Neuljudni zdrav.radnici - kako zaštiti zdravlje od istih?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply

Koliko je neuljudnost/neljubaznost/neuslužnost prisutna u javnim zdravstvenim ustanovama?

1. Izrazito
27
54%
2. prosječno
17
34%
3. malo
6
12%
 
Total votes: 50

sarajevonekad
Posts: 629
Joined: 06/07/2007 16:23

#26 Re: Kako sačuvat zdravlje od neuljudnih zdr.radnika?

Post by sarajevonekad »

Pa opet nisi sve baš najbolje razumio, ali dobro, možda ni ja nisam najbolje objasnio.

Dakle evo krenuću odgovorima na tvoja pitanja.

"Koliko sam skontao onda je injekcija odbijena i tražila se uputnica za kliniku?"


- Ja ne bih rekao da je injekcija odbijena, nego je moja sestra zamolila da li umjesto injekcije postoji mogućnost da se obavi malo detaljniji pregled, a to apsolutno nije isto što i odbijanje injekcije i traženje nečega...

Dakle, govorimo o izboru riječi, a vjerovao ili ne, izbor riječi je daleko bitniji za medjuljudske odnose nego što, koliko vidim, veliki dio naših ljudi shvata....

"Ko je onda tu kome popovao?"

-Moja sestra nije nikom "popovala" jer "popovanje" znači nekome pridikovati i prigovarati s visine, tj. omalovažavati ga držeći mu lekcije/predavanja, a ni ja ni sestra to niti želimo niti umijemo...

Dakle, moja sestra je samo pitala, (i to ljubazno /učtivo jer smo tako odgajani) da li postoji mogućnost da umjesto injekcije bude detaljnije pregledana jer je prošli put bila ista situacija pa se pregledom na Koševu uspostavilo da je stanje mnogo ozbiljnije nego što je procijenila doktorica u Hitnoj, a to što se u ovom teško autoritarnom društvu čak i mnoge obrazovane osobe ježe na pitanja i učtivost, zaista je problem tih osoba, a ne onih učtivih građana...


"znači vi niste htjeli pregled i pomoć,ne interesuje vas mišljenje ljekara,već ste ustvari htjeli uputnicu za orl?
"

Pogrešno razumijevanje situacije. Mi smo htjeli pomoć i pregled i zato smo i došli u hitnu. Sestra je samo postavila pitanje, a to što ovdje kod nas postoje čak i obrazovane osobe koje se iritiraju na postavljena pitanja, to je problem (i to ozbiljan) tih osoba a ne osobe koja postavlja pitanje.

Pa otkad je poBogu postavljanje pitanje grijeh ili uvreda (jer ih neki baš tako doživljavaju, kao ličnu uvredu ili grijeh)?!

Da je rekla npr. " Vidite, ono što mi možemo uradit je to i to, mi vam predlažemo injekciju, i mi zaista nemožemo ovakve slučajeve poslati na kliniku, ali ako vi insisitirate zbog zabrinutosti, nije problem" ( ovo prenosim šablon identične situacije sa jednom drugom, civilizovanom doktoricom), ne da nam ne bi nam palo na pamet da se bunimo, nego bi se vratili kući zdraviji i opušteniji.....

Dakle, govorimo o izboru riječi, o ophodjenju sa pacijentom, a ne o samoj usluzi....

Naravno, sve zavisi od sistema vrijednosti koji čovjek nosi sa sobom...

Kada imamo dvije osobe sa dva nekompatibilna sistema vrijednsoti-jadan učtivi a drugi autoritarni, teško je tu ostvariti normalnu (civilizovanu) komunikaciju....

Vjeruj mi, živio sam na dva kontinenta i tri države, samo kod nas sam vidio da se doktor ili sestra osipaju i iziritiraju kad im postaviš pitanje....taj primjer se i u udžbenicima uzima kao tipični primjer autoritarnog mentalnog sklopa...

Naravno, ima ljudi kojima ne smeta bahato i autoritarno komuniciranje od strane doktora, med. sestre ili bilo kojeg drugog službenika, ali ima ih, vjeruj mi jako mnogo koje to i duševno i zdravstveno pogađa.

Sve da je ovih potonjih 5-6 u cijeloj BH (a ima ih sigurno na hiljade-dovoljno je na ovm forumu pogledati teme "Neljubaznost" i "najneuslužniji ljudi u Sarajevu" da se čovjek uvjeri u to), zar je tako teško bar zbog tih ljudi bit bar malo manje autoritaran (naredbodavan) i arogantan?

Tu se više ne radi ni o o imidžu/utisku koji mi kao narod ostavljamo kod drugih, već takvo ponašanje ugrožava i zdravlje žrtve.....

Ali opet, kao što rekoh, ovo može razumijeti samo onaj ko dijeli naš sistem vrijednosti i ko nije tako debele kože, naravno....

Tako da ne zamijeram onima koji ovo nisu skontali, ali bar nek nas oni poštede predavanja, jer u bolesti i teškim vremenima čovjeku treba lijepa riječ a ne predavanja/popovanja ....


Svako dobro

s.

and wrote:
sarajevonekad wrote:@ and

Haveru, ni ti izgleda isi pažlivo čitao.

Mi nismo mislili ništa preskakat..ne žuri odmah u zaključak..moja sestra je zbog prejakih bolova samo pitala može li na kliniku na detaljniji pregled, a ova dokotrica je jednostavno mogla reći: " Žao mi je djevodjko, ali to nije moguće zbog toga i toga..nema potrebe" ili sl. a ne da joj drži predavanja tu, ko da smo kakvi pritvoreni kriminalci....


Znači po ko zna koji put, mi se ne bi bunili da nam je fino rekla da ne može i da nema potrebe da idemo na kliniku, nego zbog načina na koji se obraćala pacijentu tj. u ovom slučaju mojoj sestri...

Ja znam da ima ljudi kojima grubo obraćanje uz podređivanje i cinizam ne smeta, ali ima ih i kojima smeta, pa zar nije onda optimalno rješenje koristit onaj univerzalni ljudski jezik-obzirnost?

kome je u dva ujutro sa užasnim bolovima stalo da sluša kritike i popovanje ? Ko da je moja sestra kriva što ima bolove.

Zar je jednom zdravstvenom radniku pobogu tako teško oduprijeti se tom nagonu za podređivanjem drugih, nagonu za popovanjem i omalovažavenjm jednog pacijenta?

s.
naravno da ljubaznost i osmijeh ne koštaju i da bi svi zdravstveni radnici trebali tako ponašati.
niko nikoga ne smije ponižavati i omalovažavati.
koliko sam skontao sestra ti je pregledana i predložena joj je injekcija vjerovatno protiv bolova?
koliko sam skontao onda je injekcija odbijena i tražila se uputnica za kliniku?
ko je onda kome tu popovao?
znači vi niste htjeli pregled i pomoć,ne interesuje vas mišljenje ljekara,već ste ustvari htjeli uputnicu za orl?
Last edited by sarajevonekad on 13/11/2012 13:07, edited 3 times in total.
sarajevonekad
Posts: 629
Joined: 06/07/2007 16:23

#27 Re: Kako sačuvat zdravlje od neuljudnih zdr.radnika?

Post by sarajevonekad »

Tačno sokkia, upravo o tim stvarim pokušavam ovdje govoriti...

Meni stvarno nije jasno kako čovjek da se zaštiti od takvog i drugih sličnih oblika omalovažavanja pacijenta...

s.

sokkia wrote:zamisli dovedeš djete u hitnu (nije sarajevska) i doktor ga doslovno i ne pogleda :x :x :x
kunem se svime da doktor nije podigao pogled, kao da djete nisam ni doveo nego je samo napisao recept i uputio ga da primi infuziju.
sarajevonekad
Posts: 629
Joined: 06/07/2007 16:23

#28 Re: Kako sačuvat zdravlje od neuljudnih zdr.radnika?

Post by sarajevonekad »

Hvala što ste iskreni i što iznošenjem vaših iskustava (za koja sam ubijeđen da su autentična) ne dozvoljavate da neki od nas prave budale :thumbup:


Sve najbolje
s.

Lacrosse wrote:Otisla sestra u hitnu. U hitnoj mislila doktorica da je hipertonicar i nije uzela ljekove pa je napala (kriva si ti sto ljekove nisi uzela, a ne ja koja ne znam sto te glava boli). To se tvojoj sestri nije svidjelo, pa bi odmah drugog ljekara. A ovoj doktorici to udarilo u ponos, da ste pitali ima li koga pametnijog, kulturnijeg, ma nije ni bitno, ima li iko da ga veceras vidimo a da to nisi ti... ona prepisala terapiju, ali vi ste izgubili povjerenje i odbijate terapiju hocete svrlju da vas neko ljepse primi, oraspolozi ljepom pricom i shvati, pa onda malo terapija, malo djidji midji...

Desi se svasta po hitnoj sluzbi. Ljudi bolesni i niko nije raspolozen. Ni ti ne razmisljal jel ova doktorica vidjela veceras 40 necijih sestara, pa joj 41 i nije nesto nesto po volji. Ali, generalno, trebate se dogovoriti, a s budalom se ne mozes nikad dogovoriti. To je definicija budale. Mogla je reci dete da probamo inekcija i recept, pa ako bude lose, vratite se po uputnicu ili evo brate uputnica, ali, s tim i ona ispada levat, jer salje nesto sto nije akutno i problematicno, nekom drugom u krilo, a taj drugi ce je zovnuti kad ti sestru obrati pa joj reci sta mi saljes ljude s migrenom, pa imas li dvije ciste, de udari joj koktel jedan, toradol, benadril, compazine, triptane, pa vidi da li se poboljsa stanje za 12h ili ne... ako ne i vrati se, neka ide svom porodicnom ljekaru po uputnicu i slicno...

Tesko je biti izmedju i njih jebu da ne salju svakog, tj. ako bi mogli da ne salju nikog, a pacijenti svi traze drugog ljekara, to je mnogo cesca reakcija nego da ti se svidi onaj ko te obradi.

Ali, ako je bio bliski susret izmedju dvije zene, ipak si ti muskarac da kazes dosta drame, sestra ti treba imati asortiman ljekova za glavobolju da opet nebi isla u po noci, i sljedeci put neka ide sama ako te je napala da nisi intervenirao. Nema mi nista gore nego kad uz bolesnog ide ambasador koji ce da diriguje kako ce se sta ce se. Znam da si ti bio zabrinut i da si tu da pomognes i u transportu, ali prvo sto se desi kad je neko bolestan je - koga cemo da krivimo za ovo. Jel kriv bolesni sto je bolestan. Jel kriv ljekar sto ne zna. Jel kriv sistem koji ne valja. Jel kriv, koje kriv.... i tako se drami, drami, a ovamo bolesnom samo gore od toga svega, a ljekar ako koji i ima da je profesionalac, osjeti tenzije, i odmah mu nije svejedno, ne moze se baviti problematikom vec se pocne igrati igra - vucem potez ja, koji potez vuces ti, to je tako ruzno...ali nazalost, vrlo cesto...

Izvini sto nisu ljudi imali razumjevanja kroz sta ste prosli, a nije trebalo mnogo, jedan koktel, malo saslusati, sacekati par sati da se vidi jel bolje ili nije, ako je gore, da se salje, ako je bolje da se kuci ide, ako je isto, opet sacekati par sati... pa nije kibernetika ta medicina, ali, nema role modela, nema profesionalaca, nema ljudi koji znaju raditi u stresnom enviromentu, bez da stresore prenose s jednih na drugih, tesko je biti covjek koji amortizira stres, to su ljudi na misiji, tj. ljudi koji su materijalizirane osobe, takvih je jako malo, najvise je onih frustriranih koji pomazu covjeku kojeg mrze, a ako ga mrzis ne mozes mu ni pomoci, ne ide to tako, jebi ga, to je sve metafizika... ali, i covjek je hajvan koji se uci, u pravu si da se trebao ovaj primjer iskoristiti da svi nesto nauce, a ne da bude protracen, i da se ponovi 100 miliona puta kao sto hoce.

