antibiotik koji će trošiti 5 dana. Nakon toga doći će na kontrolu i previjanje rane. Sve je učinjeno kako je rečeno, ali agonija počinje tek nakon dolaska kući. Antibiotik je izazvao dezinteriju,a svaka nova vakcina protiv bjesnila strah od vakcina (pri svakom novom primanju vakcina, dijete se otimalo i vrištalo u strahu i bolu, tako da su ga morale čuvati dvije do tri osobe, da igla ne bi pukla). Mjesec dana je imao enurezu (mokrenje u krevet noću), a sljedeća dva mjeseca bio pod prismotrom naše pedijatrice s ciljem uočavanja i kontroliranja PTSP sindroma. Strah od pasa i liječnika traje i danas dan. Agonija koju smo skupa s djetetom prošli, strah od infekcija, krpelji, zoonoza i dr.bolesti kojima je dječak bio izložen, pored njegove fizičke rane, ostavila je duboke psihičke rane u srcima i mene i mog supruga. Ni jednog trenutka nismo bili ljuti na psa...nego na onoga ko je dozvolio da se agresivni psi bez ičije odgovornosti drže usred dječijeg parka prepunog djece!!! Bez ikakvog znaka upozorenja, obavještenja u javnosti ili priznanja odgovornosti! Slučaj je prijavljen u MUP i Općinu. Majka S.Lj.(6)

9. Tog 21.9.2011.,sin se vraćao iz škole putem pored Poliklinike, prema Lameli. Kako je njegova grupa nekih 30 m bila ispred njega, on je potrčao da stigne drugove. U tom momentu je za njim potrčao veliki pas, glasno lajući. Pas ga je stigao, a D. se uplašio i stao u mjestu. Pas ga je ugrizao za list noige, čim ga je sustigao. Osjetio je oštar bol, i kroz farmerice je potekla krv. U svom tom šoku, D. Je osjetio vrtoglavicu i slabost. Pao je na neki auto, i pri tomu pokrenuo alarm. Alarm automobila uplašio je psa, i on je otišao. D. je ostao da leži pored auta. Sve su to promatrala 3 čovjeka, koji su samo stajali. Nisu prišli mom sinu, niti pomogli. Čak su se malo povukli, kad je pas protrčao pored njih.D. je sam nazvao mobitelom oca i plačući mu rekao što se desilo. Moj suprug ga je odveo u stanicu Hitne pomoći, gdje mu je rana previjena i očišćena. Upućen je na odjel Dječijeg dispanzera, gdje je dobio injekciju antitetanusa. Danas, kad je sve to prošlo, D.ima ožiljak na nozi, i veliki strah pri svakom sljedećem susretu sa psima lutalicama. Iako imamo u kući velikog psa šnaucera, o kojem brinemo! Suprug i ja smo se obratili školi, Općini,

osiguravajućem društvu, i ništa nismo uspjeli napraviti. Osjetili smo se nemoćni, u želji da zaštitimo svoje dijete. Kojem se to može desiti ponovno i ponovno, i drugoj djeci, i svima koji hodaju ulacama našeg grada. Ž.M., majka D.M. (12)

10. 14.10.2011., ugrizao me je pas dok sam bila na Kamberovića polju. Vozila sam role, i prišao mi je s leđa, da ga nisam vidjela, i nisam uspjela pobjeći. Doživjela sam jedno veliko stresno iskustvo.D.S. (12)

11. Dana 3.11.2011., u Crkvicama šetao sam pored Babine rijeke i naišao na čopor pasa. U prvom trenutku sam pomislio kako žele samo igru, stao sam, a njih 5 me stalo njušiti.Stajao sam mirno jedno vrijeme, a kad sam htio krenuti, veliki crni pas s bijelom šapom zagrizao me za lijevu potkoljenicu. U strahu sam ga udario po njušci i skočio na obližnju klupu. Čopor me je kružio i lajao, režeći na mene. Kako su okolo na klupama sjedjeli većinom stariji ljudi, pokušali su (vičući) da me odbrane, ali bezuspješno. Noge i patike su bile pune krvi, a ja sam drhtao od straha. To slično se desilo i mojoj sestri, koja je 2010.pretrpjela ugriz. U mojoj obitelji vlada veliki strah od pasa-lutalica. I.D. (12)

12. Idući s posla, 11.11.2011.,u Ulici Saliha Cakana Mulalića naišla su 4 psa, krenula iz čista mira prema meni. Jedan od njih me je ugrizao (poslije sam vidjela da ima markicu 235 na uhu) i nastavio dalje. Odmah sam otišla u Hitnu pomoć, da primim antitetanus. A.T. (51)

