Apel za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životi (anketa)

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Locked

Problem pasa lutalica u Sarajevu treba riješiti...

vraćanjem šintora na ulice
241
82%
izgradnjom azila za pse
54
18%
 
Total votes: 295

User avatar
valterbranisarajevo
Posts: 6780
Joined: 19/01/2003 00:00
Location: Titovo šeher Sarajevo
Contact:

#51 Re: Kako riješiti problem pasa lutalica u Sarajevu? (anketa)

Post by valterbranisarajevo »

Sjećate li se kako su ljetos zaklali bebe kengure u Pionirskoj... :(
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#52 Re: Kako riješiti problem pasa lutalica u Sarajevu? (anketa)

Post by julisiz es grant »

valterbranisarajevo wrote:Sjećate li se kako su ljetos zaklali bebe kengure u Pionirskoj... :(
Da. I onda se javio neki zaštitnik životinja kojeg zovu "Velja Pas" ili tako nekako, da nas ubjedi da to nisu lutalice, nego nekakvi šumski psi (valjda posebna vrsta životinje, analogno afričkim divljim psima).
User avatar
bach
Posts: 3478
Joined: 05/11/2005 11:52

#53 Re: Kako riješiti problem pasa lutalica u Sarajevu? (anketa)

Post by bach »

Zakon iz Hrvatske. Vrlo jasno i decidno


http://www.zakon.hr/z/468/zakon-o-veterinarstvu
c) Označavanje pasa
Članak 37.

(1) Svi psi moraju biti označeni na propisani način.
(2) Svi označeni psi moraju biti upisani u upisnik pasa, a posjednik mora posjedovati propisanu ispravu o upisu i cijepljenju psa protiv bjesnoće.
(3) Cijepljenje pasa, vođenje upisnika pasa te izdavanje propisane isprave obveza je ovlaštene pravne ili fizičke osobe, u skladu s odredbama ovoga Zakona.
(4) Središnji upisnik pasa vodi Uprava.
(5) Za troškove upisa pasa, obveznog označavanja pasa i izdavanja službenih isprava posjednik plaća naknadu u skladu s odredbama ovoga Zakona.
(6) Posjednik psa obvezan je prijaviti nabavu, odnosno odjaviti psa u slučaju svakog gubitka posjeda životinje (nestanka, prodaje, darovanja, uginuća) u roku od 14 dana od nastalog događaja pravnoj ili fizičkoj osobi ovlaštenoj za upisivanje u središnji upisnik pasa.
(7) Psi nad kojima nisu provedene propisane mjere iz stavka 3. ovoga članka smještaju se u sklonište na teret posjednika, odnosno jedinice lokalne samouprave ukoliko posjednik nije poznat, a usmrćuju se u skladu s odredbama posebnog propisa o zaštiti životinja.
(8) Sadržaj i oblik upisnika pasa te isprave o obveznom upisu i provedenim mjerama, uvjete i način označavanja, kao i oblik obvezne oznake za pse propisuje ministar.
Ugljesa_
Posts: 393
Joined: 20/12/2012 16:55

#54 Re: Kako riješiti problem pasa lutalica u Sarajevu? (anketa)

Post by Ugljesa_ »

Ne vidim sto je problem usmrcivanje pasa lutalica, to se svugdje radi, to su zivotinje isto ko i ostale, nisam vidio da se neko zalio zbog 1.maja ili bajrama ili kolinja il cega vec.
Ja mislim da samo kod nas postoji ideja da psi lutalice trebaju da zive dok ne umru prirodnom smrcu. Nesto je stvarno poremeceno s ljudima ovdje.
Da se razumijemo, ne mrzim zivotinje, imam i sam psa al doslo je do tog da ga ne smijem izvesti van jer ga ovi copori vrebaju (radi se o manjoj rasi)
Gradjani ce morati nesto sami poduzeti jer nema drugog izlaza. Drzava nece sigurno, drustva za zastitu zivotinja ko zna sta rade, palamude i skupljaju donacije.
User avatar
valterbranisarajevo
Posts: 6780
Joined: 19/01/2003 00:00
Location: Titovo šeher Sarajevo
Contact:

#55 Re: Kako riješiti problem pasa lutalica u Sarajevu? (anketa)

Post by valterbranisarajevo »

Ne bih se čudio da su ovi azilaši doveli u zabludu parlamentarce lažući ih da je donošenje zakona uslov EU. Oni sami priznaju da su glasali a da uošte ne znaju za šta...Ako, kao što je postavio kolega Bach, Hrvatska koja je na vratima EU ima u zakonu opciju eutanazije onda ne vidim razlog zašto je ne bi imali i mi koji smo od EU udaljeni 100 svjetlosnih godina..