U nekim drugim drzavama, nakon sto si bio u bolnici (ne znam samo za posjetu hitnoj..) dobijes pismo u posti, i pitaju te da im kazes kako je iskustvo bilo, da bi se popravili. I tu imas pitanje kakva je hrana bila, kakvo je grijanje, jel hala cista, jel sestra dobra, jel doktor se bavio svojim zanatom, ili ga se jebe zivo za tebe, i slicno. Pa kad dodje kraj godine, sve se sabere, pa neko dobije 10% bonusa na svoju godisnju platu a neko ne, a neko moze i odkaz da dobije ako bude spomenut od strane svakog drugog svog pacijenta kao neprofesionalan. Ali, ovo je neka druga dimenzija.
Last edited by sarajevonekad on 13/11/2012 13:01, edited 1 time in total.
sarajevonekad
Posts: 629
Joined: 06/07/2007 16:23

#29 Re: Kako sačuvat zdravlje od neuljudnih zdr.radnika?

Post by sarajevonekad »

Hvala što ste iskreni i što iznošenjem vaših iskustava ( za koja sam ubijeđen da su autentična) ne dozvoljavate da neki od nas prave budale :thumbup:


Sve najbolje
s.

trebinjac22 wrote:Kod nas u Trebinju je stanje grozno u Domu zdravlja - toliko grozno da većina se ide ili u Nikšić ili u Herceg Novi liječiti pa sad vidite
Last edited by sarajevonekad on 13/11/2012 13:01, edited 1 time in total.
sarajevonekad
Posts: 629
Joined: 06/07/2007 16:23

#30 Re: Kako sačuvat zdravlje od neuljudnih zdr.radnika?

Post by sarajevonekad »

Hvala što ste iskreni i što iznošenjem vaših iskustava ( za koja sam ubijeđen da su autentična) ne dozvoljavate da neki od nas prave budale :thumbup:


Sve najbolje
s.



Bellica wrote:Vas su bar primili, mene nisu, neki dan u ambulanti porodicne medicine gdje sam otisla jer sam imala temperaturu i nisam mogla pricati od bolova u grlu, sjedila sam dva sata u cekaonici, na kraju mi je pozlilo od stotinu drugih pacijenata koji su cekali svoj red, otisla sam do kartoteke da pitam zasto do sada nisam dosla na red, a oni su mi vratili knjizicu. I dan danas se lijecim cajevima i nekim lijekovima koji se mogu kupiti bez recpta tipa Rhinostopa, Septoleta i sl. Ne daj Boze da je nesto ozbiljnije bilo. Srecom, i sama sam zdr. struke pa znam otprilike sta trebam raditi, ali za neke stvari mi je svakako potrebna usluga ljekara kojeg ja kao i svi drugi gradjani placam kroz doprinose i poreze. Hitna je prica za sebe, ne znam po cemu se zovu hitna kad se jedva podignu iz stolice i prime nekog bolesnika. Kao da je neko dosao tamo eto dosadno mu kod kuce pa da vidi sta ima kod njih da mu brze vrijeme prodje. Knjiga zalbi nece upaliti, samo na njihova mjesta treba dovesti mlade i profesionalne ljekare koji ce znati da se odnose prema bolesnicima na kulturan i profesionalan nacin.
Last edited by sarajevonekad on 13/11/2012 13:05, edited 1 time in total.
User avatar
and
Posts: 8178
Joined: 04/09/2007 22:51

#31 Re: Kako sačuvat zdravlje od neuljudnih zdr.radnika?

Post by and »

Da je rekla npr. " Vidite, ono što mi možemo uradit je to i to, mi vam predlažemo injekciju, i mi zaista nemožemo ovakve slučajeve poslatiali na kliniku, ali ako vi insisitirate zbog zabrinutosti, nije problem" ( ovo prenosim šablon identične situacije sa jednom drugom, civilizovanom doktoricom), ne da nam ne bi nam palo na pamet da se bunimo, nego bi se vratili kući zdraviji i opušteniji.....
s.
slažem se,ovo je bio način kako se trebala riješiti ova situacija
poz.
sarajevonekad
Posts: 629
Joined: 06/07/2007 16:23

#32 Re: Kako sačuvat zdravlje od neuljudnih zdr.radnika?

Post by sarajevonekad »

Ma ne tražimo mi prijatelju nikakve osmijehe i pisma zahvalnice u koverti..

Znamo mi dobro šta znači radit u hitnoj jer sam i sam u ratu bio angažovan u jednoj našoj klinici....

Razumijem ja jako dobro teret zdr.radnika, ali nije taj teret opravdanje da nekog solovljavaš odmah sa "ti", da mu držiš predavanja , dag akritikuješ i onako onim nekim tonom upravnika zatvora izfaješ naredbe: "haj sjedi tu!", i da se iziritiraš ako ti pacijent postavi neko pitanje (ovo zadnje posebno iritira neke ljude, a ne kontam zašto)..

Samo nek se ne ophode prema nama ko prema nekom ko je tui došo da od njih lično nešto traži...nek nas ne omalovažavaju svojim kritikama, opridikama, prigovaranjima i predavanjima....

Nismo im mi krivi ako su sanjali da jednog dana završe kao ugledni doktori u najuglednijim svjetksim bolnicama a san im se nije ostvario...

Razumijemo mi da je preteško radit u htinoj, ali vala ima i u toj htonoj doktora koji su uvijek fini i ljubazni 8 madaje takvih inače manje kod nas općenito), pa i oni viđaju po 40 pacijenata pa opet ne pridikuju pacijentima, ne drže im predavanja i ne patronizuju....

O tome ja govorim....

Samo ako može bez predavanja, kritika i naredbi.... to je sve, vjeruj mi....a to što se ne smijše, i ne očekujem da mi se smješe....Hitna je Hitna ....

Lacrosse wrote:Otisla sestra u hitnu. U hitnoj mislila doktorica da je hipertonicar i nije uzela ljekove pa je napala (kriva si ti sto ljekove nisi uzela, a ne ja koja ne znam sto te glava boli). To se tvojoj sestri nije svidjelo, pa bi odmah drugog ljekara. A ovoj doktorici to udarilo u ponos, da ste pitali ima li koga pametnijog, kulturnijeg, ma nije ni bitno, ima li iko da ga veceras vidimo a da to nisi ti... ona prepisala terapiju, ali vi ste izgubili povjerenje i odbijate terapiju hocete svrlju da vas neko ljepse primi, oraspolozi ljepom pricom i shvati, pa onda malo terapija, malo djidji midji...

Desi se svasta po hitnoj sluzbi. Ljudi bolesni i niko nije raspolozen. Ni ti ne razmisljal jel ova doktorica vidjela veceras 40 necijih sestara, pa joj 41 i nije nesto nesto po volji. Ali, generalno, trebate se dogovoriti, a s budalom se ne mozes nikad dogovoriti. To je definicija budale. Mogla je reci dete da probamo inekcija i recept, pa ako bude lose, vratite se po uputnicu ili evo brate uputnica, ali, s tim i ona ispada levat, jer salje nesto sto nije akutno i problematicno, nekom drugom u krilo, a taj drugi ce je zovnuti kad ti sestru obrati pa joj reci sta mi saljes ljude s migrenom, pa imas li dvije ciste, de udari joj koktel jedan, toradol, benadril, compazine, triptane, pa vidi da li se poboljsa stanje za 12h ili ne... ako ne i vrati se, neka ide svom porodicnom ljekaru po uputnicu i slicno...

Tesko je biti izmedju i njih jebu da ne salju svakog, tj. ako bi mogli da ne salju nikog, a pacijenti svi traze drugog ljekara, to je mnogo cesca reakcija nego da ti se svidi onaj ko te obradi.

Ali, ako je bio bliski susret izmedju dvije zene, ipak si ti muskarac da kazes dosta drame, sestra ti treba imati asortiman ljekova za glavobolju da opet nebi isla u po noci, i sljedeci put neka ide sama ako te je napala da nisi intervenirao. Nema mi nista gore nego kad uz bolesnog ide ambasador koji ce da diriguje kako ce se sta ce se. Znam da si ti bio zabrinut i da si tu da pomognes i u transportu, ali prvo sto se desi kad je neko bolestan je - koga cemo da krivimo za ovo. Jel kriv bolesni sto je bolestan. Jel kriv ljekar sto ne zna. Jel kriv sistem koji ne valja. Jel kriv, koje kriv.... i tako se drami, drami, a ovamo bolesnom samo gore od toga svega, a ljekar ako koji i ima da je profesionalac, osjeti tenzije, i odmah mu nije svejedno, ne moze se baviti problematikom vec se pocne igrati igra - vucem potez ja, koji potez vuces ti, to je tako ruzno...ali nazalost, vrlo cesto...

Izvini sto nisu ljudi imali razumjevanja kroz sta ste prosli, a nije trebalo mnogo, jedan koktel, malo saslusati, sacekati par sati da se vidi jel bolje ili nije, ako je gore, da se salje, ako je bolje da se kuci ide, ako je isto, opet sacekati par sati... pa nije kibernetika ta medicina, ali, nema role modela, nema profesionalaca, nema ljudi koji znaju raditi u stresnom enviromentu, bez da stresore prenose s jednih na drugih, tesko je biti covjek koji amortizira stres, to su ljudi na misiji, tj. ljudi koji su materijalizirane osobe, takvih je jako malo, najvise je onih frustriranih koji pomazu covjeku kojeg mrze, a ako ga mrzis ne mozes mu ni pomoci, ne ide to tako, jebi ga, to je sve metafizika... ali, i covjek je hajvan koji se uci, u pravu si da se trebao ovaj primjer iskoristiti da svi nesto nauce, a ne da bude protracen, i da se ponovi 100 miliona puta kao sto hoce.

U nekim drugim drzavama, nakon sto si bio u bolnici (ne znam samo za posjetu hitnoj..) dobijes pismo u posti, i pitaju te da im kazes kako je iskustvo bilo, da bi se popravili. I tu imas pitanje kakva je hrana bila, kakvo je grijanje, jel hala cista, jel sestra dobra, jel doktor se bavio svojim zanatom, ili ga se jebe zivo za tebe, i slicno. Pa kad dodje kraj godine, sve se sabere, pa neko dobije 10% bonusa na svoju godisnju platu a neko ne, a neko moze i odkaz da dobije ako bude spomenut od strane svakog drugog svog pacijenta kao neprofesionalan. Ali, ovo je neka druga dimenzija.
Last edited by sarajevonekad on 01/12/2012 00:25, edited 1 time in total.
Fairplayer2
Posts: 23
Joined: 12/11/2012 23:07

#33 Re: Kako sačuvat zdravlje od neuljudnih zdr.radnika?

Post by Fairplayer2 »

ja ne znam koja je vaša ambulanta ali isto ko da je preslikana ona moja na koševskom brdu kad je ona jedna crnka sa benom medicinska sestra u smjeni. Dovoljno je da je pogledaš pa da odmah odustaneš od pregleda.
Vazda ozbiljna, namrgođena, ne smiješ je ništa ni pitat jer negoduje ko da joj tražiš pare u zajam il krv.
A voli i pacijentima dobacivat, primijetila sam.

Nisam obilazila druge ambulante al baš me zanima je li u drugim ambulantama ista situacija.

