Advokati

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#151 Re: Advokati

Post by hrle1976 »

JThomas wrote:pa šta je onda problem? ništa nećeš, ništa ne tražiš, samo se kurčiš?
Nije da nista necu ali nista i ne trazim konkretno. Problem je u tome sto imam dugacije misljene nego ti. A da se kurcim gledao bi slike kad putujem, sta vozam, sta jedem, gdje zivim, sta imam itd.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#152 Re: Advokati

Post by hrle1976 »

Salcho wrote:
Milioner jesam ali zavisi o kojoj valuti pricamo ;-) Ja bi rado dosao u BiH da mnogo sta poboljsam ili da pokusam poboljstai ali iskreno receno ja mislim da vlasnici ljudi i BiH nisu zainteresovani zato, jer bi to znacilo kapitulacija onima koji vam kroje dnevnu politiku.
Jesi milioner ako pricamo o valuti Zimbabve dolara, toliko da si mozes kupit hljeb i pastetu.

Ne sa njihovom valutom sam teski decilioner ako znas koliko je to ...
User avatar
Salcho
Posts: 260
Joined: 28/05/2012 11:16

#153 Re: Advokati

Post by Salcho »

hrle1976 wrote:
JThomas wrote:pa šta je onda problem? ništa nećeš, ništa ne tražiš, samo se kurčiš?
Nije da nista necu ali nista i ne trazim konkretno. Problem je u tome sto imam dugacije misljene nego ti. A da se kurcim gledao bi slike kad putujem, sta vozam, sta jedem, gdje zivim, sta imam itd.
Steta da osoba sa toliko velikim potencijalima i milionima, trosko svoje vrijeme ciji sat je minimum 10.000 EUR na forumu, jedne drzave koja mu nista ne znaci.

Bolje utrosi to vrijeme konstruktivnije, da si mozes priustiti i kakvu jahticu od 200-300 mil EUR-a.
User avatar
Salcho
Posts: 260
Joined: 28/05/2012 11:16

#154 Re: Advokati

Post by Salcho »

hrle1976 wrote:
Salcho wrote:
Milioner jesam ali zavisi o kojoj valuti pricamo ;-) Ja bi rado dosao u BiH da mnogo sta poboljsam ili da pokusam poboljstai ali iskreno receno ja mislim da vlasnici ljudi i BiH nisu zainteresovani zato, jer bi to znacilo kapitulacija onima koji vam kroje dnevnu politiku.
Jesi milioner ako pricamo o valuti Zimbabve dolara, toliko da si mozes kupit hljeb i pastetu.

Ne sa njihovom valutom sam teski decilioner ako znas koliko je to ...
Ne znam, ja znam samo Francuski jezik, BiH ne poznajem.

Pouci me, oooo ti Hrle expertu matematike i kvantne fizike
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#155 Re: Advokati

Post by hrle1976 »

Salcho wrote:
Salcho wrote:

Jesi milioner ako pricamo o valuti Zimbabve dolara, toliko da si mozes kupit hljeb i pastetu.

Ne sa njihovom valutom sam teski decilioner ako znas koliko je to ...
Ne znam, ja znam samo Francuski jezik, BiH ne poznajem.

Pouci me, oooo ti Hrle expertu matematike i kvantne fizike
Mais ce n'est pas tout. Dans le même temps, un responsable docteur a aussi brillé par sa prudence.
User avatar
Salcho
Posts: 260
Joined: 28/05/2012 11:16

#156 Re: Advokati

Post by Salcho »


Mais ce n'est pas tout. Dans le même temps, un responsable docteur a aussi brillé par sa prudence.
Vous n'avez aucune idée de la vie, je n'ai jamais vu un homme qui était muet comme vous.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#157 Re: Advokati

Post by hrle1976 »

Salcho wrote:

Mais ce n'est pas tout. Dans le même temps, un responsable docteur a aussi brillé par sa prudence.
Vous n'avez aucune idée de la vie, je n'ai jamais vu un homme qui était muet comme vous.

