Ljulja nana svoga pehlivana polaSrbina/HrvataPolaBošnjaka

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
JoseMujica
Posts: 27606
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#51 Re: Ljulja nana svoga pehlivana polaSrbina/HrvataPolaBošnjak

Post by JoseMujica »

sve je to pihtijajući nacizam koji je kod nas postao normala

sva priča o mješanim brakovima kod nas dolazi iz njemačkog jezika gdje je svojevremeno Ado i zabranio ovo "rasno mješanje" kako bi se "očuvala čistoća njemačke krvi".
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#52 Re: Ljulja nana svoga pehlivana, pola vlaha, pola bošnjaka

Post by hAZNADAR »

PipiDugaDevetka wrote:
cyprus wrote: Ako je to autor htio da kaže, onda se slažem sa njim :mrgreen:
Ne, ozbiljno, razmisli koji bi konj potezao kanafu 120mm topa ili nekog sličnog oružja kada zna da može raniti nekog svog tamo u Gradu?
A jesu li granate za rata po Sarajevu, Tuzli,.. birale zrtve po nacionalnosti? Tu ti je i odgovor o "konjima",
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#53 Re: Ljulja nana svoga pehlivana, pola vlaha, pola bošnjaka

Post by PipiDugaDevetka »

hAZNADAR wrote:
PipiDugaDevetka wrote:
cyprus wrote: Ako je to autor htio da kaže, onda se slažem sa njim :mrgreen:
Ne, ozbiljno, razmisli koji bi konj potezao kanafu 120mm topa ili nekog sličnog oružja kada zna da može raniti nekog svog tamo u Gradu?
A jesu li granate za rata po Sarajevu, Tuzli,.. birale zrtve po nacionalnosti? Tu ti je i odgovor o "konjima",
Pa birale su granate, mene promašilo,...A non-stop sam bio na ulici, šetao,...kupovao i prodavao koješta.
Sjeti se da je kapetanu VUKAŠINOVIĆU (bio zarobljen u Ulici Hamdije Kreševljakovića) naređeno da tuče po Pofalićima jer tamo nema ''srpskog življa''. Prema tome, jesu birali su koga će stići, jal' snajper, jal' granata,...Pofalići su, ustvari, većinski bili naseljeni Srbima.
muzicar_iz_parka
Posts: 3818
Joined: 02/06/2012 18:59

#54 Re: Ljulja nana svoga pehlivana polaSrbina/HrvataPolaBošnjak

Post by muzicar_iz_parka »

Dosta tih mjesanih brakova je emigriralo iz BiH, pitanje je uopste koliko ih danas ima.
Tamo negdje do 2000te godine ako ne i koju kasnije se veoma lako moglo otici u USA zbog tog razloga i ostavriti boravisnu dozvolu. U medjuvremenu to vise ne moze.
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#55 Re: Ljulja nana svoga pehlivana polaSrbina/HrvataPolaBošnjak

Post by PipiDugaDevetka »

muzicar_iz_parka wrote:Dosta tih mjesanih brakova je emigriralo iz BiH, pitanje je uopste koliko ih danas ima.
Tamo negdje do 2000te godine ako ne i koju kasnije se veoma lako moglo otici u USA zbog tog razloga i ostavriti boravisnu dozvolu. U medjuvremenu to vise ne moze.
Poznajem dva takva para, ali nisam više u kontaktu sa njima.
Suljaga
Posts: 48
Joined: 05/09/2012 18:52

#56 Re: Ljulja nana svoga polutana, pola srbina/hrvataPola musli

Post by Suljaga »

radio_sa wrote:Kakav je samo osjećaj njegoški pršut ili dalmatinski za Božić a baklave za Bajram (iako iskreno više volim hurmašice i tulumbe). I istinski uživati u svemu. I siniji i sofri i bajramskoj kafi i ponoćki.

Ljubim ja i nanu i baku.
Pridruzujem se :thumbup:
User avatar
sinuhe
Posts: 11484
Joined: 03/06/2011 11:33

#57 Re: Ljulja nana svoga pehlivana polaSrbina/HrvataPolaBošnjak

Post by sinuhe »

muzicar_iz_parka wrote:Dosta tih mjesanih brakova je emigriralo iz BiH, pitanje je uopste koliko ih danas ima.
Tamo negdje do 2000te godine ako ne i koju kasnije se veoma lako moglo otici u USA zbog tog razloga i ostavriti boravisnu dozvolu. U medjuvremenu to vise ne moze.
Izmisljena ugrozena grupa. Ali valjda je ljepsa prica od prica pravih stradalnika rata.
IHAVEDREAM
Posts: 4591
Joined: 08/12/2008 05:03

#58 Re: Ljulja nana svoga pehlivana polaSrbina/HrvataPolaBošnjak

Post by IHAVEDREAM »

sinuhe wrote:
muzicar_iz_parka wrote:Dosta tih mjesanih brakova je emigriralo iz BiH, pitanje je uopste koliko ih danas ima.
Tamo negdje do 2000te godine ako ne i koju kasnije se veoma lako moglo otici u USA zbog tog razloga i ostavriti boravisnu dozvolu. U medjuvremenu to vise ne moze.
Izmisljena ugrozena grupa. Ali valjda je ljepsa prica od prica pravih stradalnika rata.
Postujem tvoj stav, ali sebi dajem za pravo da ti kazem da je Nezanemarljiv broj Bosanaca koji ne dijele tvoje misljenje !
User avatar
Lacrosse
Posts: 319
Joined: 13/07/2012 13:05

#59 Re: Ljulja nana svoga pehlivana polaSrbina/HrvataPolaBošnjak

Post by Lacrosse »

Ne znam da li se kod nas uopste moze mjesani brak nazivati mjesanim brakom.