Kada se uzme da ima na stotine građana koji kao Uglješa nemaju zdravstveno, i da čitavu jesen u Sarajevu nigdje nije bilo antitetanus inekcija onda je to stvarno horor. :oops:
User avatar
valterbranisarajevo
Posts: 6780
Joined: 19/01/2003 00:00
Location: Titovo šeher Sarajevo
Contact:

#56 Re: Kako riješiti problem pasa lutalica u Sarajevu? (anketa)

Post by valterbranisarajevo »

Psi zaštićeni, a za ljude ko haje

Po informacijama kojima raspolaže Radna jedinica 'Kafilerija', broj nezbrinutih pasa u Sarajevu se danas može procijeniti na oko 15.000.

http://balkans.aljazeera.net/makale/psi ... de-ko-haje
Stojadin
Posts: 556
Joined: 22/06/2011 20:33

#57 Re: Kako riješiti problem pasa lutalica u Sarajevu? (anketa)

Post by Stojadin »

Pa zar je moguce da samo postoje te dvije opcije?
RS6_BI_TURBO
Posts: 137
Joined: 28/06/2010 14:01

#58 Re: Kako riješiti problem pasa lutalica u Sarajevu? (anketa)

Post by RS6_BI_TURBO »

Ako se neko sjeca, prije nekoliko godina u Helsinkiju su se naselili (iz nekog razloga) divlji zecevi i kada nisu mogli da kontrolisu razmnozavanje, odnosno kada je brojka presla 10.000 zeceva u Helsinkiju su odlucili da ih usmrte. Sad, to je bilo u glavnom gradu, kako kazu najobrazovanije i najkulturnije zemlje u svijetu.
Kome mi glumimo neku kulturu i humanost?
Ne zelim reci da sve pse treba uspavati, ali psi koju predstavljaju opasnost (ali ne tek kada neko nastrada), trebaju biti uspavani, a ostale mogu skloniti s ulica na druge nacine.
User avatar
Skyfox
Posts: 7489
Joined: 27/09/2003 00:00
Location: Selo Strumfova

#59 Re: Kako riješiti problem pasa lutalica u Sarajevu? (anketa)

Post by Skyfox »

sokiran sam rezultatima ankete. stvarno katastrofa
User avatar
bach
Posts: 3478
Joined: 05/11/2005 11:52

#60 Re: Kako riješiti problem pasa lutalica u Sarajevu? (anketa)

Post by bach »

Skyfox wrote:sokiran sam rezultatima ankete. stvarno katastrofa
Hajd pojasni što?
User avatar
valterbranisarajevo
Posts: 6780
Joined: 19/01/2003 00:00
Location: Titovo šeher Sarajevo
Contact:

#61 Re: Kako riješiti problem pasa lutalica u Sarajevu? (anketa)

Post by valterbranisarajevo »

Da se više ne lažemo!

Ja smatram da je Sarajevo (Kanton, Grad i opštine) ispunilo svoje obaveze prema Zakonu o dobrobiti životinja. Izgrađen je azil i ta investicija je koštala ogromnih 1.400.000 KM. Također, redovno su plaćali sve ispostavljene fakture iz azila. Uz to se finansiraju još najmanje dva azila (Rakovica i....)

Gdje su onda pogriješili i zašto ih ta greška sada skupo košta?

Pogriješili su što azil nisu izgradili sami i dali ga na upravljanje nekom kantonalnom Javnom preduzeću (npr Radu). Umjesto toga dali su pare privatnicima i tako izgubili kontrolu nad situacijom, a ovi ih sada (a to uveliko već rade uz pomoć NVO) ucijenjuju. Eto za 1.400.000 smjestili smo samo 500 pasa a sada nam naravno trebaju pare za još 500 i tako unedogled. Usput ti isti javno ohrabruju ljude iz drugih gradova da lutalice dovode u Sarajevo (izjava upraviteljice za AP).

Uglavnom, Sarajevo je jedan od rijetkih gradova u BiH koji ima azil (ustvari azile) i dokaz da se azilima problem lutalica ne može riješiti (bar sada kada je na ulicama ovoliki broj pasa). Od otvaranja azila broj lutalica nije smanjen nego se najmanje utrostručio. Treba tražiti druga rješenja.Hitno! Dok se ne desi zlo!