Va te jeter a la mer! Tu peux mieux faire? ;-)
User avatar
Miki123
Posts: 1788
Joined: 23/09/2007 12:44

#158 Re: Advokati

Post by Miki123 »

hrle, još da znaš naš jezik, gdje bi ti kraj bio :D postovi su ti nečitljivi.


Svako ima pravo na svoje mišljenje. Treba svoje mišljenje i argumentovati. Ponovo ti kažem notari u Hrvatskoj i u BiH nemaju isti položaj. Slažem se da je u Hrvatskoj bolje rješeno pitanje notarijata ali ti još jednom ponavljam notarske komore u BiH nikada neće prihvatiti taj normativni okvir u kojom rade notari u Hrvatskoj.

Dobro, zašto se onda traži isti nivo stručne spreme za sudiju, notara, advokata i tužitelja, kako u BiH, tako i u Hrvatskoj? Ako ćemo mak na konac, za notare se pride traži i notarski ispit :D

Isto tako, sadašnje uređenje notarijata u BiH nije uklesano u kamenu da bude tako dovijeka.
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#159 Re: Advokati

Post by condy »

Miki123 wrote:
Dobro, zašto se onda traži isti nivo stručne spreme za sudiju, notara, advokata i tužitelja, kako u BiH, tako i u Hrvatskoj? Ako ćemo mak na konac, za notare se pride traži i notarski ispit :D

Isto tako, sadašnje uređenje notarijata u BiH nije uklesano u kamenu da bude tako dovijeka.
Duško Modly, profesor sa pravnog fakulteta u Splitu je nedavno rekao " jedno je kvalifikacija a drugo je kompetencija " :)

Imati isti nivo stručne spreme znači biti isto kvalificiran, a što ne znači da je i isto kompetentan. Zbog toga se pored kvalifikacije, traži i kompetencija ( npr. rad na određenim poslovima određeno vrijeme ). Tako npr. sudije su obično prije nego što su imenovani, bili stručni saradnici na sudu, ili tužioci, pravobranioci, profesori ili advokati. Iz drugih branši, sudija nema.

Pošto zadnjih par stranica ovog topica nema veze sa istim, ponovo preporučujem da se pogleda web stranica http://advokatopedija.blog.rs/ koja sadrži sve u vezi advokata i advokature.
User avatar
%tacno*
Posts: 806
Joined: 13/05/2012 21:48

#160 Re: Advokati

Post by %tacno* »

ko da ste na raspravi pa se prepucavate... :-)
mislite da cete i to naplatiti... :D

mani te se price, smanjite tarife... :D
Max Bunker
Posts: 2406
Joined: 19/03/2010 00:16

#161 Re: Advokati

Post by Max Bunker »

Samo je predCednik, gvardijan RS-a, veci od Hrleta :D
nata_sa
Posts: 64
Joined: 10/09/2010 21:50

#162 Re: Advokati

Post by nata_sa »

ima li na ovom postu pravih advokata?
zna li koji, da li svaki ugovor o poklonu ima istu težinu kad se pokrene tužba o raspodjeli imovine nakon brakorazvodne parnice izmedju supružnika?
znači i on i ona imaju po par nekretnina na sebi, sve je to došlo kao bračna stečevina ali ugovorom o poklonu, s tim da je neki ugovor o poklonu rađen šturo kad nije bilo notara i nema masu klauzula kao neki drugi noviji gdje se pojavljuje klauzula i pravna pouka o odredbama Porodičnog zakona i Zakona o nasljeđivanju a posebno o odredbama koje se odnose na posebnu i zajedničku imovinu bračnih partnera. Da li će se u sporu sve nekretnine tretirati isto ako su došle kao bračna stečevina ugovorom o poklonu. Konkretno me zanima da li će svaka nekretnina ići 1/2 ili će u svakom slučaju samo poklonoprimac zadržati pravo vlasništva 1/1.
Nadam se da ste me razumjeli :-) Hvala na svakoj pomoći :kiss:
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#163 Re: Advokati

