Kako odraditi pripravnički u školi

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Post Reply
tataćusak

#1 Kako odraditi pripravnički u školi

Post by tataćusak » 15/11/2012 12:54

Završen Filozofski fakultet, zvanje profesor filozofije i sociologije. Kako odraditi pripravnički u školama? Da li se obraćati ministarstvima obrazovanja ili direktno školama :-) :-) :-)
Molim Vas za pomoć :cry:

blesava

#2 Re: Kako odraditi pripravnički u školi

Post by blesava » 15/11/2012 13:49

ako imas stelu mozes sa zavrsenom filozofijom i matematiku predavati u skolama, ovako tesko tesko...

znam momka koji je prije 5 godina zavrsio historiju i to veoma dobar student bio i nikad jos nije ni pripravnici odradio, radi kao konobar.

hajd sretno.

tataćusak

#3 Re: Kako odraditi pripravnički u školi

Post by tataćusak » 15/11/2012 13:52

blesava wrote:ako imas stelu mozes sa zavrsenom filozofijom i matematiku predavati u skolama, ovako tesko tesko...

znam momka koji je prije 5 godina zavrsio historiju i to veoma dobar student bio i nikad jos nije ni pripravnici odradio, radi kao konobar.

hajd sretno.
Ma otprilike znam, crnjak ali eto......Moramo pokušavati :-)

juli84

#4 Re: Kako odraditi pripravnički u školi

Post by juli84 » 15/11/2012 14:03

Momak je tek diplomirao, ima nadu i zelju nemojte ga odmah crnjaciti s tom stelom :)

Mozes cekati august i zvanicne konkurse u skolama, a mozes i svim skolama u kojima postoji taj predmet poslati svoju biografiju i molbu i ko zna mozda ti se sreca osmjehne jer nikad ne znas kad ce neko od profesora u toku sk god otici na duze bolovanje ili porodiljsko tako da nista ne gubis ako se javis u sve skole.
Pozz i sretno

Lesika_zz

#5 Re: Kako odraditi pripravnički u školi

Post by Lesika_zz » 15/11/2012 19:21

Moj ti je savjet da ides od skole do skole i prvo se raspitas da li uopce primaju pripravnike. Ukoliko primaju ostavi biografiju za svaki slucaj, mozda budes sretan pa naletis na skolu u kojoj su voljni da te prime kao pripravnika. Ja sam imala slucaj da mi moja bivsa profesorica ponudila da kod nje radim pripravnicki, medjutim direktor mi nije odobrio jer skola nije imala sredstava da mi placa topli obrok. Kad sam ja rekla da mi taj topli obrok nije potreban jer mi je bitno da odradim taj pripravnicki, direktor je rekao da mi po zakonu moraju placati topli i eto.. Jbg :)

tataćusak

#6 Re: Kako odraditi pripravnički u školi

Post by tataćusak » 15/11/2012 21:50

prvo izvinite nisam dobro objasnio. Supruga je završila fax a ne ja :-D .
Nego ono kad federalni zavod za zapošljavanje raspiše konkurs za finansiranje pripravnika može li se onda prijaviti u neku školu ili je bolje preko ministarstva obrazovanja

Ambrozija

#7 Re: Kako odraditi pripravnički u školi

Post by Ambrozija » 15/11/2012 22:25

Znam da se o ovome nekada govorilo, ali treba mi neko ko je jako upucen. Zavrsila sam prvi ciklus studija, i imam zvanje Bachelor Pedagogije. Upisala sam drugi ciklus vanredno.
Zanima me sta se sve moze raditi sa ove tri godine, moze li se odraditi pripravnicki i sl.?

@tatacusak, ako mozes pitati suprugu, je li ona upucena? Hvala

uglavnomja

#8 Re: Kako odraditi pripravnički u školi

Post by uglavnomja » 16/11/2012 11:51

tataćusak wrote:prvo izvinite nisam dobro objasnio. Supruga je završila fax a ne ja :-D .
Nego ono kad federalni zavod za zapošljavanje raspiše konkurs za finansiranje pripravnika može li se onda prijaviti u neku školu ili je bolje preko ministarstva obrazovanja

Skole zaposljavaju ljude, ne ministarstvo. ministarstvo mora dati odobrenje, tj. pare za novog radnika, ali skola (komisija + direktor) sama bira. tako da se ministarstvo tu nista ne pita sto se tice izbora kandidata. a u biti ako ministarstvo nesto sugerise skoli=direktoru to moze biti samo kontraproduktivno, jer su sujeta i ego povrijedjeni.

najbolje napraviti dobar cv, sa svakakvim djidjama, slikom, itd... i poslati svim skolama koje imaju te predmete.

sretno :)

pritchard

#9 Re: Kako odraditi pripravnički u školi

Post by pritchard » 04/03/2019 14:41

Pozdrav svima,

Zanimaju me vasa iskustva iz KS jer o pripravnickom stazu nista ne znam osim da se nakon mastera treba prijaviti na konkurs (ako izadje) ili slati mejlove skolama. Zanima me i da li je i koliko je uopce placen pripravnicki / volonterski jer ipak traje godinu dana ako se ne varam, pa pretpostavljam da su placeni bar topli i karta. Negdje sam procitao da je pripravnicki 80% plate, negdje da je 600KM, negdje da je volonterski oko 400, a nailazio sam i na one koji kazu da apsolutno nista nije placeno i da sve ide o nasem trosku (sto bi me najmanje iznenadilo :D ).

Hvala :)

tataćusak

#10 Re: Kako odraditi pripravnički u školi

Post by tataćusak » 20/05/2019 23:17

Zna li neko mozda ako skola koja bi mi omogucila da kod njih radim pripravnicki nema nastavnika koji ispunjava uslove da bude mentor, kako da u toj skoli radim pripravnicki a mentor mi bude iz druge skole ili recimo moze li biti mentor iz skole iz drugog kantona
Hebo lud zbunjenog

sigicalo

#11 Re: Kako odraditi pripravnički u školi

Post by sigicalo » 20/05/2019 23:31

Mozes pripravnicki odraditi u jednoj skoli, a da ti mentor bude iz druge skole. Mislim da ne moze drugi kanton. Trebas odredjeni broj casova realizirati pred mentorom i biti na casovima mentora

tataćusak

#12 Re: Kako odraditi pripravnički u školi

Post by tataćusak » 20/05/2019 23:37

sigicalo wrote:Mozes pripravnicki odraditi u jednoj skoli, a da ti mentor bude iz druge skole. Mislim da ne moze drugi kanton. Trebas odredjeni broj casova realizirati pred mentorom i biti na casovima mentora

Kako naci mentora iz druge skole, supruga ima prijateljicu koja bi joj bila mentor ali je iz drugog kantona , ovo sve sto smo pokusali nisu za :(

sigicalo

#13 Re: Kako odraditi pripravnički u školi

Post by sigicalo » 24/05/2019 00:12

Nece zato sto se to ne placa, a ima se dosta posla. Mozda otici direktno direktoru skole/skola i moliti. Nema druge. Uposlenik ne mora pristati da bude mentor i u tome je kvaka

Post Reply