13. Dana 17.11.2011. ugrižen sam ispred Poliklinike od strane psa koji je, ničim izazvan, nanio mi povredu u predjelu desne potkoljenice. Ugrižen sam s leđa od strane psa, koji nije niti lajao niti pokazivao bilo kakve znakove agresivnosti. Došavši u Hitnu pomoć, obavješten sam da sam taj dan 4.-ti po redu koji dolazi s takvom povredom, od ugriza psa-lutalice. A.I. (28)

14. Dana 30.1. 2012., pri izlasku iz zgrade u ulici Saliha Cakana Mulalića, napao me je pas bijele boje, koji je imao markicu br.253. Pas me je ugrizao za desnu nogu, u predjelu potkoljenice, zbog čega mi je Služba Hitne pomoći ukazala pomoć. M.S. (50)

15. Iako penzionerka, bila sam jako vitalna i pokretna, i voljela sam prošetati svakodnevno našim gradom. Međutim, 3.2.2012., desio mi se nemio događaj, koji je uništio moju pokretljivosti i želju za šetnjom gradom. I narušio cjelokuono zdravlje. Naime, dok sam se vraćala kući, napao me je čopor razuzdanih i gladnih pasa lutalica u Štrosmajerovoj,kod poliklinike Sunce. Sagnula sam se da ih smirim, kako sam čula da treba, i jedan od njih ugrizao me je za obraz. Od tog dana sam potrošila novaca i novaca na kozmetiku za ožiljke. Bilo me je stid družiti se s kolegicama radi tog ružnog ožiljka. Osjećala sam se slabo dugo vremena,klecanje, trnjenje udova,jezu, nakon čega sam se obratila doktoru i ustanovljen mi je povišen holesterol u krvi.. H.Š. (68)

16. Na lokaciji Babina rijeka, 8.2.2012., napala su me 3 psa od kojih me je jedan ugrizao u potkoljenicu lijeve noge. Pošto mi je rana prokrvarila, javio sam se odmah u ambulantu, gdje mi je rana zamotana. Prepisana mi je terapija od 3 injekcije protiv zatrovanja krvi i 5 vakcina protiv bjesnila (tzv.antirabične). Taj dan nije bilo antirabične vakcine,pa su mi je dali tek sutradan. Napad psa sam prijavio i u PU u Crkvicama. Z.H. (60)

17. 23.4.2012. , kraj Kantonalne bolnice Zenica ugrizao me je pas po imenu Bela. Nadam se da će ona biti među prvima za azil, jer sam čula da je ugrizla mnoge prije mene. M.R. (55)

18. Dana 26.4.2012.g., krenula sam na posao u 7 ujutro, i u ulici Zeničke brigade, blizu kafića Cacadu, u Babinoj rijeci, ničim izazvan, jedan od pasa lutalica (s markicom na uhu) izdvojio se od čopor na travnjaku i dotrčao do mene lajući i ugrizao me je za list desne noge. Od napada ostalih pasa, koji su odmah krenuli svi prema meni, spasio me je slučajni prolaznik. Napominjem da u rukama nisam imala ništa što bi moglo izazvati da me napadnu. I.Š. (39)

19. Dana 1.6.2012. kod parkinga UO Salčinović, u Crkvicama, čopor pasa lutalica napao je moju punicu, penzionerku. Prišli su joj s leđa, te ju je jedan od njih ugrizao za mišić lijeve noge, gdje joj je tom prilikom nanesena povreda u vidu razderane rane. Javila se u KBZ , pri čemi joj je previjena rana, a nakon mjesec dana urađen i operativni zahvat, jer se rana počela gnojiti i crniti. Nemamo sredstava, ali smo preponosni da tražimo od bilo koga novac za troškove prijevoza i lijekova. V.T. zet ugrižene M.D. (80)

20. Živimo u Banlozima, u Romskom naselju, i u više navrata smo prije obavještavali i Šapu i Policiju i Općinu da se u našem naselju nalaze čopori nesterilisanih, nemarkiranih pasa, pa da neko povede brigu o njima. Nikad se niko nije javljao na naše vapaje. A onda se, 6.6.2012., desio ugriz moje supruge. L.H.(32)