Post by condy »

nata_sa wrote:ima li na ovom postu pravih advokata?
zna li koji, da li svaki ugovor o poklonu ima istu težinu kad se pokrene tužba o raspodjeli imovine nakon brakorazvodne parnice izmedju supružnika?
znači i on i ona imaju po par nekretnina na sebi, sve je to došlo kao bračna stečevina ali ugovorom o poklonu, s tim da je neki ugovor o poklonu rađen šturo kad nije bilo notara i nema masu klauzula kao neki drugi noviji gdje se pojavljuje klauzula i pravna pouka o odredbama Porodičnog zakona i Zakona o nasljeđivanju a posebno o odredbama koje se odnose na posebnu i zajedničku imovinu bračnih partnera. Da li će se u sporu sve nekretnine tretirati isto ako su došle kao bračna stečevina ugovorom o poklonu. Konkretno me zanima da li će svaka nekretnina ići 1/2 ili će u svakom slučaju samo poklonoprimac zadržati pravo vlasništva 1/1.
Nadam se da ste me razumjeli :-) Hvala na svakoj pomoći :kiss:
Ukoliko je poklon učinjen za potrebe bračne zajednice, onda imovina iz poklona ulazi u bračnu stečevinu.

Ukoliko nije učinjen poklon za potrebe bračne stečevine već se isključivo odnosi samo na jednog bračnog partnera, onda se radi o posebnoj imovini tog bračnog partnera a ne bračnoj stečevini.

Ako iz samog ugovora se ne može razgonetnuti o kakvom se poklonu tačno radi, onda je to faktičko pitanje koje će sud riješiti presudom odnosno zauzeće stav da se radi ili o bračnoj stečevini ili o posebnoj imovini.
nata_sa
Posts: 64
Joined: 10/09/2010 21:50

#164 Re: Advokati

Post by nata_sa »

Ček malo, nisam pravnik, ekonomista sam, pa mi je još uvijek nejasno. Odakle vidim da li je poklon učinjen za potrebe bračne zajednice? Oba ugovora o poklonu imaju samo jednog poklonoprimca. Znači ni u jednom ne stoji da se poklanja supružnicima već njoj ili njemu. Jel u tom slučaju znači da poklon nije učinjen za potrebe bračne zajednice?
User avatar
Salcho
Posts: 260
Joined: 28/05/2012 11:16

#165 Re: Advokati

Post by Salcho »

To hrle zna sve 100%, on sa osnovnom skolom zna vise nego 90% advokata, a kupuje nekretnine u francuskoj turskoj, CESKOJ itd...

On je multimilijarder u Zimbabve dolarima, a ima 2-3 doktorata, zna covjek sve 100% u svim sferama.

Sto se tice poklona ucinjenog u bracnoj zajednici, ON SE SMATRA BRACNOM TEKOVINOM.

Osim ako ISKLJUCIVO NE PROIZILAZI IZ SAMOGA POKLONA (STROGA DA PISE U POKLONU) DA JE UCINJEN SAMO JEDNOM BRACNOM PARTNERU!
User avatar
Salcho
Posts: 260
Joined: 28/05/2012 11:16

#166 Re: Advokati

Post by Salcho »

Miki123 wrote:hrle, još da znaš naš jezik, gdje bi ti kraj bio :D postovi su ti nečitljivi.


Svako ima pravo na svoje mišljenje. Treba svoje mišljenje i argumentovati. Ponovo ti kažem notari u Hrvatskoj i u BiH nemaju isti položaj. Slažem se da je u Hrvatskoj bolje rješeno pitanje notarijata ali ti još jednom ponavljam notarske komore u BiH nikada neće prihvatiti taj normativni okvir u kojom rade notari u Hrvatskoj.