Ne smijemo dopustiti da više izvlače novac na taj način jer se on može iskoristiti na druge načine (od izgradnje Dječje hirurgije, nabavke dijagnostičke opreme za bolnice i sl..).
Last edited by valterbranisarajevo on 20/12/2012 21:46, edited 1 time in total.
User avatar
Truba
Posts: 81759
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#62 Re: Kako riješiti problem pasa lutalica u Sarajevu? (anketa)

Post by Truba »

maloprije 2 cure kod sebilja bježe jer su tri psa krenuli na četvrtog :D
Jokericious
Posts: 2788
Joined: 10/06/2010 11:34

#63 Re: Kako riješiti problem pasa lutalica u Sarajevu? (anketa)

Post by Jokericious »

Skyfox wrote:sokiran sam rezultatima ankete. stvarno katastrofa
Zar su i dalje neki za azile. Svakakvih ljudi. :-)
User avatar
valterbranisarajevo
Posts: 6780
Joined: 19/01/2003 00:00
Location: Titovo šeher Sarajevo
Contact:

#64 Re: Kako riješiti problem pasa lutalica u Sarajevu? (anketa)

Post by valterbranisarajevo »

Uobičajen prizor na sarajevskim ulicama je da čopori pasa lutalica šetaju gradom, a da nisu bezopasni potvrđuje podatak iz Hitne pomoći da je oko 1.000 građana zbog toga zatražilo ljekarsku pomoć ove godine....
User avatar
forum@sh
Posts: 211
Joined: 06/02/2012 17:02
Location: Sarajevo

#65 Re: Kako riješiti problem pasa lutalica u Sarajevu? (anketa)

Post by forum@sh »

Realno, ovo se dugo posmatralo kao nešto izolovano, u smislu 'kako došlo, tako će i nestati'. Letargija nam postaje sinonim..
Činjenica je da smo mi jako pasivni, i da na sve odmahnemo rukom, ko biva nije to moj problem. Za razliku od da kažem 'običnog' stanovništva, aktivisti ovih udruženja su djelovali sinergijski. Njih nema puno, ali su bili glasni i složni svaki put kad se ukazala potreba za tim.
U svakom slučaju, danas je stanje znatno drugačije, i nikakvi azili i akcije udomljavanja ovo više ne mogu riješiti, taman da svako po troje kući vodi... Jer azil sam po sebi predstavlja tranzitni centar tako da kažem, u kombinaciji sa udomljavanjima/sterilizacijama i mentalitetom sredine, a ne konačno odredište, i nema te finansijske konstrukcije koja bi pokrila ovo što danas imamo, i toga smo svi jako svjesni. Stranci nam često spočitavaju kako smo ovakvi, onakvi, a u suštini nas posmatraju kao pokusne kuniće.. od prehrane kojekakvim proizvodima, društveno-političkim 'harakiri' idejama i uređenjem, pa donekle i ovim 'suživotom' sa psima lutalicama. Ovo pišem jer sam prilično upoznat sa problematikom, a isto tako poznajem dosta ljudi iz ovih udruženja.
Bez namjere da na sebe navučem bilo čiji gnjev, ima tu jako pozitivnih i dobronamjernih osoba vjerujte, ali ima i onih drugih, i nije sve u crno-bijelom formatu.
Zakonski okvir koji tretira ovu problematiku je u principu dobar, ali opet kažem, individualno djelovanje i pojedinačni slučajevi neće postići neki značajan efekat, osim kratkotrajnog revolta.
Uključivanje struke u smislu provođenja mjera sistematske sterilizacije/kastracije, utvrđivanje odgovarajućih prava i dužnosti uz ažuriranje baze podataka vlasnika životinja (pasa i mačaka prvenstveno) na osnovu mikročipiranja, te izrada jedinstvene baze, ali ne samo u Sarajevu, zatim stavljanje zakona ad acta na određeni period bi moglo dati određene vidljive rezultate, a ad hoc postupci nisu i neće proizvesti pozitivan efekat. Ovo jeste poduhvat koji bi iziskivao značajnija finansijska sredstva za efektivno dejstvo, ali bolje je to uraditi u određenom vremenskom roku, nego svakih par mjeseci pomalo nešto raditi, a pritom ništa ne riješiti.

Pozdrav svima, no hard feelings.
huxley
Posts: 636
Joined: 05/08/2009 09:56

#66 Re: Kako riješiti problem pasa lutalica u Sarajevu? (anketa)

Post by huxley »

Nazad na temu.