21. Odvezla sam sina na trening u Babinu rijeku. Nakon 2 minute dolaze da i jave da ga je ugrizao pas, i nakon toga ugledam sina i da mu je trenenka sva krvava. Trener ga je odvukao u Hitnu pomoć, a iz Hitne odvukli su ga u bolnicu. U Kantonalnoj bolnici Zenica odmah je operiran, jer mu je istrgan mišić na desnoj nozi. Radilo se o teškoj povredi sa lezijom suralnog nerva i mišića gastrocnemius. Nakon 7 dana je opet imao opsežnu kiruršku intervenciju. Uključen je u program fizikalne terapjie. Danas ima veliki ožiljak, dužine oko 15 cm, ustanovljen mu je invaliditet od 70 %. i nesagledive posljedice (od tog dana ne jede meso). Pas je bio mješanac dobermana i vučjaka. S.M., majka A.M. (14)

22. Ja imam četvoro djece i meni je vaznije nahraniti svoju djecu, a ne nekog psa lutalicu. Ovdje se radi o opasnosti ovih pasa lutalica po ljude i djecu. Jedna kcerka mi je tri puta operisana zbog dlake psa koja ju je inficirala i zagnojili su se limfni cvorovi. Kad je bila mala igrala se sa psima koji su bili ispred zgrade i oni su je inficirali! N.M. (45)
User avatar
valterbranisarajevo
Posts: 6780
Joined: 19/01/2003 00:00
Location: Titovo šeher Sarajevo
Contact:

#107 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by valterbranisarajevo »

Psi lutalice napali oko 1.000 ljudi

Objavljeno 07.11.2011 u 06:54

Uobičajen prizor na sarajevskim ulicama je da čopori pasa lutalica šetaju gradom, a da nisu bezopasni potvrđuje podatak iz Hitne pomoći da je oko 1.000 građana zbog toga zatražilo ljekarsku pomoć ove godine.

U Zavodu za hitnu medicinsku pomoć KS kažu da je nekim pacijentima bila potrebna ljekarska intervencija zbog ujeda, a nekima zbog pretrpljenog straha i šoka.

Na koji način skloniti pse lutalice sa sarajevskih ulica, pitanje je na koje nadležni nemaju odgovore. U Ministarstvu privrede KS ističu kako zasad samo mogu da kastriraju i steriliziraju pse.

"Kroz akcije sterilizacije, odnosno tretmane kastracije i sterilizacije, provode se i mjere zdravstvenog tretiranja, odnosno terapije protiv bjesnila i drugih zaraznih bolesti", kažu u ovom ministarstvu.

Hamdo Karić, pomoćnik gradonačelnika Sarajeva za komunalne djelatnosti, objašnajva da je grad najmanje odgovoran za najezdu pasa lutalica, pišu Nezavisne novine.

"Izdvojili smo sredstva za gradnju skloništa za pse. Bilo je dogovoreno da će azil biti izgrađen u Rakovici, ali je sad zapelo na relaciji mjesna zajednica Rakovica - općina Ilidža. Izgleda da ljudi tamo ne žele azil za pse", kaže Karić.
Zakon o zaštiti životinja donesen je prije više od tri godine, a u Kantonu Sarajevo do danas nije izgrađeno sklonište za životinje, što zakon nalaže.

Više niko od nadležnih nema evidentiran broj pasa lutalica, a u Veterinarskoj stanici Sarajevo kažu da, prema podacima udruženja za zaštitu životinja, na gradskim ulicama ima više od 5.000 pasa lutalica.

Sarajlija Asim Grebo kaže da su ga prije dva mjeseca napali psi lutalice ispred njegove zgrade.

"Vraćao sam se s posla i ispred moje zgrade bilo je nekoliko pasa, ležali su na travi. Prošao sam, a jedan me je iznenada napao s leđa. Branio sam se, oni su lajali, pao sam i slomio ruku. Još idem na fizikalne terapije i angažirao sam advokata da tužim općinu Novo Sarajevo i Kanton Sarajevo. Tužit ću ih, pa dokle stignem", kaže Grebo.

Tvrdi da će tužbu podnijeti zbog pretrpljenog šoka i fizičkih povreda, te zbog toga što nije mogao raditi.

"Ne zanima me Zakon o zaštiti životinja, trebalo je prvo da stvore uslove da ga provode, pa da ga onda donesu", kaže Grebo.

Amina Delić iz Sarajeva kaže da je pretrpjela šok vodeći dijete u školu.