Postojao je rezim koji je cinio stvari uniformnim.

Djeca su odrastala u sistemu, a o proslosti nisu mnogo marila.

Za mene je mjesani brak npr. u emigraciji kad ozenis Indijku ili Amerikanku, i obrnuto.

Mjesani brak je kad nisi s istog kontinenta, ne govorite isti jezik, niste isto odrasli, nemate zajednicki pocetak...roditelji vam tesko mogu kafu popiti i razmjeniti 5 recenica, a kamoli sta vise/dalje.

A ovo kod nas, to je glupost.

Mjesani brak mozda bi bio kad bi dosao neko iz Slovenije pa se ozenio i ostao, ili iz Makedonije pa se udao i ostao.

Ali roditi se u jednom gradu, i ozeniti/udati se za nekog iz te sredine....

To ne moze biti mjesani brak...

Kao sto je za mene npr. mjesani brak kad bi se sandzaklija ozenio krajskinjom. Kao da to nije sad mjesani brak? Pa gdje je Sandzak, i njegova familija a gdje npr. Cazin? Ja kad bih se ozenio iz Cazina ne znam bil se razumjeli sto posto, ili iz Priboja npr. Sta ja imam sa nekim iz Plav-Gusinja, recimo?

Tako da su ovo gluposti s kojima se ljudi opterecavaju. I ako to postane teret, i je najbolje otici. Ali mislim da mnogi koriste ovo kao staku, ako ne uspiju u necemu, odmah nemaju prodju i slicno. Meni samo smetaju oni koji se u svojim starim garibskim godinama vracaju ko kan'e nekom svom etnicitetu, 'Ispravljajuci' staru gresku... Ko ona narodna, nije majka Muju klela sto je kocko, vec sto se vadio... e tako je.
User avatar
dustaban
Posts: 6516
Joined: 10/07/2012 10:55

#60 Re: Ljulja nana svoga pehlivana polaSrbina/HrvataPolaBošnjak

Post by dustaban »

Nacionalna izmjesanost u familiji je nesto najvrednije sto mi se desilo.
Ali jebiga to je tesko objasniti ovima koji su protiv toga. Zapravo rijec je o necemu vrlo jednostavnom - LJUDSKOJ OGRANICENOSTI.

DA bi se neko upustio naprimjer u mjesani brak, mora imati SIRINU i KAPACITET za takvo sto. Cak i kad se radi o religioznim osobama, sa takvom sirinom ni mjesani brak nije smetnja.

Ali jebiga, najlakse je reci "samo sa svojima" jer je to izgovor za nespremnost OTKRIVANJA.

Ali kao sto uvodnicar rece, fakat nema familije u Bosni da nije makar malo i makar u daljini pomjesana. Da ne idemo dalje u proslost gdje se zaista moze eksplicitno utvrditi cijepanje istih familija nakon presaltavanja pojedinaca na drugu vjeru. A mi od toga danas pravimo rasnu podjelu!

Bas mi je zao onih koji su ograniceni u bilo kojem smislu. A strah od mjesanja sa drugom nacijom je jedno od najgorih ogranicenja.
User avatar
cyprus
Posts: 39275
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#61 Re: Ljulja nana svoga pehlivana polaSrbina/HrvataPolaBošnjak

Post by cyprus »

Protivljenje miješanim brakovima je paradoks konzervativizma... Konzervativci naravno u svakom slučaju nastoje sačuvati tradiciju ili hajmo reći neku dosadašnju praksu, osim u ovom slučaju... Naime, otkad je svijeta i vijeka ljudi su se miješali...To je u ljudskoj tradiciji :mrgreen: Konzervativci u ovom slučaju žele PROMJENU :mrgreen:
Suljaga
Posts: 48
Joined: 05/09/2012 18:52

#62 Re: Ljulja nana svoga pehlivana polaSrbina/HrvataPolaBošnjak

Post by Suljaga »

cyprus wrote:Protivljenje miješanim brakovima je paradoks konzervativizma... Konzervativci naravno u svakom slučaju nastoje sačuvati tradiciju ili hajmo reći neku dosadašnju praksu, osim u ovom slučaju... Naime, otkad je svijeta i vijeka ljudi su se miješali...To je u ljudskoj tradiciji :mrgreen: Konzervativci u ovom slučaju žele PROMJENU :mrgreen:
Posteno receno. Inace je sve kod nas naopako, tako da je i receno konzistentno sa cjelokupnom situacijom.
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#63 Re: Ljulja nana svoga pehlivana polaSrbina/HrvataPolaBošnjak

Post by theTruePath »

Igrom slucaja pratim statistiku rodjenih na fzs i vidim da se srpkinje najvise mjesaju(t.j imaju djecu s muskarcem koji nije srbin,njih oko 5% ) poslije hrvatice(njih 4%,pa tek onda bosnjakinje(njih 2%)
zlata
Posts: 2679
Joined: 06/09/2002 00:00

#64 Re: Ljulja nana svoga pehlivana polaSrbina/HrvataPolaBošnjak

Post by zlata »

dustaban wrote:Nacionalna izmjesanost u familiji je nesto najvrednije sto mi se desilo.
Ali jebiga to je tesko objasniti ovima koji su protiv toga. Zapravo rijec je o necemu vrlo jednostavnom - LJUDSKOJ OGRANICENOSTI.

