Kako iskoristiti dijasporu

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Ja_Ja

#26 Re: Kako iskoristiti dijasporu

Post by Ja_Ja » 07/11/2012 22:40

Ovaj nacin iskoristavanja dijaspore je "idealizam", sto u praksi ne postoji. Sigurno da postoji masa pojedinaca iz dijaspore koja bi koliko sutra ulozila milione/milijarde u biznise u domovini samo da se pokaze volja dole. Niko normalan ne moze ocekivati da mi koji smo radili po 10+ godina u dijaspori spucamo svoju ustedjevinu u korumpirani sistem koji ce nam ne samo isisati sve sto imamo vec ce nam i krv popiti dok to radi.

Od zavrsetka rata na ovamo drzava je pokazala kakvu namjeru ima sa dijasporom (NIKAKVU). Nisu u stanju da kreiraju ministarstvo ili ured za dijasporu. IZ je npr. to uradila ali kakvi imbecili to vode i sa kakvom se to latergijom radi bolje bi bilo da nisu, jer su samo napravili veci haos a nemaju niti snage niti volje da lupe sakom od sto i poredaju sve na svoje mjesto.

Najzalosnije od svega jeste sto dijaspora ima osjecaj da se u Bosni aminuje trenutnom stanju, tj. da mali covjek ne dize svoj glas. Na izbore izadje saka jada i glasa uvijek za iste ljude. Tek po neki strajk se digne ali samo onda kada individualno dodje do vrata. Kada se prave protesti vise je ljudi po kaficima nego na protestima. Sve to salje sliku nezdravog drustva, drustva koje nije spremno da napravi svoje "arapsko proljece" ili "occupy" pokret iako za to ima vise no dovoljno razloga. I kao takvo nije perspektivno za investicije a puna nam je kapa donacija. Pa ja zivim u gradu gdje nije proslo punih 30 dana u zadnjih 6 GODINA da se bar jedan donatorski dogadjaj nije pokrenuo i zavrsio za neki slucaj ili nesto u Bosni. A ponekad se zna desiti da u mjesec dana budu i po 3-4 donatorska za lijecenja, dzamije, sportske kolektive, memorijalne centre, itd..itd..

Da se licno pitam i pored apsolutne svijesti koliko znace doznake dijaspore domovini podrzao bih akciju prestanka svih doznaka dijaspore s nadom da ce pokrenuti socijalne nemire u drzavi. Licno mislim da se stanje moze promjenuti samo onda kada na ulice izadje 100.000 Sarajlija, 50,000 Zenicana, Tuzlaka, Banjalucana, Mostaraca itd..do tada tesko da ce doci do bilo kakve promjene.

hrle1976

#27 Re: Kako iskoristiti dijasporu

Post by hrle1976 » 08/11/2012 01:27

Edin H. wrote:Treba skontat neku fintu da se dijaspori uzmu repa, a da im se ne ponudi nista zauzvrat.

Mozda bi onaj crnogorski ekoloski porez sto je bio u Crnoj Gori bilo dobro rjesenje, naplata putarine za koristenje bosanskih drumova, ne znam, skontajte nesto :dance:

Kad bi imao viska para da jos i to placam. Dok poplatim sve troskove odrzavanja pet jahti, 11 frizidera, 4 stale sa konjima, 8 ferarija, 3 cistacice, struje za tri vile i 19 vikendica, 4 stambene zgrade, 1 privatni i 2 Boeing 747 aviona, dok poplacam plate svalerkama da sute i neostane mi iskreno receno ni da sebi kupim jedan pisljivi rolex sat od $200.000 U baru se ponekad opijam a usta brisem kravatom od £800 jer nemam za taj rolex - hocu da poludim, a ti mi sad jos nabijas na nos neku ekologiju. :skoljka:
Last edited by hrle1976 on 20/11/2012 00:57, edited 1 time in total.

Avetinho

#28 Re: Kako iskoristiti dijasporu

Post by Avetinho » 08/11/2012 01:37

hrle1976 wrote:
Edin H. wrote:Treba skontat neku fintu da se dijaspori uzmu repa, a da im se ne ponudi nista zauzvrat.