"Užasno je. Ulicom se šeta čopor pasa. Ne smijemo djecu pustiti same u školu, a to je u centru grada. Prije nekoliko dana lajali su na mene i moju djevojčicu. Ukočila sam se od straha. Nisam znala šta da radim. Kako ćemo mi zaštiti svoju djecu? Ovo je pitanje koje upućujem gradskim i kantonalnim vlastima. Ovo je postalo pitanje opstanka. Da li je vredniji pas od djeteta", pita Amina.

Nažalost, niko od nadležnih nije mogao ponuditi odgovor koji bi umirio građane, a to je jedan od razloga zbog kojih će Grbo tražiti odgovornost lokalnih vlasti na sudu.

(MOJportal)
User avatar
valterbranisarajevo
Posts: 6780
Joined: 19/01/2003 00:00
Location: Titovo šeher Sarajevo
Contact:

#108 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by valterbranisarajevo »

PISMO IZ SARAJEVA-ZAŠTITA ŽIVOTINJA U BiH!

DA PROBLEM OKO PASA LUTALICA IZ BiH, NIJE PRAĆEN SAMO U DOMAĆIM MEDIJIMA, GOVORI I ČINJENICA KAKO SE NJIME POZABAVIO I UGLEDNI Zooportal.hr, KOM SE OGLASILA NAŠA I NJIHOVA ČITATELJICA PISMOM U KOJEM POJAŠNJAVA TRENUTNO STANJE NA ULICAMA SAMO JEDNOG OD GRADOVA BiH!

http://www.amazonka-x.com/ivotinjski-sv ... oran?.html
1921
Posts: 124
Joined: 27/01/2010 21:42

#109 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by 1921 »

nasi ljudi su, nazalost, postali takvi da ih je potrebno animirati za sve, pa cak i da rijese nesto sto im ugrozava zivot. da bismo ljude animirali, treba doprijeti do njih preko nekog medija. fino bi bilo kad bi klix objavio ovaj apel, ali po meni bi najbolje bilo kad bismo mogli doci do aleksandra hrsuma i uspjeli ga zamoliti da posveti jedan zabranjeni forum ovoj temi. on u svojoj emisiji ne stedi nikoga i mislim da je taj kalibar novinara koji moze barem malo razdrmati uspavanu svijest naroda. naravno, treba pokusati i s ostalim medijskim kucama i to sto prije, jer ovaj problem postaje sve ozbiljniji.
pasce
Posts: 9
Joined: 05/12/2012 21:02

#110 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by pasce »

Što se mene tiče zadovoljio bih se sa minimalnom korekcijom zakona. Meni ulični psi ne smetaju, mada neku noć su me izgrizli dok sam spašavao jedno štene. Da to nisam radio, ne bi me ujeli.
Gradom hoda hiljade pasa lutalica. 95% ljudi koje ima pse ne stavlja im brnjice, a policija koristi zakon koji govori da psi koji imaju vlasnike moraju imati brnjice i biti na uzici na javnoj površini, samo kada ga zloupotrebljava obračunavajući se sa pojedincima, dok siledžije redovno prolaze nekažnjeno.
Dakle, dok se ne naprave azili i ograđene površine za pse, da se zakon o "brnjicama i uzicama" a posebno dio sa brnjicom stavi van snage.
Kada se riješi problem uličnih pasa i napravi se minimum po jedna lokacija u svakoj opštini gdje ljudi mogu pustiti psa da slobodno se kreće, onda se zakon u današnjoj formi može provoditi.
Naravno, da svaki čovjek koji ima psa odgovara za ono što pas napravi, isto kao što svaki roditelj odgovara za svoje dijete, svaki vlasnik auta ono što je autom napravio, zloupotreba noža, sarafcigera, cigle, čekića, itd.
Policija je loša, a ovakva šuplja i nenormalna pravna regulativa im omogućava da se po zakonu kurče.
Ili još jedna mogućnost, a to je da se zabrani izvođenje pasa uopšte na javne površine ili da se uopšte zabrani držanje pasa, direktno i otvoreno. To uostalom današnja zakonska regulativa govori, samo indirektnim putem. Jer vlasnik psa ako nema vlastito zemljište, ne može psu pružiti dovoljno kretanja (radi zakona da pas mora biti na uzici i sa brnjicom.
Naravno, nedvosmisleno sam za izgradnju azila i svakako protiv puke eliminacije svih pasa lutalica, jer 95% njih nisu uopšte agresivni. Mnogo veća mogućnost je da vas povrijedi čovjek a ne pas, pa agresivne ljude niko ne miče sa ulica, a pogotovo ih ne ubija. Uostalom to potvrđuje i statistika. I danas veterinarska inspekcija je dužna da ukloni i uspava svakog agresivnog uličnog psa za kog ima dokaza da je takav.
Pas je domaća životinja. Nije tražio da to bude, nego ga je čovjek iskoristio i napravio takvim. Sad ga želi ubiti jer od njega nema dovoljno koristi i jer se prema njemu ponašao neodogovorno. Da budem otvoren, u dijelu Bosne koji je "naš" od rata pa na ovamo vodi se kampanja protiv pasa jer su oni prljavi i drže ih ljudi koji nisu posebno ili nisu uopšte islamski orijentisani. Svi zakoni i sve ostalo što se radi je čisto sprovođenje sile kako nad vlasnicima pasa, tako i nad psima sa ulica.
Psi na ulicama su se davno mogli staviti pod kontrolu i to bez nekih ogromnih troškova. No pare su pokrane i kardu se i danas, kao i za sve drugo, pa su sad krivi oni, krivi su vlasnici, kriva su udrženja za zaštitu životinja, itd. Samo nisu krivi oni koji su opljačkali sve da bi se enormno obogatili.
Jedan azil za 500 pasa može priuštiti svaka sarajevska opština već 10 godina. Da ima 4 azila po 500 pasa i da su u pogonu 5 godina, stvari bi se totalno stavile pod kontrolu.
User avatar
FOČANSKI PROPISI
Posts: 2510
Joined: 11/04/2012 09:37
Location: JELEČ-BEČ