Fala Bogu pa su bar omogućili da biraš, mada i to mačak u vreći.


Nemaš se kome žalit

Ferka

Bellica wrote:Vas su bar primili, mene nisu, neki dan u ambulanti porodicne medicine gdje sam otisla jer sam imala temperaturu i nisam mogla pricati od bolova u grlu, sjedila sam dva sata u cekaonici, na kraju mi je pozlilo od stotinu drugih pacijenata koji su cekali svoj red, otisla sam do kartoteke da pitam zasto do sada nisam dosla na red, a oni su mi vratili knjizicu. I dan danas se lijecim cajevima i nekim lijekovima koji se mogu kupiti bez recpta tipa Rhinostopa, Septoleta i sl. Ne daj Boze da je nesto ozbiljnije bilo. Srecom, i sama sam zdr. struke pa znam otprilike sta trebam raditi, ali za neke stvari mi je svakako potrebna usluga ljekara kojeg ja kao i svi drugi gradjani placam kroz doprinose i poreze. Hitna je prica za sebe, ne znam po cemu se zovu hitna kad se jedva podignu iz stolice i prime nekog bolesnika. Kao da je neko dosao tamo eto dosadno mu kod kuce pa da vidi sta ima kod njih da mu brze vrijeme prodje. Knjiga zalbi nece upaliti, samo na njihova mjesta treba dovesti mlade i profesionalne ljekare koji ce znati da se odnose prema bolesnicima na kulturan i profesionalan nacin.
Bellica
Posts: 1714
Joined: 19/08/2009 14:32
Location: Sarajevo

#34 Re: Kako sačuvat zdravlje od neuljudnih zdr.radnika?

Post by Bellica »

Fairplayer2 wrote:ja ne znam koja je vaša ambulanta ali isto ko da je preslikana ona moja na koševskom brdu kad je ona jedna crnka sa benom medicinska sestra u smjeni. Dovoljno je da je pogledaš pa da odmah odustaneš od pregleda.
Vazda ozbiljna, namrgođena, ne smiješ je ništa ni pitat jer negoduje ko da joj tražiš pare u zajam il krv.
A voli i pacijentima dobacivat, primijetila sam.

Nisam obilazila druge ambulante al baš me zanima je li u drugim ambulantama ista situacija.

Fala Bogu pa su bar omogućili da biraš, mada i to mačak u vreći.


Nemaš se kome žalit

Ferka

Bellica wrote:Vas su bar primili, mene nisu, neki dan u ambulanti porodicne medicine gdje sam otisla jer sam imala temperaturu i nisam mogla pricati od bolova u grlu, sjedila sam dva sata u cekaonici, na kraju mi je pozlilo od stotinu drugih pacijenata koji su cekali svoj red, otisla sam do kartoteke da pitam zasto do sada nisam dosla na red, a oni su mi vratili knjizicu. I dan danas se lijecim cajevima i nekim lijekovima koji se mogu kupiti bez recpta tipa Rhinostopa, Septoleta i sl. Ne daj Boze da je nesto ozbiljnije bilo. Srecom, i sama sam zdr. struke pa znam otprilike sta trebam raditi, ali za neke stvari mi je svakako potrebna usluga ljekara kojeg ja kao i svi drugi gradjani placam kroz doprinose i poreze. Hitna je prica za sebe, ne znam po cemu se zovu hitna kad se jedva podignu iz stolice i prime nekog bolesnika. Kao da je neko dosao tamo eto dosadno mu kod kuce pa da vidi sta ima kod njih da mu brze vrijeme prodje. Knjiga zalbi nece upaliti, samo na njihova mjesta treba dovesti mlade i profesionalne ljekare koji ce znati da se odnose prema bolesnicima na kulturan i profesionalan nacin.
Ambulanta Grbavica I, toj nazalost pripadam, ali sam rekla nikada vise necu tamo otici, kad bih umirala, nema teorije. BEzveze i od posla izgubim 2h i na kraju mi vrati knjizicu bez da me pitala mogu li hodati, kako se osjecam, hocu li da dodjem u neku drugu smjenu...Da znam da postoji neka ambulanta taman bila u Hadzicima ili Ilijasu, ali sa ljubaznim osobljem, tamo bih odnijela karton, ali ne znam, ja sam bas za Kosevsko brdo cula da ima jedna fina doktorica, ali nije mi se dalo da odnesem tamo karton, valjda sam spasena od te namrgodjene medicinske sestre. Pa ja sam isto medicinska sestra i dok sam radila u struci nikada niko nije placuci otisao jer sam ga napala, nikada niko nije usao u ordinaciju, a da ga nisam docekala s osmijehom, nikada se nije desilo da je nekome dosla posjeta, a da je nisam ispratila do sobe gdje lezi taj bolesnik...u porodjajnoj sali je bila opet druga prica, uvijek sam brinula o porodiljama, znala sam da im je tesko, da su bolovi nepodnosljivi, ali nikada nisam otisla spavati, a da njih ostavim same, bila sam pored njih jer sam znala da im to nesto znaci. Ne hvalim se ja nista nikome, to je bio poziv koji sam htjela, ali eto, nije bilo prilike da radim u struci, hvala Bogu, samo bi me kolege sramotile, jer kad neko kaze "one tamo u ambulanti" misli se na sve sestre, a ne na neku posebno.
User avatar
Lacrosse
Posts: 319
Joined: 13/07/2012 13:05

#35 Re: Kako sačuvat zdravlje od neuljudnih zdr.radnika?

Post by Lacrosse »

kockica_kockica wrote:Generalno zdrav. radnici se ponasaju prema ljudima kao da su stoka. Ja znam da je njima pun kufer svega, da nisu mozda zadovoljni sa odnosima unutar njihove ustanove, da imaju 100 pacijenata koji su ovakvi ili onakvi, ja razumijem da ne mozemo uvijek biti super raspolozeni i prijatni... Ali mozemo biti uljudni i profesionalni... I ako je 101 pacijent po redu nije lijepo niti kulturno niti profesionalno istresati se na ljude koji su by the way bolesni... mene je doktorica koja je polozila Hipokratovu zakletvu istjerala iz svoje ordinacije jer nisam u njenom timu. Nisam dovoljno bila bolesna da bi me pregledala... To ne razumijem... Ne zelim ni razumjeti, da neko ko je doktor i ko je svoj zivot podredio pomaganju drugima prema osobi koja je bolesna bude nehumana....

Veterinari se ophode sa zivotinjama mnogo njeznije nego neki doktori prema pacijentima ljudima.

Rijetkost je da neko ide u Hitnu onako jer mu je ceif da ide, niti ljudi idu doktorima opce prakse jer su ih zeljni vidjeti... Ljudi idu kod njih jer im je lose, jer su bolesni...

Odnos zdrav.radnika prema pacijentima, teta na salterima prema strankama, zena na kasi prema musterijama treba biti uljudan i profesionalan.. Od njih niko ne ocekuje da oni suosjecaju sa mnom, niti da me vole niti da mi ugadjaju, ali ocekujem da su profesionalni i uljudni. Ja sam profesionalna i uljudna prema ljudima s kojima se srecem, i nije lako uvijek imati osmjeh na licu i kad si tuzan, bolestan, nesretan, nerslopolozen, ali moj posao ne podrazumjeva istresanje na stranke, pa tako ni njihov posao kao doktora ili sestre nije da se dernjaju na mene kad dodjem vec da mi pruze medicinsku pomoc.
Pa jel tebi ikad stranka umrla u kancelariji, i da li znas kako izgleda kancelarija u kojoj radis u 2 ujutro subotom ili nedjeljom? Jesi li ikad na poslu ti nocila? Jel ti ikad dosao narkoman zajebavati, dosli ljudi koji imaju nesredjenu socijalnu priliku sjediti na grbaci, dosle babe i didovi o kojima nema ko da se brine, djeca se rodila od majke ostavljena, jesi li to ikad dozivjela?

Lako je veterinaru kad krava se oteli i umre na porodu. Jebi ga, desi se. A kad umre zena na Jezeru, jelde nije svejedno. Ako ti je bolji tretman kod veterinara, a ti idi kod veterinara. Veterinar je postao ne sto je voljeo zivotinje vec sto nije mogao medicinu da zavrsi. I normalno da je dobro biti veterinar, jer nasa drzava ne placa zdravstveno kucnim ljubimcima, to placjau gazde i to u kesu. Do cim, za ljude placa drzava, tj. reze budzet i pokusava da gradi autoritet na polju koje rusi mnogo vece drzave od nase, a to je zdravstvo.

Problem neljubaznih doktora je cista funkcija novca. Jel u privatnoj klinici neko ne ljubazan? I ako nije, znaci da je vezano za lovu. I normalno da nije ljepo bolesne ljude maltretirati, ali to nista nije pocelo juce, vec postoji tako vec decenijama, rezismki i sustavno, te zene ni ne znaju kako se ponasaju, one misle da se ponasaju sasvim ok, a da ih neko snimi na kameru, pa jednu po jednu sjedne u kakvu sobu da vide kako to izgleda snimljeno na kasetu, i same bi se izbezumile. Takav jedan tretman u kome covjek mora kontra masine da bi uopste, dobio svoj komadic i njege i brige. Kad bude ljekar placen, moze se i ocekivati nesto. I to ne neki ljekar. SVAKI. Jer ja vidim mnoge da bolje plate molera, mehanicara, advokata, a ljekaru kurac, neka ga plati drzava. E pa drzava placa, tj. ako neces biti placen, a onda makar u svom mikrokosmosu si bogic bogicevic, i tako se to na zlo dadne, mada na tim istim ljekarima, sustavno kroz njihovo skolovanje, isto tako autoritet grade mnogi profesori koji su i sami pacijenti, od ljekara se ne trazi da zna ista, vec da je autoritativan, da kad on nesto kaze, to je tako, i nema drukcije. To su sve frustracije sistema koji treba dobro preurediti, naci nacin kako da se nagrade efikasni i profesionalni, kako da se kazne oni koji ne znaju i koji maltretiraju, ali nema takvo cega u nasem sistemu. Zato i ljudi idu iz socijalizma, jer nagraduje mediokritete i propalitete, na ustrb ljudi koji mogu i znaju biti to sto jesu bilo gdje na svijetu.

I na kraju sto se ne nadje vas jedno 100-200 da idete voluntirati u hitnu pomoc. Dadnite i vi hipokratovu zakletvu i u sistem. Ako su ljekari i osoblje neljubzni, vase je da budete ljubazni, posluzite kafom, cajem, sendvicem, saslusas, neka vas stavljaju u sobe s ljudima koji su agitirani, nezadovoljni, pa nakon 6 mjeseci rada, po noci, dzabe, dodji i napisi kako je raditi s ljudima, bazirano na svom iskustvu, ne iz kancelarije, vec iz rova. Ali ko bi radije subotu vani ili kod kuce, zamjenio po hodnicima s krvi, piskom i povracotinom, jaucima, i psovkama i frustracijom sto sve nije idealno, i kad vec nije idealno, hajmo dramiti.
User avatar
starii
Posts: 3301
Joined: 15/04/2007 13:49
Location: Tito partija, omladina akcija

#36 Re: Kako sačuvat zdravlje od neuljudnih zdr.radnika?

Post by starii »

joj sto ne mogu ovih hipohondara..u firmi imam zensku koja je godisnje bar tri put na bolovanju od po mjesec dana a sve dijagnoze upale pluca..malo kahne i upala pluca..pa kad je meni dojadila kako je onom doktoru sto ide i maltretira ga...
cule64
Posts: 187
Joined: 16/02/2004 00:00

#37 Re: Kako sačuvat zdravlje od neuljudnih zdr.radnika?