Mozda bi onaj crnogorski ekoloski porez sto je bio u Crnoj Gori bilo dobro rjesenje, naplata putarine za koristenje bosanskih drumova, ne znam, skontajte nesto :dance:

Kad bi imao viska para da jos i to placam. Dok poplatim se troskove odrzavanja pet jahti, 11 frizidera, 4 stale sa konjima, 8 ferarija, 3 cistacise, struje za tri vile i 19 vikendica, 4 stabene zgrade, 1 privatni i 2 Boeing 747 aviona, dok poplacam plate svalerkama da sute i neostane mi iskreno receno ni da sebi kupim jedan pisljivi rolex sat od $200.000 U baru se ponekad opijam a usta brisem kravatom od £800 jer nemam za taj rolex - hocu da poludim, a ti mi sad jos nabija na nos neku ekologiju. :skoljka:
:lol: :thumbup:

Edin H.

#29 Re: Kako iskoristiti dijasporu

Post by Edin H. » 08/11/2012 01:52

hrle1976 wrote:

Kad bi imao viska para da jos i to placam. Dok poplatim se troskove odrzavanja pet jahti, 11 frizidera, 4 stale sa konjima, 8 ferarija, 3 cistacise, struje za tri vile i 19 vikendica, 4 stabene zgrade, 1 privatni i 2 Boeing 747 aviona, dok poplacam plate svalerkama da sute i neostane mi iskreno receno ni da sebi kupim jedan pisljivi rolex sat od $200.000 U baru se ponekad opijam a usta brisem kravatom od £800 jer nemam za taj rolex - hocu da poludim, a ti mi sad jos nabija na nos neku ekologiju. :skoljka:
Ne pitaj sta dijaspora moze uraditi za tebe, nego sta ces ti uciniti da im uzmes NOVAC :dance:

vukojebina

#30 Re: Kako iskoristiti dijasporu

Post by vukojebina » 08/11/2012 02:16

Ako nista, u bosni jos nije ponestalo dobrog humora.. :lol: :lol:

Micaha

#31 Re: Kako iskoristiti dijasporu

Post by Micaha » 08/11/2012 09:59

vukojebina wrote:Ako nista, u bosni jos nije ponestalo dobrog humora.. :lol: :lol:
:thumbup:
Nema bolan nama smrti.
P.S.
Ali ni napretka :D
P.P.S
Koji ce nam 'urac (napredak)

erdhogan

#32 Re: Kako iskoristiti dijasporu

Post by erdhogan » 08/11/2012 10:24

dječak sa šibicama wrote:Sve se svodi na to da ljudi iz dijaspore salju novac svojoj rodbini i to je to.

Ocekivati da neko iz Danske ili Svedske ulozi svoj tesko zaradjeni novac u BiH, u drzavi u kojoj te birokratija pojede ako ne podmazujes, iluzorno je.

Znam nekoliko ljudi izvana koji su pokusali investirati u mala preduzeca u BiH, jedan poceo uvoziti masine za eshtrih u namjeri da se ovdje bavi tim vidom gradjevinskih radova i covjek odustao nakon mjesec dana jer mu je carina zadrzavala masine u Brodu dok nije skontao da mora potplatiti carinike, pa se covjek pokupio nazad u Njemacku. Drugi htio raditi neki eksport import, ista prica, odustao nakon sto je vidio da ce ga vise para doci podmazivanje korumpiranih sluzbenika nego njegovi tekuci troskovi.
Svugdje gdje je standard slab i gdje su niske plate ima korumpiranosti. U Kairu sam dozivio malih milion puta da mi policajac uzme aparat; slika me a onda mi trazi pare. Ili jednostavno ti pridje vojnik i prosi za pare. Toliko su im male plate da ljudi svi prose.

JThomas

#33 Re: Kako iskoristiti dijasporu

Post by JThomas » 08/11/2012 11:01

dragi ljudi, kod nas danas propadaju biznisi koji su decenijama razvaljivali. u ovakvoj privrednoj klimi, normalno da će svako ko ima viška (a nije mu žao) jednostavno poslati svojoj rodbini i jaranima...