DA bi se neko upustio naprimjer u mjesani brak, mora imati SIRINU i KAPACITET za takvo sto. Cak i kad se radi o religioznim osobama, sa takvom sirinom ni mjesani brak nije smetnja.

Ali jebiga, najlakse je reci "samo sa svojima" jer je to izgovor za nespremnost OTKRIVANJA.

Ali kao sto uvodnicar rece, fakat nema familije u Bosni da nije makar malo i makar u daljini pomjesana. Da ne idemo dalje u proslost gdje se zaista moze eksplicitno utvrditi cijepanje istih familija nakon presaltavanja pojedinaca na drugu vjeru. A mi od toga danas pravimo rasnu podjelu!

Bas mi je zao onih koji su ograniceni u bilo kojem smislu. A strah od mjesanja sa drugom nacijom je jedno od najgorih ogranicenja.
Joj sto mi idete ne zivce vi "MJESANI" sto sebe smatrate "Ubermenschen". :roll:
Moj sin za sebe isto tvrdi (kad je toliko izmjesan ;-) )
da je "Bozji dar svjetu". :lol:

Medjutim, ja ga svako malo spustim na'zemlju, pa mu ukazem na sve predrasude koji vladaju i njegovom "kastom".
Vi ste mi familija, i samo da vam kazem,
da znate isto bit interesdzije, oportunisti, slijepci i makijavelci, k'o i svi drugi.
Za "mjesani brak" ne treba nikakva "sirina", nego samo ona stvar, ona druga stvar, bar malo strasti, a cesto, bilo je i interesa. I to ti je bio brak.

Ni bolji, ni gori.
Imam mater "polutanku", koja ne moze smislit ni ocevu, ni materinu "naciju".
Stalno se dodvara onoj "trecoj zaracenoj" strani, :lol:

i laje protiv materinih (kod kojih zivi),
a jos vise protiv ocevih (s'kojim blage veze nema, nit uopce kontaktira, nit je ikad s'njima zivila).

Da je njezin otac znao koliko ce mu djeca bit oportunisti i sovnisti,
upitno je je'l' bi babu uopce ozenio, a kamo'li djecu pravio.

A i baba je bila prica za'sebe.
Ona je bila iz one skole....kad se muzu prica jedno, a iza ledja radi i predaje drugo.
A znam nekoliko takvih slucajeva.... :roll:

A da ne govorim o ratnom dobu, kad su muzevi o'sli u Cetnike za zenama,
zene preko noci djecu krstile,
od''jednom nestajale i muzeve ostavljale,
Fatime preko noci postajale Aleksandre.... :lol:

Takvi scenraji su se dogodili i nasoj famEliji.
"Osoba" koja je trazila duhovno utociste u jednoj od lokalnih novijih krscanskih crkava, je na koncu odlucila, da ne moze sebe lagat.....da uopce nema "duh za vjeru"....
ali tad je bila hajka na muslimane, pa se "morala" nekamo sklonit, pa i ona je naucila isto lajat protiv "Balija i Mudzahedina", i nikad nije ni prestala....
Uglavnom, od tad je postala golemi Islamofob, iako nije ostala krscanka. :lol:

Jedna druga je ostala golema krscanka, i svako malo nazove sestru (koja uobicajeno brani muslimane, iako nije de facto, muslimanka) pa je prozove islamskim fanatikom i "osvetoljubivom muslimankom".
Izivljava se na rodjenoj sestri.

Kad sam nedavno kontaktirala s'jednim prisnim rodjakom koji je isto "buckuris" sveg i svaceg,
pocela mu se dizat kosa na glavi kad je cuo oklen je rodom. Ne bide mu pravo, sto nije "cistokrvni XXXX".

Nedavno sam sestrinom kcerkom pricala o rodoslovu familije,
i zbilja me cura iznenadila i razocarala.
I njoj ne bide pravo sto je rodom....od XXXX, sto joj je pradjed bio rodom XXXX.
A ja sve mislila da je ona "svjetski" tip tj. skolovana, napredna, vec 3 generacije "mjesanka" ;-)
Jes' sipak! :evil:

Eto, samo da dodam jedan mali detalj o mom iskustvu iz "Kantona Ostalih" :lol:
gdje nije sve bas "tako sjajno i bajno".
I oni su cesto zarazeni istim "boljescinama", k'o i svi ostali.
Nisu ni oni imuni predrasudima koji se sire u opcem drustvu.
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#65 Re: Ljulja nana svoga pehlivana polaSrbina/HrvataPolaBošnjak

Post by theTruePath »

Nije to nista,ja znam lika koji nije otisao mami rodjenoj na dzenazu... :shock: :shock: :shock: veci cetnik od bilo kakvog "cistokrvnog"


ovi "normalniji" slucajevi su samo zavrsili time sto su promjenili imena u "malo krscanskija/muslimanskija" :-) znam i jednu koja se smatra muslimankom i svoju mjesanu krv(hrvatsku i bosnjacku) opravdava time sto ismijava hrvate :D njen slucaj je zanimljiv jer ona je odrastla s majkom hrvaticom,razvedeni roditelji...ali ona je opet izabrala bosnjacku stranu..kad udjes u njen stan Kuran na udarnom mjestu(a zivi i dalje s mamom hrvaticom) :D otac je na to sve ponosan,mama tolerise i suti :lol:
IHAVEDREAM
Posts: 4591
Joined: 08/12/2008 05:03

#66 Re: Ljulja nana svoga pehlivana polaSrbina/HrvataPolaBošnjak

Post by IHAVEDREAM »

zlata wrote:
dustaban wrote:Nacionalna izmjesanost u familiji je nesto najvrednije sto mi se desilo.
Ali jebiga to je tesko objasniti ovima koji su protiv toga. Zapravo rijec je o necemu vrlo jednostavnom - LJUDSKOJ OGRANICENOSTI.