Kako ovo vratiti na raspravu parlamentu? Kako se uvrštavaju tačke / teme za raspravu? Ako smo već toliko zakona kopirali iz ex-yu ili susjednih zemalja, zašto nismo i ovaj koji se tiče lutalica?

Šta su dodatne opcije?

Ja imam dvoje djece, i spreman sam ići all the way, ali bih volio da se ovo riješi na način da će psi boraviti npr. 30 dana u azilu, a onda eutanazija. Ovo je dugoročno riješenje, ali se bojim da nam je prije toga potrebna čistka.
User avatar
valterbranisarajevo
Posts: 6780
Joined: 19/01/2003 00:00
Location: Titovo šeher Sarajevo
Contact:

#67 Re: Kako riješiti problem pasa lutalica u Sarajevu? (anketa)

Post by valterbranisarajevo »

Treba naći nekog poslanika trenutnog saziva Parlamentarne skupštine BiH koji će podnijeti poslaničku inicijativu za izmjene ili suspenziju zakona. Drugog načina nema.
User avatar
bach
Posts: 3478
Joined: 05/11/2005 11:52

#68 Re: Kako riješiti problem pasa lutalica u Sarajevu? (anketa)

Post by bach »

valterbranisarajevo wrote:Treba naći nekog poslanika trenutnog saziva Parlamentarne skupštine BiH koji će podnijeti poslaničku inicijativu za izmjene ili suspenziju zakona. Drugog načina nema.
https://www.parlament.ba/sadrzaj/poslan ... -BA&pril=b


Saša Magazinović mi izgeda kao jedan od rijetkih urbanih faca na ovom spisku najplaćenijih neradnika u BiH. Kontam da se njemu putem maila obratim.
huxley
Posts: 636
Joined: 05/08/2009 09:56

#69 Re: Kako riješiti problem pasa lutalica u Sarajevu? (anketa)

Post by huxley »

Treba naći nekog poslanika trenutnog saziva Parlamentarne skupštine BiH koji će podnijeti poslaničku inicijativu za izmjene ili suspenziju zakona. Drugog načina nema.
Super, konkretno.

Treba li peticija da bi se podnijela inicijativa, kako bi poslaniku olakšali posao? Ako da, može li online, ili treba baš sa potpisima? Ako da, ja bih mogao skupiti 50-100 potpisa u roku od par dana.

Uz to, trebalo bi napraviti 'case' / slučaj.

- Broj i slike ugriza, slike čopora, statistika (broj pasa na ulicama, njihov porast od početka primjene zakona...). Jako je bitno da sve ovo ne bude samo iz Sarajeva, jer bi moglo izazvati kontraefekat, nego skupiti podatke i iz BL, Tuzle, Mostara i sl...

- Trenutna situacija u praksi, nefunkcionisanje azila, par slika, par citata gdje se spominju azili i organizacije kao korumpirani i aparati za uzimanje novca - poreskog i izvana. Navesti kako ovo ne ide u prilog ni psima, a posebno ne građanima.

- Prakse iz drugih zemalja, prije svega susjednih - Hrvatska se čini kao dobar primjer, ali isto tako i iz par drugih EU članica / US, gdje se psi uklanjaju sa ulica i eutaniziraju. Ovo je jako bitno jer su parlamentarci (u neznanju?) navodili kao da su morali glasati ZA, jer je to kao uslov od EU.....bla bla. Pokazati kako to nije tačno.

- Plan akcije:

1. Moratorij na postojeći zakon,
2. Smanjenje broja pasa na ulicama gradova u BiH u kratkom roku,
3. Izmjena zakona da dozvoljava eutanaziju nakon 15-30 dana (ne više)

Ne znam šta bi još moglo, ako imate ideje, welcome.
Last edited by huxley on 21/12/2012 10:21, edited 1 time in total.
User avatar
drugtito2011
Posts: 2888
Joined: 01/08/2011 18:45

#70 Re: Kako riješiti problem pasa lutalica u Sarajevu? (anketa)

Post by drugtito2011 »

Ja bih dodao još:

Evidencija vlasnika pasa - do spiska je lako doći preko veterinasrskih stanica gdje se "vakcinisu"
KAŽANJAVANJE vlasnika koji puštaje pse na ulicu, kad više nisu IN


Razna udruženja, su dobro organizovane grupe BESPOSLIČARA, koji samo traže najlakše načine da dodju da NAŠIH para, i mora se priznati u tome su veoma vješti.