Melami

#34 Re: Kako iskoristiti dijasporu

Post by Melami » 08/11/2012 11:15

thea

#35 Re: Kako iskoristiti dijasporu

Post by thea » 08/11/2012 11:27

Problem nije u pomoci dijaspore.

Problem lezi u radu, nas narod u BiH nije naucio da radi i tesko da neko ima dobre redovne radne navike.
Koje se sticu od obdanista, obligacione skole pa do visokog obrazovanja.

Fraza koja inace kruzi u nasem drustvu, zavrsi visoko skolavanje manje ces raditi. Najcesce od roditelja. I to tako ide, kad dobijes neki posao sve je to kampanjski rad, pauza kad im odgovara, non stop se ispijaju kafice zezancija. No naravno ima i onih koji rade mnogo a dobijaju 300.-Km platu bez prijave bez placanja poreza, pez uplate zdravstvenog i penzionog. Ljudi primorani.

Ideja je dobra, ja bi cak gledala ovako, ako se nesto takvo pokrene, zaposliti samohrane majke, ljude sa odredenim invaliditetom, ako ne moze 100% raditi moze 50%.

No drugo problem lezi u nasoj zatucanoj prahistorijskom birokratijom.

Haj_Halve

#36 Re: Kako iskoristiti dijasporu

Post by Haj_Halve » 08/11/2012 11:35

Radi se o BiH a ne Egiptu.Ne mozemo relativizirati sve, tipa ''OK, svugdje korupcija pa tako u BiH'' i to stanje prihvatiti kao normalu.Ipak je BiH u Evropi i treba da ima malo veca ocekivanja od Egipta sto se tice zivotnog standarda. To su izgovori koji vode apatiji i inerciji kakva danas vlada u BiH, gdje se ocekuje da 'dijaspora' (nekako mi pogresno zvuci taj izraz ali to je vec druga diskusija) ostavlja pare a da nista ne dobije zauzvrat.

Mislim da su ljudi u BiH cak i previse navikli da se novac njima dole ostavlja pa su se malo i 'pohasili'.Kafici i kladionice su prepuni radne snage koja ispija kafu ili gleda prenose utakmica.

Golum

#37 Re: Kako iskoristiti dijasporu

Post by Golum » 08/11/2012 13:00

Da mudrujemo malo.