Post by cule64 »

06.11.2012. u 3 sata ujutro, prilikom čišćenja remena na biciklu (spinning bike), ostanem bez malog prsta. Spakujem prst u carapu i pravac hitna.Ljudi maksimalno ljubazni, dali mi par injekcija, i njihovim vozilom prebacili do CUM-a. Na CUM-u opet veoma ljubazni, doktor Ćatić mi amputirao mali prst. Poslije toga na infektivnoj primim ana te i tetabulin, opet ljudi veoma ljubazni, sestra i dežurni ljekar. Na kontroli, na plastičnoj hirurgiji opet neki ljubazni ljudi. Jedino na zaposlene u mojoj ambulanti - Jablanička ulica - Skenderija imam ozbiljne primjedbe, oni su toliko ljubazni da mi je neprijatno.
miki27A
Posts: 718
Joined: 18/04/2008 13:58
Location: IL

#38 Re: Kako sačuvat zdravlje od neuljudnih zdr.radnika?

Post by miki27A »

starii wrote:joj sto ne mogu ovih hipohondara..u firmi imam zensku koja je godisnje bar tri put na bolovanju od po mjesec dana a sve dijagnoze upale pluca..malo kahne i upala pluca..pa kad je meni dojadila kako je onom doktoru sto ide i maltretira ga...
Na ovu temu..
radila sam 6 mjeseci u jednoj kul. instituciji bas za vrijeme godisnjih odmora... jedna gospodja koja ima vikendicu na moru ode normalno na godisnji (skoro pa mjesec dana), vrati se onako preplanula na dan, dva na posao, a onda prekosutra ode i otvori bolovanje, kao ima problema sa plucima a ustvari opet ode jos na mjesec dana na more... Znas onu Bog ce te kazniti: e pa sad gospodja stvarno ima nesto na plucima...
User avatar
starii
Posts: 3301
Joined: 15/04/2007 13:49
Location: Tito partija, omladina akcija

#39 Re: Kako sačuvat zdravlje od neuljudnih zdr.radnika?

Post by starii »

valter033 wrote:
cule64 wrote:06.11.2012. u 3 sata ujutro, prilikom čišćenja remena na biciklu (spinning bike), ostanem bez malog prsta. Spakujem prst u carapu i pravac hitna.Ljudi maksimalno ljubazni, dali mi par injekcija, i njihovim vozilom prebacili do CUM-a. Na CUM-u opet veoma ljubazni, doktor Ćatić mi amputirao mali prst. Poslije toga na infektivnoj primim ana te i tetabulin, opet ljudi veoma ljubazni, sestra i dežurni ljekar. Na kontroli, na plastičnoj hirurgiji opet neki ljubazni ljudi. Jedino na zaposlene u mojoj ambulanti - Jablanička ulica - Skenderija imam ozbiljne primjedbe, oni su toliko ljubazni da mi je neprijatno.
:thumbup: hvala..
ma haj ne sikiraj se izraces ti novi prst, nek je glava živa :D
Fairplayer2
Posts: 23
Joined: 12/11/2012 23:07

#40 Re: Kako sačuvat zdravlje od neuljudnih zdr.radnika?

Post by Fairplayer2 »

u ambulanti na koševskom brdu su uglavnom ok, a posebno jedna sestra plave duge kose i doktorica inidra, one su mi nekako najfinije tamo, ali ona tamnoputa sa benom, nju nikad nisam vidila da se smije pacijentima ili da je bar ljubazna.

Ferka

p.s. i ja sam išla u srednju medicinsku pa čak i radila u ratu kao sestra, ali poslije rata završih u drugim vodama.

I meni isto nije jasno kako se jedan zdravstveni radnik može aroganto ili nepristojno obraćat pacijetnima.

Bellica wrote:
Fairplayer2 wrote:ja ne znam koja je vaša ambulanta ali isto ko da je preslikana ona moja na koševskom brdu kad je ona jedna crnka sa benom medicinska sestra u smjeni. Dovoljno je da je pogledaš pa da odmah odustaneš od pregleda.
Vazda ozbiljna, namrgođena, ne smiješ je ništa ni pitat jer negoduje ko da joj tražiš pare u zajam il krv.
A voli i pacijentima dobacivat, primijetila sam.

Nisam obilazila druge ambulante al baš me zanima je li u drugim ambulantama ista situacija.

Fala Bogu pa su bar omogućili da biraš, mada i to mačak u vreći.


Nemaš se kome žalit

Ferka

Bellica wrote:Vas su bar primili, mene nisu, neki dan u ambulanti porodicne medicine gdje sam otisla jer sam imala temperaturu i nisam mogla pricati od bolova u grlu, sjedila sam dva sata u cekaonici, na kraju mi je pozlilo od stotinu drugih pacijenata koji su cekali svoj red, otisla sam do kartoteke da pitam zasto do sada nisam dosla na red, a oni su mi vratili knjizicu. I dan danas se lijecim cajevima i nekim lijekovima koji se mogu kupiti bez recpta tipa Rhinostopa, Septoleta i sl. Ne daj Boze da je nesto ozbiljnije bilo. Srecom, i sama sam zdr. struke pa znam otprilike sta trebam raditi, ali za neke stvari mi je svakako potrebna usluga ljekara kojeg ja kao i svi drugi gradjani placam kroz doprinose i poreze. Hitna je prica za sebe, ne znam po cemu se zovu hitna kad se jedva podignu iz stolice i prime nekog bolesnika. Kao da je neko dosao tamo eto dosadno mu kod kuce pa da vidi sta ima kod njih da mu brze vrijeme prodje. Knjiga zalbi nece upaliti, samo na njihova mjesta treba dovesti mlade i profesionalne ljekare koji ce znati da se odnose prema bolesnicima na kulturan i profesionalan nacin.
Ambulanta Grbavica I, toj nazalost pripadam, ali sam rekla nikada vise necu tamo otici, kad bih umirala, nema teorije. BEzveze i od posla izgubim 2h i na kraju mi vrati knjizicu bez da me pitala mogu li hodati, kako se osjecam, hocu li da dodjem u neku drugu smjenu...Da znam da postoji neka ambulanta taman bila u Hadzicima ili Ilijasu, ali sa ljubaznim osobljem, tamo bih odnijela karton, ali ne znam, ja sam bas za Kosevsko brdo cula da ima jedna fina doktorica, ali nije mi se dalo da odnesem tamo karton, valjda sam spasena od te namrgodjene medicinske sestre. Pa ja sam isto medicinska sestra i dok sam radila u struci nikada niko nije placuci otisao jer sam ga napala, nikada niko nije usao u ordinaciju, a da ga nisam docekala s osmijehom, nikada se nije desilo da je nekome dosla posjeta, a da je nisam ispratila do sobe gdje lezi taj bolesnik...u porodjajnoj sali je bila opet druga prica, uvijek sam brinula o porodiljama, znala sam da im je tesko, da su bolovi nepodnosljivi, ali nikada nisam otisla spavati, a da njih ostavim same, bila sam pored njih jer sam znala da im to nesto znaci. Ne hvalim se ja nista nikome, to je bio poziv koji sam htjela, ali eto, nije bilo prilike da radim u struci, hvala Bogu, samo bi me kolege sramotile, jer kad neko kaze "one tamo u ambulanti" misli se na sve sestre, a ne na neku posebno.
sarajevonekad
Posts: 629
Joined: 06/07/2007 16:23

#41 Re: Kako sačuvat zdravlje od neuljudnih zdr.radnika?

Post by sarajevonekad »

Prijatelju, i sam sam bio zdravstveni radnik , i za vrijeme rata radio na jednoj našoj klinici. Svega sam se nagledao, ne moram ti pričati, ali mi nikad nije palo na pamet da nekog gledam "s visine" i da ga degradiram, da ga omalovažavam ko da je samo neki broj ili kriminalac zatvorenik, da mu popujem i držim predavanja.

Dalje, živo sam vani pa i tamo išo u hitnu mnogo puta...nikad za godine boravka u jednoj zemlji ( nije važno kojoj) nisam naletio na doktora ili sestru koji su arogantni ili drski prema pacijentu.

Ne govorim ja ovdje o premoru kod zdr. radnika. I ja sam bivao premoren kad mi na bivšu CUM donesu tijela naših sugrađana...još mi je to pred očima, ne brini se, ali vjeruj da premor nema veze sa arogancijom i drskošću.

Možeš ti biti premoren koliko hoćeš, ali cinizam, ironija, podmisjavanje i obraćanje sa visine (posebno ili kombinovano) govore o arogantosti i drskosti (autoritarnom stavu) a ne o premoru.

Jedno je premor, i momentalna ljutnja koja može iz istog proisteći ( što je i razumno), a drugo je arogantnost drskost autoritarnog tipa osobe.

Iako i jedno i drugo na prvu može djelovati isto, razlika se primijeti u izboru riječi.

Civilizovan zdr.radnik, da je najpremoreniji na svijetu neće pacijenta kritikovat i pridikovat mu, neć ekrositit cinizam, ironiju, niti će se iziritirat ako mu postaviš pitanje. To znam jako jako dobro jer sam imao posla sa raznim zdr. radniciam i ovdje i u svijetu.

Ali opet ovo o čemu ja govorim može naravno razumijeti samo neko ko sa mnom dijeli isiti ili sličan sistem vrijednosti, onaj u kojem ljudi paze da ne uvrijede drugog na bilo koji način...

uglavnom.....

s.
Lacrosse wrote:
kockica_kockica wrote:Generalno zdrav. radnici se ponasaju prema ljudima kao da su stoka. Ja znam da je njima pun kufer svega, da nisu mozda zadovoljni sa odnosima unutar njihove ustanove, da imaju 100 pacijenata koji su ovakvi ili onakvi, ja razumijem da ne mozemo uvijek biti super raspolozeni i prijatni... Ali mozemo biti uljudni i profesionalni... I ako je 101 pacijent po redu nije lijepo niti kulturno niti profesionalno istresati se na ljude koji su by the way bolesni... mene je doktorica koja je polozila Hipokratovu zakletvu istjerala iz svoje ordinacije jer nisam u njenom timu. Nisam dovoljno bila bolesna da bi me pregledala... To ne razumijem... Ne zelim ni razumjeti, da neko ko je doktor i ko je svoj zivot podredio pomaganju drugima prema osobi koja je bolesna bude nehumana....

Veterinari se ophode sa zivotinjama mnogo njeznije nego neki doktori prema pacijentima ljudima.

Rijetkost je da neko ide u Hitnu onako jer mu je ceif da ide, niti ljudi idu doktorima opce prakse jer su ih zeljni vidjeti... Ljudi idu kod njih jer im je lose, jer su bolesni...

Odnos zdrav.radnika prema pacijentima, teta na salterima prema strankama, zena na kasi prema musterijama treba biti uljudan i profesionalan.. Od njih niko ne ocekuje da oni suosjecaju sa mnom, niti da me vole niti da mi ugadjaju, ali ocekujem da su profesionalni i uljudni. Ja sam profesionalna i uljudna prema ljudima s kojima se srecem, i nije lako uvijek imati osmjeh na licu i kad si tuzan, bolestan, nesretan, nerslopolozen, ali moj posao ne podrazumjeva istresanje na stranke, pa tako ni njihov posao kao doktora ili sestre nije da se dernjaju na mene kad dodjem vec da mi pruze medicinsku pomoc.
Pa jel tebi ikad stranka umrla u kancelariji, i da li znas kako izgleda kancelarija u kojoj radis u 2 ujutro subotom ili nedjeljom? Jesi li ikad na poslu ti nocila? Jel ti ikad dosao narkoman zajebavati, dosli ljudi koji imaju nesredjenu socijalnu priliku sjediti na grbaci, dosle babe i didovi o kojima nema ko da se brine, djeca se rodila od majke ostavljena, jesi li to ikad dozivjela?