DA bi se neko upustio naprimjer u mjesani brak, mora imati SIRINU i KAPACITET za takvo sto. Cak i kad se radi o religioznim osobama, sa takvom sirinom ni mjesani brak nije smetnja.

Ali jebiga, najlakse je reci "samo sa svojima" jer je to izgovor za nespremnost OTKRIVANJA.

Ali kao sto uvodnicar rece, fakat nema familije u Bosni da nije makar malo i makar u daljini pomjesana. Da ne idemo dalje u proslost gdje se zaista moze eksplicitno utvrditi cijepanje istih familija nakon presaltavanja pojedinaca na drugu vjeru. A mi od toga danas pravimo rasnu podjelu!

Bas mi je zao onih koji su ograniceni u bilo kojem smislu. A strah od mjesanja sa drugom nacijom je jedno od najgorih ogranicenja.
Joj sto mi idete ne zivce vi "MJESANI" sto sebe smatrate "Ubermenschen". :roll:
Moj sin za sebe isto tvrdi (kad je toliko izmjesan ;-) )
da je "Bozji dar svjetu". :lol:

Medjutim, ja ga svako malo spustim na'zemlju, pa mu ukazem na sve predrasude koji vladaju i njegovom "kastom".
Vi ste mi familija, i samo da vam kazem,
da znate isto bit interesdzije, oportunisti, slijepci i makijavelci, k'o i svi drugi.
Za "mjesani brak" ne treba nikakva "sirina", nego samo ona stvar, ona druga stvar, bar malo strasti, a cesto, bilo je i interesa. I to ti je bio brak.

Ni bolji, ni gori.
Imam mater "polutanku", koja ne moze smislit ni ocevu, ni materinu "naciju".
Stalno se dodvara onoj "trecoj zaracenoj" strani, :lol:

i laje protiv materinih (kod kojih zivi),
a jos vise protiv ocevih (s'kojim blage veze nema, nit uopce kontaktira, nit je ikad s'njima zivila).

Da je njezin otac znao koliko ce mu djeca bit oportunisti i sovnisti,
upitno je je'l' bi babu uopce ozenio, a kamo'li djecu pravio.

A i baba je bila prica za'sebe.
Ona je bila iz one skole....kad se muzu prica jedno, a iza ledja radi i predaje drugo.
A znam nekoliko takvih slucajeva.... :roll:

A da ne govorim o ratnom dobu, kad su muzevi o'sli u Cetnike za zenama,
zene preko noci djecu krstile,
od''jednom nestajale i muzeve ostavljale,
Fatime preko noci postajale Aleksandre.... :lol:

Takvi scenraji su se dogodili i nasoj famEliji.
"Osoba" koja je trazila duhovno utociste u jednoj od lokalnih novijih krscanskih crkava, je na koncu odlucila, da ne moze sebe lagat.....da uopce nema "duh za vjeru"....
ali tad je bila hajka na muslimane, pa se "morala" nekamo sklonit, pa i ona je naucila isto lajat protiv "Balija i Mudzahedina", i nikad nije ni prestala....
Uglavnom, od tad je postala golemi Islamofob, iako nije ostala krscanka. :lol:

Jedna druga je ostala golema krscanka, i svako malo nazove sestru (koja uobicajeno brani muslimane, iako nije de facto, muslimanka) pa je prozove islamskim fanatikom i "osvetoljubivom muslimankom".
Izivljava se na rodjenoj sestri.

Kad sam nedavno kontaktirala s'jednim prisnim rodjakom koji je isto "buckuris" sveg i svaceg,
pocela mu se dizat kosa na glavi kad je cuo oklen je rodom. Ne bide mu pravo, sto nije "cistokrvni XXXX".

Nedavno sam sestrinom kcerkom pricala o rodoslovu familije,
i zbilja me cura iznenadila i razocarala.
I njoj ne bide pravo sto je rodom....od XXXX, sto joj je pradjed bio rodom XXXX.
A ja sve mislila da je ona "svjetski" tip tj. skolovana, napredna, vec 3 generacije "mjesanka" ;-)
Jes' sipak! :evil:

Eto, samo da dodam jedan mali detalj o mom iskustvu iz "Kantona Ostalih" :lol:
gdje nije sve bas "tako sjajno i bajno".
I oni su cesto zarazeni istim "boljescinama", k'o i svi ostali.
Nisu ni oni imuni predrasudima koji se sire u opcem drustvu.
Draga moja,

Sticem dojam da ni ti tebi samoj nije bas jasno sta si sve ovdje udrobila..... :-)

Kad skontas jesi li posla ili si dosla.....koriguj post!


