Dvojna državljanstva u praksi

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

mahalas505

#126 Re: Dvojna državljanstva u praksi

Post by mahalas505 » 05/03/2013 12:37

Zviz wrote:
mahalas505 wrote: Pricataj malo vise od onog sto si naveo sta se nalazi u brosuri(imalo vise u samim zakonima). U vecini zemalja EU dijete moze imati bez problema dvojno drzavljanstvo iako da drzava kaze da ne dozvoljava dvojna drzavljanstva. Jednostvo ne mogu tebi oduzeti tek tako pravo sa kojim si rodjen.
Djetetu ciji jedan roditelj je drzavljan drzave gdje je malisan rodjen [a isti roditelj proijeklom iz te drzave] treba drugo drzavljanstvo, a u ovom slucaju Bosne isto koliko meni treba porkaj danskog drzavljanstvo Tanzanije. Moje licno misljenje.
Ja nisam rekao da li tom djetetu treba ili ne to drugo drzavaljnstvo, ali ga moze imati bez problema i kad navrsi 18 godinu i nema nikakvu potrebu da se ispisuje. Samo sam skrenuo paznju na neke infomacije koje su iznesene ovdje koje nisu tacne, i ne treba bas vjerovati svemu sto pise u brosuri. Iza svake takve brosure postoje stotine stranica zakona i "specijalnih" slucejava koji se opisuju, a ne vide su 2-3 stranice brosure.

hrle1976

#127 Re: Dvojna državljanstva u praksi

Post by hrle1976 » 05/03/2013 13:27

mahalas505 wrote:
Zviz wrote:
mahalas505 wrote: Pricataj malo vise od onog sto si naveo sta se nalazi u brosuri(imalo vise u samim zakonima). U vecini zemalja EU dijete moze imati bez problema dvojno drzavljanstvo iako da drzava kaze da ne dozvoljava dvojna drzavljanstva. Jednostvo ne mogu tebi oduzeti tek tako pravo sa kojim si rodjen.
Djetetu ciji jedan roditelj je drzavljan drzave gdje je malisan rodjen [a isti roditelj proijeklom iz te drzave] treba drugo drzavljanstvo, a u ovom slucaju Bosne isto koliko meni treba porkaj danskog drzavljanstvo Tanzanije. Moje licno misljenje.
Ja nisam rekao da li tom djetetu treba ili ne to drugo drzavaljnstvo, ali ga moze imati bez problema i kad navrsi 18 godinu i nema nikakvu potrebu da se ispisuje. Samo sam skrenuo paznju na neke infomacije koje su iznesene ovdje koje nisu tacne, i ne treba bas vjerovati svemu sto pise u brosuri. Iza svake takve brosure postoje stotine stranica zakona i "specijalnih" slucejava koji se opisuju, a ne vide su 2-3 stranice brosure.

Mozda u nekim drzavama kod nas u CZ ima takozvana zezancija u zakonu koja je trenutno na sanzi i vjerovatno ce ostati za narednih 100 godina:

a: djete rodjeno sa drugim drzavljanstvom moze ga imati do 18 god. zatim mora da se odluci!

b: ja ozenim kanadjanku i steknem pravo kroz brak na kanadsko drzavljanstvo drzavljanstvo i imam pravo da zadrzim oba, ali nase djete rodjeno u CZ nema pravo, gubi odmah cesko kroz aplikaciju ako djete navedem. Dok moja zena (kanadjanka) kad bi aplicirala za cesko morala bi odjaviti kanadsko drzavljanstvo. Kod nas je striktno zabranjeno imati dvojno drzavljanstvo osim ako ga steknes brakom ili rodjenem do 18 god. Od 1998 do 2004 svi koji su dezertirali iz komunisticke Ceske su imali pravo na dvojno drzavljanstvo. I za malo broj inkl. mene koji smo stekli pravo na drugo do kraja 90ih zahvaljujuci velikim rupama u zakonu.