Lako je veterinaru kad krava se oteli i umre na porodu. Jebi ga, desi se. A kad umre zena na Jezeru, jelde nije svejedno. Ako ti je bolji tretman kod veterinara, a ti idi kod veterinara. Veterinar je postao ne sto je voljeo zivotinje vec sto nije mogao medicinu da zavrsi. I normalno da je dobro biti veterinar, jer nasa drzava ne placa zdravstveno kucnim ljubimcima, to placjau gazde i to u kesu. Do cim, za ljude placa drzava, tj. reze budzet i pokusava da gradi autoritet na polju koje rusi mnogo vece drzave od nase, a to je zdravstvo.

Problem neljubaznih doktora je cista funkcija novca. Jel u privatnoj klinici neko ne ljubazan? I ako nije, znaci da je vezano za lovu. I normalno da nije ljepo bolesne ljude maltretirati, ali to nista nije pocelo juce, vec postoji tako vec decenijama, rezismki i sustavno, te zene ni ne znaju kako se ponasaju, one misle da se ponasaju sasvim ok, a da ih neko snimi na kameru, pa jednu po jednu sjedne u kakvu sobu da vide kako to izgleda snimljeno na kasetu, i same bi se izbezumile. Takav jedan tretman u kome covjek mora kontra masine da bi uopste, dobio svoj komadic i njege i brige. Kad bude ljekar placen, moze se i ocekivati nesto. I to ne neki ljekar. SVAKI. Jer ja vidim mnoge da bolje plate molera, mehanicara, advokata, a ljekaru kurac, neka ga plati drzava. E pa drzava placa, tj. ako neces biti placen, a onda makar u svom mikrokosmosu si bogic bogicevic, i tako se to na zlo dadne, mada na tim istim ljekarima, sustavno kroz njihovo skolovanje, isto tako autoritet grade mnogi profesori koji su i sami pacijenti, od ljekara se ne trazi da zna ista, vec da je autoritativan, da kad on nesto kaze, to je tako, i nema drukcije. To su sve frustracije sistema koji treba dobro preurediti, naci nacin kako da se nagrade efikasni i profesionalni, kako da se kazne oni koji ne znaju i koji maltretiraju, ali nema takvo cega u nasem sistemu. Zato i ljudi idu iz socijalizma, jer nagraduje mediokritete i propalitete, na ustrb ljudi koji mogu i znaju biti to sto jesu bilo gdje na svijetu.

I na kraju sto se ne nadje vas jedno 100-200 da idete voluntirati u hitnu pomoc. Dadnite i vi hipokratovu zakletvu i u sistem. Ako su ljekari i osoblje neljubzni, vase je da budete ljubazni, posluzite kafom, cajem, sendvicem, saslusas, neka vas stavljaju u sobe s ljudima koji su agitirani, nezadovoljni, pa nakon 6 mjeseci rada, po noci, dzabe, dodji i napisi kako je raditi s ljudima, bazirano na svom iskustvu, ne iz kancelarije, vec iz rova. Ali ko bi radije subotu vani ili kod kuce, zamjenio po hodnicima s krvi, piskom i povracotinom, jaucima, i psovkama i frustracijom sto sve nije idealno, i kad vec nije idealno, hajmo dramiti.
sarajevonekad
Posts: 629
Joined: 06/07/2007 16:23

#42 Re: Kako sačuvat zdravlje od neuljudnih zdr.radnika?

Post by sarajevonekad »

kojih hipohondara ne možeš? Možeš li biti malo detaljniji, ako ti nije "zahmet"?

s.

starii wrote:joj sto ne mogu ovih hipohondara..u firmi imam zensku koja je godisnje bar tri put na bolovanju od po mjesec dana a sve dijagnoze upale pluca..malo kahne i upala pluca..pa kad je meni dojadila kako je onom doktoru sto ide i maltretira ga...
User avatar
kockica_kockica
Posts: 4654
Joined: 04/07/2008 20:06
Location: Iza ormara skupljam prasinu

#43 Re: Kako sačuvat zdravlje od neuljudnih zdr.radnika?

Post by kockica_kockica »

Lacrosse wrote:
kockica_kockica wrote:Generalno zdrav. radnici se ponasaju prema ljudima kao da su stoka. Ja znam da je njima pun kufer svega, da nisu mozda zadovoljni sa odnosima unutar njihove ustanove, da imaju 100 pacijenata koji su ovakvi ili onakvi, ja razumijem da ne mozemo uvijek biti super raspolozeni i prijatni... Ali mozemo biti uljudni i profesionalni... I ako je 101 pacijent po redu nije lijepo niti kulturno niti profesionalno istresati se na ljude koji su by the way bolesni... mene je doktorica koja je polozila Hipokratovu zakletvu istjerala iz svoje ordinacije jer nisam u njenom timu. Nisam dovoljno bila bolesna da bi me pregledala... To ne razumijem... Ne zelim ni razumjeti, da neko ko je doktor i ko je svoj zivot podredio pomaganju drugima prema osobi koja je bolesna bude nehumana....

Veterinari se ophode sa zivotinjama mnogo njeznije nego neki doktori prema pacijentima ljudima.

Rijetkost je da neko ide u Hitnu onako jer mu je ceif da ide, niti ljudi idu doktorima opce prakse jer su ih zeljni vidjeti... Ljudi idu kod njih jer im je lose, jer su bolesni...

Odnos zdrav.radnika prema pacijentima, teta na salterima prema strankama, zena na kasi prema musterijama treba biti uljudan i profesionalan.. Od njih niko ne ocekuje da oni suosjecaju sa mnom, niti da me vole niti da mi ugadjaju, ali ocekujem da su profesionalni i uljudni. Ja sam profesionalna i uljudna prema ljudima s kojima se srecem, i nije lako uvijek imati osmjeh na licu i kad si tuzan, bolestan, nesretan, nerslopolozen, ali moj posao ne podrazumjeva istresanje na stranke, pa tako ni njihov posao kao doktora ili sestre nije da se dernjaju na mene kad dodjem vec da mi pruze medicinsku pomoc.
Pa jel tebi ikad stranka umrla u kancelariji, i da li znas kako izgleda kancelarija u kojoj radis u 2 ujutro subotom ili nedjeljom? Jesi li ikad na poslu ti nocila? Jel ti ikad dosao narkoman zajebavati, dosli ljudi koji imaju nesredjenu socijalnu priliku sjediti na grbaci, dosle babe i didovi o kojima nema ko da se brine, djeca se rodila od majke ostavljena, jesi li to ikad dozivjela?

Lako je veterinaru kad krava se oteli i umre na porodu. Jebi ga, desi se. A kad umre zena na Jezeru, jelde nije svejedno. Ako ti je bolji tretman kod veterinara, a ti idi kod veterinara. Veterinar je postao ne sto je voljeo zivotinje vec sto nije mogao medicinu da zavrsi. I normalno da je dobro biti veterinar, jer nasa drzava ne placa zdravstveno kucnim ljubimcima, to placjau gazde i to u kesu. Do cim, za ljude placa drzava, tj. reze budzet i pokusava da gradi autoritet na polju koje rusi mnogo vece drzave od nase, a to je zdravstvo.

Problem neljubaznih doktora je cista funkcija novca. Jel u privatnoj klinici neko ne ljubazan? I ako nije, znaci da je vezano za lovu. I normalno da nije ljepo bolesne ljude maltretirati, ali to nista nije pocelo juce, vec postoji tako vec decenijama, rezismki i sustavno, te zene ni ne znaju kako se ponasaju, one misle da se ponasaju sasvim ok, a da ih neko snimi na kameru, pa jednu po jednu sjedne u kakvu sobu da vide kako to izgleda snimljeno na kasetu, i same bi se izbezumile. Takav jedan tretman u kome covjek mora kontra masine da bi uopste, dobio svoj komadic i njege i brige. Kad bude ljekar placen, moze se i ocekivati nesto. I to ne neki ljekar. SVAKI. Jer ja vidim mnoge da bolje plate molera, mehanicara, advokata, a ljekaru kurac, neka ga plati drzava. E pa drzava placa, tj. ako neces biti placen, a onda makar u svom mikrokosmosu si bogic bogicevic, i tako se to na zlo dadne, mada na tim istim ljekarima, sustavno kroz njihovo skolovanje, isto tako autoritet grade mnogi profesori koji su i sami pacijenti, od ljekara se ne trazi da zna ista, vec da je autoritativan, da kad on nesto kaze, to je tako, i nema drukcije. To su sve frustracije sistema koji treba dobro preurediti, naci nacin kako da se nagrade efikasni i profesionalni, kako da se kazne oni koji ne znaju i koji maltretiraju, ali nema takvo cega u nasem sistemu. Zato i ljudi idu iz socijalizma, jer nagraduje mediokritete i propalitete, na ustrb ljudi koji mogu i znaju biti to sto jesu bilo gdje na svijetu.

I na kraju sto se ne nadje vas jedno 100-200 da idete voluntirati u hitnu pomoc. Dadnite i vi hipokratovu zakletvu i u sistem. Ako su ljekari i osoblje neljubzni, vase je da budete ljubazni, posluzite kafom, cajem, sendvicem, saslusas, neka vas stavljaju u sobe s ljudima koji su agitirani, nezadovoljni, pa nakon 6 mjeseci rada, po noci, dzabe, dodji i napisi kako je raditi s ljudima, bazirano na svom iskustvu, ne iz kancelarije, vec iz rova. Ali ko bi radije subotu vani ili kod kuce, zamjenio po hodnicima s krvi, piskom i povracotinom, jaucima, i psovkama i frustracijom sto sve nije idealno, i kad vec nije idealno, hajmo dramiti.
:skoljka: Jeli ja s tobom trebam suosjecati sto si se odlucio/la za poziv doktora pa ti je sada tesko ili sam pogresno razumjela?

Ne suosjecam... Primas platu... Takva je kakva je.. ako ti se svidja otvori privatnu ordinaciju i zaposli doktore da rade umjesto tebe da ne gledas krv i povracku...

Dramim.. da dramim.. jer sam bolesna bila otjerana od strane doktorice u cijem timu nisam bila .. dramim jer se kod ginekologa moram godisnje najavljivati 150 puta bezuspjesno da bi obavila rutinski pregled jednom godisnje.. dramim jer se CT ceka po pola godine i vise i molim Boga da se ozbiljnije ne razbolim jer cu prije umrijeti nego mi nasi doktori otkriju sta mi je... dramim jer moja organizacija izdvaja za zdravstveno osiguranje svaki mjesec, i to vec jako dugo, a ja od toga nista nemam... nemam jer ja nemam 6 mjeseci slobodno da mogu provesti cijeli dan u ordinaciji cekajuci da me primi doktor i to mozda jer se trebaju izredati oni naruceni, pa me mozda primi mozda ne... ja ne mogu svaki dan ici u ordinaciju da se narucim za ginekologa za taj mjesec koji vec 1.og bude pun ujutro u 8... ne znam kako ali su termini popunjeni svaki mjesec... dramim jer mi je muka od vasih naduvanih, iritantnih faca kao da ste vi bolesni a ne mi...

I ne nije mi vas zao jer ste taj poziv odabrali.. ako vam se ne svidja i mislite da ce vam biti bolje promijenite profesiju.. meni je zao svih onih ljudi koji su izgubili zivotnu bitku jer su nasi doktori nesposobni... jer nemaju osnovne kulture u ponasanju... jer ljude dozivljavaju kao stoku koja ih ometa u ispijanju kafa i odmaranju...