Nekada davno, ja sam bio domaćin, to ti je ono kad imaš u magazama i štalama da možeš nahraniti stotine ljudi u svakom momentu. Nije se bilo ni bez novca. Ko da gledam, odoh ja u žešču priču!
Nejse!
Biva, u neka doba, skočiše rodoljubi, sunce ti kalajsano, sve drčno i rječito, sve ulema, pa izbi i rat i jebat ga.
Sve ode u helać. Eh, dođoše sarajevci, kao vojska, kad ono bi rat, da te Bog sačuva na šta je to ličilo kad se pojaviše, dočekasmo ko ljudi, upamtio sam svašta.
Nahranim, oni vojska, čudo, pričaju o tunelu, o sarajevskom jadu, o gladi. Napravimo im i baklavu, sječam se po tome, ne dade nekakav da odmah počnu, veli, da se nagledam. Jah! Vidim, golema nevolja, prikačim plugove na traktor, pa pokupim te vojske, na njivu, izorem krompir, pomažu momci, za čas sve na jednoj gomili. Pitaju, kako ćemo to da prevezemo do moje kuće. Nije to za moju kuću, to je za vas, velim ja njima, kupi i nosi. Nestade te hrpe. Imao sam duhana, onako za sebe, ali hajde ti sačuvaj, daj onom cigar, daj drugom, nestade. A meni vazda golem belaj bio ako nemam. Dobiše momci cigare, to se pakovalo u svašta, u novine, mogo si čitati svašta na njima dok duhaniš. Moj brate! Dobiše oni, velim, cigare, naiđoše ispod kuće. Bacaju svaki po kutiju u moju traktorsku prikolicu, mene lijepo stid, pola prikolice cigara, ne budalasajte, ponesite, prodajte, jok! Neka, ne možemo se mi tebi odužiti za života. Što ti je insan!?
Kuća je moja najveća i najtvrđa u tom selu, nije to nikakvo čudo, još odavna je moja famelija imućna, radilo se i tako se i imalo. Odabraše moju kuću da se komanda smjesti, hajde, neka. Ne prođe dugo, dođe nekakav, u mojoj kući nos podiže. Fukara nekakva. Uđe mi za sestrom u kupatilo da je napastuje, sestra zavika, belaj ispade. Odvedoše ga prije nego sam ja došao u kuću, odnijeli bi ga. Ne bi pravo komandantu kad sma to sve izjurio napolje, ni meni ne bi pravo što on zaštiti to svoje govno, al šta ćeš, bi dobar vakat za pogana insana.
Završi i to, zaboraviše mene svi oni koji su se kleli da nikada neće zaboraviti. Malo, pomalo, namjestiše se poslovi, krediti, zaimaše ljudi koji to ničim i nikada zaradili nisu. Gledaš i ibretiš se. Ja se nekako izgubih, nikako da se otgnem iz bijede u koju sam zapao. Počeše se ismijavati oni koje sam nekada hranio, pa umjesto da pomognu, odmagaše na svaki način koji su mogli smisliti. I tako i ja na kraju, krenuh dalje za nafakom. I eto, sad sam dijaspora.
Ja, domaćin čovjek, dvije kuće, mašine, šume, livade u mojoj Bosni i ja dijaspora. Ačkosum! Opet, ništa to o meni kazalo nije, ali, jest sve kazalo o onom koji se usudi mene tako nazivati. I kada sam na kraj svijeta i bilo gdje, ja sam domaćin, moje još stoji u mojoj Bosni. Nije na prodaju, neka, svaki dan djeci svojoj tuvim u glavu moj jedini san. Vratiti se, uzorati i posijati, čučnuti ukraj i sejriti, mirisati.
Mene ta Bosna svuče u ravan i bijedan krenuh u svijet da čeljad prehranim, zdravlje mi uze i na kraju me obilježi - dijaspora.
Da li je toj Bosni dijaspora i Haris Silajdžić koji tu Bosnu izmuze, nabogati se o njenom jadu i ode ko velikan u Tursku. U Tuskoj gradi a Bosnu glođi. Bezbeli je on domaći. Al hajde, to je za neku drugu, drugačiju priču.
E, Bosno moja, Bosno moja, kad bi ti Bosno samo znala kako te ovakvi kao ja vole, kad bi ti znala!?
Al, ne znaš, tugo, kako si čemerom platila svu moju dobrotu.
I još ima u meni meraka, čotijaluka ako hočeš, još mnogo toga guram, otimam se, otimam moju Bosnu. Sad sadim voće, dižem polako svoju prčiju, ko hoće, uvijek kod mene može pošteno zaraditi. Ali ko hoće???
I ko hoće pošteno???

Hajd u zdravlje, priča ko priča, nako, ni slatko ni gorko, ako se zapričamo, umijem ja svašta i svakako kazivati, čini mi se :zoka:

Melami

#38 Re: Kako iskoristiti dijasporu

Post by Melami » 08/11/2012 13:18

Sve ostalo je poznato al ovo je najjaca recenica koju sam odavno cuo:
''ko hoće, uvijek kod mene može pošteno zaraditi. Ali ko hoće???
I ko hoće pošteno
???''

amko76

#39 Re: Kako iskoristiti dijasporu

Post by amko76 » 08/11/2012 13:23

Dijasporo ćuti i šalji pare :mrgreen:

TheMule

#40 Re: Kako iskoristiti dijasporu

Post by TheMule » 08/11/2012 13:32

Dobar post Golum. Jesil ti iz neke stare begove porodice? Nije provokacija, samo pitam.

Ne kontam nase ljude. Cesto cujes dijaspora ovo, dijaspora ono, za sve krivi. Kukavice jer su pobjegli (a sta se nama koji smo otisli poslije rata, ili onim koji odose daleko prije?), na jednoj temi jedan govori da je dijaspora kriva sto se derneci za Bajram, drugi govore da ovi "domaci" imaju pravo na poso prije povratnika, treci govore da se dijaspora fura, da samo dolazi za praznike ili odmor (a kad to da dolaze?), da ne znaju pricati bosanski, da pametuju, kritikuju, kukaju, itd itd.