P.S. Ponekada se desi covjeku da kada govori o nekome drugom, nesvjesno kaze mnogo o samom sebi!
Last edited by IHAVEDREAM on 13/12/2012 07:46, edited 1 time in total.
IHAVEDREAM
Posts: 4591
Joined: 08/12/2008 05:03

#67 Re: Ljulja nana svoga pehlivana polaSrbina/HrvataPolaBošnjak

Post by IHAVEDREAM »

theTruePath wrote:Nije to nista,ja znam lika koji nije otisao mami rodjenoj na dzenazu... :shock: :shock: :shock: veci cetnik od bilo kakvog "cistokrvnog"


ovi "normalniji" slucajevi su samo zavrsili time sto su promjenili imena u "malo krscanskija/muslimanskija" :-) znam i jednu koja se smatra muslimankom i svoju mjesanu krv(hrvatsku i bosnjacku) opravdava time sto ismijava hrvate :D njen slucaj je zanimljiv jer ona je odrastla s majkom hrvaticom,razvedeni roditelji...ali ona je opet izabrala bosnjacku stranu..kad udjes u njen stan Kuran na udarnom mjestu(a zivi i dalje s mamom hrvaticom) :D otac je na to sve ponosan,mama tolerise i suti :lol:
Ljudskih bica bez personaliteta je uvijek bilo i bice...... :oops:
zlata
Posts: 2679
Joined: 06/09/2002 00:00

#68 Re: Ljulja nana svoga pehlivana polaSrbina/HrvataPolaBošnjak

Post by zlata »

IHAVEDREAM wrote:
zlata wrote:
dustaban wrote:Nacionalna izmjesanost u familiji je nesto najvrednije sto mi se desilo.
Ali jebiga to je tesko objasniti ovima koji su protiv toga. Zapravo rijec je o necemu vrlo jednostavnom - LJUDSKOJ OGRANICENOSTI.

DA bi se neko upustio naprimjer u mjesani brak, mora imati SIRINU i KAPACITET za takvo sto. Cak i kad se radi o religioznim osobama, sa takvom sirinom ni mjesani brak nije smetnja.

Ali jebiga, najlakse je reci "samo sa svojima" jer je to izgovor za nespremnost OTKRIVANJA.

Ali kao sto uvodnicar rece, fakat nema familije u Bosni da nije makar malo i makar u daljini pomjesana. Da ne idemo dalje u proslost gdje se zaista moze eksplicitno utvrditi cijepanje istih familija nakon presaltavanja pojedinaca na drugu vjeru. A mi od toga danas pravimo rasnu podjelu!

Bas mi je zao onih koji su ograniceni u bilo kojem smislu. A strah od mjesanja sa drugom nacijom je jedno od najgorih ogranicenja.
Joj sto mi idete ne zivce vi "MJESANI" sto sebe smatrate "Ubermenschen". :roll:
Moj sin za sebe isto tvrdi (kad je toliko izmjesan ;-) )
da je "Bozji dar svjetu". :lol:

Medjutim, ja ga svako malo spustim na'zemlju, pa mu ukazem na sve predrasude koji vladaju i njegovom "kastom".
Vi ste mi familija, i samo da vam kazem,
da znate isto bit interesdzije, oportunisti, slijepci i makijavelci, k'o i svi drugi.
Za "mjesani brak" ne treba nikakva "sirina", nego samo ona stvar, ona druga stvar, bar malo strasti, a cesto, bilo je i interesa. I to ti je bio brak.

Ni bolji, ni gori.
Imam mater "polutanku", koja ne moze smislit ni ocevu, ni materinu "naciju".
Stalno se dodvara onoj "trecoj zaracenoj" strani, :lol:

i laje protiv materinih (kod kojih zivi),
a jos vise protiv ocevih (s'kojim blage veze nema, nit uopce kontaktira, nit je ikad s'njima zivila).

Da je njezin otac znao koliko ce mu djeca bit oportunisti i sovnisti,
upitno je je'l' bi babu uopce ozenio, a kamo'li djecu pravio.

A i baba je bila prica za'sebe.
Ona je bila iz one skole....kad se muzu prica jedno, a iza ledja radi i predaje drugo.
A znam nekoliko takvih slucajeva.... :roll:

A da ne govorim o ratnom dobu, kad su muzevi o'sli u Cetnike za zenama,
zene preko noci djecu krstile,
od''jednom nestajale i muzeve ostavljale,
Fatime preko noci postajale Aleksandre.... :lol:

Takvi scenraji su se dogodili i nasoj famEliji.
"Osoba" koja je trazila duhovno utociste u jednoj od lokalnih novijih krscanskih crkava, je na koncu odlucila, da ne moze sebe lagat.....da uopce nema "duh za vjeru"....
ali tad je bila hajka na muslimane, pa se "morala" nekamo sklonit, pa i ona je naucila isto lajat protiv "Balija i Mudzahedina", i nikad nije ni prestala....
Uglavnom, od tad je postala golemi Islamofob, iako nije ostala krscanka. :lol:

Jedna druga je ostala golema krscanka, i svako malo nazove sestru (koja uobicajeno brani muslimane, iako nije de facto, muslimanka) pa je prozove islamskim fanatikom i "osvetoljubivom muslimankom".
Izivljava se na rodjenoj sestri.

Kad sam nedavno kontaktirala s'jednim prisnim rodjakom koji je isto "buckuris" sveg i svaceg,
pocela mu se dizat kosa na glavi kad je cuo oklen je rodom. Ne bide mu pravo, sto nije "cistokrvni XXXX".

Nedavno sam sestrinom kcerkom pricala o rodoslovu familije,
i zbilja me cura iznenadila i razocarala.
I njoj ne bide pravo sto je rodom....od XXXX, sto joj je pradjed bio rodom XXXX.
A ja sve mislila da je ona "svjetski" tip tj. skolovana, napredna, vec 3 generacije "mjesanka" ;-)
Jes' sipak! :evil:

Eto, samo da dodam jedan mali detalj o mom iskustvu iz "Kantona Ostalih" :lol:
gdje nije sve bas "tako sjajno i bajno".
I oni su cesto zarazeni istim "boljescinama", k'o i svi ostali.
Nisu ni oni imuni predrasudima koji se sire u opcem drustvu.
Draga moja,

Sticem dojam da ni ti tebi samoj nije bas jasno sta si sve ovdje udrobila..... :-)

Kad skontas jesi li posla ili si dosla.....koriguj post!