I da ne duljim iz kancelarije a ne iz rova ponovo procitajte Hipokratovu zakletvu i podsjetite se zbog cega ste tu gdje jeste... preispitajte svoju odluku cime se bavite a cime bi voljeli da se bavite... I na koncu od vas niko ne trazi suosjecanje, osmjehe ili nesto trece.. od vas se trazi da radite svoj posao... A vama je ruku na srce i to tesko ako nije podmazano sa kovertom...
sarajevonekad
Posts: 629
Joined: 06/07/2007 16:23

#44 Re: Kako sačuvat zdravlje od neuljudnih zdr.radnika?

Post by sarajevonekad »

Dozvoli da se osvrnem na tvoju opasku o visokom pritisku, pa onda na zadnja dva pargrafa na osnovu lilčnog iskustva ( jer ne volim generalizovati i govoriti napamet, bez ličnog iskustva-smatram to malo primitivnim).

"Uh! Pa, pitanje je na mjestu, "sta znaci nizak?", nije isto 100/70 i recimo 60/50, a oba su niska. Prvi je nizak, ali ti nece nista biti, drugi je indikacija za infuziju, i vjerovatno vrlo skoru intubaciju, ali to tebi i drugima koji ne znate razliku niti razloge, ne predstavlja nista, pa ti je i pitanje cudno."

-Pitanje bi moglo biti na mjestu da se postavilo normalno, tj. civilizovano, npr. "Kada kažete nizak, na šta mislite? Koliki Vam je pritisak tačno ili otprilike?", a ne : "Šta Vam znači "nizak" u jednom drskom i arogantom tonu.

A razliku između pritisaka znam, jer sam i sam završio srednju medicinsku, radio kao zdravstveni radnik za vrijeme rata.

Dakle njeno pitanje mi nije čudno, ali mi je pomalo neuljudno. Problem je u frazi " Šta ti/Vam znači...", koja u sebi imlicira "de, ne pametuj, nego mi reci konkretno koliki ti je pritisak".

Dakle, opet i opet, problem je u izboru riječi a ne namjeri koja se upravo izborom bahatih i argantih riječi nije ostvarila. Aliopet, nemaju ni svi ljudi iste standrde komuniciranja, pa ni podjednako razumijevanje onog nekog univerzalnog ljudskog jezika-ljubaznosti.

Kod nas je očigledno jako prisutan taj neki bahati način komuniciranja koji se pokušava sakriti iza plašta "slobodnog" "narodskog" i "prirodnog"načina komuniciranja...onako kako se kao eto govori u narodu....

A usput, dozvoli ( bez ljutnje) da ti postavim sljedeće pitanje. Da li je po tebi uljudno nekom se obratiti ovim riječima:


"ali to tebi i drugima koji ne znate razliku niti razloge, ne predstavlja nista, pa ti je i pitanje cudno..
"

Izvini, ali meni sama ova tvoja fraza nije ništa drugo do obezvređivanje/degradiranje sagovornika, ali ako ti to tako ne vidiš, neću te naravno okarakteristati kao ovakvog ili onakvog, niti kritikovati, jer svako ima pravo na svoje vidjenje stvari, samo ću konstatovati da imamo različito vidjenje Uljudnosti i Uzajamnog Uvažavanja kroz komunikaciju....

Upravo u toj frazi možda leži odgovor na pitanje zašto kod nas u komunikaciji ima toliko nesporazuma...

jednostavno ne postoji standard uljudnog komuniciranja....nego je sve prepušteno pojedincu....

Ali, to sad više nije ni bitno, pa bih prešao na ostale tvoje opaske....

"Ljudi moji ne znam odakle toliko nezadovoljstvo i ogorcenje na zdr. radnike? Pa vi (pacijenti i porodice istih) ste krivi za korupciju u zdravstvu. Krivi ste jer ste htjeli bolju njegu za sebe i/ili za svoje, pa ste gurali koverte po dzepovima, ne bi li vas razlikovali od onih obicnih smrtnika, i sad kad ste stvorili naviku, kuku majko!"

- Oprosti, ali ne pada mi na pamet da preuzmem odgovornost ni kao pojedinac ni kao član moje porodice za korupciju u zdravstvu jer mi nikad nije palo na pamet da ikome dam kovertu ( mada su me neki čak i iz porodice nagovarali više puta). Fala Bogu, mogu se pohvaliti da sam do sada preživio bez davanja koverti, jer mi se to nikad nije činilo ispravnim da uradim. I sam sam u ratu bio zdr.radnik, donosili bi ljudi po koji lanč paket, cigare, konzerve i sl, ali i kad bismo to uzeli, uzeli bi tek na kraju nečijeg liječenja, i to možda samo poneku kozervu, po koju kutiju cigara, a ne ko neki današnji grabežljivci, i svi bi sve djelili na klinici, a to ipak nije isto što i koverta sa parama, koju ja do sada, fala Bogu, još nikada nisam nikom dao i nadam se da neću...jesam sestrama kupovao cvijeće ( i to ne na početku, da ih "potkupim", nego na kraju, kao znak zahvalnosti), ali koverta sa novcem je nešto sasvim drugo.

Dalje, ono neko temeljno moralno pravilo stavlja veći teret odgovornsoti na onog ko ime veću moć u relaciji izmedju dvije strane. Na relaciji pacijent-zdr.radnik, to može biti zdr. radnik ( u slučaju da pacijent nije imućan ili uticajan), a može biti i pacijent (dakle ako je imućan ili uticajan). Temelj moralnog rasudjivanja je ovo: "Što veća moć, veća (moralna) odgovornsot".

Obzirom da pripadam nižoj srednjoj klasi, ni u kojem kontekstu ja ne mogu imati više moći ili uticaja od jednog zdr.radnika (sestre, tehničara ili liječnika). Samim tim nikad nisam ni pokušavao da "kupim" od njih malo "bolju" uslugu. Nikad, fala Bogu, nisam bolovao niti obolio od elitizma, pa samim tim nikad nisam ni pokušavao da me "izdvoje od drugih običnih smrtnika" kako ti kažeš.

Mene je i u ratu i sad uvijek najviše inspirisala Uviđavnsot/Obzirnost. To je meni najveći poklon.

Sve što sam ikad tražio je da nas, obične male smrtnike koji nemamo nikakvog uticaj ili novac ne tretiraju ko brojeve ili nekakve izgubljene slučajeve. Naravno, nisu fala Bogu svi zdr. radnici neuljudni 8ima jako uljudnih i profesionalnih), ali mi sada ovdje govorimo o onima koji jesu neuljudni i kako zaštiti ovo malo zdravlja i Dostojanstva od takvih. To je tema ovdje.


"Trebao/la si onda pozvati privatno ljekara, iskesirati 150 KM za koje bi te ovaj vjerovatno poljubio u guzicu, mozda vam i kafu napravio ako treba. Cinjenica da su plate lose, ne amnestira doticnu kolegicu toga sto je neljubazna, ali zapitas li se zasto je to tako? Garantujem da ti to nikad nije palo na pamet."


- Možda sam trebao, ali je prvo ne mogu tako lako odvojiti tih 150 KM. Drugo, sve da ih nekako i sakupim, gdje ću naći privatnog ljekara kasno naveče? Treće, opet i opet ponavljam ( ali eto, ljudi valjda ne obrćaju pažnju), nikad ama baš nikad nisam patio od toga da me neko "izdvaja" od mase "običnih malih smrtnika" kojima pripadam tako što ću "potkupiti" nekog da me malo "pripazi" ili da mi pravi kaficu, smješka mi se i sl.

Samo nek me ne degradira, nek me ne omalovažava i nek mi ne drži predavanja. To je sve. Ne tražim ni osmijeh.

A dali se zaptiam zašto je to tako, najbolji dokaz da se itekako zapitam je da nikad, pa ni mnogo puta kad su stvarno prema meni ili članovima moje porodice pojedini zdr.radnici postupali ko da smo bukvalno stoka, nisam reagovao, jer sam prvo pomislio. "Možda bih i ja bio ovakav pod ovim pritiskom...nisu usvi isti, neko je psihički izdržljiviji neko manje"...

Ipak, ponekad nije teško vidjeti razliku između Četitog zdr.radnika koji je neraspoložen usljed premora, male plate i loših uslova rada i onog koji je namrgođen i arogantan jer nema osnovnog odgoja (koji podrazumijeva Uvidjavnsot/Obzirnost prema drugima) ili jednostavno nema u sebi ugrađenu saosjećajnost.

Razliku je jednostavno uočiti, iako djeluje slično: necivilizovan zdr.radnik je često ili gotovo uvijek namrgodjen iarogantan prema pacijentima, gotovo uvijek im popuje, koristi cinizam , ironiju i naredbodavne rečenice, čak i kad tek dođe u smejnu.

Dakle te bezobzirne razotrkriva radno vrijeme ( da li su tek došli u smenjenu ili su pri kraju smjene) i izbor riječi kojim se obraćaju pacijentu.

Stvari nisu crno-bijele i svaki slučaj treba posmatrati posebno i što detaljnije a ne generalizvoati.

Sjećam se doktora iz rata koji su umjeli umirit i sebe i pacijente, ali se pitam da li današnji liječnici uopšte prolaze kroz specijalističke obuke u oblasti anti-stresa i komunikacije, ili je to prepušteno individualnom snalaženju i talentu.

Ima, naravno i na žalost jako mnogo bezobzirnih pacijenata, koji lako mogu izbaciti zdr.radnika iz takta, ali sigurno ima i bezobzirnih zdr.radnika, a ova tema se bavi njima i pitanjem kako zaštiti zdravlje od takvih, a ne pitanjem ko je kriv za korupciju u zdravstvu i da li su zdr. radnici loši ili nisu..

Ja mislim da ti malo generalizuješ u svom stavu, ali to je opet samo moje vidjenje stvari, i nije zlonamjerno, nema ljutnje.

s.

valter033 wrote:
sarajevonekad wrote:Neki dan odlazim sa svojom sestrom u Hitnu pomoć, jer od bolova u glavi nije mogla sama.

Stojim iza poluotvorenih vrata dok je pregledavaju.

Sestra nakon nekih pola sata izlazi još uznemirenija.

Kaže mi da joj je izvjesna doktorica, dok ju je ispitivala pitala:" Kakav Vam je pritisak? Sestra sva u bolovima jedva progovara: " nizak", a doktorica će onako, u našem tipičnom stilu, poluljutito (ko da ju je neko uvrijedio): "A šta zanči nizak?!"...

a onda nestade...pojaviše se njeni pomoćnici sa nekom injekcijom, ali moja sestra zamoli da joj ako nije problem daju uputnicu za kliniku jer je i prošli put situacija bila ista, a na kraju je ispalo da je bila preozbiljana da bi se riješila tek jednom injekcijom, jer su je iz hitne tada poslali odmah na kliniku, gdje je nakon pregleda dobila antibiotike i druge lijekove, a zatim su je sa klinike opet poslali nazad u hitnu da primi injekciju kako bi mogla izdržati do jutra.

Na to će ova "doktorica" : "E onda se ne vraćajte više ovdje! Mi smo vam ponudili injekciju a vi niste htjela da je primite, prema tome..!!!"

Neko će možda reći "pa dobro joj je rekla", ali sve i da je sadržaj rečenice najispravniji na svijetu, način na koji je iznesena ( u kombinaciji sa namrgođenošću, pridikovanjem i kritikama-kao da je pacijent kriv što je u takvom stanju) zaista svakog iole civilizovanog (razumnog) čovjeka tjeraju na plač od muke....