Mi smo prošle i pretprošle godine tražili Rome, i plaćali im da nas oslobode sterilisanih i čipovanih pasa, koji su ipak napadali ljude, i nisu htjeli jer su se plašili da će ih neki besposličar prijaviti (imamo u zgradi predstavnicu Av-av ili avlijaner). Ona uredno i bez srkleta voza džipa, lova kapa redovno, smije nam se, itd..)

Osim toga tokom ljeta se pojavio još jedan veliki problem. Kako u Sarajevu već 2 godine neije radjena deratizacija, pojavili su se pacovi. Mačaka nema, jer su ih sterilisani ljubimci potamanili i sklonili sa ulica, tako da smo imali situaciju da miševi kolo vode, veoma uspješno.
muniza
Posts: 889
Joined: 02/02/2009 14:45

#71 Re: Kako riješiti problem pasa lutalica u Sarajevu? (anketa)

Post by muniza »

huxley wrote:
Treba naći nekog poslanika trenutnog saziva Parlamentarne skupštine BiH koji će podnijeti poslaničku inicijativu za izmjene ili suspenziju zakona. Drugog načina nema.
Super, konkretno.

Treba li peticija da bi se podnijela inicijativa, kako bi poslaniku olakšali posao? Ako da, može li online, ili treba baš sa potpisima? Ako da, ja bih mogao skupiti 50-100 potpisa u roku od par dana.

Uz to, trebalo bi napraviti 'case' / slučaj.

- Broj i slike ugriza, slike čopora, statistika (broj pasa na ulicama, njihov porast od početka primjene zakona...). Jako je bitno da sve ovo ne bude samo iz Sarajevo, jer bi moglo izazvati kontraefekat, nego skupiti podatke i iz BL, Tuzle, Mostara i sl...

- Trenutna situacija u praksi, nefunkcionisanje azila, par slika, par citata gdje se spominju azili i organizacije kao korumpirani i aparati za uzimanje novca - poreskog i izvana. Navesti kako ovo ne ide u prilog ni psima, a posebno ne građanima.

- Prakse iz drugih zemalja, prije svega susjednih - Hrvatska se čini kao dobar primjer, ali isto tako i iz par drugih EU članica / US, gdje se psi uklanjaju sa ulica i eutaniziraju. Ovo je jako bitno jer su parlamentarci (u neznanju?) navodili kao da su morali glasati ZA, jer je to kao uslov od EU.....bla bla. Pokazati kako to nije tačno.

- Plan akcije:

1. Moratorij na postojeći zakon,
2. Smanjenje broja pasa na ulicama gradova u BiH u kratkom roku,
3. Izmjena zakona da dozvoljava eutanaziju nakon 15-30 dana (ne više)

Ne znam šta bi još moglo, ako imate ideje, welcome.
Stavka 3, nisam siguran jel to znači da bi se svaki pas tek nakon 15-30 dana eutanizirao?
Ako jest onda bi to moglo trajati godinama s obzirom na broj lutalica a azil ima kapacitet od 500 pasa.
MIslim da bi bilo pametnije zaštitnicima dati neki rok od recimo 20 - 30 dana i onda napraviti masovnu akciju, to bi bilo najbrže a ipak dovoljno obzirno rješenje.
User avatar
valterbranisarajevo
Posts: 6780
Joined: 19/01/2003 00:00
Location: Titovo šeher Sarajevo
Contact:

#72 Re: Kako riješiti problem pasa lutalica u Sarajevu? (anketa)

Post by valterbranisarajevo »

bach wrote:
valterbranisarajevo wrote:Treba naći nekog poslanika trenutnog saziva Parlamentarne skupštine BiH koji će podnijeti poslaničku inicijativu za izmjene ili suspenziju zakona. Drugog načina nema.
https://www.parlament.ba/sadrzaj/poslan ... -BA&pril=b


Saša Magazinović mi izgeda kao jedan od rijetkih urbanih faca na ovom spisku najplaćenijih neradnika u BiH. Kontam da se njemu putem maila obratim.
Svakako! Posebno bi bilo upečatljivo kada bi mu se obratio ti koji si bio žrtva. Naravno, on bi tu inicijativu morao iznijeti pred svoj poslanički klub ili gdje već ne da dobije podršku, ali takva je procedura....

Da u jednom od članaka koje sam postavljao neki novinar je napisao da te inicijative može pokrenuti i Predsjedništvo, ali mislim da je ovako lakše...A ako je tako imamo i rezervnu varijantu...