P.S. Ponekada se desi covjeku da kada govori o nekome drugom, nesvjesno kaze mnogo o samom sebi!
Je'l' to naredjenje?
Sta to znaci? Da trebam lagat?

Nisam nista "drobila", samo svjedocim iz prve ruke, o sebi, o svojim.
Pokusala sam izostavit nebitne detalje. Ali srz je tu.
Nije sve san.
Ima smrada u svakom coporu, pa i u ovom nasih "nesvrstanih",
tj. u coporu tih koji sebe smatraju superiornim i "iznad" Balkanskih Divljaka... :lol:

Mi smo familija koja vec 4-u generaciju fura nekakvo svoje "Bratstvo-Jedinstvo",
koje je sad preraslo granice ex-YU, i koje je puno starije od Titinog artificijelnog "Bratstva i Jedinstva" i partijskih brakova.
Znaci, ima "autenticne" korjene. :)
Prvi mjesani brak, prije skoro 100 godina je bio izmedju dvije vrlo razlicite osobe, koje sebe nisu smtrale "naprednim", ili "elitom" zato sto krecu u zajednicki zivot, unatoc golemim socijoloskim razlikama.

Samo poricem, da postoji taj nekakav "idealan mjesani brak", u koji ulaze idealni ljudi "koji su operisani....tra....la....la...." je cisti mit.
To je propaganda koja nam je ostala jos od proslog stoljeca.

Nit su ti ljudi opcenito "operisani", od nacionalizma i predrasuada,
nit su ta djeca perfetkna. A tesko je odrast bez predrasuda u svijetu koji te svakodnevno sopa s predrasudama.
Samo samo to htjela reci.
A ako tebi smeta, sto JA NE'MOGU
potvrdit tu bajku o idealnim "mjesancima",
zbilja,
zao mi je. :roll:

ps. ja i dalje stojim iza tog' da se zeni ko god koga hoce.... :wink:
ali nek' mi ne prodaje praznu pricu o tom kako je "operisan" od predrasuda....tra..la...la..la...
i da je zato "poseban" zato sto mu je partner is "neprijateljskog" copora.

Evo jedna istinita prica o "mjesanim vezama" a i ljudskoj dvolicnosti....

Thomas Jefferson, vrhunski intelektualac i jedan od oceva americke nacije, je godinama zivio u divljem braku sa svojom robinjom Sally Hemmings.
Vodio ju sa sobom cak i u Pariz, gdje je zivila s'njim,
pa mu opet nikad nije palo na'pamet da ukine ropstvo.
Jedva je i svoju djecu oslobodio.....kad je vec bio na samrti.
Njegova vec bjela djeca, (Sally je bila samo 1/4 Crnkinja) su bila njegovo roblje. :shock:
sumirprimus
Posts: 81625
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#69 Re: Ljulja nana svoga pehlivana polaSrbina/HrvataPolaBošnjak

Post by sumirprimus »

nema pozitivnije stvari od miješanja gen.materijala i tjelesnih sokova/đusiz :D
što se manje znaju,to su i geni,i sokovi a i krajnji produkti zadovoljniji :dance:
IHAVEDREAM
Posts: 4591
Joined: 08/12/2008 05:03

#70 Re: Ljulja nana svoga pehlivana polaSrbina/HrvataPolaBošnjak

Post by IHAVEDREAM »

Zlato,

Nije mi bio cilj da izazovem tvoju srdzbu, a ponajmanje da ti osporim da izneses svoje misljenje.i svoj stav...... :(
Zelim samo da primijetim da si se dotakla momenata koji su svojstveni cak i jednonacinalnim porodicama.....a to su medjurodbinski odnosi.....( tog otkrivanja "bracnih postelja' i prostiranja prljavog vesa"....nazalost, tesko se oslobadjamo..bez obzira na religijsku, nacionalnu ili starosnu strukturu)...... :oops:

Vracati se decenijama unazad i nalaziti razloge "pro' ili" kontra" i ideja koje zastupamo je utopija ..mnogi to ne bi ni razumjeli....Kao sto nisu razumjeli jednu Srpkinju koja je svojom voljom odbila da se vrati kuci sa Zandarmima koje je njen otac poslao na Tursku granicu...(dio istorijata moje porodice )...

Sigurna sam da moj pradjed nije bio" operisan od predrasuda"...ali je dozvolio razumu da nadvlada emocije.....I evo mene tri generacije poslije....(uz pomoc pok. djeda i pok.oca")....skacem na vjetrenjace.... :)

Muzevljeva porodica je prica za sebe....Goleme socijoloske razlike...u okviru jednonacionalne porodice.....
Saga " a la Balkan"...

.... i ne ljuljamo vise Pehlivane. Daleko smo od tog "dobronamjernog humora".....Odgojismo ljude sposobne da se suprotstave takvim" Marginama drustva"...
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#71 Re: Ljulja nana svoga pehlivana polaSrbina/HrvataPolaBošnjak

Post by hAZNADAR »

zlata wrote:

Joj sto mi idete ne zivce vi "MJESANI" sto sebe smatrate "Ubermenschen". :roll:
Moj sin za sebe isto tvrdi (kad je toliko izmjesan ;-) )
da je "Bozji dar svjetu". :lol:

Medjutim, ja ga svako malo spustim na'zemlju, pa mu ukazem na sve predrasude koji vladaju i njegovom "kastom".
Vi ste mi familija, i samo da vam kazem,
da znate isto bit interesdzije, oportunisti, slijepci i makijavelci, k'o i svi drugi.
Za "mjesani brak" ne treba nikakva "sirina", nego samo ona stvar, ona druga stvar, bar malo strasti, a cesto, bilo je i interesa. I to ti je bio brak.