Ja razumijem da je preteško raditi u hitnoj, ali preteško ije i nekim drugim liječnicima koji rade u hitnoj, pa su opet uvijek ljubazni ( kao npr. jeda pedijatrica koja radi u hitnoj)...

Ja sam radio za vrijeme rata u jednoj klinici gdje je skoro kompletno osoblje i pod onakvim uslovima uvijek bilo susretljivo i razumno....

Zato se i dalje pitam kako se svaki takav, razuman čovjek, može zaštititi svoje dostojanstvo i zdravlje od raznih oblika ponižavanja koje nerijetko doživi od nezanemarljivog broja zdravstvenih radnika u našim javnim zdravstvenim ustanovama.

Svaki prijedlog, ideja, ili iskustvo pomoći će, ako ništa, ono zbog činjenice da kad se tegoba podijeli, lakše se podnosi....

svako dobro

s.
Uh! Pa, pitanje je na mjestu, "sta znaci nizak?", nije isto 100/70 i recimo 60/50, a oba su niska. Prvi je nizak, ali ti nece nista biti, drugi je indikacija za infuziju, i vjerovatno vrlo skoru intubaciju, ali to tebi i drugima koji ne znate razliku niti razloge, ne predstavlja nista, pa ti je i pitanje cudno.

HMP je usluzna djelatnost, tj. rade s "musterijama". Dnevno ih bude i po 800. Pa ti sad skontaj, kakav ti je dan, kada pregledas 200 pacijenata, od toga ih 100 ne zna ni sta ga ni gdje boli, 40 ih ne neokupanih i toliko zaudaraju da ne mozes oko otvoriti, 20 nije ni svjesno da je u hitnoj, 10 samo cekaju priliku da te zbodu jer su nadrkani, a oni ostali su tu jednostavno, iz predostroznosti.

Ljudi moji ne znam odakle toliko nezadovoljstvo i ogorcenje na zdr. radnike? Pa vi (pacijenti i porodice istih) ste krivi za korupciju u zdravstvu. Krivi ste jer ste htjeli bolju njegu za sebe i/ili za svoje, pa ste gurali koverte po dzepovima, ne bi li vas razlikovali od onih obicnih smrtnika, i sad kad ste stvorili naviku, kuku majko!

Trebao/la si onda pozvati privatno ljekara, iskesirati 150 KM za koje bi te ovaj vjerovatno poljubio u guzicu, mozda vam i kafu napravio ako treba. Cinjenica da su plate lose, ne amnestira doticnu kolegicu toga sto je neljubazna, ali zapitas li se zasto je to tako? Garantujem da ti to nikad nije palo na pamet.
Last edited by sarajevonekad on 01/12/2012 00:31, edited 5 times in total.
sarajevonekad
Posts: 629
Joined: 06/07/2007 16:23

#45 Re: Kako sačuvat zdravlje od neuljudnih zdr.radnika?

Post by sarajevonekad »

Ovima koju su bili ljubazni u tvom slučaju skidam kapu i dajem duboki naklon.

Dovoljno je da ti se neko pojavi bez prsta, pa da ti se odmah zamanta, a toga sam se nagledo na urgentoj u ratu nažalost previše....

Sjaćam se kad sam i ja sam u ratu zbog komadića gelera (vjerovo ili ne manjeg od zrna kafe ) umalo izgubio prst, ali su kolege tako brzo intervenisale i spasile ga i bili su maksimalno ljubazni, ali ne samo prema meni koji sam tu radio nego prema svima ( ako treba navest njihova imena, može na p.p).

Takvi zdr.radnici mi i pomažu da se suzdržim da ne regujaem prema onima neuljudnima o kojim govorimo ovdje, ali , na žalost, pomisao na profesionalne i uljudne zdr. radnike nije sama po sebi dovoljna da se čovjek i emocionalno zaštiti od onih loših.

Zato sam odlučio baš kroz ovu temu potražiti od drugih ljudi savjet i iskustvo kako se najbolje zaštiti od neuljudnih zdr.radnika, bilo pravnim putem, bilo žalbama, bilo nekim psihološkim metodama kontrole stresa,gnjeva i ogorčenja, ili na bilo koji drugi način...

s.


cule64 wrote:06.11.2012. u 3 sata ujutro, prilikom čišćenja remena na biciklu (spinning bike), ostanem bez malog prsta. Spakujem prst u carapu i pravac hitna.Ljudi maksimalno ljubazni, dali mi par injekcija, i njihovim vozilom prebacili do CUM-a. Na CUM-u opet veoma ljubazni, doktor Ćatić mi amputirao mali prst. Poslije toga na infektivnoj primim ana te i tetabulin, opet ljudi veoma ljubazni, sestra i dežurni ljekar. Na kontroli, na plastičnoj hirurgiji opet neki ljubazni ljudi. Jedino na zaposlene u mojoj ambulanti - Jablanička ulica - Skenderija imam ozbiljne primjedbe, oni su toliko ljubazni da mi je neprijatno.
User avatar
stetoskop
Posts: 1358
Joined: 21/06/2010 18:12
Location: Pokraj Sarajeva
Grijem se na: Fujitsu 12llce
Vozim: Wartburg 353 karavan

#46 Re: Kako sačuvat zdravlje od neuljudnih zdr.radnika?

Post by stetoskop »

sarajevonekad wrote:
Zato sam odlučio baš kroz ovu temu potražiti od drugih ljudi savjet i iskustvo kako se najbolje zaštiti od neuljudnih zdr.radnika, bilo pravnim putem, bilo žalbama, bilo nekim psihološkim metodama kontrole stresa,gnjeva i ogorčenja, ili na bilo koji drugi način...
Mišljenja sam da se u svakom slučaju trebaš žaliti, ja ne znam dali ima knjiga žalbe u hitnoj.? Možda jedna žalba ne znači ništa, ali da kolektivno imamo takvu svijest, onda bi česte žalbe na pojedinog doktora imale itekako velikog učinka, pogotovo kada bi žalbe išle prema različitim institucijama.

Najbolje je težiti da se što više sačuva svoje zdravlje i da se što manje ide doktoru. Ja sam se nakon teže bolesti, koju sam dobio zbog propusta od strane različitih liječnika, nagledao svega i svačega i stvarno mi se gadi ići doktoru i ponižavati se (nakon svega sam dobio takav dojam).
Evo hvala bogu treća godina nisam ušao u ambulantu, zahvaljujući zdravoj ishrani, velikoj iritaciji svoga tijela da budem zdrav i velikog straha da padnem pod njihove ruke.

Teško onome kome je zaista potrebna pomoć liječnika.
surajaa
Posts: 603
Joined: 23/11/2006 16:07

#47 Re: Kako sačuvat zdravlje od neuljudnih zdr.radnika?

Post by surajaa »

kockica_kockica wrote:
Lacrosse wrote:
kockica_kockica wrote:Generalno zdrav. radnici se ponasaju prema ljudima kao da su stoka. Ja znam da je njima pun kufer svega, da nisu mozda zadovoljni sa odnosima unutar njihove ustanove, da imaju 100 pacijenata koji su ovakvi ili onakvi, ja razumijem da ne mozemo uvijek biti super raspolozeni i prijatni... Ali mozemo biti uljudni i profesionalni... I ako je 101 pacijent po redu nije lijepo niti kulturno niti profesionalno istresati se na ljude koji su by the way bolesni... mene je doktorica koja je polozila Hipokratovu zakletvu istjerala iz svoje ordinacije jer nisam u njenom timu. Nisam dovoljno bila bolesna da bi me pregledala... To ne razumijem... Ne zelim ni razumjeti, da neko ko je doktor i ko je svoj zivot podredio pomaganju drugima prema osobi koja je bolesna bude nehumana....

Veterinari se ophode sa zivotinjama mnogo njeznije nego neki doktori prema pacijentima ljudima.

Rijetkost je da neko ide u Hitnu onako jer mu je ceif da ide, niti ljudi idu doktorima opce prakse jer su ih zeljni vidjeti... Ljudi idu kod njih jer im je lose, jer su bolesni...

Odnos zdrav.radnika prema pacijentima, teta na salterima prema strankama, zena na kasi prema musterijama treba biti uljudan i profesionalan.. Od njih niko ne ocekuje da oni suosjecaju sa mnom, niti da me vole niti da mi ugadjaju, ali ocekujem da su profesionalni i uljudni. Ja sam profesionalna i uljudna prema ljudima s kojima se srecem, i nije lako uvijek imati osmjeh na licu i kad si tuzan, bolestan, nesretan, nerslopolozen, ali moj posao ne podrazumjeva istresanje na stranke, pa tako ni njihov posao kao doktora ili sestre nije da se dernjaju na mene kad dodjem vec da mi pruze medicinsku pomoc.
Pa jel tebi ikad stranka umrla u kancelariji, i da li znas kako izgleda kancelarija u kojoj radis u 2 ujutro subotom ili nedjeljom? Jesi li ikad na poslu ti nocila? Jel ti ikad dosao narkoman zajebavati, dosli ljudi koji imaju nesredjenu socijalnu priliku sjediti na grbaci, dosle babe i didovi o kojima nema ko da se brine, djeca se rodila od majke ostavljena, jesi li to ikad dozivjela?

Lako je veterinaru kad krava se oteli i umre na porodu. Jebi ga, desi se. A kad umre zena na Jezeru, jelde nije svejedno. Ako ti je bolji tretman kod veterinara, a ti idi kod veterinara. Veterinar je postao ne sto je voljeo zivotinje vec sto nije mogao medicinu da zavrsi. I normalno da je dobro biti veterinar, jer nasa drzava ne placa zdravstveno kucnim ljubimcima, to placjau gazde i to u kesu. Do cim, za ljude placa drzava, tj. reze budzet i pokusava da gradi autoritet na polju koje rusi mnogo vece drzave od nase, a to je zdravstvo.

Problem neljubaznih doktora je cista funkcija novca. Jel u privatnoj klinici neko ne ljubazan? I ako nije, znaci da je vezano za lovu. I normalno da nije ljepo bolesne ljude maltretirati, ali to nista nije pocelo juce, vec postoji tako vec decenijama, rezismki i sustavno, te zene ni ne znaju kako se ponasaju, one misle da se ponasaju sasvim ok, a da ih neko snimi na kameru, pa jednu po jednu sjedne u kakvu sobu da vide kako to izgleda snimljeno na kasetu, i same bi se izbezumile. Takav jedan tretman u kome covjek mora kontra masine da bi uopste, dobio svoj komadic i njege i brige. Kad bude ljekar placen, moze se i ocekivati nesto. I to ne neki ljekar. SVAKI. Jer ja vidim mnoge da bolje plate molera, mehanicara, advokata, a ljekaru kurac, neka ga plati drzava. E pa drzava placa, tj. ako neces biti placen, a onda makar u svom mikrokosmosu si bogic bogicevic, i tako se to na zlo dadne, mada na tim istim ljekarima, sustavno kroz njihovo skolovanje, isto tako autoritet grade mnogi profesori koji su i sami pacijenti, od ljekara se ne trazi da zna ista, vec da je autoritativan, da kad on nesto kaze, to je tako, i nema drukcije. To su sve frustracije sistema koji treba dobro preurediti, naci nacin kako da se nagrade efikasni i profesionalni, kako da se kazne oni koji ne znaju i koji maltretiraju, ali nema takvo cega u nasem sistemu. Zato i ljudi idu iz socijalizma, jer nagraduje mediokritete i propalitete, na ustrb ljudi koji mogu i znaju biti to sto jesu bilo gdje na svijetu.