Dobro, zašto se onda traži isti nivo stručne spreme za sudiju, notara, advokata i tužitelja, kako u BiH, tako i u Hrvatskoj? Ako ćemo mak na konac, za notare se pride traži i notarski ispit :D

Isto tako, sadašnje uređenje notarijata u BiH nije uklesano u kamenu da bude tako dovijeka.
Advokat - min 2 godine iskusta nakon pravosudnog + advokatski ispit = mozes biti advokat
Sudija - 3 godine nakon pravosudnog + stela u VSTV i sudija si
Notar - 5 godina iskustva nakon pravosudnog + notarski ispit = nemozes biti notar radi cenzusa :-)

Samo spustit cenzus notarima i prebacit im ostavine i nek rade i izvrsne predmeta sto da ne, dat im i komunalne predmete 1,2 miliona komunalnih neka rade, stavit 1 notar na 3.000 stanovnika :-)
nata_sa
Posts: 64
Joined: 10/09/2010 21:50

#167 Re: Advokati

Post by nata_sa »

Salcho wrote:To hrle zna sve 100%, on sa osnovnom skolom zna vise nego 90% advokata, a kupuje nekretnine u francuskoj turskoj, CESKOJ itd...

On je multimilijarder u Zimbabve dolarima, a ima 2-3 doktorata, zna covjek sve 100% u svim sferama.

Sto se tice poklona ucinjenog u bracnoj zajednici, ON SE SMATRA BRACNOM TEKOVINOM.

Osim ako ISKLJUCIVO NE PROIZILAZI IZ SAMOGA POKLONA (STROGA DA PISE U POKLONU) DA JE UCINJEN SAMO JEDNOM BRACNOM PARTNERU!
Ma ništa isključivo nema, nikakvih posebnih napomena, ali u ugovoru o nekretnini A stoji da je poklonoprimac upozoren na odredbe o zajedničkoj imovini bračnih partnera dok u ugovoru o nekretnini B nema tog upozorenja/pouke. Jel to znači da je nekretnina B isključivo vlasništvo poklonoprimca dok će se nekretnina A podijeliti?
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#168 Re: Advokati

Post by hrle1976 »

Salcho wrote:To hrle zna sve 100%, on sa osnovnom skolom zna vise nego 90% advokata, a kupuje nekretnine u francuskoj turskoj, CESKOJ itd...

On je multimilijarder u Zimbabve dolarima, a ima 2-3 doktorata, zna covjek sve 100% u svim sferama.

Sto se tice poklona ucinjenog u bracnoj zajednici, ON SE SMATRA BRACNOM TEKOVINOM.

Osim ako ISKLJUCIVO NE PROIZILAZI IZ SAMOGA POKLONA (STROGA DA PISE U POKLONU) DA JE UCINJEN SAMO JEDNOM BRACNOM PARTNERU!
Nek ti zivis u BiH a ja cu putovati po svijetu i uzivati u svom luksuzu. Ako si ljubomoran na moje u Francuskoj, pa sta ti ja mogu nije zvaka za seljaka.
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#169 Re: Advokati

Post by Gray »

hrle1976 wrote:
Salcho wrote:Hrle dragi, zavrsi u Ceskoj posto si tu kako vidim, pa postani advokat, a onda daj svaku uslugu za 10 EUR ili radi besplatno, niko ti ne brani nista, sretno!

Hvala na savjetu dragi Salcho, da sam htjeo da budem advokat mogao sam ali nisam. Savjete nisam nikada naplacivao u bilo kojem kontekstu pa nebi na da sam advokat. Usluge su vec nesto drugo ali i one moraju biti prilagodjene da bi imao najbolju korist. Poznata je metoda daj prekonoci a pogotovo ta se primjenjuje po tim regionima dok prava metoda je polako i sve u svoje vrijeme - znaci malo po malo pa se nakupi...