Naravno čak i kada incijativa bude upućena treba dovoljno poslaničkih glasova odnosno većina da inicijaiva prođe. zato treba nastaviti pisati i lobirati...
huxley
Posts: 636
Joined: 05/08/2009 09:56

#73 Re: Kako riješiti problem pasa lutalica u Sarajevu? (anketa)

Post by huxley »

Stavka 3, nisam siguran jel to znači da bi se svaki pas tek nakon 15-30 dana eutanizirao?
Ako jest onda bi to moglo trajati godinama s obzirom na broj lutalica a azil ima kapacitet od 500 pasa.
Vidi stavku 2. Nisam elaborirao, ali po meni bi ovo podrazumijevalo jednu akciju u cilju brzog smanjenja pasa, dakle masovno prikupljanje i eutanazija u roku od 30 dana. Za očekivati je da ovo bude turbulentno, ali jbg.

Treća stavka je održavanje / maintenance.

Uglavnom,

1. Moratorij na postojeći zakon
2. Uklanjanje i uspavljivanje pasa sa ulica BH gradova
3. Izmjena postojećeg zakona da dozvoljava eutanaziju
4. Implementacija novog zakona.

Vjerujem da bi svi osim malog broja tree huggera bili OK sa ovim, čak i oni koji se zalažu za radikalnija rješenja.

I naravno,
Evidencija vlasnika pasa - do spiska je lako doći preko veterinasrskih stanica gdje se "vakcinisu"
KAŽANJAVANJE vlasnika koji puštaje pse na ulicu, kad više nisu IN
Ovo je jako bitno, da ne bi bilo da se non-stop ide po pse da bi se isti pustili. Ovaj dio treba pametno pokriti, da se izbjegnu rupe.
muniza
Posts: 889
Joined: 02/02/2009 14:45

#74 Re: Kako riješiti problem pasa lutalica u Sarajevu? (anketa)

Post by muniza »

huxley wrote:
Stavka 3, nisam siguran jel to znači da bi se svaki pas tek nakon 15-30 dana eutanizirao?
Ako jest onda bi to moglo trajati godinama s obzirom na broj lutalica a azil ima kapacitet od 500 pasa.
Vidi stavku 2. Nisam elaborirao, ali po meni bi ovo podrazumijevalo jednu akciju u cilju brzog smanjenja pasa, dakle masovno prikupljanje i eutanazija u roku od 30 dana. Za očekivati je da ovo bude turbulentno, ali jbg.

Treća stavka je održavanje / maintenance.

Uglavnom,

1. Moratorij na postojeći zakon
2. Uklanjanje i uspavljivanje pasa sa ulica BH gradova
3. Izmjena postojećeg zakona da dozvoljava eutanaziju
4. Implementacija novog zakona.

Vjerujem da bi svi osim malog broja tree huggera bili OK sa ovim, čak i oni koji se zalažu za radikalnija rješenja.

I naravno,
Evidencija vlasnika pasa - do spiska je lako doći preko veterinasrskih stanica gdje se "vakcinisu"
KAŽANJAVANJE vlasnika koji puštaje pse na ulicu, kad više nisu IN
Ovo je jako bitno, da ne bi bilo da se non-stop ide po pse da bi se isti pustili. Ovaj dio treba pametno pokriti, da se izbjegnu rupe.
Ahaa, znači stavka 3 je nakon što bi se problem riješio, sad kontam. Onda bi svakako imalo smisla držati ih mjesec dana, ako se ne udome adio, suludo je plaćati tolike novce za njih.
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#75 Re: Kako riješiti problem pasa lutalica u Sarajevu? (anketa)

Post by un1ted »

Drugacije se ne moze rijesiti broj pasa lutalica ne samo u kantonu Sarajevu vec u cijeloj BIH. Mi nemamo pare za neke azile, sram i stid da ih bude kada kazu da za jednog psa treba izdvojiti 155KM, a porudice u bih zive i sa manje od 100KM mjesecno.

Ja bih to uradio na nacin da bi se napravio privremeni smjestaj za oko 100-150 pasa koji bi mogli boraviti tu 30 dana, ukoliko nema nikakvog udomljavanja vec 31 dan ide eutanazija te se nakon toga mjesto popunjava s novim lutalicam. Dovoljno je vremena dato da se nadje vlasnik koji bi zeljio udomiti nekog od njih. To je to, dalje nema da se sta razmislja, ostalo je sve bacanje para.
Locked