Ni bolji, ni gori.
Imam mater "polutanku", koja ne moze smislit ni ocevu, ni materinu "naciju".
Stalno se dodvara onoj "trecoj zaracenoj" strani, :lol:

i laje protiv materinih (kod kojih zivi),
a jos vise protiv ocevih (s'kojim blage veze nema, nit uopce kontaktira, nit je ikad s'njima zivila).

Da je njezin otac znao koliko ce mu djeca bit oportunisti i sovnisti,
upitno je je'l' bi babu uopce ozenio, a kamo'li djecu pravio.

A i baba je bila prica za'sebe.
Ona je bila iz one skole....kad se muzu prica jedno, a iza ledja radi i predaje drugo.
A znam nekoliko takvih slucajeva.... :roll:

A da ne govorim o ratnom dobu, kad su muzevi o'sli u Cetnike za zenama,
zene preko noci djecu krstile,
od''jednom nestajale i muzeve ostavljale,
Fatime preko noci postajale Aleksandre.... :lol:

Takvi scenraji su se dogodili i nasoj famEliji.
"Osoba" koja je trazila duhovno utociste u jednoj od lokalnih novijih krscanskih crkava, je na koncu odlucila, da ne moze sebe lagat.....da uopce nema "duh za vjeru"....
ali tad je bila hajka na muslimane, pa se "morala" nekamo sklonit, pa i ona je naucila isto lajat protiv "Balija i Mudzahedina", i nikad nije ni prestala....
Uglavnom, od tad je postala golemi Islamofob, iako nije ostala krscanka. :lol:

Jedna druga je ostala golema krscanka, i svako malo nazove sestru (koja uobicajeno brani muslimane, iako nije de facto, muslimanka) pa je prozove islamskim fanatikom i "osvetoljubivom muslimankom".
Izivljava se na rodjenoj sestri.

Kad sam nedavno kontaktirala s'jednim prisnim rodjakom koji je isto "buckuris" sveg i svaceg,
pocela mu se dizat kosa na glavi kad je cuo oklen je rodom. Ne bide mu pravo, sto nije "cistokrvni XXXX".

Nedavno sam sestrinom kcerkom pricala o rodoslovu familije,
i zbilja me cura iznenadila i razocarala.
I njoj ne bide pravo sto je rodom....od XXXX, sto joj je pradjed bio rodom XXXX.
A ja sve mislila da je ona "svjetski" tip tj. skolovana, napredna, vec 3 generacije "mjesanka" ;-)
Jes' sipak! :evil:

Eto, samo da dodam jedan mali detalj o mom iskustvu iz "Kantona Ostalih" :lol:
gdje nije sve bas "tako sjajno i bajno".
I oni su cesto zarazeni istim "boljescinama", k'o i svi ostali.
Nisu ni oni imuni predrasudima koji se sire u opcem drustvu.
Ja naprotiv poznajem samo pozitivne i svijetle primjere iz tog kantona ili iz te kaste. U smislu odsustva mrznje, sovinizma, primitivizma, niskih interesa, fasizma,... ta primjere koje navodis ja jos nisam dozivio - a znam mnogo ljudi te kaste. To sto navodis su izuzeci koji ne potvrdjuju pravilo i pomalo lazna slika te kaste. I podvlacim - djeca mijesanih brakova bolje dolaze do izrazaja i iskrenija su vani u dijaspori negoli u nasim sredinama gdje se mnogi silom prilika moraju prilagoditi ako misle prezivjeti. Pa ako je u Banjaluci gdje je srpski sovinizam standard i genetske cistoce, narodi najstariji,... jeli krivica na tom sistemu vrijednosti i ko to stvara odrzava ili nekom nesretnom omladincu iz mijesanog braka koji silom prilika "naginje" srpskoj strani samo da nebi bio izopcen od drustva. Kritikovati mijesane u uslovima opce diskriminacije i satanizacije je i smijesno i bizarno. Nije BiH Amerika gdje jedan mijesani moze postati predsjednik, u BiH su i politicki i drustveni i vjerski standardi protiv njih - pa je stoga iluzorno traziti trnje medju balvanima i gledati ih pod lupom. Van nasih krutih okvira i standarda upravo su djeca mijesanih brakova u prosjeku vrlo talentovana, uspjesna, liberalna i otvorena, obrazovana, stabilna, ponosna,... u to se uvjeravam iz dana u dan. Uopce nemaju problema sa identitetom, ponosom jer kupe i absorbiraju samo najbolje "od obje strane", medju njima skoro da nema sovinista, fasista, nepismenih, ... i mozda nisu Bozji dar ali su u odnosu na svoje kriticare i nadzornike upravo Ubermenschen.

Pored karakternih osobina - svjedok sam kako upravo mijesani u dijaspori svih kombinacija su najveci lobisti za BiH, protivnici islamofobije, i pokretaci inicijativa za BiH. Kao onaj protest protiv srpsko-norveskog filma o Srebrenici gdje su mijesani koje licno poznajem pokrenuli protest, osmislili i sproveli akciju i oglasili se u medijima konto istine o tome. Dok vecina "cistih" sto tako pricaju ko ti nije ni znala sta se desava a i kada su i skontali nisu se usudjivali oglasiti i pojaviti "da se nebi kome zamjerili", niti su imali vremena za to od stekanja para, i gledanja Sivana i Cece.