Na ovom forumu ima za moj ukus samo jedan tj. ALELUJA, nekog smisla kroz ironicnost i humor da reflektira pravo, izvinite vi ostali imam vise osjecaja da ste u toku skolovanja za pravnika pa ste malo veci pravnici na forumu nego u surovom realitetu. Eto neki dan covjek postavi pitanje ako ima neko da mu savjetuje kako da skine sa tereta zabranu ulaska u EU, vjerovatno ocekivajuci odgovor od nekoga ko se izdaje za pravnika. Nije dobio od nikoga odgovor. A cim je neko pitanje koje se provuklo 1000 puta pa i po skolskim kupama kao primjer u pravu. Odmah doleti 10 odgovora ...


A to da ja nemam pojma o zivotu. Drug kad budes postigao sto sam ja postigao u zivotu posalji mi poruku, ali eto postigni barem ovo tj. posjeti 83 zemlje u svijetu tj, jednu vise nego ja. Ja di isti dan prebacivam na racun.

Imam osjecaj mi koji smo nekada zivili u BiH a danas zivimo 4x duze vani nego u njoj, da pojedinci misle da samo mi koji zivimo vani oviscnici od nekih stvari i ljudi iz BiH. To je jako naivno razmisljanje, mozda su neki osvisni od kontaktsa i finih odnosa sa rodbinom, ali sa drzavom od cega pa nebi nepunih 100.000 trazilo izpis iz drzvljanstva.

Vrlo jednostavno objašnjenje, nešto što je jednostavno pitanje nije problem za par minuta odgovoriti, ali za nešto što je komplikovano treba pročitati, istražiti, razmisliti... a to niko neće ra radi džabe. Ne pada mi na pamet da radim 9 sati dnevno i onda još džabe da ljudima odgovaram na forumu na komplikovana pitanja. Ako im za nešto treba odgovor treba se i platiti, kao i svaka druga usluga.
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#170 Re: Advokati

Post by condy »

nata_sa wrote:Ček malo, nisam pravnik, ekonomista sam, pa mi je još uvijek nejasno. Odakle vidim da li je poklon učinjen za potrebe bračne zajednice? Oba ugovora o poklonu imaju samo jednog poklonoprimca.Znači ni u jednom ne stoji da se poklanja supružnicima već njoj ili njemu. Jel u tom slučaju znači da poklon nije učinjen za potrebe bračne zajednice?
Ne znači.

Npr. ako bračni partneri nemaju rjeseno stambeno pitanje, a otac pokloni svojoj kćerci stan, koja je poklonoprimac, taj stan će se tretirati kao bračna stečevina jer je de facto učinjena za potrebe bračne zajednice, bez obzira na klauzule, bez obzira šta piše kome se poklanja, taj stan je uvijek bračna stečevina i dijeli se sa 1/2 dijela.

Relevantna odredba zakona glasi

Pokloni trećih osoba učinjeni za vrijeme trajanja bračne zajednice (u novcu, stvarima, pružanju pomoći radom i sl.) ulaze u bračnu stečevinu, bez obzira na to koji ih je bračni partner primio, ukoliko drukčije ne proizlazi iz namjene poklona ili se iz okolnosti u momentu davanja poklona može zaključiti da je poklonodavalac želio učiniti poklon samo jednom od bračnih partnera.

Dakle ako nije izričito u ugovoru navedena stvarna namjena tada se uzimaju u obzir okolnosti zbog čega se poklon daje. Napominjem ti, stvarna namjena je bitna a ne ona koja se samo navodi radi nekih drugih stvari ( da se izigra drugi bračni partner ).

To pitanje je dosta složeno i moj savjet ti je da se obratiš na savjet nekom advokatu u tvom mjestu koji radi ove predmete. Imovina je dosta visoke vrijednosti.
nata_sa
Posts: 64
Joined: 10/09/2010 21:50

#171 Re: Advokati

Post by nata_sa »

condy wrote:
nata_sa wrote:Ček malo, nisam pravnik, ekonomista sam, pa mi je još uvijek nejasno. Odakle vidim da li je poklon učinjen za potrebe bračne zajednice? Oba ugovora o poklonu imaju samo jednog poklonoprimca.Znači ni u jednom ne stoji da se poklanja supružnicima već njoj ili njemu. Jel u tom slučaju znači da poklon nije učinjen za potrebe bračne zajednice?
Ne znači.