A onda bi da se otpocne neka akcija skupljanja para? Znam da postoji nesto malo istine kod nekih pojedinaca sto se tice ovih gore optuzbi, ali je mnogo vise zlobe i surove zavisti - one nase. Dok nisam poceo citati ovaj forum i neku drugu stampu, nisam znao da sam "dijaspora" (ta se rijec odnosila na Jevreje), da se djelimo na ove "dolje" i ove "vani". Valjda ovi "dolje" misli da ljudi u "dijaspori" nisu Bosanci, dok nam misle suknuti onu klasicnu Bosansku - kad treba dobar si, kad ne...

Haj_Halve

#41 Re: Kako iskoristiti dijasporu

Post by Haj_Halve » 08/11/2012 14:00

TheMule wrote:Dobar post Golum. Jesil ti iz neke stare begove porodice? Nije provokacija, samo pitam.

Ne kontam nase ljude. Cesto cujes dijaspora ovo, dijaspora ono, za sve krivi. Kukavice jer su pobjegli (a sta se nama koji smo otisli poslije rata, ili onim koji odose daleko prije?), na jednoj temi jedan govori da je dijaspora kriva sto se derneci za Bajram, drugi govore da ovi "domaci" imaju pravo na poso prije povratnika, treci govore da se dijaspora fura, da samo dolazi za praznike ili odmor (a kad to da dolaze?), da ne znaju pricati bosanski, da pametuju, kritikuju, kukaju, itd itd.

A onda bi da se otpocne neka akcija skupljanja para? Znam da postoji nesto malo istine kod nekih pojedinaca sto se tice ovih gore optuzbi, ali je mnogo vise zlobe i surove zavisti - one nase. Dok nisam poceo citati ovaj forum i neku drugu stampu, nisam znao da sam "dijaspora" (ta se rijec odnosila na Jevreje), da se djelimo na ove "dolje" i ove "vani". Valjda ovi "dolje" misli da ljudi u "dijaspori" nisu Bosanci, dok nam misle suknuti onu klasicnu Bosansku - kad treba dobar si, kad ne...
:thumbup:

thea

#42 Re: Kako iskoristiti dijasporu

Post by thea » 08/11/2012 14:12

Bolje je biti izbjeglica u inostranstvu nego izbjeglica u Sarajevu, kad bi nasao neki posao, odmah bi pukla prica nek se vrati odakle je dosao, nek se svi vrate na svoje, ali kako?

kako poceti novi zivot, kad ti je sve poruseno, kad ti je pola tvoje porodice pobijeno, kako dalje...kako ljudi?
a sr-bi pravo zaposaljavaju bosnjake u pokradenom...

a vi mozete i dalje da pljujete po dijaspori, bolje je biti izbjeglica u inostrantvu no u SA.

Dakle vama ne moze ni BOG ugoditi.

Haj_Halve

#43 Re: Kako iskoristiti dijasporu

Post by Haj_Halve » 08/11/2012 15:05

Da thea, sustina je o tome da mnogi u Bosni (cast izuzecima kojih ima) nisu ni zasluzili niti prstom mrdnuli za neku ozbiljniju angazovanost nas koji smo u inostranstvu. Sve je dole po principu 'lezi hljebu da te jedem'.
Jos napisu teme sa drskim naslovom poput toga kako da iskoriste dijasporu. Ima jos budala koje se daju iskoristiti ali njih je svaki dan manje. Moji prijatelji sve manje idu u BiH a sve vise shvataju da treba vidjeti svijeta dok je covjek ziv.

hrle1976

#44 Re: Kako iskoristiti dijasporu

Post by hrle1976 » 08/11/2012 17:19

Edin H. wrote:
hrle1976 wrote:

Ne pitaj sta dijaspora moze uraditi za tebe, nego sta ces ti uciniti da im uzmes NOVAC :dance:
Drug ja neznam koje si ti pecurke jeo, ali ja jos nisam toliko pobudalio pa da sam od sebe sakrivam ili kradem novac :D Ja neznam danas kakav je tvoj dan bio, ali ja sam citav dan ze zezo u kupatilu oko "govana", ova roba ko neki italijanski dizjan. Isto kao da su u vodo-kotlic srali, pa nije ni cudno da su sve ratove izgubili. Zamisli to druze plovak mi crko, kad hocu da istovarim ledja moram poslje sarafcigerom da plovak ispravljam jer nece voda da ide. Ni na miru negomgu da lakse disem, nego moram lit vodu u bokal pa se stresat u po njive. Cista ekologija.

The 51st State

#45 Re: Kako iskoristiti dijasporu

Post by The 51st State » 08/11/2012 19:01

Dijaspora neka obrazuje djecu i cuva tradiciju i jezik, sve ostalo ce samo nadoci.
Mislim, jebes i golem dio dijaspore, koja ovo zanemaruje, masa ih u prvom koljenu jezik zaboravi, od takvih ne ocekujem nista.

sinuhe

#46 Re: Kako iskoristiti dijasporu

Post by sinuhe » 08/11/2012 19:09

Dijaspora pomaze tako sto nije u Bosni da doprinosi jos vecoj nezaposlenosti i time sto salje novac rodbini. Sasvim dovoljno i to je maksimum a ostalo su mitovi. U drustvu se moze imati uticaja samo ako ucestvujes svakodnevno.

Nokija

#47 Re: Kako iskoristiti dijasporu

Post by Nokija » 08/11/2012 20:09

@The 51st State i sinuhe...slazem se djelimicno.

Sam naziv teme je :-) ...cuj "iskoristiti".

hrle1976

#48 Re: Kako iskoristiti dijasporu

Post by hrle1976 » 08/11/2012 20:25

Posto sam rodjen u Mariboru u SR Sloveniji, SFR Jugoslaviji, a samo sam zivio u Sarajevu, kao sto sam zivio u Mariboru a isto tako malo u Istri. Onda imam na biranje cija sam "dijaspora". Posto sam napustio SRFJ na 3 god. prija njenog raspada onda, ja odlucujem i zakljucujem (udarim triput cekicom od stol) ja sam izseljenik Mariborcanin. :D A robidni u BiH saljem 0,00£$€ moji su im prekinuli da salju prije davnih dana, jer das prst ode ruke, a preveslali bi nas zedne preko rijeke. A da mogu pokralibi nas sutra. Prije cu dati nekome desetom nego ko bajagi svojima. Ulagati u BiH sve dok politicka klima ne postane kao u Finskoj nema te slile. To je propali kapital. Skuplja korupcija i birokratija nego sto mozes posteno da zaradis.

Nokija

#49 Re: Kako iskoristiti dijasporu

Post by Nokija » 08/11/2012 20:32

hrle1976 wrote:Posto sam rodjen u Mariboru u SR Sloveniji, SFR Jugoslaviji, a samo sam zivio u Sarajevu, kao sto sam zivio u Mariboru a isto tako malo u Istri. Onda imam na biranje cija sam "dijaspora". Posto sam napustio SRFJ na 3 god. prija njenog raspada onda, ja odlucujem i zakljucujem (udarim triput cekicom od stol) ja sam izseljenik Mariborcanin. :D A robidni u BiH saljem 0,00£$€ moji su im prekinuli da salju prije davnih dana, jer das prst ode ruke, a preveslali bi nas zedne preko rijeke. A da mogu pokralibi nas sutra. Prije cu dati nekome desetom nego ko bajagi svojima. Ulagati u BiH sve dok politicka klima ne postane kao u Finskoj nema te slile. To je propali kapital. Skuplja korupcija i birokratija nego sto mozes posteno da zaradis.

Odlicno, ostani onda slovenacka dijaspora. A BiH zaobilazi u sirokim luku.

Static-X

#50 Re: Kako iskoristiti dijasporu

Post by Static-X » 08/11/2012 20:34

Gdje je ziroracun da odma saljem

Sent from my SCH-I500 using Tapatalk 2

Post Reply