I na kraju sto se ne nadje vas jedno 100-200 da idete voluntirati u hitnu pomoc. Dadnite i vi hipokratovu zakletvu i u sistem. Ako su ljekari i osoblje neljubzni, vase je da budete ljubazni, posluzite kafom, cajem, sendvicem, saslusas, neka vas stavljaju u sobe s ljudima koji su agitirani, nezadovoljni, pa nakon 6 mjeseci rada, po noci, dzabe, dodji i napisi kako je raditi s ljudima, bazirano na svom iskustvu, ne iz kancelarije, vec iz rova. Ali ko bi radije subotu vani ili kod kuce, zamjenio po hodnicima s krvi, piskom i povracotinom, jaucima, i psovkama i frustracijom sto sve nije idealno, i kad vec nije idealno, hajmo dramiti.
:skoljka: Jeli ja s tobom trebam suosjecati sto si se odlucio/la za poziv doktora pa ti je sada tesko ili sam pogresno razumjela?

Ne suosjecam... Primas platu... Takva je kakva je.. ako ti se svidja otvori privatnu ordinaciju i zaposli doktore da rade umjesto tebe da ne gledas krv i povracku...

Dramim.. da dramim.. jer sam bolesna bila otjerana od strane doktorice u cijem timu nisam bila .. dramim jer se kod ginekologa moram godisnje najavljivati 150 puta bezuspjesno da bi obavila rutinski pregled jednom godisnje.. dramim jer se CT ceka po pola godine i vise i molim Boga da se ozbiljnije ne razbolim jer cu prije umrijeti nego mi nasi doktori otkriju sta mi je... dramim jer moja organizacija izdvaja za zdravstveno osiguranje svaki mjesec, i to vec jako dugo, a ja od toga nista nemam... nemam jer ja nemam 6 mjeseci slobodno da mogu provesti cijeli dan u ordinaciji cekajuci da me primi doktor i to mozda jer se trebaju izredati oni naruceni, pa me mozda primi mozda ne... ja ne mogu svaki dan ici u ordinaciju da se narucim za ginekologa za taj mjesec koji vec 1.og bude pun ujutro u 8... ne znam kako ali su termini popunjeni svaki mjesec... dramim jer mi je muka od vasih naduvanih, iritantnih faca kao da ste vi bolesni a ne mi...

I ne nije mi vas zao jer ste taj poziv odabrali.. ako vam se ne svidja i mislite da ce vam biti bolje promijenite profesiju.. meni je zao svih onih ljudi koji su izgubili zivotnu bitku jer su nasi doktori nesposobni... jer nemaju osnovne kulture u ponasanju... jer ljude dozivljavaju kao stoku koja ih ometa u ispijanju kafa i odmaranju...

I da ne duljim iz kancelarije a ne iz rova ponovo procitajte Hipokratovu zakletvu i podsjetite se zbog cega ste tu gdje jeste... preispitajte svoju odluku cime se bavite a cime bi voljeli da se bavite... I na koncu od vas niko ne trazi suosjecanje, osmjehe ili nesto trece.. od vas se trazi da radite svoj posao... A vama je ruku na srce i to tesko ako nije podmazano sa kovertom...
...surova istina, jedno veliko bravo za sve sto si napisala, dijelim tvoje misljenje do posljednjeg slova :thumbup:
sha_ba
Posts: 55933
Joined: 17/11/2011 12:16

#48 Re: Kako sačuvat zdravlje od neuljudnih zdr.radnika?

Post by sha_ba »

@kockica :thumbup: :thumbup:
User avatar
tf2_spy
Posts: 521
Joined: 15/06/2012 12:38

#49 Re: Kako sačuvat zdravlje od neuljudnih zdr.radnika?

Post by tf2_spy »

Lacrosse wrote: Pa jel tebi ikad stranka umrla u kancelariji, i da li znas kako izgleda kancelarija u kojoj radis u 2 ujutro subotom ili nedjeljom? Jesi li ikad na poslu ti nocila? Jel ti ikad dosao narkoman zajebavati, dosli ljudi koji imaju nesredjenu socijalnu priliku sjediti na grbaci, dosle babe i didovi o kojima nema ko da se brine, djeca se rodila od majke ostavljena, jesi li to ikad dozivjela?

Lako je veterinaru kad krava se oteli i umre na porodu. Jebi ga, desi se. A kad umre zena na Jezeru, jelde nije svejedno. Ako ti je bolji tretman kod veterinara, a ti idi kod veterinara. Veterinar je postao ne sto je voljeo zivotinje vec sto nije mogao medicinu da zavrsi. I normalno da je dobro biti veterinar, jer nasa drzava ne placa zdravstveno kucnim ljubimcima, to placjau gazde i to u kesu. Do cim, za ljude placa drzava, tj. reze budzet i pokusava da gradi autoritet na polju koje rusi mnogo vece drzave od nase, a to je zdravstvo.

Problem neljubaznih doktora je cista funkcija novca. Jel u privatnoj klinici neko ne ljubazan? I ako nije, znaci da je vezano za lovu. I normalno da nije ljepo bolesne ljude maltretirati, ali to nista nije pocelo juce, vec postoji tako vec decenijama, rezismki i sustavno, te zene ni ne znaju kako se ponasaju, one misle da se ponasaju sasvim ok, a da ih neko snimi na kameru, pa jednu po jednu sjedne u kakvu sobu da vide kako to izgleda snimljeno na kasetu, i same bi se izbezumile. Takav jedan tretman u kome covjek mora kontra masine da bi uopste, dobio svoj komadic i njege i brige. Kad bude ljekar placen, moze se i ocekivati nesto. I to ne neki ljekar. SVAKI. Jer ja vidim mnoge da bolje plate molera, mehanicara, advokata, a ljekaru kurac, neka ga plati drzava. E pa drzava placa, tj. ako neces biti placen, a onda makar u svom mikrokosmosu si bogic bogicevic, i tako se to na zlo dadne, mada na tim istim ljekarima, sustavno kroz njihovo skolovanje, isto tako autoritet grade mnogi profesori koji su i sami pacijenti, od ljekara se ne trazi da zna ista, vec da je autoritativan, da kad on nesto kaze, to je tako, i nema drukcije. To su sve frustracije sistema koji treba dobro preurediti, naci nacin kako da se nagrade efikasni i profesionalni, kako da se kazne oni koji ne znaju i koji maltretiraju, ali nema takvo cega u nasem sistemu. Zato i ljudi idu iz socijalizma, jer nagraduje mediokritete i propalitete, na ustrb ljudi koji mogu i znaju biti to sto jesu bilo gdje na svijetu.

I na kraju sto se ne nadje vas jedno 100-200 da idete voluntirati u hitnu pomoc. Dadnite i vi hipokratovu zakletvu i u sistem. Ako su ljekari i osoblje neljubzni, vase je da budete ljubazni, posluzite kafom, cajem, sendvicem, saslusas, neka vas stavljaju u sobe s ljudima koji su agitirani, nezadovoljni, pa nakon 6 mjeseci rada, po noci, dzabe, dodji i napisi kako je raditi s ljudima, bazirano na svom iskustvu, ne iz kancelarije, vec iz rova. Ali ko bi radije subotu vani ili kod kuce, zamjenio po hodnicima s krvi, piskom i povracotinom, jaucima, i psovkama i frustracijom sto sve nije idealno, i kad vec nije idealno, hajmo dramiti.
kakav si ti papak, to je neviđeno. jel tebi neko brani da otvoriš privatnu praksu? jel ti mala plata? promijeni posao, nađi bolju platu. pređi u farmaceute, pa prodaji lijekove, jbg, nisi ljekar, al bićeš bolje plaćen. čuj veterinari su veterinari jer nisu mogli postat doktori?! halo.ba, ko si, jbt?
btw, plaće ljekara nisu problem pacijenata. oni žele da dobiju uslugu, a inače (ako nisi dovoljno pametan da sam skontaš) izdvajanje za zdravstvenu zaštitu je 11,4 % plaće svakog radnika. dakle, mi plaćamo vaše usluge. prema tome, malo ljudskosti i kulturnog ophođenja ne bi vam škodilo. recimo, da tebe sretnem u nekoj klinici i da mi se tim tonom počneš obraćat, ne bu dobro svršilo
User avatar
tf2_spy
Posts: 521
Joined: 15/06/2012 12:38

#50 Re: Kako sačuvat zdravlje od neuljudnih zdr.radnika?

Post by tf2_spy »

valter033 wrote:
tf2_spy wrote:kakav si ti papak, to je neviđeno. jel tebi neko brani da otvoriš privatnu praksu? jel ti mala plata? promijeni posao, nađi bolju platu. pređi u farmaceute, pa prodaji lijekove, jbg, nisi ljekar, al bićeš bolje plaćen. čuj veterinari su veterinari jer nisu mogli postat doktori?! halo.ba, ko si, jbt?
btw, plaće ljekara nisu problem pacijenata. oni žele da dobiju uslugu, a inače (ako nisi dovoljno pametan da sam skontaš) izdvajanje za zdravstvenu zaštitu je 11,4 % plaće svakog radnika. dakle, mi plaćamo vaše usluge. prema tome, malo ljudskosti i kulturnog ophođenja ne bi vam škodilo. recimo, da tebe sretnem u nekoj klinici i da mi se tim tonom počneš obraćat, ne bu dobro svršilo
Samo zaboravljas opet da ste vi, pacijenti krivi za korupciju u zdravstvu. Nije vam standardna njega bila dovoljna, pa ste onda poceli gurati po dzpovima i donositi janjce i kajmak, ne bi li vas ili vase pazili bolje od obicnih smrtnika, da dodjete preko reda, da vam se stavi ovakav zavoj, sareni gips, intrakutani konac, hoces da te pregleda sef klinike, neces obicnog specijalistu... i sad kad ste stvorili naviku u drustvu, sad kuku majko!

Ovo sto se sada desava u zdravstvu je uzasno, ali gospodo, trazili ste, gledajte. Vi ste naucili zdravstvene radnike tome i mani licemjerja. Da je zemlja uredjena kao sto nije, znalo bi se da kao i svugdje u EU, ljekar u primarnoj zdr. zastitit prima jednog pacijenta svakih 15 min, u sekundarnoj svakih 30. Pa kad bi shvatio da u toku radnog dana, jedan specijalista ne moze pregledati vise od 12-15 pacijenata, onda bi ti bila jasna razlika izmedju nasmijanog ljekara iz EU i naseg koji u toku radnog vremena pregleda i 40-60 pacijenata. I sve to za tih 11,4%. A ti ako mislis da je tih 11,4% nesto, onda fino uzmi taj iznos od svoje plate, pa se privatno lijeci cijeli mjesec dana, da vidimo kako ce to izgledati. Tih 11,4% ne pokriva ni 10% ekonomske cijene medicinskih usluga. Cijena jedne operacije zucne kese je ca. 10.000 KM. Ako ti je plata 3000 KM, ti je dobijes za 342 KM. Stoga, prestani se bucati tim procentima...
slušaj, ja nikad nikome nisam dao mito, prema tome, nema licemjerja u mojim postovima. što se tiče procenata, da, rado bih pristao taj "mali" procenat uzeo i počeo ga odvajati za neko drugo zdravsrveno osiguranje, ali nažalost, ne mogu. po zakonu ide vama u džepove. što se tiče procenata, recimo to ovako, pošto ti matematika nije jača strana, očito; žučnu kesu čovjek operiše jednom, a ne svaki mjesec. ako imam 10 godina radnog staža i u tih 10 godina sam svaki mjesec odvajao pola od iznosa koji si ti naveo (342/2=171x120 mjeseci = 20520). dakle, matematičar, šta imaš reć na to? prema tome, nabijem ja na neku stvar tvoju logiku
Post Reply