Npr. ako bračni partneri nemaju rjeseno stambeno pitanje, a otac pokloni svojoj kćerci stan, koja je poklonoprimac, taj stan će se tretirati kao bračna stečevina jer je de facto učinjena za potrebe bračne zajednice, bez obzira na klauzule, bez obzira šta piše kome se poklanja, taj stan je uvijek bračna stečevina i dijeli se sa 1/2 dijela.

Relevantna odredba zakona glasi

Pokloni trećih osoba učinjeni za vrijeme trajanja bračne zajednice (u novcu, stvarima, pružanju pomoći radom i sl.) ulaze u bračnu stečevinu, bez obzira na to koji ih je bračni partner primio, ukoliko drukčije ne proizlazi iz namjene poklona ili se iz okolnosti u momentu davanja poklona može zaključiti da je poklonodavalac želio učiniti poklon samo jednom od bračnih partnera.

Dakle ako nije izričito u ugovoru navedena stvarna namjena tada se uzimaju u obzir okolnosti zbog čega se poklon daje. Napominjem ti, stvarna namjena je bitna a ne ona koja se samo navodi radi nekih drugih stvari ( da se izigra drugi bračni partner ).

To pitanje je dosta složeno i moj savjet ti je da se obratiš na savjet nekom advokatu u tvom mjestu koji radi ove predmete. Imovina je dosta visoke vrijednosti.
hvala puno!
User avatar
Miki123
Posts: 1788
Joined: 23/09/2007 12:44

#172 Re: Advokati

Post by Miki123 »

Imati isti nivo stručne spreme znači biti isto kvalificiran, a što ne znači da je i isto kompetentan. Zbog toga se pored kvalifikacije, traži i kompetencija ( npr. rad na određenim poslovima određeno vrijeme ). Tako npr. sudije su obično prije nego što su imenovani, bili stručni saradnici na sudu, ili tužioci, pravobranioci, profesori ili advokati. Iz drugih branši, sudija nema.

Mislim da je vesna softić bila sudija vrhovnog suda fbih, a sada je notar? Hoćemo li reći da nije kompetentna?

Code: Select all

Pokloni trećih osoba učinjeni za vrijeme trajanja bračne zajednice (u novcu, stvarima, pružanju pomoći radom i sl.) ulaze u bračnu stečevinu, bez obzira na to koji ih je bračni partner primio, ukoliko drukčije ne proizlazi iz namjene poklona ili se iz okolnosti u momentu davanja poklona može zaključiti da je poklonodavalac želio učiniti poklon samo jednom od bračnih partnera.
istina. Doduše, neko će uvijek pitati što se onda nije poklonilo i zetu/snahi 1/2.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#173 Re: Advokati

Post by hrle1976 »

nata_sa wrote:
condy wrote:
nata_sa wrote:Ček malo, nisam pravnik, ekonomista sam, pa mi je još uvijek nejasno. Odakle vidim da li je poklon učinjen za potrebe bračne zajednice? Oba ugovora o poklonu imaju samo jednog poklonoprimca.Znači ni u jednom ne stoji da se poklanja supružnicima već njoj ili njemu. Jel u tom slučaju znači da poklon nije učinjen za potrebe bračne zajednice?
Ne znači.

Npr. ako bračni partneri nemaju rjeseno stambeno pitanje, a otac pokloni svojoj kćerci stan, koja je poklonoprimac, taj stan će se tretirati kao bračna stečevina jer je de facto učinjena za potrebe bračne zajednice, bez obzira na klauzule, bez obzira šta piše kome se poklanja, taj stan je uvijek bračna stečevina i dijeli se sa 1/2 dijela.

Relevantna odredba zakona glasi

Pokloni trećih osoba učinjeni za vrijeme trajanja bračne zajednice (u novcu, stvarima, pružanju pomoći radom i sl.) ulaze u bračnu stečevinu, bez obzira na to koji ih je bračni partner primio, ukoliko drukčije ne proizlazi iz namjene poklona ili se iz okolnosti u momentu davanja poklona može zaključiti da je poklonodavalac želio učiniti poklon samo jednom od bračnih partnera.