#111 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by FOČANSKI PROPISI »

Da preložim.
Sve što luta ulicama grada,pobiti.
Oni koji nisu za to,ako ih ima,umjesto što palamude,neka ih vode kući.
r_faruk
Posts: 4686
Joined: 20/01/2003 00:00

#112 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by r_faruk »

pasce wrote:Što se mene tiče zadovoljio bih se sa minimalnom korekcijom zakona. Meni ulični psi ne smetaju, mada neku noć su me izgrizli dok sam spašavao jedno štene. Da to nisam radio, ne bi me ujeli.
Gradom hoda hiljade pasa lutalica. 95% ljudi koje ima pse ne stavlja im brnjice, a policija koristi zakon koji govori da psi koji imaju vlasnike moraju imati brnjice i biti na uzici na javnoj površini, samo kada ga zloupotrebljava obračunavajući se sa pojedincima, dok siledžije redovno prolaze nekažnjeno.
Dakle, dok se ne naprave azili i ograđene površine za pse, da se zakon o "brnjicama i uzicama" a posebno dio sa brnjicom stavi van snage.
Kada se riješi problem uličnih pasa i napravi se minimum po jedna lokacija u svakoj opštini gdje ljudi mogu pustiti psa da slobodno se kreće, onda se zakon u današnjoj formi može provoditi.
Naravno, da svaki čovjek koji ima psa odgovara za ono što pas napravi, isto kao što svaki roditelj odgovara za svoje dijete, svaki vlasnik auta ono što je autom napravio, zloupotreba noža, sarafcigera, cigle, čekića, itd.
Policija je loša, a ovakva šuplja i nenormalna pravna regulativa im omogućava da se po zakonu kurče.
Ili još jedna mogućnost, a to je da se zabrani izvođenje pasa uopšte na javne površine ili da se uopšte zabrani držanje pasa, direktno i otvoreno. To uostalom današnja zakonska regulativa govori, samo indirektnim putem. Jer vlasnik psa ako nema vlastito zemljište, ne može psu pružiti dovoljno kretanja (radi zakona da pas mora biti na uzici i sa brnjicom.
Naravno, nedvosmisleno sam za izgradnju azila i svakako protiv puke eliminacije svih pasa lutalica, jer 95% njih nisu uopšte agresivni. Mnogo veća mogućnost je da vas povrijedi čovjek a ne pas, pa agresivne ljude niko ne miče sa ulica, a pogotovo ih ne ubija. Uostalom to potvrđuje i statistika. I danas veterinarska inspekcija je dužna da ukloni i uspava svakog agresivnog uličnog psa za kog ima dokaza da je takav.
Pas je domaća životinja. Nije tražio da to bude, nego ga je čovjek iskoristio i napravio takvim. Sad ga želi ubiti jer od njega nema dovoljno koristi i jer se prema njemu ponašao neodogovorno. Da budem otvoren, u dijelu Bosne koji je "naš" od rata pa na ovamo vodi se kampanja protiv pasa jer su oni prljavi i drže ih ljudi koji nisu posebno ili nisu uopšte islamski orijentisani. Svi zakoni i sve ostalo što se radi je čisto sprovođenje sile kako nad vlasnicima pasa, tako i nad psima sa ulica.
Psi na ulicama su se davno mogli staviti pod kontrolu i to bez nekih ogromnih troškova. No pare su pokrane i kardu se i danas, kao i za sve drugo, pa su sad krivi oni, krivi su vlasnici, kriva su udrženja za zaštitu životinja, itd. Samo nisu krivi oni koji su opljačkali sve da bi se enormno obogatili.
Jedan azil za 500 pasa može priuštiti svaka sarajevska opština već 10 godina. Da ima 4 azila po 500 pasa i da su u pogonu 5 godina, stvari bi se totalno stavile pod kontrolu.