Zviz
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#128 Re: Dvojna državljanstva u praksi

Post by Zviz » 05/03/2013 13:48

Danska:

Danish nationality can be acquired in one of the following ways:

Automatically at birth if born in Denmark and at least one of the parents has Danish citizenship.*
Automatically at birth if born outside Denmark and the mother has Danish citizenship.*
Automatically at birth if born outside Denmark and the father has Danish citizenship and is married to the mother.*
Automatically if a person is adopted as a child under 12 years of age
By declaration for nationals of another Nordic country**
By naturalisation, that is, by statute

* do 22 godine zivota mozes zadrzati drugo drzavljanstvo!

** u roko u od mjesec dana mogu dobiti svedsko, norvesko, finsko ili islandsko drzavljanstvo trebam samo da podnesem zahtjev u komu [opstini / opcini]. :D

Danish nationality can be lost in one of the following ways:

Automatically if a person voluntarily acquires nationality of another country (whether after application or by entering the public service of another country)***
Automatically for an unmarried child under the age of 18 years upon acquisition of a foreign nationality in the setting of a parent who has acquired a foreign nationality and thereby lost his or her Danish nationality
Automatically if a person acquired Danish nationality by birth, but was not born in Denmark and has never lived in Denmark by the age of 22 years (unless this would render the person stateless or the person has lived in another Nordic country for an aggregate period of no less than 7 years)
By court order if a person acquired his or her Danish nationality by fraudulent conduct
By court order if a person is convicted of violation of one or more provisions of Parts 12 and 13 of the Danish Criminal Code (crimes against national security), unless this would render the person stateless
By voluntary application to the Minister for Refugee, Immigration and Integration Affairs (a person who is or who desires to become a national of a foreign country may be released from his or her Danish nationality by such an application)

*** gubis drzavljanstvo ako imas adresu u Bosni :mrgreen: :mrgreen:

mahalas505

#129 Re: Dvojna državljanstva u praksi

Post by mahalas505 » 05/03/2013 22:45

hrle1976 wrote:
mahalas505 wrote:Ja nisam rekao da li tom djetetu treba ili ne to drugo drzavaljnstvo, ali ga moze imati bez problema i kad navrsi 18 godinu i nema nikakvu potrebu da se ispisuje. Samo sam skrenuo paznju na neke infomacije koje su iznesene ovdje koje nisu tacne, i ne treba bas vjerovati svemu sto pise u brosuri. Iza svake takve brosure postoje stotine stranica zakona i "specijalnih" slucejava koji se opisuju, a ne vide su 2-3 stranice brosure.

Mozda u nekim drzavama kod nas u CZ ima takozvana zezancija u zakonu koja je trenutno na sanzi i vjerovatno ce ostati za narednih 100 godina:

a: djete rodjeno sa drugim drzavljanstvom moze ga imati do 18 god. zatim mora da se odluci!

b: ja ozenim kanadjanku i steknem pravo kroz brak na kanadsko drzavljanstvo drzavljanstvo i imam pravo da zadrzim oba, ali nase djete rodjeno u CZ nema pravo, gubi odmah cesko kroz aplikaciju ako djete navedem. Dok moja zena (kanadjanka) kad bi aplicirala za cesko morala bi odjaviti kanadsko drzavljanstvo. Kod nas je striktno zabranjeno imati dvojno drzavljanstvo osim ako ga steknes brakom ili rodjenem do 18 god. Od 1998 do 2004 svi koji su dezertirali iz komunisticke Ceske su imali pravo na dvojno drzavljanstvo. I za malo broj inkl. mene koji smo stekli pravo na drugo do kraja 90ih zahvaljujuci velikim rupama u zakonu.
Ne razumijem, ti hoces da kazes da ja nisam u pravu, a napises ovu gore recenicu koja 100% potvrduje ono sto sam ja rekao.

@Zviz
Proguglaj malo "Dual nationality" u zemlji iz koje dolazis, pa mozda ipak nadodjes na to da sam u pravu. Mislim prvi hint na google ce ti sve reci.