A sto se tice one stvari i seksa - djeciji domovi su puni nezbrinute djece uglavnom nastale iz "regularno cistih" strasti. Sto dokazuje da je za porodicu i odgoj potrebno puno vise od one stvari - a mijesanima jos vise buduci koje standarde smo im nametnuli i kako ih gledamo.
zlata
Posts: 2679
Joined: 06/09/2002 00:00

#72 Re: Ljulja nana svoga pehlivana polaSrbina/HrvataPolaBošnjak

Post by zlata »

@Haznadar

Nemam vremena analizirat sve sto si odgovorio, rijec-po-rijec,
ali skratit'cu ti pricu.

Zivim u familiji koja je "mjesana" skoro 100 godina. Moje osobno iskustvo nije da smo mi kolektivno objektivniji, dapace, individualno glumimo neutralnost i objektivnost,
ali kad-tad, ili mi, ili nasi unuci, ili praunuci, "padaju" na ispitima objektivnosti.
Sredina radi svoje.

btw. Obama NIJE izglasan kao "mjesanac", nego kao prvi Crnac predsjednik SAD-a.

Kao i vecina americkih Crnaca, on je "mjesanac".
Jedina razlika izmedju njega, i ostalih Crnaca, jest u tomu sto nije bio djete nasilja, ili zabranjenje ljubavi izmedju robovlasnika i njegov robinje.

Za razliku od vecine americkih Crnaca, koji pojma nemaju ko su im bili preci, nit' sa africke, nit europske strane, Obama je vrlo dobro znao odakle potice, i ko mu je otac.

Odgojili su ga djedi baka, oboje americki Bjelci,
ali, on se je opredjelio za "crnacki" identitet,
jos na fax-u, zapoceo je sa svojim uklapanjem u americku crnacku zajednicu kroz svoju konverziju na krscanstvo, svoje politicko djelovanje (kao americki Crnac) na faxu, i poslije studija, a eventualno, i zendibom sa Michele.

Mislim da je u njegovom slucaju, imajuc u vidu njegove ambicije, i americki rasizam,
bilo neizbjezno da se "opredjeli" za crnacku stranu, jer svakako je crnji od prosjecnog SAD-Bjelca.
Iz politicki oportunih razloga, Obama je postao "Black",
iako je odgojen na Havajima, sredini u kojoj su razni mixevi, norma.

Nije dosao na "mainland USA" i poceo vikat "ja sam mix",
nego se postepeno i oportuno ukljucio u afro-americko drustvo,
"kao onaj tip sa Havaja, koji malo lici na Crnca, malo na Bjelca, a prica k'o Bjelac.....tra....la...la.."

A Bjelci su bas zato glasovali za njega.
Nije uopce odgojen-socijaliziran kao americki Crnac,
nego se samo, kao vec formirana licnost, oportuno uklopio u tu zajednicu i postao njezin zastupnik.
I sad ti meni reci da se on nije oportuno nametnuo americkim Crncima kao "njihov". :lol:
Da nije odabrao stranu?
Da nije oportunista?
Da nije igrao na coporsku, i rasisticku politiku SAD-a?
wajar
Posts: 51
Joined: 08/10/2012 06:43

#73 Re: Ljulja nana svoga pehlivana polaSrbina/HrvataPolaBošnjak

Post by wajar »

...
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#74 Re: Ljulja nana svoga pehlivana polaSrbina/HrvataPolaBošnjak

Post by PipiDugaDevetka »

.....
Last edited by PipiDugaDevetka on 21/02/2013 17:28, edited 1 time in total.
detroit-mercy
Posts: 16088
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#75 Re: Ljulja nana svoga pehlivana polaSrbina/HrvataPolaBošnjak

Post by detroit-mercy »

dustaban wrote:Nacionalna izmjesanost u familiji je nesto najvrednije sto mi se desilo.
Ali jebiga to je tesko objasniti ovima koji su protiv toga. Zapravo rijec je o necemu vrlo jednostavnom - LJUDSKOJ OGRANICENOSTI.

DA bi se neko upustio naprimjer u mjesani brak, mora imati SIRINU i KAPACITET za takvo sto. Cak i kad se radi o religioznim osobama, sa takvom sirinom ni mjesani brak nije smetnja.

Ali jebiga, najlakse je reci "samo sa svojima" jer je to izgovor za nespremnost OTKRIVANJA.

Ali kao sto uvodnicar rece, fakat nema familije u Bosni da nije makar malo i makar u daljini pomjesana. Da ne idemo dalje u proslost gdje se zaista moze eksplicitno utvrditi cijepanje istih familija nakon presaltavanja pojedinaca na drugu vjeru. A mi od toga danas pravimo rasnu podjelu!

Bas mi je zao onih koji su ograniceni u bilo kojem smislu. A strah od mjesanja sa drugom nacijom je jedno od najgorih ogranicenja.
Znaci fasisto ja poticem iz ogranicene ili nize vrste samo zato sto su mi dedo i nana bili iste nacionalnosti/religije, i sto su mi otac i mati iz iste nacije/religije. Jah, fasistickog proseravanja na Saxu i moderacija to jos tolerise. Cuj, nemam ni sirinu ni kapacitet, je li treba mozda da se ubijem ili samospalim samo zato sto se eto dedo ili pradedo ili otac nije pomijaso sa drugim.
Pozivas se na neku sirinu a u principu si ogranicen ko letva :skoljka: .
Locked