da li si za eutanaziju tih pasa u azilima? milsim, nakon 15-20 dana boravka u azilu....
User avatar
valterbranisarajevo
Posts: 6780
Joined: 19/01/2003 00:00
Location: Titovo šeher Sarajevo
Contact:

#113 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by valterbranisarajevo »

Ali mi već sada imamo 3 azila, a rezultati njihovog postojanja i rada su nikakvi. Azil u Prači radi od mjeseca marta. Nastaviće nicati kao gljive poslije kiše jer vlast "dobro plaća". Mislim..dopustiti da se od ovog problema napravi dobar biznis koji neće donijeti rezultate ni dobrobit ljudima niti psima je za mene nedopustivo..a sve su prilke da se ide u ovom pravcu...
User avatar
FOČANSKI PROPISI
Posts: 2510
Joined: 11/04/2012 09:37
Location: JELEČ-BEČ

#114 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by FOČANSKI PROPISI »

valterbranisarajevo wrote:Ali mi već sada imamo 3 azila, a rezultati njihovog postojanja i rada su nikakvi. Azil u Prači radi od mjeseca marta. Nastaviće nicati kao gljive poslije kiše jer vlast "dobro plaća". Mislim..dopustiti da se od ovog problema napravi dobar biznis koji neće donijeti rezultate ni dobrobit ljudima niti psima je za mene nedopustivo..a sve su prilke da se ide u ovom pravcu...
Čudi me da naš (naj)načelnik nije namirisao korist.Treba zapišavat one voćke.
Jokericious
Posts: 2788
Joined: 10/06/2010 11:34

#115 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by Jokericious »

FOČANSKI PROPISI wrote:Da preložim.
Sve što luta ulicama grada,pobiti.
Oni koji nisu za to,ako ih ima,umjesto što palamude,neka ih vode kući.
+1
Naci ljude, dati im opremu i nek akcija pocne.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#116 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by julisiz es grant »

Ma kakav Klix.
Evo kako juče promovišu unosno preuzimanje još jednog hotela za pse od strane ovih ublehaških udruženja, koji će se opet dobro opariti.

h[url]ttp://www.klix.ba/vijesti/bih/udruzenje-nirin ... /121222109[/url]
jaca78
Posts: 639
Joined: 28/09/2005 18:12

#117 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by jaca78 »

problem neće riješiti ni sama izgradnja azila niti vraćanje šintora. problem se rješava kombinacijom različlitih mjera-sterilizacijama, azilima, udomljavanjem, registracijom vlasničkih pasa. vi koji prizivate povratak šintora, dabogda vam na vrata došli. da je svako sa ovog foruma odveo makar jednog psa u program besplatnih sterilizacija i cjepljenja, rezultati bi bili puno veći. al jok, lakše je palamudit na forumu
stvari nisu crno-bijele. kao što nije svaki čovjek bezopasan nije ni svaki pas opasan
Jokericious
Posts: 2788
Joined: 10/06/2010 11:34

#118 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by Jokericious »

jaca78 wrote:problem neće riješiti ni sama izgradnja azila niti vraćanje šintora. problem se rješava kombinacijom različlitih mjera-sterilizacijama, azilima, udomljavanjem, registracijom vlasničkih pasa. vi koji prizivate povratak šintora, dabogda vam na vrata došli. da je svako sa ovog foruma odveo makar jednog psa u program besplatnih sterilizacija i cjepljenja, rezultati bi bili puno veći. al jok, lakše je palamudit na forumu
stvari nisu crno-bijele. kao što nije svaki čovjek bezopasan nije ni svaki pas opasan
Haha, cuj da mi vodimo pse. Ja sta sve procitati neces. :lol:
jaca78
Posts: 639
Joined: 28/09/2005 18:12