Zviz

#130 Re: Dvojna državljanstva u praksi

Post by Zviz » 06/03/2013 03:23

mahalas505 wrote:
hrle1976 wrote:
mahalas505 wrote:Ja nisam rekao da li tom djetetu treba ili ne to drugo drzavaljnstvo, ali ga moze imati bez problema i kad navrsi 18 godinu i nema nikakvu potrebu da se ispisuje. Samo sam skrenuo paznju na neke infomacije koje su iznesene ovdje koje nisu tacne, i ne treba bas vjerovati svemu sto pise u brosuri. Iza svake takve brosure postoje stotine stranica zakona i "specijalnih" slucejava koji se opisuju, a ne vide su 2-3 stranice brosure.

Ne razumijem, ti hoces da kazes da ja nisam u pravu, a napises ovu gore recenicu koja 100% potvrduje ono sto sam ja rekao.

@Zviz
Proguglaj malo "Dual nationality" u zemlji iz koje dolazis, pa mozda ipak nadodjes na to da sam u pravu. Mislim prvi hint na google ce ti sve reci.
Nisi u nicemu u pravu, barem po pitanju Danske! Danska striktno zabranjuje pravo na dvojno drzavljanstvo sa argumentom "nije moguce voliti dvije drzave" Currently, it is a fundamental principle in the legislation to restrict dual nationality as much as possible. One exception to this is if a person is born of a Danish parent in a country that grants citizenship under the principle of jus soli.

mahalas505

#131 Re: Dvojna državljanstva u praksi

Post by mahalas505 » 06/03/2013 09:03

Zviz wrote: Nisi u nicemu u pravu, barem po pitanju Danske! Danska striktno zabranjuje pravo na dvojno drzavljanstvo sa argumentom "nije moguce voliti dvije drzave" Currently, it is a fundamental principle in the legislation to restrict dual nationality as much as possible. One exception to this is if a person is born of a Danish parent in a country that grants citizenship under the principle of jus soli.
Mislim ja ne pricam nesto na forumu, ako nisam siguran u to i ako nemam cinjenice koje stoje iza toga. Evo ti navodi sa prvog linka kad guglas u vezi drzave iz koje dolazis:
The following persons are not required to be released from their present nationality:
Applicants who automatically lose their present nationality
Applicants with refugee status
Applicants from countries where experience shows that it is impossible or implies extreme difficulties to be released from nationality
Applicants whose application for release from their present nationality has been refused
Applicants who have proved that they have made a serious, but unsuccessful attempt to be released from their present nationality
Takodjer si sam naveo jednu iznimku koju sam ja vec naveo kad su u pitanju djeca(po rodjenju mogu dobiti i drugo drzavljanstvo), mislim i onda kazes nisam u pravu, ako mozes malo da se presaberes bili bi u redu.

didžej

#132 Re: Dvojna državljanstva u praksi

Post by didžej » 06/03/2013 09:40

uskoro trojno aBd. 8-)

Zviz

#133 Re: Dvojna državljanstva u praksi

Post by Zviz » 06/03/2013 11:41

mahalas505 wrote:
Zviz wrote: Nisi u nicemu u pravu, barem po pitanju Danske! Danska striktno zabranjuje pravo na dvojno drzavljanstvo sa argumentom "nije moguce voliti dvije drzave" Currently, it is a fundamental principle in the legislation to restrict dual nationality as much as possible. One exception to this is if a person is born of a Danish parent in a country that grants citizenship under the principle of jus soli.
Mislim ja ne pricam nesto na forumu, ako nisam siguran u to i ako nemam cinjenice koje stoje iza toga. Evo ti navodi sa prvog linka kad guglas u vezi drzave iz koje dolazis:
The following persons are not required to be released from their present nationality:
Applicants who automatically lose their present nationality
Applicants with refugee status
Applicants from countries where experience shows that it is impossible or implies extreme difficulties to be released from nationality
Applicants whose application for release from their present nationality has been refused
Applicants who have proved that they have made a serious, but unsuccessful attempt to be released from their present nationality
Takodjer si sam naveo jednu iznimku koju sam ja vec naveo kad su u pitanju djeca(po rodjenju mogu dobiti i drugo drzavljanstvo), mislim i onda kazes nisam u pravu, ako mozes malo da se presaberes bili bi u redu.
PO RODJENU MOGU DOBITI DRUGO DRZAVLJANSTVO AKO SU U RODJENI U DRZAVI KOJA AUTOMATSKI DAJE DRZAVLJANSTVO PO RODJENU A DA NI JEDAN RODITELJ NIJE DRZAVLJANIN TE DRZAVE, A DA ZA UZVRAT BAREM JEDAN RODITELJ JE DRZAVLJANIN DANSKE!!!