Dakle ako nije izričito u ugovoru navedena stvarna namjena tada se uzimaju u obzir okolnosti zbog čega se poklon daje. Napominjem ti, stvarna namjena je bitna a ne ona koja se samo navodi radi nekih drugih stvari ( da se izigra drugi bračni partner ).

To pitanje je dosta složeno i moj savjet ti je da se obratiš na savjet nekom advokatu u tvom mjestu koji radi ove predmete. Imovina je dosta visoke vrijednosti.
hvala puno!
Koliko mi je poznato u HR i SLO je vlastita imovina, imovina koju je bracni suparnik stekao tijekom bracne zajednice na pravnom temelju koji se razlikuje od bracne stecevine i u to se podrazumjeva nasljedjivanje i darovanje! A dosta zakona su novo nastale drzave peuzele iz SFRJ zakona. U BiH ispade da ako ja darujem sinu stan onda moram dobro argumentovati da je to samo za njega jer sam mu toliko duzan da je to najmanje sto mogu da ucinim za svoje djete, da nebi to pripalo u slucaju razvoda onoj zmiji sa zenine strane.

Zato je pred ugovor sa muzem ili zenom svetinja! Kakva ljubav to traje isto koliko toplina oko svjece dok ima voska i fitilja da gori. Kad se ugaci onda se mozes jbt.
User avatar
%tacno*
Posts: 806
Joined: 13/05/2012 21:48

#174 Re: Advokati

Post by %tacno* »

Advokati...

kako je regulisan zakon o oduzetoj imovini u ovom casu. Velika kolicina zemlje je oduzeta uz minimalnu naknadu i formirana ZZ (TK). Svi znamo da se tu nije moglo puno sta uraditi (protiviti se a mnogi su i zatvora vidjeli).

Postoji li mogucnost pokretanja postupka za vracanje ili za adekvatnu naknadu (posto je tada bila neadekvatna naknada).
Ako ima neki advokat da mu je taj dio specijalizacija, volio bih ga kontaktirati da cujem njegovo misljenje da li da ulazim u taj proces ili ne. Jos uvijek je ta zemlja u vlasnistvu ZZ koja to isto zemljiste izdaje pod zakup.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#175 Re: Advokati

Post by hrle1976 »

%tacno* wrote:Advokati...

kako je regulisan zakon o oduzetoj imovini u ovom casu. Velika kolicina zemlje je oduzeta uz minimalnu naknadu i formirana ZZ (TK). Svi znamo da se tu nije moglo puno sta uraditi (protiviti se a mnogi su i zatvora vidjeli).

Postoji li mogucnost pokretanja postupka za vracanje ili za adekvatnu naknadu (posto je tada bila neadekvatna naknada).
Ako ima neki advokat da mu je taj dio specijalizacija, volio bih ga kontaktirati da cujem njegovo misljenje da li da ulazim u taj proces ili ne. Jos uvijek je ta zemlja u vlasnistvu ZZ koja to isto zemljiste izdaje pod zakup.
Zaboravi. Nama su 60ih oduzeli ogromnu kvadraturu gdje je danas Sarajevo aerodorm i po nekom pravu i pravdi bi nam trebala drzava da isplati odstetu ili da nam vrati imovinu, jer nebitno sto je oduzeto za vrijeme SFRJ, aerodorm danas sluzbi BiH. A mi za tu imovinu nismo skoro nista dobili - ondnosno moji su imali izbor da dobiju zatvora i da im bude oteto ili da pred ocima naroda poklone za vrecu krompira drzavi u ime naroda za dobrobit naroda. Danas bi nam rekli to se desavalo za vrijeme SFRJ i nema nikakve veze sa danasnjom BiH i tako bi ko ping pong loptica letali.
Post Reply