#119 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by jaca78 »

pa, dobro, tebi je smijesno. to govori isključivo o tebi i tvom mentalitetu, jer ti je prihvatljivije proljevanje krvi slabih i nemoćnih nego drustvena odgovornost.
zipoo
Posts: 18876
Joined: 20/06/2011 16:27
Location: Sarajevo

#120 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by zipoo »

jaca78 wrote:problem neće riješiti ni sama izgradnja azila niti vraćanje šintora. problem se rješava kombinacijom različlitih mjera-sterilizacijama, azilima, udomljavanjem, registracijom vlasničkih pasa. vi koji prizivate povratak šintora, dabogda vam na vrata došli. da je svako sa ovog foruma odveo makar jednog psa u program besplatnih sterilizacija i cjepljenja, rezultati bi bili puno veći. al jok, lakše je palamudit na forumu
stvari nisu crno-bijele. kao što nije svaki čovjek bezopasan nije ni svaki pas opasan
Šintori su jedino riješenje. Previše ih je trenutno da bi se takvo nešto s provelo. Kad se riješi lutalica onda treba pokrenuti obaveznu kastraciju, registraciju, lopove iz azila otjerati, ugasiti ove organizacije( i onako nista dobrog ne donose) itd.
jaca78
Posts: 639
Joined: 28/09/2005 18:12

#121 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by jaca78 »

nije tačno da su šintori rješenje. imali smo ih decenijama i šta su uradili, osim što su godišnje trošili milione maraka. sad se za zbrinjavanje napuštenih životinja iz budžeta ne izdvaja ni desetina novca koja se davala šintorima.
pa zar može postojati neko kome je draže da se milion da za ubijanje umjesto za humano zbrinjavanje
User avatar
bach
Posts: 3478
Joined: 05/11/2005 11:52

#122 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by bach »

jaca78 wrote:nije tačno da su šintori rješenje. imali smo ih decenijama i šta su uradili, osim što su godišnje trošili milione maraka. sad se za zbrinjavanje napuštenih životinja iz budžeta ne izdvaja ni desetina novca koja se davala šintorima.
pa zar može postojati neko kome je draže da se milion da za ubijanje umjesto za humano zbrinjavanje
Priznaj da si lupila glupost ili ću početi da bombardujem ciframa kokko se izdvaja...

Hoćeš?
OPĆINA NOVI GRAD SARAJEVO: Za zbrinjavanje pasa lutalica izdvojeno 100.000 KM
Ponedjeljak | 19.03.2012.

Za zbrinjavanje pasa-lutalica Općina Novi Grad u budžetu planirala je 100.000 KM


Radi zaštite i dobrobiti životinja na području općine već drugu godinu iz budžeta se izdvaja po 100.000 KM.

Tako je ove godine za provođenje kastracije i sterilizacije pasa- lutalica Općina Novi Grad Sarajevo izdvojila 30.000 KM koje je uplatila KJP „Veterinarska stanica“ Sarajevo, dok je 70.000 KM izdvojila za sufinansiranje izgradnje azila za pse-lutalice u Prači koji će prema najavama primiti prve nezbrinute životinje 30. marta.

Općina ne odustaje od izgradnje prihvatilišta za nezbrinute životinje u Rakovici u sklupu Terapeutske zajednice“Kampus“, kojim će se dugoročnije riješiti prihvat pasa-lutalica, pogotovo što je prošle godine sufinansirala projektnu dokumentaciju s drugim općinama sarajevskog kantona u iznosu od 35.000 KM,saopćeno je iz Pres- službe Općine.

Šta imaš reći na ovo?
User avatar
valterbranisarajevo
Posts: 6780
Joined: 19/01/2003 00:00
Location: Titovo šeher Sarajevo
Contact:

#123 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by valterbranisarajevo »

Mi se zalažemo za eutanaziju. Po definiciji iz Zakona o dobrobiti životinja eutanazija je poseban način usmrćivanja koje isključuje patnju i bol životinja. Dakle tu nema nikakvog prolijevanja krvi nedužnih životinja.