TO JE SAMO SLUCAJ NA CITAVOM AMERICKOM KONTINENTU OSIM DRZAVA: KUBE, BAHAMASA i HAITIA!!!!!! I MOZDA IMAS JOS 3-4 DRZAVE NA OSTALIM KONTINENTIMA KOJI NUDE TAKAV "PRIVILEGIJ"!!! MADA PO ZAKONU DJETE DO 18 GODINE ZIVOTA SE MORA ODLUCITI. I OPET NISTA.

ZNAS LI TI UOPSTE STA PISE NA PAPIRU KAD DOBIJES DANSKO DRZAVLJANSTVO? I AKO SLUCAJNO IMAS DVOJNO I ODOBRE GA? PIMJER LJUDI IZ BOSNE KOJI SU DOBILI DRZAVLJANSTVO DO 2002 GODINE! DA U BILO KOJA DOBA TI MOGU POSTAVITI ZAHTJEV DA SE ODREKNES DRUGOG DRZAVLJANSTVA ILI DA CES IZGUBITI DANSKO AKO NE UCINIS STO TRAZE. NISU DUZNI DA NAVEDU RAZLOG.

Applicants who automatically lose their present nationality [Nebodijes drzavljanstvo dok se ne ispises tako da ga nemozes odmah izgubiti - homoduplex clanak]
Applicants with refugee status [12 godina prodje dok dodjes na tapet da ti izdaju garanciju - sticen si kroz boravisnu dozvolu - ispis se trazi]
Applicants from countries where experience shows that it is impossible or implies extreme difficulties to be released from nationality [drzavljanstvo se dobija pod striktnim uslovom!! manje vise imas i zabranu da putujes u drzavu porijeka]
Applicants whose application for release from their present nationality has been refused [obicno je prica o kriminalcima i oni kao takvi i nedobiju dansko drzavljanstvo!!!!]
Applicants who have proved that they have made a serious, but unsuccessful attempt to be released from their present nationality [okaci macku o rep - bilo je nasih bisera koji su pokusalavli da premuntaju dance kao ko eto ono ovo evo mi smo pokusavali nula bodova]

Danska je od 2002 do danas izmjenila jedno 30 puta zakon o strancima i stegla do maksimale CILJ JE DA SVE MANJE BUDE STRANACA - DA BUDE 99,9% CISTA DRZAVA OD STRANACA. NACIONALISTI STEGNU ZAKON A DEMOKRATI GA PODRZE. SLUCAJ AFGHANISTANAC KOJI JE ZATRAZIO POLITICKI AZIL ZBOG STRAHA ZA ZIVOTOM - ODBILI GA, FN SE ZALIO I NAREDIO DA MORAJU NJEGOV SLUCAJ PRIHVATITI - ZNAS STA SU DANCI ODGOVORILI. KO GA JEBE! NITI SU POKUSALI DA GA PRONADJU - NEGO ADVOKAT GA POKUSAO PRONACI. PRIJE PRT GODINA SU ODBILI DA PRIME NEKE RATNE IZBJEGLICE, ZENEVSKA KONVENCIJA SE ZALILA MINISTAR DAO ODGOVOR CVRSTO I HLADNO - UZMITE IH VI SEBI. :mrgreen:

Keiko

#134 Re: Dvojna državljanstva u praksi

Post by Keiko » 06/03/2013 13:29

Zar vas dvojica jos raspravljate o dvojnom drzavljanstvu??? :lol:

Kako god, sve vise i vise drzava koriguju zakone o strancima i drzavljanstvu, upravo da bi sto je moguce vise eliminisali zloupotrebe i neutemeljene zahtjeve. Ovi ovdje nikad nisu ni imali imigrante do sredine 90-tih, ponekad bi im zalutala koja izbjeglica ili koji azilant. Zato im je zakon i bio poprilicno 'labav' dok nisu pocele dolazit' izbjeglice i azilanti u ogromnim brojevima. Ljudi sad promijenili zakon i Ustav (pravo na drzavljanstvo je ovdje odredjeno Ustavom) pa svako malo posalju pun avion socijalaca nazad kuci.
SLUCAJ AFGHANISTANAC KOJI JE ZATRAZIO POLITICKI AZIL ZBOG STRAHA ZA ZIVOTOM - ODBILI GA, FN SE ZALIO I NAREDIO DA MORAJU NJEGOV SLUCAJ PRIHVATITI - ZNAS STA SU DANCI ODGOVORILI. KO GA JEBE! NITI SU POKUSALI DA GA PRONADJU - NEGO ADVOKAT GA POKUSAO PRONACI. PRIJE PRT GODINA SU ODBILI DA PRIME NEKE RATNE IZBJEGLICE, ZENEVSKA KONVENCIJA SE ZALILA MINISTAR DAO ODGOVOR CVRSTO I HLADNO - UZMITE IH VI SEBI.
:lol: Isto je to tako i ovdje. Nama ne trebaju, hvala lijepa i dovidjenja!

Opusteno1993

#135 Re: Dvojna državljanstva u praksi

Post by Opusteno1993 » 14/09/2017 19:17

Da li postoji mogucnost brzog sticanja drzavljanstva BiH-Republike Srpske preko ugovora o dvojnom drzavljanstvu da se ne ceka 3 godine boravka?

Opusteno1993

#136 Re: Dvojna državljanstva u praksi

Post by Opusteno1993 » 15/09/2017 00:07

Opusteno1993 wrote:Da li postoji mogucnost brzog sticanja drzavljanstva BiH- preko ugovora o dvojnom drzavljanstvu da se ne ceka 3 godine boravka?

Fudo387

#137 Re: Dvojna državljanstva u praksi

Post by Fudo387 » 15/09/2017 00:24

Opusteno1993 wrote:Da li postoji mogucnost brzog sticanja drzavljanstva BiH-Republike Srpske preko ugovora o dvojnom drzavljanstvu da se ne ceka 3 godine boravka?
Postoji, sve informacije na;

www.drzavetina.rg/hag

Opusteno1993

#138 Re: Dvojna državljanstva u praksi

Post by Opusteno1993 » 15/09/2017 00:33

Hvala najljepsa..

underground

#139 Re: Dvojna državljanstva u praksi

Post by underground » 15/09/2017 01:09

Opusteno1993 wrote:Da li postoji mogucnost brzog sticanja drzavljanstva BiH-Republike Srpske preko ugovora o dvojnom drzavljanstvu da se ne ceka 3 godine boravka?
Pitas za drzavljane Srbije?

Postoji opcija da se udas/ozenis, pa se 3 godine skracuju na jednu godinu boravka samo...Doduse morala bi i drugi boravak izvaditi jer moras imati boravak kada predajes za sticanje drzavljanstva...tako je i sa 3 godine boravka, to u praksi znaci 4 boravka...

-LaNa-

#140 Re: Dvojna državljanstva u praksi

Post by -LaNa- » 22/02/2020 21:31

Pozdrav forumasi, pitanje se odnosi na raju koja ima dvojno drzavljanstvo BiH - Republika Srbija :) naime, zanima me da li gubim pravo na porodicnu penziju u BiH (Federalni zavod PIO) ukoliko predam dokumente i eventualno budem upisana u knjigu drzavljana Republike Srbije? Unaprijed vam hvaaaala :D

Post Reply