Kanton Sarajevo je za rad kafilerije godišnje izdvajao 277.000 KM. Međutim prije donošenja zakona narod je izmanipulisan gnusnom laži da se za kafileriju godišnje izdvaja 800.000 što se naravno pokazalo kao neistinai ta priča je prestala čin je donesen Zakon.
User avatar
forum@sh
Posts: 211
Joined: 06/02/2012 17:02
Location: Sarajevo

#124 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by forum@sh »

Paušalne ocjene, i do maksimuma kontradiktorni stavovi su konstanta. Svako dobronamjeran na ovih 5 stranica teme može izvući dovoljno zaključaka da OVO NIJE PRIRODNO STANJE, te da više nije stvar dobre volje, već nužde da se to promijeni. Ovdje je po meni ključan racionalan pristup, i emocijama (bilo koje vrste) ovdje apsolutno nije mjesto.
Hvala prije svega Valteru koji je pokrenuo raspravu na ovu temu, te nekim drugim forumašima koji objektivno pokušavaju da predoče činjenice (prije svega Bach), ali ovdje neki reaguju da li u afektu, ili da ne kažem zaštitnički, a uopće nema potrebe za tim.
Budimo realni, lutalica je uvijek bilo, i biće.. Ali nije prirodno da maltene svaki haustor ima 'svoj' čopor, i po cijenu da nijedan od tih pasa nije agresivan, to jednostavno nije u redu. Nek misli o tome šta ko hoće!
I ovo što neki pišu da treba odredbe o brnicama i uzicama.. Pa gospodo, vi bi izbacili šta vam ne paše, a ostavili ono što vam se sviđa. Tom analogijom imamo Zakon ovakav kakav jeste, s tim da ne impliciram ničiju odgovornost, ali stanje je takvo zahvaljujući upravo tim nedostacima koji su 'zaboravljeni' prilikom izrade tog Zakona.
A kao što neko reče, Hršum bi mogao biti objektivan i obraditi problem kvalitetno, bez favoriziranja nijedne strane. Možda još neki, ali sumnjam.
User avatar
valterbranisarajevo
Posts: 6780
Joined: 19/01/2003 00:00
Location: Titovo šeher Sarajevo
Contact:

#125 Re: Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (ank

Post by valterbranisarajevo »

Naravno ne smije se ići ni u jednu krajnost. Opravdavati mučenja životinja kojih je bilo, niti davljenja pasa sajlama kao što su to ponekad radili radnici kafilerije. Treba dići glas i protiv takvih zlodjela...Također i ova bezdušnost udruženja prema drugim životinjama koje su žrtve lutalica a posebno prema ljudima je stvarno zabrinjavajuća. :(

ovo je samo dio horor naslova koji su mediji objavili u 2012. godini. Žrtve su uglavnom djeca i druge životinje. :(

Petnaestogodišnjeg dječaka u Sarajevu izgrizli psi lutalice ...

Sarajevo: Psi lutalice rastrgali automobil

Psi lutalice zaklale četiri kengura u zoološkom centru u Sarajevu

Leš isječene žene jeli psi lutalice?!

PSI LUTALICE NAPALI 7-GODIŠNJU ALEKSANDRU, DJEVOJČICA U BOLNICI ...

INTERVENCIJA POLICIJE I HITNE: Devet pasa danas napalo ženu kod OŠ Sokolje u Sarajevu

Psi lutalice u G. Kalesiji upali u tor sa ovcama i zadavili troje janjadi

MALU SENADU TEŠKO POVRIJEDILI PSI LUTALICE

Drama u Bihaću: Psi lutalice izujedali dvije desetogodišnje djevojčice

Zeničanina Emsada Smriku su napali i teško povrijedili psi lutalice, nakon što je pokušao da odbrani kokošinjac iza obiteljske kuće u zeničkom naselju Velika Broda.

U zgradi držala pse lutalice, akcija čišćenja trajala danima

Psi lutalice kod Tarčina ubili šest gravidinih srna

U Zvorniku psi lutalice zaklali srndaća

PSI LUTALICE NAPALI OVCE

Čopor pasa lutalica zaklao oko 30 ovaca kod Gacka

Mostar: Psi lutalice siju strah po gradu

Psi lutalice izgrizli Subhiju Hasečić

Psi lutalice ponovo napali prolaznika u parku u Hrasnom

Psi lutalice rastrgali kurban Vahida Makalića ...

Prije sedam dana ispred zgrade u Sarajevu psi lutalice napali su osmogodišnju djevojčicu Sajru Merhemić. Kako nam je rekao njen otac Asim, jedan od pasa ugrizao je djevojčicu za nogu, a od straha Sajra je počela da muca.

Još jedan u nizu napada pasa lutalica desio se jučer na Dobrinji u ulici Hajrudina Šabanovića kada je Azru Šukalić, njenu bebu u kolicima i sedmogodišnju kćerku napao čopor pasa.
Locked